Спортско Инфо

Управата на бундеслигашот Волфсбург го загуби трпението и му врачи отказ на англискиот стратег Стив Мекларен, кој ја водеше екипата од почетокот на сезоната, но резултатите беа под очекувањата и разидувањето беше неминовно... Во 21 првенствен натпревар, Мекларен забележа само 5 победи и 8 одигра нерешено, а притоа беше елиминиран и од германскиот куп од второлигашот Енерџи Котбус. Нов тренер на "волците" ќе биде некогашниот прославен германски репрезентативец, Пјер Литбарски, кој досега му асистираше на Мекларен, а претходно самостојно ги водеше екипите на Дуизбург, Јокохама, Сиднеј, Фукуока, Саипа и Вадуз.
сите 7 | | | веќе видена

Уште еден македонски фудбалер потпиша со српскиот клуб од Нови Сад, Војводина... На Даниел Мојсов и Марио Ѓуровски, кои веќе се староседелци во Нови Сад, им се приклучи Филип Наумчевски. 18-годишниот фудбалер од средината на теренот до сега настапуваше за скопска Цементарница, а со Војводина потпиша стипендиски договор. Инаку, Наумчевски настапувал за кадетската и јуниорската репрезентација на Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

Освен тоа што постигна два погодоци и го престигна Лионел Меси на листата на стрелци во шпанската Примера, Кристијано Роналдо успеа и добро да се забавува на натпреварот против Реал Сосиедад... Имено, португалскиот ас си поигра со противнички фудбалер, правејќи финта со грб која наиде на овации од трибините. Само за потсетување, Реал на крајот славеше со убедливи 4:1. Погледнете го видеото.
сите 3 | | | веќе видена

Француската национална телевизија, објави дека Интерпол ќе спроведе истрага под сомнение за наместен меч за саботната фудбалска голеада на "Сент Џејмс Парк", каде Њукасл и Арсенал одиграа 4:4... Веста на весникот "Телеграф" не доби поткрепа од Интерпол, од каде информираа дека досега од нив е е побарана никаква асистенција за испитување сомнителен фудбалски меч во Премиер лигата. "France 2" објави дека големи европски букмејкерски компании пријавиле огромни, сомнителни уплати во живо за време на паузата меѓу двете полувремиња на споменатиот меч, во кој Арсенал на пауза замина со огромна предност од 4:0. По ова, следуваше сосема непотребен црвен картон на Диаби, два пенали за Њукасл (едниот несфатливо го направи Росицки кој само што влезе во игра) и на крај домашните се изборија за неверојатни 4:4. Букмејкерите велат дека нема да се откажат од спроведување на истрага, но засега не е јасно дали навистина побарале вклучување и на Интерпол во целиот случај.
сите 3 | | | веќе видена

Бразилскиот играч на актуелниот италијански и европски шампион Интер, Тиаго Мота доби зелено светлo од ФИФА за настап во италијанската репрезентација... Мота успеа да добие италијанско државјанство бидејќи неговиот дедо е Италијанец, а селекторот на Азурите, Цезаре Прандели го повика за пријателскиот меч со Германија кој ќе се одира во Дортмунд. Меѓународната фудбалска асоцијација ФИФА во понеделникот и официјално му дозволи на Мота да игра за државата во која настапува веќе неколку сезони.
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Челзи, Фернандо Торес изјави дека менаџерот на неговиот поранешен клуб Ливерпул, Кени Делгиш ги изненадил Сините со својата тактика... Челзи го започна натпреварот со три напаѓачи: Торес, Дрогба и Анелка. Меѓутоа, Ливерпул играше со исто толку стопери кои успешно го чуваа голот на Црвените. "Беше многу тешко. Ливерпул одигра одлично со три стопери. Тоа не го очекувавме и веројатно тоа го искористија" - изјави Торес и додаде: "Мислам дека реми би било најреално, не требаше да изгубиме. Но, сега се концентрираме на следниот натпревар за да останеме во трка за титулата. Многу бодови се во игра, така да сеуште можеме до титулата."
| | веќе видена

Натпреварот помеѓу Челзи и Ливерпул го одбележа и дуелот меѓу голманот Петар Чех и неговиот соиграч, стоперот Бранислав Ивановиќ... Малку недостасуваше двајцата првотимци на лондонските "сини" да се степаат на теренот, а слободно може да се каже и дека овој инцидент претходеше на подоцнежниот погодок, кој го реши дуелот на "Стемфорд Бриџ". Погледнете го видеото од караницата на вчерашниот дерби-дуел во Премиер лигата.
| | веќе видена

