Спортско Инфо

Реал Мадрид го совлада Тотенхем со резултат од 1:0 и се пласираше во полуфиналето од Лигата на Шампионите... Реал Мадрид го победи Тотенхем со вкупен резултат од 5:0 и се пласираше во полуфиналето од ЛШ каде ќе си ги измери силите со Барселона. Тотенхем на натпреварот против Реал Мадрид на Вајт Харт Лејн играше повеќе за да ги израдува фановите бидејќи пласманот во полуфиналето беше малку веројатен поради тоа што претходно на Сантијаго Бернабе беа поразени со убедливи 4:0. Менаџерите на двата тима, Хари Реднап и Жозе Мурињо претходно изјавија дека можно е се, но сепак Кралскиот клуб не дозволи изненадување и издвои победа и на гости. Натпреварот започна офанзивно и од двете страни, но сепак не успеаа да го отворат резултатот во првото полувреме. Во второто полувреме во 50. минута Роналдо упати удар кон голот на Гомез, а овој направи грешка и дозволи топката да влезе во голот, па така Реал поведе со 1:0 што воедно беше и конечен резултат на натпреварот. Потоа следеше поголема иницијатива од Тотенхем, но и ...
сите 48 | | | веќе видена

Интер е поразен од Шалке со резултат од 2:1 во рамките на Лигата на Шампионите... Сензационалниот Шалке го победи Интер и се пласираше во полуфиналето од ЛШ каде ќе игра против Манчестер Јунајтед. Шалке покажа одличен фудбал и успеа да го совлада актуелниот Европски шампион. Во почетокот на натпреварот се играше без поголема иницијатива од двете страни, потоа кон средината Интер доминираше на теренот, но не успеа да реализира гол. Српскиот репрезентативец Станковиќ упати одличен удар кон противничкиот гол, но Нојер ја оправда улогата на најдобар голман во Германија и одбрани. Резултатот се отвори во 45. минута со извонредниот гол на Раул за водство од 1:0 на Шалке, а воедно и конечен резултат во првото полувреме. Во второто полувреме Леонардо стартуваше со Пандев што одма се покажа на терен и веќе во 49. минута Тиаго Мота успеа да постигне гол и да израмни на 1:1. Потоа нероазурите пробаа да продолжат со агресивно темпо, но одбраната на германците функционираше беспрекорно, а тоа резултираше со смирување на ...
сите 66 | | | веќе видена

Сопственикот на Милан, италијанскиот премиер Силвио Берлускони планира да испрати понуда до Реал Мадрид за услугите на Кристијано Ронолдо, доколку неговата екупа успее да триумфира во Серија А... Португалскиот репрезентативец никогаш не изрази желба да го напушти Мадрид, но тоа не го спречи Берлускони да изјави дека сака да го види во Милано. "Ако го освоиме Скудетото, ќе купиме еден или двајца големи играчи, а еден од нив најверојатно ќе биде Роналдо. Секако дека ако успееме во тоа сите ќе бидат задоволни. Некогаш сништата многу лесно може да станат јаве" - порача Берлускони. На шест кола пред крајот, Милан е на добар пат да ја освои првата титула по 2004-та година.
сите 14 | | | веќе видена

Новиот сопственик на Арсенал, Стен Кренке на менаџерот Арсен Венгер ќе му овозможи сума од 40 милиони фунти за нови засилувања во јунскиот преоден рок... Венгер ова лето најверојатно ќе се обиде во тимот да доведе некој искусен и проверен фудбалер, бидејќи со младите играчи кои ги купува секоја година, реално, не може да се надева на трофеи. Во текот на вчерашниот ден, американскиот бизнисмен откупи 62% од акциите во лондонскиот клуб, а неговата амбиција е да стана 100% сопственик на "топџиите".
сите 2 | | | веќе видена

