Тотал

Повеќе финансиски институции во државата од задутре до 11-ти овој месец ќе се претстават на 7-иот Меѓународен саем на финансии,  деловни можности и економски развој - Финекспо 2009, што се одржува во организиација на Скопски саем и Групацијата ЕРА. Дел од саемското претставување истовремено ќе бидат и компјутерски компании кои се занимаваат со софтверски инжинеринг, во рамки на Инфоком.  Во текот на трите саемски дена во изложбениот дел на Финекспо своите производи и услуги ќе ги презентираат повеќе банки, осигурителни компании и други финансиски институции. Предвидени се и повеќе трибини, дебати и тркалезени маси на актуелни теми во стручниот саемски дел, најавија денеска претставници на организаторите на саемот.  Ќе се дебатира на тема „Меѓусебна зависност на макро и микро економијата - патоказ за справување со економската криза“, на која е најавено учество на вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, гувернерот на Народната банка на Македонија Петар Гошев, генерални директори на ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на руската државна кредитна комисија, Срегеј Степашин изјави дека Русија потрошила околу 2,7 билиони рубљи (91 милијарди долари) на антикризни мерки.  Повеќе од 500 милијарди рубљи инвестирани се на отворање на нови работни места, што беше една од најуспешните мерки и не доведе до губење на работните места. Значителен дел од средствата руската Влада ги вложи и во поддршка на ликвидноста на банкарскиот сектор. Степашин истакна дека „кризата полека се повлекува“ на што укажуваат многу знаци. 
сите 2 | | | веќе видена

Европската комисија го одобри барањето за финансиска помош за поврзување на системите за пренос на гас меѓу Бугарија и Грција во износ од 45 милиони евра и со Романија во износ од девет милиони евра, соопшти бугарското министерство за економија, енергетика и туризам. ЕК одобри помош и за гасоводот „Набуко“ вредна 200 милиона евра. Средствата се отпуштаат од програмата за помош на економското обновување. ЕК ќе му препорача на Советот на министрите за енергетика од земјите од Европската унија да го одобри финансирањето на тие проекти на претстојниот состанок утре во Брисел. Се очекува процедурата за конечно усвојување на решение за отпуштање на средствата да заврши до крајот на годината.
сите 2 | | | веќе видена

Јапонскиот производител на автомобили „Нисан“ повлекол од продажба 310.000 автомобили поради дефекти во системот за кочење и кај мерачите за гориво. Од компанијата изјавиле дека ќе повлечат околу 210.000 комбиња од типот „елгранд“, произведени во периодот од април 1997 до април 2002 година. Се претпоставува дека причина за проблемот со рачната сопирачка кај овие возила може да доведе до дефект во кабелската инсталација. Повеќе од 100.000 комбиња „серена“ и автомобили од типот „цефиро“, исто така, ќе бидат повлечени поради проблемите со мерачот на гориво. А, како што јавуваат агенциите, околу 90% од возилата што ќе се повлечат се продадени во Јапонија.
| | веќе видена

Економската криза и бранот отпуштања предизвикаа осетен пораст на просечната исплатена плата во Чешка и во Словачка за неколку проценти. Просечната нето плата во Чешка во третиот квартал достигна 905 евра, што е за 4,7% реално поголема, кога ќе се пресмета инфлацијата, во споредба со истиот период лани. Причина за ваквиот неочекуван пораст на просечната плата, според Чешкиот завод за статистика, се отпуштањата на нискоквалификуваните работници со помали примања, но и значително намалениот број на искористени болувања. Просечната плата во соседна Словачка во третиот квартал изнесувала 722 евра, што претставува пораст од 2,5% во однос на истиот период лани. Дури 85% од отпуштените во Словачка се лица со ниско образование, кои биле вработени во слабо платените дејности.
сите 5 | | | веќе видена

Дали Македонија ќе добие датум за отпочнување на преговорите за членство во Европската Унија, за ова денес ќе расправаат првите дипломати на земјите членки на ЕУ. Засега не е познато дали Македонија ќе добие датум, или шефовите на европските дипломатии ќе изнајдат формулација да не предизвикаат разочараност во Македонија, но истовремено, да го исполнат и грчкото барање за блокада се додека не се реши проблемот со името. Според шефот на словенечката дипломатија Самуел Жбогар, ако Грција не дозволи да се отворат преговори со Македонија наредната недела, таа ќе мора да даде многу солидни гаранции дека преговорите ќе се случат в година. Тој смета дека ќе мора да се најде начин во Македонија да се одржи европскиот ентузијазам и да спречи голем бран разочарување, затоа што ЕУ не успеала да постигне договор со кој Македонија би почнала преговори за членство. Европските амбасадори задолжени за Балканот в понеделник повторно ќе се обидат да го прецизираат заклучокот што министрите треба да го усвојат, бидејќи тоа не ...
сите 99 | | | веќе видена

