За вакво сфаќање на антисемитизмот, какво што пропагирале Иванов и Шкариќ во универзитетски учебник, во Франција, Германија, Велика Британија и Австрија, против политичари, историчари и филозофи, се воделе судски процеси за делото „одрекување на холокаустот“, кои завршувале и со затворски казни. Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот колега од Правниот факултет во Скопје, Љубомир Шкариќ, скандалозната дефиниција за антисемитизам во нивниот учебник сепак не ја презеле од Еврејката Симон Веил и од поранешна министерка за здравство во Франција, како што тие во заедничко писмо реагираа завчера во редакцијата на „Шпиц“. Откако „Шпиц“ објави дека во учебникот „Политички теории - антика“, што Иванов и Шкариќ го издале во 2006 година, дефинирале дека „антисемитистот е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“, професорите не само што не најдоа доблест да признаат дека направиле капитален лапсус, туку се обидоа да се извлечат на Веил. - Антисемитистот е дефиниција на Симон Веил објавена во ...
сите 5 | | | веќе видена

Навивачите на српските фудбалски клубови „Црвена звезда” и „Партизан” најавија поддршка за македонските пријатели, за почеток на обединување и нови протести на скопската тврдина в сабота, од 11 до 14 часот. „Комити” и „чкембари”, „делии” и „гробари” сите заедно в сабота, на скопското Кале, обединети да ја бранат својата вера. Ова беше слоганот под кој се собраа околу 10.000 членови на социјалната мрежа Фејсбук меѓу кои и навивачите на српските фудбалски клубови „Црвена звезда” и „Партизан” и најавија поддршка за македонските пријатели, за почеток на обединување и нови протести на скопската тврдина в сабота, од 11 до 14 часот. Меѓуетничката тензија, која во неделата кулминираше на Кале со крвав инцидент, чиј епилог беше осуммина повредени, се подгрева на интернет каде што се формирани голем број групи, пред се од навивачи, кои моментно ги прекинуваат клупските ривалства поради, според нив, обединување за интереси на државата. Во најавите за меѓуетнички тензии можат да се видат коментари кои повикуваат на ...
| | веќе видена

Обвинителката Гешкоска бара проширување на истрагата за ново лице, управител, чиј идентитет се крие, а не се ни бара притвор, иако наводно станува збор за даночно затајување од нови 2 милиони евра. Обвинителката Гордана Гешкоска уфрла ново лице во аферата „Пајажина“. Според нејзиното барање за проширување на истрагата, станува збор за ново лице, управител, кој се товари за нови 2 милиони затаен данок. До затворањето на весникот не беа познати ни лицето ни фирмата за која станува збор. „Пресс 24“, кој прв ја објави веста, тврди дека станува збор за една од веќе посочените фирми, додека телевизијата Канал 5 дознала дека управителот не е од фирмите на Перо Наков. Најинтересно од се е што овој пат Обвинителството не побарало истражниот судија да одреди мерка притвор за новото лице. Тоа е многу чудно, бидејќи станува збор за крупна сума, која според досегашната пракса на Јавното обвинителство, веројатно повторно е истресена од ракав. Како што е познато, без никакво вештачење, Обвинителството досега ...
сите 12 | | | веќе видена

Во обид да се спречи ширењето на говор на омраза и етничка и верска нетолеранција, полицијата се закани дека ќе ги згасне Фејсбук-профилите и групите кои повикуваат на насилство, поврзано со инцидентите на Кале. Полицијата на информативен разговор ќе ги повикува и сите членови на групите кои иницираа нови собири. Јас, како што знаете, не сум на Фејсбук, иако, како што ми кажуваат пријателите, таму многу често сум жртва на говор на омраза, па и на директни закани. Со други зборови, немам никаква лична причина да ги штитам хејтерите, кои своите отровни стрели ги испраќаат засолнети зад ѕидот на анонимноста. Напротив. Но, истовремено, сигурен сум дека цензурата не е вистинскиот начин државата да се справи со нетолеранцијата и со говорот на омраза. Во овој случај, како бел ден е јасно што треба да стори владата на Груевски – веднаш да престане да ги гради атомската црква на Паско Кузман и сите други контроверзни објекти и за тоа да ја извести јавноста. Сите идни јавни собири, кои секако не смеат да бидат ...
сите 13 | | | веќе видена

