Сепак, двајцата управители во Шутка ќе останат уште најмалку 24 часа оти Обвинителство има рок од едно деноноќие за да поднесе евентуална жалба на судското решение. Со решение на Кривичниот суд, управителката на „Плус продукција“, Ѓултен Џемаили, од денеска затворскиот притвор во истражниот затвор во Шутка ќе го замени со домашен. Истата мерка судот ја одобри и за братот на Велија Рамковски, Амди, кој е петтиот притвореник од случајот „Пајажина“, кому поради сериозно влошената здравствена состојба, притворот му е заменет со престој во домашни услови. Сепак, двајцата управители во Шутка ќе останат уште најмалку 24 часа оти Обвинителство има рок од едно деноноќие за да поднесе евентуална жалба на судското решение. Решението вчера стигна и до рацете на адвокатот Мирослав Вуиќ, кој ни потврди дека конечно судот ги зеде предвид фактите и доказите од медицинската документација, кои покажуваат дека здравствената состојба на управителите не поднесуваат затворски услови. Ѓултен Џемаили во неделата со силни ...
сите 24 | | | веќе видена

Да можела да претпостави дека по реалното шоу „Двор“ ќе заврши на суд, српската пејачка Маја Николиќ веројатно не би се појавила во шоуто во кое „заработи“ тужба која ќе ја поднесе Боки 13 за отштета од 200.000 евра, пишува српскиот весник „Ало“. Во интервју за весникот, Боки 13 ги објаснил причините поради кои се одлучил на ваква драстична мерка против Маја. - Госпоѓата кратконога, телетабис или како било, ќе мора да плати за душевната болка која ми ја нанесе во реалното шоу. Таа во песната за мене изнакажа сешто. Јас ја слушав, а таа сега ќе мора за сите изречени глупости да сноси последици. Разговарав со мојот тим од адвокати и сумата која ја барам е 200.000 евра. Таа ми нанесе душевна болка мене, на моето семејство и на пријателите, а тоа чини - изјавил Боки 13, кој со довчерашната цимерка ќе се најде очи во очи на суд. За најголемото зло во реалното шоу, како што ја окарактеризира Маја, Боки нема пофални зборови. - Кратконогата покажа што знае. Се однесуваше како мајмун во кафез. Таа не се ...
| | веќе видена

Со промотивно возење низ скопските улици ЈСП „Скопје“ вчера го претстави првиот од вкупно 202 двокатни автобуси на кинескиот производител „Јутонг“, кои владата во наредните три години ќе ги набави за потребите на ова сообраќајно претпријатие. До крајот на годинава треба да пристигнат првите 68 двокатни автобуси од Кина, а преостанатите 122 во наредните две години. Два од нив ќе бидат панорамски и ќе се користат за разгледување на Скопје и Охрид. Иако се изработени во Кина најголем дел од деловите на автобусите се од германско и од американско производство. Според договорот, два двокатни автобуса пристигнаа во Скопје и ќе се користат за обуката на возачите од ЈСП. Кинеските двокатани автобуси заедно со 84 нарачани нископодни автобуси од Украина, од кои четири зглобни, до крајот на 2013 година треба целосно да го заменат веќе застарениот возен парк на ЈСП „Скопје“. Првите 15 автобуси од украинскиот производител „ЛАЗ“ веќе сообраќаат по скопските улици.
сите 8 | | | веќе видена

Најновата легенда, што ја пласираат интелектуалци блиски до власта, вели дека Груевски на самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година се согласил со името „Република Македонија (Скопје)“, а за малку ќе се согласеле и Грците, ако критичната ноќ на разговорите Бранко Црвенковски едноставно не исчезнел, за никој да не може да го најде. Верувале или не, Бранко Црвенковски на самитот на НАТО во Букурешт пред три години ни го спасил уставното име! Приказната како се случило тоа, ексклузивно за „Шпиц“, ни ја раскажа Слободан Чашуле, сегашен неформален советник на власта и поранешен министер за надворешни работи во владата на ВМРО-ДПМНЕ, а ни ја потврди уште еден познат провладин интелектуалец. Оваа неверојатна легенда се пласира откако викендов владата на Никола Груевски и официјално призна дека во 2008 година прифатила меѓународното име на нашата земја да биде „Република Македонија (Скопје)“. - Државнички е што владата во 2008 година прифатила замена на референцата БЈРМ, но лошо е тоа што Бранко ...
сите 9 | | | веќе видена

