Спортско Инфо

Во текот на вчерашниот ден, претседателот на Барселона Сандро Росел, изјави дека неговиот тим повторно ќе му даде пет гола на лутиот ривал Реал Мадрид... Шпанските фудбалски гиганти ќе имаат два нови дуели овој месец, еден во првенството на "Сантијаго Бернабеу" и еден во финалето на Кралскиот Куп на неутрален терен во Валенсија. Првиот човек на Каталонците е премногу самоуверен и смета дека Барселона повторно ќе победи со 5:0, но овојпат тоа ќе го стори на гости, сред Мадрид на "Сантијаго Бернабеу".
сите 6 | | | веќе видена

Познатата македонска пејачка, Елена Ристеска е уловена од папараците во Лондон и тоа во друштво на ултра-популарниот шпански напаѓач, Фернандо Торес... АПРИЛИЛИЛИ!!!! Се разбира дека се работи за фотомонтажа изработена од тимот на "www.sportsko.info", но се надеваме дека го привлековме Вашето внимание. :)
| | веќе видена

Интер и Милан ќе одиграат нерешено со резултат од 1:1 според симулацијата на EA Sports на FIFA 2011... Гигантите од серија А ќе си ги измерат силите во сабота, Росоњерите моментално се на пол позицијата, додека Нероаѕурите се на второто место со само два бода помалку. Последната средба на двата тима во Ноември заврши со минмална победа на Милан со 1:0, но претходните три натпревари завршија во корист на Интер.
сите 5 | | | веќе видена

Напаѓачот на Реал Мадрид, Карим Бензема може да го пропушти првиот четвртфинален дуел од ЛШ против Тотенхем... Барем така изгледа според првите тестови по повредата која ја заработи на пријателскиот дуел помеѓу Франција и Хрватска. Овие две репрезентации се сретнаа во вторникот (0:0), а Бензема беше принуден да го напушти теренот во 74. минута поради болки во левата нога. Веројатно станува збор за истегнување на бутниот мускул поради кое Французинот би можел да паузира десетина дена, што значи дека неговиот настап против Тотенхем е неизвесен.
сите 13 | | | веќе видена

Најдобриот српски тенисер, Новак Ѓоковиќ ја продолжи низата на импресивни резултати. Овој пат, тој го совлада Кевин Андерсон со 2:0 по сетови (6:4, 6:2)... Ноле дојде до 22. последователна победа по два часа игра, а со овој триумф тој му се одмазди на стариот должник Андерсон кој го совлада Ѓоковиќ на истиот турнир пред три години. Во полуфиналето, српскиот тенисер ќе се сретне со Американецот Марди Фиш, кој го совлада Давид Ферер. Вториот полуфинален пар ќе биде познат денес, по дуелите Бердих - Надал и Симон - Федерер.
сите 34 | | | веќе видена

Синоќа на НБА паркетите се одиграа 13 натпревари. Мајами со маки дојде до победата над Вашингтон. Чикаго славеше над Минесота и успеа да ја оддржи предноста во однос на Бостон... Триото на Мајами повторно беше во форма. ЛеБрон Џејмс со 35, Двејн Вејд со 31 и Крис Бош со 26 поени им донесоа победа на Хитси во дуелот против Вашингтон (123:107). Кај поразените најефикасен беше Џордан Крафорд со 39 поени. Чикаго ја оправда улогата на фаворит против Минесота и славеше со 108:91. Најефикасни на паркетот беа Карлос Бузер со 24 и Дерик Роуз со 23 постигнати поени. НБА среда, резултати: Филаделфија - Хјустон 108:97 Денвер - Сакраменто 104:90 Њу Јорк - Њу Џерси 120:116 Атланта - Орландо 85:82 Шарлот - Кливленд 98:97 Индијана - Детроит 111:101 Торонто - Милвоки 98:104 Вашингтон - Мајами 107:123 Мемфис - Голден Стејт 110:91 Минесота - Чикаго 91:108 Њу Орлеанс - Портланд 95:91 Феникс - Оклахома 98:116 ЛА Клиперс - Далас 100:106
сите 24 | | | веќе видена

