Спортско Инфо

Синоќа, тимот на Челзи беше минимално поразен од Манчестер Јунајтед во првиот натпревар од четвртфиналето на ЛШ... Црвените Ѓаволи успеаа да слават на гостувањето со единствениот погодок на Вејн Руни. И Челзи имаше неколку шанси, но ниту еднаш не успеаа да го совладаат голманот на Манчестер, Едвин ван дер Сар. Пред самиот крај на натпреварот, Евра со две нозe стартуваше врз Рамирес, но судијата Алберто Ундиано Маленко не покажа на белата точка. Голманот на Плавите, Петр Чех изјави дека неговиот тим бил потполно оштетен во таа ситуација. "Мислам дека сите видоа што се случи. Можете тоа јасно да го видите и на ТВ. Но, најважната личност не го виде пеналот" - изјави Чех и додаде: "Тие постигнаа гол уште од првата шанса, додека ние имавме повеќе шанси и не постигнавме ниту еден гол и тука е таа разлика."
сите 22 | | | веќе видена

Предноста на Барселона над Шахтјор по првиот четвртфинален дуел од ЛШ изнесува дури четири гола, но тренерот на Каталонците, Пеп Гвардиола не ги отпишува Украинците... Сите светски медиуми пишуваат дека Барселона веќе го обезбеди својот пласман во полуфиналето. Но, Гвардиола не се сложува со нив. "Мораме да останеме со двете нозе на земја. Шахтјор е добар тим и не смееме да си дозволиме да полетаме по оваа победа бидејќи тоа може да ни се освети" - изјави Пеп, а ја искористи приликата и да го пофали својот тим: "Игравме одлично, но ова беше првиот дел од приказната. Морам посебно да го пофалам Даниел Алвеш, кој вечерва направи страшно многу позитивни работи." Реваншот ќе се одигра наредниот вторник во украинскиот град Доњетск.
сите 3 | | | веќе видена

Синоќа на НБА паркетите се одиграа 12 натпревари, а изненадувачки порази доживеаа кошаркарите на Мајами и Лос Анџелес... Езерџиите беа поразени на гостувањето кај Голден Стејт Вориорс (95:87). Елис со 26 и Ли со 20 постигнати поени беа најефикасни кај домашниот тим, додека кај Лејкерси најефикасни беа Брајант со 25 и Гасол со 18 поени. Мајами Хитс загуби на домашен терен од Милвоки Бакс (85:90). Салмонис (17 поени, 5 скока) и Мбах А Моуте (14 поени, 12 скока) ги предводеа гостите до триумфот против Хитси. Кај домаќините, најефикасни беа Џејмс со 29 и Бош со 18 постигнати поени. НБА среда, резултати: Торонто - Кливленд 96:104 Шарлот - Орландо 102:111 Индијана - Вашингтон 136:112 Филаделфија - Њу Јорк 92:97 Детроит - Њу Џерси 116:109 Мајами - Милвоки 85:90 Минесота - Феникс 98:108 Њу Орлеанс - Хјустон 101:93 Оклахома Сити - Ла Клиперс 112:108 Далас - Денвер 96:104 Сан Антонио - Сакраменто 124:92 Голден Стејт - ЛА Лејкерс 95:87
сите 27 | | | веќе видена

По убедливата победа над Тотенхем на "Сантијаго Бернабеу" (4:0), најдобриот фудбалер на "Кралевите", Кристијано Роналдо беше задоволен од прикажаното, но порача дека ќе бидат максимално внимателни и на реваншот во Лондон... "Имаме голема предност пред реваншот во Лондон и голема шанса за пласман во полуфиналето на Лигата на шампионите, но на реваншот треба да одиграме максимално сконцентрирано" - изјави Кристијано Роналдо. "Навистина сум многу среќен како и останатите играчи од мојата екипа што успеавме да победиме со висок резултат и тоа екипа како Тотенхем која игра одлично. Одигравме одличен натпревар и покрај тоа што речиси цел меч игравме со играч повеќе. Постигнавме гол во раната фаза од натпреварот, но не бевме прецизни во продолжение на првото полувреме. Во вториот дел се си дојде на свое место и се поправивме. Имаме причина за славење, но мораме да останеме прибрани затоа што се игра и реванш натпревар. Тешко дека нема да поминеме понатаму, но сепак реваншот треба да го одиграме сериозно како и оваа ...
сите 4 | | | веќе видена

