Спортска Треска

Тимот на Волфсбург каде настапува и македонскиот репрезентативец Ферхан Хасани му врачи отказ на тренерот Феликс Магат. Причината е повеќе од јасна – тимот е во очајна форма и се наоѓа на дното од табелата. Повремен тренер ќе биде тренерот од вториот тим Лоренц Костнер. Тој ќе ја има задачата да го подготви тимот за гостувањето кај Фортуна Дизелдорф во деветото коло. Волфсбург се наоѓа на последното 18. место и има освоено само 5 бодови, исто толку има и Гројтер Фирт.
сите 9 | | | веќе видена

Капитенот на Челси Џон Тери преговара со Валенсија, тоа го потврди водителот Франсоа Галијардо на едно шпанското радио. „Валенсија е во преговори со Тери. Јас лично сум еден од посредниците во овој процес. Џон има проблеми во Англија и сака што побргу да замине“ , изјави Галијардо. „Од Валенсија се подготвени да му понудат договор од една година притоа да има опција со продолжување на уште една“ , изјавил близок извор до тимот.
сите 14 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Барселона Жерар Пике изјави дека “каталонците“ можат да стигнат и оваа година до финалето во ЛШ и да го повторат успехот на “Вембли“. “Вембли е многу посебен стадион за нас. Таму ја освоивме првата европска титула. Очекувам да го повториме успехот. Сепак има уште многу натпревари до финалето во кои треба да победиме. Милсам дека одиме по вистинскиот пат“ , изјави Пике. „Победивме во 7 натпревари во Премиера и затоа сме лидери. Почнавме тешко, но ние сме тим кој секогаш реди успеси. Виланова е одличен тренер и ни престои одлична година“ , додаде Пике. „Имам причина да бидам среќем, сепак играм во Барселона. Тоа беше мојот сон. Поминав неверојатни моменти во овој клуб. Имам жена и семејство и многу сум среќен“ , заврши дефанзивецот на “каталонците“.
| | веќе видена

Тренерот на Ајакс, Франк Де Бур после победата над Манчестер Сити изјави дека ако неговиот тим продолжи да игра така, тогаш успесите сигурно ќе си дојдат на своето место. „Кога го изедначивме резултатот во првото полувреме беше многу важно. Потоа работите се подобрија. Сакав да видам еден тим кој игра фудбал, а тоа го видов во второто полувреме. Можеме и да изгубиме натпревари, но ако играме на тој начин, успесите ќе си дојдат на своето место. Манчестер Сити има шанси да се пласиреа понатаму“ , изјави Де Бур. Ајакс ја забележа првата домашна победа против англиски ривал во последните 32 години.
сите 13 | | | веќе видена

Тренерот на Малага Мануел Пелегрини после победата изјави дека неговиот тим сеуште не се пласирал во следната фаза, иако имаат 9 бода и се наоѓаат на првото место на табелата. „Ова беше важен натпревар, одигравме против многу силен тим. Задоволен сум од победата“ , изјави Пелегрини. „Имам доверба во сите фудбалери, бидејќи покажаа дека може да им се верува. Сеуште не сме се пласирале понатаму. Треба да продолжиме да се бориме за своето место во следната фаза. Сега треба да заборавиме на Лигата на Шампионите и да мислиме за натпреварот против Еспањол“ , изјави тренерот на Малага.
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓачот на Реал Мадрид Кристијано Роналдо после поразот на Дортмунд изјави дека сите клубови кога играат против Реал играат на живот или смрт. „Во фудбалот не можеш да бидеш победник секој пат. Борусија е силен тим“, изјави Роналдо. „Не треба да се крева паника. Ќе дојдат и на “Сантијаго Бернабеу“ , додаде Роналдо. „Против нас сите играат на живот или смрт“ , заврши Роналдо.
сите 35 | | | веќе видена