Во Копенхаген денеска започнува конференцијата посветена на климатските промени во организација на Обединетите Нации(ОН). Самитот што ќе трае до 18 декември се очекува да изработи документ кој ќе го замени протоколот од Кјото, чија важност истекува во 2012 година. Експертите сметаат дека Самитот ќе биде успешен доколку на него биде постигнат и договор за намалување на емисијата на штетни гасови што го предизвикува ефектот на стаклена градина. Емисијата на штетни гасови, а особено на јаглен-диоксид(ЦО2) е главната причина за глобалното затоплување и ефектот на стаклена градина. Доколку се намали согорувањето на фосилните горива и сечењето на шумите, на тој начин би се намалила и емисијата на штетни гасови околу Земјата. Голем интерес за глобалното затоплување во моментов покажуваат и медиумите и граѓаните, но експертите велат дека многу од пораките кои што досега биле испратени имале штетно дејство. Доколку не се запре емисијата на штетни гасови до 2100 година, температурата на Земјата би се зголемила за 2 ...
сите 25 | | | веќе видена

Агенцијата за супервизија на капитално финансиско пензиско осигурување (МАПАС) минатата недела му одобри на КБ Прво да отвори друштво за доброволно пензиско осигурување, соопштија во МАПАС. Одлуката која е објавена и во „Службен весник“, што овозможува КБ друштво за управување со задолжителни и доброволни пензиски фондови да почне со активностите за управување со доброволниот пензиски фонд. Тоа ќе биде вториот што во Македонија ќе нуди ваков тип осигурување. Засега само двете друштва што даваат задолжително пензиско осигурување, КБ и НЛБ Нов пензиски фонд, побараа и добија од МАПАС дозвола да отворат и фонд за незадолжително осигурување.
| | веќе видена

Штрајк со глад ќе започнат денеска кумановските стечајци во знак на протест бидејќи Собранието го отфрли законот за нивно материјално згрижување. Како што е најавено, штрајкот ќе почне точно напладне во просториите на поранешната зграда на општествено- политичките организации (Комитет) во Куманово, а ќе трае се до исполнувањето на барањата на штрајкувачите. По ликвидирање на фирмите, стечај или нивен колапс по други основи, околу 18 илјади кумановски работници останаа со нерешен статус и без никаков материјален надоместок. (Макфакс)
сите 10 | | | веќе видена

Вицепремиерот  и министер за финансии, Зоран Ставревски, министерот за труд и социјална политика, Џељаљ Бајрами и заменик министерот за труд и социјална политика, Спиро Ристовски, денеска во СП маркетот во Кисела Вода официјално ќе ги пуштат во употреба СОС маркетите, информираат од министерството за труд и социјална политика.
сите 18 | | | веќе видена

За три месеци откако во Законот за работни односи е внесен членот за психичко вознемирување на работното место, пријавени се 2.000 случаи на мобинг. Од нив, некои веќе се во процедура, беше истакнато на денешната конференција „Заштита на достоинството на жената на работното место“ што ја организира Секцијата на жени при Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС). Стравот за пријавување мобинг е поголем во приватниот сектор каде вработените многу повеќе се плашат за своите работни места. “Пријавите за мобинг најчесто се однесуваат на давање вулгарни комплименти или често повторување лоши изрази”, рече претседателот на Секцијата на млади, Зана Делија. Заедничка беше констатацијата дека мобингот е нова тема која граѓаните се уште не ја препознаваат. Според пратеничката Лилјана Поповска, стравот на жртвата дека ќе биде казнета ако пријави мобинг е најголемиот проблем. “Токму тоа го има во законот, заштита на жртвата на која не смее да и се направи зло на работното место ако поведе постапка против оној што ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Управата за јавни приходи (УЈП) ги повикува земјоделците до 31 декември да се регистрираат во даночната канцеларија на УЈП за да можат да плаќаат данок, според паушално утврден приход, доколку оствариле вкупен приход во годината дo 1,3 милиони денари. Доколку земјоделецот остварува приход над 1,3 милиони денари годишно, треба да регистрира фирма, нагласува УЈП, додавајќи дека со воведувањето на паушалното оданочување на земјоделците, престануваат да важат условите за оданочување според катастарски приход, кои беа ослободени од персонален данок од 2002 заклучно со 2008 година. Новите услови за оданочување на приходите од земјоделска дејност предвидуваат и нова обврска за откупувачите на земјоделски производи, кои сега се дони до УЈП да поднесат годишен извештај за извршените исплати по основ на откуп на земјоделски производи во текот на 2009 година, најдоцна до 15 февруари идната година. Глобата за неподнесување на извештај се движи од 2000 до 3000 евра за правното лице и од 500 до 1000 евра за одговорното ...
сите 5 | | | веќе видена

