Спортско Инфо

Поранешниот англиски репрезентативец и член на Црвените Ѓаволи, Дејвид Бекам повторно ќе го облече дресот на Јунајтед... Утре вечер ќе се одигра пријателски натпревар помеѓу Манчестер и Јувентус во кој Бекам ќе се појави во првиот тим за Ѓаволите. Натпреварот е организиран во чест на Гери Невил, кој одлучи да се повлеќе од фудбалот. Покрај Бекам, на овој натпревар ќе настапат и останатите фудбалери кои играа за овие два тима во сезоната 1992/93. "Се ежам од самата помисла дека повторно ќе заиграм на Олд Тафорд. Носењето на дресот на Манчестер никогаш нема да ми здодее. Очекувам вечер со многу емоции. Јас и Гери игравме долго време заедно, а бевме и цимери. Тој е еден од најдобрите пријатели кои ги имам, а ми беше и кум на свадбата. Заслужи спектакл за опростување" - изјави Бекам. Инаку, Невил одигра 602 натпревари во дресот на Манчестер.
сите 16 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ експресно се пласираше во второто коло од Ролан Гарос откако со 3:0 по сетови (6:2, 6:1, 6:3) го совлада Холанѓанецот де Бакер... Српскиот тенисер покажа дека ќе биде еден од најголемите фаворити за освојување на турнирот во Париз и дека Рафаел Надал со право ќе стравува за првото место на АТП листата. Со сигурна и лесна игра, без поголеми напори, Ѓоковиќ стигна до триумфот против 71. рангираниот де Бакер. Србинот го доби првиот сет по 30 минути игра бидејќи направи двоен брејк, а на ривалот му дозволи само два гема. Вториот сет го освои уште побрзо, додека во третиот сет се опушти и му дозволи на де Бакер да земе 3 гема. Во следното коло, Ноле ќе се сретне со подобриот од дуелот меѓу францускиот тенисер Паро и Романецот Ханеску.
сите 7 | | | веќе видена

Сеп Блатер изјави дека ФИФА не е корумпирана организација откако во медиумите се појавија серија наслови дека нејзини членови биле поткупени во процесот на избор за домаќин на Светското првенство во 2022 на кое победи Катар... Претседателот на ФИФА истакна дека не постојат докази кои ги потврдуваат сомневањата дека официјални лица од организацијата биле поткупени. "Не постојат докази, ние сме фамилија од 300 милиони луѓе, па можно е да постојат еден или двајца кои се однесуваат спротивно на кодексите, нив би ги нарекле црни овци во стадото, затоа ве молам прекинете да тврдите дека ФИФА е корумпирана бидејќи ФИФА не е корумпирана" - изјави Блатер.
| | веќе видена

Далас Маверикс ги победија Оклахома Сити Тандерс со резултат од 93:87 во рамките на НБА плеј - офот... Маверикси поведоа со 2:1 во серијата натпревари против Тандерси во финалето на Западната конференција. За победниците, Новицки и Мерион постигнаа по 18 поени, а Кид и Тери по 13 поени. На спротивната страна најефикасни беа Вестбрук со 30 поени и Дјурант со 24 поени.
сите 39 | | | веќе видена

Себастијан Фетел го освои првото место и победи на трката за Големата награда на Шпанија... Фетел со Ред Бул ја освои четвртата победа во досегашните пет трки оваа сезона со што докажа дека има сериозна намера да ја одбрани титулата. Второто место го освои Луис Хамилтон од Мекларен, а трет беше неговиот тимски колега Џенсон Батон. Германецот до самиот финиш водеше борба со Британецот за првото место, но сепак успеа прв да ја пројде финиш линијата. На стартот на трката изненадувачки поведе Фернандо Алонсо, водеше се до 18. круг кога поради погрешна стратегија и влезот во боксот само ширум им ја отвори вратата на Фетел и Хамилтон, па така шпанецот го освои само петото место. Џенсон Батон имаше лош старт, па дури од десетото место на крајот успеа да стигне до третото и да се искачи на пиедесталот. Четврти заврши Марк Вебер од Ред Бул, а шестото место му припадна на Михаел Шумахер од Мерцедес. Со победата на шпанското Гран при, Фетел има 41 поен предност во генерален пласман пред Хамилтон, додека трет е Марк ...
сите 18 | | | веќе видена

