Спортска Треска

Синоќа се одиграа првите натпревари од новата сезона во НБА лигата, бранителот на титулата Мајами без проблеми и убедливо го совлада Бостон со 120:107. Во текот на целиот натпревар Мајами ја имаше предноста, додека Бостон бркаше негативна. Бостон имаше и среќа поради грчевите на Леброн кој краток предиод помина на паркетот. Кај Мајами Бош помина најмногу време на теренот и постигна дабл-дабл учинок со 19 поени и десет скокови. Вејд одигра две минути помалку од Бош и го заврши натпреварот со дури 29 поени и десет скокови. Реј Ален против својот поранешен клуб исто така беше расположен па постигна 19 поени. Бостон го предводеше Пирс со 23 поени, Рондо постигна дабл-дабл учинок со 20 поени и 13 асистенции, а одличен во деби настапот беше и Барбоса со 13 поени. Бас имаше 15 поени и 11 скокови, додека Гарнет реализираше девет поени и имаше 12 скокови.
сите 52 | | | веќе видена

Селекторот на Бразил Мано Менезес го повика во тимот за пријателскиот натпревар со Колумбија Кака, иако во Реал и понатаму нема голема минутажа. Рикардо Кака’ на почетокот на октомври се врати во националниот тим после две години пауза, а ‘Кариоките’ одиграа пријателски натпревари со Ирак и Јапонија. Следен ривал на Бразил е Колумбија, 14. ноември, а тоа ќе биде 1.000 натпревар во историјата на секцијата на ‘Кариоките’. Во тимот на Бразил, покрај останатите, ќе биде и неодамна опоравениот Дани Алвеш од Барселона, Оскар, кој блеска во Челси, и штоперот на ПСЖ Тијаго Силва. „Важно е тимот да има континуитет во играњето на натпреварите. Се наоѓаме на добар пат да влеземе во серија победи и спремно да го дочекаме Купот на Конферерацијата следната година. До тогаш има уште доста време и место за напредок“, изјави Менезес за бразилските медиуми. Алвеш се враќа во тимот бидејќи ги пропушти натпреварите со Ирак и Јапонија. Кака и на двата натпревари постигна по еден гол. Менезес остави можност и во тимот да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Вечерва се одигра дел 1/16 финалните натпревари од Кралскиот куп во Шпанија. Барселона и Валенсија забележаа победи и обезбедија пласман понатаму. Виља го отвори резултатот за Барселона на гостувањето кај Алавес, на стартот од вториот дел Иниеста зголеми на 0:2. Во последните моменти од натпреварот Фабрегас ги постави конечните 0:3. И Валенсија забележа победа на гостувањето кај нисколигашот Лагостера со 0:2. Творци на победата беа Џонас во првиот и Валдез во вториот дел.
сите 26 | | | веќе видена

Вечерва Арсенал забележа победа од 5:7 на гостувањето кај Ридинг. “Топџиите“ имаа негатива од четири гола, но се вратија во натпреварот и победија. Камерите забележале интересен кадар во кој фан на Арсенал при резултат 4:0 во 37. минута од натпреварот заминува неможејќи да поднесе тоа што се случува со неговиот тим. Сепак, овој навивач сигурно ќе жали до крајот на својот живот затоа што заминал од стадионот, до крајот Арсенал направи пресврт и забележа победа, за тоа повеќе прочитајте ТУКА.
сите 67 | | | веќе видена

Во неверојатен натпревар на “Мадејски“ Ридинг и Арсенал одиграа фантастичен натпревар со 12 голови. На крајот во продолженијата победа издвојуваа “топџиите“ со 5:7. Домаќините имаа неверојатно прво полувреме во кое по 37. минути игра имаа предност од 4:0 со головите на Робертс, Кошчиелни (авто-гол), Леигертвуд и Хунд. Арсенал пред паузата намали на 4:1 преку Волкот, но речиси никој не веруваше дека може да се врати целосно во натпреварот. По дваесетина минути игра во вториот дел конечно Арсенал успеа да постигне уште еден гол преку нововлезениот Жиру и да добие надеж за комплетен пресврт. По долг период без голови трагичарот Кошчиелни се извади за киксот и по нафрлувањето од Волкот намали на 4:3. И кога сите очекуваа крај на натпреварот Шамак го проигра Волкот кој постигна гол за 4:4 во петата минута од судиското продолжение, иако судијата покажа само четири минути. Во продолжението Арсенал влезе со многу поголема самодоверба, па по само осум минути игра направи комплетен пресврт со голот на Шамак по ...
сите 68 | | | веќе видена

Фудбалерите на Милан и натаму продолжуваат со лошите резултати во Серија А. Вечерва тимот едвај се избори за бод на гостувањето во Сицилија кај Палермо. Миколи го отвори резултатот за домашните од пенал во судиското продолжение од првиот дел, а на стартот на второто Бриенза му донесе солидно водство од 2:0 на својот тим. Сепак, во 69. минута Монтоливо го постигна својот деби гол во дресот на “росонерите“ и го намали резултатот на 2:1, бод за гостите обезбеди Ел Шараво на десет минути пред крајот. Моментално Милан се наоѓа на деветтата позиција со 11 бодови, Палермо е дури 17-ти со осум бодови. Palermo vs Milan 2:2 GOALS HIGHLIGHTS by UCL2410
сите 37 | | | веќе видена

