Спортско Инфо

Рафаел Надал излезе во медиумите да му даде поддршка на Жозе Мурињо откако Јохан Кројф и останатите му поделија сериозни критики... Мурињо беше најкриткувана личност во медиумите изминатата недела поради неговата ектстремно дефанзивна тактика на Ел Класико, спротивно на тоа Надал во Marca излезе со интервју во негова одбрана. Португалскиот стратег го постави Пепе како дефанзивен играч за врска зад Кедира и Алонсо, а познато е дека ваквата тактика тој не ја користи прв пат на дуелот Реал Мадрид против Барселона. "Убавата игра не е се' во фудбалот" - изјави Надал. "По поразот од 5-0, Мурињо требаше да напправи промена, тоа е исто како јас да загубам 6-0 и 6-0 против некој противник" - додаде Надал.
| | веќе видена

Дани Алвеш изјави дека Пеп Гвардиола и играчите заедно се рецептот за успехот на Барселона... Според Ел Мундо Алвеш истакнал дека не може да ја замисли Барса без Гвардиола на чело на тимот. "Секој има свој круг и сигурно е дека и оној на Гвардиола еднаш ќе се затвори кога е во прашање Барселона, искрено се надевам дека тоа нема да се случи наскоро, бидејќи не можам да го замислам тимот без него" - изјави Алвеш. "Го следиме Гвардиола и со затворени очи, Тој е многу интелегентна личност и секогаш знае што прави" - додаде Алвеш.
сите 2 | | | веќе видена

Легендарниот холандски фудбалер и поранешен тренер на Барселона, Јохан Кројф остро ја искритикува тактиката на Мурињо која ја употреби во 162. Ел Класико кое заврши без победник (1:1)... Шпанскиот весник "El Periodico" го објави интервјуто во кое Холанѓанецот го нарекува Мурињо "тренер за трофеи, но не и за фудбал". "Мурињо и даде огромен комплимент на Барселона со самата тактика која ја постави бидејќи кога играте на домашен терен со шест дефанзивно ориентирани играчи, тоа значи дека ви е страв од противникот. Бернабе тоа до сега го немаше доживеано, барем не до сега. Дури ни Капело, со кого Реал ја освои титулата, не употребуваше таква дефанзивна техника" - изјави Кројф. Холанѓанецот додаде дека целта на Мурињо не е убавина на фудбалот, туку исклучиво освојување на трофеи. "Мурињо е тренер за трофеи, но не и за фудбал. Да појаснам, тој не дозволува игра која е атрактивна и привлечна за гледање. Тоа уживање за гледачите, ако ме разбирате за што зборувам, може да го пружи само Барселона" - заврши ...
сите 5 | | | веќе видена

Натпреварот меѓу Арсенал и Ливерпул кој траеше 112 минути, изобилуваше со бурни реакции, но и контроверзни моменти... Црвените успеаа да освојат бод на гостувањето кај Арсенал, менаџерот на Топџиите, Арсен Венгер, свесен дека својот тим речиси ги изгуби шансите за освојувањето на титулата, влезе во бурна расправија со колегата Кени Далгиш веднаш по завршувањето на мечот. "Му реков на Далгиш дека тоа не беше пенал, тоа е се. Ако не ми верувате, можете да ја погледнте снимката" - изјави Венгер. "Примивме гол во 11. минута од продолжението, иако судијата ја продолжи играта за 8. Не знам само од каде се појавија тие три минути?" - се прашува стручњакот на Топџиите кој долго време не можеше да се помири со досудениот пенал во корист на Ливерпул. Арсенал има шест бода помалку во однос на Манчестер Јунајтед на шест кола пред крајот на првенството.
сите 10 | | | веќе видена

Навивачите на Сампдорија го каменувале автобусот на своите играчи по враќањето во Џенова, по поразот од Милан (3:0)... Како што пренесуваат локалните медиуми, прозорците на автобусот биле искршени, а на играчите им била пренесена јасна порака. "Не постојат такви лоши резултати, кои би можеле да оправдаат ваков напад врз своите фудбалери" - истакнато е во официјалното соопштение од клубот. Сампдорија се наоѓа на само бод од зоната за испаѓање, а до крајот на шампионатот преостануваат уште пет натпревари.
сите 2 | | | веќе видена

