Тотал

Водечките германски концерни во 2009 укинале вкупно 116.385 работни места, од кои 45.354 се однесуваат на територијата на Германија.Според податоците што во понеделникот ги објави Магазинот „Шпигл“, најмногу работни места годинава укинала осигурителната компанија „Алијанс“, која бројот на вработените го намалила за 30%.Над 4.200 работни места затворил автомобилскиот концерн „Дајмлер“, трговскиот концерн „Метро“ укина 3.800 работни места, „Тисенгруп“ 3.200, а „Сименс“ 3.000.Со оглед на тоа што станува збор за џиновски компании, процентот на намалени работни места во овие компании и не е така драматичен.Според „Шпигел“, вкупниот број на новоотворени работни места во Германија е за 18.000 помал од вкупниот број на затворени работни места.
сите 6 | | | веќе видена

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска треба да ја објави и формално одлуката колкаво ќе биде зголемувањето на цената на електричната енергија и на парното греење од 1 јануари идната година.На минатонеделните подготвителни седници на Комисијата за одредување на цената на електричната енергија и на парното греење во Скопје,  беше посочено дека се очекува цената на струјата да се зголеми за околу 10%.  Цената на парното греење за скопјани во зависност од топалната од која се снабдуваат се предвидува да порасне за два до три отсто за топланите Исток, Запад и Центар - за граѓаните, а над 10% за деловните субјекти, односно 7,5% за граѓаните и над 20% за деловните субјекти кои се снабдуваат со топлисна енергија од топланата Скопје - Север.На седниците енергетските компании можеа да ги кажат своите забелешки на симулациите на цената на струјата и парното одредени од РКЕ.
сите 34 | | | веќе видена

Во гратчето Џорџтаун во американската сојузна држава Кентаки е продадено  лото ливче кое освои 128,6 милиони долари, што е најголем џек пот во историјата на државната лотарија. Името на добитникот засега не е познато. Се очекува да биде објавено на кој  пункт било купено ливчето и победникот наскоро да се јави. Според правилата тој може да избере дали наеднаш да ја земе половината од добиената сума, но да ја изгуби останатата половина, или да ја земе целата сума, но на делови и во продолжение на 30 години. Шансата да се добие рекордниот џек пот била еден на 195.249.054. 
сите 3 | | | веќе видена

Во градот Находка, во Приморскиот крај на Русија, рускиот премиер Владимир Путин денеска свечено го пушти во експлоатација нафтоводот "Источен Сибир Тихи океан" (ИСТО) и даде одобрение за полнење на првиот танкер со нафта, пренесе ИТАР-ТАСС.  Главна цел на нафтоводот е транспортирање на нафта од нафтените реони на Западен и Источен Сибир до Далечниот исток и перспективните пазари на Азиско-Тихоокеанскиот регион.  Системот ИСТО ќе биде технолошки поврзан со актуелните магистрални нафтоводи на "Транснефт" и ќе дозволи да се создаде единствена мрежа, што ќе обезбеди оперативно распределување на нафтените количества по територијата на Русија на запад и на исток. Одлуката за изградба на првата етапа од нафтоводот беше донесена на 31 декември 2004 година. За пет години завршивме се што имавме замислено, рече денеска рускиот премиер.  Вредноста на оваа прва етапа на системот е 360 милијарди рубљи. Уште 60 милијарди се одобрени за доопремување на пристаништето во Козино
сите 4 | | | веќе видена

Компанијата „Трансценд“, глобален лидер на пазарот на мултимедиски производи за складирање, лансираше нова мемориска картичка „ултимејт клас 10 SDHC“ (Ultimate Class). Новата класа 10 обезбедува брзина на пишување од 16 мегабајти по секунда (MB/s) и брзина на читање од 20 MB/s, додека класата два, на пример, гарантира брзина на пишување од два MB/s, а класата шест од шест мегабајти по секунда, се наведува во соопштението на компанијата.  
| | веќе видена

