Повеќе од 200 луѓе загинаа во судирите со безбедносните сили во Либија за време на протестите против режимот на Моамер Гадафи. Либиските безбедносни сили застрелале повеќе од 200 луѓе во обид да го сопрат револтот на илјадници демонстранти, кои протестираат против режимот на Гадафи. Состојбата во Либија е критична, но никој не знае што точно се случува, бидејќи пристапот на странските новинари им е забранет, а голем дел од информациите доаѓаат од непроверени и од неформални извори. - Снајперисти пукаа во демонстранти, артилерија и хеликоптери дејствуваа против демонстрантите, а наемници ги напаѓаа луѓето во нивните домови - објаснува тамошен жител, очевидец на насилствата. Протестите во Либија, една од најголемите извознички на нафта во светот, почнаа на 15 февруари, во екот на бранот демонстрации низ Блискиот Исток. Немирите се главно сконцентрирани во провинцијата Саранајка, на истокот на земјата, во градовите Бенгази, Бајда и Тобрук, но пристигнуваат и информации за ширење на протестите на ...
сите 93 | | | веќе видена

Комисија за стручен надзор го испитува случајот, интерна комисија работи на решавање на проблемите, констатирани се ситни неправилности, телото на починатиот дадено на обдукција, лекарски грешки не постојат. Вака завршуваат речиси сите случаи на пациенти во болниците кои починале под сомнителни околности. Одговорност нема за никој, Министерството за здравство вообичаено вината ја префрла на пациентот што починал, а повеќето од обдукциите се уште не го виделе „светлото“ на денот. Заборавената стомачна газа во стомакот на пациентка на Гинеколошката клиника, за која подоцна лекарите, за да се спасат сами, и измислија дека е болна од рак, беровецот Душко Мамучевски, кој поради неколкудневно шетање по клиниките со отворена рана и сепса на почетокот на годината почина на Клиниката за урологија, неколку родилки што починаа во болници во внатрешноста на земјата. Ова се само дел од случаите за кои ланската година беа формирани комисии, но во брзо време случаите беа забошотени, а лекарите спасени. - Така ние ...
| | веќе видена

Ги немаше очекуваните „тепачи“, поради кои беше мобилизирано речиси половина МВР. Скопје во саботата наликуваше на окупиран град. Полицајци, специјалци, со кучиња, со панцири, во транспортери и комбиња, распоредени на секоја позиција каде што е можно насилство, легитимираа сомнителни и беа тука за да спречат групирања и тепачки. Полиција имаше под и околу тврдината Кале, кај „Рамстор“, кај Соборниот храм, на плоштадот, но работниот ден им мина мирно. Ги немаше очекуваните „тепачи“, оние поради кои беше мобилизирано речиси половина МВР, насилниците кои цела седмица преку социјалните мрежи повикуваа на крвави протести во името на религијата. Опсадата ја разбуди љубопитноста кај некои скопјани, кои излегоа да ги видат полициските сили и нивните возила. - Дојдовме да видиме што има, ама гледаме дека е мирно - беше реакцијата на неколкумина љубопитни скопјани, кои успеаја да стигнат до Калето во саботата, единствените освен полицајците и новинарите кои успеаја да се качат на тврдината и да се уверат ...
| | веќе видена

Во садо-мазо стил, облечена во корсет и во високи чизми, се појави Северина на фестивалот „Дора“, на кој Хрватите го избираат својот претставник на Евровизија. Подеднакво провокативно изгледаа и девојките што играа со неа. - Ако не си на „Дора“, не си пејач. Ми се допаѓа овој нов концепт на фестивалот, кој на младите изведувачи им дава можност да го покажат својот талент - изјави Северина. Таа во вториот дел од манифестацијата повеќе наликуваше на себе, носеше елегантен црвен фустан и ја изведе песната „Гаде“.
сите 3 | | | веќе видена

