Спортска Треска

Фудбалерите на Парма и Милан го отворија шестото коло во Серија А и ги поделија бодовите на стадионот “Енио Тардини“. На сите ни е јасно дека на Милан оваа година не му цветаат ружи, па наместо нивна доминација на теренот гледачите беа сведоци на една тврда игра, со малку шанси на двете страни. Сепак, “росонерите“ стигнаа до водство преку Стефан ел Шарави кој го постигна третиот гол во последните два натпревари. Кркиќ одлично го проигра напаѓачот кој ја сврте топката во голот на Миранте. Шанса да ја потврди победата на својот тим имаше Кевин Принц Боатенг кој беше непрецизен, а потоа следуваше казната. Галопа одлично го изведе слободниот удар и го изедначи резултатот, немоќен беше Абијати. szólj hozzá: p – m
сите 4 | | | веќе видена

Вечерва неверојатен натпревар на “Олд Трафорд“ одиграа Манчестер Јунајтед и Тотенхем, на крајот гостите забележаа победа од 2:3. Многу лошо започна натпреварот за домаќините кои примија гол уште во втората минута по еден соло продор на Вертоген, играчот на Тотенхем биеше и со помош на еден од домашните фудбалери успеа да го отвори резултатот. Во 32. минута зголеми Бејл по еден штринт си создаде доволно предност и успеа да го совлада Линдегард. Во вториот дел во игра влезе Руни, разликата набргу се почуствува и по само шест минути Нани намали на 1:2, асистенцијата беше дело на нововлезениот Руни. И кога сите очекуваа пресврт на Јунајтед, гостите во следниот напад повторно направија предност од два гола, Клинт Демпси беше прецизен откако шутираше Дефо а Линдегард ја одби топката, на Американецот воопшто не му беше тешко да погоди. Но, веќе во следниот напад Јунајтед повторно намали на еден гол негатива, стрелец на голот беше Кагава по одличното додавање од Ван Перси. До крајот на натпреварот “спарси“ воопшто и ...
сите 14 | | | веќе видена

Во рамките на шестото коло во Премиер Лигата, Ливерпул на госувањето кај Норич ја забележа првата победа во новата сезона во Премиер лигата. Суарез постигна хет-трик, по едн гол Сахин и Џерард. Суарез беше играч на натпреварот, тој беше најзаслужен за првата победа на својот тим, бидејки постигна хет-трик и му асистираше на Сахин. Суарез рано го отвори резултатот, Норич немаше многу шанси, а разиграниот Суарез по вторпат при крајот на првото полувреме повторно постигна го и му донесе предност од 0:2 на Норич. Сахин на почетокот на второто полувреме по асистенцијата на Суарез постигна гол и му донесе предност на својот тим од 0:3. Суарез 10 минути подоцна го постигна својот прв хет-трик во новата сезона, а Џерард при крајот му донесе убедлива победа на својот тим. Морисон и Холт ги постигнаа головите за Норич.
сите 20 | | | веќе видена

На госувањето кај Фулам на “Кревен Котиџ“, Манчестер Сити направи драна и победи со 1:2. Џокерот на Роберто Манчини, Едни Џеко му донесе значајна победа на ова гостување. Избраниците на Роберто Манчини многу се “испотија“ за оваа победа. Уште на почетокот Младен Петриќ го отвори резултатот од пенал и му донесе водство на Фудлам од 1:0. Манчестер Сити се мачеше многу создадоа безброј шанси, при крајот на првото полувреме Агуеро го изравни резултатот на 1:1. Во второто полувреме Сити почна напаѓа, Фулам се бранеше и од контри се закануваше. Манчини фрли се на една карта во игра ги внесе Џеко, Балотели и Насри, кои дадоа резултат. Агуеро влезе во 86. минута, а во 87 со првиот допир со топката му донесе радост на Манчини и победа на Сити.
сите 41 | | | веќе видена

