Спортска Треска

Светскиот тенисер број еден Роже Федерер се пласираше во полуфиналето на турнирот во Базел со награден фонд од 1,4 милиони евра. Лесно во четвртфиналето го надигра французинот Пеир со 6:2, 6:2. И закажа полуфинале со Матиеу кој го победи Димитров во два сета во тој бреј 7:6(2), 7:6(4). Во второто полуфинале ќе се сретнат Дел Потро и Гаске. Аргентинецот беше подобар од Андерсон со 6:3, 6:7, 2:6. Додека Гаске го победи Јужни со 2:6 и 6:7(5). Полуфиналните двојки на програмата се денес.
сите 16 | | | веќе видена

Македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски повторно беше еден од најдобрите играчи во својот тим во победата над Кривбаскет во украинското првенство со 82:71. Најпрецизен кај домаќините беше Перкинс со 18 поени, а веднаш зад него беше Војдан Стојановски со 16 поени. Двоцифрен беше и бугарскиот репрезентативец Иванов со 15 поени. Кај гостинскиот тим Крастановиќ реализираше 24, додека Флоренс односно Колдуел постигнаа по 13 односно 10 поени.
сите 2 | | | веќе видена

Тимот на Наполи доби казна од 150.000 евра поради своите навивачи. Причината била тоа што навивачите непримерно се однесувале во текот на натпреварот. Воедно, казната е и поради неуспешноста да се санираат недостатоците на стадионот “Сан Паоло“. Во соопштението на УЕФА се наведува дека Наполи ќе биде казнет и со еден натпревар на домашен терен без публика во европските натпреварувања, доколку проблемите со конструкцијата на стадионот се повторнат во наредните пет години.
сите 4 | | | веќе видена

Бекот на Реал Мадрид Марсело отсуствува од терените поради повреда. Сеуште не е познато колку ќе биде отсутен, но се очекува да се врати за околу еден месец. Во меѓувреме тој си најде занимација – погледнете што нацрта на својот гипс. Фото: Realmadrid.com.mk
| | веќе видена

Ракометарите на Металург продолжуваат со одличните натпревари, како во ЛШ така и во СЕХА лигата тимот полека зема замав. Во “Автокоманда“ надигран и заслужено поразен беше Загреб со 33:26 во рамките од СЕХА лигата. Металург во средината на првиот дел наметна мала позитива која до крајот се повеќе ја одржуваше, на полувреме се замина со 14:11. Во вториот дел оваа разлика се зголемуваше, на моменти достигна и до неверојатни +11 (27:16). Сепак, до крајот следуваше опуштање во редовите на Металург за конечните 33:26. Иако Металург одигра без Наумче Мојсовски тоа не беше забележително, бидејќи другите доволно се потрудија за сето тоа. Козлина беше одличен постигнувајќи 7 гола, Вугринец и Манасков постигнаа по шест. На спортивната страна Степаниќ реализираше 7 голови.
сите 42 | | | веќе видена

Почетокот на НБА е се поблизу, но иако сеуште сезоната не е започната играчите започнаа со неверојатните потези. Леброн Џејмс пак во свој стил си поигра со двајца противнички играчи, погледнете…
сите 2 | | | веќе видена

Судот во Италија денес го осуди поранешниот премиер Силвио Берлускони на четири години затвор поради измами и затајување на данок во компанијата “Медијасет“ на која тој е сопственик. Денешната пресуда е прва која е изречена против него, бидејќи сите претходни беа отфрлени од судот. Се очекува Берлускони да поденесе жалба на судската одлкуа, а според италијанксите закони пресудата ќе стане конечна тогаш кога случајот ќе помине низ второстепена жалбена процедура.
сите 48 | | | веќе видена

Поранешниот шпански репрезентативец Хозе Марија Гути во медиумите е доста активен со своите изјави околу Реал, Мурињио и Роналдо. Но, сега тој реши да проговори и за Меси. „Би му ја дал ’Златната топка’ на Меси. Единствениот проблем е што игра во Барселона. Посакував тоа да не беше така и да го видам Меси во “белиот“ дрес во Реал Мадрид“ , изјави Гути. Потоа тој малку зборуваше и за Мурињо. „Го почитувам Жозе Мурињо многу, но тој мора да сфати дека Есиен не е за позицијата бек и мора да започне да ги користи младите таленти во клубот“ , заврши Гути.
сите 5 | | | веќе видена

