Охридскиот новинар Љупчо Танески, сопственик на интернет-порталот „Охрид 1“, поранешен „Мега стар“, завчера заврши во полициска станица поради објавените списоци со околу 200 партиски вработувања на охриѓани од страна на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Танески за А1 телевизија тврди дека на распитот во охридската полиција каде што неочекувано отишол по усна информација од страна на инспектор кој случајно го пресретнал на улица, од него барале да каже кој му ги дал фамозните списоци. - Главното прашање беше кој ми ги дал списоците со партиски вработувања од ВМРО-ДПМНЕ, затоа што полицијата почнала истрага по тоа прашање. Јас им одговорив дека списоците ги најдов во мојот двор, по што ги објавив, на кои имаше имиња, презимиња, податоци на луѓе по месни комитети од Охрид и места каде што тие проектирано треба да се вработат. Овие списоци се направени во 2007 година, а ако ги разгледаме до денеска тие се во целост реализирани - вели Љупчо, чија голгота почнала веднаш по објавувањето на списоците во ...
| | веќе видена

Педесетина активисти и борци за човекови права, вчера пред Основниот суд Скопје 1 протестираа, давајќи и поддршка на колумнистката Ирена Цветковиќ, обвинета за навреда и клевета, затоа што ги критикувала учебниците во кои стои дека хомосексуалците се невротични, психотични и психички нездрави луѓе. Со транспаренти: „Кој е овде ненормален“, „Молчењето не е злато“, „Агора не е еднакво на судница“, „Критикувам значи обвинет сум“, „Мислам значи постојам“, „Незнаењето не е оправдание“, и со бели маици на кои беше означено „не“ за хомофобијата во образованието, педесетина активисти и борци за човекови права, вчера пред Основниот суд Скопје 1 протестираа, давајќи и поддршка на колумнистката Ирена Цветковиќ, обвинета за навреда и клевета. Според нивните тврдења, откако Ирена во јавноста излегла со изјави дека информациите во учебникот „Педагогија“ за трета година средно образование имаат хомофобични и дискриминаторски дефиниции, авторките поднеле тужба против неа за навреда и клевета. Претседателот на ...
| | веќе видена

Персоналот добил плати пониски меѓу 2.000 и 4.000 денари, а на некои трансакциски сметки легнувале и само 350 денари. Огромно незадоволство врие во новата Градска болница „8 Септември“, некогашна Воена болница, и лесно може да се случи бунт. Вработените се крајно револтирани што платите за декември им се намалени за износи меѓу 2.000 и 4.000 денари, а никој претходно не им го навестил тоа. Да биде иронијата поголема, во средата и четвртокот на некои од трансакциските сметки биле пуштани само по 350 денари, за во наредните неколку денови да им бидат исплатени уште по 2.000 и 3.000 денари. Додека дел од вработените се уште чекаат да им биде префрлен остатокот од парите. Директорот, пак, вели дека префрлените пари се за порамнување на минатата година. Дел од лекарската фела, медицинските сестри, техничарите, хигиеничарите велат дека се преоптоварени со работа, и затоа страотен удар за нив е намалувањето на платите. Коментираат дека сега не знаат дали попрво да купуваат јадење за дома или да плаќаат ...
| | веќе видена

Австралиската ѕвезда стави крај на шпекулациите и најави камбек во базените во обид да обезбеди место во националниот тим за ЛОИ во Лондон 2012 година. Поранешниот олимписки и светски шампион Јан Торп соопшти дека му се враќа на компетитивното пливање, додавајќи дека негова главна цел е да обезбеди место во австралиската репрезентација за настап на Олимписките игри во Лондон следната година. Дваесет и осумгодишниот Торп, познат и по славниот прекар Торпедо, престана да се натпреварува во 2006 година по блескавата кариера во која освои девет олимписки медали (пет златни, три сребрени и еден бронзен) на Игрите во Сиднеј и Атина во 2000 и во 2004 година, како и 11 светски шампионски титули. - Никогаш не помислував дека повторно компетитивно ќе пливам, но мило ми е што им се враќам на базените. Поминав четири години надвор од акција, имам многу за да надоместам - изјави Торп, кој потврди дека се регистрирал за строгиот антидопинг- режим, чекор кој според правилата се прави девет месеци пред почнување на ...
сите 7 | | | веќе видена

