Премиерот, според нашите извори, рекол дека А1 телевизија била во центарот на криминални активности и тврдел дека тоа ќе се докажело во текот на судската постапка, зашто според него прашање е дали тој медиум воопшто можел да се смета за независен. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, вчера на лидерската средба, како нелегитимно го оценил барањето на опозицијата за овозможување непречено работење на А1 телевизија и весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. Груевски, според нашите извори, рекол дека А1 телевизија била во центарот на криминални активности и тврдел дека тоа ќе се докажело во текот на судската постапка, зашто според него прашање е дали тој медиум воопшто можел да се смета за независен. Брифери од владејачката коалиција за „Шпиц“, пак, тврдат дека пописот на населението најверојатно ќе се одложи до лето, а за предвремени избори во април се сложни и премиерот Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети. Како што велат нашите извори, власта со тоа сака да и покаже на опозицијата дека се ...
сите 27 | | | веќе видена

Македонија е земја во која се владее со страв, со закани и со притисоци. Земја во која луѓето се плашат да зборуваат дури и на телефон, а не пак на анкетар да му кажат која е нивната изборна волја. Анкетите во едно вакво општество се толку веродостојни колку што е независно судството и колку што е Груевски е демократ. Тој само нека продолжи да им верува на анкетите, а СДСМ ќе му верува на народот. Од тие причини бараме да одиме на предвремени парламентарни избори. Ова завчера во гостување на А1 телевизија во импровизираното студио пред влада го порача претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски. Истакнувајќи дека Македонија во моментов се наоѓа во многу тешка и сеопфатна криза, економска, социјална, политичка криза, криза на перспективата, Црвенковски порача дека единствен демократски начин да се надмине кризата се предвремени избори, но претходно да се обезбедат фер услови за нивно одржување. - Но изборите мора да бидат фер и демократски за новата власт да започне со целосен легитимитет. Токму затоа ...
| | веќе видена

Лекот „гливек“, со кој во 21 век во светот се лекува хронична миелоична леукемија, во Македонија не е на позитивната листа, што ги доведува до питачки стап пациентите кои решиле да се борат со оваа болест. До гуша сум во долгови, ја продадов куќата за да можам да го набавам лекот кој живот ми значи. Вака својата трагична приказна ја раскажува 60-годишната Ленче Ливнич, која веќе две години боледува од хронична миелоична леукемија и едвај сврзува крај со крај за да ја набави неопходната терапија. Лекот „гливек“, кој им е неопходен на болните од леукемија, во македонските аптеки не се наоѓа на позитивната листа и пациентите кои имаат проблеми со оваа болест мора да платат 2.600 евра месечно за да преживеат. Според нив, надлежните институции само им ветуваат, а ништо не исполнуваат. - Јас сама на свој трошок го купувам лекот, но тоа финансиски не се издржува. Го набавувам секој месец од Германија, па морав да ја продадам куќата за да имам пари да го купам. Веќе две години како ми е установена оваа ...
| | веќе видена

Во Кривичниот совет се водела тешка битка за тоа дали ќе се дозволи евентуалниот долг да се обезбеди на друг начин, како што советуваат експертите, или ќе продолжи блокадата на сметките, а со тоа и агонијата на нашата најгледана телевизија и на најтиражните весници. Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, зад затворени врати, вчера, до доцна попладне, се уште расправаше дали ќе ги одблокира сметките на А1 телевизија и на дневните весници „Време“, „Шпиц“ и „Коха е ре“. Иако претседателката на Судот, Лидија Неделкова, минатата недела ветуваше дека одлуката ќе се знае до петокот, до затворањето на овој број на весникот од таму стасаа само нејасни позитивни сигнали. За жал, тие не го разбија скептицизмот, по изјавата на премиерот Никола Груевски дека телевизијата треба да си побара кредит за да се одблокира. Од судски извори се прошири шпекулацијата дека вчера попладне била донесена некаква одлука, но потоа се јавил „некој од горе“ и работата пак се заглавила. Кривичниот совет на чело со судијата ...
сите 68 | | | веќе видена

