Спортско Инфо

Италијанскиот напаѓач во редовите на Манчестер Сити, Марио Балотели освен што се покажува како огромен темперамент на фудбалскиот терен, важи за човек со големо срце надвор од него... Таблоидот "Сан" открива дека 20-годишниот фудбалер му дал 1000 фунти на скитник пред казино, откако во една вечер заработил 25 000 фунти на коцка. Балотели, кој заработува неделна плата од 100 000 фунти по трансферот од Интер, редовно им подарува банкноти од 20 фунти на бездомниците кои ги среќава на улиците на Манчестер. Последниот негов гест се случил пред казиното "235 Casino" изминатата недела. "Бездомникот не можеше да поверува на среќата. Тие пари ќе му бидат доволни за неколку месеци" - изјавил анонимен извор за весникот "Сан". Инаку, популарниот "Супер Марио" често е критикуван за неговото однесување на теренот, но и надвор од него, a оваа сезона има заработено многу парични казни од клубот и федерацијата, во вкупен износ од 300 000 фунти.
сите 3 | | | веќе видена

Управата на Јувентус не ни помислува да се откаже од услугите на својот прв голман, Џиџи Буфон... Најдобриот италијански голман се наоѓа на мета на Рома, која неодамна доби нови сопственици. Во разговор за италијанските медиуми, генералниот секретар на "Старата дама", Марота истакна дека Јувентус не планира да го продаде Буфон. "Буфон во последните десет години е најдобриот голман во светот и тој е дел од овој клуб. Јасно е дека нема лесно да се откажеме од неговите услуги. Никогаш сме немале никакви планови околу неговата продажба" - изјави Марота. Изминатата сезона започнавме со реконструкција на тимот. Во клубот доаѓа до смена на генерацијата и тој циклус се ближи кон крајот. Мораме да доведеме уште два до три играчи, кои со своето доаѓање би донеле квалитет во нашата екипа" - заврши генералниот секретар на Јуве.
| | веќе видена

Иако сеуште не дебитираше во дресот на Коринтијанс, бразилскиот напаѓач Адријано се соочува со повеќе месечно боледување... Имено, контроверзниот фудбалер на почетокот на месец март ја напушти Рома и се врати во својата земја, но никако не може да ја залечи повредата на Ахиловата тетива. По деталните лекарски прегледи е закажана итна операција, па некогашниот репрезентативец на Бразил го очекува пауза од најмалку пет месеци. Само за потсетување, Адријано во последно време имаше многу проблеми со повредите, вишокот килограми и алкохолот, а епизодата во Рома заврши крајно неславно, бидејќи одигра само седум натпревари во дресот на "волчицата".
сите 3 | | | веќе видена

Синоќа на НБА паркетите со одиграа три натпревари. До нови победи дојдоа тимовите на Бостон и Далас, додека Орландо израмни на 1:1 против Атланта... Далас без поголеми проблеми го совлада Портланд (101:89), па веќе води со 2:0. Кај победниците, најефикасни беа Новицки со 33, Стојаковиќ со 21 и Кид со 18 поени. Кај Портланд, најдобри беа Олдриџ со 24 и Волис и Милер со по 18 постигнати поени. Победникот во дуелот меѓу Бостон и Њу Јорк се реши во последните секунди од натпреварот а најзаслужен за победата на Селтикси беше Гарнет, кој поентираше на 12 секунди пред крајот за водство од 94:93, украде топка и изнуди прекршок. Најефикасни во редовите на Бостон беа Рондо со 30, Пирс со 20 и Ален со 18 постигнати поени. По првиот пораз на домашен терен, кошаркарите на Орландо синоќа успеаа да ја совладаат Атланта и да израмнат на 1:1. Кај Магичните, најефикасен беше Хауард со 33 поени, додека кај Атланта најефикасен беше Крафорд со 25 постигнати поени. Резултати: Бостон - Њу Јорк 96:93 Орландо - Атланта 88:82 Далас ...
сите 38 | | | веќе видена

