Лебот, најверојатно, ќе поскапи вторпат за само десетина дена, а не очекуваат и нови поскапувања на маслото за јадење, јајцата, а најмногу ќе поскапи месото, велат производителите и експертите. Производителите и преработувачите велат дека зголемувањето на цените на храната е резултат на високите цени на суровините и од трошоците на производство. Познавачите на состојбите во земјава тврдат дека ако владата не преземе заштитни мерки, растот на цените ќе ги истошти граѓаните, а преработувачите на храна ќе опстануваат со зголемување на цените на производите. Само пред десетина дена, во сите пекарници лебот поскапе за два денари, а се најавува и ново поскапување. Дека ќе има нова цена на лебот, пекарите не кријат, но не прецизираат колку ќе изнесува. Во Жито лукс велат дека работат во интерес на потрошувачите, но не негираат дека лебот може да поскапе, посочувајќи дека цената на лебот ја диктираат трошоците на производство. - Сите сме сведоци на секојдневното поскапување на производите важни за производство ...
сите 2 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања вчера со лични дисквалификации и навреди ја нападна претседателката на Националниот совет за евроинтеграции Радмила Шеќеринска зашто ја критикува политиката на владата, наместо да ја фали. Нормалниот тек на вчерашната седница на Националниот совет за евроинтеграции беше нарушена откако вицепремиерот Васко Наумовски вербално со дисквалификации ја нападна претседателката на ова собраниско тело Радмила Шеќеринска, затоа што во нејзиното излагање не зборувала убаво за владината Национална програма за усвојување на европското право за 2011 година. Оваа програма беше вчера на дневен ред на седницата на Националниот совет, за да се разгледа и со забелешките да се врати назад во владата на нејзино евентуално ревидирање. Пред присутните пратеници, членови на ова тело, претставници на бизнис и академската заедница, синдикатите, но и амбасадорите на Унгарија и Полска во земјава, Наумовски видно изнервиран што претседателката на Националниот совет ги наведе недостатоците во ...
| | веќе видена

Менито на претседателот Иванов супа од фазан, гулаш од муфлон, рестован компир, грав и десерт од тиква не ги орасположија лидерите да дојдат до спектакуларни решенија. Лидерската средба, која вчера ја организира македонскиот претседател Ѓорге Иванов во резерватот Јасен на 40 километри од Скопје, како и што се очекуваше, повеќе служеше за фотосесија отколку што донесе суштински поместувања за најзначајните прашања во државата. Тоа најмногу важи за ставот на клучните политички фактори за името. Претседателот Иванов, по завршување на двоиполчасовната средба со лидерите на најголемите политички партии, го оцени среќавањето во Јасен како корисно. Покрај за името, дискутирале и за останати важни прашања, како што е извештајот на ЕУ, претстојниот попис и спорот за името. - Нашиот став во врска со спорот за името е познат, решението треба да се бара во рамките на Резолуциите на Обединетите нации. Секое излегување од рамките го попречува наоѓањето на решение - изјави Иванов. За лидерот на СДСМ, Бранко ...
сите 2 | | | веќе видена

Мишел Обама, сопругата на американскиот претседател Барак Обама, во средата во Вашингтон го пречекала кинескиот претседател Ху Џинтао во фустан на српската дизајнерка Роксанд Илинчиќ. Мишел на утринскиот прием носела фустан од последната колекција на Илинчиќ за сезоната есен - зима 2010. Првата дама на Америка за себе одбрала темносин фустан со вез во крупен перил, кој совршено и прилегал за пригодата. Роксанд Илинчиќ веќе неколку години живее и работи во Лондон, а често нејзини редовни клиенти се познати личности. Досега како нејзини модели на црвениот тепих се појавиле Гвинет Палтроу, Бјорк, Кејт Хадсон, Кристина Ричи и други. Повикот од Мишел Обама, Роксанд го добила во момент кога ги подготвувала моделите за својата следна ревија, а по ланската промоција за костими за капење, Роксанд ќе лансира своја линија за модни додатоци.
| | веќе видена

