Спортска Треска

Хуан Мата е најдобар фудбалер во Премиер лигата за месец октомври. Истата награда, но во категоријата за тренери му припадна на Алекс Фергусон. Мата постигна три гола и беше најдобриот поединец на Челси, додека популарниот Ферги со својот тим повторно се искачи на врвот од Премиер лигата. Мата беше најдобар на гостувањето кај Тотенхем кога “сините“ славеа со 2:4, Шпанецот тогаш постигна два гола. Слично беше и против Норич кога Мата забележа две асистенции. Гол постигна и во поразот на домашен терен од Манчестер Јунајтед со 2:3. На клупата на Јунајтед пак Фергусон го врати својот тим на врвот на табелата. Јунајтед запиша тир првенствени победи, а пред “ѓаволите“ паднаа Њукасл, Стоук и Челси.
| | веќе видена

Стретегот на Борусија Дортмунд Јирген Клоп истакна дека не се надевал на победа над Реал, до која за малку неговиот тим ќе стигнеше, но прими гол во 89. минута од слободен удар. „Двата тима одиграа на високо и брзо ниво, а нашиот настап во првиот дел беше фантастичен. За мене, како тренер секогаш е предизвик да се подготвувате за натпревар против Реал, така беше и овојпат. На крајот, тие изедначија во 89. минута и тоа беше вистинска штета, но ретко кој може да очекува победа во Мадрид кога гостува на Реал“ , изјави Клоп.
сите 7 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Македонија забележа фантастичен скок со 21 место на ФИФА ранг листата по победата над Србија. Македонија со оваа победа освои 97 поени, па сега вкупно имаме 431 поени и забележавме скок од 104. на 83. позиција. Сега пред Македонија репрезентации како Северна Кореја, Тринидад и Тобаго, Ангола, Изреал, додека зад нас се Естонија, Јужна Африка, Оман… На врвот на листата нема промени. Прва е Шпанија, веднаш зад неа Германија, а скок на третата позиција бележи Аргентина. Во ТОП 10 уште се и Португалија, Италија, Англија, Холандија, Колумбија и Русија.
сите 30 | | | веќе видена

Тео Волкот смета дека Арсенал не треба премногу да жали поради испуштената предност од 0:2 во натпреварот против Шалке и може да биде задоволен со освоениот бод. Арсенал имаше предност од два гола против “сините“, но домашниот тим се избори за бод со головите на Хунтелар и Фарфан. „На крајот, можеме да бидеме задоволни со бод. Ќе беше фантастично да победевме, но Шалке е многу незгоден тим. Ќе се потрдувиме да победиме во последните два натпревари и само така ќе бидеме сигурни во пласман понатаму. Се надевам дека ќе играм во првата постава затоа што сметам дека тоа го заслужувам во целост. Не знам дали сум на клупата поради тоа што не го продолжив договорот, тоа морате да го прашате Венгер“ , изјави Волкот.
сите 2 | | | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо смета дека голот што го постигна Каљехон а беше поништен бил регуларен, според него немало офсајд во таа ситуација. „Нерешениот резултат може да биде подобар и од победа, ако постигневме само два гола, но ние постигнавме три, за жал едниот беше поништен. Постигнавме три гола, сите беа регуларни, но едниот беше поништен. Поради тоа овој резултат за мене не е успех“ , изјави Мурињо. „Во првото полувреме дозволивме да примаме два гола, сето тоа подоцна може да се покаже фатално за нас.“ „Нема драма. Двапати сум ја освојувал Лигата на Шампионите, откако тимовите ми беа втори во групата. Имаме силни противници и ако сме втори тоа ќе биде проблем за нашите противници, не за нас“ , заврши Мурињо.
сите 9 | | | веќе видена