Тоа што не им успеа на Би-би-си и на Си-ен-ен, и успеа на „Пинк“. Српската телевизиска куќа доби интервју со лидерот на Либија, Моамер Гадафи, благодарение на добрите врски на Зоран Лилиќ, поранешен претседател на СР Југославија во периодот од 1993 до 1997 година, со арапскиот свет. Се шпекулира дека ова предизвикало остри реакции во српската влада. Интервјуто го направиле Лилиќ и новинарот на „Пинк“, Миодраг Поповиќ, кои пред два дена отпатувале во Триполи, за лично да побараат од либискиот лидер помош за евакуација на граѓаните на Србија. - Гадафи ги сака земјите од поранешна Југославија поради Движењето на неврзаните, затоа ни даде интервју. Тој ги мрази земјите од Западот - изјави Миодраг Поповиќ, уредник на надворешно-политичката рубрика во телевизијата „Пинк“, по враќањето од Либија. Ова е првото интервју на либискиот лидер за некој странски медиум каде што го кажал своето мислење за ситуацијата откако во Либија избија немирите. На телевизијата ваквата ексклузива ја нарекоа „доверба на Гадафи во ...
сите 3 | | | веќе видена

Влатко Илиевски ја оствари ланската амбиција да пее на Евровизија, победувајќи на изборот, кој како по традиција помина со многу технички проблеми, „де жаву“ рефрени и сценарио како за училишна приредба. По петчасовното маратонско издание на Скопскиот фестивал прексиноќа во полупразната Универзална сала, попрок-пејачот Влатко Илиевски со песната „Русинка“ очекувано беше избран за македонски претставник за Евровизија, која ќе се случува од 10 до 14 мај во Дизелдорф, Германија. Во не многу силна конкуренција, со голем број дебитанти и анонимци, кои изведоа неатрактивни песни, без впечатлив рефрен и со едноличен ритам, Илиевски со неговата „Русинка“ авторски потпишана од Глигор Копров, Владимир Дојчиновски, Јован Јованов и од Марко Маринковиќ-Слаткар, убедливо освои 3.054 гласови според телевоутингот и 12 бода од стручното жири. Тој довербата ќе треба прво да ја оправда на второто полуфинале на 56-то издание на Евровизија на 12 мај, и евентуалниот пласман меѓу првите десет би значел место во финалето. Ако ...
сите 4 | | | веќе видена

На вечерта во знакот на „Говорот на кралот“, кој освои четири статуетки, сите фаворити добија по некоја награда, со исклучок на филмот на браќата Коен, кој и покрај десетте номинации, не освои ниедна награда. На свеченото доделување на Оскарите одржано прексиноќа во Холивуд, Оскарот за најдобар филм Стивен Спилберг го предаде во рацете на продуцентот на британската драма „Говорот на кралот“, кој од 12 номинации освои само четири, но во најважните категории: за најдобар филм, режија, главна машка улога и за оригинално сценарио. Статистички гледано, „Говорот на кралот“ го достигна „Почеток“ на Кристофер Нолан, добитник, исто така, на четири Оскари, но во техничките категории. Колин Фирт и Натали Портман очекувано беа прогласени за најдобри актери, а спортската драма „Борец“ ги освои двете категории за споредни актери, благодарение на изведбите на Кристијан Бејл и Мелиса Лео. „Друштвена мрежа“ на Дејвид Финчер освои три статуетки, меѓу кои и за најдобро адаптирано сценарио. По два Оскари добија ...
сите 5 | | | веќе видена

Три месеци со документација докажуваме дека веќе 2-3 години таа се лечи од анемија, а веќе 14 години ја лекува тироидната жлезда, изјави за А1 сопругот на притвореничката, кој е сериозно загрижен за нејзиното здравје, кое секојдневно е на испит во затворот. Со неподносливи болки во стомакот поради силните напади на слепо црево, во придружба на шестмина до заби вооружени полицајци и со прекривка на главата, во неделата околу 13.30 часот, во Ургентниот центар во Скопје беше префрлена Ѓултен Џемаили (36), управителка на една од фирмите од случајот „Пајажина“. Притвореничката, која е мајка на три малолетни деца и која со куп медицинска документација докажа дека има сериозни здравствени проблеми со тироидната жлезда, веќе трет месец се мачи со супстандардните услови во истражниот затвор во Шутка. Џемаили во неделата вечерта била оперирана, па додека трае нејзиното закрепнување, судот и обвинителството треба да одлучат дали и понатаму ќе ја остават болната жена во студените затворски ќелии или, сепак, ќе ...
сите 34 | | | веќе видена

