Спортско Инфо

Актуелните НБА шампиони, Лос Анџелес Лејкерс, синоќа беа поразени на домашен терен од Денвер Нагетс со 95:90... Со овој триумф, Нагетси стигнаа до шестата последователна победа, додека Лејкерси ја прекинаа серијата од девет победи. Сега Езерџиите се на втората позиција на табелата од западната конференција со скор од 55-21, додека Сан Антонио е на врвот со скор 58 победи и 19 порази. Овие два тима ќе се сретнат на 12. Април, а до почетокот на плеј-офот останаа уште пет натпревари. Најефикасен на натпреварот беше Коби Брајант со 28 поени и 4 скока. Следуваат Ламар Одом со 17 поени и 7 скока, По Гасол со 16 поени и 12 скока и Ендру Бајнам со 8 поени и 16 скока. Кај Нагетси, најефикасен беше Данило Галинари со 22 постигнати поени. НБА резултати, недела: ЛА Лејкерс - Денвер 90:95 Сан Антонио - Феникс 114:97 Бостон - Детроит 101:90 Њу Јорк - Кливленд 123:107 Сакраменто - Јута 106:97 Торонто - Орладно 102:98 Шарлот - Вашингтон 91:97 Њу Џерси - Мајами 94:108 Хјустон - Атланата 114:109 Њу Орлеанс - Индијана 108:96 ...
сите 21 | | | веќе видена

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ го победи рекетот број 1, Рафаел Надал во финалето на Мастерсот во Мајами со 4:6, 6:3 и 7:6, освојувајќи го четвртиот турнир оваа сезона, а 22 во кариерата... Маратонскиот меч во Мајами траеше три часа и 21 минута, а Ѓоковиќ на крајот ја забележа и 24-тата победа во 2011-та година. На тој начин Ноле го заокружи првиот дел од сезоната без пораз и како таков продолжува кон сезоната на земја, која почнува веќе следната недела на Мастерсот во Монте Карло.
сите 26 | | | веќе видена

За само една недела, кошаркарите на Работнички и по втор пат успеаа да го совладаат вечниот ривал МЗТ Скопје... Овојпат пред празни трибини во "Градски Парк", но и без суспендираниот Тони Симиќ, Работнички славеше со 91:82 и се зацврсти на третото место на табелата, но што е најважно за освојувачот на Купот на Македонија е фактот дека по триумфот во разигрувањето за титулата МЗТ Скопје ќе стартува без предност од 1:0. Повторно најдобар во победничкиот тим беше Перо Блажевски со 26 постигнати поени, додека Димитар Мираковски мечот го заврши со 16 поени. Меѓу "штрковите" се истакнаа Кирил Николовски и Ненад Зивчевиќ со по 17 постигнати поени.
сите 23 | | | веќе видена

Во некои други околности, дуелот на Рома и Јувентус би имал статус на големо дерби, но вака тоа беше само средба помеѓу две екипи кои се борат за пласман во Лига Европа... Овој пат подобар беше Јувентус, благодарение на погодоците на Милош Красиќ во 60-тата и Матри во 74-тата минута од натпреварот. Погледнете го видеото со најинтересните моменти од синоќешниот дуел во Рим.
сите 26 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Сити ја декласираа екипата на Сандерленд со 5:0 во последниот натпревар од 31-вото коло на Премиер лигата... Стрелци на погодоците за "Граѓаните" беа Џонсон во 9-тата, Тевез од пенал во 15-тата минута, Давид Силва во 63-тата, Патрик Виера во 67-мата и Јаја Туре во 73-тата минута. Со оваа победа, Манчестер Сити го престигна Челзи на третото место и сега има 10 бодови помалку од водечкиот Јунајтед. Фудбалерите на Фулам пак, направија голем чекор кон опстанок во Премиер лигата, откако го совладаа Блекпул со убедливи 3:0.
сите 14 | | | веќе видена

Чикаго Булс ги совлада Торонто Репторс со резултат од 113:106 во рамките на НБА лигата... Најзаслужен за победата на Булси беше Дерик Роуз со 36 поени и 10 асистенции, додека на спротивната страна Демар ДеРозен и Џејсон Бејлес постигнаа по 26 поени. Роуз го предводи својот тим до врвот на Истончната конференција, а медиумите веќе со право го нарекуваат наследникот на Мајкл Џордан. Булси сега имаат 15 победи во последните 17 натпревари и скор од 56-20, со кој дури му се закануваат и на лидерот во НБА лигата Сан Антонио, кој е во лоша форма во последните недели. Сензационалниот Роуз по шести пат оваа сезона постигна повеќе од 30 поени и 10 асистенции. Резултати: Чикаго – Торонто 113:106 Мемфис – Минесота 106:98 Милвоки – Филаделфија 93:87 (по продолженија) Голден Стејт – Далас 99:92 ЛА Клиперс – Оклахома 98:92
сите 5 | | | веќе видена

