Ирина Шеик тврди дека не се соблекла сосема гола за фотосесијата на магазинот, туку дека фотките се монтирани и ретуширани. Рускиот супермодел Ирина Шеик, која е актуелна девојка на голгетерот на Реал Мадрид, Кристијано Роналдо, одлучи да го тужи познатиот магазин „Џи кју“ поради монтажа! Таа во последниот број на шпанското издание на магазинот се појави сосема гола, на огромно задоволство на нејзините машки фанови. Но, атрактивната Русинка негира дека позирала без ниту едно парче облека на себе, туку дека на фотосесијата била во долна облека, која потоа при обработката на фотографиите компјутерски била отстранета. Модната агенција на манекенката „Елит модел менаџмент“ објави соопштение во кое се наведува дека фотографиите во кои Ирина изгледа сосема гола претставуваат лажење на јавноста, како и тоа дека не се одобрени од нивна страна во текот на авторизацијата на интервјуто и фотките за едиториалот. Наводно и самата манекенка не ги видела фотографиите до објавувањето во магазинот, а со нив бил нарушен ...
| | веќе видена

Најбогатиот човек на светот, мексиканскиот бизнисмен Карлос Слим, сака да го купи српскиот телеком, тврди агенцијата „Бета“. Американската компанија „Американ Мобајл“, која е во сопственост на Слим и на најголемиот оператор во САД, АТТ, минатата недела ја откупила документацијата за учество на тендерот за купување дел од акциите на телекомот на Србија. Во „Американ мобајл“, чие богатство е проценето на 53,5 милијарди евра, Слим е сопственик на 45 отсто, АТТ на 25 отсто, додека остатокот од акциите го имаат мали акционери и еден фонд. Оваа компанија е мегаоператор и има повеќе од 211 милиони корисници на мобилна телефонија и 25 милиони корисници на фиксна телефонија во САД. Владата на Србија има 80 проценти од акциите во телекомот, додека преостанатите 20 отсто ги има грчки ОТЕ, во која, пак, германски „Дојче телеком“ има удел од 30 отсто. Министерството за финансии на Србија минатиот месец објави тендер за продажба на 51 отсто од акциите на телекомот, чија вкупна вредност е проценета на 2,43 милијарди ...
сите 3 | | | веќе видена

Швајцарскиот мотоциклист Паскал Грожан (39) загина на автодромот во Дубаи веднаш по минувањето на целната линија, прославувајќи го триумфот. Тој по успешната одбрана на титулата во мотоциклистичката трка до 600 кубни сантиметри почна да и отпоздравува на публиката, кога во него со брзина од 200 км/ч налета третопласираниот Тони Џордан. Грожан со хеликоптер беше пренесен до локалната болница, каде беше констатирана неговата смрт, додека состојбата на Џордан останува сериозна, но стабилна. - Автодромот во Дубаи и целата мотоциклистичка заедница на ОАЕ се многу потресени од немилиот настан. Би сакале да им изразиме искрено сочувство на семејството и на пријателите на Паскал Грожан. Тој беше повеќекратен шампион на ОАЕ и многу почитувам мотоциклист, кој ќе биде вечно запаметен - се вели во соопштението на извршниот директор на автодромот, Хамиш Браун.
сите 4 | | | веќе видена

Авионот „Ил-76“ се урна вчера наутро, на околу пет минути по полетувањето од меѓународниот аеродром „Џина“, на пат за Судан. Во авионот, кој е во сопственост на грузиската компанија „Санвејс ерлајнс“, имало екипаж од еден Русин и седум Украинци. Пилотот ја информирал кулата на летање дека му гори еден од моторите и дека се обидел да се врати на аеродромот, но машината се урнала во зграда во изградба во станбен кварт, соопштија од пакистанската агенција за цивилна пловидба. Пожарникарите четири часа го гаселе пожарот на авионот и околните згради. Десетина работници, кои ноќевале во зградата во изградба, се исчезнати без трага, соопшти локалната телевизија. Засега има податоци дека на земја се повредени шестмина Пакистанци. Во авионот имало 40 тони хуманитарна помош од Обединетите Арапски Емирати за Судан.
сите 15 | | | веќе видена