Во третото коло од Лиата на Шампионите на “Вестфален“, Борусија Дортмунд го совлада Реал Мадрид со 2:1 и се искачи на првата позиција во групата. Тренерот на Реал Мадрид, Жозе Мурињо изјави дека после натпреварот не бил многу разочаран. „Се наоѓаме во најсилната група, па така поразот не е трагедија. После три кола имаме шест бодови и два натпревари на домашен терен до крајот на групната фаза. Мораме да освоиме уште неколку бода и да се пласираме понатаму“ , изјави Мурињо. „Атмосферата на стадионот е фантастична. Навивачите на Борусија се добро воспитани и мирни, тие воопшто не се агресивни. Тие го носат својот тим во сите 90 минути и можам да кажам дека е многу убаво да се игра овде“ , додаде тренерот на “кралскиот клуб“.
сите 35 | | | веќе видена

Манчестер Сити вечерва беше поразен во Амсередам од Ајакс со 3:1, и се наоѓа на чекор до испаѓање од ЛШ. Менаџерот на Манчестер Сити, Роберто Манчини изјави дека лошиот резултат е поради негова вина. „Играа подобро од нас. Јас сум крив, не го подготвив добро тимот за овој натпревар“, изјави Манчини. „Не испадна онака како што сакавме. Кога се припремате за една игра, тотално испаѓате од друга, а потоа е многу тешко. Имавме повеќе прилики да постигнеме гол, но во Лигата на Шампионите морате да дадете гол, затоа што грешките скапо можат да ве чинат. Јас сум крив, повторувам. Се обидував да играм со тројца во дефанзива, но секогаш на теренот имате само 11 играчи“, додаде Манчини. Италијанскиот тренер на крајот изјави дека ќе биде тешко неговата екипа да се пласира понатаму во нокаут фазата. „Навистина е тешко да се пласираме во следната рунда. Тоа ќе биде чудо“, заврши Манчини.
сите 14 | | | веќе видена

Дефанзивецот на Манчестер Сити Мика Ричард по поразот на својот тим од Ајакс со 3:1 изјави дека на сите од тимот им е тешко поради фактот што имаат само еден бод по три одиграни кола. „Мислам дека загубивме од одлична екипа која прикажува фантастичен фудбал. Особено не шокираа во вториот дел кога постигнаа гол за комплетен пресврт. Сите ние сме разочарани од нашата игра вечерва. Работевме на тоа да не се предаваме, но повторно примивме гол кога во последната линија бевме само тројца играчи. Уверен сум дека играчите би сакале да играме со четворица во одбраната, но мораме да играме како што ќе побара менаџерот. Сакавме да победиме, но останува само да се посветиме на следните натпревари и да се надеваме на поволни резултати“ , изјави Ричардс.
сите 15 | | | веќе видена

Во рамките на третото коло од групата “Б“, Шалке го совлада Арсенал на “Емирати со 0:2 и се искачи на лидерската позиција во оваа група, додека пак Олимпијакос на гостувањето кај Монпеље во Франција ја забележа првата победа, совладувајќи го Францускиот шампион со 1:2. Арсенал го одигра можеби најслабиот натпревар оваа во ЛШ. Шалке ја имаше конторлата на топката, создаваше шанси и постигна два гола. Во првото полувреме Шалке создаде само една едниствена шанса, додека во второто Хунтелар во 76. минута му донесе предност на Шалке по одличната асистенција од Афелај.Десет минути подоцна Афелај стави крај на натпреварот и го искачи Шалке на лидерската позиција во групата “Б“. Во другиот дуел од ова коло Олимпијакос со пресврт ја забележа првата победа во Лигата на Шампионите оваа година. Во првото полувреме Мопеље беше тимот кој напаѓаше, но не успеа да го отвори резултатот. Само четири минути игра во вториот дел Карбонер му донесе преднос на Монпеље, а Олимпијакос преку Торосидис и Митрологлу направи целосен ...
сите 42 | | | веќе видена

