Спортско Инфо

И официјално, Веселин Вујовиќ е старо-нов тренер на ракометниот клуб Вардар Про... Вујовиќ доаѓа на местото на Перо Милошевиќ, кој спогодбено го раскина договорот со Вардар про, по поразот од Гумерзбах во КПК. "Имам измешани чувства. Од една страна сум среќен што се враќам во Скопје, од друга страна и тажен што доаѓам на местото на човек што е мој пријател и што јас го препорачав во тимот" - изјави Вујовиќ на вчерашната прес-конференција. Вујовиќ останува до крајот на сезоната, а првата цел на стратегот ќе биде освојување на домашниот Куп. "Сметам дека Вардар може да го победи Металург. Знам каде треба да се сменат работите. Сум работел со сите играчи и тие ја знаат мојата филозофија. Со таков успех, би бил задоволен зашто тука свој придонес има и Перо Милошевиќ" - заврши Вујовиќ.
сите 10 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден започна полуфиналето на македонскиот кошаркарски плејоф... Градските ривали МЗТ Скопје и Работнички борбата за влез во големото финале ја започнаа пред празните трибини во салата "Јане Сандански" во Скопје. Првата победа ја забележа тимот на Работнички, кој и покрај негативата што ја имаше во текот на целата средба на крајот се радуваше на победата и триумфираше со 78 :74. Назабележителни во редовите на победничката екипа беше Богоев со 17 и Мираковски со 16 поени. Шампионот Фени Индустри пак, на домашен терен убедливо го победи Торус со високи 85:60 и поведе со 2:0 во полуфиналната серија.
сите 15 | | | веќе видена

Македонскиот фудбалски репрезентативец и член на бугарски Левски, Дарко Тасевски е пред трансфер во Русија... Според бугарскиот печат, 90% Тасевски на крајот на сезоната си заминува од Софија, но засега, се уште не се знае со сигурност неговата следна дестинација. Неколку елитни клуба од Русија се интересираат за услугите на Тасевски, но засега нема ништо дефинитивно. За очекување е Левски да побара сума од околу 800.000 до 1.000.000 евра за нашиот репрезентативец. Трансферот на Тасевски лично е одобрен од сопственикот на Левски, Тодор Батков, кој сака да ги намали расходите за плати следната сезона. Тасевски е инаку трет на листата на најплатени фудбалери во Левски со месечна плата од околу 16.000 евра.
сите 3 | | | веќе видена

Управата на фудбалскиот клуб Фиорентина е подготвена во летниот преоден рок да ги продаде голманот Себастијан Фреј и напаѓачот Адријан Муту... Романскиот напаѓач подолг временски период отсуствуваше од терените поради суспендија за користење кокаин, па оваа сезона одигра само 17 натпревари на кои постигна 4 погодоци. Фреј, исто така одигра мал број на натпревари оваа сезона поради повреда, а како одлична замена се покажа вториот голман Артур Боруч. Муту е во Фиорентина од 2006-тата, а неговиот договор истекува наредниот јуни, додека Фреј во Фиренца пристигна истата година како и Романецот, но поседува валиден договор до 2013-та година.
сите 2 | | | веќе видена

Жозе Мурињо и Пеп Гвардиола едвај службено се поздравија пред почетокот на Ел Класико во рамките на Лигата на Шампионите... Мурињо и Гвардиола претходно си разменија остри и груби зборови преку медиумите, па така нивниот однос не дозволи ни да се пресретнат со погледи за време на поздравувањето пред стартот на полуфиналниот дуел од ЛШ Барелона против Реал Мадрид. Мурињо со потсмев го нарече Гвардиола тренер од новата ера кој ги критукува судиите кои не судат во негова корист и носат правилни одлуки, додека Гвардиола кој е познат по одмерените и скромни изјави овојпат енергично го нарече Мурињо ебан шеф во салите за прес конфернции.
| | веќе видена