Тренерот на Лацио, Едуардо Реја и наредната сезона ќе ги предводи фудбалерите од Рим... "Реја ќе остане во Лацио и наредната сезона. Веќе се договоривме околу продолжувањето на договорот, а деталите ќе ги објавиме наскоро" - изјави спортскиот директор на Лацијалите, Игли Таре. Реја се пресели на клупата на Лацио минатиот Февруари од сплитски Хајдук, а актуелниот договор му истекува на крајот од тековната сезона. "Клубот работи напорно за да се вмеша во трката за Скудетото во блиска иднина. Сакаме секоја година да се бориме за титулата во Серија А" - додаде Таре.
| | веќе видена

Полуфиналниот дуел од ФА Купот помеѓу двата тима од Манчестер, кој им припадна на "граѓаните" и понатаму е главна тема на разговор на Островото... Во прв план е постапката на напаѓачот на Сити, Марио Балотели, кој успеа крајно да ги испровоцира навивачите и фудбалерите од противничкиот табор по завршувањето на натпреварот. Италијанскиот фудбалер, триумфот го славеше пред трибините каде беа навивачите на Јунајтед, што не го прифатија фудбалерите на клубот од "Олд Трафорд". "Го покажуваше грбот од својот дрес на нашите навивачи. Тоа навистина не е културно, ниту пак спортски од негова страна" - беше навреден Нани. "Андерсон сакаше да го тргне за да не дојде до поголеми нереди. И Фердинанд имаше иста намера, моравме да го запреме неговото безобразно однесување" - изјави Португалецот.
| | веќе видена

Македонскиот кошаркар, Владо Илиевски допринесе во победата на Олимпија Љубљана против Крка со осум постигнати поени и четири асистенции... Неговата Олимипија во финалето на НЛБ лигата ќе се сретне со белградски Партизан. "Сигурно дека во четврток ќе видиме големо финале. Според прикажаното, ќе се сретнат двете најдобри екипи оваа сезона, па сметам дека ќе уживаме, не само ние играчите, туку и публиката" - изјави Илиевски. "Сепак, сигурен сум дека ќе биде тешко. Партизан е голема екипа, која игра константно во текот на целата сезона. Не го менуваат системот на игра, имаат квалитетни странци, но и домашни кошаркари, па секако ќе ни биде тешко. Меѓутоа, јас сум оптимист и се надевам дека ќе излеземе како победници од овој дуел" - заклучи кошаркарот на Олимпија.
сите 12 | | | веќе видена

Тренерот на Челзи, Карло Анчелоти е уверен дека напаѓачот Фернандо Торес до крајот на сезоната ќе проработи и ќе и помогне на екипата да оствари добар резултат, а во овој момент тоа би значело пласман во Лигата на шампионите... Меѓутоа, Анчелоти одби да изјави дали Шпанецот ќе биде стартер на денешниот натпревар од Премиер лигата против Бирмингем. "Торес може да постигне погодок, ако е на теренот, нормално. Тешко е, да се направи промена во тимот кој одлично одигра против ВБА. Не мислам само на резултатот (3:1), туку и на комплетната слика" - вели италијанскиот стратег. "Неговата тренинг-програма се разликува од подготовките на останатите играчи. Мислам дека сака да постигне погодок и е незадоволен од статусот кво оваа сезона. Се обидуваме да направиме се што е во наша можност за да го поддржиме" - заврши Анчелоти.
сите 5 | | | веќе видена

Нашата ватерполо репрезентација со победа го заврши настапот во Светската лига оваа сезона... Синоќа во Олимпискиот базен во Скопје, избраниците на Сашо Поповски на пенали ја совладаа селекцијата на Германија. Доколку судењето не беше максимално пристрасно во корист на гостите сигурно ќе победевме во регуларниот тек, но по 32 минути резултатот гласеше 9:9. Во пенал-рулетот, Маринковиќ одбрани во третата серија, по што Ранчиќ во последната петта серија им го зададе решавачкиот удар на Германците за победа на Македонија од 5:3 или вкупно 14:12. Со оваа победа му се реванширавме на вчерашниот противник за поразот во Штутгарт и по пет загубени натпревари со успех го завршуваме настапот во рамките на првата група.
сите 11 | | | веќе видена

