Најповиканите институции не се запознаени со фактот дали во Македонија се набавува храна од Јапонија и дали се планира некакво ограничување на увозот во овој период. Во Македонија никој не знае дали има морска храна од Јапонија, која ако се увезла последнава недела, може да биде штетна по здравјето на граѓаните. Во период кога радиоактивниот облак од Јапонија се наближува до Европа и низ светот владее тотална паника македонските надлежни институции не преземаат посебни мерки, освен што постојано ја смируваат топката дека се е под контрола и дека нема никаква потреба од кревање дополнителна паника. Најповиканите институции не се запознаени со фактот дали во Македонија се набавува храна од Јапонија и дали се планира некакво ограничување на увозот во овој период. - Јас колку што знам, кај нас не се увезува храна од Јапонија од животинско потекло, но не сум сигурен за другите производи од неживотинско потекло. Знам дека сме увезувале производи од Кина и Тајван, ама од Јапонија не се сеќавам. Во секој ...
| | веќе видена

Целта на тужбата е да се натера Грција да признае дека ја прекршила спогодбата и во иднина да не ја прекршува, што иако не беше децидно речено вчера во МНР, практично значи дека власта со тужбата сака да издејствува прием на Македонија во НАТО и во ЕУ под привремената референца. Зошто тогаш се инсистира на тврдењето дека македонската страна е посветена на решавање на спорот? Исходот од тужбата што Македонија ја поднесе против Грција до Меѓународниот суд на правдата во Хаг, без оглед каков ќе биде, нема да влијае врз позициите на преговарачкиот процес во спорот за името што се води под покровителство на ОН, бидејќи двата процеса се независни еден од друг. Ова е ставот на министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, кој на вчерашниот брифинг со новинарите, во пресрет на почетокот на јавната расправа во Судот во Хаг в понеделник на 21 март, рече дека Македонија е добро подготвена да се соочи со Грција и да ги презентира аргументите дека јужниот сосед ја прекршил Привремената спогодба меѓу двете земји ...
сите 11 | | | веќе видена

Доколку претседателот Барак Обама биде реизбран на функцијата во 2012 година, американскиот државен секретар Хилари Клинтон не планира да остане во владата. Таа вчера во интервју за Си-ен-ен од Каиро објави дека не планира ниту да се кандидира за претседателските избори. - Имам најубава работа, која би можела да ја посакам. Не верувам дека по неа ќе има нешто толку тешко и напорно, но и долго делотворно - додаде 63-годишната Клинтон. Клинтон истакна дека не размислува за втор мандат како државен секретар, министер за одбрана, заменик-претседател или претседател.
| | веќе видена

По земјотресот со јачина од 9,0 степени според Рихтер и 10-метарското цунами, кои голтнаа над 12.000 луѓе и цели населени места во североисточна Јапонија, на земјата и се заканува и нуклеарна катастрофа. Единаесет од 50 нуклеарни реактори, кои се наоѓаат во најпогодените предели, престанаа да работат, а оштетени се најмалку три реактори. Вчера имаше уште една експлозија во нуклеарната централа „Фукушима 1“, која беше оштетена во петокот. Во експлозијата во третиот реактор повредени се 11 луѓе, но како што е наведено, не било оштетено јадрото на реакторот. По експлозијата, во третиот реактор откажал системот за ладење. Слични проблеми имаше и по експлозиите во другите два реактора. Јапонските власти соопштија дека во околината на оваа нуклеарка, која се наоѓа на 240 километри северно од Токио, радиоактивноста е над дозволената граница. Од околината се евакуирани над 180.000 луѓе, а 22 лица се однесени на лекување поради изложеност на зрачење. Војската на САД, која помага во спасувачката акција, се помести ...
сите 63 | | | веќе видена