Хрватската контроверзна пејачка Северина Вучковиќ, на задоволство на своите фанови ќе биде водителка на популарното шоу „Големиот брат“, пренесуваат српските медиуми. Претстојната сезона на шоуто кое ќе почне во март и ќе се прикажува и во Хрватска, на телевизијата „Ер-те-ел“, а задачата на Северина ќе биде да известува за сите случувања во куќата, која годинава ќе биде сместена во Белград. - Договорот со Северина е пред крај и тоа најверојатно е завршена работа. Нејзе и се допадна идејата, пред се, поради тоа што се работи за интересен проект во кој таа ќе има интересна улога - открива близок извор на продукцијата „Емоушн“ за српски „Блиц“. Шоуто „Големиот брат“ се очекува да постави рекорд во гледаност низ Хрватска. Наспроти пишувања на „Блиц“, менаџерот на Северина, Томислав Петровиќ ги демантира овие информации и вели дека ништо од тоа не е вистина. Портпаролката на продукцијата „Емоушн“, за која се пишуваше дека веќе соработувала со Северина за време на реалното музичко шоу „Операција триумф“, ...
сите 2 | | | веќе видена

СДСМ има информација дека постои сценарио за спектакуларно приведување на поранешниот премиер Владо Бучковски веднаш по враќањето од службеното патување во Израел, изјави вчера секретарот на партијата Андреј Петров. - Тоа е уште еден показател за срамниот притисок на ВМРО-ДПМНЕ врз судството за што најдобар доказ е појавувањето на Бичиклиски во улога на портпарол на судот. Дали е тоа тој Бичиклиски кој со години не се одзива на покани од судот? Со ВМРО-ДПМНЕ наместо независно судство постои само одмаздничкиот суд на нивната партија - рече Петров. Претходно тој го обвини премиерот Никола Груевски дека е виновник за политичката криза во земјата и како што тврди Петров „кризата се користи за партизација на администрацијата и судството“.
сите 62 | | | веќе видена

Ден пред вчерашното заседавање на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, кое, пак, му претходи на денешниот собир на сите лидери на парламентарни партии кај претседателот Ѓорге Иванов, Централниот одбор на опозицискиот СДСМ си го кажа своето - власта да обезбеди непречено и редовно функционирање на медиумите од Перо Наков доколку сака надминување на политичката криза. Сите медиуми во Македонија, а со оглед на актуелната ситуација, А1 телевизија и весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ да функционираат непречено и редовно. Во насока на исполнување на овој основен предуслов за воспоставување на парламентарен дијалог, премиерот Никола Груевски да не се затскрива зад таканареченото независното судство. Ова е пораката на опозицискиот СДСМ, врз основа на заклучокот на завчерашната седница на Централниот одбор на оваа партија дека за надминување на политичката криза во земјава нужни се „предвремени, слободни, фер и демократски избори“. Лидерот на опозицијата, Бранко Црвенковски, условите ќе ги испорача на ...
сите 56 | | | веќе видена

Интервју Бранко Брезовец, режисер По речиси четири години од последното гостување на хрватскиот режисер Бранко Брезовец, новата премиера „Антица“ на македонскиот писател Ристо Крле, по врвните критики, неодамна се најде и пред странски селектори, кои во ова остварување видоа голем потенцијал за европски успех. За Гордана Внук, една од селекторите, претставата на Брезовец претставува балканска приказна за малите народи која никогаш нема да престане, па како таква во неа преовладува емоционалноста и вечната борба за идентитет. По повеќе од дваесет години на македонската сцена, Брезовец коментира за своите искуства, за театарот во Македонија и за она што се нарекува балканска театарска реалност. Последната претстава, според критичарите и реакциите на публиката, освен многуте пофалби, е определена и како еден храбар проект кој ги обработува вечните теми за тешката историја на македонскиот народ, вметнувајќи моментално актуелни елементи. Може ли тие да се протолкуваат како провокација? - Би било ...
| | веќе видена

