Спортска Треска

Тимот на Атлетико Мадрид со 3:1 на домашен терен ја совлада Осасуна и повторно се изедначи на првата позиција со Барселона. Миранда го отвори резултатот по половина час игра, само пет минути подоцна Грасија зголеми на 2:0. Гостите го намалија резултатот пред полувремето преку Лама. Конечните дилеми околу победникот ги реши Фалкао на 11 минути пред крајот кога ги постави конечните 3:1.
сите 34 | | | веќе видена

Денес во Битола ќе се одигра дербито на колото помеѓу Пелистер и Хоризонт Турново. Домаќиниот е свесен дека ќе го пречека лидерот во табелата и покажува респект, но не се плаши и уверен е во победа. Како што изјавуваат од таборот на Пелистер во Битола паѓале многу поглеми тимови од Хоризонт. Единствен проблем за домаќините ќе биде отсуството на капитенот Ристевски кој поради повреда ги пропушти претходните натпревари на Пелистер а тимот доживеа убедливи порази. Во Турново пак на клупата се враќа Арифовски кој заедно со Димитровски ќе се обидат како тандем да го задржат тимот што е можно повисоко на табелата. Во меѓусебните дуели Пелистер има седум победи, пет пати славел Хоризонт, додека четири натпревари завршиле без победник. Гол разликата е на Пелистер со 25:21. Во останатите натпревари ќе се сретнат: Шкендија – Силекс Брегалница – Вардар Ренова – Работнички Металург – Дрита Напредок – Тетекс
сите 24 | | | веќе видена

Тимот на Милан забележа минимална победа над тимот на Џенова и колку толку се “врати во живот“. Со оваа победа тренерот Алегри го задржува своето место барем за уште неколку наредни натпревари. Милан моментално се наоѓа на деветтата позиција со десет бодови, но вреди да се напомене дека поголемиот дел од натпреварите се играат денес. Единствениот гол на натпреварот го постигна Ел Шарави кој го прославуваше својот роденден. M1-0G www.goalsup.com by fasthighlights-2013
сите 41 | | | веќе видена

Тимот на Барселона синоќа забележа убедлива победа на гостувањето кај Рајо Ваљекано со 0:5. Резултатот го отвори Давид Виља во средината на првиот дел по асистенција на Фабрегас, со овој резултат се замина на полувреме. Во вториот дел на стартот Меси зголеми на 0:2, па половина час мрежите мируваа. Во последните десеттина минути во листата на стрелците се запишаа Чави, Фабрегас и Меси за конечни 0:5. Претходно Еспањол и Малага ги поделија бодовите играјќи 0:0, Бетис беше подобар од Валенсија со 1:0. Додека Селта Виго и Депортиво одиграа 1:1. Rayo Vallecano 0 Barça 5 by jordixana
сите 34 | | | веќе видена

Во десеттото коло од Француската Лига 1 тимот на ПСЖ забележа минимална победа на гостувањето кај Нанси со 0:1, единствениот гол го постигна Ибрахимовиќ. Швеѓанецот и натаму го одржува својот тим на врвот, а вечерва повторно постигна фантастичен гол. Во останатите натпревари Лил забележа победа над Валенциенес со 2:1, стрелци на головите беа Роукс и Пиет во првиот дел. Монпење конечно забележа победа на домашен терен над ница со 3:1. Ремс и Троа ремизираа со 1:1. Тулуз беше подобар од Брест со 3:1, додека натпреварот Сошо – Евиан е одложен. szólj hozzá: Nancy vs PSG 0:1 Ibrahimovic
сите 8 | | | веќе видена

УЕФА ја објави најновата ранг листа на лигите од Европа, а забележителив е скокот на Бундес лигата која и “дише во врат“ на Премиер лигата. Прва на листата е Шпанија која речиси сигурно ќе ја задржи позицијата до крајот на оваа сезона, веднаш потоа следуваат Премиер лигата односно Бундес лигата. Четвртата позиција ја зазема Италија која веќе беше претекната од Бундес лигата и загуби едно место за ЛШ. На петтата позиција се наоѓа Франција. Ранг листа, ТОП 10: (поени/колку екипи учествуваат) 1. Шпанија 77.882 – 7 2. Англија 73.249 – 7 3. Германија 68.471 – 7 4. Италија 53.314 – 6 5. Франција 53.000 – 6 6. Португалија 52.501 – 6 7. Украина 46.258 – 4 (6) 8. Холандија 43.729- 3 (7) 9. Русија 41.665 – 4 (6) 10. Грција 32.800 – 2 (5)
| | веќе видена

