Спортско Инфо

Незадоволни од играта на својот тим во текот на целата сезона, навивачите на Славија Прага го окупираа теренот на полувремето од полуфиналниот натпревар од Купот на Чешка против Сигма Оломуц при резултат 1:1... Цел на хулиганите беше ВИП ложата во која се наоѓаше управата на Славија, но за среќа на функционерите на славниот чешки клуб, полицијата навреме интервенираше и спречи понатамошни инциденти. Сепак натпреварот беше прекинат и не продолжи, бидејќи одговорните лица проценија дека е невозможно да се воспостави ред на теренот и трибините. Погледнете го дивеењето на хулиганите во Прага.
сите 3 | | | веќе видена

По долга пауза, напаѓачот на Баерн Минхен, Ивица Олиќ од следната недела ќе започне со лесни тренинзи... Хрватот е подготвен да се откаже и од одморот за да може што поподготвен да ја пречека наредната сезона. "Ќе продолжам со тренинзите и кога екипата ќе замине на одмор. Целта ми е да бидам подготвен за почетокот на претсезоната" - истакна Олиќ за германските медиуми. Само за потсетување, на хрватскиот репрезентативец неодамна му беше извршена операција на коленото во Америка.
| | веќе видена

Кошаркарот на Лос Анџелес Лејкерс, Рон Артест е казнет со еден натпревар неиграње од страна на НБА лигата... Артест е казнет поради удар во лицето на Хуан Бареа од Далас Маверикс, во текот на вториот натпревар од плеј-оф серијата кој Лејкерси го загубија со 93:81. Поради тој прекршок, судиите веднаш го исклучија кошаркарот на ЛА и го испратија на "ладење" во соблекувалната. Погледнете го неспортскиот прекршок на Рон Артест.
сите 8 | | | веќе видена

Најстариот грчки професионален фудбалски клуб, Ираклис, кој е основан 1908 година и официјално е исфрлен од грчката Суперлига, поради неподмирени долгови... По тој повод македонското знаме повторно е развеано од навивачите на солунски Ираклис. Фудбалскиот тим е казнет и исфрлен од Првата лига, па неговите поддржувачи излегоа на улиците на Солун. Околу 5000 навивачи протестираа и иронично повторно побараа грчкиот клуб да се натпреварува во Македонското првенство. "Ако единствено Ираклис е проблемот во грчкиот фудбал, тогаш си заминуваме и одиме во Скопје. Барем таму ќе не почитуваат" - велат навивачите на солунскиот клуб за грчките медиуми. Ираклис и во јуни минатата година се соочуваше со истите проблеми. И тогаш беа објавени и фотографии од протестот на грчките навивачи со развиорени македонски знамиња. Иако Ираклис се наоѓа на 11-тото место од 16 клубови во Првата лига и има дури 10 бодови повеќе од испаднатата Лариса, сепак сојузот бил немилосрден и го деградираше од грчката Суперлига.
сите 7 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон, ќе побара инструкции од својот колега од Реал Мадрид, Жозе Мурињо, за евентуалните слабости во тимот на Барселона... Фергусон вели дека советите од Мурињо ќе бидат многу корисни во обидот "Црвените ѓаволи" да го надиграат противникот во финалето во Лигата на шампионите. "Често разговарам со Жозе, последен пат зборувавме пред една недела. Сметам дека советите од него можат да ни бидат многу корисни, иако Реал загуби во полуфиналето. Се разбира, јас се потпирам на мои анализи на играта на Каталонците, но секаква дополнителна информација која би ја добил од Мурињо, ќе биде корисна" изјави Сер Алекс. Тој посочи дека верува во своите играчи и дека на "Вембли" ќе играат со огромна доза на самодоверба, без никаков страв од големиот противник.
сите 20 | | | веќе видена

Фудбалерите на Брага направија големо изненадување со пласманот во финалето на Лига Европа, откако на свој терен ја совладаа Бенфика со 1:0 и благодарение на гол на гости во првиот дуел (2:1) патуваат во Даблин... Единствениот погодок на натпреварот беше дело на Кустодија, кој по еден корнер во првото полувреме беше највисок во скокот и со глава ја смести топката во мрежа за пласман во големото финале. По 1:5 во првиот дуел, Виљареал играше за чест на раваншот против Порто. "Жолтата подморница" триумфираше пред своите гледачи во интересен натпревар повторно со многу голови (3:2). Според тоа, во финалето кое ќе се одигра на 18-ти мај на "Даблин Арената" во Ирска ќе се сретнат Порто и Брага. Погледнете ги петте погодоци од синоќешниот дуел на "Ел Мадригал".
сите 39 | | | веќе видена

