Спортско Инфо

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ во финалето на Мастер турнирот во Рим ќе игра против рекетот број 1, Рафаел Надал... Ноле беше неверојатен и против Британецот, Енди Мареј, победувајќи го со вкупни 2-1 во сетови (6:1, 3:6 и 7:6). Во крајно исцрпувачки три-часовен дуел, тенисерот број 2 уште еднаш покажа дека е во фантастична форма, забележувајќи ја 38-мата победа во низа. Претходно, во првиот полуфинален натпревар, најдобриот светски тенисер Рафаел Надал беше подобар од Французинот Ришар Гаске со убедливи 2-0 (7:5 и 6:1). Во очекување сме на денешниот финален дуел помеѓу двајцата моментално најдобро рангирани тенисери на Мастерсот во Рим, кој се игра за награден фонд од 2 750 000 евра.
сите 40 | | | веќе видена

Благодарение на погодокот на Јаја Туре во второто полувреме, Манчестер Сити беше подобар од Стоук со 1:0, во финалето на ФА купот... На тој начин, тимот на менаџерот Роберто Манчини донесе трофеј на "Сити Граунд" по цели 35 години. Откако претходно обезбедија пласман во квалификациите од Лигата на шампионите за прв пат, вчерашната победа во ФА Купот е награда за Шеикот од Абу Даби, Мансур бин Зајед, кој во 2008-мата го купи клубот и оттогаш потроши близу 300 000 фунти само за засилувања.
сите 33 | | | веќе видена

19-годишниот фудбалер на Сантос и репрезентативец на Бразил, Неимар на натпреварот од Копа Либертадорес против Онсе Калдас покажа зошто европските клубови се интересираат за него... За сега најупорен е Челзи, па останува да се види дали "сините" од Лондон ќе успеат на лето да ја доведат новата ѕвезда на бразилскиот фудбал. Во продолжение, погледнете ги неверојатните потези на младиот Бразилец, Неимар.
| | веќе видена

Поранешниот шпански репрезентативец, Луис Енрике ќе стане нов тренер на Атлетико Мадрид, соопшти весникот "Марка"... Мадридскиот клуб е во потрага по нов стратег, бидејќи се очекува сегашниот тренер Кике Санчез Флорес да го напушти клубот на крајот од сезоната. Луис Енрике настапи на 62 натпревари и постигна 12 гола за шпанската репрезентација, и играше само за три клуба во својата кариера, Спортинг Хихон, Реал Мадрид и Барселона. Енрике во 2004-тата година ја заврши својата фудбалската кариера, а во Каталонија се врати четири години подоцна како тренер на вториот тим на Барселона.
| | веќе видена

Фудбалерот на Милан, Андреа Пирло демантираше дека во летниот преоден рок ќе премине во Јувентус... "Не е точно дека сум во преговори со Јувентус. Ако веќе потпишав со Јувентус, тогаш зошто би преговарал за нов договор со Милан? Би сакал да останам уште 10 години во Милано. Во наредните денови ќе разговарам со Адријано Галијани и потоа ќе донесеме заедничка одлука" - потенцираше долгогодишниот италијанскиот репрезентативец. Пирло дојде во Милан од локалниот ривал Интер, а за "росонерите" одигра 377 натпревари и постигна 44 погодоци.
| | веќе видена

Новак Ѓоковиќ ја продолжи фантастичната серија на победи и се пласираше во полуфиналето на Мастерсот во Рим... Ѓоковиќ во четвртфиналето го совлада петтиот носител, Робин Содерлинг со убедливи 6:3 и 6:0, забележувајќи ја 37-мата победа во низа, а 35-та во 2011-та година. Противник на тенисерот број 2 во борба за финалето ќе биде Британецот, Енди Мареј, кој претходно го совлада Флоријан Мајер со 2-1 во сетови. Ова ќе биде прв дуел на Ѓоковиќ и Мареј по финалето на Австралија Опен, кога српскиот тенисер славеше со убедливи 3-0.
сите 26 | | | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго Булс се пласираа во плеј-оф финалето на Источната конференција на НБА лигата, откако во шестиот натпревар како гостин славеше против Атланта со 93:73, и со 4-2 во победи... Бузер со 233 поени и 10 скокови и Роуз со 19 поени и 12 асистенции беа најефикасни во победничкиот состав, додека Денг додаде 13 коша. Во екипата на Атланта Хоукс вреди да се споменат единствено Џонсон со 19 и Смит со 18 поени. Во конференциското финале, Чикаго ќе игра со екипата на Мајами Хит, која претходно ги елиминираше Селтикси.
сите 22 | | | веќе видена

