Спортска Треска

Кошаркарите на Литвос Ритас ја забележаа првата победа во Евролигата оваа сезона, а еден од најзаслужните за тоа е капитенот на македонската репрезентација Предраг Самарџиски. Литвос забележа победа од 69:61, а еден од најзаслужните за тоа беше Пеџа кој одигра 24 минути и постигна 14 поени за својот тим. На сето ова додаде и пет скока и по една асистенција и една блокада. Покрај Самарџиски одличен беше и Сеибутис кој исто така постигна 14 поени. Во поразениот тим, Владимир Лучиќ уфрли 17, а двоцифрен беше и Милосављевиќ со 12 коша.
сите 31 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал Мадрид Сами Кедира ќе отсуствува од терените две недели поради повреда која ја заработи на натпреварот против Дортмунд од Лигата на Шампионите вчера. Кедира го напушти теренот поради повреда на левото колено, и се очекува да паузира околу две недели. Кедира ќе ги пропушти дуелите против Мајорка и Дортмунд, но нема да игра ни во пријателскиот дуел со својата репрезентација на 14. ноември против Холандија.
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерот на Дортмунд, Невен Суботиќ после победата над Реал изјави дека неговиот сон му се остварил и сега со мирна душа би можел да ја заврши кариерата. „Сега без проблеми можам да ја завршам кариерата, бидејќи на децата можам да им раскажувам како го победив Реал Мадрид“ , изјави Суботиќ. „Победата против Реал ќе ја памтам додека сум жив. Натпреварот беше тежок. На Реал Мадрид не смееш да им оставиш ни малку простор, бидејќи казната брзо стигнува. Затоа ова е голема ноќ за нас“ , додаде Суботиќ.
| | веќе видена

Тимот на Фенербахче каде настапува Лестер Бо Мекејлеб беше поразен од Реал Мадрид во третото коло од Евролигата со 75:83. Гостинот од Шпанија во текот на целиот натпревар имаше контрола над резултатот и воопшто не му дозволи на Фенербахче да се понадева на позитивен резултат. Македонскиот репрезентативец Бо Мекејлеб на паркетот помина 28 минути и забележа 12 поени, 4 скокови и по три украдени и загубени топки. Покрај Бо во домашниот тим уште тројца кошаркари постигнаа двоцифрен број на поени. Руди Фернандез ги предводеше “кралевите“ до нова победа со 21 поен, Џејси Керол постигна 15.
сите 33 | | | веќе видена

Тимот на Барселона е непоразен кога Андрес Иниеста ќе постигне гол, соопштуваат медиумите во Шпанија. Иниеста постигнал голови во дресот на “каталонците“ во 42 натпревари и неговите погодоци секогаш биле решителни. Во 37 натпревари Барселона славела кога Иниеста ја погодувал мрежата на противникот, додека пак другите пет завршиле без победник. Еден од најважните голови на Иниеста е во натпреварот во Лигата на Шампионите птотв Челси на “Стенфорд Бриџ“ кога постигна гол и Барселона се пласираше во финалето во Рим.
| | веќе видена

Поранешниот Англиски репрезентативец Емил Хески прераснува во вистинска суперѕвезда и во Австралија. 34-годишниот напаѓач на Њукасл Џетс предизвика голем интерес на своојот локален спортски канал “Фокс Спортс“, кој нуди специјална камера на гледачите кои што ќе можат да го следат секој негов чекор.
| | веќе видена

Тимот на Спарта Прага забележа убедлива победа од 3:1 над Шмона во чии редови настапува македонскиот репрезентативец Дарко Тасевски. Домашниот тим победникот го реши уште во првиот дел откако веќе имаше предност од 3:0 со головите на Крејчи, Кадлец и Свејдик. Вториот дел беше само рутина, а единствениот гол за гостите го постигна Абиазира во 76. минута од натпреварот. Тасевски во игра влезе во 79. минута на местото на Гержиќ. Во вториот натпревар од оваа група Лион на домашен терен го совлада Атлетик Билбао со 2:1 и со едната нога веќе е во следната фаза. Лопез го отвори резултатот за домаќините во почетните минути од вториот дел, сепак Гомез барем за момент беше “џокерот“ на Биелса откако погоди во 78. минута по асистенција на Љоренте, тој влезе на местото на Муниаин во средината на вториот дел. Победата на домаќините им ја донесе Брианд на пет минути пред крајот. Табела: Лион 9, Спарта Прага 6, Шмона 1, Атлетик Билбао 1.
сите 33 | | | веќе видена

