Слоганот на новиот „мерцедес“ на Трајановски е „бидете пред времето, возете први“. Економската криза не важи кога се работи за службеното возило со кое се поднови скопскиот градоначалник Коце Трајановски. Црната луксузна лимузина од специјалната класа мерцедес, а во која ќе се вози градскиот татко, го олесни ќесето на буџетот на градот за 80.000 евра. „Мерцедес“ од оваа класа вози и светски познатата поп-пејачка Бијонси. Портпаролот на Град Скопје, Неделчо Крстевски негираше дека новиот автомобил, кој се очекува да пристигне напролет, има разни додатоци како масажери и посебни клима-уреди со регулатор, во случај градоначалникот да е чувствителен на провев. Градоначалникот се откажал и од специјалните светла со пет нивоа на регулирање, за да ги скрати дополнителните трошоци. - Мерцедесот е со штоф, а не со кожа, до толку внимававме. Сите тие посебни додатоци доаѓаат со автомобилот, меѓутоа ако дополнително се нарачаат. Ние не ги нарачавме. Немам зошто да ги кријам перформансите на автомобилот, кога ...
сите 2 | | | веќе видена

Како проблеми се наведени и недостигот од политички дијалог, политизираната администрација, загрозување на меѓуетничките односи преку проекти како „Скопје 2014“, дискриминација на сексуална основа, како и нападите врз невладините организации. Жестоки критики за загрозената слобода на медиумите, за нетранспарентната поделба на буџетски пари во одредени медиуми и за мешањето на власта во судството стигнаа вчера од Европскиот парламент на адреса на македонската влада. Ова се само дел од негативните забелешки кои се нотирани во извештајот на оваа институција за Македонија, кој вчера пред членовите на Комисијата за надворешна политика на ЕП во Брисел го презентираше Зоран Талер, известувачот за Македонија. Како проблеми се наведени и недостигот од политички дијалог, политизираната администрација, загрозување на меѓуетничките односи преку проекти како „Скопје 2014“, дискриминација на сексуална основа, како и нападите врз невладините организации. Талер за Дојче веле рече дека случувањата со А1 телевизија ...
сите 7 | | | веќе видена

„Шпиц“ дознава дека решението на Кривичниот совет довело до кавга меѓу судиите во скопскиот суд, кои, според исказот на нашиот извор, стануваат свесни дека се инструментализирани, па оттаму има информации дека е се поприсутна нервоза. Новите чудни математики на јавното обвинителство за износ со кој повторно бара блокирање на сметките на А1 телевизија, со што ја збуни јавноста, внесе дополнителен сомнеж дека сумите се „тресат од ракав“. Појавените нови наводни суми за А1, трите дневни весници и останатите фирми од Перо Наков, преку ноќ се намалија за повеќе од 2 милиони евра. Додека трае финансиското вештачење на единаесетте фирми, а во време кога судијата Владимир Туфегџиќ треба да се произнесе за одлуката на Кривичниот совет сметката на фирмите да бидат одмрзнати, обвинителство повторно бара замрзнување на сметките, но овојпат за сите фирми вкупно, на 3 милиони евра. Најголем сомнеж дека власта по секоја цена сака да го замолкне гласот на медиумите е фактот што во решенијата на трите жалби се прифатени ...
сите 6 | | | веќе видена

Во пресрет на Денот на вљубените, вибраторите се продаваат како алва, за што придонесе и нивната намалена цена. Неколку дена пред свети Валентин продадени се рекордни 278 сексуални помагала - вибратори откриваат од познатиот синџир на секси-шопови „Валијант“. - Во текот на минатите два дена продадовме големо количество сексуални помагала - вибратори, а поголемиот дел од нив ги купија директори на две големи компании како подарок за своите вработени - вели сопственикот на „Валијант“, Горан Милиќ, и истакнува дека во тек на нивното 11-годишно постоење не им се случило да имаат толку голема побарувачка на сексуални помагала. Милиќ вели дека досегашното искуство покажало оти луѓето во време на економска и политичка криза паѓаат во депресија и бараат некаква разонода. - Мажите во вакви лоши економско-политички услови стануваат асексуални, како што велат психијатрите, доживуваат сексуална компулсивност, а жените стануваат незадоволни, и во неможност да остварат здрав сексуален однос тие посегнуваат ...
| | веќе видена