Фудбалерите на Малага забележаа минимална победа над Милан со 1:0 и со три победи веќе со едната нога се во следната фаза. Единствениот гол на натпреварот беше дело на Санчез во 64. минута од натпреварот по асистенцијата на Итура. Претходно во 44. минута Јоакин промаши пенал и можност да ги донесе домаќините во предност уште во првиот дел. Со овој пораз Милан се наоѓа во незгодна позиција за пласман во ТОП 16 бидејќи ќе мора зад себе да го одржи непредвидливиот Зенит. Инаку, ова е трет пораз во низа за Милан и Алегри кои веќе имаа два последователни порази во Италија од Интер и Лацио. Дали ќе “лета“ Алегри конечно или пак Берлускони и Галијани сеуште ќе имаат трпение останува да видиме. Претходно во оваа група Зенит го совлада Андерлехт со минимални 1:0. Табела: Малага 9, Милан 4, Зенит 3, Андерлехт 1.
сите 43 | | | веќе видена

Порто го совлада Динамо Киев на “Драгао“ со 3:2, Ибрахимовиќ и Менез му донесоа значајна победа на ПСЖ во Загреб на “Максимир“. Порто наметна силно темпо, па на почетокот од натпреварот го отвори резултатот преку Варела, но само шест минути подоцна Гушев го изедначи резултатот. На крајот од првото полувреме Мартинез му донесе нова предност на својот тим на полувремето. Во вториот дел одново тимот кој ја контролираше играта беше Порто, но по една одлична акција Идеи одново го изедначи резултатот. Порто нападна посилно, а Мартинез со својот втор погодок му донесе победа на својот тим. Во другиот натпревар од оваа група ПСЖ на “Максимир“ обезбеди победа со головите на Ибрахимовиќ и Менез. Динамо Загреб одлично го почна натпреварот , ја имаше топката во свој посед се до 33. минута кога Ибракадабра му донесе предност на ПСЖ. Вториот гол го постигна Менез десет минути подоцна по една убава акција на Пасторе по левата страна. Порто се наоѓа на првата позиција со 9 бода, втор е ПСЖ со 6, трет Динамо Киев со 3 и на ...
сите 43 | | | веќе видена

Фудбалерите на Борусија Дортмунд ја забележаа и втората победа во третото коло од ЛШ, на “Вестфален“ поразен беше Реал Мадрид со 2:1. Домаќините одиграа одличен натпревар со огромната поддршка од публиката, го натераа Реал да игра како што тие посакуваа и мудро го победија. Левандовски го отвори резултатот во 36. минута по еден кикс во одбрата на Реал, Пепе лошо проигра па напаѓачот на Борусија знаеше како да го казни тоа. Само две минути подоцна Месут Озил брилијантно го проигра Роналдо во длабочина кој со лоб удар изедначи на 1:1. Вистинскиот херој на домаќините беше Шмелцер во 64. минута кога го постигна победоносниот гол и придизвика делириум на трибините. До крајот од натпреварот немаше промена на резултатот. Во вториот натпревар од оваа група Ајакс го шокираше Манчестер Сити на “Амстердам Арената“ победувајќи со 3:1 и му зададе големи проблеми на Манчини. Насри го отвори резултатот за гостите во средината на првиот дел, сепак пред полувремето изедначи Де Јонг на 1:1 и најави борба за трите бода. ...
сите 46 | | | веќе видена

