Спортска Треска

Менаџерот на Арсенал Арсен Венгер изјави дека сака во својот тим да го задржи Тео Волкот. Договорот на Волкот со Арсенал истекува на крајот од сезоната, па може да се очекува клубот да го продаде уште во јануари и да извлече пари од брзоногиот играч. „Не би сакал Тео да замине од клубот. Воопшто не размислувам за таа опција, затоа што се надевам дека ќе ја продолжи соработката со клубот. Мораме под итно да пронајдеме решение, и сето тоа пред Божиќ“, изјави Венгер. Волкот постигна хет-трик и учествуваше во уште три акции за гол што ги постигна Арсенал во победата над Ридинг со 5:7. Венгер истакна и дека Волкот ќе мора да биде стрплив, барем кога во прашање е позицијата во формацијата на теренот. „Знам дека Тео сака да постигнува голови и јавно веќе неколку пати му кажав дека во иднина ќе му дадам шанси во срцето на нападот“ Волкот во досегашниот тек од сезоната постигна седум голови на 11 натпревари во дресот на Арсенал.
сите 11 | | | веќе видена

Најдобриот фудбалер на Барселона Лионел Меси ги отфрли тврдењата дека е во непријателски однос со неколку играчи и изјави дека воопшто не се поставува како диктатор. „Мал диктатор? Не ме интересира што зборуваат луѓето. Моите соиграчи знаат каков сум. Чест е да се биде дел од најдобриот тим на Барселона во историјата на клубот. Тој не е најдобар само поради резултатот, туку и поради начинот на игра“ , изјави Меси. Тој уште изјави дека воопшто не обрнува внимание на провокациите на останатите навивачи кога го скандираат името на Роналдо. „Навистина не обраќам внимание на тоа. Всушност, нормално е противничките навивачи да се обидат да те испровоцираат“ , изјави Меси.
сите 5 | | | веќе видена

На натпревар од украинскиот куп помеѓу Ворскла и Тавирија гостите забележаа победа со 2:3 и се пласираа понатаму. Но, она што е интересно за целата светска јавност е моментот по натпреварот кога голманот на Тиверија Похорилија му удари бокс на противничкиот играч. Артем Хромов кој го прими ударот воопшто не размисли да падне на земјата, но остана збунет од случувањата. Голманот на крајот заработи црвен картон.
сите 3 | | | веќе видена

Џејмс Харден кој пред само неколку дена потпиша договор за Хјустон синоќа блескаше на паркетот каде оствари дабл-дабл учинок реализирајќи 37 поени, 12 асистенции и 6 скокови. Неговиот тим Хјустон забележа победа на гостувањето кај Дертиот со 96:105. Иако пред стартот на последната четвртина домаќините имаа предност од 11 поени, со четирите тројки на Делфино и фантастичната игра на Харден домаќините забележаа пораз. ЛА Лејкерс го забележа и вториот пораз, најдобар беше Хауард со 33 поени и 14 скокови, Коби заврши со 30 поени, но сето тоа не беше доволно за побда. Првата победа ја забележа и Сан Антонио, Тим Данкан постигна 24, додека Тони паркер запиша 23 поени. Резултати НБА: Торонто 88:90 Индијана Филаделфија 84:75 Денвер Детроит 96:105 Хјустон Чиигако 93:87 Сакраменто Њу Орлеанс 95:99 Сан Антонио Јута 113:94 Далас Феникс 85:87 Голден Стејт ЛА Клиперс 101:92 Мемфис Портланд 116:106 ЛА Лејкерс
сите 46 | | | веќе видена