Букмејкерите во Европа предупредуваат дека следуваат неколку сомнителни средби во Серија А во Италија кои треба да се играат следниот викенд... Тие потенцираат дека веќе се уплаќаат големи суми на две средби кои се на програмата во Серија А следното коло. Станува збор за натпреварот Бреша - Болоња во сабота каде се типува на голема 1, и за натпреварот Киево - Сампдорија во недела каде се уплатува на нерешен резултат. Уште од минатиот петок е заблежана зголемена уплата на нерешен резултат на средбата која се игра на стадионот "Марк Антонио Бентегоди" во Верона. Три од букмејкерските куќи го имале овој натпревар во понудата за типување, но ја стопирале уплатата кога дошле до неверојатен влог од 200 000 евра за мечот Киево - Сампдорија. За средбата Бреша - Болоња пак, се уплатувани големи пари за 1 и тоа двапати повеќе од оние кои се уплатени за дербито Милан - Интер. На почетокот за уплата на 1 коефициентот бил околу 2, а сега тој изнесува 1,50.
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, македонската ватерполо репрезентација ја совлада Белорусија со 9:6 на гостувањето во Минск и направи голем исчекор напред во обезбедувањето на бараж за пласман на Европското првенство... Три погодоци за нашиот состав постигна Рангиќ, два Вуксановиќ, а по еден Рачуница, Делаш, Босанчиќ и Петровиќ. За Македонија ова е прва победа во квалификации во кои загубивме од Шпанија во Скопје со 10:6. Следен наш противник во рамките на групата "Ц" повторно е Белорусија, која ја пречекуваме во Скопје на 11-ти мај.
сите 9 | | | веќе видена

Дејан Станковиќ изјави дека Леонардо го инспирира Интер на начин што играчите на терен излегуваат да го покажат најдоброто од нив... Станковиќ во интервју за Скај Спорт 24 со избрани зборови го пофали тренерот на Интер за тоа како тој влијае на играчите. "Леонардо е прекрасна личност, покрај него сите сме среќни, тој има одличен однос со играчите и сите на терен сакаат да го дадат најдоброто за него" - изјави Станковиќ. "Неколку пати се покажа во поинакво издание, можеби три пати, нема да ви кажам конкретно кога, во тие моменти видовме еден поинаков Леонардо, но тоа траеше само неколку минути и потоа се врати на оној кој ни е добро познат" - додаде Станковиќ. "Ние сме во трка и ќе се бориме во секоја компетиција, додека пак росоњерите не се" "Учеството во Лигата на Шампионите нема да ни наштети туку дополнително ќе не инспирира" Интер и Милан ќе се ги измеарат силите викендов во сабота, тоа ќе биде топ дуел во Серија А меѓу првите два тима кои ги делат само два бодови.
| | веќе видена

"Совјетски Спорт" пренесува дека 33-годишниот фудбалер на Милан, Џенаро Гатузо на лето станува играч на рускиот Анжи од Република Дагестан... Управата на клубот, која изминатиот период ги ангажираше Роберто Карлос и Мбарк Бусуфа наводно веќе ги договорила сите услови за соработка со Гатузо. Само за потсетување, подолг период е актуелна приказната дека фудбалерот од средината на теренот заминува за Русија, но не во Анжи туку во Зенит од Санкт Петерсбург.
сите 6 | | | веќе видена

Лионел Меси беше една од ѕвездите која настапи на синоќешниот пријателски натпревар помеѓу Аргентина и Костарика, кој заврши без голови 0:0... Популарноста на малиот Аргентинец е толкава што неговите противници чекаат во ред за да го добијат неговиот автограм. Погледнете го видеото.
сите 6 | | | веќе видена

Можеби звучи неверојатно, но компанијата која најмногу се мрази во Англија е Фудбалскиот Клуб Манчестер Јунајтед... Ова се резултатите од анкетата на "Online Opinions" спроведена врз 1000 жители на Островото. Интересно е дека ниеден друг клуб не се наоѓа ниту близу до Јунајтед по непопуларност. "Црвените Ѓаволи" добија дури 36% од гласовите на иситаниците. Повеќето од анкетираните истакнале дека им пречи популарноста на Манчестер, силата и успесите кои ги постигнуваат. Второто место го завзема ирската нискобуџетна авиокомпанија "Рајан Ер" со 23% од гласовите, а третото место му припадна на "Бритиш Гас".
| | веќе видена

Синоќа се одиграа 10 натпревари во рамки на квалификациите за Европското првенство во фудбал, што следната година ќе се одржи во Полска и во Украина... Најинтересно беше во Амстердам, каде Холандија и Унгарија одиграа извонреден натпревар со неколку пресврти и дури осум погодоци, од кои седум беа постигнати во вториот дел. На останатите натревари фаворитите минаа без посериозни проблеми и беа постигнати следните резултати: Турција - Австрија 2:0; Белгија - Азербејџан 4:1; Естонија - Србија 1:1; Северна Ирска - Словенија 0:0; Романија - Луксембург 3:1; Шведска - Молдавија 2:1; Холандија - Унгарија 5:3; Израел - Грузија 1:0; Чешка - Лихтенштајн 2:0; и Литванија - Шпанија 1:3. Погледнете ги најинтересните моменти од голеадата помеѓу Холандија и Унгарија.
сите 44 | | | веќе видена

Иако Србинот Новак Ѓоковиќ сериозно се приближува и наскоро би можел да стане светски рекет број 1, Надал се чувствува безбеден на врвот... "Не чувствувам никаков притисок. Не морам да ги одбранам поените од изминатата сезона. Играм тенис за да добивам натпревари, а не за да бранам поени" - вели шпанскиот тенисер. Потоа дополни дека многу му е поважен ранкингот во тековната сезона, отколку вкупниот ранкинг. "Секоја година почнувам од нула. Моментно сум шести во оваа година и тоа не е баш најдобро. Но, бев повреден и не играв цел месец. Само сакам да имам шанса да се доближам кон тој ранкинг" - заклучи во свој стил Надал по победата над Долгополов со 6:1 и 6:2.
| | веќе видена