Ќерки и синови на актуелни политичари од владејачката гарнитура, на актуелни директори на клиники, на лекари кои доаѓаат од редовите на власта ќе бидат новите здравствени работници кои ќе се посветат на „здравјето“ на пациентите. Болните ќе бидат под нож на партиските војници-лекари. Втора тура партиски вработувања ќе добие јавното здравство, неофицијално дознава „Шпиц“, откако пред десет дена во владата беше промовирана првата рунда на нови 280 вработувања, од кои 200 лекари, 60 медицински сестри и 20 рендген-техничари. Пациентите повторно на удар на млади, неискусни и партиски обоени лекари, работа која може да биде кобна за здравјето на болните, коментираат дел од искусните лекари. Ќерки и синови на актуелни политичари од владејачката гарнитура, на актуелни директори на клиники, на лекари кои доаѓаат од редовите на власта, ќе бидат новите здравствени работници кои ќе се посветат на „здравјето“ на пациентите. - Повеќе од јасно е дека новите вработувања во здравствениот сектор ќе бидат по ...
| | веќе видена

Ситуацијата во Македонија го вклучи алармот во Вашингтон. Најновиот развој на настаните во Македонија поврзани со слободата на медиумите, независноста на судството и политичкиот дијалог за американската администрација, се доволен доказ дека треба да се преиспита дали политичкиот курс на Македонија се и понатаму евроатлантските интеграции. Администрацијата на САД набрзо ќе го повика македонскиот премиер Никола Груевски во Вашингтон, за да одговара во врска со недостигот од политичкиот дијалог, притисокот врз независните медиуми, впечатокот за селективни инспекции и кривични гонења, состојбата во судството, како и за целиот пат напред на Македонија кон евроатлантската интеграција, објави А1 телевизија, чии неофицијални дипломатски извори брифираат дека постои голема веројатност премиерот да се сретне со државната секретарка Хилари Клинтон или потпретседателот Џон Бајден кон средината на месецов. Телевизијата „Алфа“, пак, објави прецизен датум за средбата - 16 февруари. - Ситуацијата во Македонија го ...
сите 25 | | | веќе видена

Ставот на Велика Британија е дека сега кога Македонија прифаќа компромисно име што би било предложено од посредникот на ОН, Метју Нимиц, максимален притисок мора да биде извршен врз грчката страна, стои во доверливата преписка од американската амбасада во Лондон до централата во Вашингтон, што ја објави „Викиликс“. Владата на чело со ВМРО-ДПМНЕ прифатила предлог на медијаторот во грчко- македонскиот спор за името, Метју Нимиц, за компромисно име на државата во 2008 година, непосредно пред самитот на НАТО во Букурешт, кога земјава не ја доби очекуваната покана за членство во Алијансата поради ветото од Грција, стои во една од двете телеграми испратени од американската амбасада во Лондон до централата во Вашингтон, која викендов ги обелодени „Викиликс“. Од македонската влада експресно реагираа дека Македонија во 2008 година прифатила компромисниот предлог да се стави на референдумско изјаснување. Во документот насловен како „НАТО, Македонија, покана - неуспешни британски напори да се убеди Атина“, со ...
| | веќе видена

Таткото на приведениот Таири и другите сведоци се шокирани од приведувањето, бидејќи велат дека воопшто не се работело за навреда на премиерот. Македонец со белгиско државјанство е приведен од полицијата, бидејќи наводно го пцуел премиерот Никола Груевски додека завчера држел говор во населбата Илинден, јави А1 телевизија. Четириесет и тригодишниот Агим Таири, кој во Македонија дошол на одмор и посета на семејството и неговиот другар и комшија Раде Спасовски, велат дека се шегувале на своја сметка додека премиерот бил оддалечен од нив, но на крајот биле непријатно изненадени. - Се видовме... кај си... тој на мене на албански ми кажа да ти е... мајката и јас на него на македонски. Пред нас стоеја двајца или тројца луѓе, а ние си се пцуевме меѓу себе другарски. Премиерот зборуваше и го гледавме. Замина премиерот 5-6 километри и тој го фати другаров за раменици исто како криминалец, како убиец - зошто го пцуеш премиерот? Другаров му кажа дека не го пцуел него, дека со другар ми се пцујам - објаснува ...
| | веќе видена