Србија очекува во 2010 година во земјата да влезат две милијарди евра странски инвестиции, а најмногу се очекува од добавувачите за Фијат. Ова го изјави директорката на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Србија Весна Периќ, додавајќи дека Србија годинава во услови на финансиска криза привлекла две милијарди долари странски инвестиции, што е на исто ниво како и 2008 година. „На Србија и се потребни три до четири милијарди евра инвестиции, но и ако оствари две милијарди, тоа ќе биде  многу добар резултат“, рече Периќ, додавајќи дека има многу заинтересирани компании, кои сакаат да му бидат добавувачи на Фијат, од областа на електронската индустрија, преработката на метали и пластика.  Планот на нејзината агенција за 2010 година е да се концентрира на пласман на српските финални производи на пазарите во поранешниот Советски сојуз и северна Африка, како и на пласирањето на домашни полупроизводи во Западна Европа. Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Србија има ...
сите 5 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски соопшти дека распишало објава за јавно наддавање под краткотраен закуп на девет плажи во општина Струга, со почетна цена од 55,00 денари по метар квадратен, пресметана како годишна закупнина. Риокот за доставување на пријавите за учество е 29 јануари следната година година, а јавното наддавање ќе се одржи на 10 февруари 2010 годна. Закупецот е должен да овозможи слободен влез за посетителите т.е да не се наплаќа надоместок за плажата, да прибави фискална каса, да достави доказ за лица во работен однос и соодветни дозволи за обавување на дејноста согласно урбанистичко – техничката документација. Од страна на закупецот потребно е постојната и планираната песочна површина да се уреди во соодветна градежна рамка, да се изнивелира и попесочи со соодветен автохтон песок, постојното зеленило максимално да се почитува и дооформи со автохтони видови, хортикултурно и партерно да се уреди. Сервисниот пункт е потребно да содржи минимум два тушеви и санитарни јазли, соблекувални, ...
сите 3 | | | веќе видена

Угостителите од Македонија во понеделник во Скопје ќе го изразат своето незадоволство од целосната забрана за пушење, која стапува во сила од почетокот на 2010 година. „Во 5 минути до 12 Европски закон за угостителите или во 12 и пет минути почеток на банкротот на угостителството“, е апелот, што ќе го упатат угостителите до надлежните министерства, на конференција за новинари во Скопје. Угостителите од Скопје, Охрид, Куманово, Струмица, Битола, Гостивар, Тетово, Струга, Штип и Велес, најавија дека ќе ги презентираат актуелните состојби со регулативата за Заштита од пушење, во делот, што се однесува на нивниот сектор. Според законот од идната година пушачите нема да можат да пушат во кафеани, кафе-барови, дискотеки, пабови, на стадиони, а во лето и во бавчите. Пушењето е дозволено единствено дома и на отворено, доколку на тој простор не се одржува некоја манифестација. За непочитување на забраната за пушење за правните лица се предвидени  Инспекторите се веќе на терен и ги предупредуваат угостителските ...
сите 21 | | | веќе видена

Договори за концесии за детални геолошки истражувања на минерални суровини беа потпишани денеска во Министерството за економија. Договорите ги потпиша министерот за економија Фатмир Бесими, а со нив се предвидуваат геолошки истражувања на 84 локации. Од овие документи, 41 договор за однесува за геолошки истражувања на неметални минерални суровини, 20 за украсни камења, 10 за води, и 13 за метални минерални суровини. “Се надевам дека овие истражувања ќе дадат позитивни резултати, што ќе придонесе за отворање на нови рудници“, рече министерот Бесими пред потпишувањето на договорите.  Според него, работата тука не завршува, туку за следната година се планираат нови конкурси за геолошки истражувања.  “По овие истражувања следат инвестиции со нови работни места. Наша цел е создавање на добра бизнис клима кај сите инвеститори, било домашни, или странски“, рече Бесими. Од целата зделка по основ на уплати од фирмите што ќе ги вршат истражувањата, во државниот буџет ќе се слеат околу шест милиони денари. 
сите 12 | | | веќе видена

Акцент Медиа под мотото “10 гратис билборди за оние на кои најмногу им треба“ денеска ја промовираше акција со која  сака да им помогне на општествените групи  кои не се доволно моќни да откупат простор во медиумите. Акцијата е наменета за институции чии штитеници се деца без родители, организации за згрижување на стари и изнемоштени лица и организации за грижа на лица со посебни потреби. Акција ќе трае во текот на 2010 година, а целта е надлежните институции преку пораките од билбордите да го слушна гласот и потребите на оваа категорија луѓе. “Ги повикувам сите оние кои сакаат да аплицираат , да се обратат во канцелариите на Акцент Медиа на телефонскиот број 31 34 471 за билбордите да бидат искористени од оние на кои им се најпотребни“ изјави Небојша Маслинко, директор на Акцент Медиа. Градоначалникот на општина Центар Владимир Тодоровиќ  ја поздрави идејата на Акцент Медиа да се даде шанса да се прати порака преку ваков тип на медиум.“Моќта на медиумите е огромна, доколку им се остави простор и на овие ...
сите 5 | | | веќе видена

