Спортска Треска

Реал Мадрид утре ќе и гостува на Борусија Дортмунд во третото коло од ЛШ во Германија. Покрај одличниот млад тим на домаќинот, “кралевите“ ќе треба да се борат и против традицијата која воопшто не е на нивна страна. Верувале или не, Реал Мадрид има одиграно 23 натпревари во Германија и само на еден единствен натпревар забележал победа, пред 12 години против Баер Леверкузен. Во останатите средби Реал има уште шест нерешени и дури 16 загубени натпревари. Баерн Минхен е тимот кој му создал најмногу проблеми на Реал. Реал Мадрид двапати гостувал кај Борусија Дортумнд, и двата натпревари завршиле без победник. Во 1997/98 мечот заврши 0:0, а потоа во сезоната 2002/03 Реал се спаси од пораз по голот на Хавиер Портуљо за 1:1.
сите 6 | | | веќе видена

Шинџи Кагава, Том Клеверли и Рајан Гигс ќе го пропшутат натпреварот на Манчестер Јунајтед од третото коло во Лигата на Шампионите против Брага во вторник. И покрај тоа што го “изневери“ својот тренер, Рио Фердинанд ќе биде во стартниот состав на “црвените ѓаволи“. Покрај овие тројца во тимот на Јунајтед ќе недостасуваат и повредените Смолинг и Џонс. Партнер во одбраната на Фердинанд најверојатно ќе му прави Џони Еванс. Во моментот Манчестер Јунајтед има максимален учинок од две победи во Лигата на Шампионите.
сите 13 | | | веќе видена

Голманот на Реал Мадрид, Икер Касиљас продолжува со своите успеси во неговата кариера. Капитенот на “кралевите“ веќе има 400 победи во дресот на Реал Мадрид во сите официјални натпреварувања. Овој успех Икер Касиљас го забележа со победата над Селта со 2:0 во Ла Лига. Касиљас е третиот фудбалер кој ја постигнал оваа инзвонредна бројка во “кралскиот клуб“. Пред него со сличен успех е Раул кој има 427 победи и Санчез со 412 победи.
сите 2 | | | веќе видена

Ѕвездата на Борусија Дортмунд, Роберт Левандовски пред натпреварот со Реал Мадрид изјави дека не се плаши од “кралевите“ и додаде дека посакува чиста игра од дефанзивецот на Реал Мадрид, Пепе. „Знаеме дека против Реал нема да биде лесно, но не чувствуваме страв. Мислам дека ќе биде голема борба во која на крајот ќе излеземе како победници “ , изјави Левандовски. „Не се плашам од Реал. Ја познавам целата одбрана. Се надевам дека Пепе ќе игра чисто и дека нема да имам проблеми со него“ , додаде напаѓачот на “Милионерите“.
сите 4 | | | веќе видена

Новото засилување на Реал Мадрид, Микел Есиен изјави дека е подготвен да се жртвува за својот нов клуб. „Секој натпревар е важен за нас. Секогаш се важни трите бода“ , изјави Есиен после победата над Селта со 2:0. Поради проблемите кои ги има “кралскиот клуб“ во одбраната, Есиен настапи како бек во натпреварот против Селта. „Ќе бидам среќен да играм на секоја позиција каде што ќе ме стави Мурињо. Треба да работам напорно и да се жртвувам за клубот“ , додаде Есиен.
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Квинс Парк Ренџерс Марк Хјуз вели дека расизмот не може да биде отстранет од фудбалските стадиони. Неколку фудбалери меѓу кои и Антон Фердинанд одби ја облече маица , чија цел е борба против расизмот „Никогаш нема да се отстрани расизмот во фудбалот. Секогаш ќе има некој идиот кој ќе сака да направи нешто. Тоа е многу тешко да се отстрани“ , изјави менаџерот на КПР, Марк Хјуз. Исто така Рио Фердинанд и Лескот не носеа маици пред натпреварите со своите клубови.
сите 3 | | | веќе видена

Покрај Манчестер Сити и Челси во трката за напаѓачот на Атлетико Мадрид, Радамел Фалкао се вклучи и Француски ПСЖ. Според гласините кои доаѓаат, ПСЖ е подгоотвен да му понуди 48 милиони евра на Атлетико Мадид за Колумбискиот напаѓач. Оваа вест најмногу го загрижи тренерот на “граѓаните“ Роберто Манчини кој се обидува да го донесе Фалкао во своите редови. Манчестер Сити е спремен да понуди 35 милиони евра за Фалкао, додека пак Челси е спремен да понуди 55 милиони евра.
сите 4 | | | веќе видена