Пратеникот од опозицискиот СДСМ, Владо Бучковски, и покрај најавите дека стражарно ќе биде приведен на вчерашното повторено судско рочиште против него, сам и доброволно се појави во судот. Пратеникот ја обвини претседателката на судскиот совет, Дијана Груевска-Илиевска, за вршење пресија против него со тоа што му верува беспредметно на претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, кој тврдеше дека Бучковски не бил службено на конференција во Израел. Тој тврдеше дека се лажни изјавите на генералниот секретар на Собранието оти му биле подметнати документи, поради што, според него, службеничка апсолутно невина ја загуби долгогодишната работа. - ВМРО-ДПМНЕ ме малтретира, треба судот да ме одбрани, бидејќи деновиве се вршеше директна атака и притисок врз моето достоинство. Барам вие како суд да ме заштитите, што апсолутно не го правите. Во дваесет години независност, ова се нема случено. Грешките се во непотребниот сомнеж на судот и во непотребните преписки со кои претседателот Вељановски беше доведен во ...
сите 4 | | | веќе видена

Старлетата Дита фон Тиз доаѓа во Белград на 24 февруари за прославата на третиот роденден на емисијата „Гранд казино“. Таа барала да дојде еден ден порано за да може да се запознае со градот за кој многу слушала. Во светот на фетиш-моделите Дита е позната по малата половина која од 56 сантиметри ја намалила на 42. - Не е тајна дека ги зголемив градите кога бев тинејџерка. Природно ми беа големи, но тогаш се дрогирав и многу ослабнав, па ги снема - објаснува Дита. На пошироката јавност и е позната како сопруга на пејачот Мерлин Менсон, а по разводот се забавуваше со три други љубовници и покрај желбата на Менсон да се смират. Од пред некое време е во врска со грофот Луј-Мариј Кастелбажак, а за да го одржува својот блед тен ја носи препознатливата мрежа за сонцето да не допре до неа. Пред да дојде во Белград, Денот на вљубените ќе го помине во Швајцарија, каде што ќе настапува на приватна забава.
| | веќе видена

Пред новата рунда преговори во Њујорк, која почна синоќа, Иванов најави спремност за решение „сега и денеска“, Бан Ки-мун ги повика Скопје и Атина да покажат добра волја, но остана нејасно дали медијаторот Нимиц ќе исфрли нов предлог. Македонија е за решение за името, сега и денеска, изјави претседателот Ѓорге Иванов вчера во Прага, во пресрет на средбата во Њујорк меѓу медијаторот во спорот за името Метју Нимиц и преговарачите Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. - Ние не сме како другата страна, која може да живее со овој проблем со децении или со векови, затоа што тие немаат никакви последици. Ние ги имаме последиците од нивниот проблем со нашето име и затоа очекуваме секоја средба и иницијатива од Нимиц да оди кон решавање на овој проблем, кој ни создава многу проблеми во нашите евроинтеграции - рече Иванов. Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, ги повика Атина и Скопје да покажат добра волја и со помош на медијаторот Метју Нимиц да најдат решение за проблемот, кој не е само важно ...
сите 13 | | | веќе видена

Освен магнетната резонанца, на популарната листа на чекање за испитувања се и компјутерскиот томограф за кој пациентите чекаат три месеци, гастроскопија каде што болните талкаат по болничките ходници по четири месеци, а за операција на кила и жолчка на Дигестивна хирургија се чека од три до седум месеци. Хроничен удар за јавното здравство и за пациентите претставуваат долгите листи на чекање по повеќе од една година за испитувања и анализи, дијагностички услуги и интервенции. Пациентите талкаат по болничките ходници со месеци за да им се открие точната дијагноза, а потоа да се изврши интервенцијата. Дополнителен проблем за болните претставуваат и дополнителните испитувања кои треба да ги прават, а за кои треба да поминат месеци, како и старата и амортизирана опрема на која снимања се закажуваат од 5-12 месеци. Поради долгите листи на чекање се одложуваат и операциите и определувањето на дијагнозата на пациентите од кои зависи квалитетот и должината на животот. На прво место на топ-листата за најбарани ...
| | веќе видена

