Шефот на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, во друштво на вицепремиерот Зоран Ставревски, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и првата полицајка Гордана Јанкуловска се забавувале во „Расчекор“, познат битолски клуб. Развој на економијата, односно зголемување на обемот на странски инвестиции и бројот на работни места. Бескомпромисна борба против организираниот криминал и корупцијата и по цена на конфликт со „големи“ моќници. Вложување во образованието, бидејќи тоа е единствена шанса за напредок на држава како Македонија, која нема излез на море и пристап до рудни богатства, нафта и гас. Влез во Европската унија (ЕУ) и во НАТО преку решение за името, кое ќе го верификуваат граѓаните на референдум и на крајот подобрување на меѓуетничките односи. Кон реализација на овие предизвици се заложи премиерот Никола Груевски, откако вкупно 639 делегати му доверија трет четиригодишен мандат на чело на ВМРО-ДПМНЕ, како единствен кандидат за оваа позиција на 14-от партиски ...
сите 2 | | | веќе видена

Наместо да се почитуваат правата на жените, во денешно време тие се притвораат, е вчерашната порака на жените организирани од Клубот на жени на СДСМ, спроти празникот на жената 8 Март, по повод стогодишнината од првата прослава. Скапите владини реклами за многудетство, пораките до жените како главни виновници за абортусот, дискриминацијата при вработување на жената што планира семејство и нередовната исплата на законскиот додаток за породилно да се заменат со искрено почитување на правата на жените, порачаа жените од СДСМ и побараа од премиерот Никола Груевски да си замине од власта со цел да се тргне патријархалниот однос кон жената во општеството. За нарушените права на жената во земјава посочи и Мазес Рамковска, мајка на притворената Емел Рамковска, која поради истрагата за случајот „Пајажина“ беше одвоена од своето тригодишно дете. - Правото на слободен живот им се ускратува на жените-мајки, кои се притворени и без да бидат осудени повеќе од два месеца се држат далеку од своите деца. Им порачувам ...
| | веќе видена

Фудбалерите на репрезентација на Данска за играчи до 19 години се шокирале кога виделе дека теренот на спортско-рекреативниот центар „Билјанини извори“ во Охрид треба да го делат со стадо овци. Скандинавците во минатата недела одиграа две пријателски средби со Македонија во Охрид и имаа шанса да се уверат во супстандардните услови за работа на македонските спортисти. Скромната инфраструктура и нерамните терени не ги изненади гостите, но не останаа рамнодушни кога видоа дека стадото овци пасело на помошните фудбалски терени на спортскиот центар. Тие веднаш повикале новинарска екипа, која ги пратела на подготовките во Македонија, а снимениот материјал викендов е прикажан на неколку локални телевизии во Данска и е топ-тема на социјалните мрежи во оваа држава.
| | веќе видена

Непријатно изненадување, простаклак и вандализам, вака основачите на нашите први независни дневни весници ја оценуваат одлуката на Срѓан Керим од импресумите на овие две дневни изданија да ги избрише информациите кој ги основал. Срѓан Керим, директорот на МПМ, во име на германскиот издавач ВАЦ, ја брише историјата на првите независни дневни весници во Македонија – „Дневник“ и „Утрински весник“. Со негова одлука, од импресумите на весниците се избришани имињата на основачите. Неофицијално дознаваме дека редакцискиот колегиум на „Дневник“ се побунил против овој потег на директорот, а основачите подготвуваат писма што ќе ги упатат во централата на ВАЦ во Есен, Германија. Основачите на овие два весника, со кои разговаравме вчера, се непријатно изненадени и револтирани од оваа новина, за која ниту биле известени, ниту бак добиле некакво образложение од менаџментот на МПМ. - Ова е простачки обид на Керим да ја избрише славната историја на првиот независен весник во Република Македонија, „Дневник“. Не знам ...
сите 3 | | | веќе видена