Фдубалерот на Баерн Минхен Франк Рибери е под знак прашалник за натпреварот во недела против Баер Леверкузен. „Загрижен сум, бидејки можам да го пропуштам натпреварот против Леверкузен“ , изјави Рибери. Рибери во вторникот против Лил одигра само 45 минути и го напушти теренот поради проблеми со мускулот на ногата. Од почетокот на сеозната во Бундеслигата Рибери има одиграно пет натпревари во кои постигна два гола и четири асистенции.
сите 2 | | | веќе видена

Во рамките на третото коло во Лига Европа, Интер на “Џузепе Меаца“ го совлада Партизан и се искачи на лидерската позиција во групата “Х“. Интер во првото полувреме не успеа да стигне до предност иако имаше убави можности за гол. Во второто полувреме повторно Интер играше, Партизан се закануваше преку контра напади. Победносниот гол го донесе Паласио во 88. минута кога доби прекрасна топка од Милито. Во другиот натпревар од ова коло Казан го совлада Нафчи Баку исто така милимално со 1:0. и 1-0 п by footyroom
сите 35 | | | веќе видена

Напаѓачот на Јувентус Фабио Кваљарела ги отфрли гласините кои го поврзуваат со трансфер во Рома и изјави дека е среќен во Јувентус. „Пограшно ја свативте мојата изјава. Одговорив на прашањето на Земан како секој друг играч“ , изјави Кваљарела и додаде: „Тој е тренер кој игра напаѓачки фудбал, а тоа овозможува на секој напаѓач да се докаже. Меѓутоа, неамам намера да го напуштам Торино. Тоа е фантастичен град. Среќен сум во Јувентус.“
| | веќе видена

Заврши првиот натпревар од третото коло од ЛЕ помеѓу Казан и Нафчи Баку. Домаќините забележаа победа над Нефчи во чии редови настапува македонскиот интернационалец Игор Митрески кој го одигра целиот натпревар. Одбраната на Нефчи воглавно делуваше одлично, киксна само во 16. минута кога Касаев го постигна единствениот гол на натпреварот. Нашиот интернационалец Митрески заработи жолт картон во 72. минута од натпреварот. Во оваа група се уште Интер и Партизан.
сите 37 | | | веќе видена

Во третото коло од Лигата на Шампионите Милан на гостувањето во Шпанија беше поразен од Малага со 1:0. Златан Ибрахимовиќ изјави дека воопшто не го интересира Милан. „Милан повторно изгуби? Тоа е нивни проблем, не сакам да ги коментирам“ , изјави напаѓачот на ПСЖ. „Мојот клуб нема искуство во Лигата на Шампионите, но полека напредуваме, чекор по чекор“ , додаде Ибрахимовиќ.
сите 38 | | | веќе видена

Феликс Магат повеќе не е тренер на Волзбург. Раководството на Волзбург го одпушти Магат кој го превзеде Волзбург од 2009. година и ја освои титулата во Германија. Причината за отказот на Магат се лошите резултати оваа година во Бундеслигата, бидејки после осум кола Волзбург освои само пет бодови и нанижа четири порази по ред. Во наредното коло во сабота Волзбург ќе се сретне со Дизелдорф, а привремено клупата на Волзбург ќе ја предводи Кестнер, тренерот на младинската екипа. Како наследник на Магат се сопоменува Бернд Шустер, поранешниот менаџер на Реал Мадрид.
сите 3 | | | веќе видена

Играчот на Болоња Александро Дијаманти во натпреварот против Катанија што се одигра викендот го изведе еден од најлошите корнери во историјата на фудбалот. Иако сите очекуваа топка во казнетиот простор, тој топката ја упати директрно на горниот дел од трибините…
сите 2 | | | веќе видена

