Спортска Треска

Тренерот на Барселона Тито Виланова имаше само пофални зборови за својот играч Лионел Меси. „Не сакам да повторувам, но мислам дека никогаш нема да видам играч како него. Највеќе поради начинот на кој тој игра. Техничките способности го прават уште подобар. Ако погледнеш дека се враќа 35 метри при корнер за да го одбрани својот гол тогаш ја забележуваш разликата“ , изјави Виланова. Утре Барселона игра против Алавес во Купот на Шпанија, а дел од првотимците ќе бидат во составот. „Ќе пуштам дел од првиот тим. Сакам сите да добијат своја шанса. Но, сеуште не сум планирал кои ќе играат, а кои пак ќе останат на клупата.“ „Првите кругови од Купот се тешки, затоа што добиваш малку, но можеш многу да загубиш. После долго време за прв пат ќе играме против така силен тим на стартот од турнирот, добро ги познавам, имаат солиден тим и тренер“, заврши Виланова.
сите 16 | | | веќе видена

Италијанската манекенка Сата за “Газета“ изјави дека таа е нормална девојка а Боатенг наскоро ќе ја пронајде својата форма, исто така тврди дека не е виновна за лошите игри на Ганецот. „Не сум проблемот на Боатенг. Јас сум нормална девојка, а тој наскоро ќе ја пронајде својата форма. Секогаш давав поддршка за него и Милан“ , изјави Сата. „Ги читам текстовите за лошата форма на Боатенг, но јас не сум виновна“ , заврши убавата манекенка.
сите 8 | | | веќе видена

Денес беа објавени номинациите за најдобар играч во 2012. година, како што се очекуваше има најмногу Шпанци а тука се уште и Меси и Роналдо. Главен кандидат е Аргентинецот а како најголеми конкуренти се Роналдо и Касиљас од Реал, како и согирачите Иниеста и Чави. Номинации за ФИФА Златната топка за 2012. година: Серхио Агуеро (Аргентина), Чаби Алонсо (Шпанија), Марио Балотели (Италија), Карим Бензема (Франција), Џанлуиџи Буфон (Италија), Серхио Бускетс (Шпанија), Икер Касиљас (Шпанија), Кристијано Роналдо (Португалија), Дидие Дрогба (Брегот на Слонова коска), Радамел Фалкао (Колумбија), Златан Ибрахимовиќ (Шведска), Андрес Иниеста (Шпанија), Лионел Меси (Аргентина), Мануел Нојер (Германија), Нејмар (Бразил), Месут Озил (Германија), Џерард Пике (Шпанија), Андреа Пирло (Италија), Серхио Рамос (Шпанија), Вејн Руни (Англија), Јаја Туре (Брегот на Слонова коска), Робин ван Перси (Холандија), Чави (Шпанија).
сите 17 | | | веќе видена

Тренерот на Интер Андреа Страмачони потврди дека Снајдер ќе го пропушти дербито против Јувентус викендов. Холанѓанецот е надвор од терените од 26. септември кога се здоби со повреда против Киево при победата од 2:0. Снајдер започнал со индивидуални тренинзи, но сеуште не е подготвен за игра. „Не мислам дека ќе биде во групата која ќе патува за Торино. Нема смисла да ризикуваме и повторно да го загубиме“ , изјави Страмачони.
сите 2 | | | веќе видена

Ливерпул уште во јануарскиот преоден рок ќе се обиде да го купи играчот на Ајакс Ериксен, кој веќе подолг период е еден од главните играчи на холандскиот клуб. Ериксен е следен од скаути на многубројни клубови, а наводно најголем интерес покажа Ливерпул кој веќе подготвил и понуда. Младиот Данец има договор со Ајакс уште две години. Тимот пак сака да го задржи до крајот на сезоната, доколку некој сака да го купи ќе мора да понуди 30 милиони на тимот од Амстердам.
| | веќе видена

