Спортско Инфо

Најдобро рангираната светска тенисерка, Каролина Вознијацки го освои вториот турнир во низа на американско тло... По триумфот на Мастерсот во Индијан Велс, Вознијацки славеше и на помалку значајниот турнир во Чарлстон, откако во финалето ја совлада Русинката, Елена Веснина со 2:0, по сетови 6:2 и 6:3. Ова е третиот трофеј за данската тенисерка од стартот на новата сезона, а за победата во финалето заработи 111 000 американски долари. Само за потсетување, освен на споменатите два турнири, Вознијацки на почетокот на годината беше најдобра и во Дубаи.
сите 10 | | | веќе видена

Дербито на 31-вото коло во шпанската Примера, помеѓу локалните ривали Валенсија и Виљареал, заврши со неверојатна победа на домаќините од 5:0... Имено, фудбалерите на Валенсија со убедливата победа се зацврстија на третата позиција, благодарение на погодоците на Солдадо (два), Мата (два) и Евер Банега. На останатите натпревари беа постигнати следните резултати: Спортинг Хихон - Осасуна 1:0; Херкулес - Еспањол 0:0; Малага - Депортиво Ла Коруња 0:0; Расинг Сантандер - Леванте 1:1; Атлетико Мадрид - Реал Сосиедад 3:0; и Валенсија - Виљареал 5:0. Во продолжение Ви го нудиме видеото со најинтересните моменти и голеадата во Валенсија.
сите 25 | | | веќе видена

Себастијан Фетел победи и на втората Формула 1 трка сезонава... Пилотот на Ред Бул тргна од пол позицијата и остана лидер до крајот на малезиското Гранд При. Германецот триумфираше пред Џенсон Батон од Мекларен и Ник Хајдфелд од Рено, додека пласман за поени забележаа и Вебер, Маса, Алонсо, Хамилтон, Кобајаши, Шумахер и Ди Реста. На врвот од генералниот пласман, во пресрет на трката за Големата Награда на Кина, наредната недела во Шангај, актуелниот шампион има максимални 50 поени, Батон собра 26, а третопласираниот Хамилтон 24. До петтото место Вебер има 22, Алонсо 20 поени, а следи неговиот тимски колега, Маса, со 16 поени.
сите 17 | | | веќе видена

Најновото издание на таблоидот "The Mail on Sunday" тврди дека сопственикот на Челзи, Роман Абрамовиќ е е крајно незадоволен од рекордното засилување на клубот, Фернандо Торес и е подготвен да разговара за опција за неговата продажба веднаш по завршувањето на оваа сезона... Абрамовиќ, кој во јануари вложи рекордни 50 милиони фунти за поранешниот напаѓач на Ливерпул, се надеваше дека "Ел Нињо" ќе му помогне на Челзи да се врати на победничките патеки и да почне да освојува трофеи, но по поразот од Манчестер Јунајтед и по неубедливата игра во саботата против Виган, рускиот милијардер почнал да го губи трпението. "Сопственикот не е задоволен од инвестицијата и може да го продаде Торес ова лето, иако го купи само пред неколку месеци" - вели извор од Челзи за The Mail on Sunday.
сите 5 | | | веќе видена

Сан Антонио Спарс ги совладаа Јута Џез со резултат од 111:102, додека Денвер Нагетс ги победија Минесота Тимберболвс со 130:106... Најзаслужен за победата беше Ричарард Џеферсон со 20 поени, додека останатите звезди на Спарс одмараа на клупата. Спарс со победата против Џезерите ги водат беспреконите Чикаго Булс со една победа повеќе и еден пораз помалку на табелата во Источната Конференција. Денвер Нагетс ја совлада Минесота Тимберволвс со резултат од 130:106, а најзаслужен за успехот беше Тај Лосон кој воедно постигна рекорд во НБА лигата. Лосон постигна десет тројки од десет обиди што е рекорд во лигата, проба да зголеми на единаесет од единаесет, но не успеа, а на натпреварот постигна 37 поени што е негов личен рекорд. Претходно прв на оваа листа беше Латрел Спривел со рекордот од девет тројки од девет обиди во 2003 година. Резултати: Вашингтон - Атланта 115:83, Хјустон - Лос Анџелес Клиперс 99:78, Милвоки - Кливленд 108:101, Сан Антонио - Јута 111:102, Денвер - Минесота 130:106.
сите 5 | | | веќе видена