Додека се уште трае интернет-војната на социјалната мрежа Фејсбук, каде што се редат грст навреди на етничка основа меѓу „Каурите“ и „Шиптарите“, кои неофицијално најавуваат нов судир во следната сабота, директорот на Управата за културно наследство, Паско Кузман, и понатаму одбива да го коментира неделниот инцидент. Понеделнички, Скопско кале беше навидум мирно, иако под силно полициско обезбедување и со траги од неделното крваво дивеење на две поголеми групи Албанци и Македонци, пред се, навивачи на групите „шверцери“ и „комити“, кои се судрија поради градбата на црквата-музеј на тврдината. Според неофицијални информации, МВР ноќта меѓу неделата и понеделникот на информативен разговор во полициска станица викнала десетина учесници во тепачката, кои наводно биле идентификувани од телевизиските и од полициските снимки. Политичките партии, невладините организации и здруженија на граѓани вчера побрзаа со осуда за дивеењето и порачаа да се смират страстите. - Груевски и Јанкулоска ја посрамотија ...
сите 2 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов и неговиот колега од Правниот факултет, Светомир Шкариќ, не признаваат дека направиле лапсус со скандалозната дефиниција за антисемитизам во нивниот учебник од 2006 година, оправдувајќи се дека дефиницијата за антисемитистот ја презеле од извесна Еврејка Симон Веил, која го преживеала холокаустот. Претседателот Ѓорге Иванов не гледа ништо спорно во дефиницијата што ја даде за антисемитизмот во неговиот учебник „Политички теории - антика“, кој заедно со професор Светомир Шкариќ го издаде во 2006 година, дека „антисемитист е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“. Во вчерашната реакција на двајцата професори на текстот во „Шпиц“, кој објави за спорната дефиниција, не признаваат дека направиле лапсус и велат дека дефиницијата за антисемитистот ја презеле од извесна Еврејка Симон Веил, која го преживеала холокаустот. - Антисемитистот е дефиниција на Симон Веил објавена во неделникот „Пари Мач“, од 13 јануари 2004 година, по повод 60 години од ослободувањето на ...
сите 9 | | | веќе видена

Новите мерки на владата ќе имаат многу мал ефект врз невработеноста, дури и кога би биле успешни, сметаат експертите, кои додаваат и дека сумите за новите вработувања се многу мали. Годинава невработеноста ќе се намалува со новиот оперативен план на владата, а една од десетте компоненти од овој план - мерката за самовработување, веќе четврта година се спроведува во земјава. Познавачите велат дека резултат од оваа мерка е само статистичката бројка, која покажува мал пад на невработеноста. - Тоа се пари од европски фондови кои треба ефикасно да се искористат, а не само да се покаже дека се постигнале нови вработувања. За изминатиот период, цифрата од околу 4 до 5.000 нововработени млади кадри со поддршка на владините програми за самовработување не го покажаа потребниот ефект. Дополнителна обука и дообука им е потребна на нововработените, кои засега само влијаат врз статистичките податоци, но не го даваат вистинскиот ефект - вели Миле Бошковски, претседател на Конфедерација на работодавци. Сојузот на ...
| | веќе видена

Калето треба да не обединува, а не да не раздвојува. Затоа наместо црква или џамија, колку и да звучи патетично, ние таму треба да посадиме цвеќе и трева и заедно да уживаме во глетката од таму, а не да се тепаме, апелираат експертите. Ситуацијата со скопското Кале треба да се менаџира со ладни глави и власта, која ги продуцира практично инцидентите, треба да ја смири напнатоста, затоа што во спротивно тензијата во меѓуетничките односи може да ескалира, предупредуваат експертите. Оние кои ги контактиравме велат дека мора под итно да се прекине изградбата на црквата и преку јавна дебата да се дојде до решение, а не со провокации да се потпалуваат меѓуетничките односи. Професорот Денко Малески вели дека оваа ситуација го потсетува на 1991 година кога војната во СФРЈ почна со неумерените зборови на политичарите и се пренесе меѓу младите на фудбалските игралишта и улиците. Затоа, тој апелира да се одбегнуваат теми кои не разделуваат, туку во овој момент е нужен гласот на разумот, нужен е пресврт да се ...
| | веќе видена