Интер ја победи Парма со резултат од 1:0 на полуфиналниот натпревар во рамките на Купот на Италија... Интер успеа да ја победи Рома на Олимпико во Рим и ја прекина серијата порази. Леонардо стартуваше со Горан Пандев и конечно стигна до посакуваната победа која би требало да го врати тимот во вистнискиот колосек. Резултатот се отвори во 45. минута со прекрасниот гол од 25 метри на Дејан Станковиќ за водство на нероазурите од 1:0 што воедно беше и конечен резултат на натпреварот. Рома имаше неколку серозни шанси, Марко Вучиниќ имаше одлична можност уште додека резултат беше 0:0 но не успеа да реализира. Следниот натпревар, односно реваншот Интер против Рома е закажан за 11 Мај на Џузепе Меаца во Милано. Трофејот во Купот на Италија е единствената надеж на Интер кој претходно беше елиминиран во Лигата на Шампионите, а нема шанси ни за освојување на Скудетото оваа сезона.
сите 38 | | | веќе видена

Утре на Местаља, во рамките на финалето од шпанскиот Кралски Куп, силите ќе си ги измерат вечните ривали Реал Мадрид и Барселона... Голманот на Кралевите, Икер Касиљас изјави за Marca дека овој натпревар е од огромно значење за Реал Мадрид. "Кралскиот Куп има огромна важност за Реал и не можеме да си дозволиме да не го освоиме веќе 17 години. Поради тоа, овој натпревар ни е многу важен. Јас сум во клубот 11 години, но сеуште не сум го освоил овој куп" - изјави Касиљас. "Мора да одиграме борбено и дисциплинирано. Од почетокот до крајот мораме да се фокусираме само на натпреварот. Треба на сите да им покажеме дека сме во состојба да се бориме како тим. Се е можно, имаме еднакви шанси за освојување на трофејот, а јас искрено се надевам дека на крајот ние ќе се радуваме" - заврши кралскиот голман.
сите 10 | | | веќе видена

Синоќа на НБА паркетите се одиграа само два натпревари, а до нови триумфи дојдоа тимовите на Чикаго и Мајами... Најдобриот тим од регуларниот дел на сезоната, Чикаго Булс по втор пат ја совладаа Индијана, овој пат со 96:90. Дерик Роуз (36 поени, 8 скока и 6 асистенции) и Карлос Бузер (17 поени, 16 скока) блескаа на паркетот и ги предводеа Булси до нов триумф. Кај Пејсерси, најдобар беше Грејнџер со учинок од 19 поени и 4 асистенции. И Мајами Хит по втор пат го совлада својот противник. Џејмс (29 поени) и Бош (21 поен) беа најзаслужни за новата победа на Хитси над немоќната Филаделфија (94:73).
сите 47 | | | веќе видена

Голманот на Шалке и германската репрезентација, Мануел Нојер од наредната сезона ќе настапува за минхенски Баерн, потврдија раководните луѓе на баварскиот тим... Нојер изминатата недела изјави дека веќе донел одлука за неговата иднина, но не сакаше да потврди за што се работи, а според медиумите во Германија тој речиси сигурно се сели во Минхен, иако постоеше заинтересираност и од Англија, односно Манчестер Јунајтед. Според локалните медиуми, трансферот на малдиот голман во Баерн Минхен од Шалке изнесува околу 20 милиони евра.
сите 16 | | | веќе видена

Милан има солидна предност во однос на најблиските ривали за освојување на "Скудетото"... Зад "Росонерите" заостануваат Наполи со шест и Интер со осум бодови. Поради тоа тренерот на Милан, Масимилијано Алегри смета дека неосвојувањето на титулата би било еднакво на самоубиство. За ваквата состојба на табелата најзаслжен е се чини Удинезе, кој славеше на гостувањето во Неапол. "Резултатот на 'Сао Паоло' е навистина важен. Има уште доста да се игра, но шест бодови е солидна предност. Неосвојувањето на 'Скудетото' е рамно на самоубиство" - изјави Алегри, а потоа одговори и на прашањето кој фудбалер би сакал да го види во Милан наредната сезона. "Дефинитивно Марек Хамшик. Го има најважното - жестината, а бидејќи е млад (23 години) верувам и дека многу ќе напредува" - заврши Алегри.
сите 5 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од 32-рото коло на шпанската Примера, фудбалерите на Виљареал потешко од очекувањата дојдоа до трите бода против Сарагоса, благодарение на погодокот на Роси и тоа од пенал... Со оваа минимална победа Виљареал се зацврсти на четвртата позиција, додека Сарагоса и понатаму се наоѓа во незавидна позиција делејќи го 18-тото место со Малага. Погледнете го видеото од единствениот погодок на Џузепе Роси од пенал.
сите 7 | | | веќе видена

