Апсурдно и смешно е Кабинетот на огласот за економски советник да бара биолог, вели професор Ванчо Узунов, новоизбраниот претседател на невладината „Транспарентност Македонија“. Според него, дали во случајот има корупција или непотизам, може да се испитува откако ќе се избере кандидатот. Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов и вчера не даде објаснување зошто на огласот за ново работно место за економски советник бара биолог. Тимот за односи со јавност на претседателот вчера не се јавуваше на мобилните телефони, ниту, пак, одговори на СМС-пораките. Завчера „Шпиц“ објави дека во огласот за вработување што Кабинетот на претседателот го објавил на 1 март во „Нова Македонија“, за државен службеник со звањето економски советник, кандидатот треба да има висока стручна спрема од природни или од биотехнички науки. Условите се повеќе од смешни, вели новоизбраниот претседател на невладината „Транспарентност Македонија“, професор Ванчо Узунов. Тој вели дека овој случај може да се испитува дали има корупција ...
| | веќе видена

Овој предлог наишол на жестока реакција кај уредниците и вработените во овие редакции, кои бараат од него да си даде оставка од функцијата до вторник, зашто во спротивно ќе стапат во штрајк. Директорот на МПМ, Срѓан Керим, на уредниците на весниците кои ги издава оваа фирма завчера им соопштил дека сака да го укине „Утрински весник“, а „Дневник“ да го приближи до владејачката ВМРО-ДПМНЕ и да го намали бројот на вработените во овој и во весникот „Вест“, објави вчера А1 телевизија. Според извори на телевизијата, овој предлог наишол на жестока реакција кај уредниците и вработените во овие редакции, кои се побуниле дека доколку Керим не си даде оставка од функцијата до вторник и не си оди од МПМ, тие ќе стапат во штрајк. Вработените новинари и уредници на весниците, вчера на Керим овие ултимативни барања му ги доставиле во писмо. А1 дознава дека Срѓан Керим им соопштил на уредниците дека „Утрински весник“ сака да го ликвидира и да направи портал, чиј главен уредник ќе биде Сашо Дамовски. Притоа тој ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонскиот евровизиски тим нагласува дека нумерата со која ќе се претставиме на Евросонг во Дизелдорф останува иста, и покрај извесни реакции од грчки политичари, а во исто време и го осуди мешањето на политиката во музиката. Да не се меша политиката во музиката, порача македонскиот евровизиски тим, откако членот на грчката националистичка партија ЛАОС, Киријакис Веропулос, испратил писма до повеќе министерства во својата земја да ги запознае со стиховите на песната „Русинка“, во која како спорен го оценил стихот „Јас Македонец, а она Русинка“. Мери Попова од евровизискиот тим вели дека песната останува иста и жестоко го осуди обидот политиката да се турне и во сферите, кои треба да понудат забава. За менаџерот на Влатко Илиевски, Кристијан Стефановски од продукцијата „План Б“, овие реакции се неосновани и несоодветни за едно вакво реномирано европско музичко случување. - Песната ќе се пее на македонски. И во англиската верзија постои зборот Македонец, а ние не планираме да менуваме ништо. Секој ...
сите 3 | | | веќе видена

Доколку парламентарни избори се одржеле во јули минатата година, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 22,1 отсто од граѓаните, во октомври истата година нецели 20 отсто, а 18 отсто, покажува истражувањето на „Брима Галуп“, според кое за истиот период рејтингот на СДСМ се зголемува од 9,9, односно 9,8, на 11,2 отсто. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ доживува систематски пад на рејтингот, влошување на престижот, додека опозицискиот СДСМ забележува тренд за зголемување на поддршката и подобрување на перцепцијата кај граѓаните. Доколку парламентарни избори се одржеле во јули минатата година, за ВМРО-ДПМНЕ би гласале 22,1 отсто од граѓаните, а во октомври истата година нецели 20 отсто. Веќе во јануари годинава тој процент се стопил на 18. Тоа, според истражувањето на „Брима Галуп“, спроведено во овој период врз репрезентативен примерок од 1.150 испитаници, е обратнопропорционално со тенденцијата кај опозицискиот СДСМ, кој во октомври минатата година има безмалку еднаков рејтинг, 9,9 односно 9,8 отсто. Но, во јануари годинава ...
сите 22 | | | веќе видена