Полицијата започна истрага во врска со навреди на расистичка основа од навивач за време на дуелот од Премиерлигата помеѓу Сандерленд и Њукасл вчера кој заврши 1:1. Обезбедувањето на требините тврди дека имало жалба за расистички навреди кои биле упатени од гледач на стадионот. Од полицијата информираат дека уапсиле само 15 навивачи, но на натпреварот имало скоро 50 илјади гледачи.
| | веќе видена

Дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике најверојатно ќе го пропушти дуелот од Лигата на Шампионите против Селтик. Пике продолжува да чувствува болки во ногата и не учествуваше на последниот тренинг на тимот. Самиот играч има желба да излезе на теренот, но лекарите го советуваат да не форсира премногу. Ситуацијата во Барселона не оди баш во најдобар ред, бидејки капитенот Карлес Пујол се уште не е подготвен да се врати во игра, пишува “Мундо Депортиво“.
сите 7 | | | веќе видена

Раководството на Челзи нема да понуди нов договор на капитенот Џон Тери, откако ќе му истече овој договор со клубот на крајот од следната сезона, информира “Mirror“. Капитенот на Челси не влегува во долгорочните планови на тимот, па така во 2014 година би можел да си замине од “Стенфорд Бриџ“. Причина за заминувањето на Тери е последниот расистички скандал поради кој капитенот на Челси заработи четири натпревари суспензија од ФА. Се по веројатно е дека ќе си замине и Френк Лампард. Лампард би можел да си замине уште во Јануари, а за него сериозен интерес покажуваат Лос Анџелес Галакси и Шангај Шенхуа.
сите 4 | | | веќе видена

Атлетико Мадрид на гостувањето на “Аноета“ кај Реал Сосиедад забележа значајна победа. Атлетико Мадрид славеше минимално со 0:1, а победоносниот гол го постигна Радамел Фалкао кој од слободен удар му донесе нова радост на Симеоне и Атлетико Мадрид. На “Аноета“, Атлетико Мадрид и Реал Сосиедад одиграа одличен натпревар и имаа многу прилики за гол, штета што навивачите беа скратени од можноста да уживаат во повеќе голови, но и оној што го видоа вредеше многу. Атлетико Мадрид се наоѓа на втората позиција зад Барселона со освоени 22 бода, но Барселона има подобра гол разлика.
сите 26 | | | веќе видена

Тимот на Марсеј на гостувањето кај Троја го забележа вториот пораз оваа сезона во Француската Лига 1. Троја забележа минимално со 1:0. Марсеј го одигра најлошиот натпревар од стартот на оваа сезона. Домаќините создаваа шанси и единствениот гол на натпреварот го постигнаа кон крајот на првиот дел. Со овој пораз Марсеј ја загуби лидерската позиција на табелата, откако вчера ПСЖ го совлада Ремс со 1:0 и се искачи на првата позиција. ПСЖ и Марсеј имаат ист број на бодови, вкупно 19, но ПСЖ има подобра гол разлика.
сите 6 | | | веќе видена

Во последниот натпревар од осмото коло во Серија А тимовите на Џенова и Рома приредија вистински спектакл за гледачите, на крајот “Волчицата“ забележа победа од 2:4. Домаќините одлично го отворија натпреварот и со головите на Кучка и Јанковиќ по само петнаесет минути игра имаа предност од 2:0. Сепак, Римјаните не се предадоа и до крајот на првиот дел го изедначија резултатот со головите на Тоти и велемајсторскиот гол на Освалдо. Во вториот дел гостите продолжија со теренската иницијатива, а наградата пристигна по само десетина минути игра. Освалдо го постигна својот втор гол за пресврт на натпреварот. Конечните 2:4 за гостите ги постави Ламела на седум минути пред крајот на натпреварот. Со оваа победа Рома избива на петтата позиција со 14 освоени бодови, Џенова е на средината од табелата со 9 бодови. szólj hozzá: Genoa vs Roma 2:4 GOALS HIGHLIGHTS
сите 24 | | | веќе видена