Ѕвездата на телевизиската серија „Gossip Girl“, Блејк Лајвли, се најде на врвот на листата на топ 5 најпосакувани жени во светот, според читателите на „Аск мен“. Дваесет и тригодишната актерка, која во септември минатата година ја раскина својата тригодишна романса со колегата Пен Баџли, ги победи Кети Пери, Скарлет Јохансон и Шерил Кол во онлајн-анкетата во која учествуваа пет милиони мажи. Според истражувањето, ѕвездата на „Црниот лебед“, Мила Кунис, која неодамна ја раскина осумгодишната врска со Меколи Калкин, се најде на второто место, а веднаш зад неа се најде актерката Софија Вергара од серијата „Модерно семејство“. Во меѓувреме, супермоделите Селита Ебанкс и ангелот на „Викторијас сикрет“ Миранда Кер, која минатиот месец со сопругот Орландо Блум добија синот, ја заокружија листата. Сепак, оние кои ја избраа Блејк на врвот на листата, веројатно, никогаш нема да ја видат како се забавува и беснее по ноќните клубови, како што тоа го прави нејзиниот лик од популарната серија. - Повеќе сум ...
| | веќе видена

Хронично неспособен за политички дијалог, решен да ја задржи власта по секоја цена, се поосамен, Груевски би можел да одлучи кризата да ја реши со блиц-криг избори, без да се дефинираат правилата на игра. Во таков случај, страхуваат дипломатите, бунтот во Македонија ќе биде неизбежен. Едно од решенијата за надминување на политичката криза за кои размислувал премиерот Никола Груевски е блиц-криг избори уште во мај или јуни, дознава „Шпиц“ од дипломатски извори. Премиерот веќе бил предупреден дека тоа не е најдобриот начин да се надмине кризата, бидејќи таквиот потег сигурно ќе предизвика револт, демонстрации, па дури и „портокалова револуција“. Тоа ќе биде единствениот начин опозицијата да возврати на предизборните злоупотреби на медиумите, судството, невладиниот сектор, полицијата, јавната администрација и на сите други механизми на власта. А ако тоа се случи, бурните настани од Албанија би можеле да се пренесат и во Македонија. Нашиот извор тврди дека САД и ЕУ изразуваат сериозна загриженост поради ...
сите 2 | | | веќе видена

Затворениците во истражниот затвор „Скопје“ во Шутка, во кој се во притвор и управителите на фирмите од Перо Наков бб, вчера протестираа и одбија да ги примат на посета роднините, а „Шпиц“ дознава дека сите притвореници најавиле дека нема да го примат ручекот. Најавата стигнала и до затворските власти, кои истакнаа дека чекаат да видат како ќе се развива целата ситуација. - Бев известена дека затвореници од притворското одделение ќе штрајкуваат, но не знам дали тоа се случува, бидејќи досега никој не ми доставил писмена изјава дека одбил да го прими ручекот, за јас потоа да го известам судот - изјави директорката на затворот „Скопје“, Сузана Гавричовиќ, нагласувајќи дека од канцеларија не може да увиди дали затворениците штрајкуваат со глад или не. Таа не беше информирана и дали сите притвореници ќе го „прескокнат“ ручекот, или пак само притворениците од „Пајажина“ ќе протестираат за нехуманите услови во затворот. Притворените од случајот „Пајажина“ во неколку наврати се жалеа дека греењето во затворот ...
| | веќе видена

Новинарот ја прифати играта на танчарката - и го одврза горниот дел од провокативната долна облека и и вметна банкнота во евра во нејзиното бујно деколте. Само неколку часа по интервјуто на премиерот Никола Груевски во вестите на телевизија А1, кои се емитуваат секој ден под отворено небо пред владата, во популарната емисија „Кој те шиша“ на Жаре Берберот, контроверзната танчарка позната под прекарот Волчица имаше провокативна средба со новинарот Драган Павловиќ-Латас. Во средина на шоуто на телевизија Сител, разголената танчарка изведе специјална точка и додека се качуваше на поставената шипка во студиото и изведуваше еротски егзибиции, Латас со голем интерес, блажена насмевка на лицето и со дискретни аплаузи го следеше провокативниот танц на Волчица. Во еден момент раскошната танчарка се оддели од шипката и на коленици доползи до видно изненадениот Латас и почна да му ги откопчува копчињата на кошулата. Изненаден, по некое време тој ја прифати нејзината игра, и го одврза горниот дел од ...
| | веќе видена