Вечерва се одиграа дел од натпреварите од Купот во Германија. Фаворитите без проблеми се пласираа во следната рунда. Борусија Дортмунд гостуваше кај второлигашот Ален и забележа убедлива победа од 1:4. Хумелс, Геце и надвапати Шмелцер ги постигнаа головите за гостите, за домаќините Клаус го постигна единствениот погодок. Мајнц на домашен терен го совлада Оје со 2:0, сите 90. минути на теренот ги помина Николче Новески. Шалке пак беше убедлив против нискологашот Сандхаузен со 3:0. Афелај, Марика и Хунтелар беа стрелци на головите за домашниот тим. Во останатите натпревари победи и пласман понатаму обезбедија: 1860 Минхен, Фрајбург, Аугзбург, Келн и Бохум.
сите 5 | | | веќе видена

Ракометниот клуб од Струмица Зомимак М игра во фантастична форма од стартот на новата сезона. Тимот е осамен на врвот со 22 бода и натаму е без пораз по осум одиграни кола. Тимот одигра нерешено само во дербито против Тинекс Пролет, па заслужено се наоѓа на врвот. Иако тимот од Струмица е неприкосновен раководството на тимот се реши да го промени тренерот. Па досега актуелниот тренер Леонид Танчев од водство на “рисовите“ ќе се префрли да работи со помладите категории, додека него ќе го замени Димитар Пандев.
| | веќе видена

Еден од двата македонските претставници во БИБЛ лигата, тимот на Кожув ја забележа и втората победа во ова натпреварување. Вечерва во Гевгелија поразена беше грчка Кавала со 79:74. Иако резултатот говори дека натпреварот бил доста неизвесен, на моменти домашните играчи имаа предност и од 19 поени разлика. Сепак, оваа предност се “стопи“ на неколку минути пред крајот па буквално во последните моменти се решаваше победникот. Грците дојдоа и на негатива од три поени, но со двете прецизни слободни фрлања на Перо Блажевски Кожув имаше недостижни и конечни 79:74. Пековиќ беше најпрецизен со 25 поени, Штерјов запиша 15, Филиповиќ реализираше 11, а Караџовски натпреварот го заврши со 10 поени. Кај гостите најдобар беше Стефанидис со 19 поени.
сите 23 | | | веќе видена

Колумбиецот Радамел Фалкао изјави дека неговата иднина во Атлетико не зависи од факторот кој тој може да го контролира. 26-годишниот Фалкао во овој момент е еден од најбараните фудбалери во Европа, а сезоната ја започна на сјајен начин бидејќи беше стрелец на 11 натпревари по ред за неговиот клуб и земја, еден од најзаслужните што Атлетико го дели првото место на табелата со Барселона. „Не знам ни дури што ќе правам утре“, се изјасни Фалкао на прашањето за тоа што ќе прави на крајот на оваа сезона, „Среќен сум овде и уживам во моменталната ситуација. Не размислувам за заминување, само се надевам дека во оваа сезона се ќе помине како што треба“. Фалкао кој се наоѓа на листата на кандидати за најдобар фудбалер на годината, во центар на внимание се најде после триумфот на Атлетико во Лига Европа. Исто така, само неколку месеци подоцна беше јунак и на триумфот над Челси за титула Суперкуп на Европа.
сите 5 | | | веќе видена

Како што пренесуваат дел од светските медиуми најбогатиот човек на светот Карлос Слим е подготвен да инвестира во фудбалски клуб од Шпанија. Иако сеуште не е познат клубот каде Слим има намера да инвестира, светските медиуми веќе погодуваат дека станува збор за Атлетико Мадрид кој оваа сезона импресионира. Атлетико како и многу други сезони располага со одлични фудбалери, но поради финансиската криза на клубот мораат да ги продаваат своите ѕвезди. Со пристигнувањето на Слим тоа би се променило, па Фалкао и многу други ѕвезди би останале на “Висенте Калдерон“. Колку сето ова држи “вода“ останува да видиме. Јасно е само тоа дека Слим набрзо ќе инвестира во клуб од Шпанија.
| | веќе видена

Според информациите кои ги пренесуваат дел од светските медиуми Новак Ѓоковиќ на денешниот тренинг во Париз имал здравствени проблеми и би можел да се откаже. Тој не се чувствувал добро, повраќал, но сепак тоа нема да го сопре даво среда да го одигра првиот натпревар во Париз. Ноле ќе одмара во првото коло, а во второто ќе се сретне со подобриот од дуелот помеѓу Вердаско и Квери.
сите 21 | | | веќе видена