За дефинитивниот крај на соништата околу освојувањето на титулата во Шпанија, тренерот на мадридски Реал, Жозе Мурињо по ремито со Барселона на "Сантијаго Бернабеу" (1:1) ги обвини судиите... "Обете екипи играа претпазливо и немаше опасни стартови. И тогаш, како и многу пати до сега, останавме со 10 фудбалери. По ова сценарио, успехот беше невозможен" - изјави Мурињо. Само за потсетување, "Кралскиот клуб" од 51-вата минута играше без исклучениот Раул Албиол. "Барселона е најдобриот тим во светот кога е прашање посед на топката, уште кога имаат играч повеќе... Не сфаќам зошто арбитрите не покажаа втор жолт картон и на Алвеш. За прекршокот кој тој го направи, опомена беше единствено логичко решение" - заврши стратегот на Реал Мадрид. Мурињо, по пласманот на Реал во полуфиналето на Лигата на шампионите изјави дека се привикнува на играње со 10 фудбалери, алудирајќи на честите исклучувања на ривалите на Каталонците.
сите 16 | | | веќе видена

За напаѓачот на Хамбургер, Руд ван Нистелрој оваа сезона е завршена, откако го повреди листот на левата нога и клупските лекари му прогнозираат најмалку четири недели пауза... "Тешко е да се прифати вакво нешто. Се надевам дека ќе се вратам на терен што е можно побрзо, но лекарите ми кажаа дека тоа нема да се случи набрзо" - изјави 34-годишниот Холанѓанин, кој судејќи според се, на лето ќе ја промени средината. Оваа сезона, Руд постигна седум погодоци на 24 натпревари.
сите 4 | | | веќе видена

Со синоќешниот пораз од Удинезе на "Сао Паоло" (1:2), фудбалерите на Наполи и дефинитивно се простија од борбата за титулата во Серија А... По два порази во низа, гостите од Удине успеаа да стигнат до бодови на едно од најтешките гостувања во лигата и останаа во борба за освојување на четвртото место на табелата. Во возбудливиот финиш на натпреварот, Наполитанците пропуштија во 89-тата минута да реализираат пенал, но Маскара во продолжението сепак го ублажи поразот. За Удинезе стрелаа Инлер во 56-тата и Денис во 62-рата минута од натпреварот. Погледнете го видеото со погодоците од синоќешниот дуел.
сите 23 | | | веќе видена

Баерн Минхен го торпедираше Баер Леверкузен со резултат од 5:1 во рамките на Бундес лигата... Баерн доминираше во првото полувреме, резултатот се отвори во 7. минута со авто гол на Ролфес за водство на домашниот тим од 1:0, а потоа следеше шоу на Гомез, тој прво постигна гол во 28. минута, потоа во 44. минута, а во 45. минута комплетираше хет - трик за 4 - 0. Во второто полувреме во 62. минута Дердок намали на 4:1, а во 75. минута Рибери реалзираше гол за конечен резултат од 5:1. Баерн со оваа победа се доближи на пет поени зад главните конкуренти Баер во домашното првенство.
сите 10 | | | веќе видена

Јувентус и Фироентина одиграа нерешено со резултат од 0:0 во рамките на Серија А... Натрпеварот на Артемио Франки во Фиренца сем што беше без голови, не пружи ни добар фудбал, речиси во целиот натпревар имаше само неколку шанси и од двете страни. Јуве со ремито против Фиорентина наредната сеозна најверојатно нема да има можност да игра во елитното натпреварување Лига на Шампиони.
сите 2 | | | веќе видена