Требаше да минат две години, на серија митинзи јавно да повикува да не и се верува на А1, требаше да се изврши упад во телевизијата, требаше да се уапси Велија Рамковски сосе пола фамилија, требаше да се замрзне сметката и да се принудат новинарите да емитуваат од улица, за да се создадат услови нашиот сочувствителен премиер Никола Груевски, преку својот шеф на кабинет Мартин Протугер, да побара да настапи на А1. И настапи Никола. Што кажа? Кажа дека тој нема ништо со одлуките на правосудните органи. Дека ништо не знае. Дека за ништо не е одговорен. Дека за се е виновен тој што лежи во притвор. Дека новинарите треба него да го осудуваат, а не владата. Дека многу му е гајле што се притворени бремени жени и болни лица, ама ете, не може против судот. И секако, кажа дека сака А1 да продолжи да работи. Не стаса да каже како да продолжи. А знаеме, кажа Латас - со други газди. Ах, да, да не бидам неправеден спрема нашиот демохристијански и хуман премиер - човекот кажа дека сочувствува со новинарите на А1 ...
| | веќе видена

Познатата манекенка Наоми Кембел се соблече за насловната страница на британското издание на списанието „Џи кју“. Наоми, која во последно време е попозната по скандалите отколку по атрактивните фотографии, во специјалното издание за сезоната пролет- лето 2011 година позираше намачкана со масло и облечена само во бела, едноставна маица.
| | веќе видена

Спикерот Трајко Вељановски за денеска закажа собраниска дебата за настаните на улица Перо Наков, која, пред се, ќе се однесува на А1 телевизија. Но, оваа седница ќе мине без опозициските пратеници, со исклучок на ЛДП. Останува да се види настапот на ДУИ. Настаните поврзани со А1 телевизија и случувањата на улицата Перо Наков бб ќе бидат главна точка на расправа на денешната итна собраниска седница, најави вчера собранискиот спикер Трајко Вељановски, во прилог на неговото ветување дека е подготвен да одговори на сите прашања на опозицијата, пред се, за демократијата во сферата на медиумите. Имено, првата приватна телевизија, заедно со дневните весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“, веќе неколку дена функционираат во отежнати услови, поради блокирани сметки од страна на судот, што во најголем дел од домашната јавност и меѓународната заедница се протолкува како обид на власта да ги замолкне овие критички настроени медиуми. - Очекувам да демонстрираме државничко чувство и подготвеност за продуктивна ...
сите 52 | | | веќе видена

Родители со деца чекаат со часови во ходниците на скопската поликлиника „Јане Сандански“, каде што парното едвај грее, а во меѓувреме преку врски влегуваат разни фаци и вршат работа за 15 минути, објаснува 30-годишниот скопјанец Веле Велјановски. Три бебиња се разболеле во минатата недела додека чекале да ја примаат редовната вакцина во скопската поликлиника „Јане Сандански“. Бебињата уште од мали нозе на свој грб го почувствуваа хаосот во јавното здравство. По неколку часа чекање во ладни ходници, во катастрофални услови и влегување преку ред, нивните родители се револтирани и разочарани затоа што здрави деца носат на вакцина, а дома ги враќаат болни. - Половина ден го поминавме во поликлиниката за мојата ќерка да ја прими редовната вакцина. Родители со деца чекаат со часови во ходници каде што парното едвај грее, а во меѓувреме преку врски влегуваат разни фаци и вршат работа за 15 минути. Зарем нашите деца не се деца, па мора да се разболат додека чекаат. Првин сите чекаме кај лекар за да провери ...
| | веќе видена

