Спортска Треска

Едвин ван дер Сар наскоро ќе се врати во фудбалот, тврдат речиси сите медиуми во Холандија. Сепак, нема да се врати и повтрно да биде голман, туку како што пренесува “Де Телеграф“ Ван дер Сар ќе биде новиот спортски директор на Ајакс. Раководството на Ајакс веќе подолг период бара човек за таа позиција, а поранешниот голман на Јунајтед е одлична можност. Со Ван дер Сар најверојатно околу себе ќе ги донесе своите поранешни колеги и ќе се обиде да направи сосема поинаков Ајакс. Тренер на тимот е Франк де Бур, негов помошник Денис Беркамп, а шеф ќе биде Марк Овермарс – уште еден од златната генерација на Ајакс од 1995 година.
сите 2 | | | веќе видена

Дека менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини е под голем притисок го потврди и денешната пресконференција за медиумите на Етихад. Имено, вооочи натпреварот од ЛШ против Ајакс, англиските новинари го запрашаа Манчини дали има резервна варијанта доколку добие отказ од Манчестер Сити, а Манчини на тоа реагираше доста бурно. „Зошто? ..Зошто постојано ме прашувате тоа? Ние освоивме три трофеја во последните две години и тоа треба да го респектирате. Ако не поради мене, тогаш поради клубот и навивачите“ , изјави револтираниот и испровоциран Манчини. Манчестер Сити до сега во ЛШ има само бод и теоретски шанса за понатамошен пласман. Во случај да не се пласираат понатаму, Манчини е под сериозен притисок и можно е да добие отказ од газдите на Манчестер Сити.
сите 10 | | | веќе видена

Познато е дека Луис Хамилтон не го поднесува Себастијан Фетел, така да по трката во Абу Даби изјави дека Фетел е претерано “голем среќник“ во Формула1. Успесите на Себастијан Фетел посебно тешко му паѓаат на Луис Хамилтон. Откако тој низ последните неколку трки го критикуваше Фетел за неговиот стил на возење, подоцна изјави дека Фернандо Алонсо е покомплетен возач од него и дека Алонсо е тој кој што ја заслужува титулата оваа сезона. Луис Хамилтон сега изјави дека Фетел е најсреќниот возач во историјата на Формула1. Исто така и од тимот на Мекларен имаше изјава дека се изненадени како тоа Фетел стигна до третата позиција, и сметаат дека тој не заслужи подиум во Абу Даби. „Тоа е неверојатно, како тоа тој стигна до третата позиција. Тој е најсреќниот човек во формула1“ , тврди Хамилтон, кој што беше во водство на трката но подоцна мораше да се откаже поради проблеми на болидот со електрониката. „Фетел имаше голема среќа со второто безбедносно возило“ , додаде Хамилтон. “Беше доста тешко да го држам на дистанца ...
сите 5 | | | веќе видена

Денес започна последниот Мастерс турнир за оваа сезона во “О2“ Арената во Лондон. На стартот се одиграа натпреварите од “групата А“, а фаворитите за пласман понатаму Мареј и Ѓоковиќ ги забележаа првите победи. Во првиот натпревар Мареј беше подобар од чехот Бердих со 2:1 во сетови, најпрво Томаш Бердих дојде во предност и го доби првиот сет со 3:6, но во иста мера врати и Мареј. Во последниот и одлучувачки сет Мареј беше подобар со 6:4 и ја заработи првата победа. Во вториот натпревар Ѓоковиќ беше сигурен против Цонга и го доби французинот со 2:0. Новак во првиот сет играше потешко па мораше да одлучува тај-брејкот кој го доби србинот со 7:6(4). Во вториот сет се веќе беше полесно, уште на стартот направи брејк и до крајот играше многу полесно. Вториот сет го доби со 6:3. За утре закажани се средбите помеѓу Федерер и Типсаревиќ односно Ферер и Дел Потро.
сите 62 | | | веќе видена

Како што пренесуваат медиумите во Бразил, сестрата на најплатениот и најскапиот трансфер во историјата на Зенит, Хулк, е кинднапирана на местото Кампиона Грандев на североистокот од Бразил. Апасресидо Виера е името на девојката која е грабната околу 14 часот, има 22 години, а сето тоа се случило пред ресторанот во кој работи. Семејството сеуште не добило информации за откуп на девојката. Сето ова сеуште не е официјално, но го пренсуваат поголемиот дел од бразилските и европските медиуми.
сите 26 | | | веќе видена