Во рамките на шестото коло во Бундеслигата, Баерн Минхен на гостувањето кај Вердер Бремен обезбеди важни три бода. Манџукиќ и Густаво му донесоа значајна победа на Баерн Минхен на ова „пеколно“ гостување. Во првиот дел Баерн Минхен немаше идеја како да постигне гол, создадоа две убави шанси, но не го открија резултатот. Во второто полувреме исто така гледавме доста добар фудбал, и двата тима напаѓаа и создаваа шанси. Сепак Луис Густаво со брилијантен удар го совлада Миелтиц и му донесе предност од 0:1 на Баерн Минхен. Две минути подоцна Баерн го постигна и вториот погодок откако одиграа одличен контра-напад.
сите 17 | | | веќе видена

Во рамките на шестото коло во Англиската Премиер лига Челси славеше на “Емирати“ со 1:2. На почетокот Арсенал ја контролираше играта, ја држеше топакта во свој посед, но Челси создаде неколку шанси. Арсенал напаѓаше, но немаше завршница на акциите. Казорла во 10. минута се обиде со шут од 15 метри, но топката отиде над голот на Петар Чех. По една акција на Азар и Троес, Азар беше фаулиран. Мата го изведе слободниот удар, и со прекрасен центаршут го пронајде Торес кој убаво ја смести топката го голот на Маноне и му донесе преднос на Челси од 0:1 на гостувањето на Емирати. Во 23. минута имаше една сомнителна ситуација, Торес излезе еден на едне против голманот Маноне, се обиде да го помине, но кошчелни не дозвол, Торес ја промаши топката и падна во казнетиот простор, но Аткинсон беше јасен- играта продолжува. Арсенал се отвори по примениот гол, напаѓаше , создаваше шанси, а една од тие шанси ги искористи Жервињо при крајот на првото полувреме и му донесе изедначување на Арсенал. Во 48. минута Торес си создаде ...
сите 10 | | | веќе видена

Ѕвездата на Бенфика, Оскар Кардосо нема никакви шанси да настапи против Барселона во рамките на второто коло од Лигата на Шампионите. Оваа вест ја потврди тренерот на Бенфика, Жожре Жезус. „Милам дека Кардосо нема шанси да настапи против Барселона“ , изјави 58-годишниот Жесус и додаде: „Ќе треба да истрчаме многу против Барселона ако сакаме поволен резултат. Барселона ќе ни ја истроши енергијата.“
| | веќе видена

Ѕвездата на Интер, Весли Снајдер ќе биде еден месец надвор од терените поради повреда на бедрото. Санјдер изјави дека ќе се врати посилен и ќе тренира напорно. Холандскиот репрезентативец заработи повреда против Киево при победата со 2:0. “Нероазурите“ победија, но го загубија најважниот играч, Велси Снајдер. „Ќе работам напорно за да се вратам. Ќе се вратам многу посилен“ , изјави Снајдер. Снајдер нема да биде спремен за дербито со Милан.
| | веќе видена

АБА лигата која во новата сезона има и Македонски претставник МЗТ, направи огромна грешка претставувајќи го Владо Илиевски како Словенец. За срамот да биде уште поголем во родениот град тие поставиле Струмица/ ФИРОМ, но според националноста сепак останува Словенец. Дали некој ќе реагира до АБА после овој срам останува да видиме!
сите 10 | | | веќе видена

Шамионот на Германија, Борусија Дортмунд минатата година ја освои двојната круна во Германија. Играчите на Дортмунд работеле на планот “прецизност“ кој се покажа како клучен фактор за освојување на двојната круна. Еве како изгледа тоа:
| | веќе видена