Жозе Мурињо ги запишал своите деца во школо во Лугано кое е блиску до тренинг центарот на Интер... Според La Gazzeta Dello Sport Мурињо ги запишал своите деца во школото во кое предходно учеле за време на неговата кариера во Интер. Сепак весникот не потврдува дали уписот е финализиран, но ако тоа е вистина истовремено ги потврдува шпекулациите дека Специјалниот се враќа во Интер и покрај тоа што предходно изјави дека е среќен во Реал Мадрид. Се шпекулира дека блискоста на Мурињо со Интер и кризата кај нероазурите се главни фактори за неговото враќање во Милано.
сите 11 | | | веќе видена

Арсенал и Ливерпул одиграа нерешено со резултат од 1:1 во рамките на Премиер лигата... Натпреварот наликуваше како да ќе заврши без голови, но во судиското продолжение од осум минути и двата тима постигнаа по еден гол од белата точка. Во 97. минута Спеаринг го фаулираше Фабрегас, по што судијата досуди пенал, а Робин ван Перси реализираше за водство на топџиите од 1:0. Поради прекинот при пеналот судијата доплонително го продолжи натпреварот, па така во 100. минута Ебуас го фаулираше Лукас, па повторно беше досуден пенал, овојпат за црвените. Пеналот го реализиреше Дирк Кајт за израмнување на 1:1 што воедно беше и конечен резултат на натпреварот. Арсенал по ремито со Ливерпул е шест бода зад лидерот Манчестер Јунајтед и има минимални шанси за освојување на титулата.
сите 19 | | | веќе видена

Лос Анџелес Лејкерс поразени од Њу Орлеанс Хорнетс со 109:100 во рамките на НБА плеј - офот... Хорнетс ги поразија Лејкерси во Стејплс Центарот и поведоа со 1:0 во плеј - оф серијата. Најзаслужен за победата на Хорнетс беше извонредниот Крис Пол со 33 поени, додека кај Лејкерси најефикасен беше Коби Брајант со 34 поени.
сите 53 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал ја продолжи својата доминација во Монте Карло... Во финалето од АТП турнирот, Шпанецот го совлада Давид Ферер со 2:0 по сетови (6:4, 7:5). За Надал, ова е 44-тата титула во кариерата, 30-та на земјена подлога, како и седма последователна во Монте Карло. Иако повеќето очекуваа дека до крајот на Мај, српскиот тенисер Новак Џоковиќ ќе го превземе првото место на АТП листата, очигледно е дека најдобриот шпански тенисер нема лесно да се откаже од престолот.
сите 16 | | | веќе видена

Чикаго Булс ги победи Индијана Пејсерс со резултат од 104:99 и поведе со 1:0 во рамките на плеј - офот во НБА лигата... Најдобриот тим во регуларниот дел од сезоната се намачи да ги победи Пејсерси. Најзаслужни за победата беа Дерик Роуз со 39 поени, 6 скока и 6 асистенции и Кајл Корвер со 13 поени меѓу кои и тројката на 48 секунди до крајот на нарпреварот. На спротивната страна најефикасен беше Дени Грејнџер со 24 поени. Резултати: Чикаго Булс - Индијана Пејсерс 104:99 Мајами Хит - Филаделфија 76ерс 97:89 Атланта Хокс - Орландо Меџик 103:93 Далас Маверикс - Потланд Трејлблејзерс 89:81
сите 54 | | | веќе видена

Луис Хамилтон го освои првото место на трката за големата награда на Кина... Хамилтон беше најбрз на стазата во Шангај, второто место го освои Себастијан Фетел, а третото место му припадна на Марк Вебер. Британецот го освои првото место благодарејќи на способностите, но и на извонредната стратегија, тој имаше едно влегување во боксот повеќе од Фетел, а благодарејќи на тоа, односно на промената на гумите успеа да победи. Бодови освоија уште и Џенсон Батон (Мекларен), Нико Розберг (Мерцедес), Фелипе Маса и Фернандо Алонсо (Ферари), Михаел Шумахер (Мерцедес), Виталиј Петров (Рено) и Камуи Кобајаши (Заубер). Во генералниот пласман по три трки води Фетел од Ред Бул со 68 бода, Хамилтон од Мекларен е втор со 47, Батон исто од Мекларен трет со 38 бода, а четвртопласираниот Вебер од Ред Бул има 37. Следната трка од Ф1 календарот ќе се вози на 8. мај за Големата награда на Турција.
сите 18 | | | веќе видена