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од изминатата недела... 1. Плашил (Чешка); 2. Марко Папа (Чикаго); 3. Милан Ѓуриќ (Кротоне); 4. Дирк Кајт (Холандија); 5. Абел Камара (Португалија У-21); 6. Матиас Фернандез (Чиле); 7. Тиаго Невес (Фламенго); 8. Мариус Станкевичиус (Литванија); 9. Денис Ромендал (Данска); и 10. Рожерио Сени (Сао Пауло).
| | веќе видена

Италијанската полиција уапси еден од водачите на навивачите на фудбалскиот клуб Милан, откако во неговата кола пронајде рачно изработена експлозивна направа... Како што пренесува агенцијата "АНСА", полицијата го запрела 35-годишниот Марко Риџето недалеку од стадионот Сан Сиро во Милано и во неговата кола ја пронашла направата и уште четири ножа, бејзбол палка и спреј-солзавец. Риџето е познат како водач на навивачката група "Ultra Tiger Comando (UTC)", а е притворен поради илегално поседување експлозивна направа и оружје.
| | веќе видена

И покрај поразот од 23:18 на гостувањето кај романска Решица, ракометарите на Вардар ПРО се пласираа во полуфиналето на КПК... "Црвено-црните" минатата недела во Скопје труимфираа со 28:22 и само за еден гол успеаа да се протнат помеѓу најдобрите четири екипи во ова европско натпреварување и да го повторат најголемиот клупски успех. Гумерсбах, Трембле и Сан Антонио ќе бидат најверојатните можни противници на "вардарци" во полуфиналето.
сите 7 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од саботната понуда на Примера, фудбалерите на Барселона го искористија киксот на мадридски Реал и го совладаа Виљареал на гости, минимално со 1:0... Иако Пике беше стрелец на единствениот погодок за Барса, Виктор Валдес е јунак на синоќешниот натпревар, бидејќи одбрани неколку стопроцентни можности на "жолтата подморница". Погледнете го видеото со единствениот погодок на Жерар Пике во 67-мата минута од натпреварот на "Ел Мадригал".
сите 6 | | | веќе видена

Милан го растури Интер со резултат од 3:0 во рамките на италијанската Серија А... Милан го победи Интер на градското дерби во Милано и ја зголеми предноста на 5 бода. Резултатот се отвори веќе во 1. минута со голот на Пато, а само неколку минути Маикон во шеснаесетникот ја скроти топката со рака, но скандалозно судијата не покажа на белата точка. Во понатамошниот тек од натпреварот Интер скоро и да немаше контакт со топката, додека Милан покажа перфектен фудбал. Росоњерите во второто полувреме продолжија со доминацијата, а Интер пак во 54. минута покрај слабата форма остана и со играч помалку откако Киву го фаулираше Пато и заработи црвен картон. Бразилскиот стратег тактички го извади Пандев и на негово место влезе Кордоба. Потоа во 62. минута Милан ја искористи предонста и преку Пато дојде до водство од 2:0 и продолжи да напаѓа, а Интер преку одличните интервенции на Цезар се спаси од уште поголем срам. Во финишот на натпреварот нероазурите повторно агресивни, во 90. минута Занети го фаулираше Касано во ...
сите 29 | | | веќе видена

Реал Мадрид е поразен од Спортинг Хихон со резултат од 1:0 во рамките на Примера дивизион... Спортинг го победи Реал и воедно ја прекина девет годишната непобедливост на Мурињо на домашен терен. Кралскиот клуб беше фаворит на натпреварот против Спортинг, но сепак гостите ги освоиа трите бода. Реал имаше многу шанси но никако не успеа да ја внесе топката во противничкиот гол, па така резултатот го отвори Спортинг во 79. минута преку голот на Де лас Кувас за победа со резултат од 1:0. По овој пораз Реал Мадрид има многу мали шанси да ја освои титулата во Ла Лига оваа сезона.
сите 30 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед го совлада Вест Хем со резултат од 4:2 во рамките на Премиер лигата... Натпреварот беше крајно возбудлив и неизвесен, најпрво Јунајтед губеше со 2:0 на полувремето, а потоа направи комплетен пресврт и победи со 4:2. Резултатот се отвори во 11. минута преку голот од пенал на Нобл за водствто на Вест Хем од 1:0, потоа во 25. минута истиот играч зголеми на 2:0 што воедно беше и конечен резултат за првото полувреме. Во второто полувреме Јунајтед се покажа во сосема поинакво издание и го наполни голот на противниците. Руни постигна гол во 63. минута, потоа прецизно стрелаше и во 73. минута, а само три минути подоцна од пенал комплетираше хет - трик и му донесе водство на Јунајтед од 3:2. Во 84. минута Хернандез постигна гол за убедлива победа на гостите од 4:2.
сите 26 | | | веќе видена

