Спортска Треска

Ѕвездата на Севиља, Пјотр Трочковски поради повреда ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната. Германскиот фудбалер заработи тешка повреда на десното колено во натпреварот против Барселона во 6. коло од Ла Лига пред три недели. Барселона во овој дуел славеше со 3:2, а Трочковски го постигна вториот гол. Вчера Трочковски беше опериран во САД. По операцијата беше соопштено дека Трочковски ќе паузира 8 месеци. Оваа сезона тој има 6 натпревари и 2 погодоци во Шпанското првенство за клубот од Андалузија.
| | веќе видена

Менаџерот на Ливерпул, Брендон Роџерс ја разгледува можноста во зимскиот преоден рок да го донесе на “Енфилд“ напаѓачот на Шалке 04, Клас Јан Хунтелар. Холандскиот напаѓач има договор со Шалке до летото 2013. година, но во моментот не сака да ја продолжи соработката со Шалке, па така Хунтелар ќе може да преговара во зимскиот преоден рок со сите клубови кои го сакаат во своите редови. Брендон Роџерс се надева дека ќе го привлечи Хунтелар за минимална сума на пари во зимскиот преоден рок. Ливерпул во моментов се соочува со сериозни проблеми во нападот, бидејќи остана со само еден напагач откако Фабио Борини заработи повреда и ќе се врати за неполни три месеци.
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на Манчестер Сити, Давид Силва ќе го пропушти дуелот од Лигата на Шампионите против Ајакс, соопштува “ЕSPN“. Шпанскиот репрезентативец заработи повреда за време на интернационалдните натпревари минатата недела. Тој го пропушти дуелот против ВБА овој викенд во кој Манчестер Сити славеше со 1:2. Силва требаше да се опорави навреме пред патувањето за Холандија, но на крајот “граѓаните“ заминаа без Шпанецот.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерот на Барселона Педро Родригес изјави дека е многу комплицирано и тешко да се игра за Барса бидејќи има голема конкуренција. „Секоја година ми е многу тешко, бидејќи морам да се борам за да дојдам до место во тимот. Тоа би можеле да го заслужите само со напорна работа. Секогаш сакам да му помогнам на тимот, а што повеќе играм, толку сум повеќе среќен“, истакна Родригес. Во досегашниот тек на сезоната Педро постигна еден гол на осум натпревари. Педро за првиот тим на Барселона дебитираше во јануари 2008. година. До сега за Барса има одиграно 181 натпревар и постигнато 60 гола, а додека за Шпанија има одиграно 22 натпревари и дадено седум гола.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон изјави дека го реши несогласувањето со Рио Фердинанд во врска со неговата одлука на натпреварот помеѓу Стоук да не ја носи маицата против расизмот. „Разговарам со Рио, имавме проблем во комуникацијата. Ја решивме работата и идеме понатаму. Тој мислеше дека ќе разговарам со него во петок, но јас не очекував дека ќе има проблем во врска со носењето на маицата. Секогаш е тимот посилен од поеднецот. Важно е својот бес да се исфрли на вистинските луѓе“, изјави Фергусон за англиските медиуми. Тој додаде дека верува во тоа дека Фердинанд, кој следниот месец ќе наполни 34 години, на крајот на сезоната ќе го продолжи договорот на уште една година. Неколку играчи од Премиер лигата, меѓу кои е и братот на Фердинанд Антон од КПР, одби овој викенд на натпреварот да излези во маицата која ја поддржува акцијата за борбата против расизмот.
сите 3 | | | веќе видена

Барселона веќе одамна има големи проблеми во одбраната со повредени фудбалери, па така “Каталонците“ во Јануари ќе се обидат да доведат дефанзивец. Капитенот на “Каталонците“ Карлес Пујол оваа сезона има доста големи проблеми со повредите оваа сеозана, па така Барселона ќе се обиде да најде фудбалер кој ќе го замени Карсел Пујол. Како што пишуваат шпанските медиуми, Барселона веќе го следи играчот на Удинезе, Мехди Бенатија. Бенатија веќе има 83 настапи за тимот од “Фриули“ кој дојде летото 2010 од тимот на Клермонт.
сите 5 | | | веќе видена