Македонија не ја затвора истрагата додека од БиХ не добие податоци за исчезнување на сигналот што се користи за слетување без радар, додека братот на трагично загинатиот претседател отворено се сомнева дека станува збор за атентат. Истрагата во Македонија за авионската несреќа кај Мостар, во која на 26 февруари 2004 година загина претседателот Борис Трајковски, се уште не е завршена, изјави шефот на државата Ѓорге Иванов во саботата во Ротимље кај Мостар, Босна и Херцеговина, одговарајќи на прашањата на босанските медиуми. - Има комисија, таа ги собира сите можни документи, соработува со сите структури. Веројатно треба и комисијата да има разговори со надлежните во БиХ, бидејќи како што сум во тек, се уште не се завршени тие увиди во сите можни документи - рече претседателот Иванов. Надлежните во БиХ пред седум години ја водеа истрагата за несреќата и неколкупати досега нагласија дека за нив истрагата е завршена, а целиот доказен материјал и извештајот од истрагата, со фактите од несреќата, се ...
сите 7 | | | веќе видена

Во писмо до генералниот секретар на ООН, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски официјално призна дека во март 2008 година македонската влада го прифатила името „Република Македонија (Скопје)“. Ќе биде ли тоа компромисот што Груевски ќе го понуди во март? На истекот од третата година од историскиот самит на НАТО во Букурешт, владата на Никола Груевски и официјално призна дека во 2008 година прифатила меѓународното име на нашата земја да биде „Република Македонија (Скопје)“. Во писмо до генералниот секретар на ООН, Бан Ки-мун, кое, како што се нагласува, е „одговор на манипулативните дописи од Грција со кои таа сака да прикаже дека Македонија не е конструктивна во процесот на преговори“, министерот за надворешни Антонио Милошоски признава дека во март 2008 година од македонска страна биле прифатени предлози кои требало да бидат основа за новото име и ставени на референдум. Меѓу нив и името „Република Македонија (Скопје)“, што Грција го одбила. Во писмото до Бан Ки-мун, Милошоски нагласил ...
сите 44 | | | веќе видена

„Ти ли ќе го напаѓаш шефот“, му викнал познатиот вмровец Марјан Јованов на пратеникот Андреј Жерновски и го удрил со тупаница. Присебниот пратеник избегнал поголем инцидент, но ќе тужи. Марјан Јованов, поранешниот директор на Дирекцијата за нафтени резерви, кадар на ВМРО-ДПМНЕ, прексиноќа со тупаници го нападнал пратеникот на ЛДП Андреј Жерновски. Гостите, со брза интервенција, спречиле поголем инцидент, јави А1 телевизија. Настанот се случил во еден скопски ресторан, каде што Јованов и Жерновски случајно се сретнале. Иритиран од пратеничките прашања на Жерновски, упатени до премиерот Никола Груевски, пред два дена од собраниската говорница, Јованов прво почнал да го навредува, а потоа сакал и со тупаници да се пресмета со пратеникот. Според А1, го удрил еднаш, но тогаш од соседните маси срипале гостите и спречиле Јованов да продолжи да го тепа Жерновски. - Господинот очигледно беше под дејство на алкохол. Прво почна со вербални напади на политичка основа. Го игнорирав, бидејќи не сакав да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Најмалку 33 луѓе се повредени, а 60 се уапсени во судирите меѓу демонстрантите и полицијата што завчера попладнето избија во центарот на Загреб, за време на протестите на хрватските бранители на плоштадот „Бан Јелачиќ“. До судирите дошло кога група на млади демонстранти, кои протестирале против прогонот на хрватските воени ветерани, се издвоиле од централниот плоштад во Загреб и се насочиле кон владата, каде што ги дочекале полициските сили и им го попречиле патот. Демонстрантите фрлале тули кон полицијата, која одговорила со солзавец и пендреци. Летале и петарди, а уништени се неколку излози. Демонстрантите бараат слобода за Тихомир Пурда, кој минатиот месец беше уапсен во БиХ на барање на српска потерница, која го обвинува за воени злосторства. На протестот, кој беше организиран од „Здружението на хрватските бранители 1990-1996“, остро беше осудувана политиката на хрватската влада, а беа носени и транспаренти против влезот на Хрватска во ЕУ. Хрватската влада го осуди насилството на протестите ...
сите 3 | | | веќе видена