Ова е последно отрезнување од САД за Груевски, но очигледно не бил отрезнет бидејќи се обиде да ја изманипулира домашната јавност и ги премолчи критиките, иако на државен трошок носеше десетина новинари, за кои потрошил 30.000 евра државни пари, за да бидат мегафони на власта, вели Бучковски. САД од 2001 година, кога беше воениот конфликт, нема дадено такво соопштение во кое изразува загриженост за трендовите за основните столбови на демократијата, што претставува крајно лоша порака од нашиот најголем сојузник и предупредување до премиерот Никола Груевски како ја води државата. Ова го потенцираат политичари и експерти по завчерашните средби на премиерот Груевски во Вашингтон со потпретседателот Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон. Според нашите соговорници, тоа што нашиот премиер во изјавата пред македонските новинари кои го следеа во Вашингтон ги премолчи сериозните критики, за кои се дозна од официјалното соопштение на Белата куќа и од портпаролот на Стејт департментот, кажува на ...
сите 2 | | | веќе видена

Навреди на меѓуетничка основа вчера повторно масовно се појавија на социјалната мрежа Фејсбук, во новоформираните групи кои експресно собираа и над 1.000 „загреани“ националисти, за само неколку часа, од Скопје и од скопските населби. „Смрт за Шиптари“, „Бесилка за каури“, „Ќе ве истребеме еднаш за секогаш“ и „Се за Голема Албанија“, се само дел од најгнасните обвинувања и навреди на меѓуетничка основа, кои вчера повторно масовно се појавија на социјалната мрежа Фејсбук, во новоформираните групи кои експресно собираа и над 1.000 „загреани“ националисти, за само неколку часа од Скопје и од скопските населби. Иако полицијата нареди да се исклучат интернет-групите преку кои се манифестира говор на омраза и се повикува на линч, сепак „тепачите“ со зовриена крв веќе се договараат во колку часот и каде да почне походот кон тврдината Кале. Сепак „комитите“ рекоа дека денес не организираат групно собирање на тврдината, од невладината „Разбуди се“ ги повикаа Албанците да останат присебни и воздржани, ...
| | веќе видена

Има проширување на обвинувањето за 12-те осомничени со додавањето квалификации и описи на дела, па дополнително се надополнува обвинението и со фирма која работела во 2001 година, но ништо не е драматично, тврдат адвокатите. Сите осомничени од случајот „Пајажина“ ќе учествуваат во вештачење на сумите за кои постои обвинување, но адвокатите по вчерашното петчасовно сослушување и презентирање на новите делови од обвинението се скептични дека целата работа има горчлив вкус и се одолжува до недоглед се додека притворениците незаконски се во притвор. - Имам чувство дека се злоупотребува барањето за продолжување на притворот затоа што нема драстична причина со која тие сега мора да останат во притвор. Сега Кривичниот совет и истражниот судија не можат непристрасно да одлучуваат, мислам дека обвинителството ги злоупотребува овластувањата - изјави по вчерашниот распит во судот адвокатот на дел од притворениците, Мирослав Вуиќ. Тој истакна дека има проширување на обвинувањето за 12-те осомничени со додавањето ...
сите 32 | | | веќе видена

Пејачката Бритни Спирс завчера била забележана како го напушта студиото во кое интензивно работи на своите нови проекти со видно зголемен стомак. Според фотографиите, кои ги наведоа американските медиуми да почнат да пишуваат за нејзината трета бременост, таа е здебелена, а и лицето и било отечено. Бритни неодамна изјави дека посакува трето дете.
| | веќе видена

Холивудската двојка Анџелина Џоли и Бред Пит, која има шест деца, во последно време има финансиски проблеми, пишуваат американските медиуми. - Бред побара од Анџелина да го намали бројот на вработените во куќата, но и да ги намали патувањата. И рече и дека треба да престане да троши пари на уметнички дела, скапи вина и ретки книги. Тој смета дека треба помалку да даваат во добротворни цели - изјавил за „Нешенел енквајер“ извор близок до двојката. Се проценува дека Бред и Анџелина „вредат“ околу 250 милиони долари, но познатата актерска двојка во последно време повеќе троши отколку што заработува. Американските медиуми дури почнаа да пишуваат дека Бред ја отпуштил учителката по француски, која ги подучувала нивните деца и и рекол дека повеќе не можат да си ги дозволат нејзините услуги.
сите 5 | | | веќе видена