Жозе Мурињо изјави дека Реал Мадрид со помош на судиите е веќе елиминиран, односно дека Барселона е веќе пласирана во финалето... Мурињо истакна дека судијата не му дозвлил да ја комплетира неговата тактика предвидена за натпреварот, а меѓудругото нагласи дека Пепе не направил ништо за црвен картон. Португалскиот стратег уште еднаш играше против ривалите со десет играчи и бесен на судиите даде изјава полна со критики насочени кон нив. "Реванш натпреварот е невозможна мисија, Барселона се пласира со финалето, ние сме елиминирани, на реваншот ќе ја браниме нашата гордост без Пепе кој не направи ништо и без Рамос кој не направи ништо и тренерот кој нема да може да биде на клупата" - изјави Мурињо. "Мојата стратегија беше во првиот дел да одиграме 0-0, потоа во вториот дел да додадеме напаѓач, а во третата фаза од натпреварот да ставиме офанзивен фудбалер од средината зад тројцата напаѓачи, но сето ова не успеа поради судјата" - додаде Мурињо. "Што му реков на судијата, јас само се насмеав, се надевам дека еден ...
сите 79 | | | веќе видена

Барселона го победи Реал Мадрид со резултат од 2:0 и е на чекор од пласман во финалето на Лигата на Шампионите... Барса успеа против Реал на Сантијаго Бернабе, нема сомнение дека голема борба ќе се води и на реваншот на Ноу Камп, но Каталонскиот тим има голема предност наспорти Кралскиот тим. Пеп Гвардиола овојпат го надмудри Жозе Мурињо и издвои голема победа која најверојатно ќе ја одведе Барса во финалето на ЛШ. Натпреварот имаше карактеристики на голема тензичност и многу тактика кои придонесоа за здодевен фудбал. Барса во првото полувреме целеше на што поголем посед на топката и успеа во тоа, доминираше на теренот со пасивна игра и шансите за гол ги сведе на минимум. Двата тима имаа само по неколку сериозни удари, додека останатото беше игра на средината исполнета со многу тензија помеѓу играчите, па дури и ненамерните фаули беа причина за големи расправии. Во финишот на првото полувреме Пинто проба физички да се пресмета со некои од резервите на противничкиот тим и заработи црвен картон. Очекуваната ...
сите 80 | | | веќе видена

Управата на Манчестер Јунајтед покажува сериозен интерес за услугите на Холанѓанецот Весли Снајдер, кој е под договор со милански Интер... Сер Алекс Фергусон сака во клубот да донесе играч кој би го заменил ветеранот Пол Сколс. Англиските медиуми сугерираат дека искускниот стретег на таа позиција сака да го види Лука Модрич, но откако Тотенхем се изјасни дека Хрватот нема да биде на продажба, Ферги сега размислува на друга алтернатива, а тоа е Весли Снајдер. Иако токму оваа сезона тој потпиша договор со Интер до 2015-та година, сепак во Манчестер се надеваат дека ќе можат да се договорат за трансфер на овој фудбалер. На прашањето што мисли за овој трансфер самиот Снајдер со свој коментар: "Манчестер Јунајтед е прекрасен клуб. Но, мене ми е добро во Милано и моментално не размислувам за промена на средината" - изјавил Снајдер.
| | веќе видена

Еден од клучните играчи на Барселона, Андрес Иниеста најверојатно нема да настапи на првиот полуфинален натпревар од Лигата на Шампионите против Реал Мадрид... Фудбалерот од средината на теренот на Барса има истегнување на десната нога, но покрај тоа е во групата од 20 фудбалери кои се во комбинација за вечерашниот дуел. Сепак, шпанските медиуми се оптимисти и очекуваат Иниеста да биде подготвен за натпреварот на "Сантијаго Бернабеу" и да стартува меѓу првите 11 и покрај ризикот од нова повреда.
сите 98 | | | веќе видена

Челниците на Зенит од Санкт Петерсбург потврдија дека посакуваат враќање на фудбалерот на Арсенал и руски репрезентативец, Андреј Аршавин во своите редови... Фудбалерот од средниот ред на "топџиите" е на удар на островските медиуми поради лошите настапи оваа сезона, што доведе до шпекулации за негово заминување од "Емирати". Само за потсетување, Аршавин во 2009-та година пристигна во Арсенал од Зенит за 15 милиони фунти, а директорот на рускиот клуб, Игор Корнеев признава дека е подготвен, доколку постигнат договор со лондонскиот клуб, да го пречека со раширени раце брзоногиот фудбалер.
| | веќе видена