По трите сина, Дејвид и Викторија се пресреќни што ќе добијат девојче. Славната двојка Викторија и Дејвид Бекам се пресреќни од вестите дека ќе добијат девојче. Поранешната членка на поп-бендот „Спајс грлс“ и фудбалската мегаѕвезда се во очекување на четвртото дете, а двајцата не можеле да ја скријат возбудата и задоволството откако докторите им соопштиле дека снимките навестуваат оти приновата ќе биде девојче. Особено Викторија била пресреќна од вестите за полот на бебето, која заплакала од радост. - Дејвид и Викторија се пресреќни. Ова е многу веројатно дека ќе биде нивното последно дете, а вестите дека по три сина конечно добиваат девојче претставуваат огромна радост за целиот клан на Бекамови. Викторија вели дека четири деца е перфектен број. Знаете, Викторија има 36 години, а Дејвид размислува за животот по завршувањето на активната фудбалска кариера. За нив, со сестричка за трите сина кои патем растат брзо, ова ќе биде перфектно и среќно семејство. Сите нивни соништа се остваруваат. Мислам ...
сите 2 | | | веќе видена

Околу 1.000 жени од невладини организации, политичарки и уметници, вчера на протести пред Кривичниот суд го искажаа својот револт поради немилиот настан, каде што 40-годишна жена осомничена во случајот „Пајажина“ го загуби своето неродено дете по обилно крвавење во истражниот затвор Шутка. „Пуштете ги дома“, „Дајте си оставка“, „Е, ова е насилно прекинување бременост“, „Едукација на судии - престој во Шутка“, „Стоп за тортура на бремени жени“, „Скријте си ги децата, Ирод е во градот“, „Кој ќе одговара“?, со вакви пораки, транспаренти, викања и свирежи, околу 1.000 жени од невладини организации, политичарки и уметници, вчера на протести пред Кривичниот суд го искажаа својот револт поради немилиот настан, каде што 40-годишна жена осомничена во случајот „Пајажина“ го загуби своето неродено дете по обилно крвавење во истражниот затвор Шутка. По предвреме прекинатата бременост и задоцнетите реакции на надлежните институции, ниту судиите задолжени за случајот, ниту лекарите кои сметаат дека ова е фетус, а ...
сите 3 | | | веќе видена

Сите притвореници од случајот „Пајажина“ остануваат во притвор, а за здравјето на болните засега никој не се грижи. Одлуката за сметките се очекува в понеделник. Апелациониот суд пресече, а Кривичниот потврди - сите притворени во случајот „Пајажина“ остануваат зад решетки. Жалбата што адвокатскиот тим ја поднесе поради правните недоследности е отфрлена, но останува прашањето кои се забелешките и причините за таквата одлука. Како што дознава „Шпиц“, одлуката за отфрлање на жалбите Апелациониот суд ја доставил до судската писарница вчера околу 15 часот. Тоа е стара финта да се добие време, бидејќи писарницата работи до 14.30 часот, па адвокатите викендов нема да дознаат зошто им е одбиена жалбата. Неофицијално се дознава дека судската одлука по жалбата за блокираните сметки на 11 фирми на Перо Наков ќе се соопшти најрано в понеделник, иако претседателката на Основниот суд Скопје 1, Лидија Неделкова, во средата нагласи дека конечната одлука ќе биде позната до петок. А1 телевизија информира дека судиската ...
сите 39 | | | веќе видена

Синдикатот се уште чека повратен одговор на барањето за ранг-листата на пријавените и како е избрана Ѓорѓиевска за советник во амбасадата во Берлин без ден дипломатско искуство. Во меѓувреме, веќе имало приговори за изборот од страна на друг кандидат, вработен во МНР, кој се пријавил на конкурсот. Сузана Ѓорѓиевска, која работела на полето со финансии и нема ден работно искуство во дипломатијата, наскоро заминува на високата позиција советник на амбасадорот во Берлин. Од Министерството за надворешни работи вчера потврдија дека Ѓорѓиевска е избрана на внатрешниот конкурс на МНР и дека на оваа позиција доаѓа од работното место во одделението за внатрешна ревизија во министерството, без коментар за тоа дали ги задоволува критериумите да биде поставена на оваа позиција. - Се е спроведено во согласност со Законот на МНР – беше одговорот од портпаролот Борче Стамов. Но, синдикатот во МНР не се сложува со официјалната констатација на министерството. Оттаму велат дека во случајот на Ѓорѓиевска е ...
| | веќе видена