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) ги соопшти имињата на десетте кандидати за тренер на годината, меѓу нив се најде и Пеп Гвардиола. Гвардиола на крајот на минатата сезона ја напушти Барселона и веќе неколку месеци одмара од фудбалот. Наградата ќе се додели на 7. јануари 2013. година во Цирих. Кандидат за најдобар тренер во 2012. година: Висенте дел Боске Роберто ди Матео Сер Алекс Фергусон Пеп Гвардиола Јуп Хејкенс Јирген Клоп Јоаким Лев Роберто Манчини Жозе Мурињо Чезаре Прандели
сите 19 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Арсенал Џек Вилшер после долга пауза се врати на фудбалските терени. Тој призна дека сеуште е далеку од формата која ја посакува. „По 60 минути игра веќе чувствував дека ме стигна заморот. Имам уште многу долг пат за да се вратам во формата која ја посакувам, пред се физичката форма и се надевам дека другите ќе го разберат тоа. Потребно е време за да се вратам на старите патеки“ , изјави Вилшер. „Ми кажаа дека нe сум играл 542 дена. Беше тешко… кога гледаш како сите одат на тренинг, но ти не можеш иако го посакуваш тоа. Сепак бев во тимот од 08 до 16 па и тоа понекогаш претставуваше замор за мене, сега тоа го нема.“ „Мојот син ми помогна многу во тешките моменти. Се што правам е за него и моето семејство“, заврши Вилшер.
| | веќе видена

Рекордот кој Пеле го постави во 1959. година, постигнувајќи 75 погодоци во сезона, веројатно ќе биде срушен до Нова година. Меси со два гола на натпреварот помеѓу Ваљекано стигна до 73 погодоци оваа година, па само чудо може да го спречи Аргентинецот да го понеси ова ласкаво признание. Феноменалниот Лео Меси е блиску до рушењето на уште еден рекорд во модерниот фудбал. На предобриот Аргентинец му се потребни само уште два погодоци како би го изедначил учинокот на легендарниот Пеле, кој 1959. година ја заврши со 75 постигнати голови. „Рушењето на рекордот на Пеле е последната работа за која размислувам. Победивме на тежок терен и тоа е најважната работа“, изјави скромно Меси, како и секогаш. Меси во натпреварот со Ваљекано, каде што Барселона издвои победа со резултат 5:0, постигна два погодоци, вкупно 73 од почетокот на годината, па и е очигледно дека ќе се сруши рекордот на Пеле до крајот на годинава. Да појасниме, со срушувањето на рекордот на Пеле, Аргентинецот ќе има нова задача, а тоа е да го сруши ...
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Барселона Лионел Меси е добитник на ‘Златната копачка’ за најдобар голгетер на Европа во сезоната 2011/12. Меси во националниот шампионат постигна 50 голови, пред Португалецот Кристијано Роналдо со 46. Ова му е втор пат на Меси да го освои овој трофеј, а претходниот пат го освои овој трофеј во 2010. година. Со 50-те постигнати голови, Лионел го сруши рекордот за најмногу постигнати голови во конкуренција со играчите кои се најдоа на листата за освојување на ‘Златната копачка’, бидејќи пред него овој рекорд го држеше фудбалерот на Динамо Букуреш, Дуду Георгеску, кој во сезоната 1976/1977 во Премиер лигата за Романија постигна 47 гола. На оваа престижна листа се наоѓа и некогашниот напаѓач на Црвена звезда, ‘фудбалската кобра’, односно нашиот Дарко Панчев, кој во сезоната 1990/1991 постигна 34 гола. Меси и Роналдо се фаворити во трката за Златната топка која ја доделува Меѓународната фудбалска федерација за најдобар играч во светот. ФИФА би требало да го објави конечниот список од 23 кандидати ...
сите 33 | | | веќе видена