Најгледаната телевизија во Македонија, А1 од вчера повторно се врати пред Владата и оттаму ќе ги емитува своите информативни изданија. Причина за враќањето на Илинденска б.б. е повторното замрзнување на сметките на десет фирми од Перо Наков, меѓу кои и на телевизијата и на трите весници. Истражниот судија за случајот „Пајажина“, Владимир Туфегџиќ не ја почитуваше одлуката на Кривичниот совет, и водејќи се по жалбата на Јавното обвинителство и по желбата на обвинителката Гордана Гешкоска, повторно ги замрзна сметките, овојпат на десет фирми од Перо Наков, меѓу кои и на А1 телевизија. Во новото решение на судот се соопштува дека привременото замрзнување на паричните средства на банкарските сметки за А1 телевизија изнесува 2 милиони евра, за „Плус продукција“, фирмата која стои зад трите најтиражни дневни весници, „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ е 70.000 евра, а вкупната сума за која се блокирани десетте фирми од Перо Наков достигнува до 3,3 милиони евра. Судот ја поштеди од замрзнување единствено фирмата ...
сите 14 | | | веќе видена

Два месеца по поставувањето, споменикот на светецот се распука, па по поправката, ќе мора да се репатинира, а постапката ќе биде изведена за две недели. Споменикот на Св. Климент ќе биде репатиниран, бидејќи како резултат на завчерашната поправка се појави дамка која мора да се отстрани, а тоа не може да се направи парцијално, туку мора да се репатинира скулптурата во целост, изјави академик Томе Серафимовски како одговор на прашањето зошто дошло до пукање на скулптурата на Св. Климент, чиј автор е самиот тој, а се лееше во леарницата „Браќа Јеремиќ“ во Србија. Деновиве беше забележана пукнатина на задниот дел, па на нејзината површна се појави белило. Серафимовски објасни дека при спојувањето на деловите во леарницата еден дел не е добро заварен. - Јас тоа го забележав пред четири дена бидејќи почна да се појавува некое сомнително зеленило. Веднаш протестирав во леарницата од каде што дојдоа и го поправија - рече Серафимовски. Тој нагласи и дека леарницата има традиција од 90 години. Нејзино ...
| | веќе видена

Најмалку еден тешко повреден е билансот од судирот на групите Македонци и Албанци, до кој дојде откако стотина комити се обидоа да го спречат пресот на „Разбуди се“, а нивните приврзаници, пак, почнаа да ги каменуваат противниците. Власта изгуби контрола врз настаните. Неколку дупнати глави и еден прободен со нож. До вчера доцна попладне, тоа беше неофицијалниот биланс на тешкиот инцидент што се случи на скопското Кале, каде што навивачките групи комити и шверцери се судрија со камења, дрва и други предмети, откако претходно неколку македонски и албански здруженија и неформални групи најавија дека ќе го искажат својот став за уривањето на музејот-црква. Големи полициски сили интервенираа за да се спречи ескалација на инцидентот. Невладината организација „Разбуди се“ за вчера во 13 часот закажа прес пред спорниот објект на Кале, но просторот го запоседна група од стотина припадници на навивачката група комити час и пол пред тоа. Некаде околу 13.30 часот, неколку стотици Албанци, предводени од „Разбуди ...
сите 14 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов, како професор на Правниот факултет, во 2006 година во учебникот „Политички теории - антика“, заедно со професорот Светомир Шкариќ, напишал дека „антисемитот е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“?! На социјалната интернет-мрежа Твитер деновиве осамна страница од учебник од претседателот Ѓорге Иванов и од професорот Светомир Шкариќ, каде што во делот посветен на голготата на Евреите за време на Втората светска војна и на холокаустот, е напишана скандалозна дефиниција за тоа што е антисемитист. „Антисемитистот е личност која ги мрази Евреите повеќе од потребното“, пишува на 143 страница од учебникот „Политички теории - антика“, кој Иванов и Шкариќ го напишале заедно во 2006 година, две години пред Иванов да стапи на претседателската функција. Твитерџиите се шокирани и прашуваат дали е можно првиот човек на државата и професор на Правниот факултет на ваков начин да го разбира антисемитизмот, особено што Македонија е деклариран противник на семитизмот, односно ...
сите 6 | | | веќе видена

