Руската тенисерка тешко го поднесува скандалот и изгуби на стартот во Мелбурн на првиот грендслем сезонава - Австралија опен, каде што падна и поранешниот најдобар тенисер Николај Давиденко. Светот на тенисот досега беше изоставен од скандали со домашни порнофилмови, но традицијата ја прекина атрактивната руска тенисерка Елена Веснина. Таа и хокеарот Константин Корнеев се снимија за време на сексот, а видеоклипот во изминативе денови е хит на интернет. Русинката, која во моментов е 53. на ВТА-листата, а нејзиниот врв беше 22-та позиција во 2009 година, не може со сигурност да се посочи во улогата на главната „актерка“ во домашното порно. Сепак, злите јазици коментираат дека токму Веснина е девојката во компромитирачка ситуација, а нејзините фанови го потврдиле нејзиниот идентитет по специфичната белегзија на раката на нејзината рака. Интересно е и што хокеарот Корнеев, кој настапува за НХЛ-тимот на Монтреал канадиенс, и претходно се поврзувал во љубовна афера со тенисерка. Според шпекулациите, тој ...
| | веќе видена

Сопругата на сопственикот на А1 отворено се сомнева дека некој од власта ги скрил или ги уништил регистрите од Перо Наков, откако сфатил дека нема докази за криминал. Смешните видеоснимки од нашите семејни средби и измислената приказна за 500 наводно украдени класери со документи кои исчезнале преку ноќ, докажуваат дека „Пајажина“ е монтиран политички процес, во режија на власта. Ова за „Шпиц“ го изјави Мазес Рамковска, сопруга на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски. Таа се сомнева дека власта ги украла класерите, за да шири фама дека тоа го сторил некој друг. - На 25 ноември, државната управа ги нападна сите фирми на Перо Наков број 60, вклучувајќи ја и А1 телевизија и весниците, а истата вечер Горан Трајковски, директорот на УЈП, излезе и покажуваше лист со износ од околу 9 милиони евра криминал. По два дена, ја покажаа целокупната документација и сите компјутери, кои без соодветна постапка се одземени. Потоа беше нагласено дека за еден месец органите ќе излезат со првите резултати. ...
| | веќе видена

Следниот ден додека се движевме низ градот кој има голем број хотели, бевме очевидци на демонстрации, запалени маркети, грабежи, огромни запалени контејнери и многу чад, а хотелот во кој бевме сместени се наоѓаше во самиот центар на градот, раскажуваат очевидците Македонци од Тунис. Од Тунис преку Белград во Скопје, вчера рано изутрина пристигнаа осуммина од петнаесетте македонски државјани кои беа сведоци на анархијата и дивеењето што завладеа во африканската земја. „Шпиц“ воспостави контакт со шестмина од патниците кои се вратија од Тунис, поточно од туристичкиот град Сус, па скопското семејство ни ги раскажа сведоштвата за неодамнешните случувања. - На 13 овој месец, во 18 часот тргнавме кон Тунис, а претходно од туристичката агенција „Кон тики“ ни беше кажано дека нема никакви проблеми во африканската држава. При нашето слетување, состојбата ескалира. Следниот ден додека се движевме низ градот кој има голем број хотели, бевме очевидци на демонстрации, запалени маркети, грабежи, огромни запалени ...
| | веќе видена

Владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја поддржуваат 27 отсто од граѓаните, а најголемата опозициска партија има рејтинг од 16 отсто, покажува најновата анкета на Американскиот републикански институт ИРИ, кој врз основа на овие резултати заклучува дека доколку утре се одржат парламентарни избори, ВМРО-ДПМНЕ би освоил од 55 до 59 пратеници, а СДСМ меѓу 29 до 31 пратеник. Во однос на поддршката за личности, премиерот Никола Груевски има рејтинг од 17 проценти, што значи за цели 10 отсто помалку отколку рејтингот на неговата партија. Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, има 9 отсто поддршка од народот. Според оваа анкета спроведена од 7 до 13 декември минатата година на репрезентативен примерок од 1.108 испитаници, за влез на Македонија во НАТО се изјасниле 91 отсто од испитаниците, а против биле само 6 отсто. Што се однесува до Европската унија (ЕУ), пак, позитивно се изјасниле 87 отсто од граѓаните, додека 9 отсто биле против. На прашањето дали земјава е поблиску до НАТО и ЕУ денес или пред четири години, 48 отсто од ...
сите 13 | | | веќе видена