Тимот на Барселона успеа да ги победи Малага и Арсенал во борбата за постигнување на договор со 14. годиншниот суперталент од Колумбија Џанкарло Поведа. Тој веќе тренеира во школата Ла Масија, а неговите родители и раководството на Барселона веќе го составуваат договорот за младиот играч. Семејството моментално му живее во регионот на Малага и досега Поведа тренираше во тој клуб. Инаку тој минатата зима бил на проби во Арсенал, каде е одобрен и на семејството му било понуден договор. Третиот клуб, кој што го тестирал е Барселона. Тренерите биле многу задоволни од техниката и контролата на секоја топка. Тие им потврдиле на семејството дека изборот им е правилен.
сите 2 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Јувентс Пол Погба синоќа му донесе победа на својот тим во судиското продолжение против Болоња. „Многу сум среќен што го постигнав победоносниот гол, но треба да гледам напред. Сеуште имаме многу работа и многу нешта за подобрување“ , изјави Погба. „Вечерва ќе ја славиме победата, а од утре ќе мислиме на Интер. Посакувам да постигнувам голови. Секогаш посакував да бидам поблизу до противничкиот шеснаесетник и да се обидам да постигнам гол, уште додека играв во Јунајтед“, изјави Погба веднаш по натпреварот.
сите 37 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон изјави дека Луис Нани е виновникот за поразот од Челси од 4:5 во Лига купот во Англија. „Им ја дадовме топката на Челси, откако го дадовме третиот гол и ја загубивме контролата над топката“ , изјави Фергусон. „Во тој момент се што требаше е да ја задржиме топката во наша сопственост. Нани е одличен фудбалер, токму тој требаше да го понесе тимот…“ , додаде тренерот на Јунајтед. „Имавме многу напади, за жал од нив не испадна ништо, а тие имаа доста добри контра-напади. Сами сме виновни за победата. Требаше да ја задржиме предноста од еден гол, а не да напаѓаме во последните минути од натпреварот.“ „Челси беше домаќин и нормално беше да се очекува дека тие ќе нападнат во последните моменти од средбата“, заврши Фергусон.
сите 19 | | | веќе видена

Веднаш по дознавањето на сите патници во 1/4 финалето беа извлечени и паровите за овие натпревари од Лига купот во Англија. Најинтересено би требало да биде на натпреварот помеѓу Лидс и Челси. Арсенал пак го доби најлесниот можен противник, станува збор за тимот од Лига 2 (трета по ранг) Брадфорф. Во останатите два натпревари силите ќе ги одмерат Норич и Астон Вила односно Свонси и Мидлзбору. Лига куп (1/4 финале): Лидс – Челзи Брадфорд – Арсенал Норвич – Астон Вила Свонси – Мидлзброу
сите 39 | | | веќе видена

Фудбалерите на Реал Мадрид забележаа победа од 1:4 на гостувањето кај Алкојано во натпревар од Кралскиот Куп во Шпанија. Мурињо се реши да им даде заслужен одмор на Касиљас, Роналдо, Озил, Ди Мариа и уште неколку играчи, но сепак останатите ја оправдаа довербата на стратегот на Реал. Бензема и Кака го отворија резултатот во првиот дел, во вториот дел гол постигна и младиот Родригез. На 1:3 намалија домаќините преку Лара. Конечните 1:4 ги постигна Бензема во 88. минута од натпреварот. Alcoyano 0-2 Real Madrid by goalsarena2012 Alcoyano 0-3 Real Madrid by goalsarena2012 Alcoyano 1-3 Real Madrid by goalsarena2012 Alcoyano 1-4 Real Madrid by goalsarena2012
сите 14 | | | веќе видена

Вечерва се одигра уште еден натпревар помеѓу Челси и Манчестер Јунајтед, овојпат во рамките од Лига купот во Англија. Како и во неделата, и вечерва победа забележа Јунајтед со идентичен резултат од 2:3. Гостите го отворија резултатот во 22. минута по една грешка во одбраната на Челси. Чех додаде до Микел на кого му беше одзедена топката во последната линија, Рајан Гигс сето тоа го претвори во водство за гостите. Домашните изедначија девет минути подоцна кога Давид Луиз го совлада Линдегард, фаул направи Бутнер над Мозес. Пред полувремето повторно лошо ја организираа играта домаќините, Јунајтед пресече топка, Нани одлично го проигра Чичарито кој излезе еден на еден против Чех и успеа да го матира. На стартот од вториот дел, поточно во 52. минута по корнер Мата нафрли одлично, а на 2:2 изедначи Кејхил. Ново водство на Јунајтед му донесе Нани кој постигна одличен гол, Португалецот одлично го лобуваше Петар Чех кој по само еден час игра веќе трет пат ја вадеше топката од голот. Сепак, Челси дојде до ново ...
сите 44 | | | веќе видена