Како што пренесуваат германските и италијанските медиуми Невен Суботиќ може за скоро време да стане дел од Манчестер Јунајтед. Суботиќ со Борусија од Дортмунд два пати ја освои титулата првак на Германија, а тренерот на Јунајтед Алекс Фергусон од летото го сакаше овој штопер во своите редови, но српскиот репрезентативец одлучи да остане во Дортмунд. Суботиќ на ‘Олд Трафорд’ би го заменил некогашниот спрски репрезентативец Немања Видиќ, кој години со многу успех игра во клубот. Вистина и е дека Фергусон има многу проблеми со обрамбените играчи. Има доста повредено, па сега има само двајца штопери со кои располага. Останува да видиме дали тимот од Дортмунг ќе го пушти еден од своите клучни играчи, бидејќи претходните две години остана без двајцата подобри играчи Нуриј Сахин и Шинџи Карагва. Манчестер нуди скоро 20 милиони евра за Суботиќ, а Борусија не го дава за помалку од 40 милиони.
| | веќе видена

Фалкао во оваа сезона постигна дури 13 голови на две утакмици, а вкупно 49 на 59 натпревари откако го носи дресот на Атлетико. ЛОНДОН – Актуелниот првак на Европа лондонскиот Челси е решен да го донеси моментално еден од најдобрите европски напаѓачи, Радамел Фалкао. Како што пренесуваат островските медиуми, Челси е спремен за колумбискиот репрезентативец да им понуди на Шпанците 46 милиони фунти, колку што изнесува одштетната клаузула на неговиот договор. Радамел Фалкао е брилијантен во дресот на Атлетико и е еден од најзаслужните за тоа што неговиот тим ја дели првата позиција со Барселона на табелата. Колумбиецот, чиј договор истекува во 2016. година, изјави за ‘Марка’ дека не размислува за заминување од Мадрид. „Не може да се гарантира дека ќе останам засекогаш во Атлетико. Тоа не зависи само од мене, бидејќи и клубот има свои цели. Можам само да кажам дека овде сум среќен и дека не се оптеретувам, а ниту размислувам за заминување“, изјави Фалкао, кој на ‘Висенте Калдерон’ стигна пред две години од ...
сите 8 | | | веќе видена

Дефанзивниот играч на Реал Мадрид Серхио Рамос изјави дека неговиот тим има огромна мотивација и дека ќе се бори до самиот крај за титулата во Шпанија. „Предизик ни е да ја стигнеме Барселона, како мотив повеќе. Ќе се бориме за одбрана на титулата до самиот крај и ќе успееме!“ , сигурно изјави Рамос. „Знам дека само уште две екипи се помеѓу нас и водечките Барселона и Атлетико, но ако победуваме во своите натпревари ќе им создадеме притисок. Близу сме и ќе продолжиме да се бориме“ , заврши Рамос.
сите 2 | | | веќе видена

Интересно видео забележале камерите на “Стемфорд Бриџ“. Додека Јунајтед го прославува голот забележете како фановите на Челси се “истураат“ врз радарите. Подоцна на друга снимка има уште едно видео во кое навивач се обидува да влезе на терен, при обидот да го запре радарот се здоби со повреда. Дали сега раководството на Челси ќе стори нешто, или пак ќе премолчи останува да видиме.
| | веќе видена

Паоло ди Канио секогаш за медиумите давал интересни изјави, овојпат менаџерот на Свиндон се врати кон далечната 2001. година, кога како играч на Вест Хем постигна гол против Јунајтед. Тој натпревар се играше на “Олд Трафорд“ во рамките од ФА купот, Ди Канио го постигна голот за победа. Запрашан како се чуствувал тогаш, Ди Канио изјавил: „Нешто како… секс со Мадона“. „Кога постигнав гол против Манчестер Јунајтед, чувството беше неверојатно. Се свртев и гледам како 9000 луѓе празнуваат далеку од дома. Чувството беше како да имаш секс со Мадона и победата над Астон Вила како менаџер би била исто толку пријатна“ , изјави Ди Канио. Оваа вечер неговиот тим ќе ги одмери силите со Астон Вила во натпревар од Лига купот. „Дали има нешто подобро од секс со Мадона? Ајде да размислам па ќе ви кажам подоцна“ , заврши Паоло ди Канио.
сите 6 | | | веќе видена

Капитенот на Ливерпул Стивен Џерард не го скри разочарувањето од ремито (2:2) против Евертон, па изјави дека противникот не знаел да игра фудбал. „Единствениот тим, кој излезе да игра фудбал, бевме ние“ , изјави Џерард. „Евертон се доста ефективни, затоа што имаат неколку здрави играчи и играат многу диретно. Тие воопшто не се подобри од нас.“ „За моменти помислив дека играм против Стоук. Секој пат, кога топката ќе стигнеше до нивниот голман тој ја исфрлаше далеку напред“ , заврши капитенот на “црвените“.
сите 2 | | | веќе видена

На натпреварот помеѓу Мајорка и Реал Мадрид кој “кралевите“ го добија убедливо со 0:5 во центарот беа навивачите на домаќините и Роналдо. Тој ги испровоцира и побара посилно да скандираат, а тие му возвратија со: „Ти си Барби!“
| | веќе видена

next