Либискиот лидер Моамер Гадафи им подели оружје на приврзаниците, постави контролни пунктови и изведе воени патроли на улиците на главниот град Триполи. Особено напнато е во источниот дел на градот каде што луѓето направија блокади од бетонски блокови, за да ги спречат младите со автоматско оружје и џипови да влезат во нивниот дел на градот, каде што има најинтензивни протести. Поради напнатата ситуација, Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција со која се замрзнува имотот на Гадафи и на петте негови деца, а на Либија и се воведува ембарго на увоз и извоз на оружје. Околу 100.000 бегалци, главно Египќани и Тунижани, поминале од Либија во соседните земји, каде што Високиот комесаријат за бегалци на ОН се обидува да им помогне. Поранешниот либиски министер за правда, Мустафа Абдел Џалил, кој премина на страната на востаниците, најави формирање преодна влада, чија задача би била да подготви привремени избори.
сите 10 | | | веќе видена

Ова може да се увиди од скандалозниот документ што вчера го објави опозицискиот СДСМ. Како е можно тоа, се прашуваат од Бихаќка, кога премиерот Никола Груевски кон крајот на февруари, што значи цели три месеци пред временскиот рок до кој институциите треба да ја утврдат фактичката состојба на избирачкиот список, јавно изјави дека „прочистувањето на избирачките списоци, како што беше објавено, по долга и макотрпна работа на државните институции се заврши“! Владата во декември минатата година на затворена седница разгледувала информација за ажурирање на избирачкиот список - еден од најважните услови за фер и демократски парламентарни избори, на која се задолжува Министерството за правда, во соработка со Министерството за внатрешни работи, до 31 мај 2011 година, да направат ажурирање на податоците за матичен број на починатите лица за период од 1950 до 1980 година во цела држава, по што треба да достави извештај до владата во првата недела од јуни. Ова може да се увиди од скандалозниот документ што вчера ...
сите 5 | | | веќе видена

Дуото Ен Хатавеј (28) и Џејмс Франко (32), едни од најмладите домаќини на Оскарите, се прва машко-женска водителска двојка која на 83. доделување на златните статуетки ќе ја дели сцената од почеток до крај. Годинашното 83. по ред доделување на Оскарите, кое ќе се случува утревечер во театарот „Кодак“ во Холивуд, ќе биде многу подобро од претходните. Оваа гламурозна церемонија, која најдобро го симболизира сјајот на Холивуд, и на едно место го собира кремот на светската кинематографија, годинава најавува осум елементи со кои ќе цели на поголема гледаност. Девет мајки и една баба на номинираните актери и филмаџии во живо на „Твитер“ ќе се обидат да ги засилат емоциите следејќи го настанот, а ќе се појават и во 90-минутното предоскаровско шоу. За привлечноста на шоуто ќе придонесе и младото и динамично водителско дуо - Ен Хатавеј (28) и Џејмс Франко (32), едни од најмладите водители на Оскарите. Ова е прва машко-женска водителска двојка која ќе ја дели сцената на свеченоста на доделувањето на златните ...
| | веќе видена

Уште поалармантна е состојбата што февруари е месец на свинскиот грип, во овој период од вирусот А1 (Х1Н1) заболеле 91 отсто од пациентите. Грипот продолжува да коси веќе трет месец оваа сезона, при што последна жртва на ова вирусно заболување е 76-годишна прилепчанка, која завчера со тешка дијагноза починала на скопската Инфективна клиника, информираше Комисијата за пандемски грип. Грипот од типот А е главна причина за смртта на пациентката, со што бројот на починати се зголеми на девет, од кои четворица се жртви на свинскиот грип. Податоците покажаа дека февруари е месец на свинскиот грип и во овој период од вирусот тип А1 (Х1Н1) се 91 отсто од заболените. Со зголемена температура, кашлица, студ, мускулни болки, општа изнемоштеност, тешко дишење и цијаноза, пациентката на Клиниката за инфективни болести била примена на 20 февруари и веднаш била ставена на апарати за дишење, а претходно пет дена била лекувана во прилепската болница. Прилепчанката имала хронични заболувања, боледувала од дијабетес, ...
| | веќе видена

