Спортско Инфо

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од изминатата недела... 1. Хулк (Порто); 2. Никица Јелавиќ (Глазгов Ренџерс); 3. Франческо Тоти (Рома); 4. Џон Обика (Јеовил Таун); 5. Луизао (Бенфика); 6. Џуба (Спартак Москва); 7. Мартињонес (Клуб Блуминг); 8. Виктор Нуњез (Хередиано); 9. Карлос Алмеида (Оливеира до Хоспитал); и 10. Хернан Баркос (ЛДУ Кито).
| | веќе видена

Двете најголеми ѕвезди на мадридски Реал и Барселона, Кристијано Роналдо односто Лионел Меси, ќе имаат против себе интересни статистички податоци во очи на денешното 210-то "Ел Класико"... Имено, Португалецот на шест натпревари против Барса, како во дресот на Реал така и додека играше за Манчестер Јунајтед не и дал гол на Барселона, додека од другата страна Аргентинецот никогаш не го совладал голманот на екипата која ја водел Жозе Мурињо, иако одиграл дури осум такви натпревари (четири против Челзи, три против Интер и една против Реал). Саботното најголемо дерби на шпанскиот фудбал ќе биде само првиот од четирите натпревари во низа и тоа за само 18 дена, по што овие два тима ќе одиграат два меча во Лигата на шампионите, како и финалниот дуел од Кралскиот Куп.
сите 11 | | | веќе видена

Нашиот шампион, Фени Индустри се пласираше во финалето на БИБЛ- балканската кошаркарска лига, откако синоќа во полуфиналето го совладаа црногорскиот тим, Морнар со 82:75... Во дресот на "портокаловите" блескаше Дарко Соколов со 24 поени , а по 11 постигнаа Џарид Фрај и Војдан Стојановски. Противник во утрешното финалето на тимот од Кавадарци ќе му биде екипата на Рилски Спортист, која славеше против Левски со 74:70.
сите 22 | | | веќе видена

Агентот на македонскиот фудбалски репрезентативец, Горан Пандев, во изјава за италијанската телевизија "Скај Спорт" потврди дека Пандев не размислува за заминување од Милано на крајот на актуелната сезона... Запрашан дали Горан ќе се чувствува прекуброен во составот на Леонардо ако биде доведен Тевез од Манчестер Сити, Палавичини изјавил: "Убеден сум дека и следната сезона Горан ќе воодушевува со својот квалитет во дресот на Интер. Доаѓањето на Тевез нема да му пречи, туку напротив наскоро ќе имаме можност да ги видиме како ќе играат заедно." Пандев во последните неколку средби е надвор од првиот избор на Леонардо, иако тој со неговиот погодок го донесе Интер до четврт-финалето од Лигата на шампионите. Деновите на Бразилецот во Милано се избројани, па Пандев следната сезона најверојатно ќе има нов тренер во составот на "нероаѕурите".
сите 4 | | | веќе видена

Роже Федерер ги заврши настапите на Мастерс тенискиот турнир во Монте Карло уште во четвртфиналето, откако во текот на вчерашниот ден беше убедливо поразен до Јирген Мелцер со 2:0, по сетови 6:4 и 6:4... Австриецот во полуфиналето ќе игра против Давид Ферер од Шпанија, кој беше подобар од Србинот Виктор Троицки. Втората полуфинална двојка ја комплетираат Рафаел Надал и Енди Мареј. Светскиот рекет број 1 немаше проблеми против Љубичиќ и славеше со 2:0, 6:1 и 6:3, а неговиот ривал за пласман во финалето - Мареј му препушти само 3 гема на Португалецот Жил.
сите 8 | | | веќе видена

Стоперот на Манчестер Јунајтед, Рио Фердинанд одлучи да биде во куќен притвор кој ќе трае до сабота навечер... "Притворот" ќе трае се до почетокот на натпреварот од полуфиналето на ФА Купот во кое Манчестер Јунајтед ќе се сретне со градскиот ривал Сити. "Сакам да ги избегнам сите оние тегнења за ракав од страна на нашите навивачи, сите нивни молби, поплаки, желби... како и навредите од страна на навивачите на Сити" - изјави Фердинанд кој реши да остане во својот дом со цел да се концентрира на престојниот натпревар. "Може да читам само весници бидејќи сакам да знам што пишуваат медиумите за нашиот натпревар" - заврши Фердинанд.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Барселона и на шпанскиот национален тим, Жерар Пике, чија врска со колумбиската пејачка Шакира некое време ги полни светските медиуми, конечно даде изјава за весникот "Ел Мундо Депортиво"... На својот Твитер профил, колумбиската пејачка Шакира напишала: "Да живее Барса, да живее број 3." "Таа сака да покаже дека во моментов ние сме заедно и сме среќни, тоа е тоа" - се надоврза фудбалерот на Барселона. Жерар Пике објасни дека по постигнатиот погодок ги вкрстил рацете и покажал едно "W" и дека тоа е негова порака до пејачката. "Личноста на која се однесува оваа порака, знае што мислам..." - мистериозно заврши Пике.
| | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, вкупно 54 000 влезници беа распродадени за полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Шалке и Манчестер Јунајтед и тоа за рекордни два и пол часа... Шалке, кој е во финансиска криза очигледно добро ќе заработи од продажбата на влезниците, а доколку дојде до финалето тогаш вкупната бројка од заработувчката ќе биде околу 50 милиони евра од спонзорите, ТВ правата и продажбата на билетите. Инаку, четвртдиналниот дуел помеѓу Шалке и Интер ја следеа 8,7 милиони гледачи пред ТВ екраните во Германија, што представува апсолутен рекорд на гледаност во оваа земја.
сите 4 | | | веќе видена

