Сексапилната колумбиска пејачка Шакира по 11-годишна врска со Аргентинецот Антонио де ла Руа повторно е сама, пренесуваат американските медиуми. Поранешните љубовници тврдат дека овој прекин на врската е само привремен, а во заедничката изјава за нивното раскинување тие велат дека 11-те години им биле најубавото нешто во животот. - Цели 11 години бевме во врска исполнета со љубов, меѓусебна грижа и постојано бевме заедно. Тие години беа најубавото нешто за нас - стои во нивното соопштение до медиумите. Во изјавата додаваат дека тие биле и вљубени, но и добри пријатели кои си се потребни еден на друг. Шакира во изминативе години во многу интервјуа потенцираше дека е подготвена да има деца со нејзиниот партнер, но сепак не дојде до тоа. - Оваа привремена разделба си ја претставуваме како период за индивидуално созревање, но ќе останеме заедно на професионален план - велат тие во заедничкото соопштение објавено на сајтот на пејачката, во кое стои уште дека разделбата се случила во август, но сега ...
сите 2 | | | веќе видена

Пресложени, прескапи, неприменливи за најголем број на луѓе кои се негова цел се одредбите на Предлог-законот за постапување со бесправно изградени градби, реагира Асоцијацијата на архитекти на Македонија (ААМ) во отворено писмо до владата и до Собранието. ААМ побара да се повлече текстот и да се изготви ново, поинакво, поквалитетно законско решение како дел од стратегијата за интегрално разрешување на појавата на бесправната градба. Архитектите предупредуваат и дека жртва на законот ќе стане постојниот просторно-урбанистички систем, затоа што со законот се прави упад во системот со несоодветни планерски и уредувачки активности. Велат дека проблеми во законот се и тоа што не е правилно погодена целната група, не се почитуваат принципите на доброто управување, има многу можности за прекршоци во поглед на недискриминацијата, рамноправноста и доверливоста. Проблем според ААМ е и тоа што предлог-законот не е добро усогласен со осум закони, односно со Законот за просторно и урбанистичко планирање, ...
| | веќе видена

Легендата на ју-рок сцената Момчило Бајагиќ-Бајага и неговите „Инструктори“ вечерва ќе настапат во претпрограмата на првиот ден на традиционалниот Вевчански карневал, кој во ова струшко село ќе се слави до 14 јануари. Настапот на Бајага е закажан за 22.30 часот, а програмата ќе стартува во 18 со отворање на Саемот за алтернативен туризам, а потоа ќе следува и музички сет на струшкиот диџеј Рутбој и настап на групите „Бастијан“ и „Хајд аут“. Како што најави неодамна легендарниот рокер, оваа година ќе ги израдува своите фанови со нов албум. Од последното цеде „Шоу почиње у поноќ“ објавено во половината на 2005 поминаа пет и пол години. Како увертира за новиот материјал, неодамна на компакт-диск за првпат официјално беа објавени првите четири албуми на „Бајага и Инструктори“, „Позитивна географија“, „Са друге стране јастука“, „Јахачи магле“ и „Продавница тајни“. Утре со почеток во 14.30 часот ќе стартува василичарското дефиле на кое низ Вевчани ќе прошетаат сите маскирани учесници на карневалот, а во ...
сите 25 | | | веќе видена

Финансиски инспектори бараа документи во магацините на „Хедис“, трудови инспектори ловеа новинари по ходници, а денеска пред истражен судија се повикани да сведочат новинари на телевизија А1 - во меѓувреме, сите лицемерно изразуваат желби медиумите на Перо Наков да функционираат „непречено“. Инспекторски фаланги вчера ги сардисаа фирмите на Перо Наков број 60. Чета трудови инспектори, во каубојски стил, вчера претпладне, без претходно да се претстават и легитимираат, запираа новинари и вработени по ходниците и просториите каде што се сместени телевизија А1, весниците „Шпиц“, „Време“ и „Коха е ре“ и фирми за производство на храна, барајќи им податоци кога се родени, каде работат и дали се пријавени. Инспекторите упаднаа и на утринскиот колегиум на весникот „Време“, а притоа никој не знаеше што е тоа што го бараат. Инспекторската опсада ја надополнија инспекторите од пазарната, од ветеринарната и од финансиската инспекција, а фирмите ги чешлаа и веќе постојаните „гости“ од Управата за јавни приходи. ...
сите 32 | | | веќе видена