Авиокомпанијата “Емирејтс” од Обединетите Арапски Емирати кон средината на идната година ќе отвори редовна, директна линија Прага-Дубаи, на која ќе сообраќа авионот „Ербас” А330 со капацитет од 278 места.“Очекуваме новите летови да ги користат до 100 илјади патници годишно и на патниците ќе им понудиме не само најбрзо поврзување со Азија, туку и можност да патуваат на австралискиот континент”, изјави портпаролот на прашкиот аеродром Ризине, Ева Крејчи.Летоска се планира од прашкиот аеродром да бидат воведени директни летови и до Атланта, САД. (Toтал)
сите 2 | | | веќе видена

Најголемиот произведувач на автомобили во светот, јапонската компанија „Тојота“ денеска соопшти дека повлекла 43 илјади возила од Кина поради дефект, кој може да доведе до излевање на масло од моторот.На технички преглед се повлечени четири модели - „лексус ЕС 350“, „лексус РХ 350“, спортското теренско возило „хајлендер“ и мини комбето „превија“, изјави портпаролот на „Тојота“, Јута Кага.Најновото повлекување е извршено само неколку месеци откако „Тојота“ го објави најголемото повлекување од Кина, кое опфати околу 688 илјади возила, поради дефект на електричниот подигнувач на стаклото.Компанијата на почетокот на октомври соопшти дека повлекува 3,8 милиони возила во САД поради опасноста подната прекривка да ја притисне и заглави педалата за гас. (Toтал)
сите 2 | | | веќе видена

Наспроти глобалната финансиска криза, Куба оваа година ја посетиле над 2,4 милиони туристи, што е поголема броја од 2008 година.“Кубанскиот сектор за туризам оваа година обезбеди раст од 3,3%”, рече министерот за туризам Мануел Мареро, укажувајќи дека неговата земја успеала да ги надмине негативните тенденции во туризмот од почетокот на годината.Иако бројот на странски гости ќе биде поголем, приходите од туризмот оваа година ќе бидат за 12% пониски од лани, кога овој сектор го пополнил буџетот со 2,7 милијарди долари.Според официјалните податоци, одморот на Куба најчесто го поминуваат Канаѓани, кои ова година ги имало 900.000 што го посетиле островот. Меѓу земјите чии жители со задоволство одмораат на карипската држава се Шпанија и Велика Британија, а во последно време е забележан и зголемен број туристи од Русија. (Toтал)
| | веќе видена

Повеќе од половина од Словенците успеваат на крајот на месецот „на страна“ да стават малку пари, покажа истражувањето на компанијата „Мастеркард Јуроп“.Според истражувањето, кое се однесуваше на потрошувачките навики на Словенците, две третини од граѓаните на Словенија изминатите пет години ја подобриле финансиската состојба.Повеќе од половина од учесниците во анкетата изјави дека за плаќање користат кредитни и дебитни кратички, наместо готовина и тоа најчесто „Маестро“ или „Мастеркард“. На трето место е домашната картичка „Меркатор Пика“, која ја издава најголемиот словенечки трговски ланец и која може да се добие и во Србија. Само 5% од Словенците немаат никаква картичка.И во Словенија расте популарноста на „онлај“ тргувањето, за кое повеќето Словенци сметаат дека е безбедно.Анкетата покажа дека повеќе од половина Словенци не ги менувале потрошувачките навики за време на економската криза. (Toтал)
сите 3 | | | веќе видена