Македонскиот репрезентативец наскоро би можел да го напушти својот моментален клуб Марибор од Словенија и да премине во Италија или Русија. Како што пишуваат медиумите во Словенија сериозен интерес за нашиот репрезентативец појавил Рубин Казан од Русија. Покрај рускиот тим интерес има и од прволигаши од Италија, станува збор за Парма и Сиена. Сепак, сето ова сеуште е само шпекулација која би било одлично и да се реализира. Ибраими накратко изјавил дека тој воопшто не размислува за трансфер, бидеќи тоа е работа на менаџерите. Него го интересира само неговиот моментален клуб Марибор.
| | веќе видена

Кошаркарите на Куманово забележаа победа на стартот од кошаркарското првенство во Македонија над тимот на Вардар со 74:89. Одличен натпревар одигра домаќинот кој по триесетина минути имаше и водство, но кумановчани во последната четвртина одиграа маестрално и не дозволија изенадување. На полувреме Вардар имаше предност од 44:40, оваа добра игра продолжи и во 3/4 кога Куманово успеа да намали за два поени (18:20). Сепак, пресудна беше последната која гостите од Куманово ја добија со 12:29 и практично го решија победникот. Кај Вардар Петровски постигна 16 поени, двоцифрен беше и Ивановиќ со 13. Кај Куманово Костовски постигна 23 поени, еден помалку имаше Димчевски кој оствари дабл-дабл учинок со 22 поени и 11 скокови. Вреди да се напомене и инцидентот кој се случил на полувремето помеѓу двете навивачки групи “Кумани“ и “Комити“. Тука морала да интервенира полицијата по што салата била испразнета.
сите 19 | | | веќе видена

Кошаркарите на Куманово забележаа победа на стартот од кошаркарското првенство во Македонија над тимот на Вардар со 74:89. Одличен натпревар одигра домаќинот кој по триесетина минути имаше и водство, но кумановчани во последната четвртина одиграа маестрално и не дозволија изенадување. На полувреме Вардар имаше предност од 44:40, оваа добра игра продолжи и во 3/4 кога Куманово успеа да намали за два поени (18:20). Сепак, пресудна беше последната четвртина која гостите од Куманово ја добија со 12:29 и практично го решија победникот. Кај Вардар Петровски постигна 16 поени, двоцифрен беше и Ивановиќ со 13. Кај Куманово Костовски постигна 23 поени, еден помалку имаше Димчевски кој оствари дабл-дабл учинок со 22 поени и 11 скокови.
сите 20 | | | веќе видена

