Спортска Треска

Луис Нани е се поблизу до заминување од “Олд Трафорд“, тој долго време веќе не е во стартната постава, а за поразот од Челси во Лига купот Фергусон го обвини токму него. Ние ви ги претставуваме петте причини поради кои тој би преминал во редовите на Арсенал. 1. Тој ќе биде релативно ефтин Манчестер Јунајтед е подготвен да го продаде Нани уште во јануари поради големата плата која ја зема играчот. Според извештаите договорот на Португалецот му истекува во јуни 2014. година, а тој зема неделна плата од 60.000 долари. Јунајтед ќе се обиде да се ослободи од играчот порано поради тоа што подоцна никој нема да сака да плати цена, кога ќе може да го земе за една година бесплатно. 2. Тој е млад, но доста искусен Нани има повеќе од 70 натпревари за Португалија и над 130 во дресот на Јунајтед, кога ќе го додадете искуството, односно освојувањето на Премиер лигата, Лигата на Шампионите и учество на многу важни средби, тогаш тој би бил одличен во тимот на Венгер каде недостасува токму тоа. 3. Нани ќе сака да покаже дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо ги предупреди своите фудбалери дека мораат да го подигнат своето ниво на игра додека сакаат да ја одбранат титулата првак на Шпанија. Месут Озил игра многу подобро после критиките за слабите партии на почетокот на сезоната, но Мурињо тврди дека мора да направи повеќе. „Што тој има навистина? Игра како и сите останати, сите треба да ја подигнат формата. За победа мора добро да играме, зошто тоа кога нема да го направиме тоа, ние не победуваме. Останатите тимови имаат повеќе среќа во некои детали, може да победат и кога не играат добро“. Португалскиот стручнак потврди дека на ‘кралскиот клуб’ му недостигаат повредените играчи во средината на теренот Чави Алонсо и Семи Кедира, но е уверен дека имаат доволен избор во тимот за покривање на нивното отсуство. „Би сакал Чави и Семи да играат, но то не е проблем, имаме и други опции“, изјави Мурињо, разрешувајќи ги критиките дека на последните натпревари во тимот не биле вклучени повеќето млади играчи. Тој смета дека клупската ...
сите 4 | | | веќе видена

Денес Лионел Меси го доби својот син Тиаго, а пред точно 869 денови и Кристијано Роналдо за прв пат стана татко откако го доби својот син Роналдо Џуниор. Верувале или не, токму 869 денови е разликата и помеѓу Кристијано Роналдо и Лионел Меси. Да, добро прочитавте, исто толку колку што е разликата помеѓу нивните синови. Ајде сега некој филозоф нека го објасни сето ова… навистина неверојатно!
сите 25 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Барселона Лионел Меси веќе е татко, откако денес околу 17:15 се роди неговиот наследник Тиаго. Меси во текот на денот беше ослободен од обврските кон клубот, не замина ниту на тренинг и целиот ден го помина во болница. Тој утре ќе се појави на теренот против Селта Виго каде ќе биде промовирана и “Златната копачка“, покрај тоа нормално се очекува да добие и честитки за својот прв син.
сите 26 | | | веќе видена

Последен пат кога играле ‘црвените ѓаволи’ и ‘тобџиите’ во Манчестер, Арсенал претрпе понижувачки пораз од 8:2. Тој натпревар беше пред нешто повеќе од една година, а менаџерот на тимот од Лондон тврди дека немало да има одмазда, бидејќи тој и неговите момци на тоа веќе заборавиле. „Одмазда не постои! Секако дека таков пораз им остава трага на тие кои учестувале на тој натпревар, но тоа се заборава кога ќе излезете на терен“, изјави Арсен Венгер. „Некогаш околностите на денот на натпреварот укажуваат на тоа резултатот да биде висок, односно низок. Мислам дека чудни околности имаа влијание на резултатот за да биде каков што беше, едноставно не ни беше денот“ , се правдаше Венгер. Во Арсенал во сабота, од играчите кои настапија на тој кобен августски ден 2011. година, ќе игра само Арон Ремзи. Тимот на Арсен Венгер во вторникот одигра чуден натпревар против Рединг, со резултат 7:5 за ‘топџиите’. Тимот на Алекс Фергусон во дуел влегува по двата натпревари против Челси, од кои една играле во Премиер лига и се ...
сите 54 | | | веќе видена

Претседателот на Интер Масимо Морати изјави дека Барселона е досадна за гледање, и дека ситуацијата би била уште полоша доколку шпанската екипа во своите редови го немала Лионел Меси. „Фудбалот останува една мистерија во животот и никогаш не знаете како ќе заврши еден натпревар. Затоа гледањето на натпреварите на Барселона се прилично досадни. Би било уште подосадно ако го немаат Меси. Повеќе сакам друг стил на игра, контранапад, три допири со топката и шут во гол“, изјави Морати. Интер во последно време игра многу добро, а тимот на Андреа Страмочини врза осум победи, вклучувајќи ја Серија А и Лига Европа. ‘Нероаѕурите’ моментално заостануваат четири бода позади Јувентус, а овие два тима во сабота во 20.45 играат во големо дерби во Торино.
сите 4 | | | веќе видена