Министерот за здравство ги брани лекарите и ги обвинува пациентите, но зад превезот на тајноста лекарската фела, сепак, ги обвинува своите припадници. Лекарска негрижа, ненавремено откривање на свинскиот грип, шетање од болница во болница. Ова се главните причини за смртта на 25-годишната кичевчанка, која беше во шестиот месец од својата бременост, неофицијално дознава „Шпиц“. Пациентката уште во почетокот на февруари имала симптоми на вирусно заболување, но сепак тоа не било забележано од страна на лекарите во Кичево, Охрид и Струга кај кои била препраќана, а не бил даден ниту лекот „тамифлу“. Последните десет дена пред да почине, откако го изгубила бебето, ги поминала со влошена здравствена состојба на скопската Инфективна клиника, каде што според информациите од таму, завчера починала. Според неофицијални информации од клиниката, шестмина пациенти починаа од грипот од типот А (Х1Н1) во текот на викендот, но информациите во јавноста излегоа три дена подоцна. Многу прашања остануваат нејасни: Зошто ...
сите 4 | | | веќе видена

Во огласот за вработување што Кабинетот на претседателот го објавил на 1 март во „Нова Македонија“, за економски советник се бара искусен биотехничар или некој со завршени природни науки. Во огласот пишува дека за вработување на државен службеник во кабинетот со звањето советник за економска соработка, кандидатот треба да има висока стручна спрема од природни или биотехнички науки, да познава еден од светските јазици, работа со компјутер, способност за тимска работа, со најмалку три години искуство во струката. Кабинетот на претседателот вчера не ни даде одговор како биолог ќе го советува за економски прашања претседателот Иванов. Одговорниот за односи со јавноста, Цветин Чилиманов, не одговори на мобилниот кога го баравме, ниту на СМС-пораката. Кабинетот на претседателот, очигледно, има проблеми со изборот на советници, имајќи го предвид и последниот скандал со антиамериканските тези на амбасадорот Никовски.
сите 3 | | | веќе видена

По излегувањето од реалното шоу „Парови“, пејачката и водителка Тијана Дапчевиќ, заедно со нејзината српска колешка Слаѓана Делибашиќ уловени се како лудо се забавуваат качени на шанк во еден белградски клуб, пишува српски „Ало“. Двете пејачки ја искористиле шансата повторно да ја почувствуваат возбудата на ноќниот живот, па додека во клубот „Стефан Браун“ организирале хуманитарна акција за помош на болно девојче, за да соберат повеќе пари, Тијана и Слаѓана се качиле на шанк. Атмосферата во клубот во еден момент добила кулминација, па за џеб се фатиле и оние што не планирале да потрошат многу пари. Покрај нив, во хуманитарната акција се придружиле и пејачката Анабела Буква, како и македонскиот шоумен Боки 13-ка.
| | веќе видена

Стив Вајтли, 61-годишен инженер од Ексетер, Велика Британија, за две вложени фунти на обложување на коњички трки освои 1,4 милион фунти. Ова е најголемата добивка во историјата на толку мал влог. - Првиот коњ го типував зашто беше фаворит, вториот бидејќи џокејот е од мојот крај, третиот го носеше истото име како мојот пријател, четвртиот коњ се викаше исто како и селото во близина на мојот дом, а немам поим зошто го избрав петтиот коњ. Седев веднаш кај целната линија, но не можев да ја гледам последната трка. Се тресев како лист. Тоа беше моја вечер. Се уште не можам да поверувам дека освоив толку многу пари. Првиот трошок ќе биде за пат во Австралија - изјави Вајтли..
сите 3 | | | веќе видена