Директорот на Токсикологија се претставува како автор на труд во кој не учествувал, надевајќи се дека тоа ќе му помогне да добие професорска катедра, обвинува професорка од скопскиот Медицински факултет. Со фалсификат на публикација, со низок факултетски просек од 6,4 и со предност на политички приврзаник на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, директорот на скопската Клиника за токсикологија, Андон Чибишев, ќе се бори за професорското место - доцент по интерна медицина на Медицинскиот факултет во Скопје, обвинува професорката д-р Даниела Чапароска. В четврток ќе се бие битка меѓу четворица кандидати, од кои тројца ги исполнуваат сите услови и имаат просек над 9,5, додека првиот човек на Токсикологија, според професорката, не ги исполнува условите и направил фалсификат. Од тие причини, против него е покрената кривична постапка пред Основното јавно обвинителство, поради фалсификување туѓ труд. Станува збор за делото „Смртност поврзана со дрога“, за кое Чибишев, наводно, се претставил како национален координатор. ...
сите 3 | | | веќе видена

Браќата Миладиновџи бараат обвинителката Гордана Гешковска да биде тргната од случајот „Изгрев“, обвинувајќи ја за тешка форма на корупција, во која се вмешани и поединци од МВР, адвокат, судии и моќни бизнисмени. Со барање за изземање на обвинителката Гордана Гешковска почна вчерашното прво повторено рочиште на судскиот процес „Изгрев“, против стружаните Димитар и Георги Миладинови, кои најпрво беа осудени на по 6,5 години затвор за перење пари и измама, но Апелацискиот суд го врати предметот на повторно судење. Браќата Миладинови бараат државниот јавен обвинител Љупчо Шврговски да си стои на своето признание дека обвинителството згрешило во случајот „Изгрев“ и поради лоша правна квалификација, пресудата за Миладинови била укината, па затоа инсистираат да ја тргне Гешкоска од процесот. - Се сомневам во непристрасноста на застапникот на обвинението, Гешковска, во текот на целата постапка, а имам лични сознанија за корумпираност и на застапникот и на други лица кои работеле во целата постапка. Со ...
сите 10 | | | веќе видена

Бензините повторно поскапуваат и со најновото поскапување од синоќа на полноќ тие ја пробија границата од 80 денари, при што Еуросупер 98 сега чини 81 денар за литар. Со ваквите цени бензините ја надминаа цената која ја имаа пред почетокот на светската рецесија. Проблемот е само што тогаш барел нафта на светските пазари чинеше 150 долари, додека сега тој чини само 114 долари. Сепак, за Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ), токму цената од 114 долари за барел, наспроти онаа од пред 2 недели, кога тој изнесуваше 106 долари, е аргумент бензините да се искачат и над 80 денари за литар. РКЕ одлучи бензините да поскапат за 2,5 денари за литар, а дизелот и екстра-лесното гориво за 3 денари. Рафинериските и малопродажните цени на нафтените деривати во просек се зголемени за 5,51 отсто, односно за 4,36 отсто. Еуросупер 95 ќе изнесува 79,5 денари за литар, а малопродажните цени на еуродизелот и на екстра-лесното масло за домаќинство се зголемуваат за 3 денари за литар. Новата цена на еуродизелот е 70,5 ...
сите 30 | | | веќе видена

Во оваа прилика, кога на моите колеги од „Дневник“ и од „Утрински“ им е тешко, сакам јавно да ве повикам безрезервно да ги поддржиме во нивната праведна борба и ако можеме да им помогнеме да го сочуваат својот новинарски и човечки интегритет. Само сериозна промена во односот на угледниот германски издавач ВАЦ кон неговите изданија во земјава може да го спаси Срѓан Керим да не влезе во историјата на нашето новинарство како гробар на првите два независни дневни весника во Република Македонија. Додека ја пишувам оваа колумна, стасуваат првите неофицијални информации дека Керим, веројатно исплашен од новинарите кои му се заканиле дури и со предупредувачки штрајк, ги повлекол своите срамни одлуки од „Дневник“ да направи десничарски весник, на тој начин што ќе избркал десетина „либерални“ новинари и колумнисти, а „Утрински весник“, едноставно, ќе го затворел и педесетина новинари ќе избркал на улица. Да се надеваме дека како талог на оваа тажна епизода ќе остане само сеќавањето на срамната намера на Керим и ...
| | веќе видена

