Спортска Треска

Фудбалерите на Рома забележаа убедлива победа во последниот натпревар од 11. коло во Серија А. “Волчицата“ на домашен терен го надигра и заслужено го победи Палермо со 4:1, овој резултат можеше да биде многу поголем доколку играчите на домашниот тим беа поприсебни. Рано беше отворен резултатот од страна на Тоти, во дваесетата минута веќе беше 2:0 откако Освалдо постигна одличен гол. Ламела го зацврсти водството на 3:0 во 70.минута од средбата. Неколку минути подоцна во игра влезе Дестро, младиот играч поради старт најрпво заработи жолт картон, а потоа постигна гол за 4:0, но заборави дека има жолт картон па го соблече дресот. Иако неговиот соиграчи бргу го предупрадија и се обидоа да ја средат ситуацијата Дестро мораше да оди надвор од теренот. Единствениот гол за гостите го постигна Иличиќ на пет минути пред крајот. Рома моментално е на шетата позиција, Палермо пак е на 19. позиција која носи ранг подолу. AS Roma 4-1 Palermo All Goals & Highlights 4.11… by BackRule
сите 12 | | | веќе видена

Двете неделни натпревари од 10 коло во германското фудбалско првенство им припаднаа на домашните тимови. Вердер ја совлада екипата на Маинц (2:1), додека Баер Леверкузен го победи тимот на Фортуна Дизелдорф (3:2). Вердер до победата стигна со двата гола на капитенот Арон Хант. Првиот гол го постигна во десеттата минута по асистенција на Нилс Петерсен, а вториот воедно и победнички гол го постигна во 85 минута од некои 20 метри. Тоа му беа 4 и 5 постигнат гол оваа сезона, а Вердер со четвртата победа сега оди на седмата позиција на табелата во Бундеслигата. Единствениот стрелец за погодокот на Маинц беше Адам Шалај, кој што го постигна неговиот осми гол во тековната сезона. Баер Леверкузен со гостинската победа над Баерн Минхен минатото коло, денеска со победата на домашен терен над тимот на Фортуна Дизелдорф ја потврди добрата форма во натпревар во кој што од 65 минута играше без исклучениот Симон Ролфес. Инаку Ролфес заслужи исклучување после само 79 секунди поминати на теренот, и тоа го прави второ најбрзо ...
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Манчестер Јунајтед, призна дека Ван Перси би можел да го има многу многу порано, и да го купи за малку пари бидејќи пред 11 години кога Фергусон пратил скаути на Манчестер Јунајтед во Холандија да следат млади таленти, Ван Перси бил откриен уште тогаш. „Робин тогаш беше младинец и настапуваше во Феенорд, имаше само 17 години и уште од тогаш скаутите забележаа потенцијал во него. Ние го пративме Џин Рајан да го следи прогресот на Робин Ван Перси во Холандија, искрено тој беше задоволен но ни рече дека треба да помине уште малку време, за Ван Перси да биде уште посилен“. „На 17 години сите сме сеуште незрели, и размислувајќи по тој пат, го оставивме на уште една сезона во Холандија, а потоа тој замина во Арсенал“. „Арсен Венгер секогаш имал добар осет и чувство за млади таленти и нивно откривање и афирмација“, заврши Фергусон.
сите 10 | | | веќе видена

Шпанскиот тенисер Давид Ферер е победник на АТП турнирот од Мастерс серијата 1000 во Париз. Ферер во финалето забележа победа над полската сензација Јанович со 6:4 и 6:3. За Ферер ова е седми триумф сезоната, а тој воедно е прв Шпанец кој го покорува Париз. Шпанецот за победата во Париз ќе добие 479.000 евра и 1.000 бодови на АТП листата , додека Јанович ќе инкасира 234.000 евра и 600 бодови.
сите 60 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија забележа катастрофален пораз на гостувањето кај Португалија со 32:25 и го забележа првиот пораз во квалификациите за ЕП во Данска. Нашата репрезентација само на стартот од натпреварот имаше водство по головите на Филип и Кире Лазаров, а подоцна и Ангеловски. Потоа Португалците направија серија која само ја надополнуваа. На моменти имавме негатива од седум погодоци, на полувреме се замина со 18:13. Во вториот дел успеавме да ја намалиме разликата и да дојдеме на пристојни два гола негатива, трипати имавме и напад да намалиме на само еден гол, но ниту еднаш не успеавме. Откако веќе немавме шанси за победа нашите ракометари се опуштија и му дозволија на противникот да си поигрнува со нас, на крајот резултатот е еднаков на дебакл 32:25. Најефикасен во нашата селекција беше Лазаров со девет гола, Манасков постигна шест. Солиден на голот беше и Митревски со девет одбрани. Кај Португалија Карнеиро постигна 9 голови, Дејвиес пак 5, но во целост сигра играчи одиграа одлично и заслужено ...
сите 51 | | | веќе видена