Екипата на Работнички обезбеди пласман во големото финале во кошаркарскиот плеј-оф, откако синоќа славеше на жешкото гостување во "Јане Сандански" со 82:69 против домаќинот МЗТ Скопје... Во мајсторката, тимот од "Градски парк" уште еднаш го потврди својот квалитет и заслужено го победи очајниот МЗТ, кој го одигра можеби најлошиот дерби натпревар сезонава. Пресметката гостите ја започнаа со само еден центар, Тони Симиќ, бидејќи Американецот Гери Вер не настапи поради проблеми со управата. И покрај тоа што МЗТ требаше да доминира под кошевите, тоа не беше случај вечерва во "Јане Сандански". Стручниот штаб предводен од Докузовски и Крстевски поставија фантастична одбрана за која Гацов на спротивната страна немаше одговор. Тони Симиќ со 18 поени беше најефикасен кај победничкиот тим, а Богоев и Блажевски реализираа по 14. Кај МЗТ потфрли речиси комплетниот тим, а најзабележителен беше Пуповиќ со 14 поени. Работнички за титулата во македонскиот шампионат ќе се бори со екипата на Фени Индустри од Каварадци.
сите 20 | | | веќе видена

Дисциплинската комисија при УЕФА во недела ќе го разгледа случајот на играчот на Барселона, Серхио Бускетс, кој е обвинет дека на расна основа го навредил дефанзивецот на Реал Мадрид, Марсело за време на полуфиналниот дуел во Лигата на шампионите... Имено, Бускетс во текот на првиот натпревар на 27 април во Мадрид, неколкупати го нарекол Марсело "мајмун", што беше забележано од камерите на "Сантијаго Бернабеу". Поради своето недолично однесување, Каталонецот би можел да заработи суспензија од пет натпревари и да го пропушти финалниот дуел од Лигата на шампионите, на 28-ми мај на Вембли, против Манчестер Јунајтед. Погледнете го видеото.
сите 7 | | | веќе видена

Иако го доби првиот сет, Роже Федерер е елиминиран од францускиот тенисер Ришар Гаске на АТП турнирот во Рим... Французинот на крајот беше подобар со 2-1, по сетови 4:6, 7:6 и 7:6 по два часа и 20 минути борба. Обата тенисери прикажаа одлична игра, а Гаске изненади со својата упорност да му се спротивстави на тенисерот број 3, иако го загуби првиот сет и имаше загубен брејк во вториот сет. Ова е прва победа на Французинот над Федерер по 2005-тата година, кога како 18-годишен тинејџер го совлада Швајцарецот во четвртфиналето на АТП Мастерсот во Монте Карло.
сите 16 | | | веќе видена

Според германските медиуми, Баерн и Шалке го договориле трансферот на голманот Мануел Нојер на "Алијанц Арената"... Баварците на клубот од Гелзенкирхен ќе му исплатат обештетување од 18 милиони евра. Покрај тоа, дополнителни 3 милиони ќе дадат доколку Баерн наредната сезона биде германски шампион и уште 4 милиони ако ја освои и Лигата на шампионите. Нојер ќе потпише четири годишен договор вреден 6 милиони евра по сезона. Во текот на вчерашниот ден, управата на минхенски Баерн и официјално ангажираше нов напаѓач, а се работи за фудбалерот на Енерџи Котбус, Нилс Петерсен, кој оваа сезона беше најдобар стрелец во Втората Бундеслига со 24 погодоци.
сите 7 | | | веќе видена