Еден од лидерите во играта на Челси Френк Лампард нема да му стои на располагање на Ди Матео во следните две недели. Тој заработил повреда на натпреварот од Лигата на Шампионите против Шахтар па ќе мора да одмори некое време, или поточно петнаесетина дена. Лампард со сигурност ќе го пропушти натпреварот против Манчестер Јунајтед во Премиер лигата, а најверојатно и неколку дена подоцна натпреварот од Купот против истиот противник. „Штета што ќе го загубам Френк. Со изоставување на него, сите други се подготвени за игра. Марко Марин можеби ќе биде во тимот за натпреварите против Јунајтед“ , изјави Ди Матео.
сите 5 | | | веќе видена

Еден од најдобрите фудбалери во светот на фудбалот, Кристијано Роналдо од следната сезона ќе настапува под друго име, пренесуваат шпанските и португалските медиуми. Португалецот од следната сезона на својот дрес ќе го носи презимето Аверио во чест на својот татко Авеиро кој почина пред околу една година. Ова ќе биде нова промена на дресот на Роналдо по пристигнувањето во Реал, на сите ни е познато дека тој најпрво го носеше бројот 9, но по заминувањето на Раул ја земе омилената “седмица“.
сите 2 | | | веќе видена

Тимот на Реал Мадрид има неверојатни играчи во своите редови, но тие појавуваат интерес и за Герет Бејл од Тотенхем. Ваквите вести ги пренесува АС кој е близок до раководството на Реал, па оваа шпекулација наскоро може да се претвори во трансфер. Бејл во Реал би пристигнал во летниот период, а предноста на овој играч е што може да игра и во одбрата како бек, но маестрален е и во напаѓачката линија. Играчот на Тотенхем минатата сезона потпиша нов договор со клубот од Лондон до 2016. година и е еден од играчите кои заработуваат најмногу во својот клуб. Покрај Реал за Бејл интерес има и од Манчестер Сити, Барселона и Челси. Со ова се поставува и прашањето, дали потоа некој ќе може да му конкурира на Реал?
сите 4 | | | веќе видена

Хуан Мартин дел Потро избори пласмн во финалниот Мастерс турнир во машка конкуренција, кој ќе се одигра на пети ноември во Лондон. Аргентинецот го обезбеди ова учество по пласманот во третото коло во турнирот во Базел. Така Дел Потро им се приклучува на Федерер, Ѓоковиќ, Мареј, Ферер и Бердих. Покрај овие шест натпреварувачи има уште две слободни места кои најверојатно ќе бидат пополнети од Цонга и Типсаревиќ.
сите 12 | | | веќе видена

Тренерот на светскиот шампион во бокс во тешка категорија Владимир Кличко – Емануел Стујарт почина на 68. години, изјавија од тимот на Кличко. Американскиот тренер, кој беше една од легендите во тренерските води во боксот не успеал во битката против ракот, воопшто не помогнала ниту раната операција. Покрај Кличко овој искусен тренер има создадено уште голем број на големи боксерски ѕвезди.
сите 3 | | | веќе видена

Директорот на Анжи Роберто Карлос откри дека ќе го збогати тимот од Махачкала со обидувањето да го ангажира фудбалерот на Манчестер Јунајтед Вејн Руни. Во Дагестан не ги жалат парите за најдобрите фудбалери ширум светот, што сведочи и минатогодишниот трансфер на Самуел Ето и ангажирањето на Гуса Хидинка за тренер. Сопственикот Сулејман Керимов не сака тука да застани. „Руни е еден од најдобрите играчи во светот и сите би биле среќни доколку го имаме во тимот. Тој е сеуште млад, секако, не можам да гарантирам дека ќе го донесеме и кога тоа би можело да биде. Керимов е способен за се, доколку сака некој да купи, сигурно дека ќе ја одврзи ќесата“, изјави Карлос. Бразилецот вели дека Анжи ќе се обиде да ја смени трансфер политиката. „Сакаме да го измениме клубскиот имиџ. Не е се во парите. Секако дека ќе купуваме добри играчи, не само од странство, туку и од Русија кои не се скапи“, заклучи Карлос.
сите 11 | | | веќе видена

Во третото коло од ЛЕ во групата Ј на натпреварот помеѓу Панатинаикос и Лацио на олимпискио стадион во Атина дојде до сукоб и нереди помеѓу двете навивачи групи. Според досегашните полициски извештаи, тројца навивачи се повредени, а четворица се уапсени и се на распит во полиција. Повредите сепак не биле толку сериозни и на навивачите веднаш им била укажана медицинска помош. Грчката полиција била приморана во некои моменти да користи и солзавец за да ја растера толпата навивачи и на двата клуба со цел да не дојде до поголеми инциденти.
сите 6 | | | веќе видена