Јаневска е лекар по професија, иако Законот за попис предвидува членовите на ДПК да бидат истакнати научни и стручни работници од областите на статистиката, демографијата, економијата и други области поврзани со пописот. Одлуката на албанските и турските претставници во Државната пописна комисија (ДПК), кои го напуштија ова тело поради несогласување со одлуката на македонската етничка заедница во секој тандем за евидентирање на населението во мешаните етнички заедници по секоја цена да има Македонец, доби јавна политичка поддршка. Владиниот вицепремиер Абдулаќим Адеми ја повика ДПК да ја почитува „правичната и адекватната застапеност на попишувачите низ општините и низ пописните региони“. - Комисијата да ја разгледа одлуката која ја донесе со надгласување и да најде начин како да ја надмине оваа ситуација за доброто на сите процеси во Македонија. Нема потреба да се брза со одлуки и со квалификации дали ќе се одложи или не процесот за попис - апелираше тој, според кого неразбирливо е надгласувањето во ...
сите 6 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски во изјавите за домашните медиуми ги премолчи опомените кои ги добил од Бајден и од Клинтон за владеење на правото, слободата на медиумите и меѓуетничките односи. Вториот човек во Стејт департментот Џо Бајден и државната секретарка Хилари Клинтон на завчерашните одделни средби што ги имаа со премиерот Никола Груевски во Вашингтон, изразиле силна загриженост за владеењето на правото, за слободата на независните медиуми и за меѓуетничките односи во Македонија, барајќи од него да се почитуваат основните демократски принципи. Дека средбите биле се само не пријатни за премиерот Груевски, како што тој сакаше да прикаже во своите изјави за македонските новинари кои ја следат неговата посета во Вашингтон, премолчувајќи ги опомените и критиките кои ги доби од двајцата најмоќни политичари во САД по Барак Обама, може да се насети од официјалното соопштение од Стејт департментот и од прес-конференцијата на неговиот портпарол Филип Кроули. Имено, во краткото соопштение на Белата куќа во ...
сите 5 | | | веќе видена

Додека ИВЗ ја обвини владата за дискриминаторска политика кон исламот, од МПЦ велат дека треба да се продолжи со изградбата на црквата на Кале. Четири дена по насилството на скопското Кале, Исламската верска заедница за инцидентот ја обвини владата. Според нив, настанот бил резултат на дискриминаторската политика на владата кон исламот. - Ваквата состојба е последица на владината политика што се води во последните години, која го промовира само православието како државна религија, оставајќи го настрана исламот, на кој му припаѓа речиси половина од населението. Поради тоа цело време ИВЗ на ваквиот однос се спротивставува, како институција што ги брани и ги развива верските чувства - рече Дритон Дикена од ИВЗ. Според нив, инцидентот е продолжен синџир на дискриминацијата на исламот. Дикена како пример ги наведе поставувањето на крстовите врз исламските саат-кули, палењето и рушењето на џамиите во 2001 година, узурпацијата на Јени-џамија во Битола, градењето на Македонска филхармонија врз вакафот Ибни ...
сите 2 | | | веќе видена