Јасмин Лесковица од судот доби затворска казна од 12 години за убиство со умисла, па по изрекување на пресудата имаше остра забелешка до судијката. Револт, закани, навреди и нервоза имаше на вчерашното соопштување на пресудата за убиство и насилство против скопјаните Јасмин Лесковица и Харун Хаџибулиќ за убиството и тепачката во март лани близу Универзална сала во Скопје. Лесковица од судот доби затворска казна од 12 години за убиство со умисла, додека Хаџибулиќ беше осуден на 1,5 година, поради тоа што го малтретирал и грубо го навредил Кенан Кучевиц, непосредно пред загинувањето на Мирсад Кријешторац, кој, според судот, бил убиен од Лесковица. Тој, пак, експлодираше откако му ги ставија лисиците на раце, обраќајќи им се на судијката и на Хаџибулиќ. - Судијке, досега не сум убил никого, но отсега натаму не гарантирам, а ти среќен си, насмеј се - им рече нервозно Лесковица на судијката и на Харун. Неговиот татко Неџим Лесковица, не можејќи да се помири со одлуката на судот, видно нервозен обвини за ...
сите 2 | | | веќе видена

Најмалку тројца се повредени, а 11 луѓе се уапсени прексиноќа во Загреб во судир меѓу антивладини демонстранти и полицијата, јавија хрватските медиуми. Околу 1.000 демонстранти, организирани преку социјалната мрежа Фејсбук излегле на протест во центарот на хрватската престолнина незадоволни од владината политика. Демонстрантите се собрале на главниот градски плоштад „Бан Јелачиќ“ од каде што тргнале кон седиштето на владата, извикувајќи „крадци, крадци!“, „Јадранка, оди си“ и „ХДЗ крадци“. Полицијата со метални огради ги блокирала сите влезови до седиштето на владата на Марковиот плоштад на кој со Закон за јавен ред од 2005 година се забранети протестни собири. Во судирите неколкумина се повредени, а се приведени повеќе лица меѓу кои и организаторот на протестот Иван Пернар. Тој е уапсен откако се обидел да ја пробие полициската барикада, а по него тоа го сториле уште неколкумина демонстранти. Разлутената маса врз полицијата фрлала шишиња, а со искорнати сообраќајни знаци се обидувале да ги пробијат ...
сите 9 | | | веќе видена

Иако во преполната сала, на прошталниот коктел што го приреди евроамбасадорот Ерван Фуере имаше членови од сите други партии, новинари и јавни фаци од општествениот живот во земјава, премиерот не најде ниту пет минути време да се збогува со првиот човек на Европската комисија во Скопје. Премиерот Никола Груевски и владејачката ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш покажаа незрелост кон дипломатијата со тоа што ни завчера на прошталната средба со евроамбасадорот Ерван Фуере, во скопскиот хотел „Александар палас“, не му оддадоа почит на човекот кој пет година ја претставува Европската унија во Македонија. Иако во преполната сала имаше членови од сите други партии, новинари и јавни фаци од општествениот живот во земјава, премиерот не најде ниту пет минути време да се збогува со првиот човек на Европската комисија во Скопје. Тоа уште еднаш наиде на критики и негодување на луѓето присутни во салата кои не можеа а да не ја искоментираат оваа незрелост која неколку дена по ред ја повторуваат од владејачката партија. Ова е ...
сите 21 | | | веќе видена

Избор за нов претседател на ДИК може да предложи ЛДП, како опозициска партија која е присутна во собранието, а да го изгласа власта со двотретинско мнозинство. Иако тоа би било легално, дали би било легитимно, се прашува професорот по уставно право Бајрам Положани. Се додека собранието не именува нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК), не може да се одржат исправни, демократски и легитимни парламентарни избори, оценуваат познавачите по завчерашната изненадувачка оставка на Александар Новаковски од челната позиција на ДИК, во пресрет на изгледните априлски или мајски парламентарни избори. Според изборниот законик, по распишувањето на јавниот оглас за избор на нов претседател, опозицијата има рок од 3 дена да номинира кандидат. Доколку тоа не го стори, постапката во свои раце ја презема собраниската комисија за избори и именувања. - Избор за нов претседател на ДИК легално и технички е можен, бидејќи може да го предложи ЛДП како опозициска партија, која е присутна во собранието, а да го ...
сите 45 | | | веќе видена

next