Дали преостанатите икони од црквите во охридско-струшкиот регион, кои беа цел на кражби, ќе се носат во депо ќе одлучуваат црковните одбори од местата во кои пустошеа крадците. Првата голема кражба на икони во струшкиот регион годинава, која следуваше по дванаесетте извршени лани што беа предупредување дека преостанатите треба да се заштитат во депо, им удри шлаканица на надлежните институции, кои деновиве треба да почнат акција за заштитување на вредностите изложени во црквите. На крајот од минатата недела одобрението го потпиша Управата за заштита на културното наследство, а дислокацијата треба да ја вршат Заводот и музеј од Охрид, како и Музејот од Струга. Сепак, на црковните одбори кои речиси се напуштени, е оставено да одлучат дали иконите ќе се носат во депо или ќе останат во црквите. Директорот на Музејот во Струга, Сашо Цветковски, вели дека во вториов случај одборите со договор ќе бидат обврзани да се грижат за нив. - Доколку потпишеме вакви договори, тогаш луѓето од црковните одбори ќе ...
| | веќе видена

Бројот на загинати во разорниот земјотрес проследен со 10-метарско цунами во Јапонија надминува 10.000 луѓе, а најмалку 5, 6 милиони домаќинства останаа без струја. Портпаролот на полицијата во Мијаги, еден од најпогодените градови од цунамито, изјави дека само во ова населено место бројот на жртвите е поголем од 10.000, што е значајно повеќе од претходните процени за над 2.000 загинати во целата земја. Околу 390.000 луѓе ги напуштиле своите домови и многумина од нив нашле засолниште во околу 1.400 кризни центри. Евакуирани се повеќе од 180.000 луѓе во радиус од 20 километри околу нуклеарната централа „Фукушима 1“, еден ден откако се излеа радиоактивна течност. Многу села во североисточниот брег остануваат отсечени од светот. Војската користи хеликоптери за евакуација на луѓето од покривите на зградите. По земјотресот со јачина од 9,0 степени по Рихтер, како што вчера јави Јапонската метеоролошка агенција, која го коригираше претходниот извештај од 8,9 степени, се создаде 10-метарско цунами, кое потопи ...
сите 28 | | | веќе видена

На четвртиот Конгрес на ЛДП, кој се одржа вчера под мотото „Има излез“, беше промовирана партиската платформа за претстојните парламентарни избори, на кои оваа партија ќе излезе самостојно. Македонија, која не е земја на десницата и на левицата, мора да го промени моделот на владеење, така што граѓаните ќе се обединат околу центарот. Ова беше главната порака на Јован Манасиевски, лидер на Либералдемократската партија (ЛДП), која вчера го одржа четвртиот Конгрес во Македонската опера и балет, под мотото „Има излез“. На партиското собрание присуствуваа илјада и петстотини гости, меѓу кои имаше претставници од сестринските либерални партии од регионот и од Европа, а околу триста од нив беа официјални делегати со право на глас. Во моментот на затворање на весникот течеше работниот дел од Конгресот, на кој беше промовирана партиската платформа за претстојните избори, чиј фокус се однесува на економските прашања. - Ајде да одиме на предвремени парламентарни избори за да им кажеме на Никола Груевски ...
| | веќе видена

Охридскиот градоначалник Александар Петрески и постави услов на владата - доколку во најкус можен рок не бидат уплатени еден милион евра за Светиклиментовиот универзитет, ќе руши на Плаошник. Петрески вели дека половина година откако премиерот Никола Груевски го означил почетокот на градбата на вознобновениот Светиклиментов универзитет, парите за комуналии се уште не легнале на сметката на општината, а дека државата само обезбедила корисничко право врз просторот, но не и локациски услови. - Ако во државниот буџет има 20 милиони евра за спомениците во Скопје, ќе се најде и еден милион евра за Охрид. Во спротивно, објектот нема да добие дозвола за градба - истакна Петрески, кој додаде дека на светото место на Климент се подига најголемата дивоградба. Паско Кузман, директорот на Управата за заштита на културното наследство, е изненаден од изјавата на Петрески дека станува збор за дивоградба, и објасни дека очекувал оти Охрид ќе го ослободи универзитетот од комуналии, со оглед на тоа што станува збор за ...
| | веќе видена

