Спортско Инфо

Шпанскиот тенисер, Рафаел Надал го освои АТП турнирот во Барселона, откако во финалето беше подобар од својот сонародник Давид Ферер со 6:2 и 6:4... Рафа до очекуваниот триумф стигна по 109 минути игра и ова е неговиот 45-ти трофеј во кариерата. Исто така, оваа победа е негова 34-та во низа на земја и шести триумф на седумте настапи на турнирот во Барселона. До крајот на сезоната, Надал на земја ќе ги брани титулите во Рим, Мадрид и на Ролан Гарос.
сите 15 | | | веќе видена

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од изминатата недела... 1. Дејан Станковиќ (Интер); 2. Адаилтон (Атлетико-ПР); 3. Хуан Агудело (Њујорк Ред Булс); 4. Па Моду Ка (Рода); 5. Абел Хернандез (Палермо); 6. Микеле Марколини (Киево); 7. Вилијам Запата (Америка де Кали); 8. Балој (Сантош Лагуна); 9. Даулинг Леудо (Ла Екидад); и 10. Кристијано Роналдо (Реал Мадрид).
| | веќе видена

На натпреварот од МЛС шампионатот помеѓу Колорадо и Сиетл (0:1) бевме сведоци на брутален старт на домашниот фудбалер Брајан Малан врз Стив Закуани, најдобриот фудбалер на екипата од Сиетл... Според првичните информации, на несреќниот Закуани му претстои повеќемесечна пауза, бидејќи му се скршени и тибијата и фабулата на десната нога. Погледнете го видеото.
| | веќе видена

Првотимецот на Борусија Дортмунд, Кевин Гроскројц мирно се загреваше со своите соиграчи пред натпреварот со Борусија од Менхенгладбах, кога залутан "проектил" го погоди директно во главата... Ударот беше толку силен што Гроскројц комплетно загуби концентрација и заврши на тревата во класичен нокаут. Погледнете го видеото.
| | веќе видена

Фудбалерите на Партизан направија пресуден чекор кон одбрана на шампионската титула... Во 140-тото "вечно дерби", благодарение на погодокот на Принс Тејго, "црно-белите" уште еднаш ја совладаа Црвена Ѕвезда и се одлепија на врвот на табелата со три поени предност. По исклучително возбудливото прво полувреме во кое на обете страни беа пропуштени неколку извонредни шанси, во продолжението проследивме далеку повнимателна игра од двете екипи и само една вистинска шанса за гол, која "црно-белите" ја искористија и дојдоа до победа која ширум им ги отвара вратите за освојување на четвртата титула во низа. Погледнете го видеото со најинтересните моменти од натпреварот и погодокот на Тејго.
| | веќе видена

Во првиот натпревар од 33-тото коло на шпанската Примера, Реал Мадрид ја совлада Валенсија на гости со 6:3... Хет-трик постигна Игуаин, два гола на Кака, а еднаш во листата на стрелците се запиша и Бензема. На другиот натпревар на "Ноу Камп", Барселона без посериозни проблеми славеше против Осасуна, благодарение на погодоците на Виља и Меси. Погледнете го видеото со деветте погодоци од "Местаља".
сите 8 | | | веќе видена

Холандскиот стратег, Луис ван Гал е еден од главните кандидати да седне на клупата на Спартак од Москва... Екипата од главниот град на Русија пред неколку дена, поради слабиот старт во првенството, остана без тренерот Валериј Карпин, кој се пресели на функцијата спортски директор на Спартак. Челниците на клубот од Москва веќе го контактирале Ван Гал, кој неодамна беше сменет од функцијата тренер на Баерн Минхен. Според руските медиуми, понудата била доста богата, а Холанѓанецот во Спартак би останал повеќе од една година. Како потенцијални кандидати да седнат на жешката клупа се споменуваат сонародниците на Ван Гал, Франк Рајкард и Марко ван Бастен, но нивните менаџери експресно ги демантираа овие шпекулации.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, изјави дека никогаш не гледал на Арсенал како на кандидат за титулата во Премиер лигата... Тој и претходно на неколку пати изјавуваше дека Челзи е најголема закана за "Црвените Ѓаволи" на патот кон 19-та шампионска титула. "И пред неколку недели реков дека Челзи ќе биде нашиот главен конкурент, но не знам дали некој го слушаше тоа. Сега тие се пред Арсенал. Гледајќи ги, Челзи е многу поискусен одАрсенал" - изјави Ферги. Стратегот на клупата на Јунајтед смета дека по победата против Евертон остануваат само уште четири натпревари и во нив ќе влезат со минимум 6 поени пред конкурентите. Тоа е голема предност и ќе се обидат да ја сочуваат за потврда на шампионскиот трон.
| | веќе видена