Селекторот на репрезентацијата на Македонија, Звонко Шундовски го објави списокот на играчи за првите два натпревари од квалификациите за ЕП 2014 кое ќе се одигра во Данска. Списокот е склоп на играчи од двете најдобри домашни екипи Вардар и Металург. Тука се дополнуваат уште четири интернационалци: Ристовски, Темелков, Ангеловски и Лазаров. Голмани: Борко Ристовски (Гумерсбах), Никола Митревски (Металург), Петар Ангелов (Металург) Крила: Дејан Манасков (Металург), Стевче Алушевски (Металург), Гоце Ојлески (Вардар), Владимир Темелков (Башараж), Златко Мојсовски (Металург), Гоце Георгиевски (Металург) Бекови: Кирил Лазаров (Атлетико Мадрид), Милан Левов (Металург), Наумче Мојсовски (Металург), Филип Миркуловски (Металург), Бранислав Ангеловски (Констанца), Велко Марковски (Металург), Ацо Јоновски (Металург), Филип Лазаров (Вардар), Мите Стоилов (Металург) Пикери: Ванчо Димовски (Металург), Стојанче Стоилов (Вардар) и Никола Маркоски (Вардар)
сите 9 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ ќе мора да бара нов тренер откако Александар Тодоров поднесе оставка. „Сметам дека оставката е морален чин после натпреварот во Сплит. Скорот од 2 победи и 3 порази можеби е според очекувањата, но начинот на игра на екипата на последните 4 натпревари беше далеку од она што и јас како тренер, а и сите симпатизри на МЗТ Скопје го очекуваа. Со оглед на тоа што јас ја правев селекцијата во текот на летото, беше логично и јас да ја поднесам одговорноста, наместо да се отиде во нова реконструкција на екипата. Сепак, интересот на МЗТ Скопје е над сите лични интереси и за доброто на екипата се одлучив на овој чекор. Заминувам од функцијата тренер после 16 поминати месеци со гордо крената глава и со реализација на мојата најголема желба. На 2 мај ги доживеав моите најубави моменти во кариерата и затоа се заблагодарувам на сите играчи кои минатата година ми помогнаа мојата мечта да стане реалност, на сите членови на управата кои ми дадоа шанса да бидам дел од овој проект и на ...
сите 36 | | | веќе видена

Атмосферата во Рома продолжува да биде исклучително топла и покрај импресивната победа со 4:2 над Џенова во неделата. Тренерот на тимот Земан повторно ги потсети sвездите на тимот Пабло Освалдо и Даниеле де Роси за прекинувањето на играта со националниот тим. При гостувањето во текот на викендот и двајцата беа носители, а Освалдо постигна два погодоци. Ни ова не успеа да го утеши разгневениот тренер на Рома кој вели дека се однесуваат неодговорно на тренинзите. „Од моја гледна точка, против Џенова ги забележавме вистинските Освалдо и Де Роси“ , изјави тренерот на “Волчицата“. „Штета што не можев да сметам на нив порано, но задоволен сум од нивната игра.“ „Дали ќе продолжам да вадам играчи од тимот? Тоа зависи од нивното однесување, а не од моето. Мислам дека тимот играше добро, бидејќи не беше лесно да се вратиме од заостанување со 0:2 толку рано во натпреварот. Продолжувам да тврдам дека овој тим може да победи секого доколку играчите ги покажат вистинските квалитети“ , заврши Земан.
| | веќе видена