Еден од номинираните канидати за освојувањето на трофејот Златна топка, Бразилецот Нејмар, оцени дека Лионел Меси, Кристијано Роналдо и Андрес Иниеста се главните фаворити за ова престижно признание. Нејмар, кој е меѓу 23 кандидати за светски играч на годината, изјави дека имал сјајна сезона со својот клуб Сантос, но не верува дека ќе биде на списокот на трите имиња, кои ФИФА ќе ги објави на крајот на овој месец. „Постојат голем број играчи кои би можеле да бидат пред мене. Мислам дека наградата треба да ја освои Меси бидејќи е пред сите, со Роналдо позади него“, изјави 20-годишниот бразилски напаѓач. Нејмар е втора година по ред меѓу 23 номинираните фудбалери за Златната топка. Бразилскиот репрезентативец ја освои и наградата ‘Ференц Пушкаш’ за најдобар гол во 2011. година. Церемонијата за прогласување на светскиот играч на годината ќе биде одржана во Цирих во мај 2013. година.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот на УЕФА Мишел Платини изјави дека играчот на Јувентус Андреа Пирло би можел да ја освои престижната награда ’Златната топка’. „Пирло навистина игра многу добро и верувам дека може да дојде до ова признание. Сепак, ќе биде тешко, бидејќи конкуренцијата е голема“, изјави Платини за италијанските медиуми. Покрај Пирло, на списокот на кандидатите за ова признание се наоѓаат и уште двајца Италијанци, Џанлуџи Буфон и Марио Балотели. Андреа Пирло минатата сезона беше најзаслужен за освојувањето на Јувентус на титулата првак на Италија. Феноменалниот Пирло пред брзо време го прослави јубилејот, две години без пораз. Тој уште еднаш изјави дека се противи за воведувањето на видео-технологија поради спорните ситуации на натпреварите. „Ако тоа го направиме, тогаш веројатно би требало да го провериме секој офсајд, слободен удар или корнер, бидејќи судијата секогаш може да погреши“, додаде некогашниот ас на Јувентус и репрезентацијата на Франција.
сите 3 | | | веќе видена

Некогаш најдобриот фудбалер на светот, Бразилецот Роналдињо, имаше среќа бидејќи во сообраќајната несреќа во која учестувал останал неповреден. Според наведувањата на бразилските медиуми, Роналдињо тргнал накај тренинг каде му се случила сообраќајка во која учествувале три возила. Само возачот на камионот, кој и го предизвикал ова, морало да биде однесен во болница, а Роналдињо, иако му е оштетен автомобилот, стигнал на тренинг бидејќи на местото на несреќата поминал клупскиот колега Жо, кој го однесол. Роналдињо во досегашниот тек на првенството постигна седум голови, а како и во деновите на неговата најголема слава – и сега брилијантно благодарејќи на сјајните потези. Вреди да погледнете!
| | веќе видена

Најмладиот фудбалер на Динамо Ален Халилович се повеќе ги привлекува европските клубови, а шпанските медиуми пишуваат дека го сака и Реал Мадрид. Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо наводно му понудил на Динамо 8 милиони евра за 16-годишниот офанзивец од средниот ред, наследникот на Лука Модрич кој пред скоро време пристигна во Реал. За Халилович наводно порано се интересирале Манчестер Јунајтед, Јувентус, Арсенал и Удинезе. Еден од најталентираните европски фудбалери доби покана во младата репрезентација на Босна и Херцеговина, но сеуште не одлучил дали ќе прифати, или ќе заигра за Хрватска.
| | веќе видена

Одбрамбениот фудбалер на Реал Мадрид Серхио Рамос изјави дека тимот, и покрај фактот дека изостанува осум бодови зад Барселона и Атлетико, не се одрекол од борбата за титулата шампион на Шпанија. „Премногу сме мотивирани да ја стигнеме Барселона. Ќе се бориме до самиот крај за шампионската титула и веруваме дека ќе биде премногу возбудливо“, изјави Рамос за шпанските медиуми. После лошиот старт на сезоната, Реал ја стабилизира формата, а во последниот натпревар ја победи Мајорка со 5:0. „Ако продолжиме вака, ќе можеме да им направиме притисок на водечките тимови“, додаде Рамос. Тимот на Реал следниот викенд во Премиера ќе ги дочека фудбалерите на Сарагоса.
сите 2 | | | веќе видена