Со одличен дерби натпревар помеѓу Кросинг и Клубски се отвори новата сезона во Македонската женска кошарка. Во “Борис Трајковски“ домашниот тим издвојува победа од 74:72 во натпревар со многу неизвесност и одлична игра на двете страни. Ана Тантуровска беше најрасположена во домашниот тим постигнувајќи 32 поени, притоа имаше 5 скокови и три асистенции. Покрај неа двоцифрени кај домаќините беа и Раденковиќ (13) и Лазаревска (10). Кај Клубски фантастичен натпревар одигра Кристина Семереди која забележа дабл-дабл учинок од 33 поени и десет скокови. Елеонора Атаноасова која пред некој ден го продолжи договорот со клубот од Делчево постигна 20 поени.
| | веќе видена

Ракометарките на Жито Прилеп се пласираа во третата рунда од Купот на победниците на куповите откако надвапати беа подобри од шведскиот тим Лундагард. И двата натпревари се одиграа во Прилеп. Уште вчера домашниот тим ја покажа својата надмоќност и забележа победа од 31:25. Денес сето тоа беше потврдено со нова победа од 22:20. Најефикасна во домашниот тим беше Мркиќ со седум голови, Шалевска пак постигна пет погодоци. Во гостинскиот состав одлична беше Бредсон со девет гола.
сите 11 | | | веќе видена

Ракометарите на Атлетико Мадрид неможат да се пронајдат себе си во натпреварите од ЛШ каде веќе имаат три порази, но затоа газат се пред себе во АСОБАЛ. Денешна жртва на Лазаров и соиграчите беше тимот на ЦНГ кој претрапе убедлив пораз од 34:13. Одличен натпревар одиграа сите играчи на домаќините кои функционираа беспрекорно и во нападот и во одбраната. Масач беше најефикасен со седум погодоци додека Лазаров постигна шест (три од пенал). Со оваа победа Атлетико Мадрид има максимален ефект од 7 победи.
| | веќе видена

Чешкиот тенисер Томас Бердих jа освои втората титула оваа сезона откако триумфираше на турнирот во Шведска, Стокхолм со фонт од 487.750 евра. Во финалето тој беше подобар од Французинот Цонга со 4:6, 6:4, 6:4 за 2:28 часа. Шестиот носител на светската ранг-листа Бердих спаси седум од девет можноси на својот противник и ја забележа третата победа во четвртиот натпревар против Цонга.
сите 6 | | | веќе видена

Денес се одиграа два натпревари од Премиер лигата. Не така атрактивни парови, но исклучително силни тимови кои играат одличен фудбал. Отворија Сандерленд и Њукасл, натпреварот заврши 1:1 а вистински трагичар за гостинскиот тим беше Демба Ба која ја погоди сопствената мрежа во 85. минута и му донесе бод на Сандерленд. Претходно уште по 180 секунди игра Кабај му донесе предност на својот тим. Вреди да се напомене и фактот што Њукалс 3/4 од натпреварот ги помина со играч помалку по исклучувањето на Тиоте. Во вториот натпревар помеѓу КПР и Евертон исто така немаше победник, натпреварот имаше сличен расплет како и оној помеѓу Њукасл и Сандерленд. Рано домаќините го отворија резултатот преку Хоилет по 120 секунди игра, а подоцна голманот Цезар си постигна авто гол. На полувреме се замина со 1:1. Во вториот дел Пиенар во рок од осум минути заработи два жолти картони по што го остави тимот на цедило. “Карамелите“ издржаа и останаа непоразени, КПР пак и натаму се мачи и сеуште нема победа. szólj hozzá: QPR 1-0 ...
сите 11 | | | веќе видена

Левиот бек на Реал Мадрид и на бразилската репрезентација, Марсело е успешно опериран во Амстердам, соопшти неговиот клуб Реал Мадрид на официјалната страница. „Марсело претрпе успешна операција на десната нога, извршена од страна на експертот по хурургија Ник Ван Дик во центарот за хирургија во Амстердам“, соопшти Реал Мадрид. Марсело доби повредата минатата недела на тренингот на бразилската фудбалска репрезентација пред пријателскиот натпревар Бразил – Јапонија.
сите 2 | | | веќе видена

Олимпик Лион славеше на домашен терен над Брест минимално со 1:0 и се доближи на лидерот на табелата ПСЖ и второпласираниот Марсеј на само еден бод. Марсеј има натпревар помалку кој го игра вечерва во 21:00 часот. Лион почна добро, во првото полувреме не искористи неколку прилики, но затоа на почетокот на второро полувреме Гомис му донесе победа на својот тим. Брест се отвори, имаше неколку шанси за гол, но сепак Лион го задржа резултатот и се доближи на ПСЖ и на Марсеј во Француската Лига 1.
сите 7 | | | веќе видена

next