Тотал

Претседателот на Централната банка на Црна Гора Љубиша Карговиќ оцени денеска дека Црна Гора ќе остане во рецесија и во првата половина на 2010 година. Следната година ќе биде тешка за Црна Гора, рече Карговиќ и истакна дека процентот на задоцнето плаќање на кредити се зголемил за 25 отсто, а десет отсто од кредитите воопшто не се враќаат. “Минатата година имавме проблеми во банкарскиот сектор, а сега имаме проблеми во реалниот сектор. Прогнозите за 2010 година покажуваат дека економијата ќе се движи од 2% пад до 2% зголемување, што ќе зависи од странските инвестиции, светските цени на металите, стартирањето на главните проекти за автомагистрали и други фактори”, рече Карговиќ за подгоричкиот весник „Вијести“. Тој додаде дека економијата на Црна Гора би можела да добие поттик од туристичката сезона, но оцени дека Црна Гора ќе остане во рецесија до средината на следната година.
сите 2 | | | веќе видена

Невработеноста во Грција зазема пандемични размери и за последните два месеца достигна 18 до 20%, изјави во Парламентот грчкиот министер за труд Андреас Ловердос. Изјавите на министерот се дадени за време на дебата на комисијата, која ги разгледува проблемите на државните претпријатија во земјата. Ловердос истакна дека неговото Министерство ќе поднесе нацрт закон за заштита на работниците и за таа цел ќе формира трудова инспекција.
сите 7 | | | веќе видена

Компанијата „Форд“, првиот американски произведувач на автомбили, кој на пазарот понуди хибридни модели, најави дека ќе вложи меѓу 300 и 500 милиони долари во развој на фабриката во близина на Детроит, во Мичиген, во која ќе се произведува нова генерација на електрични возила и батерии. Во новиот погон ќе бидат вработени илјада работници, изави Дерик Кузак, потпретседател на компанијата задолжен за развој и најави дека „Форд“ ќе бара државни кредити со цел производството на батерии и хибриди да го префрли од Мексико во САД. „Форд“, единствениот голем американски произведувач на возила, кој го избегна банкротот, развива четири хибриди, меѓу кои спортско-теренското возило „Искејп“, кое на пазарот се појави пред пет години и седан „фјужн“, воведен оваа година. Компанијата соопшти дека следната година ќе произведе нова верзија на комерцијалното повеќенаменско возило „транзит конект“ на електричен погон, а електричниот „фокус“ на пазарот ќе се појави во 2011 година. „Форд“ најави дека на пазарот ќе понуди хибрид ...
сите 3 | | | веќе видена

Комисијата за хартии од му даде одобрение на Земјоделскиот комбинат "Пелагонија" АД Битола продажба на сопствени акции по пат на јавна понуда. Предмет на понудата се 18.000 обични акции, а продажната цена по акција е 2.470 денари. Вкупната продажна вредност на петтата емисија на акции изнесува 44,4 милиони  денари.  На истата седница КХВ да де согласност на новите правила за тргување на Македонската берза со одредени забелешки, по кои берзата треба да постапи во рок од 90 дена. Со имплементацијата на новите правила за тргување се создадени сите предуслови за реализација на проектот e-trade.
сите 2 | | | веќе видена

Светската финансиска криза имаше значително влијание врз пензиските фондови во повеќе држави во Европа и централна Азија, се вели во најновиот извештај на Светската банка (СБ). Многу влади беа принудени да ги менуваат своите политики со цел да одговорат на растечките дефицити во пензиските фондови, се вели во извештајот на СБ насловен „Пензиите во криза“. Според експертите на СБ, ниту еден пензиски систем во Европа и централна Азија, без оглед на големината и структурата, не останал имун на кризата. Но и покрај се, оваа криза е блага во споредба со демографската криза со која ќе се соочи регионот, поради што СБ ги предупредува владите да не превземаат краткорочни мерки со што само ќе ја влошат состојбата, туку да пристапат кон долгорочно решавање на проблемот.
сите 6 | | | веќе видена