Тигарот Менде, кој во мај минатата година од Битолската зоолошка градина беше донесе во Скопје за да ја оплоди тигрицата Лола, почина во средата, доживувајќи длабока старост. Иако, за жал, не успеа да воспостави поблиски контакти со скопската тигрица од бенгалско потекло, Менде засекогаш ќе остане запаметен по својот непобитен и вечен шармерски стил, но и како најславен миленик на посетителите на градината. - Секое животно е вредно и омилено за вработените и посетителите, но Менде беше миленик на повеќето. Фасцинираше неговата колоритност и изразеноста на неговите шари, типични за овој вид тигар - вели Дане Кузмановски, директор на Зоолошката градина во Скопје. Тигарот Менде е роден пред 18 години во Битола. Просечниот живот на тигрите е од 8 до 10 години во дивина, а од 16 до 18 години во заробеништво. Статусот на бенгалските тигри во природата е загрозен, нивниот број рапидно опаѓа, при што се доведува во прашање нивниот опстанок.
сите 2 | | | веќе видена

По комичните филмови и ликови како Али Џи, Борат и Бруно, Саша Барон Коен ќе има и сериозна ролја во филмот „Диктатор“. Ќе го толкува ирачкиот диктатор Садам Хусеин. Коен е и еден од сценаристите во филмот, кој според компанијата „ Парамаунт пикчрс“ ќе се снима во мај 2012 година. - Филмот е херојска приказна за диктаторот кој го ризикувал својот живот за да се осигура дека демократијата никогаш нема да дојде во земјата која со таква љубов ја угнетувал - коментирале на шега од „Парамаунт“.
| | веќе видена

Меѓу притворените од фирмите на Перо Наков има две бремени жени, најмалку две лица со тешки заболувања кои налагаат домашна нега и мајки на малолетни деца - за нив и за нивните најблиски притворот е сурова казна, која судот може да ја спречи ако им определи домашен притвор. Има ли шанси макар дел од четиринаесетте притворени во случајот „Пајажина“ денеска да бидат префрлени во домашен притвор? Истрагата е напредната, а условите во истражниот затвор во Шутка се погубни за бремени жени, за болни од потешки заболувања и за мајки, чија подолготрајна разделба од нивните малолетни деца е специфичен облик на тортура, велат експертите кои со години алармираат дека притворот во Македонија се претвори во казна, многу потешка од затворската. - Ако се тргне од таа логика и од хуманиот аспект, природно е да се очекува истражниот судија или кривичниот совет, зависно од тоа кој ќе решава, да ослободи дел од притворените. И домашниот притвор овозможува непречено извршување на истражните дејства. Но, ако се суди ...
сите 31 | | | веќе видена

Признавањето на уставното име од страна на Сирија, Зимбабве и Боливија немаат никакво значење за нашите стратешки цели за евроатлантските интеграции и служат за домашни цели да се прикаже дека власта е активна на планот на одбрана на нашето уставно име, оценуваат експертите. Потезите на македонската надворешна политика наликуваат на детската емисија „Шарам барам“, без стратегија и со ад хок решенија, од кои нема бенефит за нашите стратешки цели, зачленувањето во ЕУ и во НАТО. Вака експертите по дипломатија ја оценуваат надворешната политика на власта откако со низа контроверзни потези успеа да издејствува прво Сирија во септември, а потоа Зимбабве и деновиве и Боливија да не признаат под уставното име. Признавањето од Сирија беше „купено“ со тоа што Македонија ја поддржа Сирија и гласаше против резолуцијата за Голанската висорамнина, која ја поддржаа ЕУ и САД, премиерот Груевски неодамна се сретна со претседателот на Зимбабве, диктаторот Роберт Мугабе, чија држава кој е на црната листа на ЕУ и САД, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Со постојано враќање назад, со барање дополнителна медицинска документација и чекање со месеци за нејзино повторно разгледување и одобрување, идните родители двапати неделно се соочуваат со фондовската комисија. За бебе од епрувета потребна е партиска книшка. Вака дел од брачните двојки го објаснуваат трнливиот пат што го поминуваат низ фондовските врати. Според новите правила кои стартуваа од 1 август, стручна комисија за биопотпомогнато оплодување, во рамките на Фондот за здравствено осигурување, одлучува дали и кои имаат право на вештачко оплодување на товар на државата. Партиската определеност го решава поголемиот дел од проблемот, велат напатените. Со постојано враќање назад, со барање дополнителна медицинска документација и чекање со месеци за нејзино повторно разгледување и одобрување, идните родители двапати неделно се соочуваат со фондовската комисија. - Два месеца постојано ме шетаат нагоре-надолу. Тамам ќе однесам еден документ, ме враќаат за друг. Зарем треба да однесам партиска ...
| | веќе видена