Првите шест месеци граѓаните ќе аплицираат за легализација на дивоградбите, а потоа општинските комисии ќе одат на терен. Законот за легализација на дивоградбите стапи на сила, а веќе од вчера општините почнаа да ги добиваат и првите апликации од граѓаните кои сакаат да ги легализираат своите бесправно изградени објекти, за цена од едно евро по квадратен метар. Освен за привремените објекти, Законот овозможува легализација на индивидуални куќи, земјиште, индустриски објекти, нелегални доградби и надградби на станбени згради, како и на јавни установи кои ќе се легализираат во согласност со недоместокот за уредување на градежното земјиште. Предвидено е прекинување на постапката доколку со барањето не се поднесени потребните документи, кои дополнително може да се достават во рок од шест години, додека е предвидено да важи Законот. Во општина Аеродром, каде што има повеќе од 5.000 нелегално изградени објекти, вчера утрото околу десетина граѓани, повеќето од Горно Лисиче, поднесоа барање за легализација ...
сите 8 | | | веќе видена

Нова изборна програма, евентуални кандидати за носители на избирачки листи, а можеби и датум за предвремени парламентарни избори - кои од овие прашања ќе бидат отворени и затворени на конгресот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, кој викендов треба да се одржи во градот под Пелистер? Шестотини вмровски делегати ќе го реизберат премиерот Никола Груевски за лидер на ВМРО-ДПМНЕ во наредните 4 години, речиси немаат дилеми во најголемата владејачка партија во пресрет на 14-от партиски конгрес, кој под мотото „Вистината секогаш победува“ викендов треба да се одржи во Битола. Како што информираат од таму, се очекува свечениот дел од конгресот да се отвори точно напладне во Домот на културата. Веднаш потоа треба да се одржи коктел во хотелот „Епинал“, по што ќе почне работниот дел на највисокиот партиски орган, кој ќе биде затворен за јавноста. - В недела следува изборот на претседател на партијата, а по тоа е обраќањето на претседателот - велат од ВМРО-ДПМНЕ. Покрај тоа што ќе се разгледуваат и ќе се усвојуваат ...
сите 43 | | | веќе видена

На оглас за вработување на државен службеник за соработка со меѓународни организации услов е завршен стоматолошки факултет и две години работно искуство во струката. Завршен филолошки или стоматолошки факултет е еден од условите што треба да ги исполнува кандидатот кој ќе биде вработен како државен службеник во Министерството за култура. Според огласот тој ќе биде ангажиран како службеник за соработка со меѓународни организации, а во него нагласено е дека кандидатот треба да има работно искуство во струката најмалку две години. Од Министерството за култура до затворањето на весникот не добивме информација зошто им е потребен вработен со завршен стоматолошки факултет. Ова Министерство беше цел на јавноста и кога во ноември минатата година таму беше вработена сопругата на пратеникот Зоран Ѓуровски од ВМРО, Весна Ѓуровска, професорка по латински јазик. Таа тогаш го доби работното место советник во одделението за култура и издавачка дејност. Оттаму тогаш изјавија дека Ѓуровска е најсоодветен избор за ...
сите 3 | | | веќе видена

Српската пејачка Катарина Остоиќ-Каја завршила во Ургентниот центар во Белград, откако анонимно момче ја претепало на излезот на белградскиот клуб „Хипнотик“, пренесува српски „Ало“. Пејачката таа ноќ по својот настап отишла во клубот за да се забавува со своите пријатели, меѓутоа, наместо забава, добила ќотек, затоа што не сакала да му возврати бакнеж на непознатото момче. - Каја влезе во клубот околу четири часот утрото и седна во сепарето каде што седеа нејзините пријатели. Пејачот Адил, кој таа вечер настапуваше во клубот, дојде до Катарина и заедно пееја. Во тој момент на Каја и пријде едно момче, почна да ја влече за ракав, а потоа се обиде да ја бакне. Таа го спречи, си ги собрала работите и со свој пријател тргна кон излезот. Момчето ја следеше до гардеробата и почна бесно да ја удира со тупаници во главата - вели извор за „Ало“, кој се нашол на местото на настанот. Тој додава дека глетката била страшна и дека никој од обезбедувањето не пришол да и помогне на пејачката.
| | веќе видена