Колумбискиот голман Квинонез Вилсон ги урна сите рекорди изминатиот викенд, постигнувајќи гол од неверојатни 83 метри... Можеби звучи неверојатно, голманот на Спорт Колумбија изведе фантастичен слободен удар од својата половина и успеа да го совлада својот колега на спротивната страна од теренот. Погледнете го видеото со неверојатниот погодок.
| | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден се одиграа реванш-натпреварите од четврфиналето од Лига Европа, по што Порто, Виљареал, Брага и Бенфика обезбедија пласман во полуфиналето... Најинтересно беше во Брага, каде португалскиот тим и со играч помалку одолеа на нападите на Горан Попов и неговите соиграчи и со 0:0 во реваншот се пласираше во полуфиналето. Во самиот финиш Горан Попов заработи втор картон и исклучување од судијата Ериксон. На останатите натпревари се постигнати следните резултати: Спартак Москва - Порто 2:5; Брага - Динамо Киев 0:0; Твенте - Виљареал 1:3; и ПСВ Ајндховен - Бенфика 2:2. Во полуфиналето ќе се сретнат Порто и Виљареал, додека втората пресметка ќе биде комплетно португалска помеѓу Бенфика и Брага.
сите 30 | | | веќе видена

По пласманот во полуфиналето од Лигата на шампионите каде ќе се сретне со Барселона, тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо ја започна вербалната војна со најголемиот ривал... "Морам да ја тренирам екипата со 10 играчи. Бев таму со Челзи и завршив со 10, бев со Интер исто така завршив со 10 играчи во поле. Тоа повторно може да се случи" - изјави Мурињо и додаде дека го очекува Манчестер Јунајтед во финалето. "Очекувам Јунајтед да биде во финалето. Мора да ги почитувате противниците, иако знаете дека сте најдобри. Се надевам дека Јунајтед ќе оди на 'Вембли' и доколку играат со нас, за мене тоа ќе биде совршено финале, многу поинтересно отколку со Барселона" - заврши со провокациите Мурињо.
сите 22 | | | веќе видена

Чикаго Булс се најдобриот тим во НБА лигата за оваа сезона за прв пат по ерата на Мајкл Џордан... Чикаго Булс ги совладаа Њу Џерси Нетс и направија скор од 62 победи и 20 порази, додека нивните главни конкуренти Сан Антоио Спарс беа поразени од Феникс Санс, а со тоа им го предадоа првото место на Булси. Чикаго со пол позицијата во најелтината кошаркарска лига во разигрувањето против секој тим ќе имаат предност од еден дуел повеќе на домашен терен. Резултати: Бостон - Њујорк 112:102, Чикаго - Њу Џерси 97:92, Кливленд - Вашингтон 100:93, Далас - Њу Орлеанс 121:89, Минесота - Хјустон 102:121, Орландо - Индијана 92:74, Филаделфија - Детроит 100:104, Оклахома - Милвоки 106:110 (прдолжение), Јута - Денвер 107:103, Торонто - Мајами 79:97, Шарлот - Атланта 96:85, Голден Стејт - Портланд 110:86, ЛА Клиперс - Мемфис 110:103, Феникс - Сан Антонио 106:103, Сакраменто - ЛА Лејкерс 108:116.
сите 12 | | | веќе видена

Коби Брајант е казнет со 100.000 долари поради навреда упатена кон судијата Бени Адамс... Брајант на дуелот Лејкерс против Спарс на кој неговиот тим победи со 102:93 заработи техничка грешка по која изреволтирано прво го фрли пешкирот, а потоа на Адамс му порача Бени ти си педер! Инцидентот беше прикажан на директниот пренос, а коментаторот го осуди истиот со тоа што кажа дека гледачите би можеле да го сменат каналот поради тоа што и мали деца го следат натпреварот. Комесарот на НБА лигата Дејвид Стерн испадот на Брајант го карактеризираше како навредлив и неопростив. Потоа Брајант се прибра и јавно преку медиумите им се извини на геј и лезбијската заедница. "Тоа што го кажав не треба да се протолкува буквално, реакцијата беше поттикната од мојата фрустрација од одлуката на судијата, во ниеден случај тоа не ги одразува моите чувства кон геј и лезбијската заедница, немав за цел да навредам никого" - изјави Брајант.
сите 9 | | | веќе видена