Двајца загинати и 23 повредени во верижен судир во Словенија. До несреќата дошло прексиноќа, а во неа учествувале 36 возила. Словенечката полиција информирала дека причината за верижниот судир е непозната. Се претпоставува дека густата магла и брзото возење довеле до трагедијата, јавуваат медиумите во Словенија.
сите 12 | | | веќе видена

Десет најважни факти за настаните во телевизија А1, во четвртокот вечерта, кога новинарите чесно ја бранеа и успешно го одбранија она што им е најсвето - слободата на говорот. Додека вистината ги облече чевлите, лагата ќе прошета половина свет, вели една мудра изрека. Лагите за инцидентот во телевизија А1, во четвртокот вечерта, за среќа, не прошетаа подалеку од Паљурци и од Табановце. Да бидеме искрени, пропагандистите на Груевски немаа лесна задача. Тешко беше да се оправда неразумната одлука на власта со демонстрација на сила да се спречи слободата на говорот. Луѓето на малите екрани гледаа полициски сили од сите видови и родови, вооружени и опремени до заби, во обид да се справат со „опасните“ новинари на најгледаната телевизија. Таа слика тешко се брише од меморијата на луѓето со евтини спинови, уште повеќе ако човек мора да си го прекине пријатното другарување со Цеца и да влезе во студио за да „одработи“. За жал, агитпроповците на власта својот сојузник го најдоа во перото на многу наши колеги ...
| | веќе видена

Премиерот со државни пари ги плаќал партиските реклами на ВМРО-ДПМНЕ на телевизија А1 во износ од 4 милиони евра, во периодот од 2006 до втората половина на 2008 година, обвинува сопственикот на телевизија А1. Владејачката ВМРО-ДПМНЕ партиските реклами на телевизија А1 во периодот од 2006 до втората половина на 2008 година ги плаќала со државни пари од Буџетот, а на сопственикот му давала и кеш. Ова го обелодени Велија Рамковски во интервју за „Студио 2“ и на саботниот протест пред споменикот на Мисирков во Скопје. Владата ова енергично го демантираше. Но, Рамковски сведочи: - Хајката беше дека ми платил 25 милиони, а во три години не се повеќе од 4 милиони. Во тие 4 милиони имаше и партиски пари од буџетот што ми ги плати. Тоа го знае и тој. Не правам јас криминал, тој го правеше криминалот. Борчи партијата. Ме замолува, не можам да ти платам, можам да ти платам преку фактурите од владините пари. Па да ми плати, сум го рекламирал, зошто да не ми плати? Изворот од каде е, во тоа ли ќе ...
сите 18 | | | веќе видена

Со оваа диета, за пет дена можете да изгубите од два до пет, а за 15 дена од 10 до 15 килограми. Притоа нема да се чувствувате исцрпено и слабо бидејќи диетата осигурува доволен внес на витамини и минерали. Медицинската диета го добила називот бидејќи се применува кај пациентите кои страдаат од срцеви болести, кои пред операција треба да ослабнат, а сепак да не ја изгубат силата. Со оваа диета во пет дена можете да изгубите од два до пет, а за 15 дена од 10 до 15 килограми. Притоа нема да се чувствувате исцрпено и слабо бидејќи диетата осигурува доволен внес на витамини и минерали. Медицинската диета се повторува трипати по пет дена. Ако сакате да изгубите повеќе килограми, по секои 15 дена од диетата треба да направите петнаесетдневна пауза, па дури тогаш повторно да продолжите со посебен режим на исхрана. Прв ден: Појадок: портокал, четири кекси, шолја незасладено кафе или чај. Ручек: портокал, варено јајце, половина шолја јогурт. Вечера: два домати, две варени јајца, краставица или ...
| | веќе видена