Пратеници на ДУИ и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, вчера остро побараа изградбата на музејот со лик на црква веднаш да запре. Паско Кузман им одговори - а кога на диво градевте џамија во Чаир?! Ако државата реши на Кале да се гради атомска централа, тогаш тоа ќе градиме, изјави вчера Паско Кузман, директор на Управата за заштита на културното наследство. Тој не го прифати вчерашниот апел од голема група пратеници, на чело со Ермира Мехмети од ДУИ и градоначалникот на Чаир Изет Меџити, да запре градбата на објектот на скопско Кале, кој се реставрира и се планира да биде музеј. Мистериозната природа на зданието, за кое не се знае дали ќе остане музеј или ќе прерасне во црква, предизвикува контроверзии во јавноста. Пратениците на ДУИ и градоначалникот Меџити не сакаат да соучествуваат во активности кои предизвикуваат огорченост и вознемиреност кај албанското население. - Ние ја почитуваме потребата од ископување и истражување, за потврда на историски вредности. Но, онаму каде што се ископува, ...
сите 20 | | | веќе видена

Засега останува енигма дали на петочната средба меѓу американскиот амбасадор во Македонија, Филип Рикер, и премиерот Никола Груевски присуствувал и првиот човек на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков. Енигмата, ниту ја потврди, ниту ја демантира министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, која топката ја префрли на владата. - По однос на состаноците што се одржуваат во владата, односно што ги одржува премиерот, јас мислам дека најдобро е прашањата да ги поставите до владата, јас немам информации кој присуствува на тие средби, па затоа не би сакала да шпекулирам, мислам дека е најупатено да се јавите во влада - изјави Јанкулоска. Во владата вчера немаше кој да даде одговор дали Мијалков бил во петокот на средбата. Владиниот портпарол Мартин Мартиновски, во духот на работењето на власта, 24/7, цел ден не се јавуваше на мобилниот телефон, а неговиот заменик Александар Ѓоргиев не упати одговорот да го бараме единствено од Мартиновски. Сепак, владата со соопштение поврзано ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот на Судскиот совет признава слабости во редовите на судиите, но вели дека изјавите на меѓународните претставници за судството воопшто не го загрижуваат. Претседателот на Судскиот совет, Васил Грчев, не е ни малку загрижен од константните критики за независноста на македонското судство. Вели дека не знае кој го брифирал американскиот амбасадор во земјава Филип Рикер, кој пред неколку дена изјави дека состојбата со независноста на македонското судство е загрижувачка. - Јас не знам кој ги брифира меѓународните претставници за да излегуваат со вакви оценки. Кога веќе зборуваме, зарем не мислите дека и тоа е своевидно влијание врз судството? Мене воопшто не ме засегаат оценките на извршната власт за судството, оценките на законодавната власт за судството, а да не се навреди некој, не ме интересираат ни изјавите на меѓународните претставници. Стојам на ставот дека македонското судство е подобро од судствата на многу земји членки на Европската унија - рече Грчев по седницата за избор на судии ...
сите 43 | | | веќе видена

Апелацискиот суд во Скопје вчера доби нов претседател, а тоа е досегашниот вршител на должност прв човек на судот, судијката Љупка Арсениевска. Таа е избрана како единствен кандидат со 14 гласови „за“ и ниту еден против, а сите останатите кандидати чии имиња беа во игра, не беа предложени и не беа гласани од судскиот совет. Апелацискиот суд остана без претседател, откако судијата Јордан Митриновски поднесе оставка по случајот со одобрувањето домашен притвор на кумановскиот бос Бајруш Сејдиу. Најголемо изненадување вчера претставуваше повлечената кандидатура на актуелната претседателка на Основниот суд-Скопје 1, Лидија Неделкова, која вчера пред почетокот на седницата, од засега неразјаснети причини, ја повлекла својата кандидатура за прв човек на Апелација. Таа за „Шпиц“ го потврди тоа, но не сакаше да ги каже причините поради кои во последен момент се откажа од трката, во која многумина и даваа големи шанси за успех. - Така сум проценила, така мислам, од лични причини се повлеков од кандидатурата - ...
сите 43 | | | веќе видена