Тимовите на Ливерпул и Њукасл ги поделија бодовите на “Енфилд“ откако ремизираа со 1:1. Доста интересен и динамичен фудбал понудија и двете страни, па на крајот нерешениот исход можеби е најреален. Гостите дојдоа во водство неколку минути пред полувремето со одличниот гол на Кабај во стилот на Ван Бастен. Домашните во вториот дел заиграа многу поагресивно, со многу поголема желба, па во 67. минута Суарез изедначи на 1:1 по асистенцијата на Хозе Енрике. До крајот на средбата гостинскиот дефанзивец Колочини заработи директен црвен картон, Ливерпул создаде уште неколку опасни ситуациии преку Шелви, но не успеа да погоди. cabayenew by SpheraChannel luissuarez by SpheraChannel
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерите на Фиорентина продолжуваат со одличните игри и искачувањето на табелата во Серија А. “Виолетовите“ денес забележаа убедлива победа над Каљари со 4:1 со головите на Родригез, Јоветиќ, Тони и Куадрадо. Единствениот гол за гостите беше дело на Касарини. Фудбалерите на Наполи направија нов кикс откако на домашен терен одиграа само нерешено против Торино. Домаќините поведоа рано преку Кавани, но во полседните минути Сансоне му донесе бод на Торино. Пандев беше стартер и беше заменет по еден час игра. Тимот на Лацио пак забележа уште еден пораз, овојпат на гостувањето кај Катанија со 4:0. Во останатите натпревар Пескара беше подобра од Парма со 2:0. Сиена минимално ја совлада Џенова со 1:0. Болоња и Удинезе ги поделија бодовите (1:1), додека Аталанта ги освои сите три бодови од гостувањето кај Сампдорија.
сите 24 | | | веќе видена

Трката во Абу Даби, на патеката “Јаз Маринa“ можеби беше најинтересната трка оваа сезона. Уште на самиот старт Хамилтон ја одбрани својата позиција. Фернандо Алонсо беше тој кој што напредуваше 1 позиција на стартот, стигнувајќи на 5 позиција, а еден круг подоцна и со претекнувањето на Марк Вебер од Ред Бул да дојде и до четвртата позиција. Така остана редоследот неколку кругови, Хамилтон, Раиконен, Малдонадо, Алонсо, Вебер, Батон и Маса. Како што знаеме поради проблемите со горивото, Себастијан Фетел стартуваше од боксот, и во првите 10 кругови тој успеа да стигне до 13 позиција, но поради проблемите кои што ги имаше со оштетениот нос на болидот, во 14 круг мораше во бокс. Тој се врати на 21 позиција, по која што веднаш потоа следуваше безбедносно возило на патеката поради инцидентот. Лидерот во трката после некој круг се откажа, едноставно болидот на Луис Хамилтон застана, тој беше принуден да се паркира на еден тревнат дел од патеката. Иако имаше неколку најдобро извозени кругови, тој сепак дали поради ...
сите 29 | | | веќе видена