Синоќа, на гостувањето во "Стејплс Центарот" во Лос Анџелес, Далас Маверикс им го нанесе вториот пораз на Лејкерси во полуфиналето на Западната конференција од НБА плеј-офот (81:93)... Најзаслужен за нова победа на гости беше Дирк Новицки. Германецот уфрли 24 поени и седум скокови. Голема помош му пружи ветеранот Џејсон Кид со 10 поени и шест асистенции, додека Шон Мерион забележа 14 поени и девет скокови. На Истокот, Чикаго Булс ја совлада Атланта со 86:73 и го изедначи резултатот на 1-1.
сите 23 | | | веќе видена

Само неколку дена по елиминацијата на мадридски Реал од Лигата на шампионите, шпанските медиуми започнаа да бараат замена за Жозе Мурињо... Според новинските агенции во Шпанија, Мурињо не го одработил она за што беше доведен во Мадрид, односно трофеј во Примера и Лигата на шампионите, а друга причина се неговите несогласувања со спортскиот директор Хорхе Валдано околу концепцијата и начинот на игра на "Кралевите". Како што наведува "Марка", на клупата на Реал уште ова лето би можел да седне бившиот селектор на Чиле, Марсели Бијелса, кој освен неоспорните тренерски квалитети се поврзува и како близок пријател на Валдано. Се споменува дека Аргентинецот претходно одбил понуда од Севиља и неколку други европски клубови, наводно бидејќи чекал официјална понуда од Реал Мадрид.
сите 5 | | | веќе видена

Тенисерот број 1, Рафаел Надал ја забележа 35-тата победа во низа на земја, откако во текот на вчерашниот ден беше убедлив против Маркос Багдатис со 6:1 и 6:3, во второто коло на турнирот во Мадрид... Кипарскиот тенисер е во очајна форма оваа сезона, па за помалку од час и половина беше совладан од најдобриот тенисер на планетата. Роже Федерер одигра навистина неверојатен натпревар и на крајот славеше против Фелисијано Лопез со 7:6, 6:7 и 7:6, а одлучувачкиот момент на неверојатно квалитетниот дуел се случи во третиот сет, при 5:2 за Шпанецот, кога овој промаши неверојатно лесен смеч. Во продолжение ви ги нудиме комплетните резултати од второто коло на АТП турнирот во Мадрид: Хуан Мартин дел Потро - Марин Чилиќ 2-0 (6:3 и 6:0); Микаел Љодра - Флавио Ципола 2-0 (6:4 и 6:3); Рафаел Надал - Маркос Багдатис 2-0 (6:1 и 6:3); Робин Содерлинг - Сантијаго Гиралдо 2-0 (6:3 и 6:3); Томаш Бердих - Марсел Гранољерс 2-0 (6:4 и 6:0); Томаж Белучи - Флоријан Мајер 2-0 (6:3 и 3:0 предаден); Новак Ѓоковиќ - Кевин Андерсон ...
сите 8 | | | веќе видена

Фудбалерот на Милан, Метју Фламини порача дека Роналдињо е еден од најдобрите фудбалери со кои играл во неговата кариера... "Најдобриот со кој овде сум играл е Роналдињо. Тој навистина поседува големи квалитети и е страшен играч" - изјави Фламини. На прашањето кој е најлудиот, Франузинот изјави веднаш дека тоа е Златан Ибрахимовиќ. "Имав можност да покажам што можам да дадам за екипата. Кога имате доверба во тренерот, се е многу полесно. Многу сум среќен тука. Животот во Милано е добар и се чувствувам како Италијанец. Ова е еден од најдобрите тимови за мене" - заклучи дефанзивниот играч за врска, кој пред неколку години пристигна од Арсенал.
| | веќе видена