Германскиот производител на автомобили Фолксфаген соопшти дека купил 49,9 % од акциите во неговиот најголем конкурент Порше. Во соопштението од компанијата се вели дека за откупот на акциите издвоиле 3,9 милијарди евра и се надеваат дека во целост ќе ја превземат компанијата во текот на 2011 година. Акционерите во Фолксваген минатата недела го одобрија акциониот план да се издадат дополнителни 135 милиони нови акции, што донесе приход кој помогна да се реализира денешното купување на акциите.
| | веќе видена

На светскиот пазар на труд дури 43 милиони луѓе би можеле да останат без работа, доколку владите на земјите прерано ги укинат мерките за стимулирање на економијата, предупреди Меѓународната организација на труд (МОТ). Прераното напуштање на поттикнувачките мерки, преземени за време на финсиската криза, би можело да го одложи опоравувањето на вработувањето на повеќе години, се наведува во најновиот извештај на оваа агенција на Обединетите нации. Во извештајот не е објавена проекција на бројот на невработени во светот по години, бидејќи се уште нема целосни податоци. МОТ во септември прогнозираше дека невработеноста во 2008 и 2009 година би можела да порасне за 39 до 61 милион луѓе во однос на нивото од 2007 година и да достигне рекордни 219 до 241 милиони луѓе. Агенцијата на ОН укажа дека во 51 земја, за која се познати подаци вклучувајќи ги САД, Бразил, Индија и Кина, од октомври 2008 година загубени се најмалку 20 милиони работни места. Според прогнозата на МОТ, вработеноста во богатите земји нема да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Во фабриката за автомобили на Хјундаи во чешкиот град Ношовице, работниците веќе подолго време се жалат на нечовечки работни услови, прекувремена работа и неисполнување на основните работнички права од страна на раководството во компанијата. Минатата недела работниците организирале предупредувачки штрајк и еден час ја прекинале работата во фабриката. Незадоволство од односот на раководството во корејската компанија и натаму се зголемува и од Синдикатот на вработените во металната индустрија предупредуваат дека работниците во знак на револт може повторно да го прекинат производството. Работниците се жалат на прекувремената работа и лошите услови за работа за кои велат дека од управата им било ветено дека ќе се подобрат откако ќе помине пробниот период на работата во оваа фабрика за производство на автомобили. Фабриката во Ношовице произведува автомобили врз основа на актуелни нарачки, а оптималното производство изнесува 7,5 илјади автомобили за еден месец. Во една смена се изработуваат околу 300 автомобили.
| | веќе видена

Претставниците на бизнис заедницата во Србија бараат итна средба со властите, на кои сакаат да им го изразат незадоволството поради најновиот пад на динарот. Според локалните медиуми, голема нервоза владее деновиве помеѓу стопанствениците во Србија, бидејќи дојде до надолна промена на курсот во време кога се прават годишните биланси. Ова може да има лоши последици врз искажувањето на завршните сметки и може на некои фирми значително да им ја намали кредитната способност. „Не сме ние мали деца да поверуваме во приказните дека еврото поскапело поради укунувањето на визите, бидејќи луѓето ќе патувале повеќе“, изјави Драгољув Вукадиновиќ директор на фабриката „Металац“. Тој изрази сомневање дека Централната банка и некои од комерцијалните банки на овој начин се обидуваат да завршат „некои други работи“. Наспроти овие обвинувања, од Народната банка на Србија уверуваат дека дошло до привремен пораст на курсот и дека навремено е интервенирано со 42 милиони евра на девизниот пазар. Според последниот курс, едно евро ...
| | веќе видена

Специјална туристички понуда за македонските граѓани по повод укинувањето на визниот режим од страна на Европската унија, подготвува Словенија. Понудата која е насловена „плаќа еден, патуваат двајца“, на македонската јавност ќе и биде официјално претставена на 18 декември, ден пред стапување во сила на визната либерализација. Предвидено е на прес конференција да се обратат словенечкиот амбасадор во Македонија Ален Бергант и претставници на Словенечката туристичка организација, Заводот за конгресен туризам и Групата на словенечки бањи. Досетливите Словенци веќе ја објавија комплетната понуда од пакетот „плаќа еден, патуваат двајца“, на сајтот на Словенечката туристичка организација, каде што на македонски јазик може да се направат онлајн резервации Токму по иницијатива на Словенија, Европската унија одлучи од 19. декември да ги укине визите за граѓаните на Македонија, Србија и Црна Гора, иако тоа беше предвидено за 1 јануари 2010 година.
сите 2 | | | веќе видена