Управата на бундеслигашот Волфсбург ја казни најголемата ѕвезда во тимот, бразилскиот играч од средниот ред Диего со 100 000 евра, поради недисциплина на натпреварот со Хановер, кој "Волците" го загубија со 1:0... Освен тоа, Диего најверојатно ќе биде изоставен за следниот дуел со Хамбургер на домашен терен. Причина за казната е тоа што Диего изведе пенал, кој притоа и го промаши, иако тренерот на Волфсбург Мекларен за изведувач го одредил новајлијата Хелмес.
сите 13 | | | веќе видена

Одлуката на Жозе Мурињо за доведувањето на Адебајор во редовите на Кралевите се покажа како правилна бидејќи Тогоанецот и синоќа се запиша во листата на стрелци... Реал Мадрид со високи 4:1 го совлада Реал Сосиедад, а последниот гол на натпреварот го постигна Емануел Адебајор во 88. минута од натпреварот. "Многу сум среќен. Одлично се чувствував на теренот, а многу ми помогнаа и соиграчите. Полека се приспособувам на играта во Примера" - изјави Адебајор за клупскиот сајт додавајќи: "Со Мурињо сме во добри односи. Ми даде шанса да играм и тоа многу ми значи. Драго ми е што има голема доверба во мене. Среќен сум што играм за најдобриот клуб на светот. Имам добра прилика и морам да ја искористам."
сите 6 | | | веќе видена

Фернандо Торес прејде во редовите на Челзи за да освојува трофеи, но по вчерашниот пораз од Ливерпул, може слободно да заборави на Прермерлигашкиот пехар... Шпанецот ги одигра првите 65 минути за Плавите, а во 30. минута имаше шанса за гол првенец, но Карагер се најде на вистинското место. Единствениот гол на натпреварот го постигна Раул Мирелеш во 69. минута од наптреварот, сосема доволен за триумф на Ливерпул. Интересно, навивачите на Црвените подготвија и песна за Торес која гласеше: "Требаше да останеш во правиот клуб..." Па дали се каеш сега Фернандо? :-)
| | веќе видена

Фудбалерот на Коринтијанс, Вилијам Мораис е убиен во обид за вооружен грабеж во Бразил, соопшти полицијата во Сао Паоло... Како што се наведува, 19-годишниот играч од средината на теренот, кој бил на позајмица во клуб Америка е погоден во грб со пиштол во недела наутро, кога се обидувал да побегне од грабеж во градот Бело Хоризонте. Инаку, според информациите Мораис се враќал дома од забава кога го нападнале ограбувачите. Медиумите во Бразил шпекулираат дека веднаш биле уапсени три осомнечени лица. Мораис ја започна професионалната кариера во Коринтијанс, а пратен е на позајмица во клуб Америка оваа сезона. Постигна еден погодок за својот матичен клуб минатата сезона, кога Коринтијанс заврши како трет во бразилското првенство.
сите 2 | | | веќе видена

Сосема неочекувано, фудбалерот на Мелбурн Харт, Мет Томпсон се впиша во листата на стрелците на натпревар од австралискиот шампионат против Централ Кост Маринерс... Имено, фудбалерот од средината на теренот постигна погодок од повеќе од 60 метри, а заслугата оди на сметка на голманот на Маринерс, Рајан Метју. Погледнете го неверојатниот голмански кикс.
| | веќе видена

Дневниот спортски весник "L'Equipe" пренесува дека управата на американскиот фудбалски клуб, Њујорк Ред Бул, настојува да го донесе Французинот Николас Анелка... Њујорк Ред Бул сака напаѓачот да му се придружи на својот екс-соиграч од репрезентацијата на Франција, Тиери Анри, кој во март оваа година ќе ја започне втората сезона во САД. Братот на Анелка изјави дека поранешниот француски репрезентативец е сериозно заинтересиран за преминување во САД. 31-годишниот Анелка има договор со Челзи до 2012-та година, но по јануарскиот преоден рок значително нарасна конкуренцијата во лондоснскиот клуб, откако Торес премина од Ливерпул во Челзи.
| | веќе видена

Формула 1 возачот, Роберт Кубица се здоби со сериозни повреди возејќи рели во Италија. Во трката одржана близу Џенова, Пољакот изгуби контрола над својата "Шкода Фабија" и удри директно во ѕид... По несреќата, Кубица со хеликоптер е пренесен во болница и веднаш му била извршена операција за спречување на внатрешното крварење, која траела цели седум часа. Возачот на Лотус Рено се здобил и со сериозна скршеница на раката, по што малку фалело истата да му биде ампутирана. Кубица требаше да биде првиот возач на Лотус за следната сезона во Формула 1, но сосема извесно е дека нема да може да настапи на стартот на шампионатот (13 март во Бахреин), а многу веројатно е дека ќе ја пропушти и целата сезона.
сите 38 | | | веќе видена

