Спортска Треска

Фудбалерите на Барселона забележаа победа од 3:1 над Селта Виго и повторно барем за момент се искачија сами на врвот на табелата. Резултатот за домаќините го отвори Адријано, но само неколку минути подоцна гостите успеаја да изедначат на 1:1 Бермејо. Не траеше долго радоста ниту на гостите затоа што Виља веќе во следниот напад и донесе нова предност на Барса. Во вториот дел победата и конечните 3:1 за “каталонците“ ги постави Алба во 61. минута од натпреварот. Единствениот тим кој може да и се приклучи на Барселона на врвот на табелата е Атлетико Мадрид кој вечерва има тешко гостување против Валенсија. Bar2Cel1 @SpheraChannel by SpheraChannel
сите 20 | | | веќе видена

Себастијан Фетел во квалификациите имаше трето најдобро време, но сето тоа му е избришано поради кршење на правилникот во Ф1 кој што дозволува минимална количина на гориво. Судиите на меѓународната автомобилистичка федерација го исклучија Фетел од квалификациите за ГН на Абу Даби. Меѓутоа, дозволен му е старт но од последната позиција на утрешната трка. Фетел застана на патеката поради критичната точка на гориво во болидот, а подоцна е утврдено дека во резервоарот му останало многу малку бензин, што секако е многу помалку од дозволеното на пропишаните норми во Формула1. Да се напомене дека Фетел не е иднствениот возач кој што останал без пол позиција, бидејќи истото му се случи и на Луис Хамилтон во Шпанија. Откако тој се паркираше на патеката, ФИА ги повика претставниците на Ред Бул на сослушување, а нивните делегати направија технички преглед на болидот на Ред Бул. На крајот можеше да се констатира дека во резервоарот нема доволно гориво за анализа.
сите 40 | | | веќе видена

По поразот од Манчестер Јунајтед стратегот на Арсенал Арсен Венгер му најде замерка на судијата за покажаниот црвен картон на Џек Вилшер. „Црвениот картон не беше заслужен. Тој одеше на топка, треба да се погледне ситуацијата повторно, но мислам дека немаше груба игра за втор жолт“ , изјави Венгер. „Сами си ја направивме задачата сложена, затоа што дозволивме да примаме гол од наша грешка. Во натпревар против Јунајтед немаш право на грешки, особено не во одбраната.“ „При резултат 2:0 и со десет играчи немавме многу можности да создадеме шанси, успеавме да постигнеме гол, но за жал тоа не беше доволно“ , заврши Венгер.
сите 3 | | | веќе видена

Тимот на Баерн Минхен полесно ќе влезе во натпреварот против Хамбургер откако неговите конкуренти за титулата повторно направија киксови. Фудбалерите на Дортмунд на домашен терен не успеаа да го совладаат Штудгард и ремизираа со 0:0. Киксна и Шалке на гостувањето кај Хофенхајм, домаќинте забележаа победа од 3:2. На победите им се враќа Хановер кој пред своите гледачи забележа победа од 2:0 над Аугсбург. Менхенгладбах и Фрајбург одиграа 1:1. Додека минимална победа забележа и Нирнберх над Волфсбург со 1:0.
сите 18 | | | веќе видена

Тимот на ПСЖ го забележа првиот пораз во новата сезона во Франција. На домашен терен “светците“ беа поразени од Сент Етиен со 1:2. Гостите дојдоа до водство по авто-голот на дефанзивецот Сако во 56. минута од натпреварот, во 71. минута Ибрахимовиќ доби директен црвен картон и ги остави соиграчите на цедило. Само две минути подоцна Аубамеианг зголеми на 0:2 и го најави првиот пораз на ПСЖ. До крајот од средбата Хоарау намали и ги постави конечните 1:2.
сите 17 | | | веќе видена

Тимот на Лајониг каде настапува и Влатко Гроздановски дури во последното коло обезбеди сигурен опстанок откако го победи Нанчанг Баи со 3:2. Влатко Гроздановски го отвори резултатот во 23. минута, до крајот неговиот тим успеа да одигра одлично и да го победи директниот противник за испаѓање. На крајот Лајониг заврши на 11. позиција од 16 екипи, само последните две одат ранг подолу.
| | веќе видена

Тимот на Челси одигра само нерешено на гостувањето кај Свонси и ја загуби првата позиција каде сега се наоѓа Манчестер Јунајтед. Фудбалерите на Свонси одиграа одличен натпревар и заслужено освоија бод. Натпреварот заврши 1:1, а резултатот го отвори Челси преку Мозес по еден час игра, сепак во последните моменти екс-играчот на Валенсија Пабло Хернандез изедначи на 1:1 и му донесе важен бод на својот тим. Во фантастичен натпревар на “Кревен Котиџ“ Фулам и Евертон ги поделија бодовите откако ремизираа со резултат 2:2. Гостите дојдоа во предност по седум минути игра откако Хауард си постигна авто гол. Сепак, Фелаини со два гола во вториот дел направи комплетен пресврт за својот тим, Белгијецот погоди во 55. и 72 минута од натпревар. Конечните 2:2 ги постави Сидвел во последните моменти од средбата. Изненадувачки на домашен терен беше поразен и Тотенхем од Виган со 0:1, единствениот гол го постигна Ватсон во 56. минута од натпреварот. Во преостанатите натпревари Норич минимално го совлада Стоук со 1:0, додека ...
сите 24 | | | веќе видена

Тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти се вклучи во приказната која што оваа недела ја лансираше “Gazzeta Delo Sport“, кога што објави дека богатиот француски прволигаш ПСЖ подготвува сензационална понуда за ѕвездата на Реал Мадрид, Роналдо. Според таа приказна, ПСЖ бил одлучен да плати 100 милиони евра за португалецот. Претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи набргу ја демантираше таа вест со тврдење дека со никој од Мадрид нема разговарано за трансфер на Роналдо во Париз. Како и да е, Анчелоти тврди дека Роналдо доста бргу би се вклопил во тимот со актелната ѕвезда на ПСЖ, Златан Ибрахимовиќ кој што оваа сезона редовно ги тресе мрежите на противниците. “Денеска знам дека Џереми Менез, Златан Ибрахимовиќ, Кевин Гамеира и Жулиан Хорау можат да настапуваат заедно. Кога би пристигнал и Роналдо, Ибра и понатаму ќе остане во Париз. Ќе морам да најдам добра комбинација за нив двајцата за да можат да играт заедно, а верувам дека можат”, изјави Анчелоти.
| | веќе видена

Тренерот на ПСЖ, Карло Анчелоти се вклучи во приказната која што оваа недела ја лансираше “Gazzeta Delo Sport“, кога што објави дека богатиот француски прволигаш ПСЖ подготвува сензационална понуда за ѕвездата на Реал Мадрид, Роналдо. Според таа приказна, ПСЖ бил одлучен да плати 100 милиони евра за португалецот. Претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи набргу ја демантираше таа вест со тврдење дека со никој од Мадрид нема разговарано за трансфер на Роналдо во Париз. Според таа приказна, ПСЖ бил одлучен да плати 100 милиони евра за португалецот. Претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келаифи набргу ја демантираше таа вест со тврдење дека со никој од Мадрид нема разговарано за трансфер на Роналдо во Париз. “Денеска знам дека Џереми Менез, Златан Ибрахимовиќ, Кевин Гамеира и Жулиан Хорау можат да настапуваат заедно. Кога би пристигнал и Роналдо, Ибра и понатаму ќе остане во Париз. Ќе морам да најдам добра комбинација за нив двајцата за да можат да играт заедно, а верувам дека можат”, изјави Анчелоти.
сите 2 | | | веќе видена

Играчот на Манчестер Јунајтед Робин ван Перси беше еден од стрелците во победата над својот поранешен клуб Арсенал. Ван Перси по натпреварот изјави дека за него ова бил посебен ден. „Ова за мене е посебен ден и мислам дека одигравме одлично. Не ги искористивме нашите шанси, требаше да постигнеме уште два или три гола. Сепак, на крајот сум среќен што освоивме три бода, тоа е најважно“ , изјави Ван Перси. „Ова е прв пат да играм против поранешниот клуб, бидејќи ги имам само три. Ова беше посебен ден, а најважни се освоените бодови.“ „Играв таму осум години. Поминав одличен период во Арсенал. Ги почитувам навивачите, тренерот и играчите, целиот клуб. Поради тоа не го прославив голот“ , заврши Ван Перси.
сите 42 | | | веќе видена

Мастерсот во Лондон кој е закажан за крајот на оваа година ги објави двете групи и распоредите на натпреварите на тенисерите. Во групата А се сместени Новак Ѓоковиќ, Енди Мареј, Цонга и Бердих. Додека пак во групата Б се Роже Федерер, Давид Ферер, Дел Потро и Типсаревиќ.
сите 48 | | | веќе видена

Луис Хамилтон ја потврди добрата форма на Мекларен во Абу Даби со освојувањето на пол позицијата на денешните квалификации. Првиот дел од квалификациите му припадна на Луис Хамилтон кој што забележа време од 1:41:497. По него следуваа Нико Розберг и Вебер. Од првиот дел од квалификациите се збогуваа Верње, Ковалаинен, Пикиардо, Петров, Глок, Де Ла Роса и Картакијан. Првата квалификација ја одбележаа и два инцидента. Првиот беше Фетел кога имаше мал контакт со заштитниот зид, а во вториот инцидент Перез го блокираше на Сена, така да мексиканецот е под истрага од стјуардите. Вториот дел од квалификациите повторно помина во доминација на Луис Хамилтон кој што овој пат постави време од 1:40:901. По него следуваа Вебер и Фетел. И во последната сесија од квалификациите Хамилтон беше супериорен со освојувањето на пол позицијата со време 1:40:630. Втор и трет возач беа Вебер и Фетел. Фантастичен беше и Пастор Малдонадо кој што заврши како четврти, додека Раиконен беше петти. Шести беше Џенсон Батон, а најсериозниот ...
сите 52 | | | веќе видена