Парното греење за домаќинствата кои се приклучени на мрежата на топланите Исток, Запад и Центар ќе се зголеми за 2-3%, додека за деловните субјекти меѓу кои спаѓаат и училиштата и градинките покачувањето ќе биде над 10%, покажуваат симулациите на Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).Покачувањето, како што објаснуваат од Регулаторната комисија за енергетика, се должи на предвидувањата дека во наредниот квартал ќе се зголеми цената на природниот гас за околу 17%.Генерално, трите топлани побарале цената на парното греење да се зголеми за околу 20%, додека топлана Скопје-Север побарала покачување од околу 40% пред се поради намалувањето на бројот на потрошувачи.Симулациите на РКЕ за оваа топлана покажуваат дека парното за домаќинствата ќе поскапи за 7,5%, додека за деловните субјекти за над 20%.Конечната одлука за покачување на цената на парното греење ќе биде донесена во понеделник за кога од РКЕ најавуваат и прес-конференција.Последното поскапување на парното греење беше во август годинава. Со таа ...
сите 15 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски денеска објави оглас за избор на компанија која ќе ја изработи техничката документација за изработка на проект за гасификација на земјава.Одлуката за објавување на огласот како што соопшти денеска портпаролот на Министерството за транспорт и врски Драган Симоновски е донесена откако четири фирми од Скопје, Куманово, Софија и Љубљана ја изработија физибилити студијата, при што сега треба да се избере најдобар проект.Приоритетни магистрални правци за изградба на гасна инфраструктура во Македонија ќе бидат Клечовце - Битола со крак до Струмица, во зависност од точката на поврзување во Грција или Бугарија, и правецот Скопје - Тетово – Гостивар кои се поделени во три пакети. .“Со првиот пакет се бара документација за магистралниот гасовод од Клечовце до Неготино од околу сто километри, а исто толку километри ќе биде и магистралниот гасовод од Неготино до Битола за кој се бара техничка документација со вториот пакет. Преку третиот пакет бараната техничка документација е за ...
сите 8 | | | веќе видена

Македонија во третото тромесечје од годината оствари пад на Брутодомашниот производ (БДП) од 1,8%, во споредба со истиот период минатата година, објави денеска Државниот завод за статистика.Ова претставува најголем квартален пад на БДП, имајќи предвид дека во првото тромесечје падот изнесуваше 0,9%, а во второто 1,4%Најголем пад во третото тромесечје во однос на истиот период лани се  забележува во секторите Вадење на руди и камен, Преработувачка индустрија и Снабдување со електрична енергија, гас и вода од 13,4%.Најголем пораст на активностите во ова тримесечје е забележан во секторите Финансиско посредување, Активности во врска со недвижен имот, изнајмување и деловни активности, Други комунални, општи и лични услужни активности и Импутирани станарини од 8,2% и  Градежништво од 7,5%.Финалната потрошувачка на домаќинствата, вклучувајќи ги и Непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во третото тримесечје од 2009 година, во однос на истиот период лани, номинално опаѓа за 3,6%, а нејзиното учество ...
сите 25 | | | веќе видена

Во СОС Детско село Скопје, денес се одржа Дукат Млечна Индустрија Скопје, во рамките на големиот регионален хуманитарен проект „Млечниот пат на добрината“.Млечната индустрија Дукат која е членка на групацијата Лакталис, во чиј состав е и домашната млекарница Идеал Шипка, донираше 1.000 литри трајно млеко за децата во СОС Детско село.Во рамките на овој проект Дукат најавува продолжување на донациите во здравствени и образовни институции низ Македонија и во текот на 2010 година. На овој хуманитарен настан освен тимот на Дукат Скопје присуствуваше и актерката Амернис Нокшиќи Јовановска, амбасадор на Млечниот пат на добрината во Македонија, која на националниот координатор на СОС Детско село, Јулијана Гапо и ја предаде симбол плакетата на донацијата – 1 м (еден метар) висока чаша млеко Дукат. Од Дукат нагласија дека обврска на компанијата е активно да учествува во општествениот живот на заедницата во која дејствува како и тоа дека во иднина ќе ги интензивира донаторските активности кои ќе бидат за децата и ...
| | веќе видена

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2009 изнесува 20.116 денари (околу 327 евра), објави денеска Државниот завод за статистика.Ова во споредба со претходниот месец претставува пораст од 72 денари. Најголем пораст на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен е забележан во секторите: Трговија на големо и трговија на мало, поправка на моторни возила, мотоцикли и предмети за лична употреба и за домаќинствата (2,5%), Земјоделство, лов и шумарство (2,2%) и Преработувачка индустрија (1,7%).Во октомври 2009 година, 2,9% од вработените во Република Македонија не примиле плата што е за 4,8% помалку во споредба со истиот период од претходната година.Индексот на просечната месечна исплатена нето плата по вработен, во октомври 2009 година, во однос на истиот месец лани, е зголемен за 18,2%.Завод за статистика потсетува дека годинава, со примена на концептот за бруто-плати настанаа структурни промени во податоците за нето-плати со вклучување на надоместоците за храна и превоз во ...
сите 28 | | | веќе видена

next