Холандската легенда Гулит е убеден дека ѕвездата на Сантос Нејмар може да го достигне нивото на најдобрите фудбалери во светот на денешницата Меси и Роналдо. „Знам се за Нејмар, тој е високо оценет во Европа. Сум го гледал на многу натпревари, минаната година на натпреварот помеѓу Сантос и Барселона тој одигра одлично“ , изјави Гулит. „Сепак, тој е млад и талентиран играч, кој може да биде добар колку Меси и Роналдо. Сакам да го видам во Европа“ , заврши Гулит.
сите 3 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ во понеделникот на 5-ти ноември повторно ќе биде најдобро рангираниот тенисер на АТП ранг-листата и годината ќе ја заврши како број еден. Федерер следната недела нема да ја брани титулата во Париз, па автоматски значи дека ќе загуби 1000 поени на АТП листата. Неговиот заостаток зад Србинот ќе зависи од тоа како Ноле ќе се претстави во Париз. Швајцарецот нема да можеше да го помине нита ако го одбрани завршниот трофеј во Лондон, затоа што првото место носи 1500 поени.
сите 16 | | | веќе видена

На социјалните мрежи фановите на Челси покажуваат голем револт кон судијата Клатенбург, според нив само слеп човек би покажал црвен картон во ваква ситуација. Што мислите, дали Торес заслужи црвен картон?
сите 38 | | | веќе видена

Раководството на Челси ќе поднесе тужба против делителот на правдата на вечерашниот натпревар помеѓу Челси и Јунајтед Марк Клатенбург. Според нив покрај тоа што биле оштетени, судијата мора да добие казна и поради расизам. Во Англија темата за расизам е многу актуелна, па Челси ќе се обиде од тука да извади некаква казна за Клатенбург. Според раководството на Челси вториот црвен картон за Торес воопшто не бил прекршок, а фаулот го забележал само судијата. Покрај тоа Челси ќе се жали и за голот на Чичарито кој според нив бил од офсајд.
сите 38 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо изјави дека Барселона има предност која не е недостижна и ако Реал одигра добро може да ја надокнади. „Ние имавме предност од 10 бодови и ниту во еден момент не помисливме дека првенството ќе биде така изедначено. Тоа беше во март сега сме октомви. Едноставно одиме понатаму без да мислиме на Барселона. Атлетико Мадрид исто така е доста пред нас“ , изјаву Мурињо. „Денес освоивме важни бодови на овој стадион. Резултатот можеби изгледа и повеќе од убедлив, но не беше лесно. Треба да продолжиме со оваа серија.“ „Се наоѓаме во добра форма, без разлика што загубивме од Борусија. Од загубата во Севиља ние играме само добри и освојуваме бодови. Не сме во фантастичната форма од минатата година, но сме доволно добри за да победуваме натпревар по натпревар“, заврши Мурињо.
сите 2 | | | веќе видена

Херојот на Јунајтед во дербито против Челси не сакаше да коментира за судиските одлуки и напомена дека битни се само бодовите. Чичарито влезе во игра во вториот дел на местото на Клеверли а само десетина минути подоцна ја затресе противничката мрежа. „Не ме интересира. Го добивме овој натпревар, овие важни три бода. Тоа е единственото кое ме интересира. Веројатно некои луѓе мислат дека победата е спорна, други пак не“ , изјави Чичарито. „За нас најважно е што освоивме три точки на “Стемфорд Бриџ“ каде што е многу тешко да го сториш тоa. Задоволни сме затоа што успеавме“, заврши напаѓачот на Јунајтед.
| | веќе видена

По победата на Реал Мадрид на Мајорка со 5:0 напаѓачот Игуаин изјави дека тимот ќе направи се што може за да се доближи до Барселона. Аргентинецот постигна два гол и асистираше уште за два, но и покрај добрата игра Реал останува осум бодови зад Барселона. „Тоа е важна победа, но не е важен натпревар. Од Барселона знаат, дека ќе мора да загубат“ , изјави Игуаин. Неговиот соиграч Рамос пак изјави: „Задоволен сум од резултатот. Знаевме дека ова ќе биде тежок натпревар и воопшто не губевме време. Можевме да го контролираме натпреварот и секоја ситуација одлично ја решававме.“
сите 31 | | | веќе видена