Кошаркарите на МЗТ ја забележаа третата победа во АБА лигата, прва со новиот тренер Пипан. Овојпат МЗТ ја шокираше екипата на Унион Олимпија во Љубљана. Одличениот прв дел е пресуден за минималната победа на МЗТ од 60:64 (26:37). Како што одминуваше вториот дел играчите на МЗТ “кочеа“, како да се плашеа да ја земат победата во свои раце. Олимпија тргна поагресивно, и во самиот крај од средбата, на нешто повеќе од минута домашните после долго време изедначија на 57:57. Сепак, неколкупати се обидоа да погодат за три, не успеаја и на сцена стапи Дејвис кој погоди (2+1) за три поени предност за МЗТ. Повторно промашија домашните, а Дејвис уште еднаш ја презеде одговорноста во свои раце и повторно погоди. Бргу домашните погодија тројка, и имаа напад за изедначување, но промаши Препелиќ и буквално му остави на МЗТ да забележи победа, до крајот Николовски ги погоди двете слободни фрлања. Вистински лидер кај МЗТ беше Гечевски кој прерано го заврши натпреварот поради 5 лични грешки. За 24 минути на паркетот постигна ...
сите 39 | | | веќе видена

Продолжуваат нови признанија за судиите од Македонија кои се почесто добиваат можност од ФИФА и УЕФА да ја делата правдата како на натпревари од квалификациите за СП во Бразил така и на натпревари од ЛШ. Александар Ставрев е најдобриот македонски судија, а тоа се потврди откако тој повторно ќе ја дели правдата на натпревар од ЛШ, во среда тој ќе излезе на стадионот “Јувентус“ во Италија и ќе треба да го понесе товарот на средбата помеѓу Јувентус и Нордсјеланд.
сите 3 | | | веќе видена

Крег Ливејн повеќе нема да ја води репрезентацијата на Шкотска во рамките од квалификациите за СП во Бразил 2014 година. Шкотската асоцијација се реши на ваков потег откако по четири натпревари Шкотска освои само два бода, еден од нив е ремито со Македонија во Глазгов. Покрај ремито со Македонија, Шкотска на домашен терен одигра нерешено и со Србија, а пораз забележаа од Велс и Белгија и моментално се наоѓаат на последната позиција на табелата. Иако имаше договор со сојузот до 2014 година, Крег Ливејн е отпуштен, кој ќе го замени и ќе ја донесе Шкотска во Скопје останува да видиме.
сите 16 | | | веќе видена

Во дербито на 12. коло во кадетска конкуренција фудбалерите на Работнички славеа со 4:2 на тешкото гостување кај конкурентот за висок пласман екипата на Македонија Ѓ.П. Во исклучително драматичен натпревар фудбалерите на Работнички уште од почетокот на натпреварот го наметнаа својот стил на игра создавајки три стопроцентни шанси за гол кои не ги искористија. Казната стигна многу брзо при што на два наврати при извонредни контра напади младите играчи на Македонија Ѓ.П. постигнаа два гола за водство од 2:0. До крајот на првиот дел играчите на Работнички успеаа да се вратат во игра и со два гола да го изедначат резултатот на 2:2. Во вториот дел кадетите на Работнички го засилија темпото и со уште два гола направија целосен пресврт за конечни 2:4. Двата гола за домаќинот ги постигна Христов додека двоен стрелец за Работнички беше Теодор Фидановски а по еден гол постигнаа Митиќ и Тихомир Фидановски. Интересно е да се спомене дека и пионерите и младинците на овие два тима играа мегусебни натпревари во рамките на ...
| | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Македонија Чедомир Јаневски го објави списокот на играчите на кои ќе смета за претстојниот пријателски натпревар протви Словенија Одмор ќе добијат Горан Пандев и Николче Новески поради збутнатиот број на натпревари на Наполи односно Мајнц. Место во составот нема ниту за недисциплинираните Стевница Ристиќ и Горан Попов кои не се однсуваа според кодексот кој го поставил Јаневски. Состав за натпреварот со Словенија: Голмани : Богатинов, Пачовски; О дбрана : Грнчаров, Тодоровски, Георгиевски, Цикарски, Шиков, Марковски, Лазевски; С реден ред : Блажевски, Демири, Стјепановиќ, Хасани, Тасевски; Н апад : Трајковски, Тричковски, Ибраими, Ѓоргиев, Ивановски, Јаховиќ.
сите 9 | | | веќе видена