Со активностите почнати минатиот месец во Младо Нагоричане, споменикот на културата од 16 век само се шминка, па поради алармантната ситуација наместо да се спасува фрескосликарството, ќе се спасува црквата од уривање. Задоцниле парите од Министерството за култура, па западниот ѕид на црквата „Свети Ѓорѓи Победоносец“ во Младо Нагоричане, која е споменик на културата од 16 век, почнал да се распаѓа. Алармантната состојба резултирала со промена на планот, па наместо спасување на фрескосликарството, приоритет морало да се даде на зачувување на ѕидот за црквата да не се сруши. Почетокот со работа во кој, според конзерватори, објектот само се шминка за да може да ја преживее зимата, беше помпезно најавен во почетокот на минатиот месец при што никој не објасни во каква состојба е споменикот. - Министерството задоцни, средствата беа префрлени дури на 15 ноември кога нема услови за работа, а дознавме дека и оваа година нема да бидат доделени доволно пари за целосна реставрација. Се оди во фази и бавно - ...
| | веќе видена

Единствената жена во конкуренција на автомобили, со своето баги е меѓу последните, но нема да се откаже од намерата да се појави на целта. Единствената дама во конкуренција на автомобили на овогодинешното издание на релито Дакар, Изабел Патисие планира да ги стисне забите и во втората натпреварувачка недела и да се појави на целта во Буенос Аирес. Поранешната шампионка во искачување по карпи е полна со ентузијазам на третиот настап на Дакар, на кој се натпреварува со своето баги. - Неверојатен е ентузијазмот кој го доживувате кога сте во близина на Дакар во Латинска Америка. Луѓето се интересираат, сакаат да се фотографираат, насекаде насмеани лица, од деца до постари луѓе - вели Патисие. Седумнаесетта во поредокот пред две години, таа го има заборавено ланскиот неуспех и предвременото повлекување, додавајќи дека пред себе има нови цели. - Настапуваме со баги на заден погон, кое е полесно, поедноставно за управување. Иако имавме многу механички проблеми и загубивме огромно време со совозачот ...
сите 28 | | | веќе видена

Додека грчките медиуми, повикувајќи се на владини извори, шпекулираат дека ова се новите имиња кои Нимиц ќе им ги понуди на преговарачите на деветти февруари, домашни експерти блиски до власта ги оценија како неприфатливи предлози кои што одговараат на грчките позиции. Република Северна Македонија и Република Вардарска Македонија се имињата околу кои ќе се концентрираат новите сет-идеи кои медијаторот Метју Нимиц ќе ги понуди на деветти февруари. Со овие имиња, кои и претходно беа во опција, деновиве шпекулираат грчките медиуми, по информациите кои дојдоа од Њујорк дека по речиси една година, Нимиц за 9 февруари закажа нова средба со преговарачите од двете страни, Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис. И додека грчките медиуми ги објавија овие информации, повикувајќи се на владини извори, домашни експерти блиски до власта ги толкуваат како грчки предлози. Според нив, овие предлози се неприфатливи за нашата страна, бидејќи директно зафаќаат во уништување на македонскиот идентитет. - Какво било решение ...
| | веќе видена

Во 2001 година во Македонија се регистрирани 14 исчезнати лица, пред се индивидуални исчезнувања во различни периоди од мај до декември - информираат од канцеларијата на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во Белград. Црвениот крст не може ниту да ги потврди ниту да ги демантира наводите на Даут Реџепи-Лека, екскомандантот на ОНА во тетовскиот регион, дека дел од дванаесеттемина киднапирани Македонци во конфликтот во 2001 година предал на Меѓународниот црвен крст. Тогашниот директор на Бирото за јавна безбедност, Горан Митевски, пак, тврди дека сите дванаесеттемина киднапирани Македонци, познати како случај „Непроштено“, се киднапирани и ликвидирани во Западна Македонија, а за сето тоа тој го посочува командант Лека како главен виновник. - Ниту имаме такви податоци, ниту имаме мандат да ги обелоденуваме во јавноста - кратко изјавија од републичкиот Црвен крст во земјава, објаснувајќи дека волонтери од Меѓународниот комитет на Црвениот крст, како неутрална сила, во воена состојба можат да одат на ...
| | веќе видена

