Спортско Инфо

По само месец и пол пауза, фудбалерот на Барселона, Ерик Абидал ќе се врати на зелените терени веднаш по операцијата на туморот на црниот дроб... Дефанзивецот се наоѓа на списокот за играчи за реванш натпреварот од полуфиналето од Лигата на шампионите против мадридски Реал. Абидал беше итно опериран на 17-ти март, откако во текот на рутински прегледи му беше дијагностициран турмор на црниот дроб. Клубот и докторите досега не соопштија ниту еден збор околу неговата болест, но очигледно Абидал се чувстува доволно добро за враќање во редовите на Барса.
сите 8 | | | веќе видена

Екипата на Сиудад Реал, чии бои ги брани нашиот најдобар ракометар Кире Лазаров, ќе се сретне со Хамбургер во полуфиналето на Фајнал фор турнирот од Лигата на шампионите, на 28-ми мај во Келн... Доколку победи, Сиудад следниот ден ќе има финална пресметка со Рајн Некар или Барселона. Во реванш-четвртфиналниот натпревар, кој беше само формалност, Сиудад Реал забележа минимален пораз од Флензбург (21:22), а најефикасен на мечот беше токму Лазаров, со седум постигнати погодоци.
сите 5 | | | веќе видена

Капитенот на Рома, Франческо Тоти постигна два погодоци на натпреварот против Бари во 35-тото коло на Серија А, со што дојде до вкупна бројка од 206 голови во елитната класа на италијанскиот фудбал... Со тоа го надмина Роберто Баџо на петтото место на табелата од најдобри стрелци. Тоти својот 205-ти гол го постигна во 30-тата минута со прецизен слободен удар, а 206-тиот во 57-та минута од пенал. Имаше шанса да постигне и 207-ми, но неговиот удар од белата точка го погоди дирекот. Инаку, оваа сезона легендарниот капитен на "волчицата" постигна 14 првенствени голови. Водечки стрелец во Серија А на сите времиња е Силвио Пиола со 274 постигнати погодоци. Втор е Гунар Нордал со 225, а пред Тоти уште се Џузепе Меаца со 216 и Жозе Алтафини со 216. Роберто Баџо е на шестото место со 205 гола.
| | веќе видена

Управата на германскиот гигант Баерн Минхен објави дека на следниот "АУДИ Куп 2011" кој ќе се одржи на 26-ти и 27-ми јули оваа година, како дел од подготовките на екипите за следната сезона ќе учестуваат екипите на Баерн Минхен, Милан, Барселона и Интернационал... "Од гледна точка на екипите кои ќе учествуваат на овој турнир, ова е секако натпреварување од светска класа" - изјавил потпретседателот на Баерн Минхен, Карл-Хајнц Румениге. Ова ќе биде втор летен турнир по оној во 2009-та година, кога Баерн Минхен во финалето го победи Манчестер Јунајтед по изведување на пенали.
сите 3 | | | веќе видена

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од последната недела на месец Април... 1. Кака (Реал Мадрид); 2. Руд Бојманс (ВВВ-Венло); 3. Хорхе Валдивиа (Палмеирас); 4. Џој Ботројд (Кардиф Сити); 5. Оскар Кардозо (Бенфика); 6. Вилијанс (Фламенго); 7. Сајмон Кокс (Вест Бромвич Албион); 8. Сием де Јонг (Ајакс); 9. Алесандро Кароца (Варезе); и 10. Лионел Меси (Барселона).
| | веќе видена

На вчерашното Собрание на ФФМ во Охрид воопшто не беше ставено на дневен ред барањето за проширување на Првата македонска фудбалска лига... Според тоа, пропадна можноста на "зелена маса" Вардар да остане прволигаш. Сепак, на "црвено-црните", за разлика од Пелистер, им останува теоретската можност со победи и резултати кои ќе одат во нивен прилог во финишот на сезоната, да стигнат до 10-тото место на табелата, кое води во бараж за опстанок. На Собранието единствено беше изгласан новиот Статут на ФФМ, кој е усогласен со регулативата на УЕФА и ФИФА.
сите 3 | | | веќе видена