Неизвесно е дали на денешното судско рочиште пратеникот од СДСМ Владо Бучковски ќе дојде во полициско комбе со лисици на рацете или ќе дојде сам како што и најави. Тој, пак, вчера во Собранието излезе со докази, кои според него, потврдуваат дека тој бил пратен на меѓународна конференција во Израел како претставник на Собранието, а собраниските служби биле уредно известени. Во доказниот материјал, тврди Бучковски, се потврдува дека генералниот секретар на Собранието Жарко Денковски уредно го известил Министерството за надворешни работи за патувањето на тројцата пратеници во периодот од 3 до 8 јануари 2011 година. - Дозволете да ви презентирам доказ со кој се открива големото сценарио кое го прави некој во Собранието и кое е насочено лично кон мене, но и кон делот од вработените во Собранието во Македонија. Вчера бевте сведоци дека генералниот секретар Жарко Денковски вели дека мојот патен налог од 27 јануари му бил подметнат. Имам доказ дека истиот оној кој го потпишал мојот патен налог, а тоа е ...
сите 18 | | | веќе видена

Актерката Синтија Никсон, позната како Миранда од серијата „Сексот и градот“, и нејзината долгогодишна партнерка Кристин Маринони го добија синот Макс Елингтон Никсон-Маринони. Податоци за биолошкиот татко не се објавени. Синтија Никсон (44) веќе има две деца од бракот со професорот по англиски јазик Дени Мозес, ќерката Саманта и синот Чарлс. По разводот, актерката во 2003 година почна романса со Кристин (43) со која се свршија во 2009 година. Двете активно учествуваат во кампањата за легализација на геј-бракови. Никсон отворено говорела за својата лезбејска врска. Таа, како што рекла за едно интервју, е горда на себе што не се исплашила од емоциите кои ги почувствувала за жена. - Јас сум само жена вљубена во друга жена. Нема што тука да се сфати, љубовната магија се случува неочекувано и кога најмалку очекувате. Срцето само избира, а јас не сум човек кој го слуша разумот. Горда сум што не се плашев да си признаам дека сум лезбејка - објаснува Синтија. Таа вели дека нејзините деца се согласуваат со ...
| | веќе видена

Од следната година поскапувањето на нафтата на светскиот пазар никако нема да може да се контролира, благодарејќи на тоа што Саудиска Арабија за 40 отсто ги преценила своите нафтени резерви, во обид да привлече нови инвестиции, откриваат документите од Викиликс, пишува британскиот весник „Гардијан“. Најголемиот светски извозник на сурова нафта ќе нема доволно резерви за да спречи ескалирање на цената на суровината, а Вашингтон треба сериозно да го сфати ова предупредување испратено од висок претставник на саудиската влада, стоело во тајниот документ од американската амбасада во Ријад. Според документот, кој датира од периодот меѓу 2007 и 2009 година, Садад ал Хусеини, геолог и поранешен шеф на истражувачкиот тим при нафтениот монопол Арамко, изјавил дека најрано во 2012 година глобалното производство на нафта ќе го достигне својот максимум, а во таков случај Арамко нема да може да го сопре покачувањето на глобалната цена на нафтата.
сите 2 | | | веќе видена

Завчерашната четиричасовна средба на лидерите на парламентарните политички партии, плус спикерот Трајко Вељановски и претседателот Ѓорге Иванов, која заврши во доцните попладневни часови, не придонесе за релаксирање на политичката состојба во земјата, со оглед на тоа што владејачките партии, или молчат, или ги одбиваат барањата на опозицијата, оценувајќи ги како нелегитимни. Извршната власт не смее да се меша во работата на независното судство, но, за жал, премиерот Никола Груевски со политичка одлука го отпочна процесот на пресметка или откривање на криминалот, ако го има, во фирмите од Перо Наков и токму затоа тој е одговорен да се надмине целата ситуација. Ова е главната порака што од името на опозицијата ја артикулира првиот човек на СДСМ, Бранко Црвенковски, по завчерашната неколкучасовна лидерска средба на претседателите на седумнаесет парламентарни политички партии и собранискиот спикер Трајко Вељановски, во организација на шефот на државата Ѓорге Иванов. На собирот на политичката елита во ...
сите 5 | | | веќе видена