Финските хокејари имаа многу прични за славје по победата во финалето на Светското првенство против Шведска (6:1), но по се изгледа дека тренерот на голманите, Паси Нурминен претерал со алкохолот... Тој по враќањето во Хелсинки имаше големи проблеми да се симне од авионот, што ја насмеа комплетната репрезентација на Финска. Погледнете го видеото со пијаниот тренер на голманите.
| | веќе видена

Српскиот фудбалски плејмејкер, Дејан Станковиќ ја објави својата намера професионалната кариера да ја заврши во редовите на Интер... Ветеранот сака да остане во тимот и покрај понудите од другите клубови. "Сакам да останам во Интер до крајот, бидејќи тука се чувствувам добро. Ќе бидам во тимот до последниот ден од мојата кариера. Интер е во моето срце" - изјави Станковиќ пред новинарите на италијански "Газета Дело Спорт". Фудбалерот на "нероазурите" не пропушти да го пофали градскиот ривал Милан за освојување на титулата во Италија. Според него, "росонерите" сосема заслужено дојдоа до Скудетото, бидејќи покажаа најдобра игра во текот на целата сезона и два пати го победија Интер во директните судири. На крајот, Станковиќ потенцираше дека сите фудбалери на Интер се комплетно насочени кон финалето во Купот на Италија против Палермо.
| | веќе видена

По денешниот пораз од Тетекс (и победата на Скопје), Вардар во преостанатите две кола и теоретски не може да избори опстанок во Првата македонска фудбалска лига... Шкендија и официјално е нов шампион, Работнички се оддалечи од третото место, а Ренова сега има шанси и за вицешампионската позиција. Прва македонска фудбалска лига, 31 коло комплетни резултати: Тетекс - Вардар 2:1; Скопје - Пелистер 4:1; Силекс - Напредок 2:1; Брегалница - Хоризонт 1:0; Шкендија - Работнички 2:1; и Металург - Ренова 0:0.
сите 13 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Барселона, Ерик Абидал даде трогателно интервју за шпанската клубска телевизија "Barca TV"... "Болеста го промени мојот живот" - признава францускиот дефанзивец. Пред два месеци Абидал беше опериран од тумор на црниот дроб, но веќе е целосно ангажиран на теренот. "Кога ти ќе се случи нешто слично, животот ти се менува. Сега мојот карактер, и погледот кон животот се сосема други. Се обидувам да уживам во секоја минута, во секој миг во Барселона" - порача 31-годишниот француски репрезентативец. "Остануваат уште две недели до финалето на Вембли. Потребно е да се врати формата. Кондиционите тренери ме познаваат добро, тоа е голема предност" - потенцраше Абидал.
сите 2 | | | веќе видена