Носителот на 17 титули од Гренд слем турнири Роже Федерер одлично ја започна одбраната на трофејот на Мастерсот во Лондон. Во првиот натпревар од “групата Б“ Федерер му одржа лекција на Јанко Типсаревиќ со 6:3 и 6:1, за нешто повеќе од еден час игра. Благодарение на тој успех Швајцарецот постави нов рекорд, тој е првиот играч кој постигнал 40 победи на финалниот Мастерс. Федерер ќе се обиде да го освои турнирот трипати по ред, со што би влегол во друштво на уште два други тенисери. Во вториот натпревар од оваа група Ферер беше подобар од Дел Порто со 2:1 во сетови. Денес на програмата се натпреварите од групата А.
сите 50 | | | веќе видена

Фудбалерите на Шалке и Арсенал ремизираа во рамките од 4. коло од групната фаза во ЛШ. Натпреварот заврши 2:2, а двете екипи и натаму се на првите две места кои водат во следната фаза. Гостите од Арсенал почнаа фуриозно и по триесеттина минути имаа високо водство од 0:2 со головите на Волкот и Жиру. Домаќините беа долго време во шок, а токму пред крајот на првиот дел Хунтелар намали на 1:2. Во вториот дел домашните беа доста посигурни, па имаа повеќе од играта. Во 67. минута тоа го искористи Фарфан кој изедначи на 2:2 и го постави конечниот резултат на овој натпревар. Во Пиреја пак Олимпијакос забележа уште една победа над Монпеље и ги одржува шансите за пласман во нокаут-фазата. Грците рано го отворија резултатот со голот на Мачадо, со овој резултат се замина и на полувреме. Во 66. минута гостите од пенал преку Белханда изендачија на 1:1. Сепак, домаќините го имаа последниот збор и со головите на Греко и Митроглоу во 80. и 82. минута стигнаа до значајна победа. Табела: Шалке 8, Арсенал 7, Олимпијакос 6, ...
сите 46 | | | веќе видена

Екипата на Динамо од Загреб во четвртиот настап во ЛШ оваа сезона го запиша својот четврти пораз. Со резултат 4:0 полувреме 1:0 Динамо вечерва беше совладан во Париз и така шампионот на Хрватска остана без теоретски шанси за пласман во Лигата на шампионите. Динамо вечерва на “Паркот на принцевите“ не излезе со бело знаме. Динамо ја имаше првата шанса на натпреварот во 11 минута кога ја закачи малку стативата. Подоцна одбраната на Динамо Загреб капитулираше. ПСЖ изведе кратка комбинација после еден корнер Алекс во 16 минута го отвори резултатот 1:0. Oстатокот од полувремето му припадна на домаќините. Во продолжение од натпреварот ПСЖ продолжи со постојаната доминација. По еден час игра во Париз Ибрахимовиќ добро го проигрува Матуиди кој што стрела за 2:0. После некоја минута, поточно во 64 минута Менез во една полуконтра мирно реализираше за 3:0. Четвртиот гол на натпреварот беше постигнат во 80 минута, и повторно по четврти пат вечерва, асистент беше Златан Ибрахимовиќ, кој што на момент се лизна но успеа да ...
сите 53 | | | веќе видена

Фудбалерите на Малага одиграа одличен натпревар во Италија против Милан и со една нога веќе се во нокаут фазата. Гостите одлично го одработија целиот натпревар, му дозволија на Милан да напаѓа а тие вешто се бранеа. Во првата укажана можност за добар контра напад веќе беше искористен. Одбраната на Милан не беше добро формирана, Иско одлично го проигра Елисеу кој го совлада Абијати за 0:1, со овој резултат се замина на полувреме. Во вториот дел Милан притисна уште повеќе, па наградата за сето тоа пристигна во 73. минута кога Пато после долг период се запиша во листата на стрелците. Во оваа група Андерлех го победи Зенит со минимални 1:0, со што сите четири екипи и натаму имаат можност за пласман во ТОП 16. Единствениот гол го постигна Мбокани во 17. минута од натпреварот. Табела: Малага 10, Милан 5, Андерлехт 4, Зенит 3
сите 57 | | | веќе видена