Постојано се задушувам, ми се чини дека едвај преживеав утрината кога станав, зашто имам астма и маглата ми создава дополнителни проблеми, објаснува 57-годишна скопјанка. Густата магла, која последните два-три дена покри голем дел од територијата на земјава, ја влошува состојбата на хронично болните пациенти. Астматичарите и срцево болните се најредовните пациенти во амбулантите и во болниците. Со тешко дишење и болки во градите хронично болните го дочекале вчерашното утро. Пациентите деновиве тропале на докторските врати многу повеќе отколку во нормалните денови. - Постојано се задушувам. Ми се чини дека едвај преживеав утрината кога станав. Јас имам астма и маглата ми создава дополнителни проблеми. Имам постојани проблеми со дишењето и сите денови додека трае маглата ги поминувам во амбуланта. Не прекинувам да кашлам, а ваквиот воздух претставува голем ризик за моето здравје - објаснува 57-годишната скопјанка Невена Стојановска. Таа не е единствената која се соочила со проблемите што ги создава ...
| | веќе видена

Четириесет и осумгодишниот скопјанец Никола Николовски, попознат како Кољо Американец, е обвинет во Охајо, САД, дека со измама зел кредити во висина од 2,5 милиони долари. Николовски е познат во македонската јавност како учесник во неколку инциденти во скопските кафулиња. Еден од нив беше тепачката во март 2008 година во кафулето „Тренд“, по која му беше гранатирана куќата во населбата Маџари. Неколку месеци подоцна имаше директен судир со Џелал Ајети од Арачиново во кафулето „Инсомнија“, известува „Нетпрес“. Нему ќе му се суди во САД по две основи - за банкарска измама и за перење пари, објаснил Стивен М. Детелбах, обвинител за Северниот дистрикт на Охајо. Обвинението следувало по опсежна истрага на американското Федерално истражно биро (ФБИ), која открила дека Николовски запишувајќи имиња на други лица на апликации, зел неколку кредити од „Сент Паул Кроејшн федерал кредит унион“. Банката пред извесно време банкротирала, па поради тоа била активирана истрага за откривање на сите фактори кои придонеле за ...
сите 3 | | | веќе видена

Радосната вест за англискиот фудбалски ас ќе ги залечи раните од пропаѓањето на трансферот во Тотенхем. Ѕвездената двојка Дејвид и Викторија Бекам по четврти пат ќе станат родители претстојново лето. Фудбалерот на ЛА галакси и поранешната пејачка на поп-групата „Спајс грлс“ се во брак од 1999 година и имаат три сина, Бруклин (11), Ромео (8) и Круз (5) и сакаат со една ќеркичка да ја разбијат фамилијарната монотонија. Шпекулациите за проширување на бројот на семејството на Бекамови се појавија по завршувањето на Светското фудбалско првенство во ЈАР минатата година, кога Викторија јавно изрази желба за уште едно дете. - Да, мислам дека еден ден би било фантастично да имаме принова. Многу е тешко да се справам со трите момчиња, но кој знае, можеби еден ден ќе се решиме да одиме на четврто дете - беа зборовите на Викторија Бекам минатото лето. Радосната вест во секој случај ќе ги залечи раните кај Дејвид по пропаѓањето и на последните шанси за негов трансфер како позајмен играч во редовите на ...
сите 4 | | | веќе видена

Освен куми, Ингрид Сиши и Сенди Бран ќе бидат и старателки на синот на Елтон Џон и Дејвид Фурниш. Лезбејската двојка Ингрид Сиши и Сенди Брант, најдобри пријателки на музичката ѕвезда Елтон Џон, ќе бидат куми на неговото дете. Иако 63-годишниот пејач и неговиот 48-годишен партнер Дејвид Фурниш, кои станаа родители на Божик, можеле да изберат кого било од светот на шоу-бизнисот, тие сметале дека девојките за нив се идеален избор. Синот кој се вика Захари Џексон Левон Фурниш-Џон се роди тежок 3,24 килограми од сурогат-мајка во Калифорнија. - Елтон и Дејвид ги избраа блиските пријателки за куми бидејќи имаат доверба во нив и знаат дека својата улога ќе ја сфатат сериозно - рекол пријател на двојката. Покрај тоа што ќе бидат куми, тие ќе бидат и старателки на Захари ако им се случи нешто на Елтон и на Дејвид. - Девојките се најдобри пријателки на Елтон и Дејвид. Со години заедно летуваат и се дружат во текот на божикните празници. Искрени се и единствени - додал пријателот на двојката. ...
| | веќе видена