Оваа сезона Арсенал е сосема поинаков тим, а Артета има само една промена коja е многу важна. Шпанскиот репрезентативец е познат по својата креативност и способност во средниот ред, но оваа сезона игра малку подефанзивно и го прави Арсенал сосема поинаков тим. Преформансите на Артета против Челси ќе бидат клучот за успехот на Арсенал во лондонското дерби денеска, натпреварот ќе започне во 13:45 часот. Артета оваа сезона бараше од Венгер да игра малку подефанзивно со цел да им помогне на своите стопери во одбрана. Артета повеќе не сака да игра како плејмејкер кој ќе ја креира играта на Арсенал, бидејки Казорла, Вилшер, Ремзи ќе бидат креаторите, па така тој побара да биде ставен на нова позиција, а Венгер му ја исполни желбата и Артета на таа позиција игра многу добро. Артета нема никакви проблеми на таа позиција, Венгер бараше замена за Сонг и ја доби. Шпанецот за официјалната страна на Арсенал изјави: „Тоа е голема тензија. Сакам да играм повеќе дефанзивно. Тренерот е убеден дека може да го извади ...
сите 2 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Сер Алекс Фергусон изјави дека досегашната ѕвезда во тимот Вејн Руни, повеќе не е сигурен во првиот тим. Причината за ова е фантастичниот старт на Робин ван Перси, кој постигнува голови и веќе е прв стрелец во Премиер Лигата со 5 постигната погодоци. Вејн Руни заедно со Дани Велбек и Чичарито ќе мора да се борат за стартното место во тимот. „Тој се наоѓа во иста позиција со Чичаритои Велбек, затоа што во моментов не се водечки опции во нападот. Тоа не значи дека работите не можат да се променат, но конкуренцијата е секогаш корисна “, изјави Фергусон.
сите 4 | | | веќе видена

Како што пренесуваат англиските медиуми Алекс Фергусон има подготвено сосема нова тактика за неговиот тим за натпреварот против Тотенхем. Покрај Руни во нападот ќе биде уште и Ван Перси, а Фергусон ќе треба да одличи дали Велбек ќе игра на крилната позиција, или пак Чичарито ќе биде централен напаѓач а РВП ќе се префрли на крилнаца позиција. Во средниот ред ќе се појават Кагава, Гигс и Керик, иако тука се можни измени во внесување на Клеверли или пак Андерсон. Според медиумите во Англија само едно е јасно, Фергусон уште од самиот старт ќе започне агресивно и ќе бара рано водство, колку ќе им успее против одличниот тим на АВБ остнува да видиме.
сите 5 | | | веќе видена

Синоќа се одиграа два натпревари од првото коло од АБА лигата во која од оваа година и Македонија ќе има свој претставник – МЗТ Скопје. На стартот Широки беше поразен пред своите гледачи со 63:69 од Игокеа. Гостите одиграа феноменална 1/4 која ја добија со 10:29, сите обиди за домаќините за враќање во игра беа попусти, иако ги добија втората и третата четвртина со (17:12) и (22:12), со што натпреварот влезе во резултатска неизвеснот. Сепак, последните десет минути повторно подобри беа играчите на Игокеа кои ја добија со 14:16, за конечни 63:69. Да се потсетиме, токму поразениот тим на Широки ќе му гостува на МЗТ во среда во “Борис Трајковси“. Вториот натпревар помеѓу Партизан и Задар помина со многу инциденти, исклучување на домашниот тренер, по што публиката со остри предмети маваше по играчите на Задар кои заминаа во соблекувалните. Инаку, Партизан забележа победа од 81:74, иако гостите од Задар речиси 37 минути имаа водство, но тоа подлегнаа на притисокот по што домаќините направија експресен пресврт. ...
сите 58 | | | веќе видена

Претседателот на ФИФА Сеп Балтер изјави дека е против поставувањето на судии зад головите, тој се загала за воведување на гол технологија за натпреварите. Најверојатно линиските судии нема да бидат дел од Светското првенство во Бразил 2014 година. „Ширум во светот почнаа квалификациите во кои се користи главен судија, два помошни и четири официјални. Не велам дека оваа одлука е конечна, но ако еден систем започне така, тогаш мора и да заврши така“, изјави Балтер. Тој додаде и дека многу фудбалски федерации не можат да си дозволат голем број на квалитетени судии. „Судијата зад голот мора да биде подеднакво добар како главниот судија, тоа е прво правило. Предложувам да почекаме малку и да видиме колку лиги ќе користат дополнителни судии и како ќе функционира сето тоа“ , заврши Балтер.
сите 3 | | | веќе видена

