Тотал

Државниот долг на Грција достигна 300 милијарди евра, и е највисок во модерната историја на државата. Шведското претседателство со Европската унија оцени дека финансискиот хаос во Грција е „многу сериозен“ и потребна е поддршка од другите земји - членки на Унијата. Прашањето ќе биде разгледувано од европските лидери на средбата на врвот во Брисел, се посочува во соопштението на шведското претседателство. „Овој проблем не е официјално вклучен во агендата, но претпоставувам дека ќе го разгледаме неофицијално, бидејќи ситуацијата во Грција е многу сериозна“, изјави шефот на шведската дипломатија Сесилија Малстром. „Се разбира дека сме вознемирени... Ситуацијата е тешка, и бара време, политичка смелост и реформи. Ние сме едно семејство и се обидуваме да се поддржуваме“, додаде Малстром.
сите 2 | | | веќе видена

Македонија е претпоследна од земјите од западен Балкан за инвестирање. Србија е најатрактивна, Албанија најмалку интересна. Ова го покажува најновата листа на асоцијацијата на стопански комори од Европа.По Србија, во регионот, втора најпривлечна земја за инвестирање е Хрватска, следат Црна Гора, Босна, Македонија и Албанија. Глобалната оценка во анализата на анкетираните странски компании е дека регионот станува се поинтересен за вложувања. Дури 91% од испитаниците сметаат дека земјите од Западен Балкан денес се политички постабилни, а клучната забелешка е дека се уште не се надминати некои од препреките што и порано ги одвраќаа инвеститорите. Пречка за инвестициите е и „неефикасноста на постојните механизми и системи за решавање на меѓусебните спорови содржавите, кои би настанале при СДИ“ Корупцијата и несигурноста, односно непредвидливоста на законите и на регулаторните тела се двете најголеми пречки за инвеститорите како од ЕУ, така и за домашните и од земјите од западен Балкан. Според анализата на ...
сите 5 | | | веќе видена

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска ќе учествува на тркалезната маса на тема „Креирање на Национален маркетинг план за извоз на македонското вино“. Тркалезната маса е во организација на АгБиз Програмата на Американската Агенција за Меѓународен развој (УСАИД) и Холандската владина агенција ЦБИ (Центар за промоција на увозот од земјите во развој).
сите 9 | | | веќе видена

Информациите добиени од угостителските и сместувачките капацитети во Охрид укажуваат на драстично намален интерес на странските туристи, но и домашните гости за охридската новогодишна понуда. Охридските хотелиери информираат дека закупот на сместувачки капацитети и аранжмани за пречекот на Новата 2010 година во хотелите е мошне мал, речиси незначителен споредено со минатите години кога во овој период од годината веќе биле резервирани меѓу 70 и 90% од сместувачките капацитети на охридската ривиера. Сите параметри што ја определуваат бројноста на гостите во Охрид одат во прилог на песимистичките предвидувања дека нашата најатрактивна туристичка дестинација за новогодишните празници ја очекува незапамтено слаба посетеност. Туристичките работници од Охрид предупредуваат дека покрај досега слабата заинтересираност за новогодишните аранжмани, забележана е и појава на откажување на веќе резервираните капацитети што е повеќе од алармантно. Претседателот на Хотелската асоцијација на Македонија Дончо Танески проценува ...
сите 6 | | | веќе видена

Вкупно 15 000 автомобили - Пунто, произведе „Застава“ од Крагуевац во изминатите осум месеци, а во наредните година дена планирано е производството двојно да се зголеми. „Се надеваме, а така е и најавено, дека во 2010 година во Крагуевац ќе бидат произведени 30 000 Пунта“, изјави претседателот на управниот одбор на „Застава возила“ од Крагуевац, Александар Љубиќ. Говорејќи за сопственоста над фабриката, Љубиќ најави дека таа ќе стане сопственост на Фиат автомобили - Србија, кога италијанската компанија Фиат ќе го плати основачкиот долг за фабриката.
сите 2 | | | веќе видена

Шведска ќе придонесе со осум милијарди круни (765 милиони евра) кон напорите на Европската унија за помош на сиромашните земји да се борат против климатските промени, соопшти денеска Владата во Стокхолм. “Помошта ќе биде одделена во периодот 2010-2012 година”, изјави портпаролот на премиерот Фредрик Рејнфелд, чија земја е актуелен претседавач со ЕУ до крајот на годината. Соопштението беше направено на маргините на средбата на врвот во Брисел, која ќе биде посветена претежно на климатските проблеми. Европските лидери утре и задутре ќе се обидат да се договорат за одделување неодложна помош за сиромашните земји од две милијарди евра годишно од 2010 година, за да ја стимулираат конференцијата за климата во Копенхаген. Меѓународната помош, неопходна за сиромашните земји, се проценува меѓу пет и седум милијарди евра годишно во наредните три години.
сите 8 | | | веќе видена

