Спортско Инфо

Тренерот на фудбалерите на Интер, Леонардо признава дека најголемиот конкурент на неговиот тим за Скудетото - Милан, заслужено стана шампион на Италија... Бразилецот сепак е задоволен од второто место на "нероазурите", што е речиси гарантирано по вчерашниот успех над Фиорентина (3:1) и се надева дека неговиот тим ќе го освои и Купот на Италија. "Победата над Фиорентина докажа дека заслужуваме да бидеме меѓу елитата на италијанскиот фудбал. Второто место и учеството во Лигата на шампионите се целосно заслужени. Во овој натпревар уште еднаш покажавме зрелост и верба во сопствените можности. Не беше лесно да се вратиме на победнички пат по тешката недела во која изгубивме против Милан и Шалке, но, најдовме сили и го направивме токму тоа" - изјави Леонардо. "Јасно е дека навивачите на Интер повторно сакаат титули и се надевам дека ќе ги зарадуваме со успех во Купот на Италија. Имам договор и сакам да го почитувам, иако за работата на тренерите говорат резултатите" - заврши бразилскиот стручњак.
| | веќе видена

Украинскиот боксер, Владимир Кличко го нокаутираше својот менаџер за односи со јавноста, и тоа со фудбалска топка, на фудбалски терен... Имено, славниот боксер крајно несмасно реагираше и го погоди ПР-менаџерот директно во лицето. Погледнете што се случува кога несмасниот боксерскиот ас, еден од браќата Кличко ќе се обиде да го покаже своето фудбалско (не)знаење.
| | веќе видена

Еден од кандидатите за најубав гол на сезоната најверојатно ќе биде и погодокот на натпреварот помеѓу грчките второлигаши, ПАС Јанина и Етникос Астерас... Имено, фудбалерите на Јанина одиграа една прецизна акција, која со "ножички" ја реализираше напаѓачот на домаќините, Скуфалис. Погледнете го видеото со неверојатниот погодок, кој пристигна од Втората фудбалска лига на нашиот јужен сосед.
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, управата на Реал Мадрид потврди дека и официјално постигнала договор со Борусија Дортмунд за ангажман на Нури Сахин... 22-годишниот фудбалер од Турција имаше одлична сезона и беше еден од клучните фудбалер на Јирген Клоп. Сахин во придружба на својот агент и директорот на Борусија Дортмунд се појави на прес-конференција на која соопшти дека кариерата ја продолжува на "Сантијаго Бернабеу". "Се селам во Реал Мадрид. Многу сум благодарен на Борусија Дортмунд, тимот кој ми даде шанса да дебитирам во Бундеслигата. Но, Реал Мадрид е уникатна можност и не можев да ја одбијам понудата" - изјави Сахин. Трансферот на Сахин ќе чини од 10 до 12 милиони евра, а фудбалерот ќе стави потпис на 6-годишен договор вреден 2,5 милиони евра по сезона.
сите 6 | | | веќе видена

Роберто Карлос по изведувањето на слободниот удар погоди противнички играч... Карлос со својот слободен удар директно го погоди противничкиот играч Антон Казов, а со тоа освен што го нокаутираше покажа дека сеуште има силен удар, погледнете го видеото...
| | веќе видена

Далас Маверикс ги победија Лос Анџелес Лејкерс со резултат од 122:86 и со убедлив триумф од 4:0 во серијата натпревари се пласираа во следната фаза од НБА плеј - офот... Маверикси ги прегазија Лејкерси преку Тери кој постигна 32 поени, Новицки со 17 поени, Баре со 22 поени и Стојаковиќ со 21 поен. Лејкерси веќе на старотот останаа без Бајнм и Одом кои беа исклучени од натпреварот поради грубата игра. За Езерџиите Брајант постигна само 17 поени, а Шенон Браун 15 поени. Исто така големо разочарување е и што тренерот на Лејкерси Фил Џексон и покрај големите успеси во НБА лигата заминува во пензија на неславен начин, со голем пораз.
сите 10 | | | веќе видена

Себастијан Фетел го освои првото место на трката за Големата награда Турција... Фетел од Ред Бул без конкуренција на патеката Истанбул Парк со време од 1 минута, 30 секунди и 17,588 стотинки за првото место на четвртата трка оваа сезона, второто место го освои неговиот клубски колега Марк Вебер, додека третото место му припадна на Фернандо Алонсо од Ферари. Бодови освоија уште и Хамилтон, Розберг, Батон, потоа двоецот на Лотус Рено, Хајдфелд и Петров, како и Буеми од Торо Росо и Кобајаши од Заубер. Следната трка од Ф1 календарот за Големата награда на Шпанија ќе се вози на патеката „Каталуња“ на 22 мај.
сите 11 | | | веќе видена