Јувентус успеа да ја победи Џенова со резултат од 3:2, додека Милан ја совлада Фиорентина со 2:1... Јуве со пресврт ја победи Џенова, гостите први поведоа во 7. минута преку автоголот на Бонучи, потоа во 50. минута повторно преку автогол, но овојпат на спротивната страна преку Роси, домашниот тим израмни на 1:1. Џенова во 57. минута повторно поведе со голот на Флорес, а само шест минути подоцна Јуве израмни, Матри беше стрелецот на голот. Победничкиот гол за Јуве во 83. минута го постигна Лука Тони за конечен резултат на натпреварот од 3:2. Милан ја победи Фиорентина и сигурно чекори кон освојување на Скудетото. Резултатот се отвори во 8. минута со голот на Сидорф за водство на Росоњерите од 1:0, во 41. минута Пато зголеми на 2:0 за конечен резултат во првото полувреме. Во 80. минута Варгас постигна гол за Фиорентина и ги подгреа надежите на фановите, но тимот не успеа да изедначи. Во 87. минута Ибрахимович заработи црвен картон, а Фиорентина во неколкуте минути до крајот не успеа да ја искористи предноста ...
сите 39 | | | веќе видена

Ареснал го совлада Блекпул со резултат од 3:1 во рамките на Премиер лигата... Топџиите поведоа веќе во 18. минута со голот на Диаби, а само три минути подоцна Ебу зголеми на 2:0. Во второто полувреме домашните играчи со голот на Тејлор - Флечер намалија на 2:1 и ги зголемија очекувањата на публиката, но во 76. минута ван Перси зголеми на 3:1 и ја запечати победата за Арсенал. Во останатиот дуел од Премиер Астон Вила го победи Њукасл со 1:0, победничкиот гол во 24. минута го постина Колинс.
сите 17 | | | веќе видена

Иако се знаеше дека Луис ван Гал ќе го напушти кормилото на Баерн на крајот од сезоната, управата на Баварците реши да му врачи отказ на Холанѓанецот веднаш по неочекуваното реми против Нирнберг... Очигледно е дека управата на Баерн ги изгуби нервите, па по итниот свикан состанок кој се оддржа по вчерашниот натпревар, челниците на клубот, Карл Хајнц Румениге, Ули Хенес и Хофнер му врачија отказ на ван Гал на четири меча пред крајот на сезоната. Петтото место на табелата по 29 одиграни натпревари, седум порази и исто толку нерешени средби беа доволен показател дека е крајно време ван Гал да си замине. Тој го водеше Баерн од 2009. година. На клупата на Баварците (барем привремено) ќе застане помошникот Андреас Јонкер.
сите 25 | | | веќе видена

Барселона ја совлада Алмерија со резултат од 3:1, а Реал Мадрид убедлив против Атлетик Билбао со 3:0... Барселона иако со убедлив резултат ја победи Алмерија, играта на терен отцрта сосем поинаква слика, тимот кој е последен во Ла Лига беше прилично конкурентен и храбро и се спротистави на денешниот дрим тим. Резултатот се отвори во второто полувреме во 50. минута преку голот на Корона за водство на Алмерија од 1:0, но само три минути подоцна Барса доби можност да израмни од пенал кој го реализираше Меси за 1:1. Потоа во 64. минута Тиаго Алкантра постигна гол и водство за Барса од 2:1, а во 90. минута повторно Меси зголеми на 3:1 и воедно го постави конечниот резултат на натпреварот. Реал Мадрид пак многу лесно успеа да го совлада Атлетик Билбао. Резултатот на овој натпревар се отвори во 14. минута со голот на Рикардо Кака од пенал за водство од 1:0, потоа во 54. минута идентично преку Кака и од пенал Реал зголеми на 2:0, а во 70. минута Роналдо постигна гол за убедлива победа од 3:0. На денешната програма ...
сите 24 | | | веќе видена