Амбасадорот на САД оценува дека 2011 година за Македонија ќе биде критична година. Верувам дека прашањето за името може да биде решено во секое време, но тоа бара напори од лидерите на Грција и на Македонија. Тоа е нивна одговорност, изјави во петокот вечерта американскиот амбасадор Филип Рикер на традиционалниот прием за дипломатскиот кор организиран од претседателот Ѓорге Иванов во Салонот на МОБ. Рикер го повтори ставот на САД за ова прашање дека се подготвени да помогнат за постигнување решение, но оти, сепак, треба нешто да биде направено од лидерите на двете земји. Запрашан дали спорот за името може да се реши годинава и дали тој може да придонесе, Рикер вели дека не е претскажувач и оти не може да ги предвиди работите, и оти тоа е прашање за македонското раководство и за грчката амбасадорка, која присуствуваше на приемот. И покрај процесот во ОН, САД, додаде тој, се подготвени да помогнат и изрази задоволство од најавената средба на медијаторот Метју Нимиц со претставниците на двете земји. ...
| | веќе видена

Во последните десет месеци, бројот на наши студенти кои аплицираат за пракса во врвните светски компании расте. Врвните странски компании како Мајкрософт, Шератон, Хилтон и ДХЛ, се само дел од низата во кои македонските студенти по дипломирањето сакаат да стажираат и да се стекнат со знаења и искуство. За тоа говори податокот што на интерншип, односно стажантските програми што ги нуди студентскиот сервис „Коузон“ од Скопје, по електронски пат од април 2010 досега, аплицирале околу 34.000 студенти, односно по 3.466 студенти месечно. Но, како што ни објасни програмскиот менаџер Марко Ивановски, во последните три месеци таа бројка постојано расте. Најголем интерес за нашите студенти се работните позиции од профилот на бизнис-администрација, машинско-инженерство, социолошко-бихејвиористичките и лингвистичките науки. - Интерншип-програмите што ги нудиме се по франшиза на една реномирана компанија од Холандија, чија цел е да ги собира сите апликанти, при што се прави глобална база на податоци за ...
| | веќе видена

Пред почетокот на првиот грендслем-турнир годинава, најдобрите приредија тениско шоу на кое присуствуваа 15.000 гледачи. Најдобрите тенисери на денешницата, во загревањето за првиот грендслем-турнир сезонава, Австралија опен, приредија шоу, а приходот го донираа на жртвите од големите поплави на овој континент. Сите влезници, во вредност од 300.000 австралиски долари, за овој спектакл беа распродадени, а 15-илјадната публика на арената „Род Лејвер“ уживаше во лудориите на Рафаел Надал, Роже Федерер, Новак Ѓоковиќ, Саманта Стосур, Ким Клајстерс, Ана Ивановиќ… Сите пари се донирани за жртвите од поплавите во покраината Квинсленд, каде што настрада третиот по големина град во Австралија, Бризбејн. Во поплавите во покраината од каде што потекнува Стосур, настрадаа 18 луѓе, а илјадници останаа без покрив на главата. Егзибицијата почна со меѓусебен дуел на Надал и Федерер, а продолжија во дубл против Клајстерс и Стосур. Ѓоковиќ и Ивановиќ играа против Енди Мареј и Викторија Азаренка, а Србинот и ...
сите 2 | | | веќе видена

Тенкови и тешко вооружени војници е главната слика во опколениот празен центар на Тунис. Тие сугерираат дека состојбата е под контрола, меѓутоа од тоа, два дена по спектакуларното бегство на претседателот Бен Али во егзил нема ниту трага. Претседателските избори треба да се одржат за 60 дена. До тогаш, новата туниска власт се обидува да направи коалиција за да помогне да се смират немирите. - Нема брашно, нема леб, нема вода. Сите продавници се затворени, ситуацијата е многу тешка. Господ нека ни е на помош, велат граѓаните кои талкаат низ разурнатите продавници во престолнината. И покрај полицискиот час во главниот град Тунис, криминални групи вршат грабежи. Протестите не запираат и покрај заминувањето на претседателот. Освен тоа, повторно се слушаат истрели. Во текот на вчерашниот ден беа евакуирани и последните туристи од одморалиштата. Стотици патници се блокирани на аеродромот и не можат да го напуштат поради воведениот полициски час во главниот град. Состојбата во Тунис останува хаотична и ...
сите 3 | | | веќе видена