Координаторката на советничката група на СДСМ, Софија Куновска, вчера направила инцидент на седницата на градското собрание кога внела судски доставувачи за да им достават судски покани на претседателката на советот, Ирена Мишева, и членот Александар Бичиклиски од ВМРО-ДПМНЕ. Куновска ги тужела Мишева и Бичиклиски, но тие не се појавиле на две рочиштата поради тоа што немале уредно доставени покани. Куновска наводно ги известила судските служби дека двајцата тужени ќе бидат присутни на вчерашната седница за да ги најдат и да им достават покани. Обезбедувањето на Градот не им дозволило на судските доставувачи да влезат на седницата, поради што Куновска се обидела да ги внесе преку друг влез. Притоа, обидувајќи се да отвори врата, наводно ја скршила. Сепак, судските доставувачи влегле на седницата, каде што наводно Куновска ја повлекла за рака Мишева за да ја сопре и да ја прими поканата. Тогаш меѓу нив настанала жестока расправија во која Мишева рекла дека судот треба да ја најде на домашна адреса. ...
сите 13 | | | веќе видена

По острите реакции на опозицијата, на домашната и на меѓународната јавност, кои бараат да се овозможи непречено работење на нашата најгледана телевизија, на дело е штапска операција од разузнавачки карактер, чија цел е да се внесе раздор меѓу новинарите и сопственикот Рамковски и да се докаже дека телевизијата нема внатрешни капацитети да опстане. Власта води опасна разузнавачка операција за поткопување на внатрешните капацитети на телевизија А1, за да докаже дека таа нема сила да ја преживее до сега најголемата криза во својата безмалку дведецениска историја, дознава „Шпиц“ од добро известени извори. Главната цел на оваа операција е да се внесе раздор меѓу новинарите и сопственикот Велија Рамковски, за да се олесни и легитимира клучниот потег на операцијата - преземање на најмоќната телевизија од страна на неповикани „спасители“, чија задача би била да ја сменат уредувачката политика и да извршат кадровска чистка во редакцијата. Планот можеше да се „прочита“ уште во почетокот на викендот што измина, ...
| | веќе видена

Секој оној што мисли дека судската одлука за замрзнувањето на сметките на А1 и фирмата која ги издава весниците на адресата Перо Наков 60 е со цел да се заштитат интересите на државата, е, едноставно, премногу наивен. Целта на оваа привремена мерка е А1 што е можно побрзо, ако може уште додека го читате овој напис, да ја снема од етерот и - ништо друго. За да се докаже аргументот, кој гласи дека блокирањето на сметката на ТВ А1 за сума до 4,5 милиони евра нема никаква врска со желбата да се обезбеди државата да ги поврати средствата за наводно неплатен данок, како што стои во обвинението (чија вистинитост е голем знак прашање, но тоа е друга приказна), треба да се навлезе во деталите. Во нив, како и секогаш, лежи ѓаволот и тие јасно го покажуваат кредибилитетот на ставот кој гласи - судот во спрега со власта сака да ја замолчи А1, како најгледана телевизија, која е трн во нивното око, и тоа колку што може побрзо. Начинот на размислување на власта и на судот е многу едноставен. Дај да ги затвориме ...
| | веќе видена

Кампањата која почна да се врти низ малите екрани за да ги убеди граѓаните зошто се потребни измени во законот за високо образование, експертите ја сметаат за обид на владата да ја убеди јавноста, која нема никаква компетентност за материјата во високото образование. Веднаш по протестот на професорите на платото на скопскиот Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, речиси на сите телевизиски канали и медиуми се емитуваше владината реклама која имаше за цел да ги информира граѓаните од колкава важност е да се донесат измените во предлог-законот за високо образование. Експертите овој потег на владата го сметаат за популистичка кампања, која е пуштена да се емитува во клучен момент, кога работите излегоа надвор од институционален дијалог, за да се добие поддршка од граѓаните, кои не се компетентни за генералната политика за високообразовните институции. Универзитетската професорка Билјана Ванковска вели дека симптоматично е што владата излегува со рекламен спот за законски измени, кои не само што предизвикаа ...
сите 2 | | | веќе видена

next