Турскиот прволигаш Бешикташ е на пат да направи нов голем трансфер удар, обезбедувајќи го потписот на уругвајската ѕвезда од Атлетико Мадрид, Диего Форлан... Според "NTV Spor", Турците се многу блиску до потписот на уругвајскиот напаѓач и се очекува неговиот трансфер да биде финализиран до крајот на неделава. Бешикташ е цврсто решен да донесе уште едно големо име во своите редови и се смета дека тоа ќе биде токму 31-годишниот Форлан, кој беше прогласен за најдобар фудбалер на Мундијалот во Јужна Африка. Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед дојде во Атлетико во 2007-мата година од составот на Виљареал. Од тогаш тој одигра повеќе од 100 официјални натпревари, но формата оваа сезона не беше на посакуваното ниво. Се очекува "црните орли" да платат околу 10 милиони евра за Уругваецот.
| | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго Булс го совладаа Мајами со 103:82 во воведниот меч од финалето на Источната конференција... Најзаслужен за убедливата победа на Булси повторно беше Дерик Роуз со 28 поени и 6 скокови, а одлично го следеше и Луол Денг со 21 поен и седум скокови. Кај гостите од Мајами убедливо најдобар беше Крис Бош со 30 поени и 9 скокови. Двејн Вејд додаде 18, а ЛеБрон Џејмс 15 поени. Претходно се одигра и "мајсторката" од полуфиналето на Западот. Оклахома го совлада Мемфис со 105:90 и за пласман во големото финале од НБА плеј-офот ќе се бори со Далас.
сите 29 | | | веќе видена

Потпретседателот на Милан, Адријано Галијани изјави дека плејмејкерот на Реал Мадрид, Кака, нема да се врати на "Сан Сиро" и покрај шпекулациите кои кружат во шпанскиот и во италијанскиот печат... "За жал, Кака нема да се врати и причините за тоа се економски. Рома најверојатно ќе откупи Марко Бориело, додека засега само бајки се најавите дека ќе сме ги купеле Кристијано Роналдо или Микаел Есиен. Во тоа нема апсолутно никаква вистина" - изјавил Галијани. Договорите на неколку од ѕвезди од Милано истекуваат оваа сезона и се уште не се обновени. Тоа се Кларенс Сидорф, Андреа Пирло, Алесандро Неста, Филипо Инзаги и капитенот Масимо Амбросини. Адријано Галијани исто така потврди дека желба на клубот е да го откупи договорот на Кевин - Принс Боатенг од Џенова.
сите 21 | | | веќе видена

Клаузулата во новиот договор на Бразилецот, Хулк со Порто, која ќе биде активирана доколку тој порано од најавеното реши да замине во друг клуб, изнесува неверојатни 100 милиони евра... Порто објави дека го продолжи договорот со бразилската ѕвезда, па 24-годишниот напаѓач сега ќе биде обврзан да остане во редовите на португалскиот првак се до 2016-тата година. Покрај тоа, португалскиот шампион сега веќе комплетно ги има правата над голгетерот. До овој момент, дел од правата на Хулк беа во рацете на уругвајскиот клуб Атлетико Рентисиас, но управата на Порто им плати на јужноамериканците 13,5 милиони за откуп на правата. Хулк е најдобар стрелец во португалското првенство со 23 погодоци, а Порто ја освои титулата без конкуренција, со оглед на тоа што не дозволија ниту еден пораз.
сите 2 | | | веќе видена

Диего Армандо Марадона ќе ја продолжи тренерската кариера во клубот Ал Васл од Дубаи, со кој според италијански "Газета дело Спорт" веќе потпишал двегодишен договор... Аргентинецот од управата на својот нов клуб добил одврзани раце за составување на стручниот штаб, па се очекува следната сезона Ал Васл да биде предводен од луѓето кои седеа на клупата на "гаучосите" на Мундијалот во Јужна Африка. Покрај селекторската функција со која се бавеше две години, Марадона работеше како тренер и на кормилото на аргентинскиот второлигаш Мандију од Кориентес и Расинг Клуб, седумкратен државен првак.
сите 8 | | | веќе видена

Шампионот на Италија од 1991-тата година, екипата на Сампдорија се враќа во второлигашката фудбалска конкуренција... Точно пред дваесет години тимот од Џенова успеа да се израдува на Скудетото кога во неговите редови настапуваа Џанлука Вијали и Роберто Манчини. Во текот на вчерашниот ден, фудбалерите од Џенова на домашен терен претрпеа пораз од Палермо со 2:1 и на едно коло пред крајот на Серија А ги загубија и теоретските шанси за опстанок во елитата. Оваа вест освен навивачите, најтешко се чини ја прими капитенот на Сампдорија, кој по натпреварот не ги криеше солзите.
сите 15 | | | веќе видена