Пратениците на владејачката партија Александар Спасеноски и Влатко Ѓорчев денеска во седиштето на ЕУ ќе треба да одговараат на прашањата на европските функционери за случувањето во телевизија А1. Упадот во телевизија А1 и случувањата од четвртокот, денеска и официјално ќе биде ставен на дневен ред во Брисел. Уште од петокот наутро почнаа да стасуваат остри вербални реакции од високи европски претставници, кои се загрижени за состојбата со демократијата во земјава. Европратениците, предводени од Јорго Шацимаркакис и Зоран Талер, на денешниот состанок на мешовитиот парламентарен комитет Македонија - ЕУ ќе бараат одговори од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ Александар Спасеноски и Влатко Ѓорчев, кои синоќа допатуваа во Брисел. На состанокот вонредно е повикан да учествува и еврокомесарот за проширување Штефан Филе и евроамбасадорот во земјава Ерван Фуере, кој беше повикан во Брисел уште во петокот да раскаже што се случувало. Во писмена изјава за телевизија А1, Шацимаркакис рече дека е сериозно загрижен за ...
сите 3 | | | веќе видена

Демократијата падна на испит, власта удри врз медиумите и слободата на новинарството. Со транспаренти во рацете на кои пишуваше „Долу влада“, граѓаните во сите градови во саботата вечерта го искажаа својот револт против полицискиот упад во четвртокот во телевизија А1 и против пломбирањето на трите најчитани весници „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“. Скопје, Битола, Куманово, Охрид, Велес, Штип, Струмица, Кавадарци, Тетово, Гостивар се градовите каде што гласот на народот беше посилен од гласот на власта. Додека во едни градови едни палеа свеќи, во други градови граѓаните се потпишуваа во име на демократијата и независното новинарство. Се почна од скопскиот плоштад „Пела“, каде што граѓани, политичари, интелектуалци во масовен број излегоа и оставија порака до власта да им овозможи на новинарите професионално да си ја извршуваат работата. Уредниците на дневните весници оттаму со задоволство потврдија дека читателите денеска во раце ќе ги имаат своите омилени весници. Разни пораки стигнаа од сите градови ...
сите 3 | | | веќе видена

Влијанието на лавандата е чудотворно, а можете да го користите како етерично масло, свежо или сушено цвеќе како украс. Освен што смирува, таа ќе го разубави и вашиот дом. Пристигнува времето на празниците, а вие можете да ја подобрите атмосферата во домот со мириси кои смируваат. Без разлика дали се тоа цвеќиња, етерични масла или миризливи стапчиња, одберете ги најпријатните мириси во ароматерапијата. !!!Лаванда!!! Влијанието на ова растение е чудотворно, а можете да го користите како етерично масло, свежо или сушено цвеќе како украс. Освен што дејствува за смирување, лавандата ќе го разубави и вашиот дом. !!!Ванила!!! Колачи од ванила, ванилин шеќер, ванила во парфем, и во слични други форми се користи ова прекрасно растение. Сепак, најчесто во служба на убавиот вкус и привлечниот мирис. Облечете го домот во ванила и целиот ќе биде сладок и заводлив. !!!Камилица!!! Таа го лечи духот и телото, а го смирува и го разубавува домот. Свеќите од камилица ќе ве вратат во детството, па на празниците ќе ...
| | веќе видена

Воените инвалиди од 1991 и 2001 година, како и семејствата на загинатите кои се корисници на семејна пензија се уште немаат земено воено-инвалидска пензија за месец октомври, иако вообичаено истата ја земаат во ноември. Ова на вчерашната прес-конференција го изјави претседателот на Здружението на бранители „Достоинство“, Стојанче Ангелов. Од Здружението изнесоа информации дека ноемвриската пензија, која треба да ја добијат во декември, ќе доцни и ќе може корисниците да ја подигнат дури по 15 јануари следната година. - „Достоинство“ бара веднаш да се исплатат инвалидските и семејните пензии, а надлежните да објаснат како и зошто се потрошени строго наменските буџетски пари - изјави Ангелов. На прес-конференцијата се појави и воениот инвалид, струмичанецот Васко Пенчев, кој во конфликтот останал без едната рака, а потенцираше дека инвалидите не се способни за работа и нивната единствена егзистенција се пензиите. Претседателот на „Достоинство“ во саботата информираше дека е поведена дисциплинска постапка ...
сите 17 | | | веќе видена