Реал Мадрид подготвува сензационален трансфер. “Кралевите“ ќе се обидат да го извлечат Давид Де Геа од Манчестер Јунајтед. Де Геа би бил одлична замена за легендата Икер Касиљас, а се шпекулира дека тој е несреќен на Островот. Трансферот ќе биде повеќе од интересен, бидејќи поранешниот голман на Атлетико Мадрид пред само една година премина на „Олд Трафорд“ за сума од 18,3 милиони фунти. Уште од почетокот на сезоната, Сер Алекс Фергусон започна со ротација на голманите. Според ова Де Геа вечерва може да се најде на клупата. 21- годишниот голман на Манчестер Јунајтед не успеа да докаже дека секој натпревар треба да го почне како стартер, иако на крајот на минатата сезона бранеше одлично. Во Шпанија се шпекулира дека Де Геа му кажал на својот агент Жорже Мендеш дека повторно сака да игра во татковината. Реал посакува да го донесе Де Геа како замена за неверојатниот Касиљас.
сите 3 | | | веќе видена

Моментално најдобриот тенисер во светот Роже Федерер од Швајцарија со победа го започна натпреварувањето во турнирот во тенис за мажи во Базел со награден фонд од 1.225.000 долари. Во средата при извекувањето Федерер за противник го доби Бенхамин Бекер од Германија, тој денес успеа да издвојува победа во два сета со 7:5 и 6:3.
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Селтик Нил Ленон објасни дека неговиот тим во Барселона не пристигнал со цел да игра дефанзивен фудбал туку да се надигрува. „Тимскиот дух во моментот и нашата тактика ни даваат надеж да веруваме во позитивен исход од натпреварот против Барселона“ , изјави Ленон. „Не мислам дека ќе играме само во одбрана, како Челси што одигра против Барселона. Ние ќе се обидеме да ја играме нашата игра со создавање на ситуации за гол, исто како во Москва.“ „Тоа нема да биде лесно, но ние не се откажуваме. Најважното е да се забавуваме“ , заврши Ленон.
| | веќе видена

Националниот селектор на Кина Хозе Антонио Камачо откри дека гласал за Андрес Иниеста во трката за “Златната топка“. „Јас гласав за Андрес Иниеста. На второ место го ставив Икер Касиљас и трети Чави Ернандес. Тие беа најдобрите во изминатата година.“ „Барселона има предност од осум поени пред Реал Мадрид и тешко ќе ја изгубат. Според мене е дури невозможно“ , додаде легендата на шпанскиот фудбал. „Проблемот на Реал Мадрид е јасен за сите и се вика Барселона“ , изјави Хозе Антонио Камачо.
сите 7 | | | веќе видена

Играчот од Полска кој импресионираше со својот настап за репрезенрацијата во квалификациите за Светското првенство потпиша нов договор со Борусија Дортмунд. Пишчек игра на позиција десен бек и имаше голема улога во освојувањето на титулата во сезона 2011/2012 за својот клуб. „Одлично се вклопив во културата на германскиот фудбал. Имам целосна поддршка од навивачите и клубот. Тоа е дел од причините за мојот нов договор“, изјави Пишчек. Спортскиот директор на Б. Дортмунд видно задоволен од новиот договор изјави: „Во него гледам еден одличен дефанзивец и се надевам дека и во наредните години тој ќе биде клучен играч во играта на нашиот тим“.
| | веќе видена

Капитенот на Баерн Минхен Филип Лам премногу самоуверено изјави дека нема тим кој може да ги запре кон освојување на титулата во Бундес лигата оваа сезона. Во првите осум натпревари Баерн има исто толку победи, па веќе има сериозна предност пред конкурентите. „Целиот тим се вклопува многу добро. Манџукиќ е играч кој освен што добро си ја врши работата во нападот се труди многу за тимот по целиот терен. Истото можам да го кажам и за Рибери“ , изјави Лам. „Ако продолжиме со оваа игра, многу тешко дека ќе има некој тим што ќе не запре. Сезоната ја започнавме неверојатно и немаме ништо против тоа нештата да продолжат да се одвиваат така, недела по недела“ , заврши Лам.
| | веќе видена