Албанија ќе гради нови хидроелектрични централи со цел да се справи со хроничниот проблем на недостиг на електрична енергија, изјави албанскиот премиер Сали Бериша. Тој во интервју за албанската агенција АТА нагласи дека за неколку месеци ќе почне изградбата на шест мали хидроелектрани со моќност од шест до седум мегавати. “Хидроцентралите се дел од програмата за искористување на водените ресурси во басенот на реката Вјоса”, нагласи Бериша.
| | веќе видена

Меѓународната рејтинг агенција „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на Грција од А- на БББ+, поради влошената економска состојба во државата. Веста ја пренесе грчкиот весник „Експрес“, додавајќи дека ова е за прв пат во последните десет години некоја рејтинг агенција на Грција да и даде пониска оценка од А. Намалувањето на рејтингот е одраз на нестабилните среднорочни перспектви на јавните финансиси на Грција и на големиот буџетски дефицит Претседателот на Европската централна банка Жан Клод Трише, говорејќи во Европскиот парламент вчера укажа дека мерките на новата Влада во Грција за сега се недоволни за спречување на кризата. Експертите буџетскиот дефицит на Грција за оваа година го проценија на 12,7 проценти од Бруто домашниот производ, додека за членка на еврозоната тој не би смеел да биде над 3%..
сите 10 | | | веќе видена

Повеќе финансиски институции во државата од денеска до 11-ти овој месец ќе се претстават на 7-иот Меѓународен саем на финансии,  деловни можности и економски развој - Финекспо 2009, што се одржува во организација на Скопски саем и Групацијата ЕРА. Дел од саемското претставување истовремено ќе бидат и компјутерски компании кои се занимаваат со софтверски инжинеринг, во рамки на Инфоком.  Во текот на трите саемски дена во изложбениот дел на Финекспо своите производи и услуги ќе ги презентираат повеќе банки, осигурителни компании и други финансиски институции. Предвидени се и повеќе трибини, дебати и тркалезени маси на актуелни теми во стручниот саемски дел.  Ќе се дебатира на тема „Меѓусебна зависност на макро и микро економијата - патоказ за справување со економската криза“, на која е најавено учество на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, гувернерот на Народната банка на Македонија Петар Гошев, генерални директори на комерцијалните банки и претставници на бизнис заедницата  и експерти од ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонската амбасада во Чешка утре во Прага организира Економски форум  посветен на македонските потенцијали за странски директни инвестиции, односно македонското вино и туризмот. На Бизнис конференцијата, која е под покровителство на градоначалничката на прашката општина „Прага 2”, Јана Чернохова, ќе учествуваат претставници од чешкото Министерство за индустрија и трговија,  претставници на туристичките работници од Македонија и Чешка, како и компании кои во обете држави се занимаваат со производство, увоз и дистрибуција на вино. На Форумот, чешките инвеститори ќе се запознаат со условите и можностите за инвестиции во нашата земја, а македонските фирми ќе имаат можност да остварат деловни средби со цел подобрување на соработката во областа на туризмот и извозот на македонското вино на чешкиот пазар.
сите 4 | | | веќе видена

Конференција за Западен Балкан насловена „Надминување на економската криза од регионална соработка кон членство во ЕУ“ ќе се одржи денеска во Брисел, во организација на Шведска, како претседавач со ЕУ и Европската комисија, во соработка со Советот за регионална соработка.  На конференцијата, на која акцентот на дискусиите ќе биде ставен на економскиот развој во регионот, покрај домаќините - комесарот за проширување на ЕУ Оли Рен и министерот за надворешни работи на Шведска Карл Билд, се очекува да присуствуваат повеќе од 200 високи функционери од земјите на  Западен Балкан, на членките на ЕУ, на Турција, САД, Русија, Норвешка, Исланд, Швајцарија и Молдавија, како и преставници на меѓународни финансиски институции како што се Европската инвестициона банка, Европската банка за обнова и развој, Советот на Евроспката банка за развој и Светската банка. На тема „Надминување на економските кризи и  важноста на регионалната соработка“, во вториот дел од панел дискусиите на конференцијата, како што е најавено, ...
сите 9 | | | веќе видена