Судот вчера ги укина решенијата за блокирање на сметките на А1, на весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ и на другите фирми од Перо Наков, а Анета Кочишки и Невин Рауф ќе излезат од Шутка најдоцна за 48 часа. Совеста на судиите, притиснати од домашната и од меѓународната јавност, конечно проработе - сметките на А1 телевизија и другите фирми од аферата „Пајажина“ се деблокирани, а првите две притворенички ќе бидат пуштени од Шутка. Станува збор за поранешната директорка на А1, Анета Кочишки, како и Невин Рауф, управителка на фирмата „Акстра“. Истражниот судија Владимир Туфегџиќ донел ваква одлука, веројатно, поведен од здравствената состојба на притвореничките. Се очекува обвинителството да ја обжали оваа одлука, поради што двете притворенички зад решетки ќе поминат уште 48 часа. Кривичниот совет на основниот суд Скопје 1, по неколкудневно тактизирање, конечно ги прифати жалбите на одбраната во случајот „Пајажина“ и ги укина решенијата за блокирање на сметките на А1 телевизија, на весниците „Шпиц“, ...
сите 38 | | | веќе видена

Здружението на новинари забележува дека законот треба да се донесе во редовна постапка, што значи прво да се разгледа потребата, а потоа да се оди на усвојување. Новиот закон за медиуми, кој е во подготовка и со кој се зголемува контролата на власта врз своето работење и известување, ја крена „рачната“ во јавноста. Здружението на новинари забележува дека законот треба да се донесе во редовна постапка, што значи прво да се разгледа потребата, а потоа да се оди на усвојување. - На 24 јануари, делегација на ЗНМ се сретна со Димитар Буковалов, раководител на секторот за комуникации во Министерството за транспорт и врски, каде што разговаравме за новиот закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги. Тој ни претстави третина од текстот на законот и најави дека многу бргу ќе го имаат целиот закон. Во тој текст немаше ништо од она за што известуваше А1, освен делот за преведување на програмите - вели Насер Селамни, претседател на ЗНМ. Од Македонскиот институт за медиуми (МИМ) велат дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Инвеститорот, освен што ќе треба да гради во стилот академизам, ќе треба да решава нерешени имотни спорови, да го изгради Офицерскиот дом и да и подари цел кат на државата. Министерството за транспорт и врски, на јавно наддавање ќе продава градежно земјиште на плоштадот Македонија по почетна цена од 6.000 денари од квадратен метар, а намената ќе биде изградба на хотел. Станува збор за површина од 6.308 квадратни метри, во чиј состав влегуваат две урбанистички парцели, од кои едната е целосно во државна сопственост, а другата делумно. Според порталот билд.мк, потенцијалниот купувач ќе се здобие со правото да изгради нов хотел на 4.400 квадратни метри, на празниот простор веднаш до најавениот хотел од ланецот „Мериот“. Височината на објектот е ограничена на 29 метри до венец, а бруто развиената површина изнесува 39.600 квадратни метри. Хотелот мора да има најмалку четири ѕвездички и да биде управуван или под франшиза на синџир со минимум 250 хотели во светот. Фасадното обликување задолжително треба да ...
| | веќе видена

Новонастанатата политичка криза во државава ќе биде само алиби плус во рацете на власта да не го решава спорот за името, кој и онака нема намера да го реши, велат експерти според кои денешната средба во Њујорк за спорот за името ќе биде само формална. По пауза од една година, денеска во Њујорк на преговарачка маса повторно треба да седнат медијаторот Метју Нимиц со преговарачите од двете страни Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. Извесно е дека медијаторот нема да понуди нови сет-идеи, туку средбата е во насока да се опипа пулсот на двете страни да се види кои се позициите и дали има некакво поместување. Експертите што ги консултиравме се песимисти дека може да се очекува некаков напредок во преговорите поради дијаметрално спротивставените позиции и дека оваа средба нема да донесе ништо суштинско, освен што ќе има формален карактер од типот „средба поради средба“. Според нив, новонастанатата политичка криза во државава ќе биде само алиби плус во рацете на власта да не го решава спорот за името, кој и ...
сите 64 | | | веќе видена