Капитенот на Шпанија Икер Касиљас има привилегија да даде три гласа за можните освојувачи на “Златната топка“. Според “Sportyou“ голманот на Реал Мадрид гласал за својот соиграч Серхио Рамос со највисоки пет поени. На листата дури потоа следуваат Кристијано Роналдо со 3 и соиграчот од репрезентацијата и соиграч во репрезентацијата Чави со еден поен.
сите 8 | | | веќе видена

Шведската фудбалска легенда Хенрик Ларсон изјави дека Чави Ернандез е човекот кој ја заслужува “Златната топка“. „Меси е најдобар фудбалер во светот во моментот. Меси е подобар од Кристијано. Роналдо исто така е неверојатен фудбалер, но е зад Меси“, изјави Ларсон. „Јас би му ја дал ’Златната топка’ на Чави. Нема друг играч како него. Тој се разликува од сите други играчи од средниот ред. Чави е фантастичен и затоа посакувам тој да ја освои оваа награда.“ „Јас лично ја преферирам играта на Барселона со Гвардиола, пред онаа на Реал Мадрид со Жозе Мурињо. Исто така го избирам Гвардиола пред Мурињо. Нема многу тренери кои можат во три години да го постигнат она што го постигна Пеп со Барса. Тој освои се што можеше“ , заврши Хенрик Ларсон.
сите 9 | | | веќе видена

Во финалето на СП помеѓу Франција и Италија Зинедин Зидан го одигра својот последен натпревар во кариерата, овој натпревар Зидан секогаш ќе го памети, но не како нешто добро, туку напорив. Сите сеуште се сеќаваме како тој одеднаш се заврте кон Матераци и со главата го удри во градите по што доби црвен картон и ја остави на цедило својата репрезентација. По шест години во Франција близу Националниот музеј на модерна уметност е направена скулптура висока пет метри.
| | веќе видена

Резервниот голман на Милан е загрижен поради состојбата во која се наоѓа тимот од “Сан Сиро“ по осум одиграни кола. Милан се наоѓа на 15. позиција и само добрата гол разлика го држи надвор од опасната зона за испаѓање, затоа што и Пескара има седум бодови и се наоѓа на позицијата која носи ранг подолу. Марко Амелија призна дека очекувал пад во играта на неговиот тим, но и не колку што е моментално. „Минуваме низ еден многу тежок период. Знаевме дека нема да биде лесно поради заминувањето на голем број играчи, но дека ќе биде токму вака, не можевме ниту да претпоставиме“ , изјави Амелија. „Мораме да работиме многу напорно во следниот период. Сега главна цел е пласман во 1/8-финалето од ЛШ и да освоиме што е можно повеќе бодови во Серија А“ , заврши Амелија.
| | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед Сер Алекс Фергусон си поигрува со судбината во пресрет на натпреварот против Брага во рамките од третото коло во ЛШ. Како што најпрво пренесоа медиумите во Англија во тимот нема да бидат Клеверли, Кагава и Гигс. Подоцна од англиските медиуми беше најавена уште една шокантна изјава на Фергусон кој ќе ги остави Фердинанд и Евра да одмараат на овој натпревар. „Рио нема да игра. Во неделата имаме важен натпревар против Челси, тоа е голем натпревар за нас. Од таа причина ќе оставам неколку играчи надвор од групата“ , изјави Фергусон. „Рио и Патрис са возрасни играчи. Тоа се двете основни промени. Во тимот ќе се врати Јанг кој најверојатно ќе игра. Ги имаме Нани, Валенсија, Гигс… многу фудбалери кои ќе дејствуваат по крилините позиции. Се разбира имам план и за средината од теренот. Веќе го имам селектирано првиот тим, се надевам дека е вистинскиот“ , заврши Фергусон.
сите 12 | | | веќе видена

next