Михаел Шумахер најверојатно по втор пат ќе се пензионира, откако го загуби местото во Мерцедес, а на негово место доаѓа возачот на Мекларен, Луис Хамилтон. Германецот се врати во Формула1 со Мерцедес во 2010 година, а за три години тој успеа само еднаш да се качи на подиумот. И покрај тоа, Шумахер остана најуспешниот возач во историјата на Формула1 со освоени седум светски титули. Меѓутоа, неговиот сон за осма титула изгледа доста блед, затоа што германецот најверојатно по втор пат ќе ја напушти Формула1. Шумахер призна дека работите не оделе според очекувањата, после неговиот кам-бек во Формула1. “Имав три убави години со тимот на Мерцедес, но за жал не дадоа никаков резултат”, изјави Михаел Шумахер. “На Луис и на тимот им посакувам се најдобро, и да постигнат успех, за кој што ние напорно работевме. Сакам да им се заблагодарам на сите во тимот на довербата која што ми беше дадена. Сега ќе се концентрирам на останатите трки до крајот на оваа сезона”. Шефот на тимот, Рос Браун кој што му беше соработник на ...
сите 10 | | | веќе видена

Претседателот на ПСЖ, Насер Ал Келафи потврди дека Аргентинецот Карлос Тевез бил многу блиску до трансфер во ПСЖ во зимскиот преоден рок, но “светците” го откажаа неговото доаѓање. После расправијата со Манчини и суспензијата од клубот која што ја доби во јануари, Тевез беше поврзуван со неколку клубови од Европа, а Ал Келафи потврди дека се било договорено со Аргентинецот, но во последен момент поради големите побарувања кои што ги имал Тевез, трансферот во ПСЖ се искомплицирал. “Тоа што трансферот во јануари не се реализираше, тоа е резултат само на големите барања од страна на Карлос Тевез. Тој сакаше да дојде во Париз, но бараше сепак премногу пари, и само поради тоа го стопиравме веднаш трансферот”, изјави Ал Келафи. Тевез после тоа се врати во Сити каде што најпрво се смири со менаџерот Роберто Манчини, а потоа беше клучен фудбалер за освојување на премиерлигашката титула на Манчестер Сити.
сите 3 | | | веќе видена

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Алекс Фергусон му порача на фудбалерот на Челси, Џон Тери дека мора да ја прифати изречената казна односно неиграње на четири натпревари и да се помири со тоа. “Тери треба да биде среќен бидејќи ова сепак е доста блага казна од Фа со оглед на тоа дека фудбалската асоцијација на Англија на Суарез го казни дури 7 натпревари. И двајцата се казнети поради расизам, тоа во иднина мора многу по строго да се казнува”, изјави Фергусон за “Тhe Sun”. Да се потсетиме дека Суарез го навредуваше на фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Патрис Евра на расна основа, а исто така и Џон Тери го навредуваше фудбалерот на Кпр, Антон Фердинанд. “Сето тоа можеби и предолго траеше за Тери, но сега кога казната му е изречена, тој треба смирено да ја прифати и во иднина да внимава да не му се случи такво нешто”, заклучи стратегот на Манчестер Јунајтед.
сите 5 | | | веќе видена

Бугарскиот напаѓач Димитар Бербатов и фудбалер на Фулам заработи повреда на колкот и ќе биде надвор од терените на две недели, потврди клубот од Лондон. Бербатов во август пристигна на “Кревен Котиџ” од тимот на Манчестер Јунајтед, а во три досегашни настапи за Фулам тој постигна два гола. Во сабота тој сепак нема да биде на располагање на менаџерот Мартин Јол за натпреварот на домашен терен кој што го играат против Манчестер Сити. Фулам во досегашниот учинок во Премиер Лигата во пет кола има три победи и два пораза и моментално се наоѓа на шестата позиција на табелата.
сите 2 | | | веќе видена

next