Кошаркарите на Сан Антонио забележаа минимална победа од 86:84 над Оклахома во единствениот натпревар од НБА кој се одигра синоќа. Победата на домашниот тим му ја донесе Тони Паркер кој погоди со збукот на сирената. Паркер натпреварот го заврши со 14 поени и 11 асистенции, додека Тим Данкан постигна 20 поени и забележа осум скокови. Кај Оклахома Кевин Дурант беше најдобар со 23 поени, 14 скокови и 5 асистенции, додека Вестбрук уфрли 18 поени, осум скокови и пет асистенции.
сите 37 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид не е задоволен од игрите на капитенот на “кралевите“ Икер Касиљас и наскоро би можел да го замени, пишуваат шпанските медиуми. Замената за Касиљас би можел да биде Мануел Ноер од Баерн Минхен. Познато е дека Касиљас често ги критикуваше постапките на Мурињо, па очигледно дека Мурињо ќе се обиде да се ослободи од Икер. Иако и едниот и другиот во јавноста тврдат дека немаат несогласувања, германскиот “Билд“ потврди дека Мурињо има намера да плати 30 милиони за Ноер. Доколку Баерн Минхен не се согласи за оваа понуда, тогаш Мурињо ќе се сврти кон Куртоа од Атлетико Мадрид. Како ќе реагираат играчите, фановите и раководството на Реал на ваквата одлука на тимот и можноста да се продаде легендата на клубот Икер Касиљас останува да видиме.
сите 3 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Јувентус Андреа Барѕаљи изјави дека се плаши од игрите на Диего Милито пред дербито помеѓу Јувентус и Интер. Јувентус моментално е прв на табелата со четири бодови предност пред Интер, кој е во неверојатна серија од осум победи едно по друго. Милито на десет натпревари до сега има постигнато пет голови. „Се плашам од Диего Милито. Тој е комплетен играч, има се. Се работи за еден од најдобрите напаѓачи во Европа. Не пропушта ниту една прилика“ , изјави Барѕаљи. Дефанзивецот на “Старата дама“ го пофали и младиот тренер Андреа Страмачиони. „Тој е навистина добар стратег, убаво е да се гледа како млад тренер има визија и добива шанса. Не мислам дека саботниот натпревар ќе го одлучи првенството. Интер дефинитивно е конкурент за титулата“ , заврши дефензивецот на Јуве.
сите 15 | | | веќе видена

Најдобрата фудбалерка на Македонија и една од најдобрите фудбалерки во светот Наташа Андонова заработи скршеница на ногата. На денешниот натпревар од Лигата на Шампионите помеѓу Арсенал и Потсдам каде што настапува и таа заработи повреда при поразот на нејзиниот тим од 2:1 и нема да може да помогне во реванш натпреварот. „Утре ќе одам на операција, знам дека се ќе биде во ред, ќе се вратам уште посилна“, изјави Андонова.
сите 2 | | | веќе видена

На денешен ден пред точно девет години Кристијано Роналдо го постигна првиот гол во дресот на Манчестер Јунајтед, тогаш “црвените ѓаволи“ славеа со 3:0 против Портсмунт, а Роналдо погоди од слободен удар. Во дресот на Манчестер Јунајтед за шест сезони постигна фантастични 118 голови на 292 натпревари.
| | веќе видена

Тимот на Фиорентина ја забележа првата гостинска победа оваа сезона откако славеше над Џенова со 0:1. Со оваа победа Фиорентина ја прекина лошата традиција од 30 години без победа на стадионот “Масари“. Единствениот погодок на натпреварот го постигна Пасквал уште во 14. минута од натпреварот. По десет кола “виолетовите“ со 18 бодови се на петата позиција, еден бод зад Лацио и цели десет зад лидерот Јувентус. Џенова пак се наоѓа на 16. позиција со девет бодови.
сите 23 | | | веќе видена

Кризата во Милан бара што побргу решение на истата, за тоа ќе бидат потребни големи рокади откако тимот летото продаде огромен број на фудбалери. Како што пренесуваат медиумите во Италија тимот најпрво ќе се обиде да го врати Неста кој замина во МЛС лигата во Монтреал Импакт. Иако Неста најави дека нема намера да се враќа во Европа за време на паузата во МЛС од Милан ќе се обидат да сторат се што е во нивнa моќ за да го вратат дефанзивецот назад. Истовремено покрај оваа информација се пишува и за заминувањето на Робињо. Овој трансфер е и повеќе од очекуван откако играчот веќе изрази желба да се врати во Бразил. Покрај тоа тој добива се помала минутажа од Алегри. Милан би можел да купи уште неколку не така атрактивни фудбалери, станува збор за Брајда, Кирикез и Ван Рајан.
сите 5 | | | веќе видена

Како што пренесува “La Stampa“, Фернандо Алонсо бил доста лут на техничкиот директор на тимот, Пат Фрај, затоа што тој ги обвинувал возачите за лошите резултати во квалификациите за ГН на Индија. „Резултатот го покажува нашиот моментален потенцијал. За да бидеме на позицијата на која што сакаме да бидеме, ни треба перфектен ден, но тоа не се случи во Индија“ , изјави Фрај. Алонсо во Индија дојде со приказна дека на Ферари му требаат големи подобрувања, но тоа во Индија не се случи. Како што пренесува овој шпански весник, Алонсо бил доста бесен на својот тим. Стефано Доменикали дури до полноќ го смирувал “огнот“ помеѓу Пат Фрај и Фернандо Алонсо. Подоцна на Твитер, Фернандо Алонсо напиша на своите фанови порака: „Сакам да ги известам сите мои 1,2 милиони фанови на Твитер дека клучните аеродинамички компоненти на задниот дел од болидот се исти како и во мај месец.“
| | веќе видена

next