Спортска Треска

Менаџерот на Манчестер Сити Роберто Манчини најави дека неговиот тим вечерва ќе оди на победа, а лично тој е убеден дека неговите играчи ќе ги забележат првите три бода во ЛШ. Манчестер Сити има еден пораз од Реал Мадрид со 3:2 и се спасуваше од пораз против Борусија Дортмунд пред своите гледачи. Вечерва “граѓаните“ гостуваат кај Ајакс. „Не го започнавме најдобро учеството во групата, но сеуште имаме шанси да одиме понатаму. Тоа е нашата цел. Никогаш не е лесно во Лигата на Шампионите, затоа што ова е натпреварување каде мора да имаш и малку среќа. Одиме во Холандија да ги нападнеме трите бода“, јасно изјави Манчини.
сите 15 | | | веќе видена

Бојан Кркиќ најверојатно вечерва ќе се најде во стартниот состав на Милан на гостувањето во Шпанија против Малага во третото коло од ЛШ. Се претпоставува дека Ганецот ќе го загуби местото во првите 11. поради слабата игра која ја прикажа во дербито против Интер. Според медиумите во Италија, Кркиќ ќе започне како играч веднаш зад напаѓачот во формација 4-2-3-1. Марко Амелија ќе го замени Абијати на голот, додека Бонера ќе биде во првиот состав на местото на Абате. Александро Пато ќе остане на клупата, додека најистурен во нападот најверојатно ќе биде Пацини.
| | веќе видена

Поранешниот број еден во светот Шпанецот Хуан Карлос Фереро ја заврши својата играчка кариера. Од тенисот се опрости со пораз откако во првото коло на турнирот во Валенсија беше поразен од Николас Алмагро со 7:5, 6:3. Фереро уште минатиот месец потврди дека овој турнир ќе биде последен во неговата професионална кариера. „Отсекогаш бев победник, секогаш бев подготвен да го дадам последниот атом за да победам, сепак веќе немам сили. Веројатно ќе можев да играм уште некое време, но јас сепак сакам да прекинам сега“, изјави 32-годишниот тенисер.
сите 3 | | | веќе видена

Тренерот на Манчестер Јунајтед Алекс Фергусон го пофали својот играч од нападот Хавиер Хернандез – Чичарито, откако младиот Мексиканец вечерва беше творец на пресвртот против Брага. Фергусон призна дека е на слатки маки пред секој натпревар во изборот за напаѓачката двојка. „Тој е се подобар и подобар. Тренира одлично и има голем ентузијазам“ , изјави Фергусон за BBC и дополни: „Морам да кажам дека поради него сум на слатки маки. Го имам него, Вејн Руни, Робин ван Перси и Дани Велбек и навистина не знам кого да вметнам во првиот состав.“
сите 7 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Челси Давид Луиз после поразот на Челси од Шахтар со 2:1 призна дека украинскиот шампион заслужено стигнал до победата во третото коло од Лигата на Шампионите. „Тоа беше тежок натпревар, Шахтар игра фантастично и заслужено победи. Не знам што се случи со нас. Играчите на Шахтар се интелегентни и не ни дозволија многу шасни. Ние игравме добро само во последните 15. минути, мораме да реагираме на подобро после начинот на кој бевме поразени вечерва“ , изјави Луиз.
| | веќе видена

Фудбалерите на Селтик го одржаа дадениот збор дека нема да и се предадат на Барселона и ќе се борат до последниот момент. Токму така беше вечерва, но за нивна несреќа беа поразени токму во последниот момент од натпреварот. Во 18. минута водство на Селтик му донесе Самарас по една нафрленa топка, сепак пред полувремето Иниеста изедначи на 1:1. Во вториот дел сите очекуваа лесна победа на Барселона, но Селтик се покажа како “тврд орев“. На крајот, во последните моменти Жорди Алба постигна погодок вреден три бода. Претходно во оваа група Спартак Москва ја победи Бенфика со 2:1. На табелата Барселона е прва со 9 бодови, Селтик има 4, Спартак Москва 3, додека Бенфика само еден бод.
сите 56 | | | веќе видена

Баерн Минхен го совлада на гости Лил со 0:1, Валенсија славеше над Бате Борисов со 0:3. На гостувањето во Белорусија, Валенсија го совлада Бате Борисов со 0:3, а главен виновник за победата на Валенсија беше Солдадо кој постигна хет-трик. Валенсија создаде неколку шанси, Бате Борисов се закани на двапати преку Павлов и Хлеб. На крајот од првото полувреме Солдадо од пенал му донесе предност на својот тим, а на почетокот на второто полувреме му донесе два гола предност на својот тим. Веќе во 70. минта се беше решено, кога Коста го пронајде Солдадо кој постигна хет-трик и ја искачи Валенсија на лидерската позиција во групата “Ф“. Во другиот дуел “Баварците“ го совладаа Лил минимално ос 0:1. Голот за Баерн Минхен го постигна Томас Милер од пенал во првото полувреме. Во второто полувреме Баерн Минхен создаде безброј шанси, но резултатот остана не променет.
сите 56 | | | веќе видена