Асистентот на Жозе Мурињо во Реал Мадрид, Аитор Каранка, кој го водеше тимот во реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите против Барселона, изјави дека Мурињо бил во право кога изјави дека сите работи биле одлучени уште на "Сантијаго Бернабеу"... "Жозе очигледно имаше причина да каже такво нешто по првата средба и се покажа дека е во право. Тука судењето беше релативно нормално, но по она што се случи на првиот натпревар не можам да бидам рамнодушен. Во секој случај, битката беше решена уште предходната недела" - започна Каранка. "Ако на Камп Ноу пристигневме со резултат од 0:0 и со Пепе во тимот, работите ќе се одвиваа во сосема друг правец. Нормално е тоа дека кога играме 11 против 11 играчи ситуацијата е сосема поинаква и тоа го потврдивме во финалето од Кралскиот Куп" - додаде асистентот на Мурињо. "Зборував со Жозе по дуелот и тој е задоволен од прикажаното на тимот и како и сите навивачи се гордее со нашата игра. Им честиташе на играчите преку телефон. Морам да напоменам и за погодокот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Мајами Хит ги победи Бостон Селтикс со резултат од 102:91 и поведе со 2:0 во рамките на НБА плеј - офот... На вториот натпревар меѓу гигантите блескаше дрим тимот на Хит кој постигна 80 поени од вкупно постингатите 102 од целиот тим. Најдобар беше ЛеБрон Џејмс со 35 поени, Двејн Вејд со 28 поени и Крис Бош со дабл - дабл, односно со 17 поени и 11 скока. На спротивната страна најефикасни беа Рајон Рондо кој постигна 20 поени, 6 скока и 12 асистенции, Пол Пирс со 13 поени и Реј Ален само 7 поени. На следниот натпревар Селтикси на домашен терен ќе настапат против Хит вечерта сабота кон недела во 2,00 часот. Резултати од полуфиналните серии во НБА плеј-офот: Исток: Мајами - Бостон 102:91 (Мајами поведе со 2:0 во серијата до четири победи) Запад: Оклахома - Мемфис 111:102 (резултатот во серијата до четири победи е израмнет - 1:1).
сите 30 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед убедливо го совлада Шалке со резултат од 4:1 и се пласираше во финалето на елтиното натпреварување Лига на Шампиони... Јунајтед настапи со речиси резервниот тим на Олд Трафорд против Шалке, но сепак беше далеку посилен. Резултатот се отвори во 26. минута со голот на Валенсија за водство на Јунајтед од 1:0, потоа домаќините продолжија со доминацијата и во 31. минута Гибсон зголеми на 2:0. Во 35. минута Хурадо намали на 2:1 и ги врати надежите во Шалке дека е можна сензација, но до крајот на првото полувреме немаше други голови. Во второто полувреме продолжи енергичната игра, во 70. минута тренерот на Шалке Ралф Рангник гледајќи дека нема што да загуби наместо центрахалфот Хеведес во игра го внесе Хунтелар, но тоа резултираше контрапродуктивно. Во наредните неколку минути следеше шоу на Андерсон, тој постигна гол во 72. минута за 3:1, а веќе во 76. минута уште еднаш ја затресе мрежата на Нојер за 4:1 и убедлива победа на Јунајед. Претходниот натпревар Јунајтед против Шалке на Алијанс Арената ...
сите 55 | | | веќе видена

Дерик Роуз е добитник на наградата за најкорисен играч во рамките на НБА лигата... Роуз(22) стана најмладиот добитник на МВП наградата, тој со Чикаго Булс имаше спектакуларна сезона со просек од 25 поени и 8 асистенции по натпревар и беше лидер во тимот. Во претходните две сезони оваа награда ја доби ЛеБрон Џејмс. Оваа сезона во гласањето за МВП втор е Двајт Хауард од Орландо Меџик, а трет е ЛеБрон Џејмс од Мајами Хит. Во првата петорка се уште Коби Брајант и Кевин Дурант. Плејмејкерот е втор добитник на оваа престижна награда од редовите на Булси, првиот беше легендарниот Мајкл Џордан.
сите 31 | | | веќе видена