Рускиот премиер Владимир Путин најверојатно ќе биде повикан како сведок во случајот против италијанскиот премиер Силвио Берлускони за неговите сексуални оргии со млади проститутки. Засега сигурно се знае дека Путин бил присутен на барем една забава организирана од Берлускони, каде што било плаќано за секс со млади девојки. Според италијанските медиуми, Путин учествувал на забавата организирана во вилата на Берлускони крај Милано на 25 и 26 април лани. Во тоа време Берлускони бил во врска со малолетната Мароканка Руби. Обвинителството во Милано проверува дали самиот Путин се запознал со Руби или некоја од другите присутни дами на кои им било плаќано за секс. Печатот во Рим тврди дека вилата на премиерот крај Милано е претворена во вистински бордел, каде што Берлускони барал од девојките да ги исполнуваат сите негови сексуални фантазии. Младите девојки добивале пари и скапи подароци. За организацијата на секс-програмата била задолжена поранешната медицинска сестра и стриптизерка Никол Минети, за која ...
сите 8 | | | веќе видена

Хрватската водителка Николина Пишек, која од неодамна почна да пее, признава дека нема пејачки талент и дека била избркана од хор. И покрај тоа што хрватската водителка Николина Пишек неодамна сними дует со српскиот пејач Саша Ковачевиќ со наслов „Идемо код мене“, признава дека не поседува пејачки талент и дека како мала била избркана од хор. - Пеев во еден хор каде што поради недисциплина ме исфрлија - изјавила Пишек во интервју за емисијата „Ексклузив“. Таа потенцираше и дека не и годат бројните пофалби по објавувањето на песната, особено на оние од нејзината мајка. - Мајките не се веродостојни кога станува збор за ова прашање, бидејќи нивните деца секогаш се најдобри, најдраги и најубаво пеат - коментира Николина. Иако се уште не се знае дали по дуетот ќе заплива во пејачките води, таа потенцира дека е подготвена за учење.
сите 2 | | | веќе видена

Македонската поп-пејачка Каролина Гочева во конкуренција на десетина балкански пејачи и групи влезе во финалето на најголемиот избор на Оскар на популарноста за поранешните ју-простори, кој секоја година се го организира белградскиот магазин „Пулс“. За секој артист или група се бројат гласовите од публиката, која во последните неколку месеци гласаше преку СМС-пораки. Во категоријата „Ју оскар“, од десетина пејачи и групи во финалето покрај Гочева влегоа Џибони и групата „Парни ваљак“. Оскар на популарноста се доделува во неколку категории: филм, серија, емисија и радиоемисија, актер и актерка, спортисти, поп-пејачи, фолк-пејачи, група, концерт и личност на годината.
сите 3 | | | веќе видена

Во парламентот вмровците ја надзбореа опозицијата, пред Собранието тутунарите ги држеше полицијата, на Бихаќка се организираа контрапротести, а во внатрешноста на земјата се истакнаа штрајкбрехерите - тутунарите од Скопје си заминаа разочарани и најавија нови, радикални протести за денеска. Ништо не добија тутунарите од Македонија по завчерашната бурна седница на парламентот и по протестите во Скопје. Власта, со енергично отфрлање на предлозите на опозицијата, со одлично координиран настап во парламентот и на улица, каде што организираше контрапротести, но и со спречување тутунарите од многу места да дојдат во главниот град, привремено успеа да го задуши бунтот. Тутунарите велат, за кратко - за денес се најавуваат нови, порадикални протести. Пратениците доцна прексиноќа ги отфрлија предлозите на опозицијата просечната опткупна цена да биде 192 денари за килограм тутун и вишокот тутун да го откупи прилепскиот Тутунски комбинат, кој е во државна сопственост. Наместо тоа, парламентарното мнозинство го ...
сите 5 | | | веќе видена