Амбасадата на САД вчера извести дека ставовите на Ристо Никовски, советникот на претседателот Иванов, ги препратиле во Стејт департментот. Кабинетот на Иванов молчи за ставовите на својот советник, кој повика да се протера американскиот амбасадор Филип Рикер, а САД ги прогласи за држава која сака да го разобличи нашиот идентитет. Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов не се огради од ставовите на советникот Ристо Никовски, кој во завчерашната колумна во „Нова Македонија“, со наслов „Фуере, Рикер и сличните, што побргу треба да си отидат, ако може и без поздрав“, повика да се протера американскиот амбасадор Филип Рикер, а САД ги прогласи за држава која сака да го разобличи нашиот идентитет. До затворањето на весникот, тимот за односи за јавноста во Кабинетот ниту се јавуваше на телефон, ниту пак добивме одговор на испратените СМС-пораки. Затоа, пак, вчера стаса остра реакција од американската амбасада, во која се вели дека за овие напади го известиле официјален Вашингтон. „Како што амбасадорот ...
сите 61 | | | веќе видена

Според вкупната големина на туристичката индустрија, Македонија е на 147. место од вкупно 181 земја. Туризмот и патувањата се очекува годинава да донесат 6,5 милијарди денари, односно 105 милиони евра, како директен придонес кон економијата на земјата. Ова изнесува само 1,4 отсто од вкупниот бруто-домашен производ (БДП), се вели во извештајот на Светскиот совет за патувања и туризам. Според овие податоци, Македонија е на 168. место во светот според тоа колку туризмот придонесува кон БДП на земјата. Пред Македонија се сите наши соседи. Во Босна туризмот придонесува со 2,31 отсто кон БДП, во Бугарија 4 отсто, во Црна Гора 8 отсто, а во Хрватска дури 11,64 отсто. Светскиот просек во однос на тоа колкав е директниот придонес кон БДП на земјите во светот е 5,12 отсто и ние сме далеку под овој просек. Слична е состојбата и кога станува збор за тоа колку туризмот придонесува кон вкупната вработеност во земјата, како и во однос на инвестициите во туризмот. Додека во Хрватска туризмот директно вработува ...
| | веќе видена

Првпат оваа сезона жртва на свинскиот грип стана и жена во шестиот месец на бременоста, а настрада и затвореник во Идризово. Бремена жена и уште двајца пациенти, од кој едниот е затвореник донесен од „Идризово“ се последните жртви на свинскиот грип, со што мрачната бројка во само три дена се искачи за уште петмина починати. Со тоа, бројката оваа сезона се зголеми на 13 пациенти, информираа од Комисијата за пандемски грип. За ситуацијата да биде пострашна, последниот месец и пол грипот од типот А(Х1Н1) зема се поголем замав и продолжува да коси. Пациентите со тешка клиничка слика, масовни пневмонии и претходни хронични заболувања се најчестите жртви на ова вирусно заболување. Според информациите од скопската Клиника за инфективни болести, грипот брзо напредува, а особено свинскиот грип, при што само во последните неколку дена забележан е зголемен број пациенти кои се примени на клиниката, но и на оние кои покрај преземените мерки и дадената терапија завршиле со смртен исход. Жената во шестиот ...
сите 31 | | | веќе видена

Сопственикот на Медија принт Македонија, издавач на весниците „Дневник“, „Утрински весник“ и „Вест“, германски ВАЦ бил изненаден од одлуката основачите на овие медиуми да се отстранат од импресумот, дознава „Шпиц“. По писмото со негодување на ваквата одлука што основачите на „Утрински весник“ го испратија директно до централата на ВАЦ во Есен, Германија, според нашите информации, експресно стигнал одговор во кој се вели дека менаџментот на компанијата е изненаден од ваквата интерна одлука на раководните структури во МПМ. Во писмото тие бараат од директорот на МПМ, Срѓан Керим, во најкус можен рок да се состане со нив и да се надмине ова недоразбирање. Дел од основачите ја потврдија оваа информација и велат дека средба ќе биде одржана. Тие се надеваат дека до петок директорот Срѓан Керим ќе најде време да се состане со нив и да се надмине овој неразумен чин. Писмо до централата на ВАЦ ќе испратат и основачите на „Дневник“, Бранко Героски, Миле Јовановски и Александар Дамовски. Одлуката на МПМ од ...
сите 12 | | | веќе видена