Новиот солунски градоначалник смета дека проблемот за името е политичка креација, а не вистински проблем Нашите земји имаат исти карактеристики, ние немаме што да делиме, а имаме што да споделуваме. Ова во интервју за телевизијата „Алфа“ во саботата го изјави градоначалникот на Солун, Јанис Бутарис, кој изјави дека е голем противник на националистичката реторика. Бутарис внесе охрабрување дека меѓу двете соседни држави може пријателски да се разговара за соработката на повеќе полиња, во интерес на двете страни. - Се уште верувам дека проблемот за името е политичка креација, тоа не е вистински проблем. Национализмот не помага никому, јас не сум политичар и немам амбиции за централната власт, но ова е политички трик. Мислам дека луѓето се навистина исплашени за сопствениот идентитет. Доколку се согласиме за Северна, Славо или Вардарска Македонија, вашите луѓе ќе се ослободат од овој страв - изјавува Бутарис во интервјуто. Тој потенцира дека стравот е наметнат од нечиј политички интерес. Бутарис ...
| | веќе видена

На лидерската средба, која претседателот Ѓорге Иванов ја свика за 21 февруари, не се предвидува одвоена точка на која ќе се расправа за спорот за името, иако терминот е непосредно две недели пред новата рунда преговори, која медијаторот Метју Нимиц ја закажа за 9 февруари. Од кабинетот на Иванов не откриваат детали и единствено велат дека бидејќи на дневен ред се и прашањата за евроатлантските интеграции, за очекување е дека ќе стане збор и за решавање на спорот за името. Иванов ги покани лидерите на најголемите парламентарни политички партии, Никола Груевски, Бранко Црвенковски, Али Ахмети, Мендух Тачи и Имер Селмани, на средба што ќе се одржи во резерватот Јасен. Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, најверојатно нема да учествува на лидерската, бидејќи, според него, станува збор за манипулативен дијалог. - Тоа ќе го одлучуваат органите на партијата. На почетокот на неделата планирам да одржиме и Централно претседателство. Тоа е манипулативен дијалог, нема искреност, а, сепак, дијалогот е многу ...
сите 4 | | | веќе видена

Откако Македонија од Фридом хаус во најновата класификација беше оценета како делумно слободна земја, СДСМ во саботата порача дека со молчењето власта само потврдува дека за нив загрозувањето на човековите права за нив се небитни. Според СДСМ, Фридом хаус ни дале блага оценка, бидејќи е недолично земја-кандидат за Европската унија да ја оценат како неслободна земја. - Ова е уште една потврда дека владејачката ВМРО-ДПМНЕ воопшто не работи на приближување на земјата кон ЕУ и НАТО интеграциите, туку дека одбрала некоја поинаква насока. Во состојба кога светот, според проценките на Фридом хаус, се повеќе инклинира кон авторитарност, граѓаните на Република Македонија треба да одлучат кој пат сакаме да го фатиме. Оној на авторитарните режими, каде што слободата, демократијата и човековите права се суспендирани, или оној на слободарските демократски држави каде што овие свети принципи ревносно се почитуваат - порача Гордан Георгиев, потпретседател на СДСМ. Со реакција се јави ВМРО-ДПМНЕ. „Сосема ни е ...
| | веќе видена

Холивудската икона Мерилин Монро, со помош на специјални ефекти ќе заживее на големите екрани, пишуваат британските медиуми. Џејми Салтер, стручњак за откуп на права на ликот и делото на починатите ѕвезди, благодарение на мултимилионски договор, стигнал и до правата на најголемата легенда од златната доба на Холивуд. Тој планирал да ја употреби најмодерната визуелна технологија за да направи филм со Монро во главната улога. Британските медиуми пишуваат дека Салтер ги откупил правата од Ана Страсберг, сопруга на покојниот актер Ли Страсберг, кој бил ментор на филмската кралица на сексапилот и кој од неа бил назначен за спроведувач на тестаментот. Салтер, благодарение на својата компанија „Аутентик брендс“, управува со правата на бројни починати легенди, меѓу кои се и оние на Боб Марли.
| | веќе видена