Во првиот натпревар од четврт-финалето на ракометната Лига на шампиони, Флензбург на свој терен беше декласиран од Сиудад Реал... Шпанците практично веќе се во полуфиналето откако славеа со 38:24. Убедливо најефикасен на мечот беше нашиот најдобар играч, Кире Лазаров, кој постигна дури 10 погодоци (три од седум метри). Втор по ефикасност кај Сиудад беше црномурестиот Французин Абало, со шест погодоци. На останатите натпревари, денес се среќаваат Хамбург и Чеховски Медведи, а утре играат Барселона - Кил и Рајн Некар - Монпеље.
сите 3 | | | веќе видена

"Лудите" Јапонци сакаат да се пробаат на секое поле, па и во кошарката, иако не се работи за многу популарен спорт во нивната земја... Сепак, ова забивање кое пристигна од земјата на изгрејсонцето е доказ дека го надминаа дури и "Летачкиот" Мајкл Џордан. Погледнете го неверојатното видео.
| | веќе видена

Холандскиот фудбалски репрезентативец Весли Снајдер може набрзо да го напушти милански Интер и да се пресели на Островото во Манчестер Јунајтед, пишува весникот "Де Телеграаф"... Лидерот на Премиер лигата во Англија бара замена за ветеранот Пол Сколс, а менаџерот Сер Алекс Фергусон смета дека 27-годишниот Снајдер е совршено решение за во средниот ред. Снајдер е производ на школата на Ајакс, а пред да дојде во Интер во летото во 2009-та година беше активен и во Реал Мадрид. Снајдер беше еден од најзаслужните за освоените три титули на "нероазурите" по доаѓањето на "Џузепе Меаца", додека изминатото лето со селекцијата на Холандија стигна и до финалето на Светското првенство во Јужна Африка.
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, со натпреварот во Тетово, започна 27-мото коло од Првата македонска фудбалска лига... Лидерот Шкендија го совлада скопски Вардар со 2:0, благодарение на Сали и Емини во финишот на првото, односно на почетокот на второто полувреме. Со најновиот пораз, "црвено-црните" уште повеќе ги намалија шансите за евентуален опстанок преку бараж. Спас за нив, а воедно и за Пелистер, би била одлука за проширување на лигата.
сите 13 | | | веќе видена

Останаа уште две недели до трката за големата награда на Турција, меѓутоа, неизвесно е дали и следната година оваа стаза ќе остане запишана во Ф1 календарот... Конфликтите меѓу организаторот и сопственикот на Ф1, Берни Еклстоун се се поголеми, па неизвесно е дали "најбрзиот циркус" ќе се оддржи во Турција и во 2012-та. Спорно е покачувањето на цената за организација на трката од 13 милиони на 26 милиони долари, кои одговорните лица за Ф1 во Турција не се во можност да ги платат. "Изгледа дека следната година Ф1 нема да дојде во Истанбул. Сметаме дека сумата која се бара од нас е превисока и министерството за финансии не сака да ни ја одобри таа сума" - изјави Мурат Јалкинтас, првиот човек на Ф1 во Турција. Инаку овогодинешната трка во Истанбул ќе се оддржи на 8-ми Мај.
сите 6 | | | веќе видена

Иако Кристијано Роналдо ја сруши Барселона и му донесе трофеј на мадридски Реал по 18 години, шоуто на Португалецот го "украде" дефанзивецот Серхио Рамос... Шпанецот стана хит по светските медиуми, откако за време на прославата со навивачите во Мадрид го испушти пехарот, кој заврши помеѓу тркалата на автобусот. Рамос, по преспаната ноќ се обрати на јавноста на својот "Твитер" профил и на шега ги обвини навивачите за непријатната ситуација. "Мислам дека погрешно е протолкувано она што се случи со пехарот. Јас не го испуштив од раце, туку тој сам скокна кога ги виде воодушевените навивачи на Реал" - напиша Рамос. Среќна околност за него, а и за Реал Мадрид е што работилницата која го изработи пехарот веќе имала резервер трофеј и набрзо тој ќе заврши во витрините на "Кралскиот Клуб".
сите 7 | | | веќе видена