Челзи Клинтон, ќерката на поранешниот американски претседател Бил Клинтон и на актуелниот државен секретар на САД, Хилари Клинтон, се разведува по само шест месеци брак со банкарот Марк Мезвински, објавува „Нешнел Енкваер“, пренесува Нетпрес. Според медиумот, Челзи и Марк во изминатиот период имале жестоки расправии поради желбата на единицата на Бил Клинтон да го прошири семејството. Наводно, Челзи била таа која очајно сакала да роди дете, идеја што на нејзиниот сопруг не му се допаѓала, бидејќи во иднина тој како татко ќе морал слободното време да го минува со семејството. Желбата на Челзи да роди бебе се поклопувала со таа на татко и Бил, кој веднаш по венчавката изјавил дека едвај чека да стане дедо. Во меѓувреме, сопругот на Челзи дал отказ на работното место инвестициски банкар и најавил дека во следните три месеци ќе размисли за барањата на неговата сопруга, како би можел да го спаси бракот. Челзи и Марк се венчаа пред шест месеци, а нивната раскошна свадба чинела пет милиони долари. Тамошните ...
| | веќе видена

Само по неколку недели од раѓањето на детето со актерката Пенелопе Круз, шпанскиот актер Хавиер Бардем во медиумите е поврзан со уште една негова колешка. Во прашање е Џулија Робертс со која неодамна го снимаше филмот „Јади, моли се, уживај“. Џулија наводно имала проблеми во повеќегодишниот брак со Даниел Модер, со кој има три деца. Можеби ова значи дека „каде има чад има и оган“. Таблоидот „Нешенал енкваер“ пишува дека наводната афера меѓу двајцата колеги предизвикала проблеми во бракот на Џулија, бидејќи Дени не знае дали да верува на гласините или на својата сопруга, која тврди дека ништо такво се нема случено.
сите 3 | | | веќе видена

Неизвесно е кога и како ќе се одлучува за одлуката за продолжување на притворот на лицата од Перо Наков, или притворениците ќе почнат да излегуваат на „слобода“ со амбулантни возила и со вакви трагични исходи. Одбраната апелира на хуманист, тортурата продолжува. Притвореничка од случајот „Пајажина“, вчера итно е префрлена од притвор во болница поради компликации во бременоста, поради кои го изгубила бебето. Веста за весникот „Време“ ја потврди портпаролката на државната Клиника за гинекологија, д-р Татјана Гуржанова. - Пациентката е донесена во болница со дијагноза нецелосен спонтан абортус. Плодот најверојатно бил стар од осум до десет недели, односно бременоста била во првото тримесечје. До овој момент се уште не е извршена интервенција, а состојбата на пациентката се следи. Интервенцијата ќе ја изврши најискусниот лекар. Постојат многу причини поради кои можело да се случи вакво нешто, а една од нив е и стресот - ни изјави д-р Гуржанова. И извори од одбраната го потврдија немилиот настан. ...
сите 63 | | | веќе видена

Се чини дека во моментов сите политички фактори се едногласни во оценката дека прво треба да се создадат услови опозиционерите да се вратат во парламентот, а новинарите во студио, за да може да се разговара за избори во пристојни услови. Предвремени парламентарни избори не доаѓаат предвид пред опозицијата да се врати во Собранието и новинарите на А1 телевизија, кои десетина дена емитуваат програма под ведро небо на Илинденска б.б., да се вратат во студио. Ова е јасната порака на владејачката ДУИ, во пресрет на вчерашното заседавање на раководството на оваа партија. Овој став на албанскиот партнер во власта настапи откако опозиција ги напушти пратеничките клупи, а ВМРО-ДПМНЕ ја испрати со поздравот „со среќа“. - Македонија се наоѓа во политичка криза, кога опозицијата не ви е во парламентот, кога една од главните телевизии емитува вести на отворено, на минус десет степени. Разврската на таквите политички кризи е можна исклучиво преку дијалог. Значи, мора да се седне со опозицијата, да се праша кои се ...
сите 29 | | | веќе видена

next