Величествениот дизајнер на Ред Бул и креаротот на најдобриот тим на денешницата, Адриан Њуи даде интересно интервју во кое изјави дека Мекларен ги копира неговите идеи... Мекларен оваа сезона започна со една своја реализирана идеја за издувниот систем, меѓутоа, непосредно пред самиот почеток на трката за големата награда на Австралија, тие направија редизајн на болидот и воведоа издувен систем како оној на Ред Бул. "Направија огромен чекор напред бидејќи го копираа нашиот издувен систем. Очигледно е дека тоа е систем кој функционираше не само кај нашите болиди, туку и кај болидите на Мекларен. Ние сме поласкани бидејќи другите сакаат да ги инкорпорираат нашите идеи и нема сомнеж дека тие ќе направат се оваа сезона за да напреднат и да се обидат да не престигнат" - изјави Њуи.
| | веќе видена

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ се пласираше во финалето на АТП Мастерс турнирот во Мајами совладвуајќи го Марди Фиш во полуфиналето со 2:0 по сетови (6:3, 6:1)... Ноле повторно демонстрираше одличен тенис и не загуби ниту еден гем на свој сервис. "Паузата поради дождот ме спаси! Откако мечот продолжи да се игра по прекинот, бев многу подобар, особено во вториот сет. Одлично ме служеше сервисот и ретурнот. Не велам дека сум непобедлив, но чувствувам дека имам голема самодоверба" - изјави Србинот. Во финалето, Ѓоковиќ ќе се сретне со шпанскиот тенисер, Рафаел Надал, кој синоќа, полесно од очекуваното, го совлада Федерер со 2:0 по сетови (6:3, 6:2).
сите 30 | | | веќе видена

Карло Анчелоти и Давид Луис ги добија наградите за најдобар менаџер и најдобар играч во англиската Премиер Лига за месец Март... На Луиз му тргна одлично во Челзи и пружа одлични партии. Тој ги постигна и клучните погодоци во дуелите против Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити. Анчелоти ја доби оваа награда втор пат сезонава, а трет пат во кариерата.
| | веќе видена

Со доаѓањето на Фернандо Торес, Дидие Дрогба повеќе не е стандарден првотимец во Челзи, а тоа ќе се обиде да го искористи Реал Мадрид за да го донесе напаѓачот на Бернабе... Мурињо "го мерка" Дрогба веќе одамна, а наводно, Кралевите се подготвени да му понудат на Челзи сума од 15 милиони Евра за доведувањето на репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска во своите редови. Сопственикот на Челзи, Роман Абрамович планира подмладување на тимот, па судејќи според тоа, големи се можностите Дрогба да биде ослободен на крајот од сезоната. Доколку Дрогба се пресели на Бернабе, најверојатно Адебајор ќе се врати во Манчестер Сити бидејќи според многумина, тој веќе ги задоволил апетитите на Реал.
сите 3 | | | веќе видена

Лос Анџелес Лејкерс ги совладаа Далас Маверикс со резултат од 110:82 во рамките на НБА лигата... Покрај победата на Лејкерси против Маверикс во Стејплс центарот вечерта исто така беше интересна и поради тоа што петмина играчи беа исклучени од натпреварот. Во текот на четвртата четвртина се случи инцидент по фаулот на Џејсон Тери над Стив Блек, по што епилогот беше исклучување на нив двајца, а им се придружија Мет Барнс и Брендан Хејвуд. Подоцна беше исклучен и Шенон Браун. Лејкерси со победата против Маверикс ја продолжија серијата без пораз на домашен терен која трае од Ол - Стар викендот. За победниците најефикасни беа Коби Брајант со 28 поени и Ендру Бјнум со 18 поени, додека на спротивната страна Дирк Новицки постигна 27 поени и 13 скока. РЕЗУЛТАТИ: Сан Антонио - Бостон 97:107 ЛА Лејкерс - Далас 110:82
сите 15 | | | веќе видена

Во следната натпреварувачка сезона, фудбалскиот клуб Лацио ќе ја рекламира "УНИЦЕФ" - организацијата која има за цел да им помага на децата низ целиот свет... Само за потсетување, Италијанците уште од 1998 година постојано го користат логото на германскиот бренд "Пума". Популарните "орли" ќе бидат вториот фудбалски клуб во светот, на чии дресови ќе пишува "УНИЦЕФ", откако во 2006 година тоа го направи Барселона. Од новата сезона, шпанскиот гигант сепак ќе го премести натписот на "УНИЦЕФ" на грбот на дресовите, а на градите на Каталонците ќе биде новото лого "Qatar foundation".
| | веќе видена

Полицијата во Дортмунд соопшти дека пронашла три експлозивни направи во близината на стадионот на Борусија, на кој во сабота силите ќе ги одмерат домашниот тим и фудбалерите на Хановер... Притоа е уапсен 25-годишен германски државјанин кој признал дека имал намера да изврши терористички напад. "Можеме да потврдиме дека спречивме терористички напад, но истрагата и понатаму е во тек. Сите три експлозивни направи се демонтирани, но продолжуваме да трагаме по потенцијално опасни направи и хемикалии, иако според првичните проценки нема повеќе никаква опасност по граѓаните" - соопшти полицијата во Дортмунд.
сите 4 | | | веќе видена

next