Неизвесно е дали лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ќе се осмели да свика итни предвремени избори, но ништо не остава на случајот - тој викендов им се врати на лопатата и на ножиците за сечење црвени панделки. Одлуката дали ќе свика итни вонредни парламентарни избори Никола Груевски, лидерот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, најверојатно ќе ја донесе по средбата со потпретседателот на САД Џо Бајден и со државната секретарка Хилари Клинтон во Вашингтон, дознава „Шпиц“ од партиски извори. На седницата на Централниот комитет на партијата, што се одржа викендов во Охрид, не станало збор за оваа тема, но во партискиот врв е одлучено да се влезе во перманентна кампања. Според искуството од 2008 година, таа кампања ќе се одвива по веќе испробаниот рецепт - ред лопати и црвени панделки, ред патриотизам и напади врз политичките неистомисленици. Но, разликата овој пат е што на членството и на симпатизерите на владејачката партија им треба охрабрување, поради евидентниот пад на рејтингот во сите анкети. Оттаму, не е случајно тоа ...
| | веќе видена

Емел Рамковска, ќерката на Велија, е ставена во хашкото крило, како чин на одмазда поради тоа што А1 и весниците на Перо Наков открија скандалозни детали за третманот на притвореничките. Емел Рамковска, ќерката на Велија Рамковски, а веројатно и уште една притвореничка од случајот „А1“, по казна се префрлени во таканареченото хашко крило на затворот во Шутка. Овој чин на одмазда е спроведен во почетокот на викендот, откако А1 телевизија и весниците „Време“ и „Шпиц“ објавија дека командирка од затворот со рака барала мобилен телефон во гениталиите на една притвореничка. Народниот правобранител го истражува овој случај, но и наводите дека истата командирка соблекувала до гола кожа и други притворенички, во потрага по мобилни телефони. Неофицијално дознаваме дека од понеделник може да се очекува роднини и блиски на притвореничките да побараат заштита од затворските власти против ваквото дрско и нехумано однесување. Правобранителот веќе разговарал и со вработените и со дел од притворените жени. Се ...
сите 2 | | | веќе видена

Според пишувањето на американскиот весник „Нешнл инкваер“, 78-годишната холивудска дива Елизабет Тејлор се бори за живот. Славната актерка итно е пренесена од својот дом во болницата „Седар Синај“ во Лос Анџелес со силни болки во стомакот, а лекарите се сомневаат дека станува збор за внатрешно крвавење. - Елизабет е многу болна. Нејзините деца се со неа. Се наоѓа во критична состојба. Сите околу неа се молат, рече еден извор, додека други тврдат дека актерката се повеќе се приближува кон својот крај. Портпаролот на Тејлор изјавил дека таа се чувствува добро. Засега ниту еден член од семејството на Елизабет не дал никаква изјава.
сите 4 | | | веќе видена

Меѓу лицата кои во четвртокот вечерта урнаа дел од контроверзниот објект на Паско Кузман биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и градоначалникот на Чаир Изет Меџити - дали владејачката коалиција е во криза? Стотина лица прексиноќа урнале дел од музејот-црква на скопското Кале, откако работници од градежната фирма задолжена за изведбата на објектот се обиделе вечерта да продолжат со изградбата, која беше запрена. Министерството за внатрешни работи се закани дека ќе ги пронајде лицата што ја уривале конструкцијата на објектот, меѓу кои, како што покажува и видеоматеријалот на А1 телевизија, биле и министерот за здравство Бујар Османи, заменик-министерот за внатрешни работи Џеват Бучи и градоначалникот на Чаир Изет Меџити. Се страхува дека инцидентот може опасно да ги наруши односите во владејачката коалиција. Железната конструкција на музејот-црква, што неодамна мистериозно се издигна врз пронајдените темелите од средновековна црква на скопското ...
сите 3 | | | веќе видена