Во првиот натпревар од 35-тото коло на Серија А, фудбалерите на Интер ја совладаа Чезена на гости, благодарение на погодоците на резервистот Пацини во последните моменти од средбата... Чезена имаше предност до 91-вата минута и беше на чекор до освојување на многу важни бодови во борбата за опстанок, но бранителот на титулата направи пресврт со голови во 91-вата и 95-тата минута од дуелот (1:2). Наполи се мачеше на натпреварот со Џенова, но со погодокот на Хамшик во завршницата дојде до бодови со кои се зацврсти на третата позиција (1:0). Погледнете ги најинтересните моменти од синоќешниот дуел помеѓу Чезена и Интер.
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерите на Сарагоса триумфираа на гостувањето во Мадрид, со што и официјално беше ставена точка на трката за шампионската титула во шпанска Примера... Најпрво, Лафита ја искористи грешката на Касиљас, а потоа на стартот на вториот дел Габи зголеми на 2:0 од пенал. Реал возврати, но не доволно за да направи комплетен пресврт. По шокантниот пораз на "Кралевите" од Сарагоса, без бодови остана и Барселона, која беше поразена на гостувањето во Сан Себастијан. Барса преку Тиаго прва дојде во водство, но во вториот дел Сосиедад преку Ифран и Чаби Прието го приреди второто изненадување на вечерта. Единствено Атлетико се враќа со три бода од "Риазор", бидејќи гостите од Мадрид знаеја да го искористат исклучувањето на Лопо во 59-тата минута, па Депортиво во продолжение од натпреварот беше во подредена положба. Реал Мадрид - Сарагоса 2:3; Реал Сосиедад - Барселона 2:1; и Депортиво Ла Коруња - Атлетико Мадрид 0:1.
сите 7 | | | веќе видена

Борусија Дортмунд е новиот фудбалски шампион на Германија... По вчерашните натпревари од 32-рото бундеслигашко коло "милионерите" го совладаа Нирнберг на домашен терен по што се стекнаа со недостижна предност во однос на Баер Леверкузен, па "фармацевтите" ќе мора да се задоволат со вицешампионската позиција. Еве ги комплетните резултати од натпреварите: Борусија Дортмунд - Нирнберг 2:0; Келн - Баер Леверкузен 2:0; Хофенхајм - Штутгарт 1:2; Мајнц - Ајнтрахт Франкфурт 3:0; Хановер - Борусија Менхенгладбах 0:1; Хамбургер - Фрајбург 0:2; и Баерн Минхен - Шалке 4:1. Погледнете го видеото од прославата на шампионската титула во Дортмунт по завршувањето на дуелот со Нирнберг.
сите 13 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден беа одиграни натпреварите од 28-мото коло во Првата македонска фудбалска лига... Фудбалерите на Вардар не успеаа да ја совладаат штипска Брегалница на домашен терен во Скопје и со еден чекор се веќе во Втората лига. Лидерот Шкендија беше сигурен во Битола, а второпласираниот Металург победи во Кичево. Во продолжение Ви ги нудиме комплетните резултати од вчерашните натпревари: Работнички - Тетекс 2:1; Вардар - Брегалница Штип 1:1; Скопје - Силекс 1:1; Хоризонт Турново - Ренова 1:1; Напредок - Металург 1:2; и Пелистер Шкендија 1:3.
сите 4 | | | веќе видена

Во текот на летниот преоден рок, односно на 31-ви јули, фудбалерот на Њујорк Ред Булс, Тиери Анри ќе се врати во Англија за да одигра пријателски натпревар против својот поранешен тим Арсенал во предсезонските подготовки... Поранешниот француски репрезентативец осум години ги бранеше боите на "топџиите", до 2007-та година кога направи трансфер во Барселона. "Сигурен сум дека сите фанови на Арсенал ќе го поздрават Тиери Анри" - изјави извршниот директор на клубот, Иван Газидис. "Анри долги години ги бранеше боите на овој клуб и навистина треба да му се оддаде висока почит со оглед на неговиот допринос за екипата" - додаде Газидис.
| | веќе видена