Челзи го победи Виган со резултат од 1:0, а Манчестер Јунајтед убедлив против Фулам со 2:0... Челзи го победи Виган и освои нови три бода во Премиер лигата, единствениот гол за победа на плавите, а воедно и на натпреварот во 67. минута го постигна Малуда. Јунајтед исто така со победата против Фулам стигна до нови три бода и сега е само на чекор од 19. титула во домашната лига. Резултатот се отвори во 11. минута со голот на Бербатов за водство од 1:0, а потоа во 31. минута Валенсија зголеми на 2:0 што беше и конечен резултат на натпреварот. Резултати: Вулверхемптон - Евертон 0-3 Блекбурн - Бирмингем 1-1 Болтон - Вест Хем 3-0 Челзи - Виган 1-0 Манчестер Јунајтед - Фулам 2-0 Сандерленд - ВБА 2-3 Тотенхем - Стоук 3-2 Утре: (14.30) Блекпул - Арсенал (17.00) Астон Вила - Њукасл Табела: 1. Манчестер Јунајтед 69 2. Арсенал 59(-2) 3. Челзи 58(-1) 4. Манчестер Сити 56(-1) 5. Тотенхем 53(-1) 6. Ливерпул 45(-1)
сите 23 | | | веќе видена

Интер го совлада Киево со резултат од 2:0 во рамките на италијанската Серија А... Интер не стигна лесно до трите бода и со голем напор успеа да го победи Киево за сега да се иксачи на втората позиција. Избраниците на Леонардо не покажаа квалитетен фудбал и сосема неубедливо делуваа на теренот. Резулатот се отвори во второто полувреме во 65. минута со голот на Камбијасо за водство на Нероаѕурите од 1:0, потоа во 84. минута зголеми на 2:0 и ја запечати толку потребната победа за Интер. Киево покажа одлична игра на натпреварот против актуелните европски шампиони и имаше повеќе сериозни шанси за гол, но не успеа да ги реализира. Интер полека се опоравува од кризата и двата тешки порази од Милан во домашната лига и од Шалке во Лигата на Шампионите.
сите 6 | | | веќе видена

Вторполасираниот тенисер во светот, Новак Ѓоковиќ го откажа својот настап на турнирот во Монте Карло поради проблеми со коленото... На турнирот во Монте Карло, кој се оддржува секоја година (Април), учество земаат најдобрите светски тенисери, но овој пат ќе фали Ноле. Последните шест титули ги освојуваше Рафаел Надал, а ако се земе во предвид отсуството на Ѓоковиќ, може да се каже дека и оваа година шансите на Шпанецот за триумф во Монако се големи. "Оваа е тажна вест, не само за навивачите и турнирот, туку и за мене. Монте Карло е мојот најдраг турнир, па со огромна тага морам да кажам дека се откажувам од настапот" - изјави Ѓоковиќ. 23-годишниот српски тенисер е во извонредна форма. Тој неодамна го совлада Надал во финалето на Мастерс турнирот во Мајами и оваа сезона има перфектен учинок од 24 последователни победи и ниту еден пораз.
сите 5 | | | веќе видена

По сезоната 97/87, кошаркарите на Џикаго Булс за прв пат го осигураа настапот во плеј-офот како првопласиран тим во источната конференција... Булси синоќа го совладаа Кливленд со 93:82 и воедно дојдоа до 59. триумф во регуларниот дел од сезоната. Карлос Бузер беше најдобар на паркетот (24 поени и 11 скока) и му помогна на својот тим да се зацврсти на првата позиција на Истокот. Лејкерси синоќа претпеа нов пораз, овој пат од Портланд (93:86). Кај победниците, најефикасни беа Олдриџ (24 поени, 11 скока) и Волис (19 поени, 13 скока), додека кај Лејкерси, најдобар беше Коби Брајант со 24 постигнати поени.
сите 15 | | | веќе видена

Според англиските медиуми, премиерлигашот Ливерпул подгтовува понуда за Аарон Ленеон, крилниот фудбалер на Тотенхем... Менаџерот на Ливерпул, Кени Далгиш неодамна изјави дека е во потрага по крилен играч кој ќе ги "храни со топки" Енди Керол и Луис Суарез. Шкотскиот стручњак го гледа Ленон како идеално решение за таа позиција. Сигурно би го подигнал играчкото темпо и би ја подобрил играта во контранападот. Ленон оваа сезона има учинок од 3 погодоци и 2 асистенции во 27 натпревари. Но, мора да се напомене дека подолго време отсуствуваше од теренот поради повреда.
| | веќе видена