Руската тенисерка Марија Шарапова потсети на гламурозните 50-ти и 60-ти години од минатиот век во новиот едиторијал за магазинот „Татлер“, каде што во прв план се најдоа нејзините долги нозе. За потребите на ова снимање Шарапова беше облечена во романтични модели на дизајнерките Нина Ричи и Стела Макартни. Атрактивната Русинка уште од почетокот на својата кариера покажа интересирање за светот на модата и беше честа гостинка на модните случувања, па дури и самата се обиде како дизајнер. По малата пауза во модата таа се враќа со новиот едиторијал за руското издание на магазинот, во кој потсетува на гламурозните филмски диви од минатото. Некогаш најдобрата тенисерка на светот покажа дека многу лесно би можела да заработува и како манекенка, со оглед на нејзината совршена фигура и долгите нозе.
сите 2 | | | веќе видена

Постојаниот притисок за вработување партиски војници, огромните долгови кои ги имаат клиниките, ниските буџети, редовните состаноци на повисоко ниво за приоритетни листи на пациенти, плаќањето на директорите според сработеното се само дел од проблемите кои некои од директорите и за поголеми плати сакаат да ги избегнат. Тројца директори на скопските клиники од ВМРО-ДПМНЕ ќе си поднесат оставки не можејќи повеќе, како што велат, да бидат потрчковци на власта, дознава „Шпиц“. Тие тврдат дека со секојдневните „здравствени реформи“ се уништува македонското јавно здравство и во знак на протест за еден месец ќе ги напуштат раководните места. Професорите, чие име редакцијата на „Шпиц“ одлучи да не го соопштува јавно, планираат да си ги спакуваат куферите и да се посветат на струката за која учеле, без да го трпат притисокот со кој сега се соочуваат. Постојаниот притисок за вработување партиски војници, огромните долгови кои ги имаат клиниките, ниските буџети, редовните состаноци на повисоко ниво за ...
| | веќе видена

Ја подготвува ли власта јавноста за губење на препораката за преговори со ЕУ? Најавата преку шефот на кабинетот на Груевски, Мартин Протогер, дека е можно Македонија годинава да ја изгуби препораката за преговори ако не се распишат избори веднаш, за Шеќеринска е почеток на нова алиби стратегија на владата за погубните политики. Македонија ќе ја изгуби препораката за добивање датум на преговори со ЕУ, но не поради изборите, туку поради лошите политики на Груевски. Ова е реакцијата на поранешната вицепремиерка за европски прашања Радмила Шеќеринска, откако викендов во интервју за „Публика“ шефот на кабинетот на Никола Груевски, Мартин Протогер ја најави опасноста годинава Македонија да ја изгуби препораката за почеток на преговорите, која според него ќе се случи доколку изборите не бидат распишани во најскоро време. Преку изјавата на Протогер, власта за првпат јавно ја споменува опасноста од губење на препораката од Брисел, за што опозицијата веќе подолго време предупредува. Според Шеќеринска, власта ...
| | веќе видена

Откако ова министерство распиша оглас за заболекар, кој треба да ја гради соработката со меѓународните организации од областа на културата, наголемо се шират гласини за тоа кој се е вработен во овој ресор - во министерството молк, единствено шефот на манекенката Јаначковиќ, која е стоматолог, ја брани својата вработена. Јавниот оглас за вработување виш соработник за соработка со меѓународни организации во Министерството за култура, со завршен Филолошки или Стоматолошки факултет, предизвика лавина реакции во културната јавност и нагаѓања за кого, всушност, е наместен овој конкурс. - Фактот што како услов се поставува завршен Стоматолошки факултет покажува дека станува збор за очигледна местенка. Каква врска има еден заболекар со меѓународната соработка во областа на културата? - прашува нашиот извор. Првиот сомнеж во кулоарите падна на нашата позната манекенка Викторија Јаначковиќ. Таа е поранешна манекенка и втора придружничка на изборот за мис на Македонија во 1999 година. Манекенката е ...
сите 2 | | | веќе видена