Основата на овој пијалак е бренди, а се верува дека името го добил според американскиот град Чикаго. Критичарот на рестораните во Чикаго, Џон Дури, во својата книга „Вечера во Чикаго“, зборува за овој коктел кој го пробал во американскиот бар „Ница“. Се подготвува со бренди, ликер како куракао или трипле сек и шампањ, или бело вино како замена за шампањот. Сите состојки освен шампањот се мешаат во шејкер со мраз, потоа се сипаат во обична широка чаша, а шампањот се става на крај. Постојат и варијации во кои врвот на чашата се засладува со шеќер исто како мартини.
| | веќе видена

Постарите личности треба да вежбаат со музика од пијано, за да го намалат ризикот од паѓање. Во едно истражување, половина од доброволците кои вежбале со музика имале подобра концентрација и полесно одржувале рамнотежа. Во истражувањето учествувале 134 луѓе, чија просечна возраст била околу 75 години. Тие вежбале еднаш неделно по еден час. На крајот од периодот, групата која вежбала со музика имала многу помалку падови. Па, така, истражувачите сметаат дека класичната музика од пијано има големо влијание врз подобрување на концентрацијата и движењето.
| | веќе видена

Северна Кореја вчера обвини дека Јужна Кореја ги влошува односите со избрзани воени провокации и со забавување на хуманитарната помош. Од друга страна, Јужнокорејците се заканија дека остро ќе одговорат на секоја нова провокација од северниот сосед, а американскиот претседател Барак Обама изјави дека неговата земја е подготвена да ја брани Јужна Кореја доколку има потреба за такво нешто. Во меѓувреме, улиците на Сеул ги преплавија стотици демонстранти, кои го запалија севернокорејското знаме, а дел од нив носеа плакати со прецртани ликови на Ким Јонг Ил и на неговиот трет син Ким Јонг Ун. По завчерашната жестока размена на артилериски оган меѓу двете Кореи, во која загинаа четири лица, а се ранети најмалку 15 јужнокорејски војници и уште тројца цивили, тензиите во регионот драстично се зголемија. Обама побара од Кина, која важи за сојузник на Северна Кореја, да влијае врз Пјонгјанг и да му објасни дека постојат меѓународни правила до кои ќе мора да се придржува. Пентагон соопшти дека САД и Јужна Кореја ...
сите 102 | | | веќе видена

Бајрам Аслани, Албанец од Косово, кој во САД е меѓу најбараните исламски терористи, слободно живее во Косовска Митровица, бидејќи Еулекс тврди дека Вашингтон нема доволно основани обвиненија против него, како и дека не постои договор за екстрадиција меѓу Косово и Вашингтон. За разлика од другите на листата „најбарани“ Бајрам Аслани не се крие во оддалечените пусти и планински места, туку живее со своето семејство во Косово. Локален косовски полицаец на дописникот на агенцијата „Ројтерс“ дури му го покажал и патот кон улицата на која живее Аслани во Косовска Митровица. „Бајрам Аслани е осомничен дека е соработник на осумчлената група која во САД планирала да почне џихад и собирала пари за оние кои водат света војна“, стои во потерницата за Аслани. Тој беше уапсен во јуни, но е ослободен откако судиите на Еулекс го отфрлија барањето за екстрадиција. Тој беше обвинет дека е поврзан со група од Северна Кореја, чии членови беа уапсени минатата година поради наводно планирање напади врз американските сили ...
сите 8 | | | веќе видена