Шахтар го совлада Челси со 2:1 и се искачи на лидерската позиција во групата “Е“, додека пак Јувентус на гостувањето во Данска одигра нерешено 1:1. Шахтар на почетокот на натпреварот го отвори резултатот преку Алекс Тихериа. Во продолжение од првото полувреме Шахтар создаде уште неколку шанси, но не успеа по втор пат да го совлада Чех. Во второто полувреме Челси се отвори, а по една контра Фернандињо му донесе предност на својот тим од 2:0.Челси се обиде да го ублажи поразот, а тоа го направи Ивановиќ во 88. минута од натпреварот. Во другиот дуел Нордсјеланд и Јувентус одиграа нерешено 1:1. Јувентус во првиот дел немаше игра и слабо напаѓаше, најчесто преку Џовинко. Најубавата шанса во првото полувреме ја имаа домаќините кога Јоша Џон биеше од 30 метри, но Буфон го спаси Јувентус. На почетокот на второто полувреме, Нордсјеланд стигна до предност по прекрасниот слободен удар на Бекан. По примениот гол се редеа шансите на голот на данскиот шампион, а Вучиниќ во 81. минута му донесе реми на Јувентус и го спаси ...
сите 57 | | | веќе видена

Тимот на Манчестер Јунајтед со многу напор успеа да забележи победа над Брага на “Олд Трафорд“ со 3:2. Гостите одлично го започнаа натпреварот, па по само 120 секунди игра имаа предност од 0:1 со голот на Алан. Истиот играч уште еднаш го шокираше Де Геа во 20. минута за веќе сериозни 0:2 за Брага. Сепак, во средината на првиот дел Чичарито постигна гол за 1:2 и најави комплетен пресврт за “црвените ѓаволи“. На 2:2 изедначи дефанзивецот Џони Еванс во 62. минута на задоволство на преполниот стадион во Манчестер, само тринаесет минути подоцна Хавиер Хернандез – Чичарито постигна уште еден гол за комплтен пресврт. Четири минути подоцна тој беше заменет од Гигс и доби овации од публиката. До крајот на натпреварот немаше промени. Во вториот натпревар од оваа група Галатасарај и Клуж ремизираа со 1:1. Ноункеу си постигна авто гол во првиот дел, за во 77. минута бод на домаќините да им донесе Јилмаз. На табелата прв е Јунајтед со 9 бодови, Клуж има 4, Брага 3, додека Галатасарај има само еден бод.
сите 59 | | | веќе видена

Денес се одигра еден натпревар од БИБЛ лигата помеѓу Левски и Свјетлост, домаќините забележаа победа од 77:73. Ова беше и првиот натпревар за бугарскиот претставник кој е редовен учесник во ова натпреварување. Утре ќе се одигра уште еден натпревар од групата А помеѓу Морнар и ланскиот освојувач Галил Гилбоа. Во оваа група е уште Куманово кој ќе биде слободен во второто коло. Утре пак прв натпревар пред своите гледачи ќе имаат кошаркарите на Кожув кои во првото коло забележаа гостинска победа над ОКК Београд. Во Гевгелија утре ќе гостува Рилски Спортист, вториот натпревар од оваа група е помеѓу Кавала и ОКК Београд.
сите 21 | | | веќе видена

Тимот на Спартак Москва дојде до првата победа во Лигата на Шампионите откако пред своите гледачи беше подобар од Бенфика со 2:1. Рано уште во третата минута резултатот го отвори Кариока по асистенцијата на Хурадо. Сепак, гостите од Португалија се вратија откако во 33. минута Салвио одлично му асистираше на Лима која изедначи на 1:1. Домаќините повторно дојдоа во водство неколку минути пред полувремето кога дефанзивецот на Бенфика Јардел ја погоди сопствената мрежа. До крајот на натпреварот и двете екипи создадоа неколку прилики, но мрежите мируваа. Со оваа победа Спартак се искачува на третата позиција со три освоени бода, Бенфика пак има само еден бод по три одиграни натпревари. [www.online-soccer.ru] Spartak Moscow 1-0 Benfica by all-goals [www.online-soccer.ru] Spartak Moscow 1-1 Benfica by all-goals [www.online-soccer.ru] Spartak Moscow 2-1 Benfica by all-goals
сите 64 | | | веќе видена

Во Норвешка во емисија за забава и љубопитност една домашна телевизија одлучи на шокантен начин да прикаже како ќе реагираат ракометарките кога ќе бидат под електро шок. Во емисијата “Златен гол“ во текот на натпреварот помеѓу Ларвик и Тертеса, ракометарките на домашната екипа која во домашното првенство нема доживеано пораз 11 години добиваа електро шокови, па нормално го загубија натпреварот со 16:7.
| | веќе видена

На натпреварот помеѓу Порто и ПСЖ се појави фотографија во која многумина од медиумите ширум светот тврдеа дека на трибните имало дух. Сепак, по деталната анализа на трибините се гледа дека тоа не е дух, туку жена во години. Иако не е дух, оние што ја пласираа ваквата вест не биле далеку од вистината…
сите 4 | | | веќе видена