Истражувачкиот труд под наслов „Роднинската врска меѓу руската царска династија Романови и династијата на Александар Велики од Македонија“, во изработка на Институтот за историја и археологија при Штипскиот државен универзитет, претставува обид за докажување на генетската врска меѓу Македонците и царската династија. Припадниците на царската династија Романови, која владеела со Русија од почетокот на 17 век до Октомвриската револуција во 1917 година, се потомци на античките Македонци. Оваа епохална теза се докажува во проектот под наслов „Роднинската врска меѓу руската царска династија Романови и династијата на Александар Велики од Македонија“. Автор на ова дело е Александар Донски од Институтот за историја и археологија (ИНИСА) на државниот штипски универзитет „Гоце Делчев“, кој досега се јавува како автор и на други дела поврзани со јазикот и наследството на античките Македонци. Оваа информација е потврдена на официјалниот сајт на Штипскиот универзитет, на кој пишува дека во овој истражувачки труд, ...
| | веќе видена

Останува нејасно како е можно оперирана жена, со претходни здравствени проблеми со тироидната жлезда, само три дена по операција да биде пратена во затвор, а адвокатите прашуваат зарем не можело Џемаили одлуката на судот по жалбата на Обвинителство да ја дочека во болница. Фиктивни нови два милиони евра затаен данок и нови седум кривични дела за седуммина управители на фирми, меѓу кои и за Велија Рамковски му предложи завчера Обвинителството на судот, па поради соочување со наводните докази, вчера по третпат на распит пред истражниот судија Владимир Туфегџиќ се четиринаесетте управители на фирми од Перо Наков. Пред судијата се појави и управителката Ѓултен Џемаили, која во неделата попладне беше оперирана од слепо црево, а од вчера попладне поради несфатливиот однос на Обвинителството, таа повторно се наоѓа во ќелиите во истражниот затвор во Шутка. Џемаили вчера незакрепната од операцијата, со силни болки не можела воопшто да стои во судницата, по што стражарите на раце ја вратиле во притворот, а ...
| | веќе видена

Доколку сега се одржат парламентарни избори, 15 отсто од граѓаните ќе гласаат за ВМРО-ДПМНЕ, а 12,1 отсто за СДСМ, покажа истражувањето на новоформираниот институт за политички и економски истражувања - Либерта, кое регистрира дека Нова демократија ја надминала ДПА и сериозно и се приближува на ДУИ. Нецели 3 отсто изнесува предноста на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во однос на најголемата опозициска партија - СДСМ. Според истражувањето на новоформираниот институт за политички и економски истражувања - Либерта, спроведено од 5 до 12 февруари оваа година, доколку сега се одржат парламентарни избори, 15 отсто од граѓаните ќе гласаат за ВМРО- ДПМНЕ, а 12,1 отсто за СДСМ. Во однос на „помалите“ партии, најголема поддршка од 2,2 отсто има Обединети за Македонија (ОМ). ЛДП има рејтинг од 0,6 отсто, а ВМРО-Народна партија 0,2 отсто. Што се однесува до политичките субјекти во албанскиот блок, најголема доверба има албанскиот партнер во владата - ДУИ. Интересно е дека, според анкетата, Нова демократија (НД) ...
| | веќе видена

Сите проблеми со украинските автобуси се елиминирани, а појавената рѓа на каросеријата е нормален процес што се јавува кога автобусот ќе измине повеќе од 1.000 километри, тврди Мишо Николов, директор на ЈСП. Само една недела откако украинските автобуси свечено се промовираа како дел од новиот возен парк на јавното сообраќајно претпријатие, по неколку круга низ градот се извалкаа во правот од скопските улици и каросеријата им рѓоса. Проблеми се појавија со електронскиот систем за управување, а компјутерскиот систем погрешно евидентира кога некоја врата се отвора при што возилото се блокира при поаѓањето. Директорот на ЈСП, Мишо Николов, вели дека не се работи за сериозни забелешки и дека сите проблеми се веќе надминати. - Уште кога беше донесен првиот автобус од Украина на хомологација во Машинскиот факултет, од експертите беа уочени ситни проблеми и при тоа до производителот „Лаз“ доставивме околу 30 забелешки. Од таму веднаш беше испратен тим кој интервенираше за се што беше побарано и сите ...
| | веќе видена