Претседателот на Ферари, Лука Ди Монтеѕемоло денеска имаше состанок со Стефано Доменикали во базата на Ферари, Маранело. Тие разговарале за следната трка во Сад. Секогаш елегантниот претседател на Ферари, Лука Ди Монтеѕемоло побарал од Доменикали како знае и умее да му стави на располагање победнички болид на Фернандо Алонсо во Сад. Доменикали исто така денеска имаше серија состаноци со клучните луѓе во Ферари и им дал до знаење што точно очекува од нив во следните 10 дена. Задачата која што им ја дал Стефано Доменикали била доста тешка и многу тешко остварлива.Претседателот на Ферари по состанокот констатирал дека Фернандо уште еднаш извозал феноменална трка, давајќи 120% максимум во трка во која што да имаше уште круг два можеби Фернандо ќе се бореше и за победа. „Повеќе е од јасно дека во САД немаме право на грешка, мораме да победиме. Тоа му го објаснував и на Доменикали. Мора брзо да делуваме, а не да останеме само на зборови“ , изјави Монтеѕемоло. Големо е прашањето дали Ферари воопшто има нешто ...
сите 2 | | | веќе видена

По повод одигрнувањето на четвртфиналниот натпревар од Купот на Макединија, помеѓу екипите на ФК Пелистер од Битлоа и ФК Вардар од Скопје, кој е предвиден да се одига во Битола на ден 07.11.2012 год. навивачката група “Чкембари“ го издава следново: Соопштение Фудбалската Федерација на Македонија односно нејзините тела и институвии веднаш по завршувањето на првенствениот натпревар помеѓу истите екипи кој се одржа на 30.09.2012 год. во Скопје, донесе одлука за забрана за несакани последици. Ако се земе во предвид фактот дека ова е единственото македонско фудбалско дерби кое е магнет за гледачи на натпреварите од фудбалското првенсво, оваа нивна реакција е контрапродуктивна на нивниот приоритет. Имено со забраната за гостување на гостински навивачи се оневозможува дербито на Македонија да биде целосно, а со самото тоа и попривлечно и попосетено од публиката. Ние како навивачка група сакаме да ја потсетиме Фудбалската Федерација на Македонија дека е должна да се координира и да соработува со Министерството за ...
сите 4 | | | веќе видена

Соиграчот на Мартин Богатинов во тимот на Карпати Лукас Перез Мартинез постигна неверојатен гол во натпревар од првенството во Украина. Карпати забележа победа од 6:0, но погледнете ја оваа мајсторија кога Лукас го постигна голот за водство на тимот од 5:0.
| | веќе видена

Македонскиот интернационалец Драган Чадиковски беше двоен стрелец во победата на Копер на гостувањето кај Мура во словенското првенство. Чадиковски е еден од лидерите на тимот и токму тој е еден од најзаслужните затоа што Копер се наоѓа веднаш зад лидерите Марибор и Љубљана. Покрај двата погодоци, Чадиковски еднаш со топовски удар ја подоги и стативата.
| | веќе видена

Радамел Фалкао оваа сезона за протиничките одбрани е вистински кошмар, но играчите на Валенсија најдоа начин како да го сопрат тоа. Погледнете како во една акција напаѓачот на Валенсија Роберто Солдадо го гази Фалкао врз главата и го раскрвари. “Ел Тигре“ го продолжи натпреварот, но не успеа да постигне гол. Валенсија забележа победа од 2:0. Ден подоцна Фалкао се обрати на Твитер: “ Рани од војната, дел од работата… Одиме понатаму! Кој вели дека не работиме напорно за бодови? ХА!“
| | веќе видена