Тимот на Вардар успеа да му се одмазди на Напредок за поразот во Кичево од 1:0, со идентичен резултат “црвено-црните“ забележаа победа во натпревар кој се одигра во Куманово. Поради освежување на тревникот на “Филип Втори“ овој натпревар Вардар мораше да го одигра на стадионот во Куманово и забележа победа со голот на Стјепановиќ во 23. минута од средбата. Во дербито на колото Шкендија беше поразена од Турново во Тетово. Ова е одличен резултат за Турновци кои се првиот тим кој заминува со бодови, и тоа три како гостин на Шкендија. Резултатот за гостите го отвори Блажевски од пенал во 35. минута, и домаќините изедначија од пенал преку Емини по еден час игра и во продолжението со сите сили тргнаа кон голот на турновци, но тоа го искористи Илиев во последните минути од натпреварот кога му донесе три бода на својот тим. Во Битола домаќинот Пелистер го забележа првиот домашен пораз откако Металург забележа минимална победа од 0:1. Единствениот гол го постигна Стевановиќ на петнаесетина минути пред крајот. Во ...
сите 16 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо не пропушти можност за да ја искоментира играта на својот тим против Сарагоса. Специјалниот ја забележа 100-та победа со Реал Мадрид, но беше категорен дека тимот може да одигра многу подобро од прикажаното против Сарагоса. „Не ми се допаѓа играта, можеме да играме и треба да играме многу подобро. Освен тоа важно е да играме спокојно“ , изјави Мурињо. „Сепак, тимот стоеше добро на теренот, можеб и многу подобро, но прилично сум задоволен.“ Потоа запрашан што има да каже за 100-та победа со Реал тој изјави: „Тоа не е возможно, ја гледам статистиката и си мислам дека се 50, но вие настојувате дека се 100.“, заврши Мурињо.
сите 9 | | | веќе видена

Тимот на Интер синоќа забележа победа над Јувентус од 1:3 и ја прекина серијата на домаќинот од 49 натпревари без пораз. „Го добивме Јувентус со игра на теренот. Така е најслатко. Игравме одлично, цел натпревар, а особено во вториот дел“ , изјави стратегот на Интер. „Навистина е тешко кога ќе примите гол по само неколку секунди. Тоа ни се случи нам, но овие играчи во ниту еден момент не отстапија од нашиот план.“ „Од Јувентус не беа коректни пред овој натпревар. Беа многу саркастични со изјавите, особено кон мене. Мислам дека ако не друго, заслуживме повеќе почит, затоа што клубот е еден од најдоминантните во Италија и Европа“ , заврши Страмачони.
сите 2 | | | веќе видена

Фудбалерите на Валенсија забележаа победа од 2:0 над Атлетико Мадрид и ја оставија Барселона осамена на врвот во Примера. Домаќините резултатот го отворија во дваесетата минута кога Солдадо доби одлична топка од Рами и со волеј удар ја смести зад голот на Куртоа. Атлетико Мадрид потоа се обиде да изедначи, имаше и повеќе шанси за гол но сето тоа без вистинска завршница. Во последните моменти од средбата од контра Валенсија преку Валдез ги постави конечните 2:0. Од домшниот тим исклучување заработи Коста во судиското продолжение, а покрај него исклучени беа уште тренерот Пелегрино и неговиот помошник. Атлетико Мадрид е втор со 25 бода, три помалку од Барселона и пет повеќе од Реал Мадрид. Валенсија пак се наоѓа на седмата позиција со 14 освоени бодови.
сите 4 | | | веќе видена

Тимот на Ренова забележа минимална победа во единствениот натпревар од ПМФЛ кој на програмата беше денес. Во Тетово фудбалерите на Ренова го совладаа Тетекс со 1:0. “Текстилците“ одлично се држеа во поголемиот дел од натпреварот, но Сашко Пандев успеа да погоди во 73. минута и да му донесе важни три бода на својот тим во желбата за излез во Европа. Во ова коло ќе се одиграат уште пет натпревари: Шкендија – Турново, Пелистер – Металург, Силекс – Брегалница, Дрита – Работнички, Вардар – Напредок (во Куманово).
сите 24 | | | веќе видена

Кошаркарите на Работнички ја забележаа првата победа во новата сезона откако на домашен терен слабеа над Лирија со 73:70. Избраниците на Марјан Лазовски во поголемиот дел од натпреварот бркаа и негатива, но на крајот успеаа да дојдат до предност и да ја забележат првата победа. Немања Јелесијевиќ повторно блескаше кај Работнички, овојпат оствари дабл-дабл учинок со 14 поени и 12 скокови. Шарпер и Омоке реализираа по 16 поени. Кај Лирија најефикасен беше Симиќ со 17 поени, Диме Тасовски постигна 14. Во Струмица домашниот тим беше убедлив против Вардар со 92:70. Једвиќ и Богоев беа најдобри во домашниот тим со 23 односно 22 поени. Во “црвено-црниот“ дрес најдобро одигра Керкез кој оствари дабл-дабл учинок со 16 поени и 11 скокови. Фени Индустри пак без проблеми го совлада новиот прволигаш Пелистер Спорт. Кавадарчани стигнаа до “стотка“ откако натпреварот заврши 74:100 за втора победа на ланскиот финалист.
сите 17 | | | веќе видена