Во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска ќе се одржи состанок на Агросоветот со кој ќе претседава министерот Љупчо Димовски. Тема на состанокот е предлог програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2010 година. На состанокот, според најавите од Министерството, ќе учествуваат и претставници на земјоделските здруженија, науката и стопанските комори.
сите 8 | | | веќе видена

Нафта поскапе денеска на светските берзи, по објавувањато на неочекуваните податоци за намалување на резервите на горива во САД, што упатува на можно заздравување на побарувачката во оваа земја, која е најголем потрошувач на енергенси во светот. Растот на цената на нафтата дополнително беше поттикнат и од слабеењето доларот во однос на главните конкурентски валути. Цената на американската „лесна“ нафта за испорака во јануари на Њујоршката трговска берза порасна за 1,07 долари на 73,69 долари за барел, по нејзиното вчерашно поевтинување од 1,31 долари. Во исто време, европскиот „брент“ од Северното Море на Меѓународната берза на нафта во Лондон поскапе за 73 центи на 75,92 долари за барел. Американскиот институт за нафта (АПИ) синоќа го објави неделниот извештај за енергетските рерзрви во САД, кој покажа пад на залихите на нафта од 5,8 милиони барели, додека аналитичарите очекуваа раст од шест милиони барели. Попладнево својот извештај за нафтените ререзви во САД треба да го ојбави и статистичката служба на ...
сите 6 | | | веќе видена

Британскиот премиер Гордон Браун и францускиот претседател Никола Саркози во статија во весникот „Волстрит џурнал“ повикаа за светска финансиска реформа. “Европа минатата година одигра водечка улога во справувањето со светката финансиска криза, во преструктуирањето на банкарскиот систем и во зацврстувањето на светскиот финансиски систем”, нагласија двајцата лидери во статијата. Тие напоменаа дека на почетокот на кризата Европа го поддржала финансиското стимулирање, кое стана главен фактор за спречување на претворањето на рецесијата во депресија со светски размери. “Денес повторно треба да покренеме иницијатива за постигнување на нов светски консензус. Кога има кризи, нивната цена се плаќа од даночните обврзници, додека акционерите и соработниците на финансиските институции ги користат сите предности при обновување на економијата. Тие кризи не принудуваат да сфатиме дека современата економија не е национална, туку светска, поради што и финансиските норми треба да бидат глобални. Затоа е потребно итно да ...
сите 8 | | | веќе видена

Расправите околу барањата на институциите на ЕУ за зголемување на платите не запираат и „еврократите“ сега се закануваат со штрајк доколку платите не им бидат зголемени. Имено, службениците на ЕУ бараат загарантирано зголемување на платите за 3,7%, но 20 земји-членки тоа го одбиваат. Следниот понеделник, службениците на институциите на ЕУ во зградата на Советот планираат три часа да ја запрат работата, потврди за виенскиот весник „Курир“ Гинтер Лоренц од Синдикатот на службениците. Европската комисија побара за сите службеници на ЕУ да се зголемат платите за 3,7%, но тоа претставниците на 20 земји го одбија, истакнувајќи дека се работи за претерано барање во време на рецесија. Инаку, годишното зголемување на платите за службениците на ЕУ е регулирано со стриктна шема, и таа се пресметува од 2004 година врз основа на минатогодишната инфлација и зголемувањата на платите во осум одбрани земји-членки.
сите 6 | | | веќе видена

Просечната нето-плата во периодот јули-септември ја покриваше вредноста на потрошувачката кошница за исхрана и пијалаци, а најголем остаток од 41,5% е забележан во септември, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Според овие податоци, во периодот јули - септември едно четиричлено домаќинство било во можност со една просечна нето-плата да ја наполни месечната потрошувачка кошница за исхрана и пијалаци. Просечната нето-плата по работник за јули изнесувала 19.763 денари, при што трошоците за исхрана и пијалаци биле пониски од просечната нето-плата за 7.876 денари, односно 39,9% Во август просечната нето-плата по работник изнесувала 19.867 денари и со вкупните трошоци за исхрана и пијалаци од 11.825 денари за задоволување на останатите потреби останувале 8.042 денари, односно 40,5%. Во септември просечната нето-плата по работник изнесувала 20.044 денари и од вкупните трошоци за исхрана и пијалаци изнесувале 11.728 денари и биле пониски од просечната нето-плата за 9.684 денари, односно 41,5%.
сите 7 | | | веќе видена

Вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделските производи во октомври е намалена за 9,1% во споредба со истиот месец лани, соопшти Државниот завод за статистика. Вредноста на откупот во октомври изнесувал 775,2 милиони денари. Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски производители е намалена за 25,8 %, а продажбата од сопствено производство на претпријатијата е зголемена за 4,7%. Намалување на вредноста на вкупните откупени земјоделски производи е забележано кај зеленчукот, индустриските и фуражните растенија, овошјето, алкохолните пијалаци, добитокот, млекото, млечните производи и рибата. Зголемување, пак, е евидентирано кај житата, грозјето и живината и јајцата.
сите 2 | | | веќе видена

Еврокомесарот за проширување Оли Рен оцени дека денешната одлука за неповратна помош за земјите од Западен Балкан во износ од 140 милиони евра, потврдува дека ЕУ сака да му помогне на регионот во ублажување на последиците од економската криза. “Во тешки времиња, процесот на проширување на ЕУ придонесува за стабилност на земјите од Западен Балкан. Унијата го поддржува регионот и сака да му помогне да ги ублажи последиците од економската криза“, изјави Рен по конференцијата во Брисел посветена на Западниот Балкан. Финансиската рамка за Западен Балкан, според него, е доказ за заедничките напори за интеграција и економско заздравување на регионот. “Патот кон европската интеграција не е лесен, ниту едноставен, меѓутоа е јасно зацртан“, истакна Рен. Тој додаде дека во турбулентни времиња, процесот на проширување на ЕУ обезбедува „сидро на стабилност на земјите од Западен Балкан“. “ЕУ сака да го ублажи влијанието на економската криза“, посочи Рен. Потпретседателот на Европската инвестициска банка (ЕИБ) Дарио ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Европа се зајакнува стравувањето од ситуацијата во Грција, која е притисната од големиот државен долг, кој се претвора во проблем за целата еврозона, како што беше Ирска во текот на распламтувањето на економската криза. Еврокомесарот за економија Хоакин Алмунија ја повика грчката Влада да преземе дополнителни мерки за намалување на дефицитот, кој се претвори во закана за целата еврозона. Прогнозите за дефицитот на Грција беа корегирани нагоре - се предвидува тој да достигне 12,7% од Бруто домашниот производ оваа година и 9,4% следната година, а државниот долг да претставува 113% од БДП до крајот на 2009 и 120% во 2010 година. Грчкиот министер за финансии Јоргос Папаконстантину се обиде да ја смири ситуацијата со ветувањето дека Владата ќе направи се што е неопходно за да ја врати загубената доверба. Поради ваквата ситуација, по Ирска и Шпанија и Грција беше санкционирана од агенциите за одредување на кредитниот рејтинг.
сите 21 | | | веќе видена

Обемот на стоковната размена со странство во периодот јануари-октомври 2009 година е за 34% помал од обемот на размената во истиот период од минатата година. Според податоците на Државниот завод за статистика, вкупната вредност на извозот на стоки изнесува 2 милијарди американски долари, а на увозот 4 милијарди американски долари. Покриеноста на увозот со извоз е 54,1%. Трговскиот дефицит изнесува 1,8 милијарда американски долари. Трговската размена по производи покажува дека во извозот најголемо е учеството на производите од железо и челик - валани производи, облеката, фероникелот и преработките од нафта, а во увозот најмногу се застапени суровата нафта, електричната енергија и моторните возила за превоз на лица. Најголемо учество во извозот на стоки имаат земјите-членки на ЕУ на кои отпаѓаат 56,1% и земјите од Западен Балкан кои учествуваат со 37,1%. Во увозот на стоки најголемо учество имаат земјите од ЕУ со 52,5% и земјите во развој со 26,1%.
сите 11 | | | веќе видена

Наредната 2010 година за металскиот сектор во Македонија најверојатно ќе биде потешка година, нарачките се намалуваат, а дополнителен товар ќе биде зголемувањето на цените на енергенсите. Ова во средата во Скопје го изјави еден од директорите на „Макстил“, Митко Кочовски, додавајќи дека прогнозите за вработените во металната индустрија за наредната година се неповолни. Единствено Кина има пораст во челичната индустрија и веќе достигна половина од светското производство, додека  во останатиот дел во светот во челичниот сектор има сериозни падови кој што надминуваат 20 проценти. Запрашан како овие показатели ќе се одразат врз вработените во металниот сектор во Македонија, Кочовски одговори дека се очекуваат неповолни вести. „Претстојат преиспитувања на сите трошковни ставки, прилагодувања на овие услови во кој што треба да работиме, а тие се тешки. Во овој момент не можам да дадам прецизен одговор, но ситуацијата ќе биде сложена“, изјави Кочовски. Тој најави дека претставниците на металниот сектор очекуваат ...
сите 5 | | | веќе видена