Според пишувањето на британските медиуми управата Челзи ќе се обиде да го ангажира рускиот репрезентативец и фудбалер на Арсенал, Андреј Аршавин... Сопственикот на "сините" од Лондон, Роман Абрамовиќ е подготвен да понуди 15 милиони фунти за својот сонародник, но прашање е дали Арсенал е подготвен да се откаже од услугите на искусниот фудбалер. Само за потсетување, 29-годишниот Аршавин оваа сезона го загуби местото во стартната постава на "топџиите".
| | веќе видена

Ако некому му беше потребна потврда дека Новак Ѓоковиќ е моментално најдобриот светски тенисер, таа пристигнува од Рим, каде српскиот тенисер го освои АТП Мастерсот совладувајќи го во финалето првиот играч на АТП листата; Рафаел Надал... Инаку, Ѓоковиќ е првиот тенисер кој го совладал Надал два пати во иста година на земја. Ноле делуваше сосема свежо на теренот и воопшто не покажуваше знаци на замор по саботниот тричасовен маратон со Енди Мареј. Овој пат му беа доволни само два сета (6:4 и 6:4) за да го реши мечот во своја корист по два часа и 13 минути и со тоа да најави смена на врвот на АТП листата.
сите 36 | | | веќе видена

Тренерот на Волфсбург, Феликс Магат е бесен на ѕвездата на тимот Диего, кој исчезнал пред саботниот одлучувачки натпревар за опстанок во елитата против Хофенхајм... Пред натпреварот Магат му рекол на Диего дека нема да започне како стартер, па Бразилецот едноставно станал и си заминал. Германските меидуми пренесуваат дека дури и сега никој од неговите соиграчи не знае каде е тој. "Кога виде дека нема да биде стартер, Диего си замина. Такво нешто не сум видел во мојата кариера! Сите знаеме дека тој сакаше да игра и да придонесе за останувањето на тимот во елитата, но постапката е неприфатлива" - изјави Магат, кој дополни дека случајот Диего сега е правно прашање и мора да се најде пред органите и телата на ФИФА и УЕФА.
| | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, по освоениот бод на гостувањето во Блекбурн, Манчестер Јунајтед го прослави освојувањето на нова титула во Премиер лигата... Искусниот фудбалер од средината на теренот, Рајан Гигс и во 38-мата година игра одлично, а вели дека во трофеите наоѓа мотив за и понатаму да биде на теренот. "Пред 20 години бевме многу далеку зад Ливерпул во бројот на освоени титули, но сега големиот противник е зад нас. Поради вакви моменти продолжив да играм фудбал. Неверојатно е чувството кога сте најдобар" - изјави Гигс. Некогашниот репрезентативец на Велс настапува за Манчестер Јунајтед од далечната 1987 година.
| | веќе видена

Фудбалерите на Милан уште изминатиот викенд ја осигураа титулата шампион на Италија, но синоќа ја прославија, победувајќи го Каљари на "Сан Сиро" во Милано со 4:1... Двоен стрелец за "росонерите" беше Робињо, а по еднаш погодија Гатусо и Сидорф. Веднаш по натпреварот започна прослава на плоштадот "Дуомо", на која присуствуваа околу 60 000 навивачи. "Фасциниран сум од навивачите, не сум дожиевеал ништо поемотивно во мојата кариера" - изјави тренерот на Милан, Алегри. Претседателот Берлускони, пак, пред толпата народ вети многу милиони за засилувања следната сезона. Синоќа, победа впиша и Лацио, совладувајќи ја Џенова со 4:2 со што се проби на 4-тото место во Серија А, кое води во квалификациите за Лигата на шампионите.
сите 8 | | | веќе видена

next