Контроверзниот напаѓач на Манчестер Сити Марио Балотели повторно е во центар на внимание кај британските медиуми. Но овој пат ништо не погреши. Супер Марио е мајстор за изведување на пенали, оваа сезона ги погоди 8-те пенали, колку и што ги имаше, затоа и не е чудно што Роберто Манчини слепо му верува кога се најтешките казни во прашање. Се знае, кога има пенал, Марио Балотели го шутира и точка! Балотели објасни дека не е баш се во техничкиот удар и прецизноста, туку во главата. „Тоа е како игра помеѓу мене и голманот. Јас знам одлично да го контролирам сопствениот ум, така да кога голманот ќе се помести на гол линијата, јас победувам, мојот мозок победува“, изјави Балотели. Нема што, Марио е цар!
| | веќе видена

Фудблаерите на Интер забележаа победа на гостувањето во Торино кај Јувентус на стадионот “Јувентус“ со 1:3 и најавија дека оваа сезона до самиот крај ќе се борат за Скудетото. Домаќините го отворија резултатот по само 18. секунди игра откако Асамоа го проигра Видал во празно кој лесно го совлада Хандановиќ. Со овој резултат се замина и на полувреме. Во вториот дел фудбалерите на Интер покажаа карактер, не се предадоа и за тоа пристигна награда. По еден час игра во шеснаесетникот соборен беше Милито, судијата покажа на белата точка, а истиот играч беше прецизен од 11 метри. Само петнаесеттина минути подоцна Милито повторно го совлада Буфон за комплетен пресврт. Најпрво Гуарин биеше одлично од далечина, Буфон ја одби топката до Милито кој беше немилосрден. До крајот Јувентус се отвори, а тоа најдобро го казни Интер по еден контра напад. Нагатомо одлично го проигра Паласио кој во последните минути ги постави конечните 1:3. Ова е шеста победа за Интер во исто толку на гостувањата во Серија А, но и покрај тоа ...
сите 38 | | | веќе видена

Тимот на Реал Мадрид со 4:0 ја совлада Сарагоса на домашен терен и се повеќе им создава притисок на Барселона и Атлетико Мадрид. “Кралевите“ со оваа победа се искачија скалило над Малага која беше поразена од Ваљекано. Резултатот беше отворен од Игуаин точно на средината од првиот дел, а само две минути подоцна Ди Мариа го дуплираше ова водство. Во вториот дел и на двете страни имаше по некој обид, но мрежите мируваа се до последните минути. Во 89. минута на 3:0 зголеми Есиен кој го постигна својот првенец во дресот на Реал, а во првата минута од судиското продолжение првенец во дресот на “кралевите“ постигна и Лука Модриќ. Подоцна очекувајте видео и од првенците на Модриќ и Есиен. Real Madrid 1-0 Zaragoza by goalsarena2012 Real Madrid 2-0 Zaragoza by goalsarena2012
сите 20 | | | веќе видена

Барселона забележа победа од 3:1 над Селта Виго, а последниот гол беше дело на Жорди Алба. Сепак, како што потврдија и поголемиот дел од фановите на Барселона на социјалните мрежи голот бил чист офсајд, но што е тука е. Дали судиите ќе добијат казна за ова останува да сочекаме.
| | веќе видена

Фудбалерите на Милан забележаа убедлива победа над Киев со 5:1. “Летачките магариња“ беа вистинскиот противник за лечење на раните на тимот од Милано. На крајот натпреварот заврши 5:1 во корист на “росонерите“, интересно е што сите пет голови ги постигнаа различни играчи. Емануелсон го отвори резултатот во 16. минута, но само две минути подоцна Пелшиер изедначи на 1:1. Монтоливо ја најави високата победа на Милан во 36. минута, само пет минути подоцна во листата на стрелците се запиша и Кркиќ. Во вториот дел, односно во 75. минута Ел Шарави зголеми и на 4:1, за во судиското продолжение во листата на стрелците да успее да се запише и Пацини. Со оваа победа Милан барем за момент се искачи на 7. позиција со 14 бодови, Киево е 15-ти со десет бодови.
сите 42 | | | веќе видена

next