Кошаркарите на Кожув го совладаа Работнички со 76:62 на стартот од новата сезона во Првата лига на Македонија. Одличен натпревар и доста изедначен до третата четвртина. Се играше поен за поен, никој од тимовите не се одлепи на повеќе од пет поени. Првата четвртина ја доби домашниот тим Кожув со 18:17. Во вториот дел малку подинамична игра од двете екипи. Втората четвртина заврши повторно во полза на домаќините со 22:20. На полувреме Кожув замина со предност од три поени, 40:37. Третата четвртина беше максимално изедначена со доста фаули, заврши 16:16 и најави драматичен крај. Последниот дел од натпреварот и одличната атмосфера создадена од навивачката група “Фантоми“ и останатата публика во Гевгелија, придонесоа на крајот Кожув да стигне до првата победа оваа сезона во првиот натпревар и тоа против големиот бренд и повеќекратен шампион на Македонија, КК Работнички. Најдобар кај домаќините беше Караџовски со 19 поени, Божовиќ уфрли 13, додека Пековиќ реализираше 12 поени. Кај Работнички пак Јелашевиќ постигна ...
сите 21 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар про “за влакно“ ја испуштија победата кој им се насмевнуваше во последните десетина секунди на средбата против Нексе во Нашице. Натпреварот во целост помина изедначено, ниту еден тим немаше голема предност. И двете екипи неколкупати се менуваа во водството, па на полувреме се замина со 13:13. И вториот дел помина изедначено, а на минута ипол до крајот при резултат 26:26 вардаровите играчи успешно украдоа топка и преку контра дојдоа до водство од еден гол. И домаќините реализираа, но го оставија Вардар да биде тимот кој ќе завршува и ќе може да ја обезбеди победата. Како што одеше нападот на Вардар така минуваше и времето на семафорот, и на десетина секунди пред крајот ја загубија топката, барем делумно а потоа ја вратија пред голот на домаќините, најпрво Јовчевски непречен од никого ја погоди стативата, одбиената топка налета на Марковиќ кој повторно ја подоги другата стаива и им овозможи на домаќините напад. Стојанче Стоилов мораше да реагира со непосртски фаул по што доби црвен ...
сите 17 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ го забележаа и четвртиот пораз во низа во АБА лигата, овојпат од Црвена Ѕвезда со убедливи 60:75. Тимот од Србија кој беше најслабиот до ова коло успеа да ги залечи раните на македонскиот шампион кој и со новиот тренер Пипан не успеа да одигра ништо поконкретно. Гостите во поголемиот дел од натпреварот имаа предност, иако во првата четвртина предност имаа играчите на МЗТ од 22:20. Сепак, во вторите десет минути Ѕвезда одигра многу подобро па на полувреме се отиде со 36:47. Во вториот дел повторно одлично започнаа играчите на МЗТ кои на противникот повеќе од пет минути не му дозволија да постигне поени, притоа правејќи серија од 11:0. По ова сите присутни во СЦ “Борис Трајковски“ се понадеваа на пресврт, но гостите ја вратија серијата и потоа до крајот од натпреварот ја зголемуваа за убедливи 60:75. Гечевски постигна 12 поени, Чековски уфрли 12, додека Дејвис реализираше 10 поени. Сите останати потфрлија. Кај гостите пак Ракчевиќ и Катиќ постигнаа 16 поени.
сите 32 | | | веќе видена

Тимот на Арсенал пред своите гледачи со минимални 1:0 го победи КПР и го остави закован на дното. “Топџиите“ во текот на целиот натпревар беа подобриот противник, но никако не успeваа да ја затресат мрежата на гостите. Тоа му успеа на еден од наjзабележителните до тој момент Артета. Со оваа победа Арсенал останува близу до тимовите од Манчестер. Ридинг и Фулам одиграа одличен натпревар со многу голови, а на крајот ги поделија и бодовите. Натпреварот заврши 3:3. Делба на бодовите имаше и на натпреварот Стоук и Сандерленд, натпреварот заврши без голови. Виган пак ја забележа првата домашна победа, Вест Хем замина со пораз од 2:1. Претходно Астон Вила и Норич ремизираа со 1:1.
сите 24 | | | веќе видена

Фудбалерите на Борусија Дормунд забележаа победа од 0:2 на гостувањето кај Фраибург и натаму успева колку толку да се одржува зад водечките екипи. Суботиќ во 54. и Геце во 83. минута им донесоа три бода на “милионерите“. Важна победа оствари и Шалке на домашен терен над Нирнбер со 1:0. Голот падна дури во 77. минута од страна на Фарфан. Тимот на Волфсбург пак забележа голема победа на гостувањето кај Дизелдорф со 1:4 со новиот тренер на клупата. Македонскиот репрезентативец Ферхан Хасани не беше во повиканите играчи за овој натпревар. Мајнц на Николче Новески беше убедлив на домашен терен против Хофенхајм со 3:0. Во последниот натпревар немаше победник, Гројтер Фирт и Вердер Бремен ги поделија бодовите откако одиграа 1:1.
сите 26 | | | веќе видена

Играчите на Реал Мадрид повторно не се согласуваат со својот стратег Жозе Мурињо, според нив Мурињо со дел од своите одлуки му наштетува на клубот. Најгласен против Мурињо повторно е Касиљас кој зад себе има уште неколку играчи од Реал. Како што пренесуваат поединечни медиуми од Шпанија пред почетокот на натпреварот против Борусија Дортумнд кој Реал го загуби со 2:1 револт покажал Касиљас затоа што во тимот како десен бек се најде Есиен. Нормално, Есиен е играч од средниот ред па на таа позиција воопшто не се снајде. После натпреварот Касиљас изјавил дека германскиот клуб добро знаел каде треба да ги нападне (потенцирајќи на Есиен) и добро ги искористиле лошите одлуки на Мурињо. Реал Мадрид покрај овие проблеми се соочува и со отсуство на дел од своите играчи, на последниот натпревар се повреди и Кедира а веќе утре и гостуваат на Мајорка.
сите 2 | | | веќе видена