Вкупниот надворешен долг на Србија достигна 21,8 милијарди евра. Според соопштението на Народната банка на Србија државата до 30 септември должела над 20 милиони евра.Според индикаторите на ликвидност и солвентност, Србија може да се смести во земји со средна задолженост. Надворешниот долг на Србија на 30 септември годинава, во однос на лани истиот период, е непроменет,  но неговиот удел во БДП е зголемено за 5,8%, достигнувајќи 70,4% од БДП на земјата, се вели во известувањето на НБС.
| | веќе видена

Од 1 јануари 2011 година управувањето со градежното неизградено државно земјиште од трета, четврта и петта категорија преминува во надлежност на општините, постапка која сега согласно законот ја врши Министерството за транспорт и врски. Ова денеска на прес-конференција го најави министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, кој информира дека одлуката е донесена на последната владина седница по разгледувањето на Стратегијата за создавање законски и други услови за управување со градежното земјиште од страна на локалните власти. “Со управувањето со неизграденото градежно земјиште од страна на општините, ќе се воведе принципот на извршување на сите административни активности на едно место што претставува една огромна придобивка затоа што потенцијалните инвеститори и граѓаните сите работи кои се поврзани со административните процедури за процесот на планирање на градежното земјиште, стекнувањето сопственост или закуп на градежното земјиште, како и издавањето на градежно-техничката документација за градба од ...
сите 8 | | | веќе видена

Систем за мултикомпензации кој ќе овозможи евиденција и намалување на заостанатите побарувања и долгови на приватните компании денес беше промовиран на Економскиот факултет во Скопје. Станува збор за алатка што ќе придонесе да се зголеми ликвидноста на компаниите, а целта е да се намали внатрешниот долг на државата и да се подобри економската клима. Системот кој го изработи консултантската компанија “Македонија експорт консалтинг“ , изработен во соработка со Стопанската комора на Македонија, Сојузот на стопански комори на Македонија и Стопанската комора на северозападна Македонија. Порталот има едноставно мени и на него фирмите можат бесплатно да се регистрираат и да ги внесат своите побарувања и обврски. Висината на пријавените побарувања не е ограничена, но не може да биде пониска од 10.000 денари. Претставникот на „Македонија експорт Консалтинг“ Петар Лазаров појасни дека со пријавувањето на обврските во системот по автоматизам се смета дека корисникот изјавил оти сака пријавените обврски да ги ...
сите 10 | | | веќе видена

Xypo Alpe Adria Leasing на денешното трето рочиште за „Сведмилк“ очекува стечајниот управник Богољуб Макревски да каже зошто им го оспорува правото на лизинг.   Според генералниот менаџер на компанијата Оливер Цинтл, до денеска не е потврдено дека Xypo Alpe Adria Leasing е сопственик на опремата и машините што „Сведмилк“ ги зела од нив на лизинг. “Излеговме во јавност зашто официјалните лица не преземаат правни мерки за случајот. Процедурата е јасна, јасен е и Законот за лизинг. Единствено бараме да се почитува. Ние сме едни од најголемите доверители во шведската млекарница и првата компанија која се обиде да си ја поврати сопственоста назад, но тоа не ни беше дозволено од стечајниот управник”, изјави Цинтл пред почетокот на рочиштето. Тој напомена дека за судијата и за Макревски не е доволно тоа што во Централниот регистар и во целата документација Xypo Alpe Adria е евидентирана како сопственик на опремата и машините. Шокиран е, рече, од целата ситуација зашто секаде Законот за лизинг се почитува. “Во ...
сите 13 | | | веќе видена

