Неодговорноста кон евроатлантските интеграции, економското паѓање на земјата и психолошкиот стрес, кој последната година максимално е изразен, се главните причини за одржување на предвремените избори, кои според Георгиевски би требало да се случат во јуни. Експремиерот и почесен претседател на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски, на голема врата се враќа на политичката сцена во Македонија, подготвен за предвремени избори, сметајќи дека е крајно време земјата да биде извлечена од тешката економска, социјална и политичка атмосфера во која се наоѓа, за која главен виновник е владејачката гарнитура. Со ваков став, вчера во интервју за А1 телевизија излезе поранешниот премиер на Македонија. Неодговорноста кон евроатлантските интеграции, економското паѓање на земјата и психолошкиот стрес, кој последната година максимално е изразен, се главните причини за одржување на предвремените избори, кои според Георгиевски би требало да се случат во јуни. - Ако ја анализираме Македонија во последните шест-седум месеци ќе ...
| | веќе видена

Бразилецот покажува симпатии кон Барбара, миленичката на сопственикот на Милан и премиер на Италија. Бразилскиот ас на Милан, Алехандре Пато и го фрли меракот на Барбара, ќерка на сопственикот на „росонерите“ и актуелен премиер на Италија, Силвио Берлускони. Сензационалната вест ја пренесува торинскиот дневен весник „Ла стампа“, кој тврди дека 26-годишната блондинка, која работи во маркетиншкиот оддел на Милан, од неодамна е слободна. Барбара Берлускони ја прекина врската со долгогодишната љубов Џорџо Валагуца, со кого беше заедно речиси десет години, а со него ги има двете синчиња Алесандро (3) и Едуардо (1). Во прилог на овие шпекулации оди и се поголемиот интерес на Барбара за мечевите на Милан, кои во последно време не пропушта да ги следи од свечената ложа на „Сан Сиро“. Таа беше и на последната средба во Верона против Киево, кога Милан одбележа 25-годишен јубилеј откако нејзиниот татко го купи славниот италијански клуб. Миланезите настапија на овој меч со специјални дресови потпишани лично ...
сите 6 | | | веќе видена

Едно просечно четиричлено семејство за најосновните минимални потреби за живот, во кои покрај храната и пијалаците, се вклучени и останатите основни елементи, месечно треба да издвојува по 30.000 денари (околу 500 евра). До ваков податок дојде Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ), кој вчера ја претстави Синдикалната минимална кошничка, чиј износ мерен врз основа на цените на најосновните продукти во Македонија во декември 2010 година изнесува 29.199 денари. Претседателот на ССМ, Живко Митревски истакна дека доколку се направи споредбена анализа со просечната нето исплатена плата од 20.633 денари, ќе се констатира дека просечната плата покрива околу 70 отсто од синдикалната кошничка. - Ако направиме дополнителна анализа ќе видиме дека само 9,1 отсто од вработените имаат плата од 21.000 до 30.000 денари, а само 2,3 отсто имаат плата над 30.000 денари - појасни Митревски.
сите 7 | | | веќе видена

Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ за парламентарни избори бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, односно на 29 мај, но само ако претходно бидат исполнети нивните услови за фер и демократски избори. На 15 или на 29 мај - кога ќе се одржат итните предвремени парламентарни избори, кои деновиве ги најавува премиерот Никола Груевски? Во партиски кругови блиски до власта и до опозицијата се шпекулира дека желба на ВМРО-ДПМНЕ бил 15 мај, додека СДСМ би прифатил изборите да се одржат два викенди подоцна, односно на 29 мај, но само ако претходно бидат исполнети нивните услови за фер и демократски избори. Некои „помали“ политички партии, пак, се подготвуваат за избори на 8 мај. Изборниот циклус теоретски може да се спроведе и последниот викенд на април (30 април). Како што неофицијално дознава „Шпиц“, власта во текот за завчерашниот ден ги собирала потребните потписи за поднесување точка на дневен ред за ...
сите 3 | | | веќе видена