Фудбалерите на Интер синоќа се простија од Лигата на Шампионите по новиот пораз во реванш дуелот против Шалке (2:1)... Фудбалерите на германскиот бунделигаш беа надмоќни и во двата натпревари и сосема заслужено се пласираа во полуфиналето од ЛШ. Тренерот на Нероаѕурите, Леонардо изјави дека дека пред натпреварот верувал во подвиг на својот тим, односно дека ќе успеат да ја анулираат разликата од три гола. "Разочаран сум и многу ми е тешко. Навистина верував дека ќе можеме, бидејќи во првото полувреме ние имавме иницијатива и ја контролиравме играта. Но, немавме шанса за гол. Сонував за големо враќање, но не дадовме гол во право време. Во изминатиов период потрошивме многу енергија, како во Серија А така и во ЛШ, па во одлучувачките моменти не стигнаа проблемите" - изјави Леонардо.
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот капитен на на англиската репрезентација, Дејвид Бекам изјави дека сака да ја претставува својата земја на ОИ 2012 кои ќе се оддржат во Лондон... Искусниот играч од врска, кој не беше во можност да игра на СП во Јужна Африка поради повреда, смета дека прво мора да ги заврши обврските кон својот тим, ЛА Галакси, па потоа да се подготвува за ОИ. "Сакам да бидам дел од англиската репрезентација на ОИ, но тоа е сеуште далеку. Сега морам да се грижам за клупските обврски" - изјави Бекам. Договорот на Бекам со ЛА Галакси му истекува на крајот од оваа сезона, а големи се шансите Англичанецот да го продолжи својот престој во најсилната американска лига, МЛС.
| | веќе видена

Според последните информации од Шпанија, капитенот и дефанзивец на Барселона, Карлос Пујол ќе биде подготвен за финалето од Шпанскиот куп следната недела... Пујол е надвор од тимот уште од јануари, а има големи проблеми со коленото. Првичните прогнози беа дека дефанзивецот ќе биде во екипата многу порано, но Гвардиола не сакаше да го форсира неговото враќање на терените. Пујол најверојатно нема да настапи на саботното "Ел Класико" во Мадрид, бидејќи Пеп Гвардиола планира да го сочува за многу поважниот дуел со Реал во Купот на Шпанија, кој е на програмата наредната недела.
| | веќе видена

Само три дена пред почетокот на плеј-офот во НБА лигата, тренерот на Лос Анџелес Лејкерс, Фил Џексон би можел да се сретне со огромни проблеми... Информацијата сеуште не е потврдена, меѓутоа триото на "Езерџиите" - Коби Брајант, Рон Артест и Едрју Бајнам имаат симптоми кои укажуваат на овчи сипаници. Само за потсетување, бекот на Лејкерс, Стив Блејк неодамна се разболе од сипаници и во екипата се враќа на почетокот на плеј-оф натпреварите, односно на 16-ти април. Кошаркарите од ЛА Лејкерс во четвртфиналето на Западната конференција ќе се сретне со Њу Орлеанс или Портланд.
| | веќе видена

Чуварот на мрежата на екипата на Квин оф Саут, Дејвид Хатон не се прослави на натпреварот со Рос Каунти, во финалето на Алба Купот во Шкотска... Имено, голманот на домаќините се обиде да изведе дриблинг пред својот гол, кој мина доста неуспешно и прими навистина "евтин" погодок. Погледнете го видеото.
| | веќе видена

Иако беше најавуван како едно од најголемите засилувања во одбраната на "Граѓаните", во својата прва сезона во Премиер лигата, Александар Коларов сепак не успеа комплетно да се снајде во Англија... Поради тоа веќе се шират гласини дека наредното лето управата на Манчестер Сити ќе го продаде српскиот репрезентативец и тоа во назад во Италија. Најсериозан кандидат за потпис на Србинот е Милан, кој планира сериозни засилувања во летниот преоден рок. Покрај Милан интерес за него покажаа уште два италијански гиганти - Интер и Јувентус.
| | веќе видена

И по трет пат оваа сезона Металург го совлада Вардар ПРО во рамките на ракометната Супер Лига... Во текот на вчерашниот ден, во салата "Автокоманда" ракометарите на Металург беа подобри од вечниот ривал со убедливи 29:19. Наумче Мојсовски беше најефикасен со седум погодоци, а на голот блескаше и Ангелов со 18 одбрани. Со оваа победа, Металург е пред четвртата титула во нивната историја, додека на Вардар ПРО останува уште завршницата на Купот на 14-ти и на 15-ти мај да се избори и да дојде до каков-таков трофеј оваа сезона.
сите 10 | | | веќе видена

next