Сопругата на фудбалерот Дејвид Бекам, која е во петтиот месец од бременоста, деновиве дознала дека по три сина, ќе добијат и девојче, а веста на новинарите им ја кажал среќниот татко. - Пресреќен сум што ќе добиеме четврто дете, а уште посреќен сум што за првпат ќе можам да кажам дека сум станал татко на девојче - изјавил Дејвид Бекам и додал дека целото семејство се уште било во шок поради веста што ја добиле. Тој рекол дека очекувале уште едно момче, иако огромна желба им била да станат родители на девојче. - Јас и Викторија знаеме само како се растат момчиња. Ова за нас ќе биде ново искуство. Нашите три сина се многу задоволни што ќе добијат сестра, која ќе мораат да ја чуваат, само малку стравуваат дека неа нема да ја интересира фудбал - рекол Бекам. Викторија треба да се породи во јули во болница која се наоѓа во близина на нивната куќа во Лос Анџелес.
сите 4 | | | веќе видена

Откако новинарите и уредниците на „Дневник“, „Утрински весник“ и на „Вест“ се заканија со штрајк пред зградата на МПМ, вчера попладне стаса веста дека Керим ја повлекол одлуката за отпуштање новинари и за затворање на „Утрински“. Директорот на МПМ, Срѓан Керим, вчера попуштил пред жестоката реакција и незадоволството на вработените во трите дневни весници „Дневник“, „Утрински“ и „Вест“ и магазинот „Теа модерна“ и ја повлекол одлуката да го скрати бројот на новинари и да го затвори „Утрински весник“. За оваа информација, која проструи во текот на вчерашниот ден, до затворањето на бројот од МПМ не добивме официјална потврда. Дознаваме дека Керим, за вчера попладне во 17 часот, закажал итен состанок со уредниците и со синдикатот на весниците, на кој имал намера да им каже дека ги прифаќа нивните барања. Завчера, уредниците на изданијата на МПМ, поддржани од сите вработени, му испратиле ултимативно писмо на Керим, во кое го предупредиле дека доколку не се повлече, сите вработени во вторник ќе одржат ...
сите 2 | | | веќе видена

Бранко Црвенковски вчера отвори простор за разговори со Никола Груевски за брзи избори, но остана дециден дека без договор за отворените прашања, опозицијата ќе ги бојкотира изборите. Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, вчера ја прекина неизвесноста, се согласи на брзи парламентарни избори и побара лидерска средба, за да се создадат услови за одржување фер и демократски натпревар. Деблокирањето на сметките на А1 и на другите медиуми веќе не е предуслов и еден од условите за кои ќе се разговара, меѓу кои секако спаѓа и прочистувањето на избирачкиот список. Премиерот Никола Груевски, пак, го повика лидерот на опозицискиот СДСМ, Бранко Црвенковски, на тет-а-тет средба, за да разговараат за отворените прашања во пресрет на претстојните парламентарни избори. Средба да, одговорија од Бихаќка само десет минути подоцна, но помеѓу сите релевантни парламентарни партии, со цел да се изгради консензус во врска со измените на законите за избори и за медиуми, како и за сите други услови. - Прашањето за избори ...
сите 42 | | | веќе видена

Во писмото кое еврокомесарот за проширување Штефан Филе му го пратил на премиерот Никола Груевски по опсадата на полицијата во А1 телевизија во ноември лани, го критикува за слободата на медиумите. Еврокомесарот Штефан Филе по полицискиот упад во А1 телевизија на крајот од ноември му испратил писмо на премиерот Никола Груевски во кое го критикува за слободата на изразувањето и независноста на медиумите. Во писмото кое владата го криела од јавноста, а за кое објави А1 телевизија, еврокомесарот Филе директно од Груевски бара одговори на серијата постапки на надлежните државни служби, на премиерот и неговиот кабинет. Во писмото, Филе на македонскиот премиер му ја нагласил важноста за слободата на изразување и независноста на медиумите како камен- темелник на европските демократски вредности. - Би ви бил благодарен доколку ми дадете објаснување за целта и обемот на операцијата. И покрај фактот дека криминалистичката служба би требало да си ја врши работата непречено, нивна должност е тоа да го изведат ...
| | веќе видена