Трикатниот објект се наоѓа на крајот од планинската викенд-населба со околу 200 куќи, каде што постојано живеат само две семејства - Панкови и Караџоски. Дознаваме дека досега куќата неколкупати била огласувана за продажба, но не ја купил никој, пишува српскиот весник „Блиц“, пренесува „Нетпрес“. Најбараниот хашки бегалец, Ратко Младиќ (68), поседува трикатна куќа во скопското село Бродец, која српското државно обвинителство за воени злосторства најверојатно ќе му ја заплени поради кривична постапка против него за убиство на 1.800 Бошњаци во Сребреница, објави вчера српскиот весник „Блиц“, повикувајќи се на сопствени извори од истражните органи, пренесува „Нетпрес“. „Таа куќа, која инаку се уште не е довршена, е една од најголемите во тој крај. Трикатниот објект се наоѓа на крајот од планинската викенд-населба со околу 200 куќи, каде што постојано живеат само две семејства - Панкови и Караџоски. Дознаваме дека досега куќата неколкупати била огласувана за продажба, но не ја купил никој“, пишува ...
сите 7 | | | веќе видена

Во дворот на споменикот на културата стар 500 години се развива угостителски и бизнис со облека, а Управата за културно наследство вели дека не е информирана за случајот, ниту пак дала дозвола за користење на дворното место. Чајџилницата „Слога“ го узурпира дворот на споменикот на културата Чифте-амам, а од неодамна на ѕидовите од објектот стар 500 години се залепи и бутик. Објектот го користи Националната галерија на Македонија, која досега за ваквите прекршоци од страна на угостители и трговци не ја известила Управата за заштита на културното наследство. - До нас не е поднесено никакво барање, ниту ние сме дале некаква дозвола за што ингеренции имаме само ние - вели Мирјана Димовска- Чуловиќ, од Управата за заштита на културното наследство. Доколку, пак, за користењето на објектот се зема и кирија, тогаш таква дозвола треба да се бара директно од владата. Директорката Маја Крстевска не беше достапна да искоментира зошто ваквата ситуација нема разрешница и зошто за ова не ја известила Управата. ...
| | веќе видена

Српската фолкерка Сека Алексиќ два месеци по преживеаната драма со спонтан абортус кога поради вонматерична бременост го загуби бебето ја отвори својата душа за српскиот магазин „Хелоу“. Сека за магазинот раскажала низ каков пекол поминала, кој бил со неа во најтешките моменти и открила дека таа и нејзиниот сопруг Вељко Пиљкиќ планираат да посвојат дете. - Вељко и јас во декември дознавме дека ќе станеме родители, на првиот ден од Нова година почувствував болки, а веќе другиот ден бев во операциска сала. Се утврди дека се работи за вонматерична бременост. Кога докторите ми рекоа дека сум го загубила бебето, почнав да плачам. Занемев. Собрав сила и и реков на сестрата да ги викне докторите, а мое единствено прашање беше како сето ова ќе се одрази на мојата следна бременост. За среќа ми рекоа дека се е во ред и дека немам причина за грижа - навела Сека. Таа додала дека без поддршката на нејзиниот сопруг немала да ја преживее таа болка и тага. Три дена по операцијата останала во болница. - Овој немил ...
| | веќе видена

Девет Македонци се евакуирани од Либија и се веќе пристигнати на аеродромот во Софија, од каде што со помош на тамошната македонска амбасада ќе им биде организиран превоз до Скопје, соопштија вчера од Министерството за надворешни работи. Околу 10 лица остануваат во Триполи, а 31 лице се во најзагрозениот и најпроблематичниот град Бенгази. Со оглед на тоа што аеродромот во Бенгази е уништен, од МНР соопштуваат дека македонските државјани ќе бидат пренесени заедно со турските државјани во следниот организиран превоз со брод, а можно е тие да бидат пренесени и со италијанските граѓани. Уште двајца македонски државјани има и во градот Мисурта во источна Либија, за кои пак, се уште нема точни информации како ќе бидат пренесени. Министерството за надворешни работи завчера формираше координативно тело за евакуација на македонските државјани од Либија. МНР соопштува дека ова тело 24 часа ќе стои на располагање со давање насоки, совети, информации и прибирање податоци за затекнатите македонски граѓани во ...
сите 32 | | | веќе видена