Околу 15 илјади корисници на социјална помош од Скопје и околината од денеска имаат можност да купуваат производи по намалени цени во СОС маркети. За да го направат тоа потребно е при пазарувањето само да ја приложат картицата што ќе ја добиваат во центрите за социјална работа. Почетокот на владниот проект за СОС маркетите беше означен во СП маркетот во скопската oпштина Кисела Вода, во присуство на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами. Освен во СП маркетите, СОС производи ќе има и во маркетите на Тинекс. Производите ќе бидат означени и ќе се продаваат по пониски цени, кај прехранбените до 20%, а кај средствата за лична хигиена до 25%.  Министерот за труд и социјална политика Барами верува дека оваа акција ќе биде поддржана и од други компании, сопственици на ланци маркети со цел како што рече таа да се прошири, не само во Скопје, каде се реализира како пилот проект, туку и во другите градови. “Процедурата за добивање на картичките со ...
сите 11 | | | веќе видена

Вкупно 269 одобренија за градба биле издадени во октомври годинава што е за 28, 7% повеќе во однос на истиот месец од претходната година, соопшти Државниот завод за статистика. Од вкупниот број на издадени одобренија за градење, 196 (72,9%) се наменети за објекти од високоградба, 21 (7,8%) за објекти од нискоградба и 52 (19,3%) за објекти за реконструкција Предвидената вредност на објектите, според издадени дозволи,  изнесува 1,9 милијарди денари, што е за 52,9% повеќе во однос на истиот месец од претходната година. Од вкупно 269 објекти, на 199 (74,0%) како инвеститори се јавуваат физички лица, а на 70 објекти (26,0%) инвеститори се деловни субјекти. Во извештајниот период предвидена е изградба на 376 станови, со вкупна корисна површина од 34.848 метри квадратни.
сите 3 | | | веќе видена

Остануваат исти цените на  нафтените деривати, а од ноќеска на полноќ за половина денар поевтинува екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) и мазутот за 0,256 денари, одлучи на денешната седница Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Според одлуката на РКЕ за намалување на малопродажните цени на нафтените деривати за 0,36%, новата цена на литар екстра лесно масло за домаќинство изнесува 39 денари, а килограм мазут М-1 НС ќе се продава за 29,290 денари. Еуросупер БС-95 ќе се продава по истата цена - 63 денари за литар, а непроменети остануваат и цените на  Еуросупер БС-98, кој се продава за 64,50 денари и на Еуродизел (Д-Е В) кој чини 50,5 денари. Денешната одлука на РКЕ  е донесена врз основа на цената на нафтените деривати на светските берзи  и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите две недели.
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од 120 компании од подрачјето на поранешна Југославија од Србија си го побараа назад имотот што се наоѓа во сопственост на српски компании. Според хрватскиот бизнис весник Пословни, според одлуката на српската влада, компаниите до крајот на оваа година можат да поднесат барања за поврат на имотот, кој е на фирми од подрачјето на поранешните републики на Југославија, а до распаѓањето на заедничката држава, функционирал во состав на тие фирми. Според истиот извор враќање на имотот веќе побарале Краш, Пристаништето Ријека и Франк.Како што е најавено до март 2010 година ќе се врши усогласување меѓу компаниите, а доколку не можат да постигнат договор, спорот ќе се обиде да го реши Агенцијата за приватизација, која ќе пресмета колкав е реалниот удел на компаниите од поранешна Југославија во сопственост на 128 претпријатија од Србија.
| | веќе видена

Во Турција граѓаните поседуваат злато од околу пет тони. Односно секој човек во просек поседува по 70 грама злато, изјави заменик-претседателот на Берзата за злато во Истанбул, Осман Сарач. Тој наведе дека златото граѓаните најчесто го чуваат дома односно „под перница“. Количеството на злато кое се наоѓа кај граѓаните на Турција е со вредност од 192 милијарди американски долари. Се претпоставува дека во луѓето во светот поседуваат околу 163.000 тони злато. Во последните години цената на златото бележи раст за годинава да достигне рекордна цена. Од јануари цената на овој благороден метал се зголеми за 40%, за минатата недела да достигне рекорд од 1.226,50 долари за унца.
| | веќе видена

next