Експедицијата на фудбалскиот клуб Шалке се сретна со првите проблеми пред реванш дуелот со Манчестер Јунајтед во Лигата на шампионите... Имено фудбалерите од Гелзенкирхен заглавиле на аеродромот во Дизелдорф, затоа што тројца фудбалери на Шалке ја немаат потребната документација за влез во Велика Британија. Во прашање се Перуанецот Џеферсон Фарфан, Бразилецот Еду и Јапонецот Учида. Се работи за превид на Германците, затоа што мислеле дека на нивните странци не им се потребни визи за влез на Островот. Се претпоставува дека целата експедиција на Шалке ќе замине, а подоцна и тројцата фудбалери, веднаш откако ќе ги добијат потребните документи за транспорт во Англија.
| | веќе видена

Дидие Дрогба во Манчестер Сити, а Карлос Тевез во Челзи, ваква размена најавува англискиот весник "Manchester Evening News"... Според медиумите, Аргентинецот најверојатно ќе побара да ги напушти "граѓаните" во текот на летото, а Челзи е еден од малкуте европски клубови кои можат да се справат со неговите високи финансиски барања. Во исто време, до крајот на договорот на Дрогба со Челзи останува само уште една година. Репрезентативецот на Брегот на Слоновата Коска е крајно незадоволен од својата минутажа на "Стемфорд Бриџ", особено откако пристигна шпанскиот репрезентативец, Фернандо Торес.
сите 2 | | | веќе видена

И официјално, фудбалерите на Барселона се првите финалисти, откако синоќа во реванш-натпреварот рутинирано ја одработија задачата и се пласираа во големото финале на Лигата на шампионите кое е закажано за 28-ми мај на "Вембли"... Натпреварот на крајот заврши 1:1, а клучот на успехот на избраниците на Пеп Гвардиола беше првата средба кога Барселона триумфираше со 2:0. Во првото полувреме доминираше домашниот тим, но сјајниот Икер Касиљас успеа да ги обрани најдобрите две шанси во првиот дел на Меси и Виља. Во вториот дел фудбалерите на Реал Мадрид се обидуваа да воспостават теренска иницијатава. Барселона ја чекаше својата шанса и ја дочека во 54-тата минута, кога Педро беше прецизно проигран од Иниеста и успеа да го совлада дотогаш сигурниот Касиљас. Реал Мадрид успеа во својата прва закана и прва шанса да постигне погодок. Ди Мариа одзема една топка на средината на теренот по што си направи простор со еден одличен дриблинг упати удар и ја погоди стативата. Топката повторно се врати кај Ди Мариа кој ...
сите 30 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден беа претставени новите дресови на "црвено-црните" од Милано, со кои ќе настапуваат наредната година најверојатно во одбрана на 18-тата шампионска титула во Италија... Популарните "росонери", и понатаму не ги менуваат традиционалните клупски бои - црвена и црна, вертикалните линии се секако присутни, но ќе бидат многу по тенки во однос на сегашните. Новите дресови повторно се дизајнирани од Адидас, а на презентацијата присуствуваа Марк ван Бомел, Кларенс Сидорф, Антонини и потпретседателот на миланскиот клуб, Адријано Галијани. Новите дресови ќе бидат промовирани во предпоследното коло на 14-ти мај на "Сан Сиро" против Каљари, кога и официјално треба да биде прославена титулата во Серија А.
| | веќе видена

Иако се чинеше невозможно, три кола пред крајот на сезоната, Јувентус се наоѓа на само четири бода од место кое води во Лигата на шампионите... Синоќа на "Олимпико" во Рим фудбалерите од Торино го совладаа Лацио, благодарение на единствениот погодок на Пепе во 87-мата минута. Клучен момент на натпреварот се чини беше 81-вата минута кога Ледесма доби втор жолт картон, по што Јувентус тргна во офанзива која на крајот им донесе резултат. Погледнете го видеото со најинтересните мометни од синоќешниот дуел во Рим.
сите 15 | | | веќе видена

Голманот на англискиот нисколигаш Хартлепул, Скот Флиндерс не само што чинеше чуда на својот гол, дури и успеа да ја затресе мрежата на натпреварот со Бурнмаут со што му донесе бод на својот тим... Флиндерс најпрво одбрани неколку неверојатно тешки топки во текот на натпреварот, за во последната 94-та минута да погоди за конечни 2:2. Погледнете го видеото.
| | веќе видена

next