По петмесечно отсуство поради повреда, аргентинскиот дефанзивец од екипата на Интер, Валтер Самуел е вклучен во групата на "нероаѕурите" за денешниот четврт-финален натпревар од Лигата на шампионите против Шалке 04... Иако докторите предвидуваа дека централниот дефанзивец ќе отсуствува до крајот на сезоната, 33-годишниот Самуел се опорави побрзо, откако на седми ноември минатата година доби тешка повреда на натпреварот со Бреша и колабираше на теренот. Холанѓанецот Весли Снајдер пак, кој боледува од грип, исто така е вклучен во составот кој замина во Германија, но неговиот настап вечерва е неизвесен.
| | веќе видена

Иако настапија без суспендираните Пирс, Рондо, Гарнет, Ален и Шекил О'Нил, Бостон Селтикс беше на чекор од победа во Вашингтон и можеби ќе триумфираа доколку Вон Вафер во продолжението не промаши чисто забивање... Сепак, проблемот не беше во промашеното забивање, туку во тоа што Вафер беше убеден дека постигнал поени по што се израдува, но и го попречи својот соиграч Џермејн О'Нил да ја поправи неговата грешка. Погледнете го видеото за да Ви стане јасно што се случуваше во продолжението, односно од 1:01 минута.
| | веќе видена

Претседателот на минхенски Баерн, Карл-Хајнц Румениге изјави дека Арјен Робен и Франк Рибери остануваат на "Алијанц Арена" без разлика на која позиција ќе заврши тимот на крајот од сезоната во Бундеслигата... Румениге ги увери навивачите на "баварците" дека ниту еден од клучните играчи нема да го напуштат тимот и дека во летниот преоден рок ќе бидат доведени квалитетни засилувања со цел следната сезона Баерн Минхен да атакува на сите можни трофеи. "Можам да гарантирам дека Робен и Рибери остануваат во тимот и тоа не само овие два играчи. Во текот на летото нема да продаден ниту еден фудбалер од првиот тим. Истовремено ќе бидеме активни на пазарот, без оглед на тоа дали ќе се пласираме во Лигата на шампионите или не" - заврши Румениге. Листата на потенцијални засилувања ќе ја состави идниот тренер Јуп Хејнскенс веднаш по завршувањето на актуелната сезона.
| | веќе видена

Жозе Мурињо изјави дека ќе го испочитува договорот со Реал Мадрид, но нагласи дека неговата иднина е во Англија... Мурињо во неколку свои изјави истакна дека договорот и целите со Реал Мадрид му се приоритет, но дека Англија е местото каде ќе ја продолжи својата кариера. "Мојата иднина е во Реал Мадрид бидејќи имам договор, а и клубот е задоволен од мојата работа" - изјави Мурињо. "Мојата иднина е во Англија, но иднината е после Реал Мадрид" - додаде Мурињо. "Имам договор за уште три сезони и се надевам дека ќе постигнам доволно за да заслужам да продолжам да го водам клубот"
сите 8 | | | веќе видена

Барселона го победи Шахтјор со резултат од 1:0 и се пласираше во полуфиналето од Лигата на Шампионите... Барса го победи Шахјор и на преходната средба на Ноу Камп со 5:1, па така овој натпревар во Доњецк за дрим тимот беше само еден вид формалност. Шахтјот одлично го старуваше натпреварот, избраниците на Мирчеа Луческу во почетниот дел направија максимален притисок на Каталонците, но не успеаа да реализираат гол. Резултатот се отвори во 43. минута со голот на Лионел Меси за водство на Барса од 1:0, а тоа воедно беше и конечниот резултат на натпреварот. Во второто полувреме украинците не се откажаа и повторно доминираа на теренот, но Виктор Валдес ги сопре сите удари и е еден од најзалужните за победата на Барса. Следниот противник на Барселона во полфуналето со голема веројатност ќе биде Реал Мадрид.
сите 9 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед го совлада Челзи со 2:1 во рамките на четвртфиналето од Лигата на Шампионите... Јунајтед го совлада Челзи и на Олд Трафорд и со вкупен резултат од 3:1 се пласираше во полуфиналето од ЛШ. Резултатот се отвори во 43. минута со голот на Чичарито за водство на Јунајтед од 1:0, на спротивната страна Анчелоти повторно му укажа доверба на Торес, а тој повторно не постигна гол, па така во второто полувреме плавите стартуваа со Дрогба. Челзи во 70. минута остана и со играч помалку откако Рамирез заработи црвен картон, но сепак Дрогба ја оправда неговата улога на терен и во 77. минута израмни на 1:1 и ги врати надежите во тимот и фановите, но експресно Парк возврати со гол за водство на Јунајтед од 2:1 што воедно беше и конечен резултат на натпреварот. Манчестер Јунајтед се пласираше во полуфиналето во кое силите ќе си ги мери со победникот од дуелот Интер против Шалке.
сите 81 | | | веќе видена