Да се создаде организиран пазар на земјоделски производи и да се тргнат од улиците препродавачите на големо, како во сите развиени метрополи. За да се реши хаосот што се создава со препродавање на големо на земјоделските производи, советничката група на опозицискиот СДСМ во Градското собрание иницира да се создаде легален и организиран полуотворен пазар, што би можел да биде лоциран во индустриска зона каде што препродавачи и земјоделци од целата земја би ги нуделе своите производи. Проблемот со препродавачите особено е нагласен наесен во време кога се прават зимници. Дивите пазарџии со камиони, шлепери, трактори и мини- тезги се паркираат на јавните паркинзи или ги заземаат тревниците околу зградите за да продаваат зелки, пиперки, краставички и слично. Вакви диви пазарчиња има на многу места низ Аеродром, Кисела Вода, Ѓорче Петров, во Карпош и во Капиштец. Иако од мнозинската градска власт беше прифатена како добра идеја, сепак не се најде на дневниот ред кога се утврдуваше предлог-буџетот за ...
| | веќе видена

Ако целта им е да ја зголемат смртноста на популацијата, тогаш сигурно ќе имаат успешна реформа, истакна лекарка за новата одлука само специјалистите да решаваат за болничко лекување. Влошување на здравствената состојба и повеќе смртни случаи претставува новиот лавиринтски пат кој Министерството за здравство им го предвиде на пациентите, а кој треба да стартува од 1 март годинава, прогнозираат луѓето од медицинската фела. Според новата одлука на министерството, болните трката по упати за болничко лекување прво ќе ја почнуваат кај својот матичен лекар, па кај специјалистите од поликлиниките и болниците, а за да дојдат до клиниките ќе мора да ги прошетаат општите болници. Матичните лекари добија забрана за издавање болнички упати за во терцијарна дејност, а специјалистите во поликлиниките и здравствените домови кои редовно се заобиколени од пациентите, сега ќе имаат полни раце работа, истакна вчера министерот за здравство, Бујар Османи - Ние не го ограничуваме правото на пациентот да се лекува каде ...
сите 23 | | | веќе видена

Дали неофицијалната информација од извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ за итен референдум за меѓународно име на Македонија со географска одредница во заграда, во пакет со пописот во првата половина на април, е сериозна најава или претставува пробен балон за тестирање на расположението на јавноста? Премиерот Никола Груевски ќе предложи сложено име за меѓународна употреба на земјава, со географска одредница во заграда, на претстојната средба на преговарачите на двете земји, во рамки на македонско-грчкиот спор за името, која треба да се одржи на 9 февруари во Њујорк. Како што дознава „Шпиц“ од извори блиски до владејачката ВМРО-ДПМНЕ, македонската стана би понудила да распише референдум кој би се случувал паралелно со пописот, кој е закажан за првата половина на месец април, но само доколку предлогот биде прифатлив и за Атина. Нашите извори брифираат дека постои веројатност оваа идеја да и биде презентирана и на опозицијата за време на лидерската средба што претседателот Ѓорге Иванов ја закажа за една недела, на ...
| | веќе видена

Сопственикот на оваа телевизија, Емил Стојменов, потврди дека вработените на секои два месеца добиваат по 1.500 денари во бонови од „Промес“, но тврди дека тоа биле подароци. И делењето бонови како бонус мора да подлежи на оданочување, а доколку станува збор за закинување од плата, тоа е апсолутно нелегално и се кршат еден куп закони, велат експерти од реномирана сметководствена консултантска куќа. Вработените во телевизијата Канал 5 повеќе од една година не добиваат цела плата, туку дел од неа им се исплаќа во бонови со кои, сакале или не, мора да пазарат во месарниците на „Промес“. Сопственикот на телевизијата, Емил Стојменов, признава дека на вработените им се делат бонови за месарницата, но вели дека ги делат како бонус или подарок, а не дека им сечат од платите, како што вчера ни рекоа повеќе вработени кои ги контактиравме. - Не е точно дека се крати од платите, напротив, се добиваат тие бонови како екстра-подарок. Зарем немаме право да им даваме подарок на вработените? Имаме договор со ...
| | веќе видена