Барселона и Реал Мадрид одиграа реми на Сантијаго Бернабе со резултат од 0:0 во рамките на Примера дивизион... Барса и Реал си го поделија бодовите на Ел Класико, а со тоа Каталонците повтроно имаат предност од 8 бода пред Кралскиот клуб. Мурињо на натпреварот настапи со нова тактика која се покажа како успешна, Барса не можеше често да создава шанси за гол како што беше на Ноу Камп. Првата шанса за гол им припадна на гостите преку Меси, но Касиљас успеа да одбрани. Реал најсериозната шанса за гол ја имаше при крајот на првото полувреме со ударот со глава од страна на Роналдо, но топката не зврши во голот. Во второто полувреме повторно Роналдо од слободен удар ја погоди пречката, а само малку подоцна Албиол направи фаул врз Давид Виља со што заработи црвен картон и пенал кој го реализираше Меси за водство на Барса од 1:0. Реал со играч помалку беше доста ослабнат, Барса креираше повеќе шанси од кои Чави ја имаше насериозната, тој упати одличен удар кон противничкиот гол, но заврши во пречката. Во 79. минута ...
сите 16 | | | веќе видена

Милан убедливо ја совлада Сампдорија со резултат од 3:0, додека Интер загуби од Парма со 2:0... Милан сигурно чекори кон освојување на Скудетото со убедливата победа против Сампдорија, а нивните главни конкуренти Интер по низата на порази која кулуминираше со Парма најверојатно повторно е во криза. Росењеирите го отворија резултатот веќе во 20. минута преку одличниот гол од слободен удар на Сидорф за 1:0, потоа во второто полувреме во 54. минута Касано од пенал зголеми на 2:0, а само малку подоцна во 62. минута Робињо постигна гол за убедливи 3:0. Нероазурите против Парма се покажаа во бледо издание, резултатот се отвори во 35. минута со голот на Џовинко за водство на Парма од 1:0, потоа при крајот на натпреварот во 86. минута Амаури постигна гол за 2:0 и пораз на актуелните шампиони. Сабота: Рома - Палермо 2:3 Милан - Сампдорија 3:0 Парма - Интер 2:0 Недела: Катанија - Лацио Чезена - Бари Киево - Болоња Фиорентина - Јувентус Џенова - Бреша Лече - Каљари Наполи - Удинезе
сите 33 | | | веќе видена

Манчестер Сити го совлада Манчестер Јунајтед со резултат од 1:0 и се пласираше во финалето на ФА Купот... Граѓаните минимално ги совладаа Јунајтед и им ги прекинаа нивните надежи за освојување на тројната круна. Сер Алекс Фергусон натпреварот го стартуваше без Вејн Руни, додека Роберто Манчини без Карлос Тевез. Натпреварот изобилуваше со одлични шанси и од двете страни, Бербатов имаше неколку можности да му донесе водство на својот тим, но не успеа да го совлада Харт, потоа на сцена стапи противничкиот тим со поагресивна игра што во 52. минута резултираше со гол на Јаја Туре за водство од 1:0. Јунајтед не се откажа, имаше уште неколку шанси, но топката не влезе во голот. Hајсериозна беше шансата на Нани од слободен удар, најпрво Харт интервенираше, потоа топката удри во пречката. Во 72. Јунајтед остана и со играч помалку, откако Сколс заработи црвен картон.
сите 14 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед дефинитивно пронајде замена за ветеранот на голот, Едвин ван Дер Сар... Од наредната сезона мрежата на "црвените ѓаволи" ќе ја чува голманот на Атлетико Мадрид, Давид Де Геа. Официјално, синоќа обата тима ја договорија и оштетата која Јунајтед треба да ја плати на Атлетико Мадрид и изнесува 20 милиони евра. За очекување е младиот шпански репрезентативец да потпише пет-годишен договор со актуелниот лидер во Премиер лигата.
| | веќе видена

next