Капитенот на Јувентус, Алесандро Дел Пиеро и официјално го продолжи договорот со клубот на уште една сезона... Како што соопшти управата на клубот од Торино, Дел Пиеро ги прифатил условите понудени од раководството на Јувентус кое му понудило помала плата од минатата сезона. 36-годишниот Дел Пиеро е во Јувентус од 1993-тата година и со "Старата Дама" освои две титули во Италија како и Лигата на шампионите. Има 673 натпревари за црно-белиот дрес и постигна 283 погодоци.
сите 4 | | | веќе видена

Градскотот дерби им припадна на фудбалерите на Барселона, кои рутински излегоа на крај со Еспањол (2:0)... По еден гол во обете полувремиња беше доволен бранителот на титулата да се приближи кон нов трофеј и доколку во среда на гости го совладаат Леванте, избраниците на Гвардиола ќе можат да ја прослават новата титула во Примера. Погледнете го видеото со погодоците на Иниеста и Пике.
сите 6 | | | веќе видена

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ во финалето на Мастерс турнирот во Мадрид го совлада Рафаел Надал со 2-0 (7:5 и 6:4) во сетови и го освои шестиот трофеј во 2011-та година... Ова беше десетти дуел помеѓу Надал и Ѓоковиќ на земја, и прва победа на Србинот. Со тоа беше прекината низата на Шпанецот од 37 врзани победи на земја и беше совладан во својата престолнина, Мадрид. Ноле од стартот на сезоната не знае за пораз, освојувајќи дури пет турнири - Австралија Опен, Дубаи, Индијан Велс, Мајами и Србија Опен.
сите 29 | | | веќе видена

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од изминатата недела... 1. Олег Самсонов (Крила Советов); 2. Џампиеро Пинци (Удинезе); 3. Сандро (Тотенхем); 4. Мартин Палермо (Бока Јуниорс); 5. Бруно Лопес (Албирекс Нигата); 6. Каетано (Пакош Фереира); 7. Роман Мартинез (Тигре); 8. Нене (ПСЖ); 9. Бруно Минеиро (Спорт Рецифе); и 10. Варгас (Фиорентина).
| | веќе видена

Според пишувањата на шпанска "Марка", многу лесно може да се случи Жозе Мурињо да заработи суспензија од дури седум натпревари... Секако, причина за ваква драконска казна се коментарите околу судењето, како и однесувањето на полуфиналниот дуел од Лигата на шампионите, кој Реал Мадрид го загуби од Барселона (0-2) на "Сантијаго Бернабеу". Јохан Кројф и многу други го предупредија Мурињо дека со своето однесување му штети на угледот на клубот и дека Флорентино Перез мора добро да размисли пред повторно да го ангажира Португалецот.
| | веќе видена

Нема крај на навивачкото лудило во Грција... Најновите вести кои пристигнуваат од нашиот јужен сосед говорат дека хулиганите започнале да користат и автоматско вооружување во своите клупски пресметки. Имено, во претходно договорена тепачка помеѓу навивачите на двата најголеми грчки клубови, Олимпијакос и Панатинаикос, два навивачи на популарните "зелени" се ранети, откако на нив биле испукани неколку куршуми од калашников. Тепачката помеѓу омразените ривали била закажана по пласманот на кошаркарите на Панатинаикос во финалето на Евролигата, соопштила грчката полиција.
сите 3 | | | веќе видена

Дуелот помеѓу првиот и вториот светски рекет, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ ќе одлучи дали Шпанецот е подготвен за одбрана на титулата на Мастерсот во Мадрид или српскиот тенисер ќе продолжи со неверојатни 32 победи во низа... Ноле во полуфиналето, по два часа и десет минути игра со 2-1 (4:6, 6:4 и 6:1) го совлада одличниот Бразилец, Томас Белучи кој веќе ги елиминираше Томаш Бердих и Енди Мареј. Претходно, Рафа Надал со идентичен резултат 2-1 (5:7, 6:1 и 6:3) беше подобар од Роже Федерер. Според тоа, во финалето на турнирот од Мастер серијата 1000 во Мадрид ќе играат двајцата најдоброрангирани тенисери во светот, а мечот е на програмата од 18:30.
сите 31 | | | веќе видена