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера повика на парламентарни избори во најкус можен рок. Притоа, тој попушти за дел од барањата на опозицијата за прекин на бојкотот на Собранието, но не и за главниот предуслов - деблокирање на сметките на медиумите на Перо Наков. Се додека овој став е на сила, СДСМ останува надвор од парламентот. Ајде на брзи, неодложни, предвремени парламентарни избори, без условување, повика премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Тој не сакаше да прецизира кога парламентарното мнозинство ќе го распушти собранието и ќе распише избори, но партиски извори брифираат дека изборната трка би можела да се одржи кон крајот на април. Се додека овој став е на сила, СДСМ останува надвор од собранието, експресно возвратија од најголемата опозициска партија. Владејачката ДУИ, пак, се одзва на пораките на меѓународната заедница дека на евентуалните избори треба да им претходи политички дијалог, а за тоа потребно е опозицијата да се врати во Собранието. - Ајде на ...
сите 40 | | | веќе видена

Скршени детски души, невини очи кои бараат одговори каде е нивната мајка, каде е таткото - тоа се неизбришливи лузни што ги остава продолжувањето на притворот на дел од осомничените од случајот „А1“. Потскокнуваше од радост, дури од возбуда и одбиваше да јаде вчера седумгодишната ќерка на Емел Рамковска. Нејзината мајка, една од притворените во случајот „А1“, со одлука на истражниот судија останува во притвор уште 30 дена, но ќерка и вчера го очекуваше првото возвратно писмо од мајка си, откако таа уште пред Нова година „отиде некаде на пат и уште ја нема да се врати“. Но, седумгодишното девојче не знае дека писмото што ќе го добие и сама ќе го прочита, бидејќи годинава во прво одделение ги научила буквите, не го напишала мајка и, туку баба и Мазес Рамковска. Така ќе се постапи по совет на психолозите, бидејќи девојчето тажи и постојано прашува зошто мајка и не се враќа дома и зошто не одговара на нејзините писма. Иако покрај ќерката, во притвор се и сопругот на Мазес, Велија Рамковски, нејзиниот ...
| | веќе видена

Според неофицијални информации до кои дојде „Шпиц“, на тој начин Министерството за здравство ќе ги има сите конци во свои раце и ќе контролира кој и дали треба да биде ставен на инсулин, сметајќи дека во земјава има премногу пациенти кои без потреба се ставени на инсулинска терапија. Повеќе од една година, болните од шеќерна болест се во постојана игра со инсулинската криза, се враќа си оди, а пациентите продолжуваат да живеат во страв како ќе го дочекаат следниот ден. Во вчерашниот ден, проблеми со инсулинската терапија имаа дел од дијабетичарите од Неготино, при што повеќето од нив останаа без потребната терапија, а веќе неколку месеци има-нема ги тресе и болните од Скопје, Гостивар, Струмица и Тетово, неофицијално дознава „Шпиц“. - Ви се јавувам со намера да ви кажам дека веќе неколку дена имаме проблеми со инсулинската терапија, што за нас живот значи. Еднаш ќе ја најдеме терапијата, друг ден ќе останеме без неа и ако постојано не реагираме, не знам што ќе правиме. Некој во оваа држава треба да ...
сите 3 | | | веќе видена

На плочата ставена на постаментот во Битола, кој две години го чека споменикот на кралот, податоци за освојувачот се напишани на лош англиски јазик, а на онаа на македонски стои дека тој потекнува од династијата Аргоади, каква што не постои. Аргос е град, а не и династија. Дваесет од стоте зборови напишани на плочата на постаментот на се уште непоставениот споменик на Филип Втори во Битола се погрешно напишани. На лош англиски јазик се преведени основните податоци за кралот, за неговото потекло, династијата и за периодот на неговото владеење. Зборот освојувач е напишан како conquerer наместо conqueror, реформатор како reformator, наместо reformer, способен како capeable, наместо capable и професионален како profesional, наместо professional. Освен грешките во спелувањето се појавуваат и неколку морфолошки, каде што македонскиот крал и македонска држава се напишани со мали букви, што се коси со правилата во англиската граматика. Грешки се направени и во пишувањето на античкиот град Хераклеја, па ...
| | веќе видена