Украинската компанија „Lvivski Avtobusni Zavody LTD“ од е најповолниот понудувач за производство на 80 единечни и четири зглобни автобуси за јавниот градски превоз во Скопје, соопшти денеска Министерството за транспорт и врски. Компанијата понудила 617,2 милиони денари за единечните и 41,9 милиони денари за зглобните автобуси. Електронската аукција се одржала завчера, а на огласот за доделување договор за јавна набавка, понуди доставиле и „СОЛАРИС Бус & Coach S.A.“ од Полска, како и „Zhengzhou Yutong Group Co., Ltd“ од Кина. Понудените автобуси на украинската компанија се со емисија за издувни гасови еуро 4, мотор DEUTZ, автоматски менувач, предна и задна осовина ЗФ, дигитален тахограф за работа, автоматски управувана рампа за инвалидски и детски колички.Предвидено е до крајот на 2010 година да бидат испорачани четирите зглобни и најмалку осум единечни автобуси, а останатите во 2011 година.
сите 9 | | | веќе видена

Стабилизацијата на светските цени ќе биде главна тема на деветтиот министерски состанок на Форумот на земјите извознички на гас (ГЕЦФ), кој денеска почнува во Катар, со учество на 11-те земји-членки на Организацијата. Форумот е основан во 2001 година во Техеран, а правно е формулиран на состанокот во Москва во декември минатата година. Министерот за енергетика и индустрија на Катар Абдулах бен Хамад, кој смета дека е потребно да се пронајде начин за стабилизација на светските цени на гасот, најави дека на денешниот состанок ќе бидат разгледани чекорите, кои би требало да се преземат за да се постиге целта. Хамад напомена дека гасот мора да има посебен додаток на цената, поради тоа што претставува еколошки чист енергенс. Бурниот развој на производството на течен гас изминатите години коренито ја промени структурата на светскиот пазар на гас, што резултираше со висока понуда на светскиот пазар и предизвика пад на цената. Оваа тенденција, според проценките на експертите, ќе се задржи во следните неколку години.
| | веќе видена

Банкарскиот сектор во Македонија се покажа стабилен во услови на криза, но за поголем економски развој несомнено е потребна поголема реформа во финансискиот сектор. Ова во вторникот во Скопје го изјави министерот за финансии Зоран Ставрески, на отворањето на Саемот за финансии, деловни можности и економски развој -Финекспо 2009. Оценките дека македонскиот банкарски сектор е стабилен, искажани на самиот почеток на светската криза се потврдија и во пракса една година подоцна, констатираше Ставрески. Тој потсети дека ниту една банка во Македонија не дојде во ситуација да не може да ги сервисира штедачите, или да предизвика дестабилизација на системот. „Индикаторите на прудентност, односно стапката на адекватност на капиталот од 16,5% умерената стапка на нефункционални кредити од 8,5%, солидното ниво на ликвидност, покажуваат дека банкарскиот сектор ја преброди кризата успешно, што не беше случај со некој земји до регионот“, рече Ставрески. Тој укажа на потребата од поробусна реформа на финансискиот систем, како ...
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата за мобилна телефонија Т - Мобиле Македонија и фиксниот и интернет оператор  Т - Хоме денеска промовираа заедничка понуда „Семејство плус“ преку која нудат  мобилна и фиксна телефонија и АДСЛ интернет. За заедничка месечна претплата корисниците можат да вклучат до шест мобилни, една фиксна линија и АДСЛ интернет. Ќе можат да зборуваат од мобилен на фиксен и обратно, по цена од 0 денари за минута, а по три денари ќе  плаќаат воспоставување повик. “Новиот пакет услуги на корисниците им овозможува заштеда, бидејќи за помал износ на претплатата  во еден пакет добиваат и мобилна и фиксна телефонија и супер брз интернет”, рече на прес-конференција Дабор Алтман, главен маркетинг директор на Т -Мобиле Македонија.  Целокупната месечна претплата се користи за сообраќај. На располагање  се  три пакети, од 1300 денари, 1800 и 2.400 денари месечно. Во промотивниот период корисникот добива бежични рутер и фиксен телефонски апарат Панасоник, како и мобилни телефони за секоја линија во пакетот согласно ...
сите 10 | | | веќе видена

next