По триесет години Златниот венец ќе го добие македонски поет, откако во 1981 година тој му припадна на Блаже Конески. Годинашен лауреат на јубилејната педесетта манифестација на Струшките вечери на поезијата, ќе биде академикот и поет Матеа Матевски, дознаваме неофицијално. Дознаваме и дека во најтесен круг покрај него, биле и поети од Мексико, Романија, Италија и Полска. Од Управниот одбор на Струшките вечери на поезијата се оградија тврдејќи дека конечната одлука се уште не е донесена и дека подетални информации околу овогодишниот лауреат ќе бидат соопштени на прес- конференција која ќе се одржи следната недела. Досега единствен македонски лауреат на манифестацијата беше Блаже Конески, кој оваа престижна награда ја доби во 1981 година. Матевски е прв добитник на наградата „Браќа Миладиновци“ во 1963 година за поетската книга „Рамнодневница“. Истото високо признание го добива и во 1981 година за книгата „Липа“. Тој е и еден од основачите на Струшките вечери на поезијата, а од 1974 до 1977 ...
сите 3 | | | веќе видена

Поп-ѕвездата Џастин Тимберлејк и актерката Џесика Бил по четири години поминати заедно деновиве официјално ја прекинаа својата врска. Извор близок до славната двојка наведува дека одлуката била заедничка. Иако во изминатите месеци се пишуваше дека Џастин ја изневерува, Џесика наводно добро го поднесува раскинувањето. Веќе подолго време се зборува дека Тимберлејк повремено се среќава со актерката Оливија Мун, а неодамна неименуван извор им откри на американските таблоиди дека Тимберлејк во последно време и испраќал пораки на Оливија во кои наведува дека на неговата љубов со Џесика и дошол крајот.
сите 5 | | | веќе видена

Генерациите на холокаустот полека исчезнуваат, ние нивните наследници правиме се што е во наша моќ да запаметиме, рече Бјанка Суботиќ. Холокаустот не почна со концентрационите логори, туку со антисемитизмот и со ширењето на говорот на омраза по улиците. Тој не учи дека фанатичката идеологија не може да се запре со попуштање и индиферентност, истакна вицепремиерот на Израел, Моше Јаалон, на официјалното отворање на Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, вчера во Скопје. Од името на државата Израел тој се заблагодари за враќањето на еврејските имоти и за одлуката за изградба на Меморијалниот центар на холокаустот, кој е четврт таков центар во светот. - Владата, во која тогаш бев министер, ја прифати идејата од денационализацијата на имотот, кој немаше правни наследници, да создадеме Фонд и да изградиме Меморијален центар, кој од една страна ќе биде градба која ќе одбележува, поврзува и создава нови вредности, а од друга страна ќе биде своевидно ревалоризирање на трудот и имотот ...
сите 11 | | | веќе видена

Изминатите два-три дена некои од децата во градинките биле враќани дома дури и ако само поткашлуваат или имаат зацрвенети грла, бидејќи воспитувачките се плашат да не се разболат другите деца. Детските градинки неколку дена се полупразни оти бројот на мали деца кои се редовни посетители на градинките се намалил поради страв, откако изминатава недела се крена голема врева за смртта на повеќе пациенти од свински грип на скопската Инфективна клиника. Иако според извештајот на Институтот за јавно здравје бројот на заболени пациенти од грип опаѓа, сепак зголемениот број на смртни случаи за два дена крена голема паника во јавноста. Изминатите два-три дена некои од децата во градинките биле враќани дома дури и ако само поткашлуваат или имаат зацрвенети грла бидејќи воспитувачките се плашат да не се разболат другите деца. Родителите, пак, во страв повеќе сакаат да ги чуваат децата дома во овој период отколку да ги носат во градинка, плашејќи се да не се вратат дома болни. - Сабајле ја однесов ќерка ми во ...
| | веќе видена

next