Трката во малото кралство во Персиски Залив е откажана од безбедносни причини, а сезоната ќе почне во Австралија на 27 март. И покрај сите напори да се спаси трката за Големата награда на Бахреин, со која на 13 март требаше да се означи почетокот на новата сезона во Формула 1, таа е откажана од безбедносни причини. Протестите и немирите кои резултираа со седум мртви и неколку стотици повредени се причината за оваа непопуларна одлука, која официјално ја донесе престолонаследникот на Бахреин, принцот Салман бин Хамад ал-Калифа, кој воедно е и заменик-врховен командант на вооружените сили на земјата. - Официјално соопштуваме дека Кралството Бахреин го откажува организирањето на годинашната гранпри-трка во Формула 1, со цел сите сили во земјата да се фокусираат во процесот на национален дијалог - се вели во соопштението на организаторите на трката. Влошената политичко-безбедносна состојба навести вакво сценарио уште пред десетина дена, но Ф1 супремото Берни Еклстон правеше напори за да се избегне ...
сите 6 | | | веќе видена

По три години забавување, познатиот српски пејач и композитор Жељко Јоксимовиќ се сврши со својата девојка Јована Јанковиќ. Атрактивната водителка ја побарал за жена на традиционален начин, од нејзините родители. Тој и подарил свршувачки прстен со скапоцени камења, а свадбата би требало да се одржи наесен. На Јована ова ќе и биде првпат да застане на лудиот камен, додека Јоксимовиќ зад себе веќе има еден брак од кој ја има ќерката Мина. Популарната двојка почна да се забавува на Евросонгот во 2008 година, кој се одржуваше во Србија. Јанковиќ тогаш ја раскина врската со бизнисменот Александар Зеремски, а Жељко се радели од водителката Адријана Чортан.
| | веќе видена

Никола Груевски бара избори во втората половина на април или во мај. Бранко Црвенковски прифаќа, но бара пред тоа да се создаде демократски амбиент. Социјалдемократите имаат план, според кој изборите може да се одржат во првата половина на јуни. На теренот, кампањата е во полн ек. Парламентарни избори „веднаш и сега“, повика премиерот Никола Груевски, во интервју за телевизија Сител. Во некои медиуми се шпекулира дека партијата на власт смета на избори во мај. Избори да, ама во јуни, возврати лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски и навести дека пред распуштањето на парламентот треба да се заврши многу работа, за да се создаде демократски амбиент за избори. Во интервју за Сител, Груевски го повика Црвенковски да се врати во парламентот и сите партии заедно да ги изгласаат измените на изборниот законик, според препораките на ОБСЕ. Премиерот вели дека избирачкиот список веќе е прочистен, а уставните измени се во собраниска процедура. Што се однесува до главното барање на опозицијата, деблокирање на ...
сите 96 | | | веќе видена

Претседателката на Кривичниот суд, Лидија Неделкова, вчера во изјава за весникот „Нова Македонија“ кажува дека судот се повеќе изрекува алтернативни мерки кои ќе го заменат притворот, иако случајот „Пајажина“ кажува нешто сосема друго ако се знае дека бремена притвореничка требаше да го изгуби бебето за да биде префрлена во домашен притвор. Кривичниот совет вчера го продолжи притворот на осомничените во случајот „Пајажина“ за дополнителни 30 дена. Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски, и десетмина управители на фирми од Перо Наков и понатаму ќе останат во истражниот затвор во Шутка, а трите осомничени кои неодамна поради здравствената состојба беа пуштени во домашен притвор, ќе го очекуваат судењето во домашни услови. Ова претставува второ продолжување на притворот откако судот на 21 јануари годинава донесе одлука притворените да останат дополнителни 30 дена во притвор. Адвокатите на осомничените вчера, непосредно по носењето на новото решение за продолжување на притворот, излегоа со изјава ...
сите 21 | | | веќе видена