И на него му пукна филмот! Еден од најдобрите фудбалери на денешницата ги изгуби живците и направи валкан потег во натпреварот против Селта. Често е на мета на противничките играчи кои не знаат како да го сопрат освен со прекршоци. Но, знае и Лионел Меси да биде валкан. Го покажа тоа во натпреварот против Селта, каде Барселона издвојува победа со 3Ч1. Меси силно посакуваше да постигне гол и да го прослави раѓањето на неговиот син Тиаго, ама не успеа. Дали поради тоа беше нервозен и повеќе не можеше да издржи, па направи неспортски потег. Во еден напад фудбалерите на Селта му ја одземаат топката, а тој на играчот му удри тупаница по грбот. Благодарејќи на прибраноста на играчот на Селта, избегнат беше инцидент.
сите 11 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини изјави дека сака да му го донесат што побрзо во неговиот клуб Бразилецот Нејмар. Според пишувањата на медиумите во Англија, доведувањето на младиот напаѓач на Сантос би била главна тема на првиот состанок на Манчини со новиот спортски директор Чики Бегирстаин. „Бегирстаин месец дена се обидуваше да го донесе Нејмар кога беше спортски директор во Барселона помеѓу 20008 и 2010 година и верувам дека тие разговори му даваат предност во однос на ривалите“, се зборува помеѓу останатите медиуми. Барселона е и понатаму фаворит што се однесува на тоа каде Нејмар би можел да заврши, иако веќе спремиле околу осум милиони евра за првата плата, Сантос инсистира дека не е постигнат договор, а Манчини е поради тоа оптимист. „Не знам дали е вистина дека Барселона веќе дала капар за Нејмар. Мислам дека штом Чики ќе почне со работа, ќе седне и ќе поразговара за иднината, затоа што тоа е многу важно. Нејмар е играч на Сантос и не знам што може да се случи со него во иднина. Но, ...
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо изјави дека го почитува напаѓачот на на Барселона Лионел Меси, но дека не се дружи со него. „Меси е сјајен фудбалер и со него имам професионален однос, како што имам и со останатите играчи. Не сме пријатели бидејќи не делиме иста соблекувална, не одиме на вечери, но го почитувам како професионалец“, изјави Роналдо за американските медиуми. Португалскиот репрезентативец додаде дека не размислува за ривалство со најдобриот играч на Барселона, туку дека тоа го прават медиумите. „Не е тоа само сега, тоа трае последните пет години и јас тука не можам ништо да променам. Не работам во весниците и на телевизија, а тие обожаваат да се занимаваат со тоа. Мое е да тренирам, играм на натпреварите, да постигнувам голови и да му помагам на својот тим во секој момент“, нагласи Роналдо. На прашањето дали е можно тие двајца да заиграат во ист тим, Роналдо одговори: „Немам проблем да играм со Меси, ако дојде на ‘Сантијаго Бернабе’. Многу тешко би било јас да поминам во Барселона“.
сите 19 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед Патрис Евра изјави дека Робин ван Перси многу го потсеќа на поранешниот играч на “црвените ѓаволи“ Руд ван Нистерлој. „Сите можат да видат дека Робин ментално е силен, делува како да играл со нас со години. Ме потсеќа на Ван Нистерлој. Играв со Руд и се сеќавам дека тој беше одличен фудбалер“ , изјави Евра. Запрашан да ја објасни сличноста помеѓу поранешниот и моменталниот напаѓач на Јунајтед, Евра рече: „Како прво и двајцата се Холанѓани. По начинот на кој ја примаат топката се гледа дека се играчи од високо ниво. Ван Перси одлично ја почна сезоната и сега на сите ни е јасно зошто клубот сакаше да го доведе. Се надевам дека ќе продолжи во тој правец и ќе биде уште подобар.“
сите 5 | | | веќе видена

Кошаркарите на ЛА Лејкерс ја забележаа првата победа во новата сезона откако го совладаа Детроит со 108:79, Аталанта пак беше подобра над Оклахома со 95:104. Лејкерс до победата го предводеше Двајт Хауард со 28 поени, Мета Пис уфрли 18. Најефикасен кај Детроит беше Јеребко со 18 поени. Аталанта пак и нанесе нов пораз на Оклахома, а најзаслужен за тоа беше Ал Хорфорд со 23 поени и 12 скокови, Луис Вилијамс постигна 19 поени. Најефикасен на теренот беше Кевин Мартин со 28 поени, додека Дурент оствари дабл-дабл учинок со 22 поени и 12 скокови. Во останатите натпревар Орландо беше подобар од Феникс со 115:94, исто така и Торнто ја забележа првата победа, на домашен терен беше подобар од Минесота со 105:86.
сите 40 | | | веќе видена

next