Фаворитите од натпреварите во четвртото коло во “групата Д“ се спасуваа од порази, и двата натпревари завршија со идентичен резултат 2:2. На “Етихад“ во Манчестер фудбалерите на Ајакс по само 17. минути игра имаа предност од 0:2 со головите на Јонг, на средината од првиот дел Јаја Туре намали на 1:2. Иако Манчини направи неколку замени, тимот до крајот успеа само да изедначи на 2:2 со голот на Агуеро. И во вториот натпревар на “Сантијаго Бернабеу“ фаворитот Реал Мадрид се спаси од пораз против Борусија Дортмунд. Германиците први дојдоа во водство со голот на Ројс, но бргу возврати Пепе кој со глава изедначи на 1:1. Во последната минута од првиот дел Арбелоа ја погоди сопствената мрежа и му донесе ново водство на гостинскиот тим. Реал долго време се мачеше да изедначи, а тоа му успеа на Озил од слободен удар неколку минути пред крајот. Табела: Дортмунд 8, Реал 7, Ајакс 4, Манчестер Сити 2
сите 58 | | | веќе видена

Дарен Флечер и Пол Сколс отпаднаа од групата на Манчестер Јунајтед која се упати кон Португалија рано утрово. Во среда “црвените ѓаволи“ ќе ги одмерат силите со Брага во натпревар од Лигата на Шампионите. Флечер воопшто не бил ниту на денешниот тренинг кој бил отворен за сите, Сколс пак тренирал како и сите, но не отпатувал со тимот. Еве на кои играчи Фергусон ќе може да смета во Португалија: Де Геа, Линдегард; Рафаел, Еванс, Фердинанд, Бутнер, Смолинг, Евра; Клеверли, Гигс, Андерсон, Нани, Валенсија, Керик, Јанг, Пауел; Руни, Велбек, Чичарито, Хернандез, Ван Перси
| | веќе видена

Носителот на 17 титули од Гренд слем турнири Роже Федерер одлично ја започна одбраната на трофејот на Мастерсот во Лондон. Во првиот натпревар од “групата Б“ Федерер му одржа лекција на Јанко Типсаревиќ со 6:3 и 6:1, за нешто повеќе од еден час игра. Благодарение на тој успех Швајцарецот постави нов рекорд, тој е првиот играч кој постигнал 40 победи на финалниот Мастерс. Федерер ќе се обиде да го освои турнирот трипати по ред, со што би влегол во друштво на уште два други тенисери.
сите 57 | | | веќе видена

Според премиерот на Шпанија Мариано Рахој, “Златната топкта“ ја заслужува голманот на Реал Икер Касиљас. „Јас би му ја дал ’Златната топка’ на Касиљас. Тој ја заслужува. Икер е светски шампион, двапати со Шпанија ја освои и европската титула, освои титула со Реал Мадрид, а исто така ја има освоено и Лигата на Шампионите“ , коментира премиерот на Шпанија. „Знам дека е многу тешко голман да ја освои оваа награда. Точно е дека Роналдо и Меси се одлучни фудбалери, исто како и Рамос.“ „Јас сепак сметам дека Касиљас ја заслужува ’Златната топка’ и би гласал за него“ , заврши Мариано.
| | веќе видена

Фудбалерот на Зенит Хулк ќе може да го даде својот максимум во натпреварот против Андерлехт, откако неговата сестра Анџелика Вијера, која беше киднапирана, успеала да им побегне на грабнувачите и да се врати дома.
сите 9 | | | веќе видена

Фудбалерот на Барселона Лионел Меси возврати на комплиментите од Бразилецот Роналдо, кој неодамна изјави дека ќе му го дал својот глас во изборот на најдобар играч во светот. Меси изјави дека Роналдо е неговиот херој од неговата младост. „Обожавав да гледам како играат Зидан, Роналдињо и Ривалдо, но Роналдо е најдобриот голгетер кој сум го видел во живот“, изјави Меси за англиското списание “For For Tu”. Тој напомена дека третото освојување на ‘Златната топка’ било многу брзо, па од ништо можел да создаде можност. „Никогаш не сум видел фудбалер кои има таков шут како Роналдо“, изјави Меси.
сите 12 | | | веќе видена