Освен дозволената реставрација на фонтаната во Старата скопска чаршија, на неа нелегално е поставена и спомен-плоча посветена на извесен Шаби Кајоли. Спомен-плоча на извесен Шаби Кајоли е поставена во Старата скопска чаршија, кај фонтаната спроти Чифте-амам, без дозвола од Управата за заштита на културно наследство. Градоначалникот на општина Чаир, Изет Меџити, рече дека добиле дозвола само за реставрација на фонтаната, а за поставената спомен-плоча во чест на еден од еснафите на чаршијата кажа дека треба да провери дали има одобрение. Директорот на Управата за заштита на културно наследство, Паско Кузман, не информира дека до Управата стигнало барање само за реализација на реставраторски зафат на фонтаната. Тој додаде дека добил информации оти е изведено нешто вон проектот, но се уште не знае што. - Ќе пратиме инспекција за да констатира каква е состојбата, а потоа ќе дејствуваме во согласност со законот - изјави Кузман. Мујадин Брава, претседател на Здружението на еснафите на Чаршијата, ...
| | веќе видена

Дали по 15 март, кога е закажана собраниска седница за формирање комисија за утврдување на состојбата на избирачкиот список и за избор на нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а можеби и за изборниот законик, владејачкото мнозинство самостојно ќе го распушти парламентот и ќе оди на предвремени парламентарни избори? Опозицијата на чело со СДСМ најавува дека нема да се врати во собранието се додека на лидерска средба или на средба на ниво на работни групи не се договорат условите за слободни, фер и демократски парламентарни избори. Доколку тоа не се случи, дали по 15 март, кога е закажана собраниска седница за формирање комисија за утврдување на состојбата на избирачкиот список и за избор на нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК), а можеби и за изборниот законик, владејачкото мнозинство самостојно ќе го распушти парламентот и ќе оди на предвремени парламентарни избори? - Ако добијам одлука за распуштање на парламентот, моја должност е оваа одлука да ја ставам на дневен ред на ...
сите 32 | | | веќе видена

Сакајќи да го дискредитира својот помлад колега, професорот Шкариќ завчера се посрамоти, тврдејќи дека основач на Болоњскиот универзитет е Фридрих Втори, а не Фридрих Први, како што изјавил Фрчкоски, еден клик на интернет е доволен да се види дека Фрчко е во право, а Шкариќ ја утнал работата. Професорот по Уставно право, Светомир Шкариќ, завчера направил голем гаф, пред професори, асистенти и студенти, на научна трибина на Правниот факултет во Скопје, одлучно негирајќи го професорот Љубомир Фрчкоски, кој, пак, изјавил дека императорот Фридрих Први Барбароса е основач на Болоњскиот универзитет. Шкариќ пред аудиториумот излегол со податок дека основач на овој универзитет е Фридрих Втори, кого историјата не го доведува во никаква врска со познатиот универзитет. На интернет со еден клик се доаѓа до море од информации дека Фридрих Први Барбароса (Црвенобрадиот), со повелба од 1158 година го акредитирал Болоњскиот универзитет, кој се смета за најстар универзитет, кој од тогаш во континуитет функционира до ...
| | веќе видена

Владата да ја зголеми социјалната помош, оти во спротивно ќе протестираме, а ако и тоа нема ефект, ќе бараме азил во странство, порачаа социјалците. Два месеци ни доцни исплатата за сите видови на социјална помош, а она што го најави министерот дека најдоцна до вчера ќе ни се изврши исплата е лага. Овие два дена постојано одиме во поштите со надеж дека парите се легнати на сметката, но потоа разочарани се враќаме дома. Вака се пожалија корисниците на социјална помош на вчерашната прес- конференција, која се одржа пред Министерството за труд и социјална политика, во организација на невладината организација „Хоризонт“. Порачаа и дека изгледа немаат друго чаре, туку да бараат азил во странство. - Седумчлено семејство сме. Имам три малолетни деца за школување, а јас и мојата сопруга сме невработени. Една недела не сум ги пуштил на училиште. Немам од каде да најдам пари да им платам за храна во училиштето. За трите ми требаат 1.500 денари. Немаме ниту за храна, па морам да собирам од контејнерите. ...
| | веќе видена