Започнаа провокациите пред почетокот на првиот дуел од предвидените четири помеѓу Реал Мадрид и Барселона... Имено, пет фудбалери на каталонскиот тим гордо со отворена рака покажуваа петка и се најдоа на рекламата на локалните автобуси во градот. Карлес Пујол, Чави, Виктор Валдес, Серхио Бускетс и Давид Виља се наоѓаат од задната страна на автобусите со отворени дланки и со прстите покажуваат петка, а на нив е испишана по една буква, а заедно пишува "UNITS", во превод "обединети". Во прашање е новата кампања за здравство, но јасно е дека се алудира на победата од 5:0 и поигрување со противникот.
сите 3 | | | веќе видена

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од изминатата недела... 1. Тео Јансен (Твенте); 2. Антон Григориев (Аланија); 3. Пабло Орбаиз (Атлетик Билбао); 4. Анхел ди Мариа (Реал Мадрид); 5. Паоло Ферари (Ривер Плате); 6. Лукас (Сао Паоло); 7. Јонас Јокинен (ФЦ Баар); 8. Џузепе Роси (Виљареал); 9. Стефенсон (Сиетл); и 10. Дејан Станковиќ (Интер).
| | веќе видена

Според најновите информации кои доѓаат од Шпанија, а воедно и од Србија, најдобриот кошаркар на Европа за 2010-та година, Србинот Милош Теодосиќ, кариерата ќе ја продолжи во Барселона... Милош Теодосиќ во каталонскиот тим ќе дојде како замена за Рики Рубио, кој најверојатно следната сезона ќе биде дел од НБА лигата. Српскиот репрезентативец оваа година во Евролигата постигна 10,9 поени и 3,6 асистенции по натпревар. Само за потсетување, Олимпијакос не се пласираше на завршниот турнир на Евролигата и доколку не освои трофеј и во Грчкиот шампионат сосема е сигурно дека управата на тимот од Атина ќе му врачи отказ на Душан Дуда Ивковиќ, со што дефинитивно ќе се потврди заминувањето на популарниот Тео.
| | веќе видена

Во последниот натпревар од 32-рото коло на Премиер лигата, фудбалерите на Ливерпул буквално го прегазија Манчестер Сити со 3:0... Веќе во 13-тата минута Керол со фантастичен удар од околу 25 метри го отвори резултатот и ги доведе домаќините во водство. Кајт во 34-тата пласираше за втор гол на Ливерпул, додека само една минута подоцна повторно Керол, но овојпат со глава ги постави конечните 3:0. Сити на неколку пати се закануваше преку Един Џеко, меѓутоа не успеа да се опорави од почетниот шок на "Енфилд".
сите 27 | | | веќе видена