Синоќа, ракометарите на Вардар ПРО загубија со 33:21 на гостувањето кај Гумресбах на првиот полуфинален натпревар во КПК... Натпреварот кој се играше во "Еуген Хас Хале" арената пред нешто помалку од 1500 гледачи, комплетно му припадна на домашниот состав. Вардар се држеше само во почетните минути на пристојна негатива, но Гумерсбах пред полувремето направи серија и на пауза замина со предност од 19:10. Откако ја креираше високата позитива, второто полувреме мирно го приведе кон крајот. Високиот пораз од германскиот ракометен гигант беше сосема очекуван, по што реваншот на 30 април во Скопје ќе претставува чиста формалност.
сите 7 | | | веќе видена

Досудениот пенал во финишот на натпреварот од Бразилскиот Куп помеѓу Аваи и Ботафого предизвика масовна физичка пресметка на играчите од обата тима, а главна "ѕвезда" по навика беше уругвајскиот напаѓач, Себастијан "Ел Локо" Абреу... На крајот резултатот беше 1:1, што комплетно му одговараше на домашниот тим и со два погодоци на гости мина во следната рунда од бразилското натпреварување. Погледнете го видеото.
| | веќе видена

Бугарскиот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Димитар Бербатов е трансферна цел на шпанска Севиља, тврди англискиот таблоид "Мирор"... Договорот на 30-годишниот напаѓач со "Црвените Ѓаволи" истекува наредното лето и тој најверојатно ќе го напушти "Олд Трафорд". Во последно време Берба го загуби своето место во стартниот состав на сметка на младиот Мексиканец, Хавиер Хернандез. Евентуален трансфер на поранешниот капитен на Бугарија на "Рамон Санчез Писхуан" во голема мера ќе зависи од тоа дали управата на Јунајтед ќе се согласи да го продаде за скромни 12 милиони фунти. Токму тоа е сумата која е подготвен да ја плати сопственикот на Андалузијците, Хозе Марија Дел Нидо за услугите на Бугаринот. Бербатов одигра 123 натпревари и постигна 43 погодоци по пристигнувањето во Манчестер, вклучувајќи и 22 погодоци во оваа сезона кои го сместија на челната листа на стрелците во Премиер лигата на Англија.
сите 2 | | | веќе видена

Синоќа во лондонското дерби, бодовите ги поделија Тотенхем и Арсенал кои одиграа нерешено (3:3)... Иако Топџиите имаа предност од 3:1, Петлите успеаа да украдат бод преку израмнувачкиот гол од пенал кој го постигна ван дер Варт во 71. минута од натпреварот. "Милсам дека ова беше одличен натпревар, што секако, најдобар показател за тоа е и резултатот. Одигравме фантастично против еден од најдобрите тимови во лигата, па со овие 3:3 можеме да бидеме задоволни" - изјави Холанѓанецот и додаде: "И двата тима ја посакуваа победата и мислам дека тоа е причината што немаше многу простор. Имавме неколку добри шанси во вториот дел, посебно онаа на Модриќ, па мислам дека можевме и да победиме."
сите 15 | | | веќе видена

Фудбалерите на Реал, заедно со своите фанови и навивачи го прославија освојувањето на Кралскиот Куп на плоштадот во Мадрид... Голем број на поддржувачи на кралскиот клуб се собраа на плоштадот Plaza de Cibeles за да ги поздрават своите херои, но за време на прославата, дојде и до мала незгода. Имено, фудбалерот на Реал, Серхио Рамос го испушти пехарот и падна под тркалата на автобусот. Погледнете го видеото.
сите 30 | | | веќе видена

Фудбалерите на мадридски Реал го освоија својот прв трофеј од 2008-мата година, откако во финалето на шпанскиот Кралски Куп одигран во Валенсија ја совладаа Барселона... Единствениот погодок на натпреварот беше дело на португалскиот ас, Роналдо во 103-тата минута. Имено, бидејќи немаше погодоци во текот на регуларните 90 минути се играше продолжение, а Роналдо го искористи центаршутот на Ди Марија и донесе победа на својата екипа. Така, Реал го освои Кралскиот Куп по прв пат од 1993-тата година, а Мурињо уште една покажа дека Барса не е непобедлива. Погледнете го видеото со најинтересните моменти од синоќешниот дуел на "Местаља".
сите 39 | | | веќе видена

next