На фестивалот „Скрим мјузик фестивал“, кој ќе се одржи вечерва, ќе настапат „Дивље јагоде“, „Прљаво казалиште“, „Ван Гог“, „Негатив“, „Беи д фиш“ и „Морал“. Првото издание на еднодневниот музички хепенинг, кој претендира да стане традиционален, насловен „Скрим мјузик фестивал“, ќе се случи вечерва од 20.30 часот во Метрополис арена. Музичките состави од регионов, босанските „Дивље јагоде“, легендарните загрепчани „Прљаво казалиште“, белградските бендови „Ван Гог“ и „Негатив“ и скопскиот електроакустичен состав „Беи д фиш“ вечерва нудат уживање во познатите стари и нови хитови на масовна забава, која ќе трае се до раните утрински часови. Дел од настанот кој најавува одлична шестчасовна забава, со музиката на бендовите од регионот, ќе бидат и рокерите од групата „Морал“. Ова повеќечасовно случување е во заедничка организација на македонските продукциски куќи „План Б“ и „Јованов рекордс“, кои најавија дека планираат настанот да прерасне во традиција. Иако годинава фестивалот жанровски е конципиран ...
| | веќе видена

Загрижен сум од неискреноста со која премиерот Никола Груевски ја прокоментира средбата со државната секретарка на САД Хилари Клинтон и со потпретседателот Џо Бајден. На премиерот, очигледно, му беше најважно да ни соопшти што тој им кажал на нашите американски пријатели, а непристојно го премолчи она што тие му го кажале нему. Требаше ли да чекаме на официјалните изјави на Клинтон и на Бајден, за да дознаеме дека државната секретарка изразила загриженост за трендовите во врска со владеењето на правото, независните медиуми и цивилното општество? Требаше ли да чекаме Белата куќа да ни открие дека потпретседателот Бајден на средбата со Груевски ја истакнал важноста која САД ја придаваат на владеењето на правото, слободата на независните медиуми, како и на добрите меѓуетнички односи во Македонија? Уште позагрижен сум од однесувањето на дел од нашите новинари, кои на државен трошок отпатуваа со делегацијата во Вашингтон, за да известат за оваа значајна средба. Тоа што за своето патување некои од нив ...
сите 19 | | | веќе видена

Одржувањето на пописот во првата половина на април, како што првично е најавено, е доведено во неизвесност поради тоа што шестмина албански и двајца турски членови ја напуштија државната пописна комисија, бидејќи не се согласуваат во мешаните етнички заедници, во секој тандем за евидентирање на населението по секоја цена да има Македонец. Свесни за фактот дека никој еден од нас не е именуван поради политичката припадност, ние нема да се вратиме во пописниот процес се додека не се суспендираат сите одлуки кои се спротивни на начелото за правична и соодветна застапеност на етничките заедници на ниво на пописен реон. Вака вчера реагираа претставниците на албанската и на турската етничка заедница во Државната пописна комисија (ДПК) , кои го напуштија ова тело, поради тоа што не се согласуваат во мешаните етнички заедници, во секој тандем за евидентирање на населението, по секоја цена да има Македонец, а во зависност од националниот состав, пак, вториот попишувач да биде од мнозинското население во мешаните ...
сите 14 | | | веќе видена

Врските и партиските книшки се тие на кои лекарите на скопските клиники треба да им обрнат посебно внимание, порачувале некои директори, дознава „Шпиц“. Неколку лекари од скопскиот Клинички центар, во претходната недела биле викани како војници на рапорт во канцелариите на своите директори, за да добијат прецизни инструкции кои пациенти се на приоритетните листи во дел од клиниките и каков специјален третман треба да имаат, неофицијално дознава „Шпиц“. Врските и партиските книшки се тие на кои лекарите на скопските клиники треба да им обрнат посебно внимание, иако во целата ситуација животот и здравјето на болните треба да биде приоритет, коментираат дел од здравствените стручњаци. Според неофицијалните информации до кои дојде „Шпиц“, дел од разговорот меѓу лекарите и нивните надредени се одвивал и во насока дека тие не може „тајно“ да комуницираат со новинарите што се критички настроени кон владиниот врв. Затоа, за да не му се направат дополнителни проблеми на медицинскиот персонал, „Шпиц“ реши да ...
| | веќе видена