Фирмите, јавните претпријатија и другите правни субјекти во Македонија меѓусебно имаат наталожени побарувања и долгови, кои според неофицијални податоци достигнуваат и до 2,5 милијарди евра, пишуваНова Македонија. Иако е огромна, оваа бројка не треба да зачудува, бидејќи треба да се земе предвид дека во земјава речиси нема претприемач, управител или соптвеник на фирма што досега немал проблеми со наплата на побарувањата при работењето. Економската криза што ја зафати Македонија и која ги секна вообичаените банкарски извори за кредити за покривање на тековното работење покажа дека ликвидноста на фирмите е еден од главните проблеми на македонските компании. Наскоро, компаниите ќе можат да ја подобрат својата ликвидност и да ги наплатат побарувањата преку електронскиот систем за мултилатерални компензации, кој го изработи консултантската компанија „Македонија експорт консталтинг“. Станува збор за интернет-портал на кој фирмите, невладините организации и другите правни лица ќе можат бесплатно да се регистрираат. ...
сите 11 | | | веќе видена

Нема опасност од банкрот на грчката економија, изјави премиерот на Грција Јоргос Папандреу во интервју за Си-Ен-Ен цитирано од Та Неа. Во него тој остава отворена веројатност да бидат преземени нови мерки во следната година за решавање на економските проблеми на државата. Папандреу истакна дека е неспоредливо да се прави паралела со Дубаи кој пред неколку дена ја шокираше инвеститорите во светот, и Грција, која е членка на еврозоната. Тој изрази решеност на Кабинетот да го намали буџетсниот дефицит и јавниот долг на државата и не исклучува можност за нови мерки за постигнување на таа цел. Премиерот на Грција додаде дека Владата работи врз реформи на даночниот систем и оти приоритет е намалување на буџетскиот дефицит од 12,7% колку што е сега на 9% во крајот на 2010 година. Папандреу потсети дека во последните неколку дена високи претставници од ЕУ се изјасниле за поддршка на грчката економија.  
сите 3 | | | веќе видена

Просечната цена за барел американска нафта со потекло од Тексас во 2011 година ќе чини 110 долари, прогнозираат експери на американската компанија Голдман Сакс. Тие сметаат дека во 2011 година цената на руската нафта ќе биде за десет отсто под прогнозираната цена за нафтата од Тексас. Аналитичарите од Голдман Сакс тврдат дека порастот на цената ќе биде по очекуваниот раст на побарувачката пред се во земјите со брзорастечки економии. Најголем пораст на побарувачката може да се очекува во Кина која оваа година и покрај глобалната економска криза остварува висока стапка на економски раст од 8,5% до 9% Идната година просечната цена на нафтата на берзата во Њујорк би била 90 долари, наспроти дегашните 78 долари за барел, сметаат во Голдман Сакс. Ситуацијата на пазарот со природниот гас нема да биде во полза на производителите и продавачите на тој енергенс. Во аналзиата се вели дека следната година, а и периодот потоа, ќе има ниска побарувачка за гас што негативно ќе се одрази и на пазарната цена на тој енергенс. ...
сите 3 | | | веќе видена

Четири британски банки заедно бараат од компанијата „Дубаи ворлд“ пет милијарди долари, што ги прави најголема група на странски кредитори на тоа државно претпријатие од Дубаи, објави денеска „Фајненшел тајмс“. Британскиот весник наведува дека најголема побарувачка меѓу една и две милијарди долари, има „Ројал бенк оф Скотланд“, додека ХСБЦ, „Стандард Чартерд“ и „Лојдс бенкинг груп“ бараат по една милијарда долари. Раководството на ниту една од тие банки не сакаше да ги коментира наводите од „Фајненшел тајмс“. Вредноста на акциите на сите банки денеска на берзата во Лондон се зголеми, и тоа на „Лојдс“ за 4%, „Ројал бенк оф Скотланд“ за два отсто, а ХСБЦ и „Стандард Чартерд“ за по 1%. Најголемиот доверител на „Дубаи ворлд“ е банката „Емиратс НБД“ со побарувачка од три милијарди долари, која исто така не сакаше да ги коментира наводите на весникот. Податоците покажаа дека британските банки се далеку поизложени на потенцијално проблематичните побарувачки во Дубаи од нивните глобални конкуренти.
| | веќе видена

next