Советот на честа на ЗНМ ја осуди „своевидната хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од правилата и принципите за објективно информирање на јавноста“. Советот на честа на ЗНМ, во врска со претставката на Бранко Героски за прилог објавен на Канал 5 на 17 јануари, со наслов „Фирмите на Перо Наков затаиле данок од 800 илјади евра на плати на вработените“, констатира дека се прекршени принципите 2, 3 и 13 од Кодексот на новинарите. Со оглед на тоа што прилогот не е прочитан од новинар, туку од презентерот на вестите, заклучокот од претставката се адресира до главната и одговорна уредничка Лидија Богатинова. Без да навлегува во точноста на изнесените информации, Советот констатира дека со текстот грубо се кршат новинарските начела и принципите за одделување на факти од мислење, на веста од коментар. Со оглед на тоа што сличен текст се емитуваше и во вестите на Канал 5 на 18 јануари, Советот констатира дека Канал 5 прави своевидна хајка против новинарот Бранко Героски, што е надвор од ...
сите 3 | | | веќе видена

Освен православните верници, кои здравје и среќа побараа во црквите, владиниот врв се растрча да се слика низ цела Македонија - премиерот беше на осветувањето на водите на реката Вардар. Со традиционалното фрлање на светиот крст, масовен одѕив од десетина илјади верници, групно крштевање и свечена атмосфера, вчера во Охрид беше одбележан христијанскиот празник Богојавление - Водици. Среќникот на кого оваа година светиот крст ќе му донесе здравје, среќа, пари и просперитет е 21-годишниот Јован Делов, кој по седми пат се фрла во осветените води на Охридско Езеро. Од 1.300 пријавени верници од Охрид, Битола, Неготино и Кавадарци, кои скокаа по крстот, тој беше најуспешен. - Пресреќен сум што го фатив крстот. Скокам по седми пат, оваа година ми се исполни мојата животна желба да го фатам светиот крст. Водата беше ладна, борбата под нивото беше жестока. Имав желба и среќа да го фатам крстот. Ова е голема чест за мене и за моето семејство, како православни христијани, оваа година овој свет крст да остане ...
сите 7 | | | веќе видена

Боливија ја призна нашата земја под уставното име, а за возврат од нас во ОН доби поддршка џвакањето листови од кока да не биде забрането. Името за џвакање кока - тоа е трговијата што ја направиле Македонија и Боливија во седиштето на Светската организација во Њујорк. Боливија ја призна нашата земја под уставното име, а за возврат од нас во ОН доби поддршка џвакањето листови од кока да не биде забрането. Според официјалното соопштение, шефот на македонската дипломатија Антонио Милошоски преку мисијата во Њујорк добил писмо од боливискиот министер Чокехуанка, со кое се информира за ваквата одлука на владата во Ла Паз. Во меѓувреме, се повлекоа македонските забелешки на т. н. боливиска конвенција, со што џвакањето кока, наместо криминален чин, се смета за одраз на културно наследство. „Поднесувањето на забелешките, како и нивното повлекување, беа само алатка со која се дојде до постигнување дипломатски успех во врска со прашање кое претставува наш највисок национален интерес, односно признавање на ...
сите 5 | | | веќе видена