Доколку можеме да им веруваме на француските медиуми, управата на Милан веќе го обезбеди првото засилување за наредната сезона... Според најновите информации, редовите на "росонерите" ќе ги засили Таје Таиво од Олимпик Марсеј. На крајот од тековната сезона на Таиво му истекува договорот со клубот од "Велодром" и како слободен играч ќе се пресели меѓу Миланезите. Според француски "L'Equipe", Нигериецот веќе потпишал тригодишен договор со екипата од Милано.
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, португалскиот портал "Footbal Finance" ги откри сумите кои ги добиваат фудбалските ѕвезди ширум светот... Во Топ 100- те фудбалери се најдоа четири фудбалери кои не играат во Европа, и тоа Роналдињо, Дејвид Бекам, Деко и Тиери Анри. На листата го нема најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев. Најбогати клубови се Реал Мадрид и Барселона, а во Премиер лигата Манчестер Јунајтед, Челси и Манчестер Сити. Еве како изгледа дел од Топ 100 листата на најплатени фудбалери (месечна и годишна плата): 1. Кристијано Роналдо - Реал Мадрид - €1.000.000 - €12.000.000; 2. Лионел Меси - Барселона - €875.000 - €10.500.000; 3. Фернандо Торес - Челзи - €833.000 - €10.000.000; 4. Јаја Туре - Манчестер Сити - €833.000 - €10.000.000; 5. Вејн Руни - Манчестер Јунајтед - €791.000 - €9.500.000; 6. Рикардо Кака - Реал Мадрид - €833.000 - €9.000.000; 7. Златан Ибрахимовиќ - Милан - €833.000 - €9.000.000; 8. Емануел Адебајор - Реал Мадрид - €708.000 - €8.500.000; 9. Карлос Тевез - Манчестер Сити - €666.000 ...
сите 8 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед го совлада Шалке со резултат од 2:0 во рамките на полуфиналниот дуел од Лигата на Шампионите... Јунајтед не дозволи изненадување и го порази Шалке на Велетинс арената во Гелзенкирхен, па според тоа реваншот на Олд Трафорд би бил само еден вид формалност. Реазултатот се отвори во второто полувреме со головите на Јунајтед, но првото полувреме му припадна на голманот на Шалке Мануел Нојер кој одбрани безброј удари на противничкиот тим. Нојер успеа да го спаси голот дури седум пати, но ја немаше поддшката од соиграчите кои не покажаа ништо посериозно во текот на целиот натпревар. На теренот доминираше Јунајтед, а тоа вроди со резултат во 67. минута со голот на Гигс за 1:0, додека потоа во 69. минута Руни зголеми на 2:0 што воедно беше и конечен резултат на натпреварот.
сите 54 | | | веќе видена

Вечерва од 20:45 часот, на "Велтинс Арената" во Гелзенкирхен, во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите, Шалке го пречекува Манчестер Јунајтед... Напаѓачот на Јунајтед, Димитар Бербатов не отпатува во Германија. Бугарскиот интернационалец ќе го пропушти мечот во Гелзенкирхен поради повреда на препоните. Покрај Бербатов, во тимот сигурно ќе ги нема и Дарен Флечер и Овен Харгривс. Во дефанзивата на домаќинот, пак неизвесен е настапот на Мецелдер и Хеведес.
| | веќе видена

Првите ѕвезди на Лос Анџелес Лејкерс и Чикаго Булс, Коби Брајант и Дерек Роуз заработија ситни повреди... Брајант на 90 секунди пред звукот на сирената во четвртиот натпревар против Хорнетс го истегна скочниот зглоб, кој веќе неколку пати му беше повреден оваа сезона. Ноќ претходно, нешто слично му се случи на Дерек Роуз. Официјално, настапот и на обајцата е под знак прашалник за петтиот натпревар. "Откако држев лед, почувствував дека оваа повреда е малку различна. Поголема болка чувствувам на стопалото, отколку на зглобот. Но, ќе треба многу повеќе за да ме спречи да играм" - објасни Коби. За разлика од Лејкерси, кои при резултат од 2-2 имаат клучен петти дуел со Њу Орлеанс Хорнетс, Булси имаат убедлива предност против Индијана 3-1.
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Сити го совладаа Блекбурн на гости (1:0), и сега се многу близу до обебедување место во Лигата на шампионите наредната сезона... Првенецот на Един Џеко во Премиер лигата можеби и беше нерегуларен, бидејќи еден од фудбалерите на Сити се наоѓаше во пасивен офсајд и притоа му пречеше на голманот Робинсон. Домаќините имаа свои прилики, но не успеаа да ги искористат, пред се, поради тоа што одличен на голот беше Харт. Според тоа, на Блекбурн му престои уште многу работа во борбата за опстанок, додека Граѓаните сега имаат четири бодови предност во однос на петтопласираниот Тотенхем.
сите 22 | | | веќе видена