Левиот бек на Арсенал Сантос на полувремето направи потег кој ќе му донесе многу неповолности во Арсенал. Тој замина кај Ван Перси и побара да ги заменат дресовите, нормално Холанѓанецот прифати. Сето тоа се случуваше на полувремето, а на социјалните мрежи фановите на Арсенал веќе се здружија против играчот. “Оди си“ , “Предавник“, “И ти си како него, обичен предавник“ , беа само дел од постовите на Фејбуск и Твитер кон Сантос.
сите 2 | | | веќе видена

Манчестер Јунајтед го победи Арсенал со 2:1, а резултатот го отвори токму поранешниот играч на Арсенал Робин ван Перси. И покрај заминувањето во лутиот ривал Јунајтед Холанѓанецот најпрво не се радуваше на постигнатиот гол против “своите“, а потоа замина и во прегратката на Венгер кој имаше блага насмевка на лицето. Секоја чест и за двајцата, ова се вистински професионалци!
сите 51 | | | веќе видена

Фудбалерите на Манчестер Јунајтед со 2:1 го совладаа Арсенал и избија на врвот од Премиер лигата. Ван Перси и Евра погодија за домаќините, додека Казорла го постигна единствениот гол за домашните. Јунајтед ја диктираше играта на стартот и веќе во првиот посериозен обид го отвори резултатот. Вермален лошо ја расчисти топката која му “падна“ на волеј на Ван Перси за 1:0. Потоа домаќините мудро му ја препуштија играта на Арсенал кој не успеа да создаде посериозна шанса, Јунајтед пак во средината на првиот дел направи нов бран од силни напади. Одлично Руни го проигра Ван Перси кој одстрана шутираше одлично, но овојпат одбрани Маноне. Веднаш потоа во одлична шанса се најде и Руни кој испрати топовски удар, но Маноне повторно реагираше. Во истата акција се обиде и Ван Перси со глава, но ударот беше доста млак. Арсенал повторно ја зеде топката, но играше само во средината и никако не успеваше да создаде шанса. Единствената поопасна кон голот на Де Геа ја упати Ремзи од мртов агол, голманот на Јунајтед лесно ја ...
сите 51 | | | веќе видена

Како што пренесуваат дел од медиумите во Англија, сите судии застанале зад својот колега Клатенбург и не сакаат да му судат на Челси. Тие дури најавија и бојкот на натпреварите на шампионот на Европа. Скај Спорт тврди дека ова се потврдени информации. Да се потсетиме, Клатенбуег е под истранага од ФА поради наводно вреѓање кон Микел на расна основа.
сите 11 | | | веќе видена

Играчот од средниот ред на Арсенал Санти Казорла изјави дека фановите на Арсенал сеуште не го виделе во најдобро светло, а можеби токму денес тоа ќе се случи. „Фудбалот тука е многу по брз од оној во Шпанија, но и не бара поголема техника. Тука најважно е да се нападне противничкиот гол, а не само да се внимава на сопствениот, тоа ми се допаѓа. Имам големи можности уште да напрадувам, јас се надевам дека моите импровицавии ќе успеат.“ „Како што кажав и порано, голема благодарност до клубот затоа што тука се кренав многу во психички план, па сега многу полесно можам да играм и да бидам покорисен за моите соиграчи. Многу сум среќен. Јас сеуште сметам дека не сум го покажал најдоброто од мене, а подобро место за докажување нема од одличен настап на “Олд Трафорд“ против Јунајтед“ , заврши Казорла.
| | веќе видена

Десниот бек на Реал Мадрид Арвало Арбелоа ќе биде подготвен да настапи на вечерашниот натпревар помеѓу Реал и Сарагоса на “Сантијаго Бернабеу“. Арбелоа заработи повреда на натпреварот од квалификациите помеѓу Шпанија и Франција и пропушти три натпревари за својот клуб. Шпанецот се најде во пријавената група на Жозе Мурињо, освен него таму се и Адан, Хесус, Начо и Фернандес. Покрај младите играчи, во тимот се вклучени и Серхио Рамос и Мајкл Есиен.
| | веќе видена

Суперѕвездата на Барселона Лионел Меси не ја сокри огромната радост откако ја прими прекрасната вест дека станал татко. Веста која ја објавија сите електронски медиуми во светот ја потврди самиот Меси на својата Фејсбук страна. „Денес сум најсреќниот човек на светот! Се роди мојот син, му благодарам на Бога за овој подарок! Благодарност и до семејството за поддршкката, ве прегрнувам сите“ , напиша Меси.
сите 13 | | | веќе видена

next