"Куќата на фудбалот", УЕФА покрена дисциплинска постапка околу случувањата за време и по завшувањето на првиот натпревар од полуфиналето на Лигата на шампионите, помеѓу Реал Мадрид и Барселона... Во соопштението на УЕФА се наведува дека постапката против Реал е покрената поради фрлање на предмети на терен, влегување на навивачи на терен, црвениот картон кој го доби Пепе, како и поради исклучувањето на тренерот Мурињо. Португалскиот стручњак ќе се најде на тапет на дисциплинските органи и поради изјавите по натпреварот, во кои тврдеше дека УЕФА ја фаворизира Барселона. На спротивната страна, постапката против каталонскиот клуб е покрената поради црвениот картон на резервниот голман Пинто.
сите 32 | | | веќе видена

Благодарение на четири погодоци на Фалкао и еден на Гуарин, Порто го совлада Виљареал со 5:1 во првиот полуфинален натпревар од УЕФА Евролигата... "Жолтата подморница" поведе преку Кани во финишот на првото, но во второто полувреме дојде до голем пресврт во корист на поранешниот европски и актуелен португалски шампион. Во вториот вчерашен натпревар во Лига Европа, Бенфика беше подобра од Брага со 2:1. Според тоа на повидок е португалско финале во Даблин, на 18-ти мај. Погледнете ги погодоците од синоќешниот натпревар на "Драгао" во Порто.
сите 32 | | | веќе видена

Фудбалерот на Барселона, Чави Хернандез вели дека е задоволен од победата против Реал Мадрид во првиот полуфинален дуел од Лигата на шампионите... Тој одби да ги коментира изјавите на Жозе Мурињо за црвениот картон на Пепе и додаде дека Португалецот заслужил да биде избркан "Сакам да зборувам само за фудбал. Секогаш има одлуките на судиите, за кои многу се коментира. Понекогаш тие се во твоја корист, понекогаш не. Во овој случај јасно се виде дека исклучувањето на Пепе е вистинското решение" - изјави Чави "Заслуживме да победиме. Уште еднаш се претставивме на многу високо ниво. Ние сме тим што сака да игра напаѓачки фудбал и да се забавува на теренот. Играчите на Реал се надеваа дека ќе направиме грешка. Тие играа на работ на регуларноста кога стартуваа. Се виде дека ако си играш со оган, ќе се изгориш" - заврши фудбалерот на Каталонците.
сите 34 | | | веќе видена

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни признава дека погрешил кога во текот на сезоната размислувал за заминување од "Олд Трафорд"... Тогаш ја доведе во прашање способноста на "Црвените Ѓаволи" да постигнат големи резултати. Екс-фудбалерот на Евертон јавно говореше околу неговото заминување од Манчестер, бидејќи неговите амбиции не се поклопувале со можностите на екипата. "Погрешив. Кога размислувам околу тоа, се прашувам зошто толку грешев. И сега го признавам тоа. Се извинив и оттогаш сакам да се докажам пред навивачите, но и пред себе" - рече Руни за "The Guardian". "Воодушевен сум од својата форма и благодарен сум на навивачите за поддршката. Се надевам дека се оддолжив. Ќе биде ова одличен крај на сезоната, бидејќи постои шанса да ја освоиме Премиер лигата, но и Лигата на шампионите" - заклучи Англичанецот.
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на руски Анжи, Роберто Карлос се обложи со седуммина соиграчи околу конечниот исход во финалето на Кралскиот Куп помеѓу Реал Мадрид и Барселона... Само за потсетување, 38-годишниот Бразилец мина цели 11 години во Мадрид, три пати ја освои Лигата на шампионите, четири пати беше шампион на Шпанија, три пати Суперкупот на Шпанија, два Интерконтинентални и еден УЕФА Суперкуп, но ниеден Кралски Куп. Изминатата недела "Кралевите" во финалето ја совладаа Барса со 1:0, по што Роберто Карлос заработи од своите соиграчи вкупно 21.000 евра. "Успеав да пронајдам седуммина 'наивни' соиграчи и со секој од нив се кладев во три илјади евра. Сите беа убедени дека Барса ќе го освои Купот на Кралот, а јас секако се обложив на Реал" - изјави Бразилецот.
сите 2 | | | веќе видена