Фудбалерите на Партизан ја освоија 12-тата Куп титула во Србија, откако Војводина на 8 минути до крајот на натпреварот на "Маракана" незадоволна од судењето се повлече од теренот... Пред 20 000 гледачи во самиот финиш "црно-белите" имаа предност од 2:1, кога по неколку сомнителни судиски одлуки, раководството на противничкиот тим од Нови Сад, донесе одлука, екипата да го напушти теренот. Претходно и почетокот на дуелот беше пролонгиран затоа што навивачите на Војводина не успеаа да влезат навреме на стадионот во Белград. Погледнете го видеото со погодоците на Тејго и Вукиќ за Партизан и нашиот повремен репрезентативец Даниел Мојсов за Војводина.
сите 4 | | | веќе видена

Македонската ватерполо репрезентација сосема лесно и убедливо, со 15:7 ја совлада Белорусија во "Олимпискиот базен" во Скопје и обезбеди дополнителен бараж-натпревар за пласман на Европското првенство 2012 во Ајндховен, Холандија... По три одиграни средби нашите репрезентативци имаат вкупно 6 бодови, обезбедени од двете победи на дуелите со Белорусија. Претходно во Скопје доживеаа пораз од Шпанија - апсолутниот фаворит за првото место и пласман на Континеталниот собир. Последниот натпревар на Македонија е на 18-ти јуни токму против "Црвената фурија", која има идентичен број на бодови како нас, но од два одиграни натпревари. Претквaлификацискиот циклус во групата "Ц" ќе заврши на 2 јули со натпреварот меѓу Белорусија, засега единствената без бодови и селекцијата на Шпанија.
сите 16 | | | веќе видена

Португалскиот стручњак на клупата на Реал Мадрид не е мирен ниту кога победува... Убедливиот триумф против Гетафе од 4:0 го засени кофликтот помеѓу Хорхе Валдано и тренерот Жозе Мурињо. Португалецот после судирот со УЕФА не се појавува на прес-конференциите, а неговата улога ја презеде директорот на клубот Хорхе Валдано. Валдано на пресот беше запрашан до кога Мурињо нема да контактира со новинарите. Валдано одговори дека тоа е одлука на Мурињо и најверојатно додека не стивнат реакциите околу двомечот со Барселона. "Kолку што знам јас, Валдано е гласноговорник на Реал Мадрид. Греши и тоа многу дека Хозе се повлекол додека ситуацијата не се смири. Мурињо секогаш е спремен да подигне прашина кога тоа ќе затреба" - возврати портпаролот на Мурињо, Еладио Парамес.
| | веќе видена

Во малото градско дерби на Мадрид, Реал без проблеми дојде до убедлив триумф против Гетафе, одложувајќи го славјето на Барса барем до вечерва... Со нови три лигашки погодоци, или вкупно 36, Кристијано Роналдо е се поблизу до титулата најдобар стрелец, бидејќи на две кола пред крајот на првенството ила пет погодоци повеќе од најголемиот конкурент, Лионел Меси. Фудбалерот на Реал Мадрид се наоѓа на само два погодоци до рекордот на Телмо Зара кој во дресот на Атлетик Билбао во сезоната 1950-51 постигна 38 погодоци, успех кој беше повторен од легендата на Реал Мадрид, Хуго Санчез во сезоната 1989-90. Погледнете го видеото со погодоците од синоќешниот дуел на "Сантијаго Бернабеу".
сите 11 | | | веќе видена

Голем број навивачи на Барселона и Манчестер јунајтед останаа без влезници за големото финале во Лигата на шампиони, а билетите на црниот пазар достигнаа цена од неверојатни 8000 евра... Битката е на 28-ми мај на стадионот "Вембли" во Лондон, а редовните цени на влезниците се движеа од 170 до 350 евра. Репризата на финалето од пред две годни во Рим, кога Барселона со 2:0 го совлада Манчестер Јунајтед, ќе биде скапа забава за фановите, а добар извор на приходи за "тапкарошите". Ваквата ситуација не му се допадна на менаџерот на "Црвените Ѓаволи", Сер Алекс Фергусон. "Финалистите ќе добијат по 25 000 влезници, а спонзорите и фудбалските раководители на располаѓање ќе имаат повеќе од 30 000 билети. Цените на 'црно' стигнаа до 8000 евра и тоа е неверојатно. Најверните навивачи, кои го бодрат клубот на секој натпревар, нема да можат да ја следат средбата на годината. Ние не можеме да направиме ништо за да го решиме овој проблем, бидејќи трагањето по препродавачите е работа на полицијата, а делењето билети е во ...
сите 3 | | | веќе видена