Еден од најдобрите играчи на планетата воопшто, Лионел Меси уште на само десет години постигнувал евро-голови за кои многумина можат само да “сонуваат“. Погледнете го фантастичниот гол додека играл во својот омилен клуб Њуелс Олд Бојс. Уживајте!
сите 5 | | | веќе видена

Фудбалерот на Евертон, Пиенар ќе го пропушти дербито против Ливерпул во недела. Јужноафриканецот заработи црвен картон за време на натпреварот против КПР во текот на овој викенд. Дејвид Мојс нема да може да смета на Пиенар, па затоа ќе мора да се потпри на Брајан Овиедо. „Судиите даваат многу глупави картони. Тоа е неверојатно. Во минатиот натпревар слично му се случи и на Јелавиќ. Мислам дека тоа се многу грешни решенија од страна на судиите“, изјави менаџерот на Евертон, Дејвид Мојс.
| | веќе видена

Манчестер Јунајтед конечно ја пронајде замената за Пол Сколс во средината на теренот. Како што пишуваат британските медиуми Фергусон е подготвен да плати добра сума за играчот на ПСВ Стротман. Кевин Стротман би требало да го замени Пол Сколс, а Фергусон е подготвен да издвои 15 милиони фунти за потенцијалното засилување. Покрај Јунајтед, за овој играч интерес појавува и Милан, но ако се знае во каква состојба се “росонерите“ јасно е каде би посакал играчот да ја продолжи кариерата. „Нема шанси мојот клиент да го промени клубот оваа зима. Сега е октомври, но мислам дека во мај следната година тоа ќе биде возможно“, изјави агентот на Стротман.
| | веќе видена

Напаѓачот на Валенсија Роберто Солдадо изјави дека неговиот тим нема да го потцени Бате Борисов во натпреварот од ЛШ кој ќе се одигра вечерва. Во моментот шпанците се наоѓаат на втората позиција во “групата Ф“ со три бода во два натпревари. Солдадо пак најави голема претпазливост кон Бате кој успеа да го победи фаворитот Баерн претходното коло. „Имаме многу голема почит кон Бате. Тоа е тим кој игра многу дисциплинирано и може да создаде многу проблеми. Го видовме тоа против Баерн“, изјави Солдадо. „Сакаме да ги освоиме сите три бода. Победата над Лил не врати во живот и ни даде шанса да се надеваме за пласман во следната фаза. Ако го победиме Бате, ќе направиме голем чекор кон таа цел“, заврши Солдадо.
сите 71 | | | веќе видена

Сопствениците на Манчестер Јунајтед немаат намера да го продадат клубот. Барем не додека тие имаат интерес и добра заработка од сето тоа, објаснува Ед Видорд. Американската фамилија на Глејзери продаде само десет проценти од клубот во август, па дел од фановите се надеваа дека наскоро тие ќе го продадат и останатиот дел од клубот. Видорд призна дека нема Глејзери немаат причина за да продаваат повеќе акции. „Навистина има голем интерес во овој бизнис. Јунајтед е феноменален бренд и феноменален клуб. Но, Американците во овој момент не сакаат да продаваат, воопшто. Тие дури не сакаат ниту да влезат во какви било преговори за продавање на клубот. Во моментот одговорот е – клубот не се продава“, изјави Видорд.
сите 4 | | | веќе видена

Талентираниот фудбалер на Ливерпул, Рахим Стерлинг ќе дебитира за националниот тим на Англија следниот месец. Ова го откри селекторот на Англија, Рој Хоџсон. Стерлинг има само 17 години, а веќе го постигна својот прв гол во Премиерлигата со кој му донесе победа на Ливерпул против Ридинг овој викенд. Хоџсон го повика Стерлинг во тимот на Англиската репрезентација во квалификациите против Украјна, но на тој натпревар Стерлинг не доби вистинска шанса. Рој Хоџсон изјави дека Стерлинг и уште неколку други талентирани фудбалери ќе добијат шанса во престојниот натпревар против Шведска наредниот месец. „Во наредниот натпревар против Шведска ќе излезам со многу млад тим вклучувајќи го и Стерлинг. Последниот пат Стерлинг играше за младинскиот национален тим, иако можеше да настапи и за сениорите ако не беше многу важен натпреварот“ , изјави Хоџсон.
сите 2 | | | веќе видена

Денес во Виена беа извлечени двојките за третото коло од ЕХФ-купот. Единствениот македонски претставник Вардар про за противник го доби бундеслигашот Магдебург. Германците беа едни од најнепосакуваните, но среќата така сакаше. Иако моментално не е во врвот во Германија, тимот на Магдебург располага со неверојатни квалитети. Зад себе тимот има и голема историја, трипати ја освојувал Лигата на Шампионите, како и ЕХФ купот. Првиот натпревар ќе се одигра во Германија (24/25 ноември), додека реваншот ќе биде седум дена подоцна во Скопје.
сите 40 | | | веќе видена

next