Проблемот, според македонскиот премиер, е во тоа што Атина не чувствува никаков притисок да се реши спорот за името. Ние многу посакуваме решение на проблемот за името. Покрај влијанието на светската економска криза, ова е вториот најголем проблем со кој се соочуваме. Проблемот не е нов, тој е стар безмалку колку што е нашата независност. Ова го изјави македонскиот премиер Никола Груевски, во интервју за МИА. Според него, поранешните влади, премиери, претседатели и министри за надворешни работи не го решиле овој проблем, „а денес дел од нив уште и говорат дека биле толку неодговорни што практично само купувале време и сме глумеле преговори“. - Истите тие луѓе денес „со дрва и камења“ ме напаѓаат дека јас не го решавам овој проблем и дека кога тие би биле на мое место, веднаш би го решиле - се жали Груевски. Според него, проблемот е во тоа што Грција не чувствува никаков притисок за решавање на овој проблем или и да го чувствува, тој е толку мал, што воопшто не ја загрижува ниту мотивира да ...
| | веќе видена

Австралиската актерка Никол Кидман и нејзиниот сопруг, музичарот Кит Урбан, ја информираа јавноста дека станаа горди родители на малото девојче Фејт Маргарет Кидман Урбан. Нивната ќерка се родила на 28 декември, во болницата во Нешвил, но досега оваа информација ја криеле од јавноста. Гордите родители ја чувале големата тајна девет месеци, а за тоа криеле и на доделувањето на наградите „Златен глобус“. Веста изненади многумина, пред се затоа што кај актерката не забележаа знаци на бременост. Тајната е во тоа што тие го добија девојчето преку сурогат-мајка. Кидман и Урбан истакнуваат дека малата Фејт Маргарет е нивна биолошка ќерка. - Нашето семејство е благословено и многу благодарно за раѓањето на девојчето Фејт Маргарет. Не можеме да ја опишеме со зборови благодарноста кон сите оние кои не поддржуваа во текот на овој процес, особено кон сурогат-мајката - стои во изјавата на среќните родители. Кидман и Урбан се во брак од 2006 година, а славната актерка во јули 2008 година го роди нивното прво ...
сите 4 | | | веќе видена

Новинарот Саше Димовски, кој во телевизијата работел до 2009 година, во неделникот „Фокус“ пред половина година дал изјава дека дел од платата ја примал во кеш, но уредништвото на овој неделник вчера ни рече дека до ден денес никој од надлежните од УЈП ниту го повикал Димовски како сведок, ниту, пак, се заинтересирал да постапи во случајов. Дали новинарите на телевизијата Канал 5, покрај тоа што добиваат награди во бонови од „Промес“, добиваат и кеш, без да биде регистриран на трансакциски сметки? Судејќи според новинарот Саше Димовски, кој се осмели и проговори за неговото работно искуство во телевизијата во која работел до 2009 година, се случувало и тоа. Овој новинар денес работи во неделникот „Фокус“. Токму во овој весник, во бројот 788 од 6 август лани, тој дал изјава дека дел од платата во Канал 5 ја примал во кеш. Но, како што велат уредниците на „Фокус“, до ден денес никој од надлежните од УЈП ниту го повикал Димовски како сведок, ниту, пак, се заинтересирал да постапи во случајов. - Добивав ...
| | веќе видена

„Шпиц“ од партиски извори неофицијално дознава дека деновиве треба да се одржи средба меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, на која, меѓу другото, ќе се разговара и за хашките случаи, кои се предмет на сопнување меѓу коалициските партнери. Поранешниот премиер Владо Бучковски тврди дека актуелниот премиер Никола Груевски го „држи в рака“ коалицискиот партнер Али Ахмети со четирите хашки случаи - „Гробница Непроштено“, „Мавровски работници“, „Водство на ОНА“ и „Липковска брана“, кои се однесуваат на киднапирање, измачување и најверојатно ликвидација на македонски цивили за време на конфликтот во 2001 година што го предизвика паравоената ОНА, која од 2002 година, безмалку до денес, е албански партнер во власта како трансформирана политичка структура под називот ДУИ. - Периодично, а понекогаш и пречесто, Груевски ја купува довербата на Ахмети, чувајќи ги отворени хашките предмети, од кои два веќе се изгубија во преводот. Најмалку два случаи, кои се злостор против човештвото и не застаруваат, мора да бидат затворени ако ...
| | веќе видена

next