Годинава ќе ја нема познатата еуфорија со женски чочеци по ресторани. Граѓаните кои ги анкетиравме дури забележуваат дека не помислиле на 8 Март, а не пак како други години во поубави времиња кога со познаничките си разменувале подароци. Дури и на базарот за рачни ракотворби минувачите само разгледуваа, никој не купуваше. Граѓаните речиси и воопшто нема да го прославуваат денешниов празник на жената 8 Март. Како што велат во анкетата на „Шпиц“, оваа година не помислиле ниту за момент на овој ден преокупирани од секојдневните проблеми со растечката инфлација, сиромаштија и секојдневните поскапувања. Компаниите, пак, имаат се помал интерес за организирање прослави, но исто така и цвеќарниците имаат помал промет годинава, споредено со претходните. Интерес за ручек во ресторан за Осми март најчесто покажуваат жените индивидуално, кои сакаат да се соберат со своите пријателки и колешки, отколку што тоа го прави фирмата за вработените, а според угостителите свој удел во тоа има и стапувањето на сила на ...
| | веќе видена

Во главната карневалска фешта вечерва, по улиците и во центарот на Струмица е најавено учеството на над две илјади групни и поединечни маски, меѓу кои една четвртина, односно околу 500 маскирани луѓе ќе бидат од странство. Маскирани луѓе, посетители од земјава и од странство, може да се видат низ улиците на Струмица, која деновиве живее со и за карневалот, голем настан кој кулминира вечерва од 18 часот со главното карневалско дефиле. Утре ќе се одржи традиционалниот тримерски ручек, а ќе бидат наградени најуспешните поединечни и групни маски. Вкупниот награден фонд изнесува околу 10.000 евра. Во главната карневалска фешта вечерва, по улиците и во центарот на Струмица е најавено учеството на над две илјади групни и поединечни маски, меѓу кои една четвртина, односно околу 500 маскирани луѓе ќе бидат од странство. Струмичкиот карневал почна во саботата со традиционалниот маскенбал во хотел „Сириус“ и изборот на принц и принцеза, завчера се одржа детскиот карневал, а вчера беше чист понеделник. ...
сите 24 | | | веќе видена

Ревизорот направил проверка на буџетот за 2002 година и тогаш открил дека Министерството за финансии, каде што министер беше актуелниот премиер Груевски, во два наврата и исплатило на „Виста процессинг“ (фирма на Дарко Дулиќ, син на пратеничката Благородна Дулиќ) дури 3 милиони евра. Работата не се завршила, а фирмата откако ги добила парите, отишла во стечај, објави неделникот „Фокус“. Фирмата на Дарко Дулиќ, син на пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ Благородна Дулиќ, во 2002 година добила бизнис од три милиони евра од Министерството за финансии, кога министер беше сегашниот премиер Никола Груевски, за потребите на Националната платежна картичка, каде што, пак, директор бил неговиот денешен претпоставен Владимир Мијалков, братучед на Груевски, објавува во најновиот број најтиражниот политички неделник „Фокус“. Овој случај, пак, пренесува „Фокус“, стои и во иницијативата за поништување на приватизацијата од сегашниот министер за правда, Михајло Маневски, тогашен прв антикорупционер. Првата влада на ...
| | веќе видена

Крајно неморален е потегот на МПМ со кој ги избриша имињата на основачите од импресумот на овие два весника, реагираат поранешни и сегашни колумнисти на овие два весника. Дрскост е да мислат дека историјата почнува од самите нив, порачуваат тие. Малограѓански потег на МПМ и безобразен обид да се ретушира историјата на првите независни дневни весници во Македонија „Дневник“ и „Утрински весник“. Вака сегашни и поранешни колумнисти во овие весници и едни од најистакнатите интелектуалци во земјава ја коментираат одлуката на Срѓан Керим, директор на МПМ, кој во име на германскиот издавач ВАЦ од први март ги избриша имињата на основачите во импресумите на овие весници. Наспроти нив, Здружението на новинарите на Македонија, преку претседателот Насер Селмани морално не го осуди овој потег на МПМ. Преку СМС-порака тој кратко го соопшти ставот на ЗНМ дека ако некој го прекршил законот, треба да одговара. Публицистот и поранешен колумнист во „Дневник“, Ѓунер Исмаил вели дека станува збор за крајно неморален ...
сите 2 | | | веќе видена

next