Мугабе е на чело на Зимбабве од 1980 година, земја која е под санкции од Европската унија поради изборни нерегуларности и нарушување на човековите права. Африканската Република Зимбабве е 130. држава која ја призна Република Македонија под уставното име. Со размена на писма во Обединетите нации завчера формално Зимбабве се согласи да и се обраќа на Македонија со уставното име. Писмата ги потпишале македонскиот амбасадор во Мисијата на Македонија во ОН Слободан Ташевски и амбасадорот на Зимбабве во Њујорк Бонифаци Чидуаусику. Признавањето од страна на Зимбабве следува по средбата на македонскиот премиер Никола Груевски со долгогодишниот лидер на оваа африканска држава во Триполи, Либија, во ноември, за која Груевски беше критикуван. Мугабе е на чело на Зимбабве од 1980 година, земја која е под санкции од Европската унија поради изборни нерегуларности и нарушување на човековите права. Роберт Мугабе е обвинет за прекршување на човековите права во земјата која се соочува со недостиг од пари што ...
сите 23 | | | веќе видена

Ќе се собереме околу 10.000 земјоделци и ќе побараме од надлежните да ја дадат реалната цена за тутунот - велат тутунарите. Незадоволни од ветувањата на пратениците од повеќето пратенички групи во Собранието, тутунарите најавија голем протест пред Собранието во вторник кога ќе се одржува вонредна седница на која пратениците ќе расправаат за актуелните проблеми на тутунарите. Претставници на штрајкувачкиот одбор на тутунарите вчера одеа од врата до врата на пратеничките групи во Собранието и ги молеа пратениците да им излезат во пресрет за да изнајдат решение за проблем околу откупот на тутунот. - Сите пратеници со кои разговараме ни ветија некои работи, но мислам дека нема да биде така како што замислуваат. Колку ќе ја реализираат поддршката ќе видиме, ништо конкретно не ни кажаа. Побаравме од нив во вторник сите заедно, владејачкото мнозинство и опозицијата да достават предлог до владата за решавање на состојбата. Се знае само дека сме изманипулирани од откупувачите со крајно ниската откупна цена ...
сите 34 | | | веќе видена

Николина Николески веќе шест години живее во Индија, а се занимава со професионален танц. Годинава за првпат со својот баратанатјам ќе се претстави на Охридско лето. Танчарката со прилепско потекло, Николина Николески, со својот танц ги одушевува Индијците каде што неколку години живее и работи. Живее во Њу Делхи, а танцува баратанатјам и класичен индиски танц, настанат пред многу години со кој се пренесуваат приказни од митологијата. Иако има македонско и хрватско потекло и се разликува од Индијките, сепак успева оригинално да ја пренесе техниката, која е спој на танцот, музиката и пантомимата. Облечена во сари, веќе неколку години ги изведува молитвите за љубовта кон Бога, а и оние за умот и за срцето. Таа најави дека на годинешново Охридско лето ќе го претстави индискиот танц, а и дека доаѓањето ќе го искористи за да го посети Прилеп и селото Вранче, родното место на татко и. Николески завршила средно училиште за танц и ритми во Загреб, а потоа отишла на танчарската академијата во Германија ...
| | веќе видена

Ѕвездата на серијата „1001 ноќ“ Халит Ергенч, кој се прослави со улогата на Онур, поради главната улога во новата серија „Великиот Сулејман“ се почесто добива смртни закани од граѓани на Турција кои сметале дека тој лошо го доловува ликот на Султанот. Тоа многу ја исплашило неговата сопруга Берѓузар Корел, познатата Шехерезад, која кога тој ја добил улогата изјавила дека голема чест за Халит е да го игра Султанот. На турските улици многубројни исламски екстремисти протестирале бидејќи владетелот на Отоманската Империја бил прикажан како се опива. Продуцентската куќа на серијата „Великиот Сулејман“ по емитувањето на првите епизоди добила повеќе од 74.000 жалби за недоличното прикажување на харемот со голи жени, а воедно барале и итно прекинување на серијата.
| | веќе видена

next