Во рамките од третото коло од Лигата на Шампионите Ајакс на домашен терен забележа победа над Манчестер Сити од 3:1. При резултат 1:1 Мика Ричардс се обиде да ја исфрли топката преку себе, но се погоди во глава и топката отиде во корнер. Погледнете ја реакцијата на публиката која му се смееше в лице. Доколку пак сакате да го видите најлошиот корнер во историјата на фудбалот кликнете ТУКА.
| | веќе видена

Фудбалскиот агент Галјардо ја откри вистинската причина зошто Пеп Гвардиола заминал од Барселона, според него Пеп посакувал да продаде дури четири ѕвезди од тимот. „Гвардиола на Росел му ги соопшти условите за негово останување во Барселона, се беше прифатливо освен побарувањето од тимот да заминат Жерард Пике, Дани Алвеш, Цеск Фабрегас и Давид Виља“ , изјави Гајлардо за “АС“. Ова од Росел не наишло на разбирање затоа што сметал дека останатите ќе реагираат негативно. Гвардиола Виља сакал да го замени со помлад играч, Пике би заминал поради тоа што премногу често е во медиумите поради Шакира. Фабрегас и Алвеш пак не се однесувале како што посакувал тој. Според “Марка“ пак Гвардиола веќе во 2013. година ќе го замени Фергусон на клупата на Јунајтед.
сите 6 | | | веќе видена

Од Шпанија се појавија информации дека Давид Виља бил заинтересиран да ги реши проблеми со напаѓачката позиција во Јувентус. “Бјанконерите“ во текот на летото пратија понуда за него, но тој сепак се одлучи да остане во Барселона, откако се опорави од тешката повреда која што го одалечи од терените околу осум месеци. Виља сега наводно размислувал за опцијата во Јувентус, затоа што не добива некоја поголема минутажа во дресот на Барселона.Јувентус и понатаму е во потрага по класа напаѓач, откако летото не успеа да донесе ниту едно поголемо звучно име во тимот како што беа најавувани Стеван Јоветиќ, Фернандо Љоренте и Робин Ван Перси.
сите 2 | | | веќе видена

Германецот продолжува со доминацијата, ја освои првата пол-позиција во Индија. Веднаш зад Фетел, ќе стартува неговиот тимски колега од Ред Бул, Марк Вебер. Очекуваме утре одличен старт, бидејќи од позадина ќе “демнат“, поточно од вториот стартен ред, возачите на Мекларен, Хамилтон на третата позиција и Џенсон Батон од четвртата позиција. Возачите на Ферари Фернандо Алонсо и Фелипе Маса ќе стартуваат од петтата и шестата позиција на утрешната трка во Индија. Подолу во топ 10 пласманот за утрешната трка пласирани се уште и Кими Раиконен од Лотус, Серхио Перез, Пастор Малдонадо и Нико Розберг. Себастијан Фетел утре стартува од пол-позицијата, петта за него оваа сезона, и на четири трки до крајот на првенството, вклучувајќи ја и утрешната трка германецот има предност од шест бодови пред возачот од Ферари, шпанецот Фернандо Алонсо.
сите 40 | | | веќе видена

Менаџерот на Евертон Дејвид Мојс пред дербито со Ливерпул во недела изјави дека фудбалери како Суарез ги бркаат фановите од трибините. „Би се загрижил ако сум на место на Суарез, тој зад себе веќе има историја. Јас не сум судија и не донесувам одлуки. Ама, ќе ви кажам дека од ваквите симуланти како Суарез гледачите од стадионите заминуваат“, изјави Мојс. „Луѓето сакаат да видат фер игра. Ако те удари топката во рака, се разбира дека ќе признаеш, луѓето го посакуваат сето тоа“ , заврши Мојс.
сите 3 | | | веќе видена

next