Пеп Гвардиола изјави дека за Барселона е поважна титулата во Ла Лига одколку онаа во Лигата на Шампионите... Тренерот на Барса нагласи дека Лигата на Шамионите не е приоритет и дека главна цел на тимот е врвот во домашната лига. Барселона има цели осум бода повеќе од главните конкуренти Реал Мадрид, викендов ќе се натпреварува со Алмерија која е на дното на лигата, борбата секако продолжува и во ЛШ откако дрим тимот го совлада Шахтојор со извонредни 5:1. "Ла Лига е најважното натпреварување оваа сезона, Лигата на Шампионите поседува гламур, но домашната лига е подобра според мене" - изјави Гвардиола. "Алмерија е во ситуација која налага да вложува се на секој натпревар" - додаде Гвардиола. "Не знаеме многу за новата Алмерија, имаат нов тренер и нова динамика на играта, па затоа сметам дека ќе бидат опасни" "Имам чувство дека ќе загубиме поени во лигата, но верувам дека тоа не е утре, мораме да бидеме претпазливи и одговорни"
| | веќе видена

Карло Анчелоти изјави дека не планира да застане на чело на Интер и дека негова цел е да остане во Челзи и наредната сезона... Поранешниот тренер на Милан ја отфрли можноста да ги раководи актуелните Европски шампиони, а воедно додаде дека во иднина би сакал да ја води Рома. Анчелоти беше топ тема во медиумите откако излегоа шпекулации дека Рома цели да го донесе на менаџерската позиција, а додатно и дека Интер исто така е во трката за неговите услуги. Тренерот на плавите за Студио Спорт ХХЛ на Спорт Медиасет изјави дека и наредната сезона ќе остане во Челзи. "Ако Интер ме побара? Ќе одговорам не, имам дефинирана историја и нема да одам против неа" - изјави Анчелоти. "Мојата цел е да останам во Челзи, наредната сезона ќе останам тренер на овој тим, но во иднина би можел да ја продолжам кариерата во Рома" - додаде Анчелоти. "Уверен сум дека можеме да извлечеме позитивен резултат во Манчестер" "Задоволен сум од играта на Торес, мораме да почекаме да реализира"
| | веќе видена

Ален Ајверсон остана без своето Ламборџини откако полицијата го заплени скапиот автромобил поради неплатени давачки за регистрација... Полицијата на Атланта филмски го сопрела автомобилот во кој бил Ајверсон поради серијата прекршоци, а потоа официјалните лица увиделе дека и регистрацијата на Ламборџинито е истечена уште од 2009 година. Автомобилот го управувал Ентоан Кизби, а Ајверсон седел на совозачкото седиште. Разговорот помеѓу НБА звездата и полицајците започнал тензично, Ајверсон ги запрашал дали знаат кого сопираат, додал дека има уште 10 такви автомобили и ги информирал дека слободно може да го земат Ламбото, потоа го запрашал полицаецот дали го сопрел само затоа што видел скап автомобил, а тој поради настанатата напнатост решил да повика засилување. Сепак по енергичната реакција Ајверсон се прибрал и свесен за прекршоците им се извинил на полицјаците поради непристојното однесување. Ајверсон во текот на сезонава потпиша договор за трансфер во Бешикташ, но таму остана само кратко поради повреда и ...
| | веќе видена

Легендарниот фудбалер на Партизан, Драган Манце кој трагично го загуби својот живот во сообраќајна несреќа пред 26 години, ќе добие улица во близина на стадионот на "црно-белите"... Комисијата за именување на улици и плоштади во главниот град на Србија го усвои предлогот фудбалската легенда да добие улица во близина на стадионот на тимот за кој настапуваше. Драган Манце за Партизан настапи на 134 натпревари и постигна 47 голови, а за репрезентацијата на СФРЈ настапи на четири средби. Тој трагично го забуби животот во сообраќајна несреќа на патот Белград - Нови Сад во 1985-тата година на своја 23-годишна возраст.
| | веќе видена

Ова е едно од оние видеа кои морате да ги погледнете повеќе од еднаш за да сфатите колку неверојатни всушност се... Имено, финскиот фудбалер Јонас Јокинен изведува пенал и прави навистина спектакуларен потег, а истовремено постигнува и погодок. Погледнете го неверојатното видео.
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на Рапид Букурешт, Маријуш Сумудика на невообичаен начин ја искажа својата среќа откако неговиот тим успеа да направи пресврт против Газ Метан... Рапид на крајот славеше со 2:1, а натпреварот беше еден од решавачките во борбата за место за Лигата на Европа. По вториот постигнат гол, Смудика направи лизгачка егзибиција на теренот, а потоа му пријде на судијата и го бакна поради што доби црвен картон. Погледнете го бакнежот кој ретко се случува на фудбалските терени. :-)
сите 2 | | | веќе видена

next