Незадоволство владее во таборот на Арсенал. На удар се водечките луѓе на клубот, поголемиот дел од сопствениците на акции, претседателот на клубот и секако менаџерот Арсен Венгер. Најголемо незадоволство за фрустрираните навивачи секако излегува од фактот што “топџиите“ немаат освоено ниту еден трофеј од 2005 година наваму, бидејќи од тогаш наваму редовно си ги продаваат своите најголеми фудбалери од клубот, како на пример, Насри, Фабрегас, Клиши, Ван Перси.. „За мене постојат пет трофеја. Првиот е освојување на Премиерлига, вториот Лигата на шампионите, третиот е пласман во ЛШ, четвртиот е ФА купот, а петтиот е Лига купот. Тоа го зборувам бидејќи кога сакате да привлечете некој фудбалер во својот тим, тие не прашуваат дали сте освоиле куп, туку дали играте во ЛШ” , изјави Венгер. Францускиот менаџер се извини за двата последни порази на Арсенал, против Норич и против Шалке во ЛШ, што беше дочекано со одобрување. “Oвој тим стартуваше на многу динамичен и специфичен начин. Удривме во ѕид во последните два ...
сите 3 | | | веќе видена

Ред Бул, лидерите во генералниот пласман доминираа во трките во Сингапур, Јапонија и Кореја, тоа секако им донесе водство во генералниот пласман кај конструкторите и водство на Себастијан Фетел пред Фернандо Алонсо. Од друга страна Ред Бул докажа дека има најбрз болид на патеките во овој момент, а има уште четири трки до крајот на оваа сезона. „Точно е дека Ред Бул има доста брз и силен болид последниве неколку трки. Ние имавме неколку успони и падови во текот на сезоната, така да мораме да ја поправиме ситуацијата за да успееме да ги стигнеме“ , изјави Фернандо Алонсо. „Мојата моментална ситуација е добра, втората позиција е најдоброто што можеме да го постигнеме. Јас имам скоро идентични поени со Себастијан Фетел на четири трки до крајот на првенството. И понатаму сум во позиција во која што сакам да бидам, односно да се борам за титулата до крајот на сезоната“ , заврши Фернандо Алонсо.
сите 30 | | | веќе видена

Леверкузен на гостувањето кај Рапид Виена забележа убедлива победа од 0:4. Волшид го отвори резултатот на крајот од првото полувраме, додека пак на почетокот на второто Кастро го удвои водството. Белараби две минути подоцна погоди за 0:3, а Кастро со својот втор погодок на овој натпревар стави крај на сите надежи на Рапид Виена. Во другиот дуел Металист на гостувањето кај Розенберг забележа победа. Елноси му донесе предност на својот тим, но Металист преку Марлос и Хавиер направи целосен пресврт и му донесе нова победа на својот тим.
| | веќе видена

Тренерот на Реал Мадрид Жозе Мурињо изјави дека неговиот тим е близу до нокаут фазата иако беше поразен од Дортмунд, а исто така додаде дека никој не треба да го отпише Сити. Мурињо изјави дека Манчестер Сити има шанси да се пласира понатаму во нокаут фазата. „Имаме голема шанса да се пласираме понатаму“ , изјави Мурињо. „Сите знаеме дека ова е тешка група. Сите големи клубови играат во Лигата на Шампионите. Ние и Борусија сме во подобра позиција, но Манчестер Сити е способен на крајот да освои 10 бода и да се пласира понатаму“ , додаде Мурињо.
сите 4 | | | веќе видена

Хановер на гостувањето во Хелсингборг забележа важна победа од 1:2, додека пак Леванте на домашен терен го совлада Твенте со 3:0. Хановер кој игра одлично оваа сезона уште еднаш го покажа квалитетот. Диуф рано го отвори резултатот и му донесе предност на својот тим. Домаќините создадоа неколку шанси, а најдобрата ја искористи Сантош кој во 90. минута му донесе изедначување на својот тим. Радоста на домаќините траеше две минути кога Собиќ му донесе нова победа, вкупно втора во Лига Европа. Во другиот дулел, Леванте на домашен терен го совлада Твенте и му се доближи на Хановер на само еден бод предност. Леванте почна добро, Твенте имаше две одлични шанси, но не успеа да ги искористи. На почетокот на второто полувреме Микел од пенал му донесе предност на Леванте, а Риос во 78. минута го удвои водството. Десет минути подоцна одново Риос стави точка на натпреварот. Хановер се наоѓа на првата позиција во групата “Л“ со 7 бода, Леванте има 6, Твенте 2, Хелсингборг 1.
сите 32 | | | веќе видена

next