Загинаа сите 29 рудари заробени во рудник во западниот дел на земјата, соопштија новозеландските власти, кои загубија секаква надеж за преживеаните по вчерашната втора експлозија. Најмладиот од рударите има само 17 години, пренесе Би-би-си. - Веруваме дека ниту еден не преживеа. Беше мачно, морав да им ја соопштам веста на семејствата кои се екстремно вознемирени - изјави Гери Ноулс, локален полициски шеф од областа каде што е сместен рудникот „Пајк ривер“. Спасувачките екипи од петокот, кога се случи првата експлозија, не успеаја да остварат никаков контакт со рударите. Дваесет и четири од нив се од Нов Зеланд, двајца се Австралијци, двајца Британци, а еден доаѓа од Јужноафриканска Република. - Нов Зеланд е мала земја, земја каде што се грижиме за своите браќа и загубата на толку многу браќа одеднаш е страшен шок. Сите Новозеланѓани денеска жалат за овие мажи - изјави премиерот Џон Ки. Додека екипите се уште не можат да утврдат што ја предизвикало втората експлозија, се знае дека по првиот ...
сите 26 | | | веќе видена

Европските политичари сметаат дека еврото ќе биде стабилно, но дури и тие велат дека се потребни структурни реформи. ММФ, исто така, бара реформи во пазарна насока, а некои аналитичари сметаат дека финансиите во еврозоната ќе бидат лом уште 5 години. Германија ќе одговори позитивно на барањето за помош на Ирска од Европската унија и од Меѓународниот монетарен фонд, што се очекува да биде во висина од 85 милијарди евра, изјави германската канцеларка - Ангела Меркел. - Стабилноста на еврозоната во целост мора да биде гарантирана - изјави Меркел, нагласувајќи дека еден од условите е Ирска да преземе соодветни чекори кои се во насока на стабилноста. Земјата, инаку, се наоѓа пред банкрот и единствениот спас е финансиската помош од европската каса за итни случаи е тешка 750 милијарди евра. Министрите за финансии на земјите од еврозоната генерално ја одобрија помошта за Ирска. На земјата и се потребни околу педесет милијарди евра, со цел да се избегне целосен колапс на банкарскиот систем. Ирскиот премиер ...
сите 17 | | | веќе видена

Откако опозициските партии отворено посочија дека владејачките партнери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се испазариле околу пописниот резултат, некои претставници на партиите на помалите етнички заедници побарале увид врз процесот на попишување, од страв дека евентуалното фингирање на процентите може да падне врз грбот на останатите малцинства што живеат во земјава. Дел од коалициските партнери во владата се сомневаат дека владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се испазариле околу резултатите од претстојниот попис, кој владејачкото мнозинство наумило да го спроведе за време на првично закажаниот рок - првите две недели од април следната година, дознава „Шпиц“. Нашите извори брифираат дека затоа некои претставници на партиите на помалите етнички заедници побарале свои претставници во пописните комисии, пред се, во регионите каде што живеат Срби, Турци и Роми. - Тоа ќе овозможи увид врз процесот на попишување и контрола врз евентуалното фингирање на процентите во интерес на Македонците и Албанците, а на штета на останатите ...
| | веќе видена

Нов наводен доказ за вмешаноста на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во полициската акција во тетовското село Бродец стаса вчера. Станува збор за снимен телефонски разговор меѓу Хабиб Ахмети осуден во истиот случај и уште едно непознато лице, во кој се вели дека Ахмети, вицепремиерот Абдулаќим Адеми и Абдуалим Касами зеле над 500.000 (најверојатно евра) и биле виновни за случувањата во Бродец. Материјалот им беше поделен вчера на новинарите. - Овие се виновниците, но јас сега не сакам да им кажам додека не се дознае, накратко дали разбираш, никој друг не е виновен - се вели во разговорот. Уште се напоменува дека тогаш имало договор меѓу Груевски и Ахмети да ја растурат владата, да ја соборат ДПА и да дојдат на власт. Снимката ја подели Кадри Даути, татко на еден од обвинетите во случајот. - Оваа снимка е вистинита, ако не е веродостојна, можам да одам во затвор повеќе од 192 години, колку што се осудени сите. Ова е моја должност затоа што поради овој случај четворица членови од моето семејство се во ...
сите 16 | | | веќе видена

next