Ракометарите на Вардар про на најдобар можен начин се вратија во ритам откако забележаа пораз од Татран минатото коло во СЕХА лигата. Во “Кале“ со одлична поддршка од “Комитите“ играчите на Вардар лесно го совладаа Борац со 36:25 (18:11). Вардар уште на самиот старт наметна своја иницијатива па по десет минути имаше солидна предност од пет гола, до крајот оваа разлика само се зголемуваше. На моменти Вардар имаше предност и од 14 гола, но на крајот следуваше мал пад во играта за конечни 36:25. Започнува враќањето на “Комитите“ на натпреварите на Вардар про Навивачката група “Комити“ со одличен број денес ги бодреше своите миленици во победата над Борац. Ако се знае дека е работен ден, а на трибините имаше повеќе од 100 навивачи тогаш бројката е повеќе од задоволителна. Покрај добрата бројка не изостана и прекрасното навивање. Притоа беше промовирана и новата песна “Руски Рулет“.
сите 31 | | | веќе видена

Зенит го совлада Андарлехт и ја забележа првата победа во Лигата на Шампионите во рамките од третото коло, па така останува во игра за пласман во нокаут фазата. Домаќините благодарение на Кержаков успеаја да победат со минимални 1:0 на “Лужники“. Во првиот дел играта беше изеднчена. Имаше можности и на двете страни, но мрежите мируваа. Во вториот дел Зенит тргна поофанзивно, па топката најчесто беше на половината на Андерлехт. Офанзивата на домаќините се исплатеше во 72. минута кога Јовановиќ го собори Аникукова во шеснаесетникот по што судијата покажа на белата точка. Сиугрен реализатор беше Кержаков.
сите 54 | | | веќе видена

Младиот брат на германската фудбалска ѕвезда Сами Кедира осумнаесет годишниот Рани потпиша сениорски договор со Штудгарт. Рани Кедира до сега одигра 13. натпревари за вториот тим на Штудгарт во третата лига на Германија. И популарниот Сами Кедира својата кариера ја започна токму во Штудгарт каде помина пет години (1995-2000). „На овој начин го приближуваме Рани Кедира до професионалниот фудбал. Тој може да тренира без никаков притисок и така да стекне вредно искуство“, изјави менаџерот на Штудгарт Фреди Бобиќ.
сите 2 | | | веќе видена

Моторот на Барселона, срцето и душата на тимот или со еден збор Чави. Овој фудбалер зад себе остава фасцинантни бројки во секој следен натпревар. На синоќешниот натпревар помеѓу Барселона и Селтик гостинските играчи имале 193 подавања, само Чави пак имал 183. На овие 183 подавања Чави има неверојатна ефикасност од 97%, со оваа бројка Чави веќе ги сруши сите рекорди во Лигата на Шампионите за бројот на подавања на еден играч за само еден натпревар.
сите 4 | | | веќе видена

Играчите на Арсенал дефинитивно не можат да се оправдаат за поразот од Норич со долгото и тешко патување. Арсенал на сите гостувања во Англија оди со воз, но овојпат немало слободен вагон па се решиле на патување со авион. Тие со приватен авион од Лондон во Норич пристигнале за само 15. минути, со воз тие би требало да патуваат околу два ипол часа. „Обично на натпреварите во Англија патуваме со воз. Сакавме и овојпат, но немаше слободен вагон. Затоа се одлучивме да патуваме со авион. Беше петок попладне, тогаш има густ сообраќај па не сакавме да ризикуваме и да тргнеме со автобус“ , изјави Венгер.
сите 3 | | | веќе видена

Иако сеуште не започнала сезоната во НБА, дел од играчите веќе најавуваат дека оваа сезона ќе биде една од најинтересните во историјата. Леброн Џејмс и Мајами ќе ја бранат титулата оваа сезона, а како најава за силата на Мајами токму Леброн за малку ќе ја размонтираше конструкцијата на кошот.
сите 3 | | | веќе видена

Бугарскиот тенисер Григор Димитров со 6:3 и 6:2 го победи Троицки од Србија. Сепак, она што ја крена публиката на нозе и многумина тениски аналитичари е потегот на младиот тенисер. Тој поентираше со скратена топка од полу-волеј и сето тоа одиграно зад грбот. Фантастично…
сите 7 | | | веќе видена

next