Интерните клиники од април месец ќе се реновираат, што ќе биде сериозен удар за болните и целокупниот медицински персонал, неофицијално дознава „Шпиц“. Пациентите од осум клиники ќе бидат сместени во 15 соби во старата зграда на Гинеколошката клиника, додека лекарите од секоја клиника ќе имаат само еден заеднички кабинет, за разлика од сега кога се покомотни. Болните од нефрологија, пулмологија, ендокринологија, нервно, Клиника за уво, грло и нос ќе имаат по една соба за лекување, наместо досегашните 4-5 простории. Градежни малверзации, одложување операции, зголемување на листите на чекање, лекување по интервенции, пациенти натискани еден до друг. Ова ќе бидат само дел од главните проблеми со кои ќе се судрат и болните и медицинскиот персонал, коментираат дел од засегнатите страни. - Не е логично осум клиники и сите пациенти од тие клиники да бидат сместени во старата зграда на Гинекологија. Проблемите допрва доаѓаат. Дали некој се преиспитува како тие болни пациенти ќе лежат по толку многу во една ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонија денеска (17.30 часот) во арената „Филип Втори“ го пречекува Камерун во последната контрола пред мартовското гостување во квалификациите за ЕП 2012 во Даблин. Македонската фудбалска репрезентација денеска на националната арена „Филип Втори“ (17.30 часот) во пријателски меч ја пречекува селекцијата на Камерун. Фудбалските фанови со нетрпение го очекуваат атрактивниот дуел меѓу двете најголеми ѕвезди и капитени на двата тима, соиграчите од Интер, Горан Пандев и Самуел Ето. Истовремено овој дуел претставува последна контрола за избраниците на селекторот Мирсад Јонуз пред продолжување на квалификациите за ЕП 2012 во Полска и Украина следниот месец на гости во Даблин против Република Ирска. - И се спротивставуваме на репрезентација која беше учесник на последното Светско првенство. Се работи за селекција која е една од најдобрите во Африка. Во нивните редови речиси сите фудбалери играат во најсилните европски лиги. Кај нас состојбата е поинаква, бидејќи имаме квалитетни фудбалери, но тие немаат ...
сите 40 | | | веќе видена

Клубот кој доаѓа од град со 101.000 жители ја освои рекордната 13 титула во професионалниот американски фудбал. Грин Беј пекерс ја освои рекордната 13 титула во НФЛ-лигата со победата од 31-25 над Питсбург стилерс. Тие по четврти пат триумфираат во Суперболот, финалето на американскиот фудбал, кој е спортски настан број еден во САД и се одржува 45 години. Грин беј е единствен тим во најпознатите спортови во САД, чии сопственици се навивачите. Пекерси не се обичен клуб и според фактот што доаѓаат од град, кој има 101.000 жители. Тие во огромна конкуренција успеаја да стигнат до 13 титули, девет пред да почне Суперболот. Пехарот на победникот го носи името на легендарниот тренер на Грин Беј и двоен освојувач на Суперболот, Винс Ломбарди. Фановите на клубот трофејот го крстија „Тајтлтаун“, а до него последен пат стигнаа во 1997 година, предводени од одличниот квотербек Брет Фавр. Најдобар поединец беше победничкиот квотербек Арон Роџерс со 24 успешни од вкупно 39 додавања, по кои неговите соиграчи ...
сите 2 | | | веќе видена

Полскиот Ф1-возач ќе паузира најмалку една година поради скршеници на десната дланка, рака и нога. Возачот на тимот Лотус Рено, Полјакот Роберт Кубица, е соочен со пауза од Формула 1 од најмалку една година по сериозните повреди кои ги заработи при инцидентот на рели-трката во северозападна Италија во неделата. Дваесет и шестгодишниот Кубица ноќта ја мина во вештачка кома откако претходно му била извршена 7,5-часовна операција за санирање на повредите, особено оние на десната дланка, која била во тешка состојба. Првичните информации посочуваа можна ампутација на дланката, но подоцна тие стравувања беа отфрлени. - Делумно сум задоволен од операцијата за реконструкција на раката. Велам делумно, бидејќи ќе бидат потребни неколку денови пред да утврдиме со преостанатите колеги доктори дали раката ќе може да се врати во целосна функција. Опасност е во следните пет до седум дена да се појават васкуларни проблеми, кои ќе не принудат на нова операција. Моите првични прогнози се дека најмалку една година ќе ...
сите 8 | | | веќе видена

next