Младинската фудбалска репрезентација на Македонија славеше против своите врсници од Црна Гора со 1:0, на пријателска средба што се одигра во текот на вчерашниот ден во Подгорица... Единствениот погодок на средбата беше постигна во 71-вата минута, а реализатор беше Самир Фазли. Избраниците на селекторот Бобан Бабунски, овие неколку дена, тест средбите ги заокружија со две победи, откако во петокот на стадионот "Борис Трајковски" со истиот резултат ги совладаа репрезентативците до 21 година на Словенија.
сите 11 | | | веќе видена

Англискиот репрезентативец, Џек Вилшер, откри дел од тактиката на "Гордиот Албион", која била применета во победата на квалификациониот натпревар против Велс... Младиот фудбалер на Арсенал напомена дека селекторот Фабио Капело се обиде да ја копира играта на Барселона, а ефектот бил сосема очигледен. "Пред натпреварот со Велс гледавме неколку видео снимки на филозофијата на Барселона. Во тој дуел се обидовме да користиме кратки додавања и притисок идентичен на оној кој го вршат Каталонците. Бевме одлични" - изјави Вилшер за медиумите во Англија.
| | веќе видена

Белгиската тенисерка, Ким Клајстерс сеуште не одлучила дали ќе настапи на ВТА турнирот во Пекинг, кој ќе биде одигран во октомври, во кинеската престолнина... Некогашниот рекет број 1 истакна дека не сака да игра на турнирите во Азија, поради опасностите од зрачењето, предизвикано од земјотресите во Јапонија. Кина Опен, инаку е редовно натпреварување во ВТА календарот. "ВТА ги следи ситуациите и развојот на настаните. Но, за мене најважно е моето семејство. Не сакам да одам во Пекинг без ќерка ми Џад. Постојат многу проблеми, кои како мајка ми го отежнуваат настапот на турнирите" - изјави Клајстерс.
| | веќе видена

Македонската кошаркарска федерација денеска одржа прес-конференција за медиумите, на која ги коментираше случувања во македонската кошарка за време на средбата од финалето на Купот на Македонија во кошарка... На пресот присуствуваа претседателот Даниел Димевски и генералниот секретар Дејан Лекиќ. Федерацијата ги казни Работнички и МЗТ Скопје, кои ќе играат по три натпревари без публика, што значи дека пред празни трибини ќе се игра и петтото сезонско дерби викендов во "Градски парк". Тони Симиќ доби забрана од настап на три натпревари + 50 000 денари парична казна поради непристојно однесување и провокација. Ненад Зивчевиќ кој одби да го прими сребрениот медал и Енес Хаџибулиќ за непристојно однесување и провокација исто така се казнети со по три натпревари неиграње.
сите 15 | | | веќе видена

Холандскиот репрезентативец, Рафаел ван дер Варт ги шокираше сите во Тотенхем со изјавата дека сака повторно да игра во Мадрид... Иако Тотенхем има одлична шанса повторно да се пласира во ЛШ, ван дер Варт сепак изјави дека би се вратил во Мадрид, а како најголема причина за тоа го наведува семејството. Тој дојде на Вајт Харт Лејн минатото лето за осум милиони фунти. "Малиот Дамјан е најважната работа во мојот живот. Зборува Шпански и Англиски. Секогаш ме прашува зошто немаме базен, но тука нема сонце. Не е како во Мадрид" - изјави Холанѓанецот и додаде: "Играв во Холаднија, Германија, Шпанија, а сега и во Англија, но Бернабе е единствен. Многу сакам да се вратам."
сите 2 | | | веќе видена

Обвинителството во Белград поденесе тужба против Светлана Ражнатовиќ Цеца поради сомневање дека присвоила пари од продажба на фудбалерите од Обилиќ... Според обвинителството, Цеца учествувала во 10 траснфер зделки од кои заработила околу 4 милиони германски марки и 3 милиони долари. И нејзината сестра, Лидија Величковиќ ќе се најде на обвинителската клупа бидејќи отварала тајни сметки на Кипар, во Унгарија и Македонија на кои биле префрлани пари од спорните трансфери. Се споменуваат трансфери на десет фудбалери меѓу кои оној на Ненад Гроздиќ кој премина во Витезе, Милан Лешњак во Клуб Бруж, Иван Вукомановиќ во Бордо, Никола Лазетиќ во Фенербахче, Драган Шарац во Штурм, Милан Обрадовиќ во Локомотив како и трансферот на Небојша Јеленковиќ и Марјан Живковиќ во Литекс.
сите 18 | | | веќе видена

next