Манекенката Маја Балевска не снима спотови за кафе покрај базен, но затоа во моментов извршува задачи на две работни места во Брисел, како шеф на канцеларијата на ЗЕЛС и како дописник на МИА. Манекенката Маја Балевска едновремено е ангажирана на две работни задачи. Таа ја извршува функцијата шеф на канцеларијата на ЗЕЛС во Брисел и известува како дописничка за државната новинска агенција МИА. Иако од февруари годинава таа и официјално стапи на новата должност во ЗЕЛС со месечна плата од 1.800 евра, сепак и понатаму како автор на информациите од Брисел кои ги лиферува МИА фигурираат нејзините иницијали. Директорот на МИА, Љупчо Јакимовски, вчера потврди дека Балевска се уште известува за агенцијата, но дека тоа го прави без никаков надоместок. - На први февруари и истече договорот за работниот ангажман со МИА, но таа ќе продолжи да известува за агенцијата на волонтерска база, се додека тоа работно место не се пополни со некој друг - тврди Јакимовски. Тој не знаеше до кога Балевска ќе ја ангажираат ...
| | веќе видена

Демонстрантите вчера ја запалија зградата на либиската влада. Само неколку часа претходно, синот на Моамер Гадафи предупреди дека земјата е на работ на граѓанска војна. Демонстрантите цела ноќ се бореа со силите за безбедност за контрола врз Триполи. Дел од нив ја освоија зградата на државната телевизија и ја ограбија. Од покривите снајперисти стрелаа врз толпата, а приврзаниците на Гадафи дивееја, пукајќи од автомобили во движење. Либиските безбедносни сили целосно се повлекоа од меѓународниот аеродром во Триполи и практично со тоа вчера целосно го напуштија главниот град на Либија, објави „Ал џезаира“, повикувајќи се на изјави на очевидци. Според објавената информација, населението се самоорганизира во народни одреди, поради безбедносни причини и за да го задржи редот во градот. - Либија е на работ на граѓанска војна. Или ќе избереме реформи, или ќе тече крв. Ќе се бориме до последниот куршум - му се обрати на народот Сеиф Гадафи. Во говорот долг 40 минути, тој ги демантираше гласините дека ...
сите 49 | | | веќе видена

Мароканката Карима ел Махруг како 17-годишна девојка за 4.000 евра минала една ноќ со Португалецот. Ако се докаже точноста на приказната на Мароканката, напаѓачот се соочува со затворска казна од 15 години. Мароканката Карима ел Махруг (18), попозната како Руби, призна дека спиела со Кристијано Роналдо за 4.000 евра кога имала 17 години. Девојката поради која италијанскиот премиер Силвио Берлускони ќе се најде на обвинителната клупа на 9 април, сега се обидува да го уништи и португалскиот ас, кој за користење сексуални услуги од малолетничка, би можел да добие максимална затворска казна од 15 години. Според италијанските закони, не е забрането да се има секс со малолетна девојка постара од 14 години, но не е легално да се плати за секс на девојка која нема наполнето 18 години. - Се запознавме во декември 2009 година во клубот „Холивуд“ во Милано. Ми пријде, ги разменивме телефонските броеви и излеговме неколку пати. По три недели решивме да имаме секс во апартман во еден луксузен хотел, иако знаеше ...
сите 2 | | | веќе видена

Интервју: Дејан Лилиќ, директор, и Дејан Пројковски, уметнички директор на МНТ Неколку месеци по доаѓањето на раководните функции во Македонскиот народен театар, директорот Дејан Лилиќ и уметничкиот директор Дејан Пројковски најавија програма во која ги враќаат класиците, ставаат акцент врз националната драма, а ветија и дека театарот ќе се ослободи од стегите на затвореноста и дека активно ќе се посветат на меѓународната соработка. - Според вашата програма и според новата стратегија за маркетинг на театарот, зборувам за она интересно рекламирање „Кај мајка ти и татко ти“, правите обиди за создавање нови правила на игра во театарот. Што друго предвидуваат тие? Пројковски: Во моментов создаваме правила на игра во МНТ за тој да прерасне во сериозна национална театарска куќа по теркот на европските. Тоа значи дека МНТ во следниов период треба да се издигне на нивото на сериозна национална театарска институција, прво со репертоарот, а потоа со односот кон сите спонзори кои отсега националниот театар ...
| | веќе видена

next