Во вториот дуел синоќа, англиското дерби му припадна на Манчестер Јунајтед, кој на "Стемфорд Бриџ" со погодокот на Вејн Руни дојде до минимална, но многу вредна победа... Сега, традицијата е на страната на Јунајтед, кој никогаш не загубил европски натпревар откако првиот дуел го решил во своја корист. Единствениот погодок на натпреварот - дело на Вејн Руни беше постигнат уште во првиот дел, односно во 24-тата минута од средбата во Лондон. Самиот финиш на дуелот донесе многу возбудувања бидејќи Челзи притисна да изедначи и притоа беше значително оштетен од судијата Маљенко, кој остана нем по стартот на Евра врз Рамирез во казнениот простор. Сепак, минималната победа на "Црвените Ѓаволи" не ветува мирен реванш и останува натпреварот на "Олд Трафорд" да го даде патникот во полуфиналето.
сите 26 | | | веќе видена

НБА ѕвездата на Мајами, ЛеБрон Џејмс ќе стане еден од косопствениците на Ливерпул, откако започна соработка со "Fenway Sports Group" која е сопственик на легендарниот англиски клуб... Причината за овој потег е повеќе од промотивна природа отколку желба на Џејмс да се посвети на развој на клубот од "Енфилд", бидејќи во договорот се предвидува "Fenway Sports Group" да стане застапник на Џејмс за маркетинг на глобално ниво. За возврат, ЛеБрон ќе добие еден мал дел на сопственост во традиционалниот англиски клуб.
сите 18 | | | веќе видена

Фудбалерите на Барселона речиси го обезбедија пласманот во полуфиналето на Лигата на шампионите, откако синоќа на домашен терен го декласираа украинскиот шампион, Шахтјор со 5:1... Според тоа, реваншот во Украина најверојатно ќе претставува чиста формалност за Каталонците. Стрелци на погодоците за домаќините беа Иниеста во 2-рата, Алвеш во 34-тата, Пике во 53-тата, Кеита во 60-тата и Чави во 86-тата минута, додека почесниот погодок за Шахтјор беше дело на Ракицки во 59-тата минута од натпреварот. Погледнете го видеото со најинтересните моменти од синоќешниот дуел на "Ноу Камп".
сите 27 | | | веќе видена

На Милански Интер ништо не му појде од рака. Нероаѕурите доживеаа два тешки порази за само неколку дена... Прво беа поразени во градското дерби во рамките на Серија А од лутиот ривал Милан (3:0), а вчера во ЛШ беа декласирани од Шалке со 5:2. Сепак, тренерот на Интер, Леонардо не ги губи надежите: "Ова е ужасна недела. Почнавме толку добро што не можев да замислам дека вака лошо ќе завршиме. Шалке имаше шест или седум шутеви кон голот и постигна пет гола. Не е реално да направиме пресврт во реваншот, но ќе играме до крај. Ќе видиме што ќе се случи. Кој и да игра фудбал мора да биде оптимист" - изјави Леонардо по натпреварот.
сите 7 | | | веќе видена

Иако беше постигнат по само 25 секунди игра на натпреварот Интер - Шалке, погодокот на Дејан Станковиќ не е најбрз гол во Лигата на шампионите... Рој Макај и понатаму го држи рекордот кој се чини тешко ќе биде соборен, бидејќи Холанѓанецот во дресот на минхенски Баерс ја заресе мрежата на Реал Мадрид само 10,12 секунди по првиот свиреж на судијата. Погодокот на Станковиќ се наоѓа на петтото место на "вечната листа на најбрзи голови", но што вреди тоа кога неговиот Интер беше понижен од Шалке во првиот натпревар од Лигата на шампионите со 2:5, и тоа на домашен терен, сред Милано. Погледнете го неверојатниот погодок на српскиот репрезентативец, Дејан Станковиќ.
сите 31 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, во Првата македонска фудбалска лига се одиграа четири натпревари од 24-тото коло... Во градското дерби Работнички беше подобар од соседот Вардар со 3:1. Сите три погодоци за "Романтичарите" ги постигна Маневски, додека единствениот гол за Вардар беше дело на Вандаир од пенал. На останатите натпревари беа постигнати следните резултати: Вардар - Работнички 1:3; Силекс - Металург 2:1; Скопје - Ренова 2:0; и Пелистер - Хоризонт Турново 1:4. Погледнете го видеото со погодоците од натпреварот на "Филип II" во Скопје.
сите 31 | | | веќе видена