Фудбалерите на Милан го освоија овогодишното Скудето, откако одиграа натпревар без погодоци против Рома, на гостувањето на "Олимпико"... На Милан му беше доволен само бод за и теоретски да ја потврди титулата во Серија А. Ова е 18-та тиутла во домашното првенство за "Росонерите" и прва по сезоната 2003/2004. Погледнете го славјето на Миланезите по последниот свиреж на судијата во Рим.
сите 31 | | | веќе видена

Англискиот фудбалер, Дејвид Бекам со своето возило "кадилак ескалејд" удрил во задниот дел од друг автомобил на автопатот во Јужна Калифорнија... Како што пренесува "Бета", екс-капитенот на англиската репрезентација не е повреден во сообраќајната несреќа, а возачот на другиот автомобил бил пренесен во болница поради болки во вратот. Бекам пред да потпише за ЛА Галакси настапуваше за Манчестер Јунајтед и Реал Мадрид и беше капитен на англиската репрезентација во периодот од 2000-тата до 2006-тата година.
сите 13 | | | веќе видена

Последниот натпревар од саботната програма на 35-тото коло на Примера заврши со убедлива победа на мадридски Реал на гостувањето во Севиља (2:6)... Неверојатна вечер за Кристијано Роналдо кој постигна 4 погодоци, додека по еднаш стрелаа Серхио Рамос и Кака. За домашниот тим, два пати беше прецизен Алваро Негредо. Мадриѓаните стигнаа до нова, убедлива, 26-та победа сезонава, со што ја спречија Барселона уште денес да ја прослави титулата во Примера.
сите 20 | | | веќе видена

Во текот на денот беа одиграни натпреварите од претпоследното 33-то коло на германската Бундеслига, по што се разрешени две дилеми, односно Сент Паули сигурно оди во Втората германска лига по дебаклот од минхенски Баерн, додека Мајнц на Николче Новески ќе игра во Лига Европа... По освојувањето на титулата, Борусија од Дортмунд очекувано загуби во Бремен кој и дефинитивно обезбеди опстанок во Бундеслигашкото друштво. Погледнете ги комплетните резултати од денешните натревари: Сент Паули - Баерн Минхен 1:8; Шалке - Мајнц 1:3; Вердер Бремен - Борусија Дортмунд 2:0; Баер Леверкузен - Хамбургер 1:1; Ајнтрахт Франкфурт - Келн 0:2; Волфсбург - Кајзерслаутерн 1:2; Борусија Менхенгладбах - Фрајбург 2:0; Нирнберг - Хофенхајм 1:2; и Штутгарт - Хановер 2:1.
сите 11 | | | веќе видена

Капитенот на милански Интер, Хавиер Занети, човекот кој пред неполна година го подигна пехарот од Лигата на шампионите смета дека Манчестер Јунајтед е фаворит во дуелот со Барселона, во рамките на финалето на Лигата на шампионите... Аргентинецот верува дека Јунајтед има сили да и се реваншира на Барселона за поразот од 2009-та година, особено ако игра како на реваншот со Шалке од полуфиналето на ова натпреварување. "Според играта која ја покажа Манчестер Јунајтед во полуфиналните натпревари со Шалке, тимот има реални шанси да ја совлада екипата на Барселона и да им се реванширата за изгубеното финале во Рим пред две години. Секако тоа нема да е лесно затоа што Шпанците го играат најдобриот фудбал во светот. Но сепак сметам дека Манчестер може да биде по успешен на тактички план" - изјави Занети. Ветеранот на Интер го коментирал и настапот на неговиот тим оваа сезона за која смета дека не е целосно фијаско. "Ние оваа сезона станавме Светски шампиони и го освоивме Супер Купот на Италија, така да оваа сезона не ...
| | веќе видена

Управата на Реал Мадрид е подготвена да го продаде Рикардо Кака на крајот на оваа сезона, но само по прифатлива цена за клубот, соопштуваат шпанските медиуми... Информациите велат дека ракодството од "Сантијаго Бернабеу" веќе прави планови за наредниот преодниот рок, а во креирањето на списокот ќе бидат вклучени претседателот Флорентино Перез, тренерот Жозе Мурињо и советникот, Зинедин Зидан. Според медиумите, Кака дефинитивно се наоѓа на излезната врата, пред се поради фактот што Бразилецот цела сезона неможе да ја пронајде својата вистинска форма. Засега единствен фудбалер кој се поврзува со пристигнување во Мадрид играчот на Борусија Дортмунд, Нури Сахин.
| | веќе видена

next