Вечерва се одиграа натпреварите од десетото коло во Серија А. Бранителот на титулата Јувентус забележа минимална и тешка победа на својот стадион против Болоња. Погба му ја донесе победата на домашниот тим во судиското продолжение по асистенцијата на Џовинко, претходно резултатот го отвори Кваљарела во 54. минута, додека гостите преку Таидер ги изедначија резултатот и беа на чекор до бод. И Интер се мачеше на домашен терен против Сампдорија, “нероаѕурите“ на крајот славеа со 3:2 и се искачија на втората позиција. Мунари го отвори резултатот за гостите во средината од првиот дел, сепак Милито од пенал, Паласио и Гуарин на десет минути пред крајот на Интер му обезбедија сигурно водство од 3:1. Едер ги постави конечните 3:2 во судиското продолжение. Наполи и Горан Пандев пак беа поразени на гостувањето кај Аталанта со 1:0, Кармона го постигна единствениот гол во првиот дел. Пандев го одигра целиот натпревар, но повторно потфрли. Потфрли и тимот на Лацио кој на домашен терен ремизираше против Торино со 1:1. ...
сите 35 | | | веќе видена

Вечерва се одиграа дел од натпреварите во ДФБ Купот на Германија, фаворитите обезбедија лесни победи и се пласираа понатаму. Баерн Минхен на домашен терен лесно го совлада Каисерславутен со 4:0. По двапати погодија Клаудио Пизаро и Арјен Робен за сигурен пласман понатаму. Волфсбург на домашен терен беше подобар од ФСВ Франкфурт со 2:0. Хасани повторно не беше во повиканите играчи за овој натпревар. Стрелци на головите беа Диего и Дост во вториот дел. Пласаман понатаму обезбеди и Леверкузен по победата во продолженија над Билефилд. Понатаму одат и Карлсруе, Офенбах и Штудгарт. Во продолженија ќе се одлучи кој ќе оди понатаму од натпреварите Хановер – Дрезден и Дизелдорф – Менхенгладбах.
| | веќе видена

Вечерва се играат дел од натпреварите од Кралскиот Куп во Шпанија. Фаворитите од Примера поминаа лесно на гостувањата кај нисколигашите. Атлетико Мадрид на терен излезе со тимот кој игра Лига Европа, односно комбиниран тим кој забележа победа над Џеин со 0:2. Коста го отвори резултатот од корнер во првиот дел, додека Адриан во вториот дел зголеми на 0:2, конечните 0:3 ги постави Гарсија во последните моменти од средбата. Победа и пласман понатаму обезбеди и Малага на гостувањето кај Какерено со 3:4. Малага по 22. минути игра имаше предност од 0:2 со головите на Онју и Санта Круз, сепак домаќините до полувремето изедначија на 2:2. На стартот од вториот дел Малага повторно создаде предност од два гола, повторно еднаш погоди Санта Круз, а во листата на стрелците се запиша и Дуда. До крајот домаќините го намалија поразот на 3:4. Пласман понатаму обезебеди и Алмерија по победата над Селта Виго со 2:0. Сарагоса беше подобра од Гранада со 1:0.
сите 15 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија со победа од 30:24 над Швајцарија го започна квалификацискиот циклус за ЕП 2014 кое ќе се одржи во Данска. На стартот од натпреварот некако започнавме “замрзнато“, иако погодувавме не игравме добра одбрана па противникот успеваше да се одржи. Како што минуваше натпреварот нашите ракометари играа се подобро и подобро па веќе создадоа задоволителна предност од четири голови (8:4), потоа судиите надвапати исклучуваа наши ракометари, но гостите не успеаваа да се приближат резултатски. Фантастично играше Стоилов кој во тие моменти ги имаше постигнато половина од головите. Како што се приближуваше средината од првиот дел разликата се повеќе растеше, во игра беше и Миркуловски кој отвори повеќе опции во нападот. На полувреме се замина со 17:9. Во вториот дел одлично отворивме и создадовме маестрална предност од 13 голови, сепак од средината на вториот дел падна концентрацијата на играта, тоа влијаеше и на резултатот, кој полека се топеше, но ниту во еден момент не беше под прашалник ...
сите 79 | | | веќе видена

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ забележа неочекуван пораз на мастерсот во Париз од Американецот Сем Квери во три сета. Ѓоковиќ го освои првиот сет со 6:0 а во вториот имаше предност од 2:0, но до крајот ја загуби концентрацијата па вториот сет го загуби во тај брејк со 7:6(4). Во последниот и решавачки сет Квери направи брејк доволен за победа од 6:4. Ѓоковиќ за овој пораз има силно оправдување, тој не тренирал неколку денови бидејќи неговиот татко е во лоша здраствена состојна па морал накратко да отиде до Србија и повторно да се врати во Париз.
сите 10 | | | веќе видена