Наредниот "Ел Класико" кој можеби и дефинитивно ќе го одлучи шампионот во Примера ќе се одигра в сабота на 16-ти април од 22 часот... Екипата на Жозе Мурињо ќе има еден ден помалку за одмор во однос на ривалот. Имено, "Кралевите" реванш-натпреварот со Тотенхем ја играат на 13-ти април во Лондон, додека Барса на 12-ти април ќе гостува на Шахтјор и ќе има ден повеќе пред големата пресметка. Големите ривали повторно ќе се сретнат четири дена подоцна во Валенсија, за кога е закажано финалето на Купот на Шпанија.
сите 7 | | | веќе видена

Интер поразен од Шалке со убедлив резултат од 5:2 во рамките на Лигата на Шампионите... Интер понижен на Џузепе Меаца од Шалке со резултат кој е срамен за актуелен европски шампион. Резултатот се отвори во 1. минута со голот на Станковиќ за голема радост и водство на Интер од 1:0, во 17. Шалке преку голот на Матип израмни, потоа нероазурите повторно поведоа во 37. минута со голот на Диего Милито за 2:1, но само пет минути подоцна Шалке повоторно израмни овојпат преку голот на Еду за конечен резултат во првото полувреме од 2:2. Во второто полувреме во 53. минута Раул прави комплетен пресврт со гол за водство на Шалке од 3:2 и потоа Интер како да ја изгуби мотивацијата што резултираше со авто гол на Ранокиа за веќе одлично водство од 4:2, а во 62. минута Интер остана и со играч помалку откако Киву заработи црвен картон. Потоа на терен Интер веќе не се ни натпреваруваше па затоа во 75. минута Еду постигна гол за конечен резултат и голема победа на Шалке од 5:2. Македонскиот репрезентативец Горан Пандев не доби ...
сите 32 | | | веќе видена