Иако во последно време многу фудбалски стручњаци ги поврзуваат имињата на Меси и Роналдо со фудбалската легенда Пеле, некогашниот најдобар светски фудбалер смета дека овие двајца сеуште не можат да се носат со него... "Никој не направи повеќе од Пеле и за мене тој е најдобар. Тој е единствениот играч кој го освои светското првенство со 17 години и постигна повеќе од 1200 гола" - кажа за себе во трето лице "скромниот" Пеле.
сите 9 | | | веќе видена

Познати се квалификациските групи за ЕП во ракомет за жени кое ќе се оддржи во Холандија наредната година... Покрај домаќинот и европскиот шампион, Норвешка, пласман во завршницата ќе осигураат и по две репрезентации од секоја група. Велика Британија, Финска, Грција и Израел се четирите репрезентации кои ќе играат претквалификации. Завршиниот турнир ќе се оддржи од 2-ри до 16-ти Декември 2012. година. Македонската репрезентација се најде во група со Франција, Турција и Литванија, па може да се каже дека шансите за добар пласман се реални. Групи: 1. Германија, Унгарија, Белорусија, Азербејџан 2.Романија, Србија, Португалија, победник од претквалификациите 3. Русија, Црна Гора, Полска, второпласиран од претквалификациите 4. Франција, Македонија, Турција, Литванија 5. Шведска, Австрија, Словенија, Чешка 6. Данска, Хрватска, Словачка, Италија 7. Шпанија, Украина, Исланд, Швајцарија
сите 13 | | | веќе видена

Иако доби неколку директни навреди од Жозе Мурињо, тренерот на Барселона, Пеп Гвардиола не сакаше да води "војна на зборови" со својот колега од Реал Мадрид по првиот полуфинален дуел во Лигата на шампионите... "Немам ништо да изјавам" - рече Пеп на новинарското прашање како ќе ги коментира изјавите на "Специјалниот". Тренерот на Барса сакаше да говори само за својата екипа, тврдејќи дека се исправени некои грешки од финалниот дуел во Кралскиот Куп на Шпанија. "Пристигнавме тука со 12 играчи од нашата фудбалска академија и на тоа сме навистина горди. Ја игравме нашата игра, екипата беше агресивна, добивме многу дуели, а особено ни помогна Кеита. Имаме уште 90 минути за влез во финалето на Лигата на шампионите и ќе направиме се за да стигнеме таму" - изјави Гвардиола по натпреварот на "Сантијаго Бернабеу".
сите 78 | | | веќе видена

По првиот полуфинален дуел во Лигата на шампионите, тренерот на мадридски Реал, Жозе Мурињо е уверен дека судиите ја фаворизираат Барселона... Мадриѓаните останаа без Пепе во 62-рата минута, а набрзо и Мурињо мораше на трибините, бидејќи судијата му покажа црвен картон поради протести. "Му честитам на 'сјајниот' фудбалски тим. Им честитам на се што имаат, не е лесно да дојдеш до толкава моќ. Од каде доаѓа сето тоа? Не знам, можеби од рекламата Уницеф? Можеби и од УЕФА" - се запраша Мурињо пред новинарите по натпреварот. За пример ги зема скандалозната победа на Барселона над Челзи во полуфиналето од Лигата на шампионите 2009-тата, полуфиналниот дуел од изминатата сезона против Интер и 'новиот скандал на Бернабеу', тврдејќи дека противниците на Барса секогаш мора да добијат црвени картони. "Тоа се случи во секое од овие полуфиналиња. Јас овде само се прашувам и надевам дека еден ден ќе добијам одговор на моето прашање. Го почитувам Гвадриола, но би сакал да го видам како ја освојува Лигата на шампионите без ...
сите 79 | | | веќе видена

next