Откако стапна на англиско тло и потпиша за Манчестер Сити, Марио Балотели постојано е на насловните страни поради своето, благо речено, чудно однесување... Имено, со неговиот проблематичен карактер се запознаа и работниците на пајак-службата, кои досега, верувале или не, дури 27 пати го запленувале луксузното Масерати на Италијанецот поради непрописно паркирање. Англиските медиуми пишуваат дека популарниот "Супер Марио" добива и по три паркинг-казни во денот што воопшто не го загрижува, како ни севкупната парична глоба од 10.000 фунти за сите прекршоци. Во една прилика, кога го запрела сообраќајна полиција на совозачкото место во неговото Масерати се наоѓале 25.000 фунти во кеш. Кога го запрашале зошто тоа го прави, одговорот бил едноставен: "Па ете, ми се може".
сите 2 | | | веќе видена

Иконата на Јувентус, Алесандро Дел Пиеро изминатиот викенд стана дел од историјата на италијанскиот фудбал како играч кој постигнал најмногу погодоци за еден ист клуб... Популарниот "Пинтурикио" беше двоен стрелец за Јуве во дуелот со Катанија (2:2) и на тој начин за гол го престигна досегашниот рекордер и легенда на Интер, Џузепе Меаца, кој во својата кариера постигна 282 гола за "нероазурите". Својот 283-ти погодок за "Старата Дама", Дел Пиеро го постигна во 38-мата минута од натпреварот, а претходно, 19 минути порано го изедначи доскорешниот рекорд на Меаца. Асот на Јувентус има одиграно неверојатни 673 мечеви во сите натпреварувања за клубот од Торино.
| | веќе видена

Бостон Селтикс убедливо ги совлада Њујорк Никс со резултат од 101:89 и се пласираше во следната фаза од плеј - офот во рамките на НБА лигата... Селтикси ги победија Никси на четири натпревари во низа и се први полуфиналисти во Источната конференција. Најзаслужно за победата на Селтикс беа Гарнет со 26 поени и 10 скока и Рондо кој оствари дабл - дабл со 21 поен и 12 асистенции, додека на спротивната страна најефикасен беше Кармело со 32 поени и Стадемаер со 19 поени и 6 скока. Резултати: Њујорк - Бостон 89:101 (0:4) Филаделфија - Мајами 86:82 (1:3) Атланта - Орландо 88:85 (3:1) Њу Орлеанс - ЛА Лејкерс 93:88 (2:2).
сите 58 | | | веќе видена

Капитенот на Рома, Франческо Тоти, изразил голема доверба во сегашниот тренер на екипата Винченцо Монтела, инаку негов поранешен соиграч во нападот на Рома, а сега негов тренер во римскиот тим... Монтела дојде како решение за проблемите кои ги имаше екипата и лошата форма под водство на Клаудио Раниери и првата идеа на раководството на екипата беше тој да го води тимот, но само до крајот на оваа сезона. Челниците на Рома веднаш започнаа да размислуваат за ангажман на поранешниот тренер на Милан, а сега менаџер на Челзи - Карло Анчелоти, кој има нејасна иднина во оваа екипа. "Монтела може да биде многу добар тренер. Гледам потенцијал во него. Ако раководството на Рома му изгласа доверба и тој да остане на чело на тимот сите ќе бидеме задоволни од тоа решение" - изјавил капитенот на Рома, Франческо Тоти.
| | веќе видена

next