И трета година во низа, центарот на Орландо Меџик, Двајт Хауард е прогласен за најдобар дефанзивец во НБА лигата, со што влезе во историјата на ова натпреварување, бидејќи стана првиот и единствен кошаркар кој успеал да стигне до оваа престижна награда три пати едно по друго... Хауард од година во година претставува ноќна мора за противниците кои ќе се осудат да стапнат во неговиот рекет, а од статистистичките податоци изминатата сезона се истакна како второпласиран скокач (14,1 скок по натпревар) и четврти блокер (2.378 "банани" по натпревар). Со тоа, високиот центар стана единствениот кошаркар по Бен Валас и Дикембе Мутомбо кој бил барем три пати прогласуван за дефанзивец на сезоната. Валас и Мутомбо биле четири пати, но никогаш три пати во низа.
сите 14 | | | веќе видена

Фудбалерот на Интер, Самуел Ето нема да настапи на натпреварот од Купот на Италија против Рома, поради повреда на левата нога... На последниот првенствен дуел против Парма, Ето заработи повреда на зглобот на левата нога и според првичните прогнози следува пауза од две недели за Камерунецот. Добра вест за Леонардо е враќањето на Давид Суазо и Валтер Самуел, кои веќе подолго време се наоѓаа на листата на повредени играчи, и конечно се вратија на тренинзите на сеуште актуелниот шампион на Италија, Интер.
сите 3 | | | веќе видена

Саломон Калу изјави дека Дидие Дрогба за Челзи е како Рајан Гигс за Манчестер Јунајтед и додаде дека може да игра за тимот додека тој сака... Моќниот напаѓач игра одличен фудбал, а неговиот соиграч верува дека може да го одржува тоа ниво. "Тој се чувствува одлично, погледнете го Гигс, тој има 37 години и ја работи својата работа најдобро, потребни се вакви играчи кој имаат искуство и сакаат да играат, а кога играат играат со срце" - изјави Калу. "Мислам дека Дрогба може да игра уште, уште толку колку што ќе посака, ако тимот игра за напаѓачот тој ќе го покажа своето најдобро" - додаде Калу. "Торес дојде во нов тим, потребно е време да се адаптира, сите очекуваат гол од него, но не е толку лесно"
| | веќе видена

Герет Бејл е добитник на престижната награда ПФА за играч на годината во Англија... Бејл го победи Самир насри кој го освои второто место, додека третото место му припадна на Карлос Тевез. Велшанецот блесна во сезоната 2010/2011 како клучна личност во успехот на Тотенхем и пласманот во Лигата на Шампионите каде стигнаа до четвртфиналето. Исто така интересен факт е дека тој е четвртиот велшанец кој ја добил оваа награда, претходни добитници се Рајан Гигс, Марк Хјуз(двократен добитник) и Иан Раш.
сите 8 | | | веќе видена

Масимо Морати ги демантираше шпекулациите дека Жозе Мурињо ќе се врати во Интер... Морати истакна дека Интер е во криза, но додаде и дека има доверба во Леонардо. "Интер го достигна највисокото ниво на криза на психолошки и физички план, до мечот со Милан Леонардо одлично ја вршеше својата работа и очекувавме потоа од екипата да го извлече максимумот, но тоа не се случи" - изјави Морати. "Се надевам дека Леонардо ќе ја промени ситуацијата бидејќи има добри играчи, во однос на приказните околу можното враќање на Мурињо во Интер, потенцирам дека тоа едноставно нема да се случи" - додаде Морати.
| | веќе видена

next