Секое занимавање со се друго освен со нашите барања и со решавањето на проблемот се само одвлекување на вниманието, напади, притисоци и немање желба да се реши нашата мака, велат тутунарите. Тутунарите од прилепско-долненскиот регион вчера го блокираа железничкиот сообраќај од Прилеп кон Скопје кај селото Гостиражни. Го стопираа возот кој сообраќаше на линијата Скопје - Битола во знак на револт оти не им се излегува во пресрет за зголемување на цената на тутунот и по двонеделни протести. Велат дека ќе истраат и дека нема да го дадат тутунот по ниски цени. - Сакаме тутунот да се плати. Не даваат реална цена. Зошто лани не протестиравме? Оти добро одеше - вели Емин Еминоски. Слични се ставовите и на другите тутунари од овој регион, а покрај тоа тие се лути и на изјавите од премиерот Груевски. - Не отстапуваме од барањата оти со мака и пот го работиме тутунот. Груевски даде тешки квалификации. Да дојде лично и да го реши проблемот - вели Зулад Мединоски од село Црнилиште. Според ...
сите 2 | | | веќе видена

Премиерот Никола Груевски еден месец пред средбата на медијаторот Метју Нимиц во македонско-грчкиот спор за името со преговарачите на двете земји порача дека би сакал да има суштински разговор и решение за името, но не знае дали таква волја постои и кај Грција. Во пресрет на состанокот на преговарачите на Македонија и Грција во деценискиот спор околу името на државава во рамки на Обединети нации (ООН) - Зоран Јолевски и Адамантиос Василакис, кој медијаторот во преговорите Метју Нимиц го закажа на 9 февруари во американскиот град Њујорк, премиерот Никола Груевски е „умерен оптимист“. Тој посакува решение, но не е сигурен дали тоа го сака и Грција. - Нимиц повика на разговор двајца претставници, еден од Македонија и еден од Грција, нашиот и нивниот преговарач. Нашиот ќе отиде и ќе ги продолжиме разговорите. Ние би сакале да има суштински разговор и би сакале да дојде до решение, меѓутоа дали таква волја постои кај другата страна, останува да видиме! - рече Груевски во однос на средбата на Нимиц со ...
сите 8 | | | веќе видена

Народното движење за Македонија на Јанко Бачев, пак, вчера обвини дека гонењето на Вранишковски е наметната игра од власта. Одлуката на судот во Софија е важна за мене, бидејќи тоа значи дека ќе можам слободно да се движам низ Бугарија, но повеќе е важна за црквата, бидејќи го оправдува напорот и гонењето, кои ги претрпевме во последните години. Ова го изјавил расчинетиот владика од МПЦ Јован Вранишковски за српската национална телевизија РТС. Според Вранишковски, услов за продолжување на дијалогот меѓу Српската и Македонската православна црква е да престане прогонот против него. РТС коментира дека откако во 2002 година Вранишковски ја прифатил поканата на српскиот патријарх Павле за единство со СПЦ, Вранишковски бил неколку пати апсен и осудуван. Во интервјуто за РТС по Божикната литургија во Соборната црква во Белград Вранишковски изјавил дека „пресудата на софискиот суд јасно покажува дека судството во Република Македонија осудило тенденциозно и политички“. На прашањето што ќе се случи со ...
| | веќе видена

Сакавме да инвестираме повеќе од 100 милиони евра во Македонија, но владата на премиерот Никола Груевски не ни дозволи, изјавува Дејан Рациќ од „Делта холдинг“, една од најголемите компании во регионот со седиште во Белград. Ние не сме добредојден инвеститор во вашата земја, тврди во интервју за А1, генералниот директор на српскиот „Делта реал естејт“, Дејан Рациќ, втор човек во „Делта холдинг“, сопственост на милијардерот Миодраг Мишковиќ. „Делта холдинг“ е најголема српска компанија за трговија на големо и мало, а е влезена и во редица други бизниси. Има инвестиции во Бугарија, Албанија, БиХ и во други земји од регионот, но не и во Македонија. Компанијата во 2006 година, со тогашната влада, чиј премиер беше Владо Бучковски од СДСМ, имаше договор за инвестиција, меѓутоа со промената на власта, тој договор се раскина. Тој додава и дека претставниците на компанијата искомуницирале со властите во земјава зашто станувало збор за планови кои предвидувале големи инвестиции. - Ние направивме еден ...
| | веќе видена