Актуелниот шампион во Серија А, Интер е во голем налет, а тоа на своја кожа најдобро го почувствуваа фудбалерите на Рома кои беа поразени со 5:3... Тимот на Леонардо во еден момент имаше водство од 4:1 кое за малку можеше да го пропушти бидејќи Волчицата успеа да се врати во игра и да намали на 4:3. Сепак, на крајот славеа Нероазурите благодарение на головите на Снајдер, Мота, Камбијасо и двојниот стрелец Ето'о. Инаку, Рома во последните 30 минути играше со еден фудбалер помалку бидејќи Бурдисо беше исклучен во 63. минута од натпреварот. Моментално Интер се наоѓа на третото место на табелата со 44 бода, додека Рома влезе во мала криза и се наоѓа на седмото место со 39 освоени бода. Резултат: Интер - Рома 5:3 ( Снајдер 3, Ето'o 35, 63, Мота 71, Камбијасо 90/ Симплицио 13, Бурдисо 63, Вучиниќ 75, Лориа 81).
сите 18 | | | веќе видена

Во дуелот од Евро-африканската зона помеѓу Данска и Велика Британија, најдобро рангираната светска тенисерка, Каролина Вознијацки доби топка право в лице... За среќа, данската тенисерка мина без сериозни повреди, но сепак нејзината репрезентација е поразена со 2:1 од Британките. Погледнете го видеото.
| | веќе видена

Погледнете ги десетте најубави и најинтересни погодоци од првата недела на месец Фебруари... 1. Клаудио Маркизио (Јувентус); 2. Дерлеи (Наутико); 3. Симао Саброса (Бешикташ); 4. Ники Карле (Сиднеј); 5. Немања Видиќ (Манчестер Јунајтед); 6. "Чачито" Рамирез (Коринтијас); 7. Џузепе Роси (Виљареал); 8. Еду (Глазгов Ренџерс); 9. Адриан Луна (Уругвај У-20); и 10. Таданари Ли (Јапонија).
| | веќе видена

Фудбалерите на Барселона поставија нов рекорд од 16 победи во низа во Примера, откако синоќа убедливо го совлда мадридски Атлетико... Целата работа ја заврши Лионел Меси, кој беше стрелец на сите три погодоци и вкупно 24, со што го престигна Кристијано Роналдо кој има еден помалку. Погледнете го видеото со погодоците од синоќешниот натпревар.
сите 6 | | | веќе видена

Тренерот на фудбалерите на Арсенал, Арсен Венгер изрази разочарување по вчерашните 4:4 на теренот на Њукасл, бидејќи по првиот дел неговите фудбалери водеа со 4:0... "Се случија многу инциденти и вистински спектакл со многу спорни моменти. Исклучувањето на Абу Диаби се одрази негативно на нашата игра а потоа примивме погодок и се деконцентриравме. Некои одлуки на судиите мислам дека влијаеја на конечниот резултат, но како и да е ние изгубивме два значајни бода во трката за титулата, тоа е сигурно" - изјави францускиот стратег на клупата на Арсенал. На "Сент Џејмс Парк" фудбалерите на Арсенал за 45 минути обезбедија предност од 4:0 но, по конечните 4:4, стигнаа до неславен рекорд во Премиер лигата. Tие се запишаа како првиот состав што не ефектуирал максимално предност од 4 голови.
| | веќе видена

Жозе Мурињо изјави дека е задоволен како стојат работите во Реал Мадрид и планира да остане во Кралскиот клуб до крајот на неговиот договор... Мурињо на прес конференцијата пред натпреварот против Реал Сосиедад додаде дека е среќен во тимот и ги отфрли како шпекулации содржините кои укажуваа на тоа дека неговиот ангажман како тренер на Реал Мадрид е неизвесен. Ваквите наслови беа топ тема во медиумите откако Кралевите заостанаа цели седум поени зад лидерите Барселона во Ла Лига. "Нема да се вратам во Италија, имам уште четири години од мојот договор со Реал Мадрид и планирам да ги исполнам" - изјави Мурињо. "Многу сум среќен во Реал Мадрид и имам гарнации дека се движиме во вистинската насока" - додаде Мурињо. Следниот натпревар Мурињо и Реал Мадрид ќе го играат викендов на Сантијаго Бернабе против Реал Сосиедад, додека Барселона ќе си ги измери силите со Атлетико Мадрид.
сите 11 | | | веќе видена

next