На Саемот за книга во Лајпциг ќе биде промовирана монографијата за Скопје, чии автори се Милан Мијалковиќ и Катарина Урбанек, во која се презентирани неколку храбри тези, кои ќе ја заинтригираат публиката. Годинешното претставување на Македонија на Саемот за книга во Лајпциг, кој почнува на 16 март, ќе биде најголемо досега, а Министерството за култура ќе партиципира со 4.000 евра, што претставува 20 отсто од вкупниот буџет, најавија од издавачката куќа „Готен“, кои се наши комесари на ова меѓународно случување. Во рамките на ова случување ќе биде промовирана монографијата „Скопје - светското копиле“, во авторство на Милан Мијалковиќ и Катарина Урбанек. Станува збор за студија која се концентрира, пред се, на поделеноста на Скопје на основа на верска и етничка припадност на граѓаните. Во делото се промовирани неколку храбри тези, кои ќе ја заинтригираат публиката. Книгата наскоро ќе биде издадена и во Скопје - на македонски и на албански јазик, а во Виена ќе се печати на англиски. Годинава во ...
| | веќе видена

Таксистите излегоа пред владата да си ги побараат своите права и да ги решат маките со „дивите“ колеги. Околу 300 такси-возила од Синдикалната организација на таксисти при регионалната комора, вчера го блокираа булеварот Илинден пред владата барајќи средба со владини претставници со кои заеднички би се обиделе да го решат хаосот во такси-превозот. Компаниите „Плава лагуна“, „Старо Водно“, „Елит“, „Делукс“, „Панорама“, „Плус комерц“, „Вардар“, „Експрес“ и „Пролет“ бараат од Министерството за финансии, владата и од Град Скопје да се најде решение за дивите таксисти, заостанатите долгови, блокираните сметки и недоволниот број такси-станици. Нивните возила ќе останат пред влада се додека не се оствари средба со владин претставник. Таксистите пред два дена се сретнаа со градоначалникот Коце Трајановски, кој им ветил дека ќе направи се што е во негов домен. - Бидејќи во изминативе денови не дојде до средба со владини претставници, ние се одлучивме на протест. Се надеваме дека ќе бидеме примени. Нашиот ...
сите 2 | | | веќе видена

Кривични пријави за злосторничко здружување, изнуда, грабнување, поставување експлозивни направи, подметнување пожари, уценување и злоупотреби на службена положба вчера заработи осумчлена криминална група. Првоосомничен за криминалот е сопственикот на ресторанот „Виториа“, Д.С. (36), а законот и службената положба го прекршиле и двајца полицајци. По спектакуларното апсење на осомничените криминалци, следувало сослушување кај истражен судија, кој подоцна им одредил триесетдневен притвор на седуммина од уапсените, а едниот од полицајците заработил притвор од осум дена. Уапсените во периодот од 2008 година до февруари 2011 година со постојани закани и насилство кон повеќе луѓе во државава, успеале од две лица од Скопје да земат рекет од околу 16.000 евра. Осомничените во други три случаи, кои се уште биле во тек, се обиделе да изнудат милионски суми денари. Според полицијата, која подолг период ја следела криминалната група, сопственикот на ресторанот „Виторија“ стапил во деловна соработка со сопственици ...
сите 4 | | | веќе видена

Дали раководствата на политичките партии веќе почнале да ги кројат пратеничките листи со 120 кандидати? Според информации на „Шпиц“, ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ, Нова демократија, а од денеска и ДПА ги подготвуваат партиските органи за учество на парламентарни избори, кои најверојатно ќе бидат предвремени. Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ веќе го мобилизираат членството и ги организираат општинските и месни комитети за учество на парламентарни избори. Како што дознава „Шпиц“ од добро упатени извори, овие партии работат и на формирање изборни штабови, како и план за пропаганда, кој би се реализирал за време на предизборната кампања. Најголемата опозициска партија - СДСМ, веќе две години практикува теренски активности меѓу народот, а од неодамна и Нова демократија води предизборна кампања низ албански градови и села. Третата албанска партија - ДПА, пак, токму денеска треба да ги отпочне првичните предизборни подготовки, откриваат нашите брифери. Иако официјални партиски лица ги релативизираат овие активности ...
| | веќе видена

next