Најскапиот фудбалер на светот Кристијано Роналдо би можел да го напушти Реал Мадрид и да премине во ПСЖ, кој е спремен да плати околу 100 милиони евра обештетување. Како што наведуваат италијанските медиуми, во тој пакет би можел да биде и преминувањето на тренерот Жозе Мурињо во главниот град на Франција. Листата на “Gazeta delo sport” наведува дека двата клуба веќе почнале да разговараат за оваа трансфер ‘бомба’. Роналдо и Мурињо ги претставува агентот Жорж Мендеш, пред Реал е претседателот Флорентино Перез, а ПСЖ го предводи првиот човек на клубот Тамин бин Хамад ал Тани. Богатиот сопственик на ПСЖ наводно е спремен да му понуди на Роналдо годишна плата од 18 милиони евра, што е за четири милиони повеќе од тоа што Португалецот има во Реал. Моментално најплатен играч на ПСЖ е Златан Ибрахимович со 14,5 милиони евра годишно. “Gazeta” наведува дека со преминувањето на Роналдо во ПСЖ, на францускиот клуб би му било многу полесно да го привлечат и Мурињо. Во цела оваа приказна би можел да биде приклучен и ...
сите 13 | | | веќе видена

Хуан Аранго, фудбалерот на Борусија од Менхенгладбах, самоуверено изјави дека слободните удари ги изведува подеднакво добро како Лионел Меси и Кристијано Роналдо. „Повеќе пати покажав дека умеам да ги изведувам слободните удари како нив двајца. Моите удари се остри, премногу прецизни и силни. По сила, слични како на Роналдо, а по прецизност како на Меси. Можам да бидам рамо до рамо со нив“, изјави 32. годишниот Аранго. Репрезентативецот на Венецуела во Менхенгладбах дојде во 2009.година од Мајорка. Тој за германскиот тим до сега има одиграно 102 натпревари и постигнато 15 голови, од кои шест се од слободен удар.
| | веќе видена

Напаѓачот на Барселона Давид Виља по победата над Алавес и постигнатиот гол изјави дека посакува да игра редовно во Барселона. „Како и секој играч и јас сакам да играм колку што е можно повеќе. Разбирам дека играм во најдобриот клуб во светот, а конкуренцијата за секое место е голема“, изјави Виља. „Ќе играме доста натпревари во повеќе натпреварувања. Веќе во сабота не очекува нов дуел, задоволен сум од прикажаното против Алавес. Започнувам да се враќам во форма и одлично се чувствувам на теренот“, заврши Виља.
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Арсенал Арсен Венгер по драматичната победа над Ридинг со 5:7 во Купот на лигата изјави дека успехот не е ништо друго, туку фудбалско чудо. „Постојано гледам нови нешта во нашата игра, затоа никогаш не сум разочаран. Се заврши добро за нас, но Ридинг одлично го започна мечот. Ние не бевме доволно остри, го загубивме секој индивидуален дуел и резултатот беше 4:0. Можеа да постигна уште еден или два гола“ , изјави Венгер. „Голот за 4:1 ни помогна многу за пресвртот во вториот дел. Создадовме шанси и намаливме на 4:2, сепак во 89. минута ни беа потребни уште два гола за да изедначиме. Тогаш се случи чудото. Во продолжението веќе водевме во резултатот“, заврши Венгер.
сите 54 | | | веќе видена

На стартот од новата сезона тимот на ЛА Лејкерс забележа пораз на домашен терен од Далас Маверикс со 91:99. Резултатот го отвори новото засилување Стив Неш со тројка, а откако возврати Далас со три на сцена стапи новото засилување на Лејкерс. Два поени за нова предност постигна Хауард. Далас пак мораше да игра без повредениот Новитски, но сепак се покажа во одлично светло. Кај Далас Колинс постигна 17 поени, Марион забележа 11 поени и 9 скокови, а по 11 поени уфрлија и Чартер и Беаубоис. Кај Лејкерс Гасол беше најефикасен со 23 поени, 13 скокови и шест асистенции. Коби како и секогаш во најдобрите на тимот со 22 поени, а 19 поени и десет скокови забележа Хауард. Неш постига само седум поени и четири асистенции. Во последниот натпревар Кливленд беше подобар од Вашингтон со 94:84.
сите 49 | | | веќе видена

next