Словенецот Алеш Пипан ќе биде новиот предводник на тимот на МЗТ по неочекуваната оставка на Александар Тодоров. Пипан веќе во сабота ќе дебитира во дуелот против Црвена Ѕвезда. Двете екипи се на последните две позиции во Јадранската лига. Претседателот на МЗТ Сашо Босилков го потврди овој ангажман на Словенецот: „Сите детали се договорени со Алеш Пишан. За местото варираа голем број на тренери, но изборот падна на Пипан. Сметам дека ова е вистинското решение.“ Пипан инаку е актуелен селектор и на репрезентацијата на Полска, но Босилков вели дека ова нема да претставува никаков проблем. Покрај тоа што е актуелен селектор на Полска, претходно ја водеше Словенија на ЕП 2005 и 2007, СП 2006, како и на квалификациите за ОИ 2008 година. На клупски план Словенецот има работено во: Марибор, Задар, Анвил Влоцлавек, Крка, Загорје и Геоплин Слован.
сите 54 | | | веќе видена

Иако надвапати АМС и МКФ го одложуваа стартот на Првата лига поради тоа што клубовите не беа пререгистрирани во АД тие некако најдоа начин да започне Првата лига со едно интересно објаснување. Навидум, сите екипи кои ќе се пласираат во Суперлигата ќе мораат потоа да бидат пререгистрирани во акционерски друштва, ако не пак ќе бидат исфрлени од натпреварувањето. „На задоволство на сите инволвирани субјекти во кошарката во Македонија, како и огромната армија вљубеници во овој спорт, ве информираме дека низ конструктивен процес на соработка, МКФ и Агенцијата за млади и спорт на Р. Македонија најдоа заеднички прифатлива законска форма за отпочнување на сениорските натпреварувања претстојниов викенд, 27 и 28 Октомври 2012 година.“ „Согласно одредбите на Законот за спорт, каде е определено остварување на правото за настап во највисокиот степен во системот на натпреварување (Суперлигата), правото на настап ќе го имаат само клубовите кои ќе презентираат дека ја исполниле законската обврска за регистрација во ...
сите 27 | | | веќе видена

Со учеството во вечерешниот натпревар против Борусија Дортмунд напаѓачот на Реал Мадрид Карим Бензема веќе влегува во историјата на Реал Мадрид како втор Французин по бројот на настапите за “кралскиот“ клуб. Бензема веќе има забележано 146 натпревари за Реал, пред него е само Зинедин Зидан со 227 натпревари за тимот на “кралевите“. Бензема за Реал дебитираше на 29. август 2009 година против Депортиво Ла Коруња. Тогаш имаше само 21 година.
сите 2 | | | веќе видена

Играчот на Реал Мадрид на вечерашниот натпревар против Борусија Дортмунд најпрво беше во копачки од брендот “Најк“, на другата слика од истиот натпревар пак јасно можете да забележите како тој носи “Адидас“. Дали ќе реагираат двете компании или пак ќе остават Озил да си поигрува со нив останува да видиме.
сите 3 | | | веќе видена

Роналдињо и натаму прикажува одлични игри во бразилските клубови, иако дел од спортските аналитичари сметаа дека неговата кариера е готова по заминувањето од Европа. На послендиот натпревар противничкиот играч се обиде да му ја одзеде топката, ама… Погледнете го видеото и ќе сфатите.
| | веќе видена

Раководството на Анжи ќе се обиде во своите редови да го доведе Вејн Руни од Манчестер Јунајтед. Иако ова не изгледа реално, богатиот клуб е подготвен да плати “дебело“. „Тој е еден од најдобрите играчи во светот и секој би се радувал ако го има во составот. Освен тоа тој уште е млад“ , изјави директорот на Анжи Роберто. „Се разбира дека не можам да кажам дали и кога тоа ќе се случи. Не сме единствените кои сакаме да го купиме Руни. Има многу тимови од Шпанија, Англија и насекаде во светот што го посакуваат него.“ „Ако сопственикот навистина посака некого, тој ќе отиде и ќе го купи, но ние се обидуваме да ја промениме ваквата политика во клубот. Не станува збор само за пари“, заврши Роберто.
сите 13 | | | веќе видена

next