Колумбиската поп-ѕвезда ќе стане интернационален амбасадор на фондацијата на Каталонците. Колумбиската поп-ѕвезда Шакира потпиша договор за соработка со фондацијата на каталонскиот фудбалски гигант Барселона, според кој таа ќе стане нејзин интернационален амбасадор за борба за правата на децата и нивното подобро образование. Шакира од неодамна е во љубовна врска со дефанзивецот на Барса, Жерар Пике, а веќе четири години е прв човек на фондацијата „Пиес Десцалзос“ (Босоноги), која се грижи за образование на 3.000 деца, во најголем дел во Колумбија. Шакира ќе биде претставник на двете фондации, кои имаат слични сфери на дејствување, и заедно ќе се обидат да им помогнат на загрозените деца. Освен на сиромашните, овие фондации се грижат и хендикепираните деца да добијат вистинско образование и подобра иднина. „Двете фондации преговараа за меѓусебна соработка уште од крајот на минатата година. Задоволни сем од постигнатиот договор, според кој двете страни ќе ги здружат силите и ресурсите за ...
| | веќе видена

Македонскиот бизнисмен, син на политичарот Нано Ружин, признал дека пејачката одбива да го види и чуе, иако тој постојано се обидувал повторно да и се доближи. Тажна исповед на 27-годишниот Александар Ружин, по ненадејната разделба со хрватска пејачка Антонија Шола осамна во хрватскиот магазин „Стори“. Македонскиот млад бизнисмен, син на политичарот Нано Ружин, признал дека пејачката одбива да го види и чуе, иако тој постојано се обидувал повторно да и се доближи, откако Шола ненадејно ја прекинала нивната шестмесечна хармонична врска. Антонија не му се јавувала, а кога пробал да дојде до неа со свршувачки прстен, доживеал непријатност од нејзиното семејство, открил Ружин за „Стори“. - Ја сакам таа жена, сакам да ми се врати, а знам дека и таа ме сака. Антонија се повлече, се изолираше, ја нема никаде. Знам дека не постои трето лице. Се беше супер, заедно тргнавме од Скопје и последен пат се видовме на 26 јануари, кога тргнав во Париз, каде што го купив свршувачкиот прстен. Имавме некои ...
| | веќе видена

Петковски јавно го праша премиерот зошто и по изминати три години се уште не распишува референдум за името ако веќе дал согласност за промена на уставното име уште во 2008 година. Премиерот Никола Груевски јавно да им се извини на граѓаните на Македонија затоа што цели пет години лажеше и глумеше херојско и патриотско непопуштање за името. Со вакво барање вчера излезе лидерот на НСДП Тито Петковски, откако владата изминатиот викенд јавно призна дека пред Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година, прифатила промена на уставното име. Петковски побара од премиерот да му се извини и лично за навредите, а доколку тоа не го стори, правдата ќе ја бара на суд. - Јас, како Тито Петковски барам лично извинување од Никола Груевски за навредите и клеветите од типот, предавник и грчки шпион што мотивираше еден од неговите најдобри другари да направи листа за физичка ликвидација на група луѓе, меѓу кои бев и јас. Доколку тоа не го направи, ќе бидам принуден правдата да ја барам пред судот - рече Петковски на ...
сите 15 | | | веќе видена

Оваа енергична одлука ја донесоа СДСМ, НСДП, Либералната партија, Нова алтернатива и другите партии на опозицискиот фронт на вчерашната средба на Бихаќка, која до затворањето на весникот се уште траеше. Идните парламентарни избори, покрај предвремени, мора да бидат фер, слободни и демократски. Доколку премиерот Никола Груевски одлучи да оди на избори без да ги прифати барањата на опозицијата, меѓу кои главно барање е деблокирање на сметките на А1 и на весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“, како и рамномерна распределба на парите за јавни кампањи кон сите национални медиуми, опозицискиот фронт на чело со СДСМ нема да учествува на изборите. Оваа енергична одлука ја донесоа СДСМ, НСДП, Либералната партија, Нова алтернатива и другите партии на опозицискиот фронт на вчерашната средба на Бихаќка, која до затворањето на весникот се уште траеше. - Нашите барања се логички, разумни и нужни за одржување демократски избори. Ако власта ги одбие, значи дека не сака нормализирање на состојбата и дека не ја ...
сите 9 | | | веќе видена

next