Професионалната етика прави разлика помеѓу голманот на Реал Мадрид и Португалецот Кристијано Роналдо, кој неодамна потврди дека скромноста не му е доблест. Без срам, пред некој ден Кристијано Роналдо изјави дека кога би можел, би гласал за себе за изборот на кандидат на Златната топка. За разлика од него, голманот на Реал Мадрид Икер Касиљас изјави: „Искрено, никогаш не би гласал за себе. Повеќе сакам кога мојата работа ќе ја вреднуваат другите луѓе“, додавајќи дека професионалната етила не му дозволува да се става себеси пред другите. Тој ќе го даде својот глас на Серхио Рамос. Во врска со ова, Икер изјави: „Тој е неверојатен одбрамбен играч кој игра на високо ниво веќе осум години. За жал, многу се сеќаваат на пеналот кој што не го постигна во полуфиналето во Лигата на шампионите“, откривајќи дека останатите гласови ќе ги подели помеѓу Кристијано Роналдо и Чави Хернандез. „Не гласам спрема личниот авторитет туку се водам спрема постигнувањата кои момците ги оствариле. Нема тоа никаква врска со вредноста на ...
сите 2 | | | веќе видена

Одбрамбените фудбалери на Интер Валтер Самуел и Андреа Ранокиа поради повреда нема да играат во четврток против Партизан. Интер и Партизан играат во четврток во Белград, натпревар од четвртото коло во Групата ”H” на Лига Европа. Според лекарските прегледи кои беа објави вчера е утврдено дека Аргентинецот Самуел ги истегнал препоните, а додека репрезентативецот на Италија го истегнал мускулот во потколеницата. А се очекува дека ќе биде околу три недела надвор од теренот. Клубот од Милан моментално се наоѓа прв на табелата со седум бодови, колку што има и рускиот Рубин, но полоша гол-разлика. Трет е Нефтчи со еден бод, а црно-белите се последни на табелата исто така поради лоша гол-разлика.
| | веќе видена

Играчот на Арсенал Шамак преку медиумите му најави на Арсен Венгер да му даде поголема минутажа, во спортивно ќе мора да замине од клубот. „Мислев дека ќе добијам поголема шанса откако замина Ван Перси. Но, конкуренцијата во клубот е повторно остра, иако тоа го очекував“, изјави Шамак. „Мое е да се докажам. Но, ако ништо не се промени во рок од два или три месеци, ќе бидам присилен да донесам нова одлука. Ако не добијам поголема минутажа ќе заминам од клубот.“ „Една од опциите е да се вратам во Бордо, ако се одлучам за таков потег. Сепак, мој приоритет е да останам во Премиер лигата“, заврши напаѓачот на Арсенал.
| | веќе видена

Статуата на Сер Алекс Фергусон пред стадионот “Олд Трафорд“ официјално ќе биде откриена на 23 ноември, овјавија денес од клубот. Статуата на легендата на “црвените ѓаволи“ ќе биде монитрана пред северната трибина, која е преименува во негова чест. Во оваа сезона изминуваат 26 години откако Фергусон го презема Јунајтед. Официјалната церемонија ќе биде ден пред домашниот натпревар со КПР. Имено, против тој противник, Фергусон го имал првиот домаќински натпревар, на 22 ноември во далечната 1986 година.
сите 21 | | | веќе видена

Француската колонија во Арсенал наскоро може да биде проширена, тврдат британските медиуми. Според информациите, менаџерот на Арсенал Арсен Венгер планира да испрати понуда до својот сонародник Јоан Гуркуф, уште во јануарскиот преоден рок. Се очекува Гуркуф да ја пополни празнината во средниот ред на Арсенал, која пред се е поради заминувањето на Сонг. Гуркуф пред неколку недели се опорави од повреда и веќе игра во тимот на Лион, за три натпревари оствари неколку асистенции и се запиша во листата на стрелците.
сите 2 | | | веќе видена

next