Додека Обединети за Македонија го краде обичното членство на ВМРО-ДПМНЕ, ВМРО-Народна партија, како што неофицијално дознава „Шпиц“ од високи партиски извори, ќе преземе петнаесетина вмровски советници во општини низ цела држава, а не се исклучува и двајца градоначалници од владејачката коалиција да го облечат партискиот дрес на „народњаците“. Во пресрет на следните парламентарни избори, кои, според сите навестувања ќе се одржат пред редовниот термин во средината на 2012 година, поголема група членови на најголемата владејачка партија - ВМРО- ДПМНЕ, ќе преминат во ВМРО-Народна партија (ВМРО-НП). Како што дознава „Шпиц“ од проверени партиски извори, петнаесетина вмровски советници во општини низ цела држава постигнале начелен договор со локалните партиски структури на „народњаците“, а тројца од една рурална источномакедонска општина уште викендов треба да потпишат официјални пристапници кон ВМРО-НП. Главно, објаснува еден од нашите извори, станува збор за постари активисти на ВМРО-ДПМНЕ, кои се ...
| | веќе видена

Од премиерот ќе се бара одговор дали мисли да го реши спорот за името најдоцна до пролет, велат дипломатски извори. Потпретседателот на САД Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клинтон на 16 февруари ќе го дочекаат македонскиот премиер Никола Груевски со опомени да се освести каде ја води земјата, но и со предлог за името. Од него ќе се бара одговор дали мисли да го реши спорот за името најдоцна до напролет, дознаваме од доброинформирани дипломатски извори по завчерашната посета на заменикот на Клинтон, Томас Кантримен, во Скопје. Имено, САД се чувствувале излажано првин во 2008 година кога беа предвремените избори и кога им ветил дека ќе го реши спорот за името, и затоа сега е ставен во ситуација да го решава името кога е многу послаб во однос на рејтингот, велат нашите извори. Истите извори брифираат дека Американците веќе подолго време му собирале на Груевски за начинот како ја води земјата, за алармантниот пад на демократијата, застранување од курсот на НАТО и флертување со диктаторски режими, но ...
| | веќе видена

Концесиите за риболовните друштва во македонските води се истечени, а од нови нема абер. Ваквата состојба е рај за рибокрадците, со кои и онака не се справува никој. Истекоа концесиите на риболовните друштва, нема објави за нивно продолжување или за обновување, нема кој да издава дозволи за риболов и остануваат само рибокрадците, кои и без тоа се далеку од дофатот на инспекторите. Според Законот за рибарство и аквакултура, во риболовните води за кои нема концесионер е забранет секаков вид на риболов, а тоа значи дека веќе е забранет риболов на сите води во Република Македонија. Не е објавен конкурс за доделување нови концесии, постапка која трае неколку месеци. Риболовните друштва се загрижени оти Министерството за земјоделство не се огласило на нивните барања да им се продолжат концесиите за да можат да издаваат дозволи за риболов, а воедно понатаму да ги овластат и рибочуварите. Тие прашуваат како ќе се заштитуваат водите во услови кога нема концесионер. Се плашат дека со целосната забрана за ...
| | веќе видена

Откако египетскиот претседател Хосни Мубарак повтори дека нема намера да се повлече до септември, антивладини демонстранти ја окупираа претседателската палата во Каиро. Локалните медиуми јавија дека Мубарак и неговото семејство го напуштиле Каиро и заминале за Шарм ел Шеик, познатото одморалиште на Црвено Море. Илјадници демонстранти имаше и на плоштадот Тахрир и пред канцелариите на државната телевизија. Дописниците на Би-би-си од Каиро забележуваат дека протестите може да резултираат со директен судир меѓу армијата и граѓаните, истакнувајќи дека ова е досега најопасна ситуација од почетокот на протестите пред повеќе од две недели. Нобеловецот Мухамед Ел Барадеј предупреди дека „Египет ќе експлодира“. Остро реагираше и Вашингтон. Американскиот претседател Барак Обама ја повика египетската влада на сопствениот народ да му ги објасни деталите од промените што Мубарак ги најави во своето обраќање. Некои жители на Каиро, пак, веруваат дека војската ќе им помогне, посочувајќи дека во четвртокот ...
| | веќе видена

next