Реал Мадрид убедливо го совлада Тотенхем со резултат од 4:0 во рамките на Лигата на Шампионите... Реал го надигра Тотенхем на Сантијаго Бернабе и со одична база ќе го игра реваншот на Вајт Харт Лејн. Резултатот се отвори во 4. минута со голот на Адебајор за водство на домаќините од 1:0, додека гостите останаа со играч помалку откако Питер Крауч во 15. минута заработи црвен картон и мораше да излезе од терен. Тотенхем и покрај тоа што остана без Крауч кој е клучна фигура во нивната игра успеа да не прими уште голови, па дури имаше и по некоја шанса. Во второто полувреме Тотенхем попушти, а тоа резултираше со втор гол во 57. минута на Адебајор за 2:0, потоа веќе следеше шоу на кралевите и прекрасен гол во 72. минута на Ди Марија за убедлив резултат од 3:0, но Реал не застана тука, во 87. минута и Роналдо се запиша во листата на стрелците за конечен резултат од 4:0. Жозе Мурињо може да биде задоволен од настапот на неговите играчи со резултат кој е база за скоро сигурен пласман на кралскиот клуб во полуфиналето ...
сите 39 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо го стави Кристиано Роналдо во тимот за денешниот дуел од четвртфиналето на ЛШ против Тотенхем... Сепак, во редовите на Кралевите ќе недостасува Карим Бензема. Роналдо отсуствуваше две недели од терените поради повреда, но вчера го заврши целиот тренинг и ќе конкурира за вечерашниот натпревар заедно со Кака, Ди Марија и Марчело. Бензема пак, се повреди за време на настапот за француската репрезентација и денес не беше во можност да тренира со останатите, па е изостевен од списокот на играчи кои ќе сретнат со Петлите.
сите 12 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од 30-тото коло на шпанската Примера, Атлетик Билбао на гости беше подобар од Алмерија... Домаќините рано успеаа да поведат, но потоа следеше целосен пресврт и сигурна победа на Баскијците, кои остануваат во трка за пласман во Лига Европа, додека Алемрија е уште еден чекор поблизу за преселба во Секунда. Стрелци на погодоците за Билбао беа Муниаин во 29-тата, Токеро во 52-тата и Орбаиз во 61-вата минута, додека единствениот гол за Алмерија беше дело на Пјати во 6-тата минута од натпреварот. Погледнете го видеото со најинтересните моменти и погодоците од синоќешниот дуел во Алмерија.
сите 7 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, додека патувал кон базата на Арсенал на утринскиот тренинг, фудбалерот од средината на теренот, Цеск Фабрегас доживеал сообраќајна несреќа од која за среќа излегол неповреден... Сообраќајната несреќа се случила во северозападниот дел од Лондон, но тоа сепак не му пречело да стигне на тренингот каде бил прегледан од медицинскиот тим на "топџиите", кој потврди дека нема никакви последици од несреќата. Портпаролот на лондонската полиција изјавил дека во судирот немало повредени и дека сеуште не е потврдено кој е предизвикувач на несреќата.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Челзи, Дидие Дрогба, нападнал навивач на својот тим по ремито (1:1) против Стоук Сити во саботата, со што практично, "сините" се простија од борбата за шампионската титула во Англија... Според информациите, инцидентот се случил во финишот на натпреварот, кога еден приврзаник на тимот од "Стемфорд Бриџ" почнал да го критикува Африканецот затоа што корнерот во последните минути го извел со кратко додавање наместо да центрира во казнениот простор каде што беа неколку негови соиграчи. По последниот свиреж, Дрогба се вратил кај трибината со навивачите на Челзи за да го побара навивачот кој претходно го критикуваше. Репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска од навивачот побарал да ги повтори зборовите, но овој пат да му ги каже в лице. Сепак, поголема расправија, па дури и тепачка, била избегната поради брзата интервенција на соиграчот на Дрогба, Пауло Фереира.
сите 5 | | | веќе видена

Откако му пукнаа вкрстените лигаменти на коленото, сезоната е завршена за дефанзивецот на Рома, Филип Мексес... Францускиот репрезентативец се здоби со повреда на натпреварот со Јувентус, а според првичните проценки ќе отсуствува четири до пет месеци. На седум кола пред крајот на првенството во Серија А, оваа повреда претставува тежок удар за Рома, кој брка место во Лигата на шампионите. Тајмингот е лош и за самиот Мексес, чиј договор со "волчицата" истекува ова лето, па останува отворено прашањето кој би откупил договор на фудбалер што најверојатно комплетно ќе ги пропушти летните подготовки.
сите 10 | | | веќе видена

Се сеќавате кога кошаркарот на Феникс Санс, Стив Неш, објави дека се разведува од својата жена и тоа веднаш по раѓањето на третото дете, но никој неможеше да сфати зошто го прави тоа? Имено, првичните шпекулации беа дека поранешниот соиграч на Неш, Леандро Барбоса е татко на црното дете. Но, потоа беше објавено дека тоа не е точно и дека Неш и Барбоса се сеуште пријатели. Најновиот трач од НБА лигата вели дека сепак татко на детето е соиграч на Неш, меѓутоа тоа е Џејсон Ричардсон, кој поради аферата со жената на соиграчот веднаш бил трејдуван во Орландо. Навистина скандалозно.
| | веќе видена

Тренерот на фудбалскиот клуб Работнички, Влатко Костов поднесе оставка од функцијата веднаш по саботното реми 1:1 со Скопје на Арената "Филип Втори", во рамки на 23-тото коло од Првата македонска фудбалска лига... Костов го превзема тимот од Дебар Маало на полусезоната и на досега одиграните шест натпревари забележа само една победа, еден пораз и четири нерешени средби. Во продолжение од сезоната, тимот ќе го води досегашниот помошник тренер Горан Петревски - Чунга.
сите 38 | | | веќе видена

next