Изминатиот викенд во Белград, Роберт Просинечки предизвикал помала сообраќајна несреќа, но освен што минал без посериозни последици, оштетениот возач му ја простил грешката и одбил да прими пари за поправка на своето возило, кои тренерот на Црвена Ѕвезда му ги понудил... Просинечки возел службен автомобил кога удрил во возилото пред себе. Потешки последици немало, но стратегот понудил пари на возачот за причинетата штета. Меѓутоа, тој не ги прифатил парите, туку напротив се разделил со Просинечки со прегратка, бидејќи се работело за навивач на Црвена Ѕвезда. Навивачите на белградскиот клуб очигледно сеуште го почитуваат сето она што Просинечки го има сторено како играч, но и сега како тренер, откако ја препороди екипата и ја врати во трката за шампионската титула.
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот германски национален голман, Јенс Леман се реактивираше во редовите на Арсенал на натпреварот против Блекпул... Тој се враќа во редовите на "топџиите" поради ненадејната повреда на Мануел Алмунија. 41-годишниот Леман отворено признава дека не очекувал да биде повикан повторно на "Емирати" откако се откажа од фудбалот, но искоментира дека во животот никогаш ништо не се знае и тој е задоволен од можноста што ја добива. "Не очекував дека тоа ќе се случи, но, понекогаш животот е полн со изненадувања. Човек никогаш не знае што му треба" - изјави легендарниот голман, кој додаде дека верува во шансите на тимот да ја освои титулата во Премиер лигата.
| | веќе видена

Голманот на Манчестер Сити, Џо Харт, и покрај постојаните глупости кои ги прави неговиот соиграч, Марио Балотели, смета дека сепак Италијанецот е интелигентно момче... Освен проблемите кои ги прави надвор од терените, Балотели во текот на сезоната заработи и девет жолти и два црвени картони. "Се заборава дека Марио има само 20 години. Но јас знам дека Балотели е паметен и не се грижам многу за него. Научи англиски и точно знае што прави. Згора на тоа, тој е и добар човек и пријател" - изјави Харт за The Mirror.
| | веќе видена

Напаѓачот на Милан, Златана Ибрахимовиќ не ги одигра сите 90 минути на вчерашниот дуел од Серија А против тимот на Фиорентина... Причина за тоа беше црвениот картон кој го заработи поради приговор кон помошниот судија. Сепак, по натпреварот, Швеѓанецот им се извини на навивачите и соиграчите. "Бев бесен зашто ја изгубив топката. Зборев сам со себе и ништо не беше наменето за судијата. Ги молам сите да ми простат. Излегов од теренот правејќи сцена" - изјави Ибра кој може да биде суспендиран во наредните четири натпревари. А веќе ја отслужи суспензијата од три натпревари. "Не беше најдобар момент да добијам црвен картон бидејќи само што ми заврши суспензијата" - заврши Ибрахимовиќ.
сите 28 | | | веќе видена

Интер Милан интензивно преговара со претставниците на аргентинскиот фудбалер во редовите на Сити, Карлос Тевез... Италијанските медиуми пишуваат дека Тевез минатата недела престојувал во Милано, каде што имал состанок со челниците на Интер во врска со неговиот трансфер на лето кој би изнесувал 45 милиони Евра. Аргентинецот до сега во неколку наврати изјави дека не е задоволен во Сити и дека сака да се врати некаде блиску до неговата татковина. Сепак, и Интер би било пологично решение бидејќи во тој клуб играат неколкумина аргентински фудбалери: Занети, Камбијасо, Милито и Самуел.
сите 2 | | | веќе видена

Изиритирани од резултатот, најверојатно и од начинот на кој фудбалерите на Палермо прокоцкаа победа на натпреварот со Чезена, навивачите на клубот од Сицилија повеќе од еден час не им дозволија на своите љубимци да го напуштат стадионот... Имено, Палермо во 32-рото коло од Серија А имаше предност од 2:0 до самиот финиш на мечот, а имаше и два играчи повеќе на теренот! Потоа во судиското продолжение примија два погодоци и комплетно ги разочараа фановите. Група од околу 200 најзагреани навивачи по натпреварот останала во близина на излезот од соблекувалната и го блокирала паркингот каде се наоѓале автомобилите на фудбалерите. Со навреди и скандирање "нема достоинство за играчи" биле испратени фудбалерите, кои заминале дури откако полицијата интервенирала и направила премин меѓу револтираните фанови.
сите 2 | | | веќе видена

next