Кошаркарите на Чикаго Булс стигнаа на чекор до пласман во финалето од Источната конференција во НБА лигата, откако во петтиот натпревар ја совладаа Атланта со 95:83 и поведоа со 3-2 во серијата подобар во четири... Дерек Роуз го предводеше Чикаго со 33 поени, а свој дел во победата на Булси имаше и Гибсон кој ги постигна своите 11 поени во последната четвртина. Доколку триуфираат во следниот дуел, кошаркарите на Чикаго ќе се најдат во финалето на Источната конференција по прв пат од 1998 година, кога за последен пат овој тим успеа да се пласира под водство на Мајкл Џордан и Скоти Пипен.
сите 62 | | | веќе видена

Тренерот на мадридски Реал, Жозе Мурињо во моментов има неколку фудбалери кои сака да ги види во својата екипа наредната сезона... Прв на списокот на желби на Мурињо е фудбалерот на Манчестер Сити, Аргентинецот Карлос Тевес, кој според првичните најави по завршувањето на сезоната ќе си замине од Манчестер, пренесува весникот "Мирор". Португалскиот фудбалски стручњак многу добро ги знае квалитетите на Тевес, кој настапуваше заедно со Кристијано Роналдо во Манчестер Јунајтед и токму тоа била идејата на Мурињо - во нападот на својата екипа да го има тандемот кој имаше одлични настапи за екипата од "Олд Трафорд". Според информацијата на таблоидот, Реал Мадрид ќе плати 35 милиони фунти за услугите на Тевес. Во финишот на оваа сезона Аргентинецот јасно даде на знаење дека не сака да остане во екипата на Манчестер Сити, а една од причините за тоа е што имаше несогласувања со менаџерот Роберто Манчини. Претходно, сериозен интерес за Тевес покажа италијанскиот тим Интер.
| | веќе видена

Поради удирање на противнички играч, фрлање шише кон играчите од гостинската клупа и повторување на делото "неспортско однесување", кошаркарот на Работнички, Иван Саздов е казнет со забрана на играње во траење од една година... Ова е одлуката на Комисијата за натпреварување при Македонската кошаркарска федерација по инцидентот на четвртиот натпревар од плеј-офот помеѓу Работнички и МЗТ Скопје одигран во неделата во салата "Градски парк". Парична казна од 32 илјади денари заработи и клубот Работнички поради организациски пропусти на натпреварот, голем број фрлени предмети на теренот од страна на неговите навивачи, како и неспортско и навредливо навивање. МЗТ Скопје помина со парична казна од шест илјади денари поради националистичко и неспортско навивање на неговите навивачи. Следниот натпревар кој воедно ќе биде решавачки за тоа која екипа ќе игра во финалето е закажан за в четврток во салата "Јане Сандански" со почеток од 20 часот.
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на Мајами поведоа со 3:1 во победи во полуфиналната плеј-оф серија на Источната конференција, откако како гости го совладаа Бостон... ЛеБрон Џејмс со 35 поени и 14 скокови ја предводеше екипата од Флорида до нова победа, а голема подршка имаше во Двејн Вејд (28 поени) и Крис Бош (20 поени и 12 скокови). Кај Селтикси најефикасен беше Пирс со 27 поени, додека Ален постигна 17. Оклахома како гостин славеше против Мемфис и изедначи на 2:2 во полуфиналето на Западот. Вестбрук беше најдобар кај победникот со 40 поени, Дурант уфрли 35 поени со 13 скокови, а Харден постигна 17 поени. Во редовите на Гризлис најекспониран беше Рендолф со 34 поени и 16 скокови, а Марк Гасол покрај 26 поени забележа и 21 скок.
сите 52 | | | веќе видена

next