Вчера се одиграа натпреварите од 11. коло од ПМФЛ. Со сигурност може да се потврди дека ова коло е едно од најизненадувачките до сега. Во Штип домашниот тим успеа да го сопре Вардар во желбата да им се врати на победите, натпреварот заврши 1:1. Гостите по еден час игра го отворија резултатот со голот на маневски, но повтратникот Ристе Наумов во 76. минута постигна гол за конечни 1:1. И во Битола немаше победник, Пелистер и Турново ги поделија бодовите откако ремизираа со резултат 1:1. Во првиот дел Драгарски доби црвен картон и уште на стартот ги остави своите играчи на цедило, тоа го искористи Хоризонт со голот на Влажевски во 57. минута, сепак бод на домаќините им донесе Лазаревски во 72. минута од натпреварот. Работнички конечно успеа да победи, на домашен терен подобар беше од Ренова со 3:0. Исени беше двоен стрелец во 7. и 64. минута, еднаш во листата на стрелците се запиша и Најдоски. Во “Автокоманда“ домаќинот Металург беше шокиран од Дрита и поразен со 0:1. Металург покажа одлични игри во претходните ...
сите 10 | | | веќе видена

Тимот на Манчестер Јунајтед забележа важна победа на гостувањето во Лондон против Челси на “Стемфорд Бриџ“. Натпревар кој беше исполнет со многу тензија, жолти и црвени картони и неколку сомнителни ситуации, на крајот сето тоа за победа на “црвените ѓаволи“ од 2:3. Одлично почна Манчестер Јунајтед кој по 12. минути имаше предност од 0:2, најпрво по шутот на Ван Перси во стативата топката се одби во Луиз и го совлада Чех. Подоцна и Ван Перси успеа да постигне гол по додавањето од Валенсија. Во продолжение од натпреварот Челси се врати во ритам и во 44. минута преку Мата од слободен удар намали на 1:2. На стартот од вториот дел Челси успеа да изедначи на 2:2 откако Оскар нафрли за Рамирес кој со глава донесе голема радост на стадионот. Десет минути подоцна Ивановиќ заработи директен црвен картон поради старт над Јанг, а во 69. минута поради глума Торес заработи и втор жолт картон па Челси на теренот остана со девет играч. Фергусон во игра го внесе Чичарито кој во 75. минута му донесе ново водство на својот тим ...
сите 46 | | | веќе видена

Фудбалерите на Наполи забележаа минимална победа од 1:0 на “Сан Паоло“ против Киево и го држат чекорот со Јувентус. Единствениот гол за “наполитанците“ го постигна Хамшик во 58. минута по една добро изработена акција. До крајот “летачките магариња“ односно Вачек заработи црвен картон. Горан Пандев одигра 75. минути а потоа беше заменет од Варгас. Рома на “Олимпико“ беше шокирана од Удинезе и поразена со 2:3. Домаќините одлично го отворија резултатот и во 22. и 24. минута преку Ламела создадоа повеќе од солидно водство. Сепак, во 32. минута Доминзи намали на 2:1 и ги остави во игра своите соиграчи. Во вториот дел на сцена стапи Ди Натали кој во 50. минута изедначи на 2:2 по асистенцијата на Армеро, а неколку минути пред крајот на средбата постигна гол од пенал за комплетен пресврт и важни три бода за Удинезе. N1-0C www.goalsup.com by fasthighlights-2013 szólj hozzá: r – u
сите 28 | | | веќе видена

Иако многумина очекуваа неизвесен натпревар помеѓу Мајорка и Реал Мадрид во Памплона се случи обратното, гостите одиграа супериорно и забележаа победа од 0:5. Игуаин го отвори резултатот по само осум минути игра, Роналдо зголеми на 2:0 во 22. минута и најави дебакл на домаќинот. Игуаин на дваесетина минути пред крајот зголеми и на 3:0, а само три минути подоцна Роналдо зголеми на веќе убедливи 4:0. “Петардата“ ја круниса Каљехон во последните минути од натпреварот. Mallorca 0-5 Real Madrid Todos los goles Liga… by f769673846
сите 29 | | | веќе видена

next