Оној дел од народот што сакаше реформи, а знаеше дека СДСМ не може да ги донесе, го поддржа ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски, но тие луѓе, кои природно припаѓаат кон центарот, сега ќе се вратат кај ЛДП - вели Андреј Жерновски, потпретседател на либералдемократите. Над четириесет отсто од граѓаните кои на последните парламентарни избори гласале за СДСМ и десет отсто од оние што на изборното ливче го заокружиле ВМРО-ДПМНЕ се подготвени да гласаат за Либералдемократската партија (ЛДП), покажа интерната анкета на ЛДП, која се обидува да изгради пат надвор од владејачката коалиција предводена од ВМРО-ДПМНЕ и опозицискиот фронт на чело со СДСМ. - Оној дел од народот што сакаше реформи, а знаеше дека СДСМ не може да ги донесе, го поддржа ВМРО-ДПМНЕ на Никола Груевски. Тие луѓе, кои природно припаѓаат кон центарот, сега ќе се вратат кај ЛДП - вели за „Шпиц“ Андреј Жерновски, потпретседател на ЛДП, кој гарантира дека неговата партија ќе биде најпријатното изненадување на следните парламентарни избори. Оваа ...
| | веќе видена

Ромина Андонова сака да ја официјализира врската со македонскиот фудбалски репрезентативец. Манекенката Ромина Андонова, која беше избрана за мис на Бугарија во 2010 година, се поотворено зборува за брак со македонскиот фудбалски репрезентативец Дарко Тасевски. Таа пред два месеци јавно кажа дека засекогаш се разделила со играчот од средниот ред на Левски, но сега се премисли и не престанува да го фали поранешниот играч на Вардар. - Не знам како ќе продолжи мојата врска со Дарко, но морам да признам дека многу го сакам. Ако се случи да формираме семејство, ќе бидам најрадосна на целиот свет - вели мис Бугарија. Ромина Андонова има само убави зборови за карактерот на Тасевски. Според неа, тој не е карактеристичен тип на фудбалер, кој сака да гради кариера преку жолтите страници на медиумите. - Тој сака неговото име да биде поврзувано само со фудбалот. Не сака да биде вмешан во скандали со жени и со пиење, како што тоа го прават неговите колеги само за да имаат поголема популарност. Јас се ...
сите 8 | | | веќе видена

На првиот Торбешки форум во присуство на голем број припадници на етничката заедница од југозападниот дел од земјава, гости од Балканот и ОБСЕ, завчера во Струга со акламација беше усвоена „Торбешката повелба“, изработена од невладиниот културно-научен центар „Румелија“ што се занимава со торбешкото прашање. Со овој за нив историски документ, Торбешите бараат да прекинат притисоците врз нив, поради што на претходните пописи се изјаснувале како Албанци или Турци и како заедница што го задржала својот идентитет, апелираат на претстојниот попис нејзините припадници да се изјаснат она што се, за да ги остварат своите права, да се спречи иселувањето од државата и да не се отфрлени во печалбарството. - Сметаме дека со внесувањето на Торбешите во преамбулата на Уставот на Република Македонија ќе се исправи една голема неправда кон оваа популација и ќе се создадат основни претпоставки за наша интеграција во Република Македонија, која е единствената наша држава. Токму од тие причини бараме Торбешите да бидат ...
сите 2 | | | веќе видена

Песната „Игри без граници“ на починатата балканска ѕвезда Тоше Проески извојува убедлива победа и е избрана за хит на деценијата од слушателите на српското Радио С. Во трка за престижната титула влегоа сто балкански хит-песни по избор на слушателите. Во остра конкуренција, второто место му припадна на Сергеј Ќетковиќ со темата „Погледи у тами“, додека на третата позиција се најде Александра Радовиќ со композицијата „Чувам те“. Од Радио С нагласуваат дека во изборот за хит на деценијата учествувале над 20.000 гласови од поранешните ју-земји.
| | веќе видена

next